Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (306)Книжкові видання та компакт-диски (307)Журнали та продовжувані видання (22)
Пошуковий запит: (<.>A=Давидова$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Давидова Н.В. 
Біохімічні механізми антиоксидантної дії екстракту родіоли рідкого: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.04 / Н.В. Давидова ; Ін-т геронтології АМН України. — К., 2004. — 21 с. — укp.

Доведено антиоксидантну дію екстракту родіоли рідкого на різних рівнях дослідження. В експериментах in vitro встановлено, що даний препарат проявляє виражені мембраностабілізувальні властивості, викликає пригнічення швидкості процесів вільнорадикального окиснення ліпідів, окиснювальної модифікації білків і безпосередньо впливає на активність ферментів антиоксидантного захисту (каталази, глутатіон-S-трансферази, церулоплазміну). Виявлено антиоксидантний вплив екстракту родіоли рідкого in vivo за умов фізіологічної норми. Зазначено, що даний ефект найбільш повно проявляється у разі внутрішньошлункового введення препарату у дозі 0,01 мл/кг маси тіла протягом 5-ти діб. За умов моделей вільнорадикальних патологій (експериментального токсичного гепатиту та ерозивно-виразкового ураження гастродуоденальної зони) доведено суттєві порушення оксидантно-антиоксидантного гомеостазу крові, печінки та шлунка щурів та антиоксидантні властивості екстракту родіоли рідкого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.77/79 +
Шифр НБУВ: РА334706

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Давидова І.В. 
Екологічна оцінка забруднення водних об'єктів і грунтового покриву у процесі проведення вибухових робіт при розробці гранітних кар'єрів на Житомирському Поліссі: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / І.В. Давидова ; Житомир. нац. агроекол. ун-т. — Житомир, 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено актуальну для Житомирського Полісся проблему впливу вибухових робіт за умов відкритої розробки родовищ на стан довкілля. Розглянуто процеси утворення шкідливих речовин у разі проведення даних робіт на кар'єрах, шляхи їх надходження до земної поверхні та до водних об'єктів. Проаналізовано зміни, які вони можуть спричиняти у природних системах. Висвітлено основні проблеми регіону досліджень, пов'язані з гірничовидобувною діяльністю. Виявлено характер змін хімічних показників кар'єрних вод внаслідок проведення вибухових робіт. На їх базі виведено математичні залежності динаміки основних показників якості води та наведено принципову схему визначення часу, необхідного для самоочистки кар'єрних вод. Експериментальним шляхом виявлено зміни, до яких призводить надходження продуктів вибухового перетворення на земну поверхню. Проаналізовано хімічні перетворення забруднювальних речовин та їх вплив на основні грунтовні показники, пригнічення лісових екосистем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*801.4(4УКР-4ЖИТ) + Б1(4УКР-4ЖИТ) с7 +
Шифр НБУВ: РА366725

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Давидова І.О. 
Інноваційна політика бібліотек України: зміст та стратегії розвитку в інформаційному суспільстві: автореф. дис... д-ра наук з соц. комунікацій: 27.00.03 / І.О. Давидова ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2008. — 51 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні засади формування інноваційної політики бібліотек України за умов їх функціонування на документно-інформаційному й інформаційно-когнітивному рівнях соціальних комунікацій. Удосконалено теорію парадигмальних змін у бібліотечній сфері за умов розгортання виробничої функції бібліотек. Зроблено висновок, що бібліотека як контрагент інформаційного ринку позиціонує себе виробником інформаційних продуктів і послуг, споживачем і посередником, який, на відміну від інших установ, нейтральних щодо моралі і соціальних цінностей, є гарантом гуманістичних традицій суспільного розвитку та засобом підтримки стабільності суспільства. Науково обгрунтовано рекомендації щодо управління інноваційним розвитком бібліотек, сформовано стратегії їх розвитку. До наукового обігу введено поняття "бібліотечне виробництво" та "індустріальне бібліотечне виробництво", визначено ознаки бібліотеки як ринково-виробничого комплексу. Розроблено системну й багаторівневу моделі інноваційної політики та запропоновано визначення бібліотеки як виробничої системи та складової інформаційної інфраструктури суспільства. Досліджено техніко-технологічні, організаційні, функціональні й управлінські трансформації бібліотек України як об'єктів інноваційної політики, подальший розвиток яких потребує системного управління. З'ясовано напрями та характер взаємодії бібліотек як суб'єктів інноваційної політики в системі інформаційного ринку, визначено їх статус як виробників інформації, постачальників, споживачів і посередників, а також як культурної та освітньої установи, що виконує функції ресурсної бази гуманізації суспільного життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА357959

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Давидова 
Наукова інтелігенція в громадсько-політичному русі за українізацію освітніх закладів та державних установ (кінець XIX ст. - 1920 р.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Наталя Вікторівна Давидова ; Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-293 + Т3(4УКР)61-293
Шифр НБУВ: РА359187

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Давидова І. В. 
Недійсність правочинів, укладених внаслідок помилки та обману: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 / І. В. Давидова ; Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". — О., 2011. — 20 с. — укp.

Розглянуто поняття та сутність недійсного правочину, підстави визнання правочинів недійсними, проаналізовано основні доктринальні підходи до визначення правових наслідків недійсності правочину, значення й ознаки обману та помилки як підстав недійсності правочинів. Досліджено категорії обману та помилки за цивільним законодавством України, а також співвідношення помилки й обману як підстав недійсності правочину. Визначено основні види помилки та критерії їх класифікації, а також вимоги до помилки як умови недійсності правочину. Проаналізовано судову практику про визнання недійсними правочинів, укладених внаслідок помилки й обману, та проблем, які виникають у даній сфері. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення норм чинного цивільного законодавства та практики їх застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)043.3
Шифр НБУВ: РА383293 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Давидова Ю.В. 
Оперована щитовидна залоза та вагітність (патогенез, діагностика, профілактика ускладнень): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / Ю.В. Давидова ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2005. — 36 с.: рис. — укp.

Уперше проведено комплексне обстеження жінок у динаміці їх вагітності та одержано нові дані про стан систем тиреоїдної, гіпофізарно-надниркової, гіпофіз-щитовидної залози, кальцієво-фосфорного гомеостазу, психоемоційного статусу, що відіграють вирішальну роль у формуванні адаптаційних процесів системи мати - плацента - плід - новонароджений залежно від характеру тиреоїдної патології, ступеня тяжкості розладів тиреоїдного гомеостазу, адекватності корекції тиреоїдної недостатності, обсягу хірургічного втручання. Доведено наявність взаємозв'язку між рівнем функціонування цих систем, станом фетоплацентарного комплексу та адаптацією новонародженого. Проведено дослідження у структурах плаценти експресії рецепторів до прогестерону, естрадіолу, експресії канцеребріонального антигену, ядерного антигену клітинної проліферації у жінок, оперованих на щитовидній залозі. На базі результатів цього дослідження розкрито механізми раннього формування плацентарної недостатності та створено концепцію доімплантаційної профілактики, стратегію корекції порушень у першому та другому триместрах гестації. Розроблено принципово нові підходи до лікування жінок, оперованих на щитовидній залозі, тактику ведення у них вагітності, пологів, післяпологового періоду. Обгрунтовано та патогенетично орієнтовано систему збереження репродуктивного здоров'я цих жінок, зокрема після комбінованого лікування раку щитовидної залози.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.415.120.23-5 + Р457.261.2-38 +
Шифр НБУВ: РА340137

Рубрики:

      
7.

Давидова О.О. 
Оптичні властивості композитів на основі нелінійних діелектриків та металів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.18 / О.О. Давидова ; НАН України. Ін-т хімії поверхні. — К., 2002. — 17 с.: рис. — укp.

Теоретично вивчено процеси взаємодії світла з композитами на основі нелінійних діелектриків та металів (КНДМ). Досліджено плоскі шаруваті структури та матричні дисперсні системи з двошаровими включеннями сферичної та еліпсоїдальної форми, в яких ядром включення є нелінійний діелектрик з кубічною нелінійністю, оболонкою - метал, а матрицею - лінійний діелектрик без поглинання. Виконано розрахунок пропускаючих та розсіювальних властивостей тонких (~ 1 мкм) плівок на основі КНДМ у разі підключення їх до постійного потенціалу (~ 10 В). Максимальне значення коефіцієнта пропускання T для деяких плівок може досягти значення ~ 70 % за умов T = 5 % та відсутності постійного поля. Особливо детально проаналізовано власну оптичну бістабільність (ВОБ) в КНДМ. Для всіх систем, вивчених автором, досліджено умови виникнення ВОБ, проведено числові розрахунки області їх існування. Показано, що ВОБ виникає лише в області частот, де існують поверхневі плазмони в системі. З'ясовано вплив процесів загасання в КНДМ, форми включень, а також ступеня заповнення на характер виникнення ВОБ в КНДР і на межі існування бістабільності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.225,022 + В378.25,022
Шифр НБУВ: РА320995

Рубрики:

      
8.

Давидова А.Г. 
Особливості формування алергічних захворювань у підлітків: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / А.Г. Давидова ; Дніпропетр. держ. мед. акад., ДУ "Ін-т гастроентерології АМН України". — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Оптимізовано підходи щодо профілактики алергічних захворювань (АЗ) на підставі ранньої діагностики з використанням принципів міжнародної стандартизованої програми ISAAC (International Study of Asthma and Allergies in Childhood) і вивчення клініко-параклінічних особливостей їх формування протягом підліткового періоду. Проведено динамічне дослідження розповсюдженості, структури та клініко-параклінічних маркерів формування АЗ бронхіальної астми, алергічного риніту й атопічного дерматиту) протягом трьох років підліткового періоду. Доведено високу чутливість і специфічність окремих питань анкети ISAAC і прогностичну цінність позитивних тестів у ранній діагностиці алергопатології у підлітків. Встановлено вплив обтяженого сімейного анамнезу, медико-біологічних і соціально-побутових провідних регіональних факторів ризику на розвиток АЗ. Запропоновано програму оптимізації профілактики алергічних захворювань і доведено її ефективність на підставі динамічного дослідження клінічних і функціональних показників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.41,2 +
Шифр НБУВ: РА358469

Рубрики:

      
9.

Давидова М.В. 
Права людини та громадянина в сучасних демократіях: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / М.В. Давидова ; Миколаїв. держ. гуманіт. ун-т ім. П.Могили. — Миколаїв, 2004. — 16 с. — укp.

Проведено аналіз політики сучасних правових, соціальних держав у сфері охорони і захисту прав людини і громадянина, з'ясовано об'єктивну необхідність розширення складу суб'єктів правозахисної діяльності. Досліджено практику сучасних правових держав щодо реалізації прав людини і громадянина. Систематизовано основні підходи щодо класифікації держав за ступенем активності реалізації соціально-економічних прав. Розглянуто сучасні концепції демократії, засновані на ідеї прав людини. Обгрунтовано, що права людини є одним з основних критеріїв порівняльного вивчення демократій і в цілому політичних систем. Показано, що нова епоха розвитку особистості й суспільства поставили в порядок денний питання про доповнення діапазону прав людини інформаційними правами. Досліджено політику України в галузі прав і свобод людини й громадянина. Проаналізовано наявні в Україні інститути захисту прав людини і громадянина.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Х809(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА328305

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Давидова О.В. 
Психологічна корекція соціальних установок засуджених із насильницькою спрямованістю особистості в процесі їх реалізації: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / О.В. Давидова ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Розглянуто процес формування соціальних установок особистості та його вплив на злочинну поведінку. Проаналізовано чинники та закономірності процесу формування антисоціальних установок, методів психологічної корекції соціальних установок. Досліджено проблему найбільш ефективних методів ресоціалізації. Наголошено увагу на необхідності організації психотерапевтичного підходу до процесу ресоціалізації засуджених з насильницькою спрямованістю особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю947.11 + Ю947.3 + Х884.9(4Укр)18
Шифр НБУВ: РА320053 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
11.

Давидова О.Ю. 
Розробка технології соусів з кісточкових плодів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.16 / О.Ю. Давидова ; Харк. держ. акад. технології та орг. харчування. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено науковому обгрунтуванню та розробці технології соусів з кісточкових плодів. В основу технології покладено максимальне збереження біологічно активних речовин, зокрема, P-активних поліфенольних сполук та каротиноїдів плодів вишні та абрикоси. Експериментально доведено значний стабілізуючий ефект пряно-ароматичної рослинної сировини на біофлавоноїди кісточкових плодів. Науково обгрунтовано та розроблено рецептури та технологію виробництва соусів з вишні та абрикоси. Одержано комплекс даних про харчову цінність та технологічні властивості нових соусів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л961.6

Рубрики:

      
12.

Давидова-Біла Г.В. 
Український літературний авангард: пошуки, стильові напрямки: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01; 10.01.06 / Г.В. Давидова-Біла ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Розглянуто типологічні риси ідеологічно-естетичного руху, етіологію українського авангарду, специфіку реалізації стильових напрямків (футуризму, конструктивізму, експресіонізму, сюрреалізму), характер авангардистського експерименту в межах кожного напряму. Літературний авангард осмислено як явище конкретно-історичне, дискурсивне та органічне в національній культурі. Історичному авангарду в Україні властива автентичність експерименту, виразність ідеологічних установок, функціональність, техніцизм, близькість до соціальних та наукових дискурсів. Повоєнний авангард об'єднує спадкоємні явища сюрреалізму і стильові ерзаци, частково актуалізуючи формалістичні пошуки попереднього періоду. Значну увагу приділено проблемі стилізації, яка призводить до поступового розчинення авангардистського експерименту в синхронних дискурсах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-328.88 + Ш400.221.88 +
Шифр НБУВ: РА340473

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Давидова А. О. 
Фіторізноманіття НПП «Джарилгацький»: структура, динаміка, охорона / А. О. Давидова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено характеристиці рослинного покриву національного природного парку «Джарилгацький», зокрема аналізу флори, класифікації рослинності, з'ясуванню основних тенденцій динаміки та розробці заходів її охорони.Уточнено флористичний склад судинних рослин НПП «Джарилгацький», який налічує 365 видів, з них 235 зафіксовано на о. Джарилгач, 267 – на материкових ділянках НПП. За результатами систематичного аналізу з'ясовано, що острів Джарилгач унаслідок ізольованості та відносно великої площі (56,5 км2) відрізняється більшим видовим різноманіттям, ніж трансформовані материкові ділянки. Зміна спектру провідних родин протягом 90-річного періоду вказує на зменшення впливу пасквального чинника, який мав суттєвий вплив на формування рослинного покриву острова на початку ХХ століття.Біоморфологічний аналіз підтвердив, що посилені процеси синантропізації спостерігаються на материкових ділянках, а помірні – на острові, спричинені залісненням та натуралізацією окремих видів. Порівняння показників біоморфологічної структури у часі вказує на зникнення на острові природних видів дерев та кущів.Аналіз провідних екологічних чинників – засолення та вологості проведено для сучасної та історичної флор острова з метою підтвердження очікуваних наслідків глобальних змін клімату. За 90-річний період переважаючими виявилися процеси ксерофітизації та галофітизації рослинного покриву.Аналіз синантропної фракції флори НПП свідчить про значну трансформованість материкових ділянок, де кількісно склад синатропної фракції переважає над аборигенною. Класифікаційна схема рослинності НПП налічує 19 класів, 24 порядки, 27 союзів, 66 асоціацій, три субасоціації, 12 дериватних та три базальних угруповання. За результатами аналізу територіальної диференціації рослинності уточнено межі між Присиваським та Цюрупинсько-Скадовським геоботанічними округами. Описано три нові для науки асоціації. Наведено дві асоціації, один союз, порядок і клас, які є новими для території України. Виявлено нові синтаксони для території НПП: шість класів, п'ять порядків, шість союзів, 17 асоціацій, три субасоціації, 15 безрангових угруповань.Створено карту рослинності острова Джарилгач у масштабі 1:10000. Карта відображає територіальну диференціацію рослинного покриву. Її також використано для реконструкції змін рослинності острова протягом останніх 20 років. За результатами порівняння картографічних матеріалів з'ясовано, що переважаючими динамічними процесами у рослинному покриві є галофітизація та ксерофітизація угруповань. Встановлено, що основними напрямками динаміки рослинного покриву є автогенез, а саме псамо- та галообдукційні зміни. Це спричинено нестабільністю та динамічністю екосистем у природних умовах, які є вразливими внаслідок активних еологенних процесів та катастрофічних змін навіть без втручання рекреаційної або господарської діяльності. Гологенез відзначається здебільшого кліматогенними змінами, завдяки яким прісноводні та вологолюбні види та їх угруповання поступово зникають. Гейтогенез викликаний переважно рекреаційним впливом, що призводить до деградації та знищення фітоценозів.На засадах еколого-флористичної класифікації виділені 12 раритетних асоціацій та три угруповання. Найбільш вразливими за сукупністю аутфітосозологічних ознак виявилися Molinietum euxinae, Puccinellio fominii-Frankenietum pulveruletae, Junco maritimi-Cladietum marisci. На засадах домінантної класифікації виявлено три формації, які уключено до «Зеленої книги України»: Chrysopogoneta gryllis, Cladiеtа mariscі та Stipeta capillatae. Наукова новизна роботи полягає у тому, що уперше складено конспект флори судинних рослин території національного природного парку «Джарилгацький», який нараховує 365 видів з 227 родів і 69 родин; встановлено таксономічний склад сучасної та історичної флори острова Джарилгач, з'ясовано її систематичну, біоморфологічну, та екологічну структуру, проаналізовано синантропну фракцію.Уперше розроблено класифікаційну схему та складено продромус рослинності, які налічують 19 класів, 25 порядків, 28 союзів, 66 асоціацій, три субасоціації, 15 безрангових угруповань.Уперше наведено класифікацію біотопів для території НПП.Уперше здійснено аналіз репрезентативності існуючих та проєктованих об`єктів ПЗФ, що знаходяться у підпорядкуванні НПП.Уперше створено великомасштабну (1:10000) карту рослинності острова.Отримані результати використовуються для підготовки видань Літопису природи НПП «Джарилгацький». Рекомендації з оптимізації території НПП (уточнення функціонального зонування) передані до Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської області.^UThe study deals with the characteristics of the vegetation of National Nature Park «Dzharylhatsky», in particular, the analysis of flora, classification of vegetation, identification of the main dynamic trends and development of conservation measures.The floristic composition of vascular plants of NPP «Dzharylhatsky» includes 365 species of vascular plants, 235 of them were found on the island Dzharylhach, 267 – on mainland areas of the park. According to the results of a systematic analysis of the flora, it was found that the island Dzharylhach due to its isolation from the mainland and large area in comparison with other islands of the Black Sea (56.5 km2) has a greater species diversity than the transformed mainland areas. The change in the spectrum of leading families over a 90-year period indicates a decrease in the influence of the grazing pressure, which had a significant impact on the formation of the island vegetation in the early XX century.Biomorphological analysis confirmed that significant synanthropization processes are observed on the mainland, and moderate – on the island, caused by afforestation and naturalization of several species. Comparison of proportion of different biomorphological groups over time indicates the extinction of natural species of trees and shrubs on the island.An analysis of the leading environmental factors – salinity and humidity affected the development of flora, was made for the recent and historical flora of the island in order to confirm the expected effects of global climate changes. Over the 90-year period, the processes of xerophytization and halophytization have been prevailed.An аnalysis of the synanthropic fraction of the studied flora shows a significant transformation of the continental areas, where the synatropic fraction predominates over the natural one.The classification scheme of the vegetation includes 19 classes, 24 orders, 27 alliances, 66 associations, three subassociations, 12 derivative and two basal communities. Three new for science associations were described. Two associations, one alliance, one order and one class are new for Ukraine. Seven classes, six orders, seven alliances, 18 associations, three subassociations, 13 rankless communities have been revealed in the NNP «Dzharylhatsky» for the first time.A 1:10000 scale vegetation map of island Dzharylhach has been developed. The map shows the territorial differentiation of vegetation. It has also been used to reconstruct the island vegetation changes over the past 20 years. A comparison of cartographic materials revealed that the predominant processes in vegetation cover are halophytization and xerophytization of communities.The main trends of vegetation dynamics of the NPP «Dzharylhatsky» are overgrowth of sand and halophytic communities by certain species and communities. This is due to the instability and dynamism of ecosystems in natural conditions, which are vulnerable due to the processes of sand movement and catastrophic changes even without the intervention of recreational or economic activities. 12 associations and three communities on the basis of ecological and floristic classification on the territory of the NNP were considered as rare. Three formations based on dominant classification from the Green Data Book of Ukraine were revealed.The scientific novelty of the work is that for the first time, a checklist of the flora of vascular plants for the territory of the National Nature Park «Dzharylhatsky» was compiled, it includes 365 species from 227 genera and 69 families; the taxonomic composition of the modern and historical flora of the island Dzharylhach was established, its systematic, biomorphological, and ecological structure was clarified, the synanthropic fraction of the NNP flora was analyzed.For the first time, a classification scheme of vegetation was developed and a prodrome of vegetation was compiled, the latter includes 19 classes, 25 orders, 28 alliances, 66 associations, three subassociations, 12 derivative and two basal communities.For the first time representativeness of the existing and projected objects of the nature reserve fund which are subordinated to park was analyzed.For the first time a large-scale (1:10000) map of vegetation of the island Dzharylhach was created. It is based on an interactive project in the open software QGIS. It will also be of practical importance, as it provides an opportunity to conduct further monitoring studies of vegetation changes on the basis of this project. This will significantly speed up further mapping and increase the accuracy of the obtained data.The obtained results are used for editions of the Chronicle of the nature of NNP «Dzharylhatsky». Recommendations for optimizing the territory of the NNP (clarification of functional zoning) were transferred to the relevant state institution – the Department of Ecology and Natural Resources of Kherson region.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Давидова С. В. 
Формування професійної компетентності майбутніх учителів образотворчого мистецтва засобами творчої проєктної діяльності / С. В. Давидова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота є теоретико-експериментальним дослідженням проблеми формування професійної компетентності майбутніх учителів образотворчого мистецтва засобами творчої проєктної діяльності. Реформи освіти, обумовлені інтеграцією Україні до європейського освітнього простору, реалізацією Концепції Нової української школи, сприяють створенню нових освітніх стандартів, оновленню й перегляду навчальних програм, змісту навчально-дидактичних матеріалів, підручників, форм і методів навчання в закладах вищої освіти. Головним у реалізації Нової української школи стає застосування проєктних технологій учителями в освітньому процесі шкіл, які розвиватимуть в учнів ключові компетентності для життя в ХХІ столітті. Пріоритетним для закладів вищої освіти стає вдосконалення механізмів забезпечення якості освіти, створення умов для послідовного та ефективного формування професійної компетентності майбутніх учителів образотворчого мистецтва для роботи в Новій українській школі, які володітимуть високим рівнем культури, ціннісних ідеалів, критичного мислення, професійної рефлексії та матимуть здатність реалізувати проєктні технології у професійній діяльності, що є підґрунтям для розвитку нового покоління українського суспільства ¬– високоосвічених діячів, людей, що будують не лише власне життя, а й державу, і є конкурентоспроможними на світовому рівні. Основною метою вищої освіти є якісна професійна підготовка компетентних вчителів образотворчого мистецтва шляхом модернізації системи професійної підготовки із віднаходженням ефективних засобів, які відповідають сучасним вимогам та світовим тенденціям розвитку освіти.^UThe dissertation work is a theoretical and experimental study of the problem of the formation of professional competence of future fine arts teachers by means of creative project activity. Educational reforms, conditioned by the integration of Ukraine into the European educational space, the implementation of the Concept of the New Ukrainian School, provide for the development of new educational standards, updating and revising curricula, the content of educational and didactic materials, textbooks, forms and methods of teaching in higher education institutions. The main thing in the implementation of the New Ukrainian School is the application of project technologies by teachers in the educational process of schools, which will develop key competencies for life in the 21st century in student. The priority for higher education institutions is to improve the mechanisms for ensuring the quality of education, to create conditions for the consistent and efficient formation of the professional competence of future teachers to work in the New Ukrainian School, who have a high level of culture, value ideals, critical thinking, professional reflection and who will have the ability to implement project technologies in professional activity, which is the basis for the development of a new generation of Ukrainian society – highly educated public figures, people who make not only their own lives, but also the state, and are competitive at the world level. The main goal of higher education is high-quality professional training of competent teachers to upgrade the vocational training system by finding efficient means that meet modern requirements and global trends in the development of education.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Давидова В. А. 
Делегування повноважень в системі місцевого самоврядування України: організаційно-правовий аспект / В. А. Давидова. — Б.м., 2021 — укp.

В умовах проведення адміністративної реформи, укрупнення адміністративно-територіальних одиниць, стимулювання створення об'єднаних територіальних громад питання пошуку найбільш оптимальної моделі організації делегування як процесу перерозподілу повноважень набуває особливої актуальності. На рівні адміністративно-правової науки важливим є також питання методологічного наповнення наукового пізнання природи делегування як форми відносин між суб'єктами місцевого самоврядування та визначення критеріїв її реалізації.Розроблено систему стадій організаційного забезпечення процесу делегування повноважень у системі органів місцевого самоврядування, до якої послідовно включено такі: декларативну; засновницьку; упровадження; контролю; реорганізаційну. Подано теоретичні моделі організаційно-правового забезпечення процесу делегування повноважень у системі місцевого самоврядування, які на рівні практичної реалізації дали змогу визначити критерії організаційно-правового забезпечення відносин делегування.Розкрито підходи до визначення сутності повноважень суб'єктів системи місцевого самоврядування з погляду вирішення проблеми достатності, допустимості та доцільності їх делегування у сфері системі самоврядування. Доведено необхідність зміщення акцентів у сфері делегування повноважень у системі місцевого самоврядування з критеріїв доцільності та можливості передачі повноважень до критеріїв об'єктивної допустимості подальшого ефективного функціонування суб'єктів такої системи в умовах делегованих або отриманих повноважень. Розроблено методологічне забезпечення практичної реалізації організаційно-правового аспекту делегування повноважень у системі місцевого самоврядування в Україні. Проаналізовано закордонний досвід організаційного та правового забезпечення делегування повноважень у системі місцевого самоврядування^UThe issue of finding the most optimal model of delegation, as a process of redistribution of powers, becomes especially relevant and important in the context of administrative reform, consolidation of administrative-divisions, stimulation of the creation of amalgamated territorial communities. At the level of administrative legal science, the issue of methodological content of scientific knowledge of the nature of delegation as a form of relations between local self-governments and determination of the criteria for its implementation also remains important.The paper provides a developed system of stages of organizational support for the process of delegation of powers in the system of local self-governments, which consistently includes the following stages: declarative (in which the body planning to delegate powers determines the degree, scope and limits of delegation, as well as resources for delegation); founding (provides ensuring the conditions for the creation of a model of delegation relations); implementation stage (there is actually a transfer of authority, transfer of access to resources to ensure the implementation of delegated powers); stage of control (the establishment of mechanisms for control over delegated powers); reorganization (provides for the severance of the legal relationship between the subjects of delegation).Theoretical models of organizational and legal support of the delegation process and the system of local self-government are presented, which allowed determining the following criteria of organizational and legal support of delegation relations at the level of practical implementation: delegation of powers should be based on free expression of both subjects of delegation (delegating and delegated), on the interaction between the representative and executive local self-government body; delegation of powers must be accompanied by the conclusion of an administrative agreement; delegation of powers must be accompanied by legislative and contractual consolidation of the transfer of financial and/or material resources to ensure the proper exercise of the delegated powers by the subject; empowering the delegated entity for the failure to exercise or improper exercise of delegated powers


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Чжен Х. *. 
Проектна діяльність документно-інформаційних установ КНР на етапі цифрової модернізації суспільства. / Х. *. Чжен. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена розробці теоретико-методичних засад управління проектною діяльністю документно-інформаційних установ КНР на етапі цифрової модернізації суспільства. Досліджено еволюцію наукових поглядів на проблему проектної діяльності документно-інформаційних установ, визначено рівень теоретичної розробленості теми. Виявлено особливості проектної діяльності бібліотек як провідних документно-інформаційних установ, що виступають дієвим механізмом формування цифрового соціокомунікаційного середовища КНР. Проаналізовано сучасний стан проектної діяльності соціокомунікаційних інституцій КНР, яку визначено в якості дієвого інструменту формування цифрового простору країни. Зазначено, що проектна діяльність охоплює інноваційні техніко-технологічні рішення, роботу в напрямі формування цифрових інформаційних ресурсів, сервісну складову. Розроблена періодизація виникнення і розвитку проектної діяльності документно-інформаційних установ, яка базується на узагальненні практичного досвіду. Визначено напрями підвищення ефективності управління проектною діяльністю документно-інформаційних установ, які охоплюють комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності соціально-комунікаційної взаємодії бібліотеки на внутрішньосистемному і зовнішньосистемному рівнях, зумовлюють реструктуризацію й iнтеграцiю її виробничих процесiв.^UThe thesis focuses on the establishment of theoretical principles and methodology of project management in documentation and information institutions of the People's Republic of China during digital transformation of society. The evolution of scientific views on project management in documentation and information institutions has been researched, the extent of previous theoretical research of the studied topic has been determined. Distinguishing characteristics of project management in libraries have been revealed given that libraries are the leading documentation and information institutions and the effective mechanism of developing the digital communication environment of the People's Republic of China.The current status of project management in social communication institutions of the People's Republic of China has been analyzed. Project management has been defined as an effective tool for the formation of the digital space of the country. It has also been noted that project management comprises innovative technical and technological solutions, projects in the field of development of digital information resources and service components. The origin and the key periods in the development of project management in documentation and information institutions that are based on the generalization of practical experience have been formulated.The approaches to the enhancement of the efficiency of project management in documentation and information institutions have been determined. They involve a complex of activities that is aimed at enhancing the efficiency of social and communication interaction of libraries both at internal and external levels and lay behind innovation and integration of library's procedures.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Тищук Н. О. 
Вчинення малолітніми та неповнолітніми особами правочинів в мережі Інтернет / Н. О. Тищук. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній науці цивільного права спеціальним комплексним дослідженням теоретичних та практичних проблем, що виникають при вчиненні малолітніми та неповнолітніми особами правочинів у мережі Інтернет. У межах роботи здійснено комплексний аналіз наукової літератури, законодавства та судової практики з тематики дослідження, сформульовано пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства України щодо обсягу дієздатності зазначених осіб та наслідків таких правочинів.Встановлено, що у вітчизняній науці цивільного права останнім часом з'являється певний інтерес до проблематики вчинення правочинів у мережі Інтернет, однак дослідження, пов'язані з вчиненням правочинів у мережі Інтернет такої особливої категорії учасників цивільних правовідносин як малолітні та неповнолітні особи, практично відсутні. Враховуючи те, що мережа Інтернет розуміється як єдиний інформаційний простір, де відбуваються глобальні процеси соціальних комунікацій та якому притаманний всесвітній загальний характер, який є зручним середовищем для вчинення юридичних дій, до яких відносяться і правочини, важливим є дослідження юридично значущих аспектів діяльності в мережі Інтернет щодня.Визначено, що правочини, як одні з найпоширеніших юридичних дій приватноправового характеру, вчинені в мережі Інтернет, є підставами виникнення цивільних правовідносин в інформаційному суспільстві. Вони створюють права та обов'язки учасників цивільних відносин за бажанням останніх і незалежно від наявності прямого припису (дозволу) закону. У зв'язку з цим особливої актуальності набуває розгляд питання про вчинення малолітніми та неповнолітніми особами правочинів у мережі Інтернет, розходження в правочиноздатності малолітніх і неповнолітніх осіб, визначення кола правочинів, які може вчиняти кожна із зазначених категорій осіб, у тому числі в мережі Інтернет.Встановлено, що правоздатність малолітніх та неповнолітніх осіб є «статичною» та надає останнім лише можливість мати передбачені законом права. Натомість, дієздатність, як стан, поступово розвивається і в залежності від віку громадянина характеризує ступінь його розумово-фізичної зрілості, що закріплено на законодавчому рівні шляхом встановлення етапів набуття дієздатності, а з метою повноцінної реалізації правоздатності дітей – закріплено механізм сприяння в здійсненні та захисті їх прав, що включає, зокрема, дії батьків, усиновителів, опікунів і піклувальників малолітніх та неповнолітніх осіб, а також діяльність органів опіки і піклування. Обґрунтовано необхідність законодавчого закріплення поділу малолітніх осіб на такі категорії або вікові групи: від народження до шести років – повністю недієздатні; від шести до десяти років – особи, які можуть самостійно звертатися про надання психологічної допомоги; мають право укладати правочини за допомогою персональної банківської картки під контролем батьків; від десяти до чотирнадцяти років – особи, які можуть самостійно здійснювати майнові права інтелектуальної власності, звертатися по безоплатну правову допомогу; бути безпосередніми активними учасниками деяких, пов'язаних із навчанням або іншим особистісним зростанням, майнових відносин, зокрема, відносин із надання освітніх послуг.^UThe dissertation is the first in the domestic science of civil law special complex research of theoretical and practical problems that arise when committing transactions by juveniles and minors on the Internet. Within the framework of the work a comprehensive analysis of the scientific literature, legislation and judicial practice on the research topic was made, proposals were made to improve the current legislation of Ukraine on the scope of legal capacity of these persons and the consequences of such transactions.It has been established that the domestic science of civil law has recently shown some interest in the issue of transactions on the Internet, but research related to the commission of transactions on the Internet by such a special category of participants in civil relations as juveniles and minors is virtually absent. Since the Internet is understood as the only information space where global processes of social communication take place, and which has a global general character, which is a convenient environment for legal actions, including transactions, it is important to study legally significant aspects of the Internet every day.It is determined that transactions, as one of the most common legal actions of a private nature, committed on the Internet, are the basis for the emergence of civil relations in the information society. They create the rights and obligations of the parties to civil relations at the request of the latter and regardless of the direct prescription (permission) of the law. In this regard, it is especially important to consider the issue of transactions committed by juveniles and minors on the Internet, differences in the legal capacity of juveniles and minors, determining the range of transactions that can be committed by each of these categories of persons, including on the Internet.Instead, legal capacity, as a state, gradually develops, and depending on the age of the citizen characterizes the degree of his mental and physical maturity. This is enshrined in law by establishing the stages of legal capacity, and in order to fully realize the legal capacity of children it is established a mechanism to assist in the exercise and protection of their rights, including, inter alia, the actions of parents, adoptive parents, guardians and custodians of juveniles and minors as well as the activities of guardianship authorities.The necessity of legislative consolidation of the division of minors into the following categories or age groups is substantiated: from birth to six years - completely incapacitated; from six to ten years - persons who can independently apply for psychological assistance and have the right to commit transactions with a personal bank card under the supervision of parents; from ten to fourteen years - persons who can independently exercise intellectual property rights, apply for free legal aid, be direct active participants in certain property relations related to education or other personal growth, in particular, relations for the provision of educational services.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Лебедченко В. В. 
Економічна безпека регіону країни в системі формування стратегічного розвитку. / В. В. Лебедченко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси формування і забезпечення економічної безпеки регіону країни; мета дослідження – формування концептуальних засад і розробці теоретичних і прикладних основ стратегічного розвитку регіону в умовах забезпечення його економічної безпеки; методи дослідження –методи наукового пізнання, теоретичного узагальнення та порівняння, діалектичний метод, метод економіко-математичного моделювання, графічний метод, статистичні методи, метод кластерного аналізу, методи класифікації та систематизації, метод системного аналізу, просторовий метод, картографічний метод; результати – вирішено актуальне наукове завдання, пов'язане із обґрунтуванням стратегічного розвитку регіону країни в контексті забезпечення його економічної безпеки; новизна – удосконалено методичний підхід до розрахунку інтегрального показника для комплексного оцінювання рівня економічної безпеки окремого регіону країни в залежності від станів регіонального і національного середовищ, котрий заснований на процедурах відбору та статистичної обробки соціально-економічних показників рівня розвитку регіону, формалізації індикаторів економічної безпеки та розрахунку відповідних вагових коефіцієнтів; удосконалено методичний підхід до оцінювання рівня міжрегіональної економічної диференціації шляхом конструювання одномірного показника економічної диференціації, який представляє собою відносні середні рангові розкиди значень показника, який аналізується, для оцінювання кількісних значень стану міжрегіональної економічної диференціації та її впливу на економічну безпеку регіону країни; удосконалено трактування поняття «економічна безпека регіону» як стану сукупних економічних, соціально-демографічних, інформаційних, управлінських, науково-технічних, екологічних, фінансово-інвестиційних та виробничих ресурсів регіональної економічної системи, котрий забезпечує збереження її життєздатності, стійкого розвитку, конкурентоспроможності та економічної суверенності, що дозволить визначити можливості досягнення поставлених цілей, на основі механізмів захисту економічних інтересів суб'єктів системи від широкого спектру непередбачуваних і важкопрогнозованих зовнішніх і внутрішніх дестабілізуючих факторів; дістала подальшого розвитку концепція стратегічного розвитку економічної безпеки регіону країни за рахунок формування принципів та функцій управління економічною безпекою регіону та системи зв'язків між інформаційним та аналітичним забезпеченням, що дає змогу розробляти і проваджувати ефективні стратегічні рішення щодо безпечного економічного розвитку регіону; дістала подальшого розвитку система показників оцінювання рівня економічної безпеки регіонів, яка складається із згрупованих критеріїв та їх граничних значень, що дозволяє визначити стан економічної безпеки регіонів і приймати правильні управлінські рішення щодо зменшення впливу негативних факторів на стан економічної безпеки регіонів країни; дістав подальшого розвитку механізм розробки і реалізації плану стратегічного розвитку регіону країни за параметрами економічної безпеки, який складається з послідовності дій щодо формування стратегічних цілей, аналізу загроз, прогнозування, формування, моніторингу та оцінювання ефективності вибраних стратегій, що дає можливість розробляти і обґрунтовувати стратегії розвитку регіону за параметрами його економічної безпеки; ступінь впровадження –основні результати дослідження були впроваджені в практичну діяльність таких організацій та установ: Тячівська міська рада Закарпатської області; Чопська міська територіальна громада; Єврорегіон «Дністер»; Департамент ЖКГ та ПЕК Харківської обласної державної адміністрації,окремі положення дисертаційної роботи використано в навчальному процесі кафедри економіки, маркетингу та міжнародних економічних відносин Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» при викладанні навчальних дисциплін «Економічна безпека підприємства», «Методи економіко-статистичних досліджень» та «Стратегія підприємства» для студентів економічних спеціальностей; галузь використання – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка.^UObject of research - the processes of formation and ensuring the economic security of the region; the purpose of the study - the formation of conceptual foundations and the development of theoretical and applied foundations of strategic development of the region in terms of ensuring its economic security; research methods - methods of scientific cognition, theoretical generalization and comparison, dialectical method, method of economic and mathematical modeling, graphic method, statistical methods, method of cluster analysis, methods of classification and systematization, method of system analysis, spatial method, cartographic method; results - the actual scientific task connected with the substantiation of strategic development of the region of the country in the context of maintenance of its economic safety is solved; novelty - improved methodological approach to the calculation of an integrated indicator for a comprehensive assessment of the level of economic security of a particular region of the country depending on the state of regional and national environments, which is based on procedures for selection and statistical processing of socio-economic indicators of regional development, formalization of economic security indicators weights; improved methodological approach to assessing the level of interregional economic differentiation by constructing a one-dimensional indicator of economic differentiation, which is the relative average range of values of the analyzed indicator to assess the quantitative values of interregional economic differentiation and its impact on economic security; improved interpretation of the concept of "economic security of the region" as a state of aggregate economic, socio-demographic, informational, managerial, scientific and technical, environmental, financial, investment and production resources of the regional economic system, which ensures its viability, sustainable development, competitiveness and economic sovereignty , which will determine the possibility of achieving the goals, based on mechanisms to protect the economic interests of the system from a wide range of unpredictable and difficult to predict external and internal destabilizing factors; the concept of strategic development of economic security of the region was further developed due to the formation of principles and functions of economic security management of the region and the system of links between information and analytical support, which allows to develop and implement effective strategic decisions on safe economic development of the region; further developed a system of indicators for assessing the level of economic security of regions, which consists of grouped criteria and their limit values, which allows to determine the state of economic security of regions and make the right management decisions to reduce the impact of negative factors on economic security of regions; The mechanism of development and implementation of the plan of strategic development of the region of the country on parameters of economic security which consists of sequence of actions concerning formation of the strategic purposes, the analysis of threats, forecasting, formation, monitoring and an estimation of efficiency of the chosen strategies that gives the chance to develop and substantiate strategies of development according to the parameters of its economic security; degree of implementation - the main results of the study were implemented in the practice of the following organizations and institutions: Tyachiv City Council of Zakarpattia region; Chop city territorial community; Dniester Euroregion; Department of Housing and Utilities of the Kharkiv Regional State Administration, some provisions of the dissertation were used in the educational process of the Department of Economics, Marketing and International Economic Relations of the National Aerospace University. ME Zhukovsky "Kharkiv Aviation Institute" in teaching disciplines "Economic security of the enterprise", "Methods of economic and statistical research" and "Strategy of the enterprise" for students of economic specialties; field of use - the development of productive forces and the regional economy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Давидова Ж. В. 
Дидактична система формування інформаційної компетентності іноземних студентів медичних спеціальностей в освітньому середовищі університету: автореферат дис. ... д.пед.н. : 13.00.09 / Ж. В. Давидова. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації цілісно досліджено й розв’язано актуальну науково-прикладну проблему формування інформаційної компетентності іноземних студентів медичних спеціальностей в освітньому середовищі університету на засадах системно-синергетичного, компетентнісного, особистісно-діяльнісного, аксіологічного, культурологічного, герменевтичного, середовищного й контекстного підходів. Визначено стан теоретичної та практичної розробленості проблеми формування інформаційної компетентності іноземних студентів медичних спеціальностей, з’ясовано специфіку здійснення цього процесу. Уточнено змістове наповнення структурних компонентів інформаційної компетентності іноземних студентів-медиків. Розроблено й теоретично обґрунтовано дидактичну систему формування інформаційної компетентності іноземних студентів медичних спеціальностей в освітньому середовищі університету, що містить прогностично-цільовий (соціальне замовлення, мета й завдання системи), концептуально-методологічний (науково-методологічні підходи проведення дослідження, властивості інформаційної компетентності, функції та принципи її формування в іноземних здобувачів медичних спеціальностей); теоретично-змістовий (структурні компоненти та змістове наповнення інформаційної компетентності іноземних здобувачів-медиків); діяльнісно-процесуальний (етапи, педагогічні умови, методи, форми, засоби формування інформаційної компетентності майбутніх медиків), результативно-оцінювальний (критеріально-діагностична база дослідження: критерії й показники, рівні сформованості інформаційної компетентності іноземців-здобувачів медичних спеціальностей, відповідний діагностичний інструментарій, очікуваний результат реалізації розробленої системи) блоки. Створено навчально-методичне забезпечення дидактичної системи формування інформаційної компетентності іноземних студентів-медиків.^UThe problem of information competence formation is comprehensively researched and solved on the methodological level on the basis of system-synergetic, competence-oriented, personality and activity oriented, axiological, hermeneutic, context, environmental approaches.The analysis of scientific research in different areas allowed us to determine the state of the scientific development of the problem of information competence formation. It is found out that the basic requirements for training future physicians are determined on the basis of the analysis of the field of knowledge given in the Standard of Higher Education 22 Health care of the specialty 222 Medicine for the second (master's) level of higher education of compulsory competencies that should be mastered by medical students at the magistracy level, in particular the following: integral, general, special (professional, subject). It should be noted that one of the general competencies is that the future physician is able to effectively use information and communication technologies. Pedagogical conditions ensuring the effective formation of information competence are substantiated: training of teachers for the formation of informational competence of future foreign doctors; creation of a special informational and educational environment taking into account modern requirements for the professional activity of medical workers, involvement of foreign students in the self-diagnosis of information competence.Criteria for evaluating the effectiveness of a developed system are specified, that include motivation-targetive, cognitive-operational, personal-axiological and corresponding indicators; levels of formation of information competence (initial, basic, creative), diagnostic tools (observations, conversations, testing, questionnaires, independent assessment, self-assessment), special diagnostic methods, as well as the expected result of the implementation of the developed system.Educational and methodical support is developed for realizing the didactic system of information competence formation in international medical students.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Писаренко М. О. 
Правочини відчуження об’єктів комунальної власності: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / М. О. Писаренко. — Б.м., 2023 — укp.

Одним з напрямків розвитку незалежної України є створення власної економічної стратегії, що стало можливим, зокрема, завдяки переходу до саморегульованої ринкової економіки та розвитку місцевого самоврядування. Це включає в себе перехід від монополії державної власності до різноманітних форм власності та господарювання, реформу інвестиційного сектору в напрямі децентралізації, зменшення обсягу державних інвестицій та розширення можливостей для приватних капіталовкладень.Враховуючи те, що комунальна власність є ключовим елементом у структурі матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування, лише планування та раціональне, найбільш економічно ефективне використання наявних об’єктів може мати наслідком отримання коштів до бюджету, розвитку економіки кожного конкретного регіону, що в сукупності буде сприяти розвитку економіки країни. Важливим є врахування особливостей регіону, як під час використання об’єктів комунальної власності, так і при їх відчуженні. Способи відчуження об’єктів комунальної власності та правочини, які їх опосередковують, слід розглядати комплексно, аналізуючи у сукупності з особливостями суб’єктного та об’єктного складу таких правочинів. У учасників правовідносин можуть виникати певні проблеми, які пов’язані із недосконалістю законодавства, загрозами маніпуляцій, недостовірної інформації в реєстрах, корупційної складової, невчасного або неповного виконання вже укладеного договору тощо, що підсилює інтерес до аналізу правового регулювання правочинів відчуження об’єктів комунальної власності, вироблення загальних принципів, засад такого регулювання, використання новітніх технологій з метою ефективного управління комунальною власністю.Дисертація є першим у вітчизняній науці цивільного права спеціальним комплексним дослідженням теоретичних та практичних проблем, що виникають при вчиненні правочинів відчуження об’єктів комунальної власності. У роботі теоретично узагальнено та запропоновано нове вирішення наукового завдання, яке полягає у формуванні теоретичних підходів, спрямованих на удосконалення механізму вчинення правочинів відчуження об’єктів комунальної власності.В результаті проведеного дослідження стало можливим сформулювати окремі положення наукової новизни та зробити певні висновки.Встановлено, що комунальна форма власності є одним з двох видів публічної форми власності і паралельно є основою існування та фінансової незалежності територіальної громади. Залежно від форми власності способи відчуження можна поділити на загальні та спеціальні, де до загальних способів відчуження відносимо відчуження об’єктів приватної форми власності, а до спеціальних – відчуження об’єктів публічної форми власності (зокрема, комунальної). Спеціальними є способи відчуження, коли має місце не просто передача майна від одного власника до іншого (як у випадку передачі об’єктів з приватної в приватну власність), а мають місце й публічні «процедури», тобто процедура відчуження має комплексний характер. В кожному конкретному випадку буде мати місце свій порядок дій та процедур, послідовне виконання яких в кінцевому підсумку буде мати наслідком відчуження об’єкту комунальної власності та виключення його з переліку таких об’єктів. Наголошено на тому, що органи місцевого самоврядування мають досить широке коло повноважень в сфері розпорядження об’єктами комунальної власності, зокрема, й щодо способів відчуження таких об’єктів. Об’єкти комунальної власності тісно пов’язані з інтересами територіальної громади, а також держави, вони повинні пов’язуватися з відповідними напрямами соціально-економічного розвитку міста, що зумовлює багатофункціональність у використанні кожного конкретного об’єкта комунальної власності.^UOne of the directions of the development of independent Ukraine is the creation of its economic strategy, which became possible, in particular, thanks to the transition to a self-regulated market economy and the development of local self-government. This includes the transition from the monopoly of state ownership to various forms of ownership and management, the reform of the investment sector in the direction of decentralization, the reduction of the volume of public investment, and the expansion of opportunities for private capital investments.Given that communal property is a fundamental element in the structure of the material and financial basis of local self-government, only planning and the rational, most economically efficient use of existing facilities can result in obtaining funds for the budget, the development of the economy of each specific region, which will collectively contribute the development of the country's economy. It is significant to take into account the peculiarities of the region, both during the use of communal property objects and when they are alienated.The methods of alienation of objects of communal property and the deeds that mediate them should be considered comprehensively, analyzing in combination with the features of the subject and object composition of such deeds. Participants in legal relations may face certain problems related to the imperfection of the legislation, threats of manipulation, unreliable information in the registers, a corruption component, untimely or incomplete execution of an already concluded contract, etc., which strengthens the interest in the analysis of legal regulation of acts of alienation of communal property objects, the development of general principles, the basis of such regulation, the use of the latest technologies for effective management of communal property.The dissertation is the first in the domestic science of civil law to be a uniquely comprehensive study of theoretical and practical problems that arise when committing acts of alienation of communal property objects. The work theoretically summarized and proposed a new solution to the scientific task, which consists of the formation of theoretical approaches aimed at improving the mechanism of committing acts of alienation of communal property objects.As a result of the conducted research, it became possible to formulate certain provisions of scientific novelty and draw specific conclusions.It was established that the communal form of ownership is one of the two types of public form of ownership and, at the same time, is the basis of the existence and financial independence of the territorial community. Depending on the form of ownership, the methods of alienation can be divided into general and special, where the general methods of alienation include the alienation of objects of private ownership, and the special ones include the alienation of objects of public ownership (in particular, communal). There are special methods of alienation when there is not just a transfer of property from one owner to another (as in the case of the transfer of objects from private to private property), but public "procedures" also take place, i.e. the alienation procedure is complex. In each specific case, there will be an exact order of actions and procedures, the consistent implementation of which will ultimately result in the alienation of the object of communal property and its exclusion from the list of such objects. It is emphasized that local self-government bodies have a fairly wide range of powers in the field of disposal of communally owned objects, in particular, regarding methods of alienation of such objects. Objects of communal property are closely related to the interests of the territorial community, as well as the state, they must be connected with the relevant directions of socio-economic development of the city, which determines multifunctionality in the use of each specific object of communal property.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського