Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (182)Книжкові видання та компакт-диски (160)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=Заремба$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Заремба О.С. 
Видавничо-бібліотечна інфраструктура української еміграції в Чехо-Словаччині між двома світовими війнами: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / О.С. Заремба ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Визначено критерії, що вплинули на діяльність видавництв та бібліотек, наведено структурну, тематичну та типологічну специфіку книжкового репертуару українських видавництв ЧСР. Встановлено залежність функціонування видавничо-бібліотечної інфраструктури українців від державно-політичних орієнтирів ЧСР. Висвітлено діяльність еміграційних українських громадських організацій у галузі книжкової справи. Проаналізовано внесок окремих особистостей (науковців, письменників, політиків, культурно-освітніх і громадських діячів) у становлення та розвиток видавничо-бібліотечної інфраструктури еміграції у ЧСР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч733(4ЧЕХ=УК)6 + Ч617.3(4ЧЕХ=УК)6 +
Шифр НБУВ: РА322046

Рубрики:

      
2.

Заремба В. С. 
Діабетична стопа: патогенетичні механізми розвитку та нові підходи до лікування: автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.03 / В. С. Заремба ; Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького. — Л., 2009. — 36 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23 + Р457.865.7
Шифр НБУВ: РА369233 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Заремба В.М. 
Інституціональний механізм раціонального аграрного природокористування в регіоні: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / В.М. Заремба ; Нац. ун-т вод. госп-ва та природокористування. — Рівне, 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення актуальних теоретико-прикладних проблем функціонування інституціонального механізму аграрного природокористування. Визначно сутність інституціонального механізму аграрного природокористування на засадах сталого розвитку. Розроблено методичний підхід щодо комплексного оцінювання стану інституціонального середовища аграрного природокористування, визначено рівень його розвитку в регіоні. Створено методику проведення моніторингу функціоннування базових інститутів з метою підвищення ефективності інституціонального механізму аграрного природокористування. Обгрунтовано необхідність формування системи програмно-цільового управління сферою аграрного природокористування. Наведено пропозиції щодо створення нових інституцій у сфері природокористування, впровадження яких надає можливість оперативно розпоряджатися фінасовими ресурсами для інвестування природоохоронних проектів і забезпечує комплексний характер управління ризиками аграрного природокористування. Розроблено підходи щодо трансформації економічних відносин у сфері використання меліоративних засобів. Виділено інститут екологічної культури та визначено його роль у розвитку інституціонального середовища аграрного природокористування. Зроблено диверсифікацію послуг аграрних дорадчих служб, які мають враховувати екологічні імперативи природокористування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-281 +
Шифр НБУВ: РА357976

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Заремба О.О. 
Облік і аудит виробничих витрат та формування собівартості швейної продукції: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / О.О. Заремба ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Визначено основні проблеми швейного виробництва та напрями їх вирішення. Досліджено стан і розвиток теорії обліку витрат та формування собівартості продукції. Критично оцінено їх організацію та методологію щодо відповідності сучасним вимогам управління швейними підприємствами. З метою підвищення оперативності та достовірності обліково-економічної інформації запропоновано єдину інтегровану базу даних з використанням новітніх комп'ютерних технологій. Розроблено класифікацію виробничих витрат. Обгрунтовано необхідність впровадження удосконаленого нормативного обліку, організованого за місцями виникнення витрат і центрами відповідальності. Наведено рекомендації щодо вдосконалення обліку прямих і непрямих витрат швейного виробництва та їх розподілу. Досліджено теоретичні, меодичні та практичні питання щодо процесу калькулювання собівартості швейної продукції. Доведено доцільність нормативного попередільного калькулювання собівартості продукції. Розроблено пропозиції щодо удосконалення організації та методики аудиту виробничих витрат на формування собівартості швейної продукції. Математично описано аналітичні процедури аудиту для з'ясування кількісного взаємозв'язку між витратами, їх визначальними факторами та управлінням діяльністю підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)230.65-148.6 +
Шифр НБУВ: РА335181

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Заремба О.В. 
Облік і контроль страхування майна: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / О.В. Заремба ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2005. — 25 с. — укp.

Розглянуто питання удосконалення обліку та контролю операцій майнового страхування у страхових компаніях України. Визначено основні проблеми у сфері страхування та запропоновано шляхи їх вирішення. Наведено критичну оцінку організації та методології обліку та контролю операцій страхування щодо їх відповідності сучасним вимогам управління. З метою підвищення оперативності та достовірності обліково-економічної інформації запропоновано інтегрування всіх видів господарського обліку операцій страхування у єдиній системі на основі використання новітніх комп'ютерних технологій. Розглянуто методологічні механізми обліку страхової діяльності. На підставі вивчення світового досвіду страхування запропоновано удосконалення методики обліку та контролю страхових платежів, операцій перестрахування, формування страхових резервів і виплат страхових відшкодувань на базі єдиного підходу щодо обліку операцій страхування. Досліджено методи оцінки технічних резервів страхових компаній та обгрунтовано доцільність застосування методу "pro rata temporis відповідно до характеру надання страхової послуги. Проаналізовано особливості здійснення контролю операцій страхування та створено модель управління за місцями прийняття рішень з урахуванням розвитку новітніх тенденцій, зокрема контролінгу. Запропоновано алгоритм поточного контролю операцій страхування. Створено методологію обліку майнового страхування з застосуванням розширеного аналітичного обліку на рахунках страхових платежів і страхових виплат за методом нарахування. Запропоновано методику контролю якісних і кількісних результатів діяльності страхової компанії, що сприяє фінансовій стабільності, зменшує ризик банкрутства та є надійним гарантом щодо запобігання збиткам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)226.27 +
Шифр НБУВ: РА334807

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Заремба О.В. 
Особливості перебігу нестабільної стенокардії, зміни в імунній системі, біохімічних показниках крові та варіабельності серцевого ритму у хворих, робота яких пов'язана з професійними шкідливостями: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / О.В. Заремба ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Виявлено механізми розвитку нестабільної стенокардії (НС) у хворих, робота яких пов'язана з професійними шкідливостями, з застосуванням нових підходів до метаболічної терапії (корвітину). Наведено нові відомості про патофізіологічні механізми НС, удосконалено методи її лікування. На підставі комплексного аналізу змін імунної системи розвинуто теорію про клінічні та патогенетичні характеристики перебігу НС у зазначених хворих, досліджено вплив метаболічного лікарського засобу корвітину на патогенетичні процеси, які зумовлюють перебіг і прогресування нестабільної стенокардії. За результатами проведених досліджень установлено, що застосування корвітину за умов комплексного лікування хворих з НС, робота яких пов'язана з професійними шкідливостями, пригнічує процеси перекисного окиснення ліпідів, активує антиоксидантний захист, нормалізує симпато-парасимпатичний баланс та імунну реактивність, покращує клінічний перебіг захворювання, ліпідний спектр крові та гемостаз. Доведено, що лікувальний ефект комплексної терапії з використанням корвітину більш виражений у хворих на НС, робота яких не пов'язана з професійними шкідливостями. У разі лікування пацієнтів з НС, які працюють за професійно-шкідливих умов, доза корвітину повинна бути більшою, а комплексне лікування - тривалішим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.140.67 + Р410.140.67
Шифр НБУВ: РА364325

Рубрики:

      
7.

Заремба І.М. 
Проблеми оптимізації енергозабезпечення України та шляхи їх вирішення: Автореф. дис... канд. екон. наук: 21.04.01 / І.М. Заремба ; Рада нац. безпеки і оборони України, Нац. ін-т пробл. міжнар. безпеки. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему забезпечення енергетичної безпеки держави на базі оптимізації енергозабезпечення економіки України. Запропоновано критерії та показники для оцінки рівня енергетичної безпеки держави. Проведено діагностику загроз в енергетичній сфері. Визначено умови їх усунення. Обгрунтовано пропозиції щодо раціоналізації структури енергоспоживання, оптимізації енергозабезпечення України, ефективного використання системи транспортування енергоносіїв, а також надано рекомендації щодо енергозбереження. Визначено перспективні напрямки міжнародного співробітництва України в енергетичній сфері, що сприяють підвищенню рівня енергетичної безпеки держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-554-995 +
Шифр НБУВ: РА345991

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Заремба 
Синтез та кристалічна структура сполук гомологічної серії Msub2/subCusub2/subOsub3/sub- CuOsub2/sub(M=Ca, Sr, Pb, Bi): автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Оксана Іванівна Заремба ; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г121.313-4 + Г522.1,0
Шифр НБУВ: РА361304

Рубрики:

      
9.

Заремба П.О. 
Стратегія стабілізації та розвитку м'ясопереробної промисловості України: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.03 / П.О. Заремба ; Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2008. — 36 с. — укp.

Виявлено передумови, проблеми та тенденції розвитку м'ясопереробної промисловості України та її підприємств. Обгрунтовано напрями вдосконалення ланок і елементів механізму формування стратегії стабілізації та розвитку господарюючих суб'єктів цієї сфери діяльності та галузі в цілому. Обгрунтовано новий за суттю підхід до механізму формування стратегії стабілізації та розвитку підприємств даної промисловості, що є системою, яка поєднує галузь і господарюючі суб'єкти галузі, що взаємодіють. Використання цієї системи забезпечує створення передумов для одержання синергетичного ефекту. Виявлено особливості трансформаційних процесів у продовольчому комплексі країни, які перебувають у поступовому переході від споживання значної частки зарубіжної сільськогосподарської сировини до вітчизняної. Розроблено методологію та методичні підходи до формування стратегії стабілізації та розвитку підприємств м'ясопереробної промисловості. Удосконалено та розвинуто певні методи та моделі, а саме: впливу чинників зовнішнього та внутрішнього середовища на маркетингові умови розвитку підприємств галузі, використання системного підходу, вибору концепції маркетингу взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.751.2 +
Шифр НБУВ: РА358614

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Заремба 
Удосконалювання комплексу обладнання для одержання бульйону в умовах м'ясопереробних виробництв: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.09 / Павло Олександрович Заремба ; Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган- Барановського. — Донецьк, 2000. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л971.1-5-02
Шифр НБУВ: РА311830

      
11.

Горяча М. М. 
Вплив заміщення компонентів на кристалічну структуру та властивості сполук RETIn та RETIn2 (RE = Y, Gd, Tb; T = Ni, Cu) / М. М. Горяча. — Б.м., 2020 — укp.

Методами рентгенівського фазового та, частково, локального рентгеноспектрального аналізів встановлено фазовий склад сплавів та кристалічні структури фаз. Досліджено взаємодію компонентів у системах: RETIn1-xAlx (RE = Y, Gd, Tb; T = Ni, Cu), RETIn1-xGax (RE = Y, Gd, Tb; T = Ni, Cu), RENiIn1-xGex (RE = Gd, Tb), RENiIn1-xSbx (RE = Y, Gd, Tb), RECuIn1-xSbx (RE = Gd), RECuIn1-xSix (RE = Y), RENiIn2-xAlx (RE = Y, Gd, Tb), RENiIn2-xGax (RE = Y, Gd, Tb), RENiIn2-xSbx (RE = Gd), RENiM4-xInx (RE = Y, Gd, Tb; M = Al, Ga). Встановлено утворення неперервних рядів твердих розчинів, при заміщенні індію алюмінієм, у шести системах RETIn1-xAlx (RE = Y, Gd, Tb; T = Ni, Cu) зі структурою типу ZrNiAl. Інші дослідженні системи характеризуються обмеженою розчинністю четвертого компонента. У межах існування твердих розчинів методом порошку уточнено кристалічну структуру семи сполук, а методом монокристала – структуру 27 сполук. Встановлено, що під час заміщення p-елемента у сполуках зі структурою типу MgCuAl2 взаємодія компонентів є складнішою, а в деяких випадках, призводить до структурної трансформації. Обговорено особливості взаємодії компонентів у досліджених системах. Вперше встановлено існування 22 тетрарних сполук складів RENi2Ga3In (RE = Y, Gd-Tm), REPt2Ga3In (RE = Y, Gd-Yb), RE2Pt3Ga4In (RE = Y, Gd-Yb), що кристалізуються у структурних типах GdNi2Ga3In, NdRh2Sn4 та Y2Rh3Sn5, відповідно. Структури нових тетрарних сполук характеризуються тригонально-призматичною координацією атомів меншого розміру. У результаті помірів магнітних властивостей визначено, що фази твердого розчину YNiIn1-xAlx є типовими парамагнетиками Паулі, а у зразках системи TbNiIn1-xGax рідкісноземельний елемент має стабільний стан Tb3+. Сполука YNi2Ga3In є парамагнетиком, а для сполук RENi2Ga3In (RE = Dy, Ho), GdPt2Ga3In і RE2Pt3Ga4In (RE = Gd, Tb) характерне антиферомагнітне впорядкування.^UBy means of X-ray phase and local energy-dispersive X-ray spectroscopy the phase composition of the alloys and the crystal structures of the phases were determined. The interaction of components in systems: RETIn1-xAlx (RE = Y, Gd, Tb; T = Ni, Cu), RETIn1-xGax (RE = Y, Gd, Tb; T = Ni, Cu), RENiIn1-xGex (RE = Gd, Tb), RENiIn1-xSbx (RE = Y, Gd, Tb), RECuIn1-xSbx (RE = Gd), RECuIn1-xSix (RE = Y), RENiIn2-xAlx (RE = Y, Gd, Tb), RENiIn2-xGax (RE = Y, Gd, Tb), RENiIn2-xSbx (RE = Gd), RENiM4-xInx (RE = Y, Gd, Tb; M = Al, Ga) were determined. The formation of continuous solid solutions with ZrNiAl-type structure was establish in six systems RETIn1-xAlx (RE = Y, Gd, Tb; T = Ni, Cu), by substitution of indium by aluminium. Others systems are characterized by limited solubility of the fourth component. Within the limits of the existence of solid solutions crystal structures of seven compounds were investigated by means of X-ray powder diffraction, crystal structure of twenty seven compounds were refined from the single-crystal X-ray diffraction data. Substitution of the p-element in compounds with MgCuAl2 type structure has been found much more complex and in some cases lead to the structure transformation. The peculiarities of the components interaction in the investigated systems were discussed. For the first time, the existence of 22 quaternary RENi2Ga3In (RE = Y, Gd-Tm), REPt2Ga3In (RE = Y, Gd-Yb), RE2Pt3Ga4In (RE =Y, Gd-Yb) compounds, that crystallize in GdNi2Ga3In, NdRh2Sn4 and Y2Rh3Sn5 structure types, respectively, were established. The structures of the new compounds are characterized by trigonal-prismatic coordination of smaller atoms. On the basis of the results of measurements of the magnetic properties, it was determined: the phases of the YNiIn1-xAlx solid solution are typical Pauli paramagnet and rare-earth element in the samples of TbNiIn1-xGax system has a stable Tb3+ state. The YNi2Ga3In compound is a paramagnet, and the RENi2Ga3In (RE = Dy, Ho), GdPt2Ga3In, RE2Pt3Ga4In (RE = Gd, Tb) compounds are characterizes by antiferromagnetic ordering.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Заремба Н. І. 
Соціально-фармацевтичне обґрунтування моделі лікової політики для молоді. / Н. І. Заремба. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт – організація надання фармацевтичної опіки молоді при виборі лікарських засобів; мета – розробити та науково обґрунтувати модель лікової політики для молоді в охороні здоров'я України; методи – системного підходу та аналізу, бібліосемантичний, контент-аналізу, соціологічний, клініко-фармацевтичний, медико-статистичний, структурно-логічного аналізу, концептуального моделювання, експертної оцінки; результати – у результаті проведеного дослідження встановлено, що серед негативних чинників, які найбільше впливали на здоров'я студентів, на їх думку були порушення режиму харчування, стресові ситуації та психоемоційна напруга, тоді як «Зловживання ліками» за сумою середніх балів було лише на 13 місці серед усіх чинників, що свідчить про повне неусвідомлення та недооцінку небезпеки зловживання ліками опитуваною молоддю. Результати оцінки поведінки студентської молоді щодо ліків та медикаментозного самолікування показали, що у всіх здобувачів аналізованих закладів освіти встановлено в середньому як мінімум одноразове в рік неконтрольоване приймання лікарських засобів, що підтверджує наявність проблеми безвідповідального самолікування у середовищі зокрема майбутніх лікарів. З'ясовано перелік ліків, які респонденти приймали впродовж останнього місяця у форматі самолікування, з яких найчастіше застосовувались ненаркотичні анальгетики, вітаміни та спазмолітичні засоби. Створений клініко-фармацевтичний додаток «Тест сумісності лікарських засобів» на базі операційної системи Android для мобільних пристроїв є важливим інноваційним методом впливу на поведінку студентів щодо ліків, ймовірно дозволить оперативно дізнатись про сумісність лікарських засобів, й тим самим попередити виникнення ускладнень. Розроблена та впроваджена модель оптимізації лікової політики молоді «Програма лікової політики для молоді в охороні здоров'я України» має передбачене функціонально-організаційне удосконалення та міждисциплінарний підхід із комплаєнсом медиків, фармацевтів та викладачів, її впровадження має привести до зниження рівня безвідповідального самолікування, чим попередити ризик ускладнень фармакотерапії; впроваджено – матеріали наукового дослідження впроваджені та використовуються: у практичній роботі закладів охорони здоров'я – комунальне некомерційне підприємство (КНП) «І-ша міська клінічна лікарня імені Князя Лева»; КНП «Старосамбірський Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД)»; КНП «Рожищенський ЦПМСД»; КНП «Рахівський ЦПМСД»; у практичній роботі аптечних закладів – навчально-виробнича аптека ЛНМУ імені Данила Галицького; КП ЛОР «Аптека №1»; аптечний заклад (АЗ) ФОП Макух Х. І.; АЗ ФОП Мельник М. Б.; галузь – фармація.^UThe object – organization of providing pharmaceutical care to young people when choosing medicines; the purpose – to develop and scientifically substantiate the model of drug policy for young people in health care in Ukraine; the methods – system approach and analysis, bibliosemantic, content analysis, sociological, clinical-pharmaceutical, medical-statistical, structural-logical analysis, conceptual modeling, expert evaluation; the results – according to the results of the pursued research, it was established that among the negative factors that, above all, influence on health, in respondents' judgment, were the disturbances in dietary pattern, stress situations and psycho-emotional strains, while the factor of «drug abuse / overdrugging», pursuant to the sum of mean grades, was only on the 13 position among all factors. This testifies to the absolute unawareness and underestimation of danger due to drug abuse by young people who were interviewed. The results of the evaluation of students' behavior regarding medicines and self-treatment showed that all applicants of the analyzed educational institutions had on average at least one uncontrolled intake of drugs per year, that confirmed the problem of irresponsible self-treatment among future doctors. It was established a list of medications that respondents took during the last month in the format of self-treatment, of which non-narcotic analgesics, vitamins and antispasmodics were used. The created medico-pharmaceutical addendum «Test of drug compatibility» based on the operative system Android for mobile devices is an important innovative method of influencing students' behavior regarding medicines. It is a very important innovative method of influence on the drug behavior of students which will be helpful in prompt revealing the drug compatibility and, thereby, preventing the development of complications. The elaborated and introduced model of optimization of the drug policy of young people «Program of drug policy for young people in Health Care of Ukraine» has a foreseen functionally-organized improvement and interdisciplinary approach with a compliance of medics, pharmacists and educators/teachers. Its introduction will lead to the reduced level of irresponsible self-treatment and by that prevent risk of complications of pharmacotherapy; introduced – the research materials are implemented and used: in the practical work of health care institutions – non-profit municipal enterprise (NME) «1st City Clinical Hospital named after Prince Lev»; NME «Staryi Sambir Center for primary health care (CPHC)»; NME «Rozhyshche CPHC»; NME «Rakhiv CPHC»; in the practical work of pharmacies – educational and industrial pharmacy of Danylo Halytsky LNMU; Municipal Enterprise of Lviv Regional Council «Pharmacy No. 1»; pharmaceutical facility (PhF) an entrepreneur Kh. I. Makukh; PhF an entrepreneur M. B. Melnyk; direction – pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Заремба Н. В. 
Інтерметалічні фази у системах RENiIn–RENiM (RE = La, Ce; M = Al, Ga, Ge) та споріднених до них. / Н. В. Заремба. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню взаємодії компонентів у системах RETIn1-xMx (RE = La, Ce; T = Ni, Cu; M = Al, Ga, Ge) при 873 K. У системах CeNiIn1-xMx (M = Al, Ga) встановлено формування неперервних рядів твердих розчинів із структурою типу ZrNiAl, взаємозаміщення In та Al(Ga) підтверджено уточненням кристалічної структури 3 нових тетрарних сполук. Системи LaNiIn1-xMx (M = Al, Ga), RENiIn1-xGex та RECuIn1-xGax (RE = La, Ce) характеризуються утворенням обмежених твердих розчинів заміщення із структурами вихідних сполук. Досліджено розчинність германію у сполуках REPtIn (RE = La, Ce), встановлено утворення обмежених твердих розчинів заміщення REPt1-0,7Ge0-0,3In, взаємозаміщення атомів платини на германію підтверджено уточненням кристалічної структури сполуки CePt0,87Ge0,13In та проаналізовано характер зміни параметрів елементарної комірки в межах твердих розчинів.Встановлено існування та досліджено кристалічну структуру 10 нових тернарних алюмінідів, 3 з яких: i9-CeNi2,28Al2,72, EuPt2Al3 і EuIr2Al4 є представниками нових структурних типів інтерметалічних сполук. Для сполуки La3Ni4Al2 проведено кристалохімічний аналіз із застосуванням алгоритму Барнігаузена та встановлено взаємозв'язок з структурним типом AlB2. Сполука o-PrNiAl (СТ CePdAl) є високотемпературною модифікацією сполуки h-PrNiAl (СТ ZrNiAl), а інтерметаліди серії RENi2+xAl3-x (RE = Ce, Pr, Er, Yb) належать до родини похідних структурного типу CaCu5. Для сполук i7-PrNi2,31Al2,69 та i9-PrNi2,09Al2,91 характерний концентраційний поліморфізм.Вперше синтезовано та досліджено кристалічну структуру сполуки еквіатомного складу LaNiGe (СТ LaPtSi, ПГ I41md), впорядкованого варіанта структурного типу α-ThSi2. Встановлено взаємозаміщення ітербію та кальцію у системі Yb1-xCaxNiGe та досліджено кристалічну структуру сполук Yb0,685Ca0,315NiGe (СТ TiNiSi) і Ca0,98Yb0,02NiGe (СТ MnAlGe). Вивчено кристалічну структуру сполуки Ca0,265Yb0,735Ni3Ge2 (власний СТ, ПГ P6/m) та встановлено її структурну спорідненість з ErNi3Ge2 (власний СТ, ПГ P-6).Тернарні індиди REIrIn (RE = La, Pr, Nd) та SmPt2In2 синтезовані вперше та доповнюють ряди ізоструктурних сполук із структурами типів ZrNiAl та CePt2In2, відповідно, YbIrIn є представником структурного типу TiNiSi. Взаємозаміщення ітербію та кальцію підтверджено уточненням структури сполуки Ca0,785Yb0,215NiIn2 (СТ MgCuAl2). Новий тетрарний інтерметалід LaNiIn0,43Ga0,57 (СТ CeCoAl, ПГ C2/m) синтезований у системі LaNiIn1-xGax та проведений його структурний аналіз. Досліджено магнітні та електротранспортні властивості сполук SmPt2In2, LaNiGe та LaNiIn0,5Ga0,5. Квантово-механічні розрахунки електронної структури було проведено для сполук La3Ni4Al2, i9-PrNi2,09Al2,91, i7-PrNi2,31Al2,69, i3-ErNi2,23Al2,77, i3-YbNi2,31Al2,69, EuPt2Al3, EuIr2Al4, LaNiGe, SmPt2In2, LaIrIn та YbIrIn і згідно цих результатів було проаналізовано хімічний зв'язок у них.^UThe thesis is devoted to the study of quasibinary systems for the purpose of solubility of the fourth component in equiatomic compounds, concentration and structural characteristics of solid solutions, crystal chemical features of new ternary and tetrar compounds, measuring physical properties and electronic structure calculations of some of them.The phase composition of alloys were characterized by means of X-ray powder diffraction and scanning electron microscopy with energy dispersive X-ray spectroscopy, the crystal structures of the phases were established by the methods of X-ray structural analysis. According to the results of experimental studies, the solubility limits of the fourth component in the starting compounds, the length and structure of the phase components of solid solutions in quasi-double systems RENiIn1-xAlx (RE = La, Ce), RETIn1-xGax (RE = La, Ce; T = Ni, Cu) and RENiIn1-xGex (RE = La, Ce) at 873 K were determined.In the CeNiIn1-xMx systems (M = Al, Ga) the formation of continuous solid solutions with a structure of the ZrNiAl type was established and the crystal structure of 3 new tetrar compounds was determined. The LaNiIn1-xMx (M = Al, Ga), RENiIn1-xGex and RECuIn1-xGax (RE = La, Ce) systems based on equiatomic compounds are characterized by the formation of twelve limited solid substitution solutions with structures of the types of starting compounds.The solubility of germanium in REPtIn compounds (RE = La, Ce) was investigated, the formation of limited solid solutions of REPt1-0,7Ge0-0,3In composition was established, and the nature of changes of unit cell parameters and atomic parameters in structures was analyzed.For the first time, the crystal structure of 10 ternary aluminides, 6 ternary indides, 4 ternary germanides, and the tetrary compound LaNiIn0,43Ga0,57, four of which i9-CeNi2,28Al2,72, EuPt2Al3, EuIr2Al4, Ca0,265Yb0,735Ni3Ge2 are the first representatives of new structure types of IMC.Measurements of magnetic and electrotransport properties of compounds SmPt2In2, LaNiGe, and LaNiIn0,5Ga0,5 were performed. The compounds LaNiGe and LaNiIn0,5Ga0,5 were found to be typical Pauli paramagnets, and the compound SmPt2In2 shows an antiferromagnetic exchange interaction between the magnetic moments localized on Sm atoms. All investigated compounds are characterized by the metallic nature of electrical conductivity.Quantum mechanical calculations of the electronic structure were performed for compounds La3Ni4Al2, i9-PrNi2,09Al2,91, i7-PrNi2,31Al2,69, i3-YbNi2,31Al2,69, i3-ErNi2,23Al2,77, EuPt2Al3, EuIr2Al4, LaNiGe, SmPt2In2, LaIrIn and YbIrIn.The nature of the interaction of components in the studied systems, its features are discussed, and it is established that the main influence on it is the size of atoms and electronic structure of interchangeable p-elements and structural characteristics of the initial compounds. Topological and crystal chemical analyzes were performed for compounds with the investigated crystal structure and relationships with known structural types were established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Домінюк Н. І. 
Синтез, структура та властивості твердих розчинів p-елементів III–V груп на основі сполук R2T2In (R = La, Ce; T = Ni, Cu) та споріднених до них / Н. І. Домінюк. — Б.м., 2021 — укp.

Представлено результати досліджень взаємодії компонентів у системах: R2T2In1-xMx (R = La, Ce; T = Ni, Cu; M = Al, Ga, Sn, Sb, Bi), R2T2-xGexIn (R = La, Ce; Т = Ni, Cu), Gd2Cu2In1-xMx (M = Al, Ga, Si, Ge), RNi2Ge2-xInx (R = La, Ce, Pr), RNi2Si2-xInx (R = La, Ce), Rcu1-xGaxIn (R = La, Ce), RPd1-xGexIn (R = La, Ce, Nd), RRh1-xGexIn (R = La, Nd) та CeCu1-xAgxIn за 870 K.Методами рентгенівського фазового та, частково, локального рентгеноспектрального аналізів встановлено фазовий склад одержаних зразків, а методом рентгеноструктурного аналізу – кристалічні структури фаз. На основі отриманих результатів визначено межі розчинності четвертого компонента у вихідних сполуках, протяжність і зміну параметрів елементарних комірок твердих розчинів та вплив заміщення на структуру та властивості отриманих сполук. Встановлено, що неперервні ряди твердих розчинів не утворюються в жодній з досліджених систем, тоді як у 27 системах утворюються обмежені тверді розчини заміщення зі структурами типу Mo2FeB2, CaBe2Ge2, ZrNiAl та CaIn2. У 15 системах розчинності четвертого компонента у вихідних сполуках не спостерігали.Вперше встановлено існування 30 нових тетрарних та тернарних сполук R7Ni5±xGe3±xIn6 (R = La, Ce, Pr, Nd, Sm, Gd) (структурний тип (СТ) Ce7Ni5Ge3In6), CePd0,71Ge0,29In, LaPd0,81Ge0,19In, PrPd0,73Ge0,27In, LaRh0,65Ge0,35In, CeRh0,71Ge0,29In, PrRh0,75Ge0,25In, NdRh0,70Ge0,30In, SmRh0,67Ge0,33In та CeNiIn0,57Sn0,43 (СТ ZrNiAl), Ce5Cu0,57In0,43Bi3 (CТ Hf5CuSn3), CeNi3In5Sn (СТ LaNi3In6), LaNi2Ge0,8In1,2, CeNi2GeIn, PrNi2Ge1,5In0,5 та CeNi2SiIn (СТ CaBe2Ge2), LaCu0,4Ga0,6In та CeCu0,5Ga0,5In (СТ CaIn2), Ce2Ni2In0,8Al0,2, Ce2Ni2In0,8Sn0,2 та Ce2Cu2In0,8Sn0,2 (CТ Mo2FeB2), Nd39Ir10,98In36,02 (власний структурний тип), NdAu0,55In1,45 (СТ CaIn2), La5Ir1,73In4,27 (СТ Lu5Ni2In4), Dy11Ge4,33In5,67 (СТ Sm11Ge4In6), кристалічну структуру 24 з яких досліджено методом монокристала. Для двох відомих тернарних сполук YbNiGe (СТ TiNiSi) та Gd2Cu2In (СТ Mo2FeB2) кристалічну структуру уточнено методом монокристала. Обговорено особливості взаємодії компонентів у досліджених системах. Встановлено структурний перехід твердого розчину з структурою типу ZrNiAl у твердий розчин із структурою типу CaIn2 у системах RCu1-xGaxIn (R = La, Ce) та сполук із СТ СeAl2Ga2 (RNi2Ge2 і RNi2Si2) у сполуки RNi2Ge2-xInx і RNi2Si2-xInx (CT CaBe2Ge2). Для ряду нових тернарних та тетрарних сполук проведено кристалохімічний та топологічний аналізи та встановлено їхню спорідненість та взаємозв'язки з відомими простими типами інтерметалічних сполук.Для сполуки Ce7Ni5Ge3In6 проведено дослідження магнітних властивостей, а для зразків системи CePd1-xGexIn – магнітних та електротранспортних властивостей. Попри відсутність магнітного впорядкування, фази демонструють критичну квантову поведінку (ефект Кондо та важких ферміонів).^UThe results of studies of the interaction of components in the following systems are presented: R2T2In1-xMx (R = La, Ce; T = Ni, Cu; M = Al, Ga, Sn, Sb, Bi), R2T2-xGexIn (R = La, Ce; Т = Ni, Cu), Gd2Cu2In1-xMx (M = Al, Ga, Si, Ge), RNi2Ge2-xInx (R = La, Ce, Pr), RNi2Si2-xInx (R = La, Ce), RCu1-xGaxIn (R = La, Ce), RPd1-xGexIn (R = La, Ce, Nd), RRh1-xGexIn (R = La, Nd) and CeCu1-xAgxIn at 870 K.The phase composition of the obtained samples was established by means of X-ray phase analysis and, partially, scanning electron microscopy (EDX), and the crystal structures of the phases were determined by means of X-ray structural analysis. Based on the obtained results, the ranges of solubility of the fourth component in the initial compounds, the ranges of solid solutions and the change of unit cell parameters, and the effect of substitution on the structure and properties of the obtained compounds were determined. It was found that continuous solid solutions are not formed in any of the systems, but in 27 systems solid solutions with limited solubility exist, and they crystallize in Mo2FeB2, CaBe2Ge2, ZrNiAl, CaIn2 structure types. Solid solutions are not formed in 15 systems. For the first time the existence of 30 quaternary and ternary compounds R7Ni5±xGe3±xIn6 (R = La, Ce, Pr, Nd, Sm, Gd) (Ce7Ni5Ge3In6-type structure), CePd0.71Ge0.29In, LaPd0.81Ge0.19In, PrPd0.73Ge0.27In, LaRh0.65Ge0.35In, CeRh0.71Ge0.29In, PrRh0.75Ge0.25In, NdRh0.70Ge0.30In, SmRh0.67Ge0.33In (ZrNiAl-type structure) and CeNiIn0.57Sn0.43 (ZrNiAl-type structure), Ce5Cu0.57In0.43Bi3 (Hf5CuSn3-type structure), CeNi3In5Sn (LaNi3In6-type structure), LaNi2Ge0.8In1.2, CeNi2GeIn, PrNi2Ge1.5In0.5 and CeNi2SiIn (CaBe2Ge2-type structure), LaCu0.4Ga0.6In and CeCu0.5Ga0.5In (CaIn2-type structure), Ce2Ni2In0.8Al0.2, Ce2Ni2In0.8Sn0.2 and Ce2Cu2In0.8Sn0.2 (Mo2FeB2-type structure), Nd39Ir10.98In36.02 (own structure type), NdAu0.55In1.45 (CaIn2-type structure), La5Ir1.73In4.27 (Lu5Ni2In4-type structure), Dy11Ge4.33In5.67 (Sm11Ge4In6-type structure), was determined. The crystal structure of 24 compounds was studied by the single crystal method. For the two known ternary compounds YbNiGe (TiNiSi-type structure) and Gd2Cu2In (Mo2FeB2-type structure) the crystal structure was solved by means of single crystal X-ray analysis. Peculiarities of the component interaction in the studied systems were discussed. The structural transition of a solid solution with the ZrNiAl-type structure to a solid solution with the CaIn2-type structure in the RCu1-xGaxIn systems (R = La, Ce) and transition between the compounds with CeAl2Ga2-type structure (RNi2Ge2, RNi2Si2) and CaBe2Ge2-type structure (RNi2Ge2-xInx, RNi2Si2-xInx) were established. Crystal chemical and topological analyzes have been performed for a number of new ternary and quaternary compounds and their relationships with known simple types of intermetallic compounds have been established.For the Ce7Ni5Ge3In6 compound the study of magnetic properties was carried out, and for phases of CePd1-xGexIn solid solution magnetic and electric transport measurements were performed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Рак Н. О. 
Особливості клінічного перебігу артеріальної гіпертензії, поєднаної з дисплазією сполучної тканини / Н. О. Рак. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена теоретичному узагальненню і новому вирішенню актуального завдання внутрішньої медицини – підвищенню ефективності діагностики хворих на артеріальну гіпертензію (АГ) ІІ стадії, 1-3 ступенів, поєднану з дисплазією сполучної тканини (ДСТ), на основі вивчення зовнішніх і внутрішніх ознак ДСТ, показників неспецифічного системного запалення (С-реактивний протеїн (СРП), серомукоїд (СМ), інтерлейкіни (ІЛ) -1 бета (1β), ІЛ-6, IЛ-8, фактор некрозу пухлин-альфа (ФНП-α)), вільного та загального оксипроліну крові, ліпідного спектра крові, сечової кислоти (СК), результатів інструментальних методів дослідження, консультацій лікарів-спеціалістів та розробці алгоритму оцінки ризику розвитку АГ за наявності ДСТ. Завданнями дослідження було підвищити ефективність діагностики хворих на АГ ІІ стадії, 1-3 ступенів, поєднану з ДСТ, на основі вивчення зовнішніх та внутрішніх ознак ДСТ, дослідити показники неспецифічного системного запалення (СРП, СМ, ІЛ-1β, ІЛ-6, IЛ-8, ФНП-α), проаналізувати показники вільного та загального оксипроліну крові, провести аналіз ліпідного спектру крові та рівня СК, оцінити результати добового моніторингу артеріального тиску (ДМАТ), розробити алгоритм оцінки ризику розвитку АГ за наявності ознак ДСТ. Відповідно до поставлених завдань до дослідження включено 100 хворих на АГ ІІ стадії, 1-3 ступенів, поєднану з ДСТ, та 30 осіб без підвищеного АТ та встановленої ДСТ, які надали добровільну згоду на участь в дослідженні. Вперше отримано нові наукові результати особливостей клінічного перебігу АГ, поєднаної з ДСТ. Вперше оцінено ступінь важкості ураження сполучної тканини (СТ) на основі вивчення зовнішніх і внутрішніх ознак ДСТ та його вплив на перебіг АГ. З'ясовано, що підвищений рівень СРП у хворих на АГ ІІ стадії, 1-3 ступенів, поєднану з ДСТ, можна розцінювати як додатковий предиктор погресування АГ та, відповідно, виникнення серцево-судинних ускладнень. Встановлено підвищення вмісту у крові ІЛ-8, що відображає наявність запального процесу у СТ, а також зростання рівня СМ, що вказує на хронічний характер запалення. Вперше встановлено підвищення концентрації вільного оксипроліну в крові хворих на АГ ІІ стадії, 1-3 ступенів, поєднану з ДСТ, що відображає ступінь розпаду колагену – процесу, характерного для ДСТ. Встановлено зростання концентрації загального оксипроліну, що свідчить про посилення обміну колагену за наявності запального процесу у СТ. Вперше встановлено підвищення в крові хворих на АГ ІІ стадії, 1-3 ступенів, поєднану з ДСТ, рівнів загального холестерина (ЗХС), холестерина ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПНЩ), коефіцієнта атерогенності (КА) та зниження вмісту холестерина ліпопротеїдів високої щільності (ХС ЛПВЩ). Вперше відмічено підвищення рівня СК у даної когорти хворих, що свідчить про наявність додаткового фактора ризику (ФР) розвитку серцево-судинних ускладнень. Доповнено наукові дані щодо застосування ДМАТ у хворих з АГ за наявності ДСТ, що є необхідним для встановлення діагнозу та оптимізації ведення таких хворих, а також забезпечує більш інформативне спостереження за перебігом хвороби. Вперше розроблена бальна шкала оцінки кожної з ознак ДСТ та опрацьований алгоритм ризику виникнення АГ за наявності ДСТ, з врахуванням ступеня АГ.^UThe thesis focuses on the theoretical generalization and new solution of the topical issue of internal medicine – diagnosis effectiveness of patients with stage ІІ hypertension of 1-3 degrees, combined with connective tissue dysplasia (CTD), based on studying of external and internal signs of CTD, indicators of nonspecific systemic inflammation (C-reactive protein (CRP), seromucoid (SM), interleukins (IL) -1 beta (1β), IL-6, IL-8, tumor necrosis factor-alpha (TNF-α)), free and total blood oxyproline, blood lipid spectrum, uric acid (UA), the results of instrumental research methods, consultations of specialists and development of an algorithm for assessing the risk of developing hypertension in the presence of CTD. The objectives of the research were to increase the effectiveness of diagnosis of patients with stage ІІ hypertension, 1-3 degrees, combined with CTD, based on the study of CTD external and internal signs, to investigate indicators of nonspecific systemic inflammation (CRP, SM, IL-1β, IL-6, IL- 8 and TNF-α), to analyze the indicators of free and total oxyproline in the blood, the blood lipid spectrum and the level of UA, to evaluate the results of blood pressure daily monitoring (DBPM), to develop an algorithm for assessing the risk of hypertension. In accordance with the objectives, the study included 100 patients with stage ІІ hypertension of 1-3 degrees, combined with CTD, and 30 people without the high blood pressure and established CTD, who voluntarily agreed to participate in the research. For the first time, the new scientific results of hypertension combined with CTD clinical course peculiarities are being received. Moreover, for the first time, the degree of connective tissue (CT) lesions severity was assessed based on studying the external and internal signs of CTD and its influence on the course of hypertension. It was found that the increased level of CRP in patients with stage II hypertension of 1-3 degrees, combined with CTD, can be regarded as an additional predictor of progression of hypertension and, consequently, the occurrence of cardiovascular complications. An increase in the content of IL-8 in the blood was observed, which reflects the presence of an inflammatory process in the CT, as well as an increase in the level of SM, which indicates the chronic nature of inflammation. For the first time, an increase in the concentration of free oxyproline in the blood of patients with stage II hypertension of 1-3 degrees, combined with CTD, which reflects the degree of collagen breakdown (a process characteristic of CTD), was found. An increase in the concentration of total oxyproline was observed, which indicates an increase in collagen metabolism in the presence of an inflammatory process in the CT. For the first time, an increase in the blood of patients with stage II hypertension of 1-3 degrees, combined with CTD, levels of total cholesterol (TC), low-density lipoprotein cholesterol (LDL cholesterol), atherogenic factor (AF) and a decrease in high-density lipoprotein cholesterol (HDL cholesterol) was found. Moreover, for the first time, an increase in the level of UA in this cohort of patients was noted, which indicates the presence of additional risk factor (RF) of cardiovascular complications. Scientific data on the use of DBPM in patients with hypertension in the presence of CTD, which is necessary to diagnose and optimize the management of such patients, as well as to provide more informative monitoring of the disease were updated. For the first time, a score scale for assessing each of the signs of CTD and an algorithm for the risk of hypertension in the presence of CTD, taking into account the degree of hypertension were developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського