Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (211)Книжкові видання та компакт-диски (201)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>A=Дудка$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Дудка Т.В. 
Вимір та оцінка інвестиційної привабливості підприємств харчової промисловості: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Т.В. Дудка ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2007. — 19 с. — укp.

Розроблено методику комплексного визначення рівня інвестиційної привабливості, яка базується на багаторівневій статистично вірогідній системі показників та передбачає врахування узагальнювального показника, що характеризує кількість інвестицій, необхідних для приросту одиниці результату виробничої діяльності, який дезагрегується на часткові показники, що відображають економічну ефективність діяльності підприємства, а саме: приросту рентабельності продажів і швидкості повернення інвестиційних вкладень; часткові показники першого рівня розкладаються за групами показників другого рівня, які характеризують участь у їх формуванні елементів виробництва. За цього оцінка рівня інвестиційної привабливості базується на розробці рейтингу підприємств. Запропоновано методичні рекомендації щодо розробки документа "Паспорт інвестиційної привабливості підприємства", який має містити відомості про резерви підвищення ефективності господарської діяльності підприємства, про основні напрямки вкладень інвестиційних засобів, а також про суму інвестицій, яка необхідна для реалізації резервів, їх ефективність і швидкість повернення. Удосконалено класифікацію факторів, що стримують і стимулюють процес інвестування у галузях харчової промисловості України, а також методичний підхід до виміру ризику зниження ефективності інвестицій, використання якого дозволяє більш точно робити прогноз значень основних показників діяльності підприємства. Розкрито економічну суть термінів "оцінка", "вимір", що є методичною базою розробки систем показників та їх практичного використання. Розвинуто метод виміру кількості та якості споживчої вартості інвестиційної привабливості як однієї з економічних характеристик промислового підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.71-56 +
Шифр НБУВ: РА354977

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Дудка Л. О. 
Державне регулювання інноваційного розвитку вугільного комплексу України: автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр. : 25.00.02 / Л. О. Дудка ; Рада по вивченню продукт. сил України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні та науково-практичні аспекти державного регулювання інноваційного розвитку вугільного комплексу. Науково-обгрунтовано методологічні засади розробки державної стратегії переходу вугільного комплексу на інноваційний тип розвитку, в якому основним фундаментом є: соціальна відповідальність влади за прийняті рішення, науково-технічне прогнозування, підвищення наукоємкості технологічних процесів та ефективний взаємозв'язок з бізнесом. Вдосконалено обгрунтування основних умов реалізації інноваційних програм державою у вугільній промисловості й їх деталізація. Запропоновано створення державного галузевого інноваційного центру як елемента національної інноваційної системи. Обгрунтовано теоретичні підходи щодо державного регулювання процесу закриття шахт зі створенням спеціального ліквідаційного фонду та наукові положення з регулювання основних засад функціонування ринку вугілля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.651-55-21,01
Шифр НБУВ: РА371042 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Дудка Ю. П. 
Економічна безпека України у вимірах глобалізаційних процесів: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.03 / Ю. П. Дудка ; ДУ "Ін-т економіки природокористування та сталого розв. НАН України". — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розкрито теоретико-методологічні основи дослідження економічної безпеки, визначено сутність і структуру категорії, методів розрахунку показників економічної безпеки в системі міжнародних зіставлень і рейтингів. На основі системи інтегральних показників економічної безпеки визначено її кількісні параметри та тенденції в Україні, Польщі, Російській Федерації та Республіці Білорусь, що дозволяє врахувати статичні та динамічні особливості гарантування економічної безпеки у міжнародному форматі. Визначено основні засади вдосконалення ефективності управління економічною безпекою держави в глобалізаційному вимірі та стратегічні напрями гарантування безпеки, принципи функціонування організаційно-економічного механізму гарантування економічної безпеки, положення організації системи прогнозування та моніторингу безпеки, а також значення цих елементів у системі управління економічною безпекою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У50-995 + У9(4УКР)0-995
Шифр НБУВ: РА383514 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Дудка М.Л. 
Критична поведінка магнетиків з випадковою анізотропією: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / М.Л. Дудка ; НАН України. Ін-т фізики конденс. систем. — Л., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

З застосуванням методу теоретико-польової ренормалізаційної групи описано критичну поведінку невпорядкованих магнетиків з безладом типу випадкової легкої осі на базі моделі з випадковою анізотропією. У межах масивної схеми в двопетлевому наближенні досліджено можливість реалізації фазових переходів другого роду для різних розподілів осі випадкової анізотропії. Із застосуванням схеми мінімального віднімання одержано числові значення ефективних критичних показників моделі з випадковою анізотропією. Пояснено особливості підходу до асимптотичного режиму ефективного показника магнітної сприйнятливості розведеного гайзенбергівського магнетика. Проаналізовано умови реалізації різних типів критичної поведінки mn-векторної моделі, побудовано діаграми стійкості різних типів критичної поведінки залежно від значень параметрів m та n для різних початкових умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В317.242,022 + В377.3,022 +
Шифр НБУВ: РА325353

Рубрики:

      
5.

Дудка Т.М. 
Методи побудови експертних систем з асоціативними моделями подання знань: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.03 / Т.М. Дудка ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Розроблено методи побудови експертних систем з асоціативними моделями подання знань. Запропоновано формальні моделі подання асоціативних знань і досліджено механізм логічного виведення на них. Сформульовано та розв'язано задачу визначення поняття за деякими відомими асоціаціями за умов нечіткості. Введено та досліджено з використанням алгебричних методів поняття комплекту, що є узагальненням поняття реляції та доведено ряд співвідношень логіки реляцій. Побудовано спеціалізовану інформаційно-діагностичну систему ГОМЕОПАТ у середовищі Vsual FoxPro 6.0, яка забезпечує інформаційну підтримку процесів діагностики та пошуку даних довідкового характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.51 + Р343.38 с05
Шифр НБУВ: РА313790 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Дудка М.І. 
Оптимізація прийомів вирощування ярих капустяних, злакових і бобових культур у сумісних посівах на зелений корм в північному Степу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / М.І. Дудка ; Ін-т зерн. госп-ва, УААН. — Д., 2005. — 19 с. — укp.

Представлено результати досліджень з удосконалення агротехнічних прийомів вирощування кормових культур з метою збільшення виробництва кормів і покращання їх якості. Створено адаптовані до умов вирощування високопродуктивні однорічні агроценози за участі капустяних, бобових і злакових культур шляхом здійснення науково обгрунтованого добору видового та кількісного складу компонентів, оптимізації співвідношення високоенергетичних злакових і білкових рослин. Визначено вплив мінерального живлення та строків збирання на продуктивність травостоїв. Установлено закономірності росту та розвитку рослин-компонентів у одновидових і сумісних посівах, особливості формування продуктивності та якості корму залежно від технологічних прийомів вирощування (видового складу, співвідношення компонентів, доз добрив, строків збирання). Розроблено технологію одержання двох - трьох урожаїв зеленої маси протягом року за умов поєднання в інтенсивній ланці сумішки ячменю з горохом і редькою олійною та післяукісної - кукурудзи з суданською травою. Визначено ефективність весняних агроценозів як попередника для озимої пшениці на зерно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.2-490(4УКР) + П212.05-490(4УКР) + П213-490(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА341130

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Дудка А.В. 
Особливості проведення слідчих дій за участю осіб з фізичними або психічними вадами: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / А.В. Дудка ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2009. — 17 c. — укp.

Проведено слідчі дії за участю осіб з фізичними або психічними вадами. Розглянуто джерела інформації, що характеризують особу з фізичними або психічними вадами, яка скоїла злочин. Здійснено класифікацію ознак фізичних і психічних вад у підозрюваного, обвинуваченого. Розглянуто питання припустимості й оцінки показань осіб з фізичними або психічними вадами, використання цих даних у процесі доказування. Рекомендовано фіксацію результатів і ходу проведення слідчих дій за участю осіб з фізичними та психічними вадами. Проаналізовано законодавче врегулювання проведення слідчих дій за участю таких осіб. Сформульовано низку пропозицій щодо проведення слідчих дій за участю осіб з вадами та конкретні пропозиції щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства України з метою максимального захисту прав таких осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х894.9(4УКР)2 + Х893.9(4УКР)411 +
Шифр НБУВ: РА368428

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Дудка 
Патогенетичне обгрунтування диференційованого лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Інна Володимирівна Дудка ; Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2009. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.1-5 + Р412.3-3
Шифр НБУВ: РА366105

Рубрики:

      
9.

Дудка О.І. 
Селекційно-генетичні аспекти оцінки продуктивних якостей свиней асканійського типу української м'ясної породи: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / О.І. Дудка ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 2005. — 21 с. — укp.

Вперше проведено комплексну оцінку продуктивних якостей та вивчено деякі біологічні особливості свиней материнського та дочірнього стад асканійського типу української м'ясної породи та його структурних одиниць за селекційно-генетичними параметрами успадкованості, кореляції та регресії. Встановлено доцільність використання різних методів підбору й оцінки комбінаційної здатності наявних ліній свиней з визначенням гетерозисного ефекту. Обгрунтовано показники дискретності селекційних груп досліджуваних стад. У процесі визначення закономірностей росту молодняку свиней різних ліній використано нові підходи з урахуванням індексів інтенсивності формування, рівномірності та напруженості. Встановлено оптимальні критерії оцінки продуктивних якостей свиней асканійського м'ясного типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П653.9 українська м'ясна +
Шифр НБУВ: РА335592

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
10.

Дудка Л.О. 
Спілка войовничих безвірників в антирелігійній пропаганді в Україні (20-ті - 40-ві роки ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.О. Дудка ; Нац. ун-т "Києв.-Могилян. акад.". — К., 2005. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний історичний і політико-правовий аналіз ролі та місця Спілки войовничих безвірників (СВБ) в антирелігійній політиці державно-партійних органів в Україні періоду 1920 - 1940 рр. З використанням архівних джерел і опублікованої фахової наукової літератури проаналізовано теоретичні принципи партії більшовиків щодо релігії та церкви. Досліджено процес становлення, організаційного оформлення та функціонування Спілки безвірників в Україні. Висвітлено аспект її хронології, періодизації, статусу, матеріального становища, кадрового забезпечення. Виявлено особливості та специфіку функціонування СВБ в Україні, її залежність від центральних органів влади та ЦР СВБ СРСР. Проаналізовано зміст і форми діяльності безвірницького товариства. Розглянуто взаємозв'язок процесів становлення радянської тоталітарної системи з організаційно-структурними та функціональними змінами, яких зазнавала Спілка безвірників упродовж свого існування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э164(2Укр) л52 + Т3(4УКР)61-7 +
Шифр НБУВ: РА340286

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Дудка О.І. 
Формування боро- та борохромомістких покриттів триботехнічного призначання лазерною обробкою: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.01 / О.І. Дудка ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 1999. — 18 с. — укp.

Розроблено боро- і борохромомісткі покриття та технології їх формування лазерною обробкою у режимі легування та термоциклювання, призначених для підвищення зносо- та корозійної стійкості деталей вузлів тертя. На основі використання комплексу аналітичних та експериментальних робіт розроблені параметри технологічних процесів лазерного легування, оплавлення і термоциклювання. При цьому можна отримувати боромісткі покриття із заданим фазовим складом, структурою та службовими характеристиками. Розроблені боромісткі покриття можна застосувати при виготовленні деталей, які поєднують високу зносостійкість при підвищених температурах і корозійну стійкість, що в кінцевому підсумку дозволить підвищити термін експлуатації деталей в реальних умовах експлуатації у 1,5-5 рази.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К651.7 + К663.65

Рубрики:

      
12.

Дудка С. О. 
Ергодизайнерські принципи організації інтер'єрних просторів ресторанних закладів / С. О. Дудка. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єктом дослідження є дизайн інтер'єрних просторів ресторанних закладів. Предметом дослідження є ергодизайнерські принципи організації інтер'єрних просторів ресторанних закладів. Метою дослідження є визначення ергодизайнерських принципів організації інтер'єрних просторів ресторанних закладів. В роботі виявлено ергодизайнерські принципи організації інтер'єрних просторів ресторанних закладів; узагальнено основні концептуальні уявлення про інтер'єрний простір сучасного ресторанного закладу у вигляді художніх концепцій; виявлено принципи композиційної організації та оптимізації внутрішнього простору ресторанів; системно досліджено питання доступності ресторанів, на основі якого розроблено ряд принципів та рекомендацій щодо включення інклюзивності в дизайн сучасних ресторанних закладів; визначено та структуровано фактори, що визначають критерії якості та комфортності в дизайні ресторанних просторів; удосконалено методологічний апарат дослідження. На базі існуючих методів запропоновано нову методику оцінки якості та комфортності внутрішнього дизайну ресторанних закладів, а саме використання методу «експертної оцінки». Методика дослідження представлена науковими підходами, принципами, загальнонауковими і спеціальними методами дослідження. Емпіричною базою для проведення наукової роботи став натурний (фотофіксація, обміри, опис, спостереження) та дистанційний аналіз об'єктів (аналіз наукових публікацій). У роботі продемонстровано ефективність запропонованих рекомендацій в умовах реального проектування. Теоретичні висновки дослідження можуть бути використані у навчальному процесі, а саме у лекційних курсах для напрямів «Дизайн», «Архітектура та містобудування», у розробці навчально-методичної літератури, у курсовому та дипломному проектуванні.^UThe object of the study is the interior design of restaurant establishments. The subject of the study is the ergodesign principles organization of restaurants interior spaces. The purpose of the study is to determine the ergodesign principles organization of restaurants interior spaces. In the dissertation reveals ergodesign principles organization of restaurants interior spaces; summarize the basic conceptual ideas about the interior space of a modern restaurant in the form of artistic concepts; principles of compositional organization and optimization of the interior space of restaurants have been revealed; the issue of restaurant accessibility has been systematically investigated, on the basis of which a number of principles and recommendations for incorporating inclusive in the design of modern restaurant establishments have been developed; factors that determine the criterion of quality and comfort in the design of restaurant spaces are identified and structured; the methodological apparatus of the research has been improved. On the basis of existing methods, a new method of assessing the quality and comfort of interior design of restaurant establishments, namely the use of the method of "expert evaluation", has been proposed. The research methodology is represented by scientific approaches, principles, general scientific and special methods of research. Empirical basis for conducting this scientific work became field (photophixation, measurements, description, observation) and remote analysis of objects (analysis of scientific publications). The effectiveness of the proposed recommendations in the conditions of real design has been demonstrated. The theoretical conclusions of research can be used in an educational process, namely in lecture courses for directions «Design», «Architecture and town-planning», in development of educational and methodical literature, in the course and diploma planning.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Дудка М. Л. 
Критичні властивості магнетиків: вплив структурного безладу, анізотропії, фрустрацій / М. Л. Дудка. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота стосується вивчення статичних та динамічних критичних властивостей магнетиків, що включають реалістичні особливості, такі як структурний безлад, анізотропія, фрустрації, які модифікують O(n)-симетрію теорії поля, характерну для ідеалізованих магнітних систем. Основним інструментом аналізу є пертурбативна теоретико-польова ренорм-група доповнена методами пересумовування рядів теорії зберень. У певних задачах використовувались симуляції Монте-Карло та непертурбативний ренорм-груповий підхід задля їхнього всебічного вивчення Аналізуючи вплив реалістичних особливостей на критичні властивості магнетиків, було вирішено декілька задач та отримано ряд важливих результатів. У рамках дослідження критичної динаміки тривимірних магнетиків з різними типами структурного безладу були розраховані залежності динамічних критичних показників від температурної відстані до критичної точки для різних початкових умов, що дозволяє передбачати сценарії наближення реальних магнітних систем до свого асимптотичного режиму. Уперше чисельними симуляції був підтверджений теоретично передбачений анізотропний скейлінг, що виникає за наявності паралельних протяжних дефектів у магнітних системах. Для системи з такими дефектами було отримано підсилення критичного сповільнення порівняно з системами з точковим безладом. Показано, що врахування зв'язку незбережного параметра порядку зі збережними величинами у рамках моделі С критичної динаміки має значний вплив на динамічну критичну поведінку невпорядкованих магнетиків у неасимптотичному режимі. Вивчаючи самоусереднення для двовимірної моделі Ізінга з безладом, було показано, що не всі термодинамічні величини є самоусереднюваними у критичній області. Для моделі Ізінга з далекосяжно-скорельованим безладом у двох вимірах, зводячи задачу до теорії взаємодіючих ферміонів, уперше отримано оцінку для парної кореляційної функції критичного показника. Більше того, було продемонстровано, що ця модель та двовимірна модель Ашкіна-Теллера з кольорами та далекосяжно-скорельованим безладом належать до одного класу універсальності. Залежність умов реалізації різних типів мультикритичної поведінки в анізотропному антиферомагнетику Гейзенберга у зовнішньому магнітному полі приклаеному вздовж осі анізотропії, вивчалася у рамках моделі з двома зв'язаними параметрами порядку. Розраховуючи граничні вимірності параметрів порядку для даної моделі та оцінюючи їх при просторовій вимірності d = 3, зроблено висновок, що розглянутої задачі в асимптотичній області реалізується тетракритична поведінку. Досліджуючи задачу про фазовий перехід у неколінеарне впорядкування для фрустрованих магнетиків, які характеризуються тензорним параметром порядку та симетрією O (n)хO(2), було ідентифіковано нефізичні розв'язки, що описують критичну поведінку тривимірної теоретико-польової моделі для реальних значень n = 2, n = 3 вимірності параметра порядку . Цей результат, доповнений оцінкою граничної розмірності параметра порядку, отриманої у рамках непертурбативної ренорм-групи, служить підставою для висновку про фазовий перехід першого порядку для таких систем.^UThe thesis concerns the study of static and dynamic critical properties of magnets involving realistic features, such as structural disorder, anisotropy, frustrations, which modify O(n)-symmetry of field theory characterizing idealized magnetic systems. The main tool of analysis is perturbative field-theoretical renormalization group completed by resummation techniques of the perturbative series. For particular problems Monte Carlo simulations and nonperturbative renormalization group approach were used for their comprehensive study.Analyzing influence of the realistic features on the critical properties of magnets several problems were solved and a number of important results were obtained. Within study of the critical dynamics of three-dimensional magnets with different types of structural disorder the dependencies of dynamical critical exponents on the temperature distance to critical point were calculated for different initial conditions, that allows predicting scenarios of approach of real magnetic systems to asymptotic critical regime. For the first time theoretically predicted anisotropic scaling occurring in the presence of parallel extended defects in magnetic systems was confirmed by numerical simulations. For systems with such defects the enhancement of critical slowing in comparison to systems with point disorder was observed. It was shown that taking into account coupling between noncoserved order parameter and conserved quantity within model C of critical dynamics has considerable influence on dynamical critical behaviour of dicordered magnets in non-asymptotic regime. Studying the self-averaging for two-dimensional Ising model with disorder, it was shown that not all thermodynamic quantities are self-averaging in the critical region. For the Ising model with long-range correlated disorder in two dimensions mapping the problem to the theory of interaction fermions an estimate for pair correlation function critical exponent was obtained for the first time. Moreover, it was demonstrated that this model and two-dimensional Ashkin-Teller model with colors and long-range correlated disorder belong to the same universality class. The dependence of conditions of realization of different types of multicritical behaviour in an anisotropic Heisenberg antiferromagnet in an external magnetic field applied along anisotropy axis was studied within model with two coupled order parameters. Calculating the marginal dimensions of the order parameters for this model and estimating them at space dimension d=3, a conclusion, that the tetracritical behavior is realized for the considered problem in the asymptotic region, is made. Considering the problem of phase transition into noncollinear ordering for frustrated magnets, which are characterised by tensor order parameter and symmetry O(n)xO(2), nonphysical solutions, describing the critical behaviour of the field theoretical model in three dimensions for real values n=2, n=3 of the order parameter dimension, were identified. This result completed by an estimate of the marginal dimension of the order parameter obtained within nonperturbative renormalization group serves as a basis for conclusion about first order phase transition for such systems.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Маланюк В. Б. 
Агарикоїдні та болетоїдні гриби Галицького національного природного парку / В. Б. Маланюк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню різноманіття агарикоїдних та болетоїдних грибів, їх субстратних та фенологічних особливостей, фітоценотичної приуроченості, практичного використання, а також раритетності у Галицькому національному природному парку. Встановлено видовий склад, еколого-трофічну структуру, досліджено закономірності сезонної динаміки, практичне значення та розподіл видового складу грибів за основними рослинними угрупованнями парку.В результаті проведених протягом 2010–2019 років досліджень мікобіоти агарикоїдних та болетоїдних грибів у Галицькому НПП було виявлено та визначено 503 види, що належать до 140 родів, 37 родин і шести порядків класу Аgaricomycetes (відділ Basidiomycota). Усі виявлені види є новими для території дослідження, з них 50 видів – нові для території України.За результатами проведених досліджень можна зробити висновок, що найбагатшим серед лісових екосистем парку є видовий склад грибів грабово-дубових лісів, де зареєстровано найбільше видів агарикоїдних та болетоїдних грибів (313 видів), а також мішаних лісів (192).Найбільша кількість видів є мікоризними грибами, які тісно пов'язані з лісовими масивами. Їх частка становить майже половину від загальної кількості зареєстрованих видів (45,2%).Найвище різноманіття видового складу грибів, яке пов'язане зі сприятливими погодними умовами для макроміцетів, спостерігалося восени, а саме, у вересні (майже 300 видів).На території Галицького НПП протягом 2011 – 2013 років на постійних пробних площах було виявлено 147 видів агарикоїдних та болетоїдних грибів. Найбільше видове різноманіття зареєстровано на постійних пробних ділянках у мішаних лісах, а найменше – у вербових угрупованнях.За період досліджень на території Галицького НПП зареєстровано сім видів агарикоїдних та болетоїдних агарикоміцетів, що включені до Червоної книги України.^UThe dissertation presents the results of the study on diversity, ecology, phenology and conservation of agaricoid and boletoid fungi in Halych National Nature Park. The species composition, ecological-trophic structure are defined, regularities of seasonal dynamics, practical significance and distribution of the fungial species composition in the main plant communities of the park are investigated.During the study it was recorded 503 species of Agaricomycetes were recorded, which belong to 6 orders, 37 families and 140 genera. All listed species of fungi have been recorded for the first time for Halych National Nature Park, of them 50 species were newly reported for Ukraine.According to our observations the highest diversity of fungi is typical for oak-hornbeam forests. Mixed deciduous and coniferous forests also provide important habitats for agaricoid and boletoid fungi.Over 45% of fungial species on the territory of Halych National Nature Park are associated with forest ecosystems and form mycorrhiza.Fructification of the fungi was recorded all year round except winter. However, the highest diversity of fruit bodies of agaricoid and boletoid Fungi (over 300 species) was recorded in September.The study of fungial diversity within 18 permanent sample plots introduced in different types of forests ecosystems demonstrated that the most diverse species composition is typical for mixed deciduous and coniferous forests. Willow forests support the lowest fungial diversity.Seven species of the found fungi are listed in the Red Data Book of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Дзигун Л. П. 
Біологія базидієвих макроміцетів Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill та Cerioporus squamosus (Huds.) Quél. в культурі / Л. П. Дзигун. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню особливостей біології штамів лікарських базидіоміцетів L. sulphureus і C. squamosus в культурі та з'ясуванню можливості їх використання як біотехнологічних об'єктів. Проведено виділення чистих культур штамів досліджених видів. На агаризованих середовищах здійснено дослідження та опис морфолого-культуральних і мікроморфологічних характеристик їхнього вегетативного міцелію та впливу складу живильного середовища й температури на ріст міцелію. Встановлено спектр гідролітичних і окислювальних ферментів на агаризованих середовищах для досліджуваних видів. При глибинному культвуванні штамів L. sulphureus і C. squamosus досліджено їхній ріст на середовищах з 11 різними джерелами карбону й 9 різними джерелами нітрогену, з різним вихідним значенням рН середовища і різними рослинними домішками. Встановлено динаміку основних аналітичних показників при вирощуванні міцелію L. sulphureus у глибинній культурі. Досліджена біологічна активність штамів L. sulphureus.Ключові слова: Fomitopsidaceae, Polyporaceae, вегетативний міцелій, культурально-морфологічні ознаки, швидкість радіального росту, окисидази, гідролітичні ферменти, антимікробна активність, каротиноїди.^UThe dissertation is devoted to the study of the biology of strains of medicinal basidiomycetes L. sulphureus and C. squamosus in culture and to find out the possibility of their use as biotechnological objects. The selection of pure cultures of strains of the studied species was carried out. Research and description of morphological-cultural and micromorphological characteristics of their vegetative mycelium and the influence of nutrient medium composition and temperature on mycelial growth were performed on agar media. Their growth was studied on media with 11 different carbon sources and 9 different nitrogen sources, with different initial pH values of the medium and different plant impurities. The dynamics of changes in the main analytical parameters during the cultivation of L. sulphureus mycelium in deep culture was established. The biological activity of L. sulphureus strains was studied.There were 13 strains of L. sulphureus and 7 strains of C. squamosus from fruiting bodies collected during the vegetative period of these species in 2001-2003, which supplemented the composition of The IBK Mushroom Culture Collection, described their cultural characteristics.Features of the microstructure of the mycelium of L. sulphureus and C. squamosus were revealed using a light microscope and a scanning electron microscope. For L. sulphureus apical conidia, chlamydospores, anastomoses and thin communicative hyphae were found, for C. squamosus - numerous clamp, chains of arthroconidia and dendroid structures.Information on the rate of radial growth of L. sulphureus and C. squamosus on agar nutrient media of different compositions was obtained. In the studied cultures of L. sulphureus, the radial velocity ranged from 5.2 mm/day to 10.4 mm/day. The rate of radial growth of the studied strains of C. squamosus was in the range of 0.5 – 3.8 mm/day. The rate of radial growth differed on media of different compositions, the highest values were observed on agar beer wort for most strains of L. sulphureus and C. squamosus.Among the studied temperatures, the most favorable for both studied species of L. sulphureus and C. squamosus was the temperature of 28°C. It was found that for the studied strains of L. sulphureus the upper limit temperature is 38ºC, and for strains of C. squamosus – 36°CFor the studied strains of C. squamosus the presence of all oxidases was detected, and for strains of L. sulphureus tyrosinase and peroxidase. Information on the presence of the main groups of enzymes of carbon metabolism , nitrogen and lipid metabolism for the studied strains of L. sulphureus and C. squamosus was obtained.The results obtained on the influence of different sources of carbon and nitrogen in a nutrient medium for the accumulation of biomass strains of L. sulphureus and C. squamosus. The most favorable source for the accumulation of biomass of L. sulphureus strains among the studied was glucose and a source of nitrogen – peptone. The most favorable source of carbon for biomass C. squamosus was fructose and nitrogen – peptone.It was found that the most favorable for the accumulation of biomass initial pH value for L. sulphureus is 6.6, and for C. squamosus is 6.9.It was on media with soybean flour that the greatest accumulation of biomass of L. sulphureus strains was observed 9.34 – 10.52 g/dm3.The dynamics of changes in biomass, pH, dry matter and protein on soy-synthetic and glucose-peptone nutrient media for the strain L. sulphureus 1518 under conditions of deep cultivation. It is shown that the presence of soy flour in the nutrient medium accelerates the yield of the growth curve to the stationary growth phase.L. sulphureus strains have pronounced antimicrobial properties against E. coli ATCC 25922 (F-50), S. aureus ATCC 6538P, P. aeruginosa ATCC 9027, B. subtilis ATCC 6633. It is promising to cultivate strains of L. sulphureus 307, 308 and 1518 for 10-14 days for further production and isolation of antimicrobial substances.The presence of lectins in both the mycelium and the culture fluid of L. sulphureus in the range from 0.3 (mg/cm3)-1 to 3 (mg/cm3)-1, which provides a basis for the possibility of obtaining lectins not only from fruiting bodies, but and from mycelial culture.The content of carotenoids is higher when growing the mycelium of the strain L. sulphureus 1518 on a medium with glucose and peptone (777,25 ± 38,37 μg/g), in contrast to the synthetic medium with soy flour (289,02 ± 14,64 μg/g), however, this shows the viability of the studied strain of L. sulphureus as a producer of carotenoids.The prospects of using the culture fluid of L. sulphureus strain 1774 for finishing processes of tissue treatment are promising, because the main indicators it is not inferior to commercial enzyme preparations. The most favorable conditions for the implementation of finishing processes of cotton fabrics, namely the pH at the level of 5 and at a temperature of 40ºC.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Дудка Є. А. 
Роль мелатоніну при гострому пошкодженні нирок медикаментозного ґенезу / Є. А. Дудка. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт - медикаментозне гостре пошкодження нирок; мета - встановити вплив мелатоніну на перебіг гострого пошкодження нирок, індукованого токсичною дією лікарських засобів, та виявити механізми нефропротекторної дії екзогенного мелатоніну; методи - патофізіологічні, біохімічні, фармакологічні, гістологічні, статистичні; результати - встановлено, що гіпофункція пінеальної залози викликає десинхроноз функції нирок; показано зменшення впливу токсичного чинника на нирки при застосуванні у профілактично-лікувальному режимі мелатоніну дозою 5 мг/кг; доведено, що нефропротекторний ефект екзогенного мелатоніну при гентаміцин-індукованомугострому пошкодженні нирок на тлі незміненої секреції ендогенного мелатоніну реалізується у обмеженні виразності та поширеності гістопатологічних змін у нирках, зростанні діурезу та клубочкової фільтрації, зменшенні протеїнурії та ретенційної азотемії, попередженні надмірних втрат калію, зростанні реабсорбції натрію та відновленні клубочково-канальцевого балансу, та обумовлений антиоксидантною дією.^UObject - medical acute kidney damage; goal - to establish the effect of melatonin on the course of acute renal damage induced by toxic effects of drugs, and to identify the mechanisms of nephroprotective action of exogenous melatonin; methods - pathophysiological, biochemical, pharmacological, histological, statistical; results - it is established that hypofunction of the pineal gland causes desynchrony of renal function; shown a decrease in the impact of toxic factors on the kidneys when used in the prophylactic and melatonin regimen at a dose of 5 mg / kg; proved that the nephroprotective effect of exogenous melatonin in gentamicin-induced acute renal damage on the background of unchanged secretion of endogenous melatonin is realized in limiting the severity and prevalence of histopathological changes in the kidneys, increasing diuresis and glomerular filtration, reduction of retention, and restoration of glomerular-tubular balance, and due to antioxidant action.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Іваненко О. М. 
Афілофороїдні гриби Київського плато / О. М. Іваненко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню афілофороїдних грибів Київського плато. Висвітлює їх видову, таксономічну та еколого-трофічну структури, а також невідомий раніше розподіл цих грибів за різними типами біотопів району дослідження. Виявлено 221 вид афілофороїдних грибів з 118 родів, 40 родин, 11 порядків класу Agaricomycetes (Basidiomycota). Вперше для регіону зазначаються 72 види. Новими для Правобережного Лісостепу України виявилися 52 види. Вперше для Правобережжя України відмічено розвиток 14 видів, усі з них виявилися рідкісними. Hymenochaetopsis corrugata зазначається вперше для рівнинної частини України, Lentinellus ursinus – вперше для території України. Таксономічний аналіз показав переважання порядків Polyporales, Hymenochaetales та Russulales, що є типовим для екосистем Північної півкулі. Провідними за видовим багатством є десять родин – Polyporaceae, Meruliaceae, Hymenochaetaceae, Fomitopsidaceae, Gomphaceae, Schizoporaceae, Phanerochaetaceae, Corticiaceae, Peniophoracae і Typhulaceae та 23 роди – Ramaria, Peniophora, Trametes, Typhula, Lentinus, Stereum, Botryobasidium, Oxyporus, Ganoderma, Phlebia, Steccherinum, Phanerochaete, Antrodia, Ceriporia, Cerioporus, Clavulina, Hydnum, Hymenochaete, Inonotus, Vuilleminia, Phellinus, Postia і Xylodon. У результаті аналізу субстратної приуроченості встановлено, що афілофороїдні гриби Київського плато належать до 11 еколого-трофічних груп; переважають сапротрофи на деревному відпаді різного розміру (69,9 %). Більшість ксилотрофів бере участь у розкладі деревини основних лісоутворюючих порід. У ході біотопного аналізу з використанням індексу Шеннона встановлено найвище видове різноманіття афілофороїдних грибів у субконтинентальних грабово-дубових лісах. Виділена група найпоширеніших ксилотрофів, зручних для актуальних наразі екологічних моніторингових досліджень. Проведений факторний аналіз головних компонентів у культурфітоценозах дав змогу встановити прямо пропорційну залежність між знахідками дереворуйнівних грибів та індексом фітосанітарного стану насаджень, що пояснюється рекреагенною трансформацією на досліджених модельних площах. В обраних для дослідження об'єктах природно-заповідного фонду України було виявлено 79,6 % афілофороїдних грибів Київського плато. Власні дослідження у Канівському заповіднику поповнили список ксилотрофів на 16 %. Було утричі збільшено відомості про видове різноманіття дослідженої групи грибів Національного природного парку «Голосіївський», 62 види вказуються вперше для цього об'єкту. В лісах Регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів» виявлено 65 видів. Всі вони вперше вказані для мікобіоти парку, як і 28 видів для Державного дендрологічного парку «Олександрія» НАН України, де група афілофороїдних грибів раніше не вивчалася. У кожному з досліджених об'єктів виявлені види ксилотрофів, які на решті території Київського плато не трапляються. У складі грибів Канівського заповідника виявилось 37 таких видів, парку «Голосіївський» – 9; парку «Трахтемирів» – 7.Частина видів Київського плато є рідкісними, п'ять включені до Червоної книги України (2009). Clavariadelphus pistillaris, Hericium coralloides та Polyporus umbellatus охороняються у Канівському заповіднику.^UThis thesis reports result of special study of aphyllophoroid fungi of Kyiv Plato. The species diversity, taxonomic, trophic and spatial composition, previously unknown distribution of fungal communities in different types of habitats of the studied area were investigated.Totally 221 species of aphyllophoroid fungi from 118 genera, 40 families, 11 orders of class Agaricomycetes (Basidiomycota) were detected. Of them, 72 speciesare new to the study area. In total, 52 species are new records for the Right Bank Forest-Steppe of Ukraine. 14 species were registered for the first time for the Right Bank of Ukraine. Hymenochaetopsis corrugata is reported for the first time for the plain part of Ukraine. Lentinellus ursinus is reported for the first time for Ukraine. Taxonomic analysis showed that orders Polyporales, Hymenochaetales and Russulales were dominated. Ten families were leading in terms of species richness: Polyporaceae, Meruliaceae, Hymenochaetaceae, Fomitopsidaceae, Gomphaceae, Schizoporaceae, Phanerochaetaceae, Corticiaceae, Peniophoracae, and Typhulaceae; in addition, 23 genera also were predominated, namely Ramaria, Peniophora, Trametes, Typhula, Lentinus, Stereum, Botryobasidium, Oxyporus, Ganoderma, Phlebia, Steccherinum, Phanerochaete, Antrodia, Ceriporia, Cerioporus, Clavulina, Hydnum, Hymenochaete, Inonotus, Vuilleminia, Phellinus, Postia, and Xylodon. As a rescibt of the analysis of the distribution of fungi by substrates 11 ecological-trophic groups were found, among which saprotrophs on wood decay of various sizes predominated (69.9 %). Most of species of aphyllophoroid fungi of Kyiv Plato participating in the decomposition of wood of the main forest-forming species. The greatest species richness of fungi investigated is found in subcontinental hornbeam-oak forest, where the highest values of the Shannon index indicate the multiplicity and diversity of mycobiota. The group of most widespread xylotrophs, promising for the most relevant at present environmental monitoring studies was selected. PCA method has showed the direct dependence between the findings of xylotrophic fungi and the stand state index of woody plants, which is predictable for artificial phytocoenoses in urban conditions. In the objects of the nature reserve fund of Ukraine164 species from 86 genera, 31 families and 10 orders (79,6 % of aphyllophoroid fungi of Kyiv Plato) were recorded. As result of our studies, 16 % of species to the list of xylotrophs of Kaniv Nature Reserve were added. Information on the species diversity of the investigated group of fungi of the Holosiiv National Nature Park were tripled; 62 species are listed for the first time for this object. 65 species were found in the forests of the Trakhtemyriv Regional Landscape Park. All of them are new for the park, as same as 28 species for the Oleksandriia State Dendrological Park of the National Academy of Sciences of Ukraine, where the group of aphyllophoroid fungi were hitherto not studied. In each of the investigated objects, species of xylotrophic fungi which do not occur in the rest territory of Kyiv Plato were recorded 37 such species in the Kaniv Nature Reserve, 9 species in the Holosiiv National Nature Park and 7 species in the Trakhtemyriv Regional Landscape Park. Some species of aphyllophoroid fungi of Kyiv Plato are rare, five species are listed in the Red Book of Ukraine (2009). Of the latter Clavariadelphus pistillaris, Hericium coralloides and Polyporus umbellatus are protected in the Kaniv Nature Reserve.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Шаповал Д. Ю. 
Кооперативні явища, скейлінґ та утворення структур у моделях реакційно-дифузійних процесів / Д. Ю. Шаповал. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню впливу локальних флуктуацій концентрації реагуючих речовин та транспортних властивостей реагентів на зміну законів скейлінґу у реакційно-дифузійних процесах, а також впливу неоднорідних властивостей каталізатора на рівноважну поведінку утворених адсорбатів. Для досягнення поставленої мети було розв’язано декілька задач.Спочатку досліджено зміну скейлінґу при переході між дифузійно-обмеженим та реакцiйно-обмеженим кооперативними режимами у реакційно-дифузiйних системах. Такий перехід аналізується шляхом порівняння універсальної поведінки односортного коагуляцiйно-дифузiйного процесу зі стохастичним скиданням на великих часах на одновимірному ланцюжку та ґратці Бете. На цей випадок за допомогою наближення бен-Аврагама-Ґлассера було поширено добре вивчений для одновимірних систем метод порожніх інтервалів. Знайдено логарифмічні поправки до скейлінґу густини частинок, а також розраховано перехідні скейлiнґовi функції та ефективні критичні показники.Також було розглянуто двосортну систему рухомих частинок-пасток, що можуть взаємно анігілювати або коагулювати, у той час як частинки-мішені можуть адсорбуватись частинками-пастками. Аномальна дифузія частинок обидвох сортів моделюється далекосяжними стрибками типу польотів Леві. Система розглядається у дифузійно-обмеженому режимі, який досягається для просторової вимірності нижче верхньої критичної. Для дослідження скейлінґової поведінки використано метод теоретико-польової ренормалізаційної групи. Розраховано універсальні показники густини та кореляційної функції густина-густина частинок-мішеней у однопетлевому наближенні. При замiнi просторової вимiрностi на ефективну (залежну від контролюючого параметру розподілу Леві) отримані показники можна пов’язати з аналогічними виразами для випадку звичайної дифузії. В одновимірному випадку отримані аналітичні результати для показника часового загасання густини частинок-мішеней підтверджені методом комп’ютерного експерименту.Для дослідження впливу неоднорідних властивостей каталізатора на рівноважну поведінку утворених адсорбатів, що формуються в процесі каталітично-активованих реакцій задачу було розглянуто в одновимірному та ефективно багатовимірному випадках. При цьому структура каталітичної підкладки, яка часто не є точно визначеною геометрично, розглядалась як множина рухомих або локалізованих випадково розподілених каталітичних вузлів або зв’язків між вузлами.У першій задачі досліджуються рівноважні властивості адсорбату, що формується в процесі каталітично-активованих реакцій A + B → ⊘ у двосортній системі на ланцюжках із каталітичними елементами (зв’язки між вузлами -- модель І та вузли -- модель ІІ), що розміщені випадково за сценарієм відпаленого (в рівновазі із системою) та замороженого (локалізовані) безладів. У випадку одновимірних ланцюжків для обох типів каталітичних елементів та для обох типів безладу знайдено точні розв’язки. У випадку відпаленого безладу для моделей І та ІІ отримано точні вирази для усередненої за безладом великої канонічної статистичної суми, а отже, для тиску адсорбату та його термодинамічних похідних. У випадку замороженого безладу проблему усереднення логарифма великої канонічної статистичної суми розв’язано двома підходами. У другій задачі досліджуються рівноважні властивості адсорбату у такій двосортній системі на псевдоґратках Бете та Фушімі. В цій задачі ми розширюємо модель І, де каталітичні зв’язки розміщені випадково за сценарієм відпаленого безладу та вважаємо, що частинки одного й того ж сорту при зустрічі на сусідніх вузлах взаємодіють одна з одною. Для двох типів псевдоґраток для симетричного випадку з рівними хімічними потенціалами частинок обох сортів та однаковою взаємодією частинок одного й того ж сорту отримано повну фазову діаграму двокомпонентного адсорбату. Показано, що фазова діаграма досить складна та складається з декількох фаз. Більш того, через свою дводольну природу на ґратці Бете існують дві додаткові фази із структурним впорядкуванням, натомість на ґратці Фушімі такі фази відсутні через більш сильні фрустрацiйнi ефекти.^UThe thesis is devoted to the study of the influence of local fluctuations in the reactant concentration and reactant transport properties on the change in scaling laws in reaction-diffusion processes, as well as the influence of heterogeneous properties of the catalyst on the equilibrium behavior of the formed adsorbates. Achieving the set goal, several problems were solved.First, the change in scaling at the crossover between diffusion-limited and reaction-limited cooperative regimes in reaction-diffusion systems was investigated. Such a crossover is analyzed by comparing the universal behavior of a single-species coagulation-diffusion process with stochastic reset at large times on a one-dimensional chain and a Bethe lattice. For this case, the well-studied empty-interval method for one-dimensional systems was extended using the ben-Avraham-Glasser approximation. Logarithmic corrections to the scaling of the particle-density were found, as well as the crossover scaling functions and the effective critical exponents were calculated.A two-species system of mobile trap-particles that can mutually annihilate or coagulate, while target-particles can be adsorbed by traps was also considered. Anomalous diffusion of particles of both species is modeled by long-range jumps of Lévy flights type. The system is considered in the diffusion-limited regime, which is achieved for the space dimension below the upper critical one. The field-theoretic renormalization group method was used to study the scaling behavior of such a two-species system. Universal exponents for the density and the density-density correlation function of target-particles in the one-loop approximation were calculated. When replacing the space dimension with an effective one (that depend on the control parameter of the Lévy distribution), the obtained exponents can be related to similar expressions for the case of the ordinary diffusion. In the one-dimensional case, the obtained analytical results for the density decay exponent of target-particles are confirmed by the numerical simulations.To study the influence of catalyst heterogeneous properties on the equilibrium behavior of the adsorbates formed in the process of catalytically activated reactions, the problem was considered in one-dimensional and effectively high-dimensional cases. At the same time, the structure of the catalytic substrate, which is often not precisely defined geometrically, was considered as a set of mobile or localized randomly distributed catalytic sites or bonds between sites.In the first problem, the equilibrium properties of the adsorbate formed in the process of catalytically activated reactions A + B → ⊘ in a two-species system on chains with catalytic elements (bonds between sites -- model I and sites -- model II), placed randomly according to the annealed disorder scenario (in equilibrium with the system) and quenched one (localized) are investigated. In the case of one-dimensional chains, exact solutions were found for both types of catalytic elements and for both types of disorder. In the case of annealed disorder for models I and II, exact expressions for the disorder-averaged grand canonical partition function and, therefore, for the adsorbate pressure and its thermodynamic derivatives were obtained. In the case of quenched disorder, the problem of averaging the logarithm of a grand canonical partition function is solved by two approaches.In the second problem, the equilibrium properties of the adsorbate in such a two-species system on Bethe and Hushimi pseudolattices are investigated. In this problem, we extend model I, where the catalytic bonds are placed randomly according to the annealed disorder scenario and consider that the same species may interact with each other when they meet at neighboring sites. For two types of pseudolattices, for the symmetric case with equal chemical potentials of both species and the same interaction of the same species, a full phase diagram of the two-component adsorbate was obtained. It is shown that the phase diagram is quite complex and consists of several phases. Moreover, due to its bipartite nature, two additional phases with structural ordering exist on the Bethe lattice, whereas on the Hushimi lattice, such phases are absent due to stronger frustration effects.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського