Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (521)Книжкові видання та компакт-диски (283)Журнали та продовжувані видання (35)
Пошуковий запит: (<.>A=Манько$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Манько С. С. 
Асимптотика спектрів диференціальних операторів другого та четвертого порядків зі сингулярними потенціалами: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.01.02 / С. С. Манько ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Вивчено асимптотичну поведінку власних значень та власних підрозділів операторів Шредінгера зі сингулярними потенціалами на некомпактних зіркових графах. Одержано асимптотику коефіцієнтів розсіяння на сингулярних потенціалах, що локалізуються у вершинах графа. Як у випадку прямої, так і у випадку графів виявлено явище резонансу для межової поведінки спектра та коефіцієнтів розсіяння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.626.53 + В162.41
Шифр НБУВ: РА380717 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Манько Н.В. 
Діагностика та корекція мовленнєвого розвитку дітей раннього віку: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / Н.В. Манько ; Ін-т спец. педагогіки АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Запропоновано методику логопедичного обстеження дітей перших років життя. Сформульовано принципи організації логопедичної роботи з даними дітьми. Наведено теоретично обгрунтовану й експериментально перевірену методику корекційно-розвивального навчання дітей раннього віку, складовими якого є тематичне планування та система вправ, виконання яких дозволяє здійснювати корекцію та розвивати мовлення дітей за умов дошкільного освітнього закладу. Застосування розробленої методики підвищує якісний рівень комунікативно-мовленнєвих умінь дітей у процесі розвитку їх імпресивного й експресивного мовлення за умов здійснення адекватної віку та індивідуальним особливостям психофізичного розвитку діагностики рівня сформованості мовленнєвої функції малюків перших років життя та подальшої організації цілеспрямованої корекційно-розвивальної роботи з зазначеними дітьми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч437.41 +
Шифр НБУВ: РА348820

Рубрики:

      
3.

Маньковський С. В. 
Дослідження параметричних підсилювачів на підставі формування їх частотних символьних моделей: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.12.13 / С. В. Маньковський ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Описано особливості формування та доведено адекватність і практичні цінності частотних символьних моделей (ЧСМ) параметричних підсилювачів. З використанням сформованих ЧСМ одно- та двоконтурного параметричного підсилювача проведено різнобічне дослідження особливостей роботи цих підсилювачів та оцінювання їх асимптотичної стійкості, а також оптимізацію передавальної функції двоконтурного параметричного підсилювача. Встановлено, що основна перевага досліджуваного частотного символьного методу, у порівнянні з числовими методами, полягає у підвищенні цілеспрямованості розв'язування ряду практичних задач багатоваріантного аналізу параметричних підсилювачів, їх статистичного дослідження, оптимізації та синтезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З846.9-01
Шифр НБУВ: РА381767 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Манько О.А. 
Ефективність використання оцінених за фенотипом і генотипом свиней та виявлення їх препотентності: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / О.А. Манько ; УААН, Ін-т свинарства ім. О.В.Квасницького УААН. — Полтава, 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено питання комплексного оцінювання плідників і ефективності використання різних внутрішньопородних поєднань кнурів і свиноматок великої білої породи, проранжованих за категоріями (покращувачей, нейтральних, погіршувачей), впливу поєднань на репродуктивні, відгодівельні та м'ясні якості нащадків, а також виявлення та розрахунку явища препотентності у кнурів-плідників. Одержано дані щодо доцільності проведення комплексного оцінювання кнурів та їх ранжування за відповідними категоріями, а також дані репродуктивних якостей свиноматок, інтенсивності росту, відгодівельних, забійних якостей, деяких біохімічних показників м'язової та жирової тканин. Визначено показники рівномірності та напруги росту. Обгрунтовано доцільність їх застосування як додаткових критеріїв селекції на підвищення репродуктивних, відгодівельних і м'ясних якостей свиней.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-37 +
Шифр НБУВ: РА363235

Рубрики:

      
5.

Манько І.П. 
Застосування грошової оцінки в регулюванні земельних відносин України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / І.П. Манько ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2005. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу та систематизації методичних підходів до виконання земельнооціночних робіт обгрунтовано концепцію грошової оцінки земель як об'єктивної передумови для формування раціональних земельних відносин в Україні. Розроблено класифікацію екологічних чинників, які впливають на грошову оцінку землі та нерухомого майна. На відміну від існуючих підходів запропоновано виділяти, обліковувати та оцінювати земельні ресурси з урахуванням екологічних, природних факторів, якісних параметрів нерухомості та обмежень у використанні нерухомого майна. Виявлено емпіричний характер залежностей між ринковою ціною продажу ділянок землі у регіонах України, показниками соціально-економічного розвитку та індикаторами екологічного стану територій. Розвинуто методичні підходи до застосування економіко-математичного моделювання під час вибору методів грошової оцінки земельних ресурсів, доведено доцільність використання трьох економіко-статистичних моделей: адитивної, мультиплікаційної та гібридної. Запропоновано методичні підходи до формування ринку землі сільськогосподарського призначення, визначення перспектив його розвитку залежно від економічного стану сільськогосподарського виробництва, державної регулятивної політики та юридичного захисту власності на землю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-517 +
Шифр НБУВ: РА337156

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Манько Д. Г. 
Легалізація як правова процедура: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / Д. Г. Манько ; Міжнар. гуманіт. ун-т. — О., 2010. — 21 с. — укp.

Виділено класифікації видів легалізації, які проводяться в Україні, згідно з якою виділяються: визнання державної влади, узаконення коштів та іншого майна, дозвіл на заняття певним видом діяльності, підтвердження дійсності документів і підписів, печаток, штампів, які їх скріпляють. Проведено сепарацію понять "узаконення" та "відмивання" коштів та іншого майна.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-30
Шифр НБУВ: РА375981 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Манько В.О. 
Неоліт Південно-Східної України: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / В.О. Манько ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Вивчено археологічні культури неоліту Південно-Східної України, проблеми їх генези, періодизації, хронології. Здійснено аналіз кременевих комплексів неолітних стоянок та виділено донецьку (4 етапи, остання третина VII - VI тис. до н.е.), тубинську (3 етапи, остання третина VII - VI тис до н.е.) і платовоставську (2 етапи, друга половина VII - перша половина VI тис до н.е.) культури. З'ясовано місце зазначених культур у неоліті Східної Європи. Відзначено, що Донецька і тубинська культури були складовими частинками дніпро-донецької культурно-історичної області, культури якої (керамічний етап кукрецької, яніславицька, києво-черкаська, донецька тубинська, лісогубівська, верхньодніпровська, Струміль) характеризувалися наявністю спільних елементів матеріальної культури у кременевих і керамічних комплексах; платовоставська - частиною нижньоволзької культурно-історичної області, культури якої (сіроглазівська, платовоставська, пам'ятки Чорноморського узбережжя Кавказу) мали спільні елементи виключно у комплексах кременевих знарядь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР7)24 +
Шифр НБУВ: РА338496

Рубрики:

      
8.

Манько В.М. 
Підвищення ефективності післяопераційних випробувань електричних машин при капітальному ремонті на підприємствах АПК: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.16 / В.М. Манько ; Черкас. держ. техн. ун-т. — Черкаси, 2004. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання підвищення ефективності та приладового забезпечення післяопераційних випробувань обмоток електричних машин під час капітального ремонту шляхом впровадження розробленого універсального контрольно-випробувального пристрою. Розроблено його математичну модель, яка характеризує електромагнітні процеси за різних режимів роботи. Запропоновано технічні рішення щодо удосконалення контрольно-випробувальних приладів для забезпечення післяопераційних випробувань обмоток електричних машин під час капітального ремонту. Проведено експериментальні дослідження розробленого пристрою, перевірено достовірність основних теоретичних положень та розрахункових даних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261.2-041-083 +
Шифр НБУВ: РА332342

Рубрики:

      
9.

Маньковська Т.О. 
Проблеми лінгвоукраїністики в науковій спадщині В.Ягича: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.О. Маньковська ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Охарактеризовано напрями досліджень лінгвоукраїністичних зацікавлень В.Ягича. Насамперед, це лінгвоукраїністичні розвідки вченого, його багатогранні зв'язки з українськими вченими-мовознавцями, численні статті лінгвоукраїністичного змісту українських та зарубіжних вчених у часописі "Архів слов'янської філології", заснованому й упродовж 38-ми років (1876 - 1914) редагованому В.Ягичем. З'ясовано, що позиція В.Ягича в "українському питанні" двояка: з одного боку ліберальна, з іншого - категорично радикальна. Проаналізовано лінгвоукраїністичні студії В.Ягича, в яких він вважав українську мову самостійним та самодостатнім складником східної гілки слов'янської мовної єдності. Виявлено, що В.Ягича найбільше цікавили дві галузі української лінгвістики: історія розвитку української мови та історична граматика (на основі дослідження давньоруських писемних пам'яток). З'ясовано, що всього в 42-х щорічниках "Архіву слов'янської філології" В.Ягича (1876 - 1929) було вміщено близько 60-ти українознавчих статей та рецензій, половина з яких присвячена питанням української лінгвістики - фонології, граматики, лексикології та діалектології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш041 + Ш141.4 г +
Шифр НБУВ: РА335673

Рубрики:

      
10.

Манько О.А. 
Ризоманія цукрових буряків - селекція на стійкість: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / О.А. Манько ; Ін-т цукр. буряків УААН. — Умань, 2003. — 24 с.: рис., табл. — укp.

Розкрито особливості генетичного контролю стійкості цукрових буряків до ураження вірусом некротичного пожовтіння жилок листків, збудника ризоманії. Установлено взаємозв'язок прояву генів стійкості до ризоманії з генами господарсько-цінних ознак у спільних генотипах. Розроблено схему інтрогресії гену Rz від інтродукованих ліній-донорів C-48 та C-50 у генотипи вітчизняних компонентів гетерозисних гібридів. Створені вихідні селекційні матеріали цукрових буряків стійкі до ризоманії та листових хвороб на базі вітчизняного генофонду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-317 +
Шифр НБУВ: РА325973

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Манько 
Системи трансмембранного транспортування кальцію у секреторних клітинах слинних залоз личинки Chironomus plumosus Linnaeus: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.13 / Володимир Васильович Манько ; Київський національний ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2008. — 43 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262 Chi + Е60*734.81 слинні залози
Шифр НБУВ: РА356313

Рубрики:

      
12.

Манько 
Створення та аналіз оптоелектронних спектрально-селективних пристроїв нового покоління: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.20 / Володимир Олександрович Манько ; Державний ун-т інформаційно-комунікаційних технологій. — К., 2009. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З861.1-042
Шифр НБУВ: РА365671

Рубрики:

      
13.

Манько В.М. 
Теоретичні та методичні основи ступеневого навчання майбутніх інженерів-механіків сільськогосподарського виробництва: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / В.М. Манько ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2005. — 40 с. — укp.

Науково обгрунтовано концепцію ступеневого навчання фахівців з механізації сільського господарства для різних освітньо-кваліфікаційних рівнів (бакалавра, спеціаліста, магістра). З використанням особистісно-діяльнісного та системно-цільового підходів визначено сутність змістового та процесуального блоків навчання у вищих закладах освіти сільськогосподарського профілю. Розроблено систему науково-методичного забезпечення навчального процесу. Експериментально підтверджено ефективніснь запропонованої методики ступеневого навчання для підготовки фахівців з механізації сільського господарства. Результати наукового дослідження впроваджено у вищих аграрних закладах III - IV рівнів акредитації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072 р(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА334874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Манько А. М. 
Трансформація структури промисловості Львівсько-Волинського вугільного басейну: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.02 / А. М. Манько ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Вперше виявлено найважливіші параметри, що характеризують трансформацію промисловості Львівсько-Волинського вугільного басейну за переходу його до ринкових умов господарювання, зокрема зміну галузевої та територіальної структури. Встановлено головні залежності та закономірності в процесі трансформації галузевої та територіальної структури промисловості басейну, зокрема щодо ролі у цьому процесі різноманітних економічних і соціальних чинників. Удосконалено понятійно-термінологічний апарат, методологічні підходи та методи соціально-економіко-географічного аналізу вуглепромислових районів. Поглиблено суспільно-географічні дослідження передумов формування та розвитку Львівсько-Волинського вугільного басейну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ЛЬВ)683.0 + У9(4УКР-4ЛЬВ)305.651
Шифр НБУВ: РА377719 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Манько К.І. 
Фізико-хімічні закономірності взаємодії фторованих естерів(мет)акрилової та фумарової кислот з метилметакрилатом: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / К.І. Манько ; Ін-т фіз.-орган. хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України. — Донецьк, 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено реакцію взаємодії 1,1,3-тригідроперфторпропілметакрилату, 1,1,5-тригідроперфторамілметакрилату, 1,1,5-тригідроперфторамілакрилату, ди-(2,2,3,3,4,4,5,5-октафтораміл)фумарату з метилметакрилатом. За результатами вивчення в'язкої течії сумішей досліджених мономерів визначено ступінь асоціації, енергію міжмолекулярної взаємодії та показано, що ці величини зростають зі збільшенням довжини фторалкільного замісника. що характеризує взаємодію зростаючого радикала з фтор(мет)акрилатом, зменшується в 2 - 7 раза.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г714.21,0 +
Шифр НБУВ: РА359765

Рубрики:

      
16.

Манько В. А. 
Формування пізнавальної ініціативності старшокласників у процесі навчання предметів гуманітарного циклу: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.09 / В. А. Манько ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено формування пізнавальної ініціативності старшокласників у процесі навчання предметів гуманітарного циклу. Розкрито стан і напрями розробки даної проблеми, з'ясовано сутність і структуру пізнавальної ініціативності старшокласників, уточнено критерії, показники та рівні сформованості означеної якості. Теоретично обгрунтовано технологію формування пізнавальної ініціативності старшокласників у процесі навчання предметів гуманітарного циклу. Реалізація технології включає мотиваційно-цільовий, змістово-діяльнісний та рефлексивно-коригувальний етапи. Ефективність реалізації педагогічної технології перевірено в процесі навчання предметів гуманітарного циклу. Виявлено позитивну динаміку рівнів сформованості пізнавальної ініціативності старшокласників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.220
Шифр НБУВ: РА381252 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Маньковський Г. Б. 
Віддалені результати реваскуляризації міокарда у пацієнтів з ішемічною хворобою серця та порушенням вуглеводного обміну. / Г. Б. Маньковський. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню ураження коронарних артерій в залежності від стану вуглеводного обміну та виявленню частоти встановлення явного цукрового діабету (ЦД), переддіабету та інсулінорезистентності у хворих з ішемічною хворобою серця (ІХС) до і після проведення реваскуляризації міокарда. Аналіз взаємозв'язку між ангіографічною картиною стану коронарних артерій та порушеннями вуглеводного обміну у хворих на ІХС дозволив вперше виявити, що наявність переддіабету чи ЦД 2 типу помірно корелює із кількістю коронарних артерій із атеросклеротичними ураженнями та сильно корелює із виразністю атеросклеротичних змін у вінцевих судинах. Проведене дослідження є першим, яке встановлює прямий зв'язок між наявністю та об'ємом атеросклеротичного ураження коронарних артерій серця та ступенем порушення вуглеводного обміну. Було констатовано наявність прихованого фактору ризику у вигляді порушення вуглеводного обміну у пацієнтів із багатосудинним ураженням коронарних артерій. Вперше показано, що найбільший ступінь гіперінсулінемії, яка віддзеркалює існуючу інсулінорезистентність, взаємопов'язаний із більш виразним, ангіографічно документованим, атеросклеротичним ураженням усіх трьох коронарних судин серця у хворих на ІХС без ознак ЦД 2 типу та переддіабету. Також показано, що чутливість тканин до інсуліну, яка визначалась шляхом оцінки показника НОМА, знижувалася у хворих по мірі збільшення розповсюдженості атеросклеротичного ураження коронарних судин. Це підкреслює незалежну патогенетичну роль гіперінсулінемії та інсулінорезистентності в розвитку атеросклеротичного процессу.^UThe dissertation is aimed to investigate the damage of coronary arteries depending on impairments of carbohydrate metabolism and to reveal the prevalence of overt diabetes mellitus, prediabetes and insulinresistance in patients with ischemic heart disease before and after revascularization of myocardium. The analysis of the relationship between angiographically assessed structure of coronary arteries and impairments of carbohydrate metabolism in patients with ischemic heart disease allowed to find out that the presence of type 2 diabetes mellitus or prediabetes moderately correlates with the number of coronary arteries affected by atherosclerotic lesions and correlates strongly with extent of those lesions in coronary arteries. This study is the first one which has shown the positive correlation between the presence and extent of atherosclerotic damage of coronary arteries and degree of the impairments of carbohydrate metabolism.The frequently non-recognized risk factor such as impairment of carbohydrate metabolism was emphasized in patients with multiple vessels damage of coronary arteries. It was shown for the first time that the highest degree of hyperinsulinemia which reflects the existing insulin resistance correlates with the greater extent of angiographically confirmed atherosclerotic damage of all three coronary arteries in patients with ischemic heart disease without diabetes mellitus.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Білонога О. О. 
Адаптаційна здатність мітохондрій ацинарних клітин підшлункової залози щурів за різних функціональних станів / О. О. Білонога. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена розширенню та валідації методології дослідження адаптаційної здатності мітохондрій ацинарних клітин підшлункової залози. Вперше описано, що адаптаційну здатність мітохондрій ацинарних клітин підшлункової залози можна охарактеризувати такими параметрами, як оптимальна концентрація протонофора, максимальна швидкість, сповільнення та прискорення роз'єднаного дихання, а також коефіцієнт еластичності залежності швидкості дихання від мембранного потенціалу мітохондрій. Для формалізації оцінки використано обчислення площі приросту під кривими залежності швидкості дихання від концентрації FCCP. Встановлено, що ці параметри залежать від субстрату окиснення та функціонального стану ацинарних клітин. У стані спокою параметри адаптаційної здатності мітохондрій панкреатичних ацинусів були найвищими за окиснення суміші субстратів глюкози, глутаміну і пірувату. Ацетилхолін та холецистокінін збільшують максимальну швидкість дихання за окиснення глюкози та пірувату, а інсулін ̶ за окиснення глюкози. Інсулін нівелює стимулюючий ефект холецистокініну на швидкість дихання за окиснення пірувату. Показано, що дія етанолу у поєднанні з ХЦК in vitro збільшує кількість некротичних клітин та стимулює утворення блеб плазматичної мембрани ацинарних клітин. Таке поєднання спричиняло зменшення швидкості роз'єднаного дихання лише за тоді, коли у середовищі був глутамін (незалежно від присутності інших субстратів), що корелює із змінами інтенсивності флуоресценції родаміну 123 та автофлюоресценції НАДН. Виявлено, що додавання до розчину пірувату та/або глутаміну нівелює розвиток некрозу, спричинений дією етанолу та ХЦК in vitro. Після одноразового введення тваринам етанолу та ХЦК in vivo швидкість роз'єднаного дихання ацинарнихклітин знижується, а кількість блеб плазматичної мембрани збільшується. Досліджено, що хронічне введення етанолу підвищувало швидкість роз'єднаного диханняза окиснення глюкози, зростала швидкість олігоміцин-нечутливого дихання за окиснення глюкози чи поєднання глюкози, пірувату та глутаміну та зменшувалось значення IC50 для FCCP-спричиненої деполяризації внутрішньої мембрани мітохондрій за окиснення глюкози, пірувату та глутаміну, проте всі ці ефекти усувалися введенням пірувату.Отже, наведені вище параметри роз'єднаного дихання оцінюють різні аспекти максимальної адаптаційної здатності мітохондрій ацинарних клітин підшлункової залози та є чутливими до змін функціональних станів.^UNew parameters of adaptive capacity of rat pancreatic acinar cells mitochondria were characterized: maximal uncoupled respiration, optimal protonophore concentration, respiration acceleration and deceleration. These parameters depended on the oxidative substrate and functional states of pancreatic acini. In most cases (except for glutamine oxidation) the acceleration was much higher after 1.5 μM FCCP and maximal peak respiration – after 0.5 μM FCCP. Only when malate or isocitrate was present, deceleration was significantly higher. It has been found that, the increase in the respiration rate was proportional to the decrease in membrane potential. The coefficient of elasticity and the area under the curves of the dependence of respiratory rate on the concentration of FCCP were used for formalize the assessment of adaptive capacity of mitochondria. Elasticity coefficient was the highest when the combination of glucose, glutamine and pyruvate was present and the lowest when monomethyl-succinate was oxidized. The combination of three substrates (glucose, pyruvate and glutamine) maintains the highest respiration rate in response to FCCP load.Upon acetylcholine or cholecystokinin stimulation, maximal uncoupled respiration rate increased only upon the oxidation of pyruvate with glucose; insulin stimulated only when glucose-fueled uncoupled respiration, but abolished the stimulative effect of cholecystokinin on pyruvate-fueled uncoupled respiration. Ethanol in vitro suppressed rate of cholecystokinin-stimulated uncoupled respiration of pancreatic acini, while combination of ethanol with cholecystokinin caused an increase in number of necrotic cells and cells with plasma membrane blebs. These effects were defendant on the oxidative substrates in the medium. Combination of ethanol and CCK in vitro caused the decrease of uncoupled respiration of pancreatic acini only upon the oxidation of glutamine independently of other substrates. Moreover, mitochondrial membrane depolarization and NADH autofluorescence increase caused by CCK and ethanol were not observed upon glutamine supplementation. Combination of ethanol and CCK caused increase necrosis only in case of glucose presence, but not when either pyruvate or glutamine were added.Substantial increase in plasma membrane blebbing was observed only after incubation with combination of glucose, glutamine, pyruvate and combination of ethanol and CCK.After a single in vivo administration of ethanol (2 h), CCK (1 h) or combination thereof, the fraction of necrotic cells and plasma amylase level did not change indicating thelack of pancreatic damage. However, the number of cells with membrane blebbing substantially increased in animal group treated with both ethanol and CCK. Basal respiration rate of isolated pancreatic acini was lower in animals after ethanol administration irrespectively of the oxidative substrate. Neither EtOH nor CCK on their own affected the uncoupled respiration, but their combination caused a significant decrease of the maximal uncoupled respiration.Chronic alcohol administration (14 days) caused an increase of FCCP-stimulated respiration upon glucose oxidation, but not when pyruvate was co-administered for 7 last days.Pyruvate also ameliorated the negative effects of ethanol administration on other mitochondrial parameters: oligomycin-insensitive respiration and IC50 of FCCP on mitochondrialmembrane potential. Number of necrotic cells mildly increased in the group of animals after ethanol administration, but no such effect was observed in the group of animals that were also injected with pyruvate. Plasma amylase level in animals after ethanol administration did not increase indicating no full-blown pancreatitis.Thus, the parameters of adaptive mitochondrial capacity are useful tools to study both different aspects of normal pancreatic acinar cells functioning and mechanisms of pathogenesis of pancreatic diseases.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Мазур Г. М. 
Експериментальне обґрунтування критеріїв адаптаційної здатності мітохондрій гепатоцитів щурів / Г. М. Мазур. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена експериментальному обґрунтуванню критеріїв адаптаційної здатності мітохондрій гепатоцитів щурів та перевірці гіпотези про можливість використання цих критеріїв для оцінювання впливу високих концентрацій Са2+ чи етанолу на адаптаційну здатність мітохондрій.Досліджено, що адаптаційну здатність мітохондрій гепатоцитів можна оцінити такими критеріями, як максимальна швидкість роз'єднаного дихання, оптимальна концентрація FCCP, прискорення дихання внаслідок додавання FCCP та площа приросту під кривими залежності швидкості дихання від концентрації FCCP. Субстрати окиснення впливають на адаптаційну здатність мітохондрій гепатоцитів. Найнижчою адаптаційна здатність мітохондрій є за окиснення глюкози, а найвищою – за окиснення сукцинату та α-кетоглутарату. Встановлено, що адаптаційна здатність мітохондрій гепатоцитів залежить від способу виділення клітин. У випадку перфузії печінки in vitro спектр адаптаційної відповіді мітохондрій гепатоцитів є значно вужчий порівняно із клітинами виділеними способом перфузії печінки in situ.Під час дослідження адаптаційної здатності гепатоцитів потрібно задавати певну концентрацію Са2+ у середовищі, а додавання CsA нівелює Са2+-спричинене пригнічення адаптаційної здатності мітохондрій, але лише за умови, що його додавати перед збільшенням концентрації Са2+. Показано, що етанол in vitro не впливав на адаптаційну здатність мітохондрій, а алкоголь in vivo збільшував максимальну швидкість FCCP-стимульованого дихання, але не впливав на оптимальну концентрацію FCCP. Введення пірувату in vivo не змінювало ефекту алкоголю на дихання гепатоцитів.Отримані результати дають змогу оцінити адаптаційні можливості чи функціональну активність мітохондрій клітин печінки за фізіологічних і патологічних умов.^UThe thesis is aimed at experimental substantiation of mitochondrial adaptive capacity criteria in rat hepatocytes and testing the feasibility of said criteria utilization in assessing the effects of regulatory or toxic agents such as Ca2+ or alcohol on mitochondrial oxidative function. It is suggested that mitochondrial adaptive capacity can be assessed by the following criteria: maximal uncoupled respiration rate, optimal protonophore (FCCP) concentration, acceleration of respiration upon stimulation with FCCP and the area under the curve of dependence of the uncoupled respiration rate on FCCP concentration. Oxidative substrates affect mitochondrial adaptive capacity of hepatocytes. The lowest maximal uncoupled respiration rate was upon glucose oxidation, and the highest upon α-ketoglutarate and succinate oxidation. Methyl esters of succinate and α-ketoglutarate maintain mitochondrial adaptive capacity at a higher level than free substrates.It was found that mitochondrial adaptive capacity of hepatocyte depends on the method of cell isolation, as indicated by a difference in maximal uncoupled respiration rate and optimal FCCP concentration. Upon in vitro liver perfusion the range of adaptive respiratory responses of mitochondria of hepatocytes is significantly narrower compared to cells isolated using in situ liver perfusion. It was shown that maximal rates of uncoupled respiration and the optimal concentrations of FCCP were higher upon in situ liver perfusion than upon in vitro liver perfusion. Irrespectively of the perfusion methods, the maximal rate of uncoupled respiration is highest with the use of monomethyl succinate and the optimal FCCP concentration is highest upon pyruvate oxidation. Thus, liver mitochondria are very sensitive to adequate perfusion during hepatocyte isolation procedure.The increase of Ca2+ concentration to 10 μM caused a marked diminishing of the adaptive capacity of mitochondria, as evidenced by a decrease of both ADP-stimulated and FCCP-stimulated respiration of permeabilized hepatocytes. Such changes are observed upon oxidation of either succinate or the mixture of malate,glutamate and pyruvate.It was established that ADP-stimulated respiration time-dependent decrease accelerated with increase of Ca2+ concentration. The addition of CsA after Ca2+ into the polarographic chamber did not change the respiration rate of hepatocytes both upon succinate or mixture of malate, glutamate and pyruvate oxidation.The addition of CsA into the chamber before Ca2+ prevented the Ca2+-induced decrease of ADP-stimulated and FCCP-stimulated respiration upon succinate oxidation. CsA also abolished the negative effect of high Ca2+ concentrations on the FCCP-stimulated respiration when mixture of malate, glutamate and pyruvate was present in the medium. However, CsA did not affect the negative effect of high Ca2+ concentrations on the ADP-stimulated respiration under these conditions.The effects of alcohol in vitro on the adaptive capacity of mitochondria were assessed. Alcohol in vitro did not affect the maximal FCCP-stimulated respiration, mitochondrial membrane potential and NAD(P)H autofluorescence of hepatocytes.CsA in vitro did not change the effect of alcohol on the respiration of hepatocytes. Unlike in vitro, alcohol in vivo increased maximal FCCP-stimulated respiration uponendogenous substrates, glucose or succinate oxidation, but did not affect the optimal FCCP concentration. Pyruvate in vivo did not affect maximal uncoupled respirationrate or optimal FCCP concentration and did not change the effect of alcohol on the respiration of hepatocytes.The obtained results prove that new criteria of adaptive capacity mitochondria are useful to study mitochondria of liver cells under physiological and pathological conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Манько Н. О. 
Вплив біологічно активних речовин у комплексах з фрагментами хітозану і похідними полівінілпіролідону на життєздатність прокаріотичних та евкаріотичних клітин. / Н. О. Манько. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню в галузі використання полімерів та їх похідних в медицині та біотехнології. Метою даної роботи було охарактеризувати фізико-хімічні і біологічні властивості фрагментів хітозану і його комплексів із різними біологічно активними речовинами, а також визначити вплив комплексу модифікованого полівінлпіролідону зі специфічними пептидами на мікроорганізми, нормальні та пухлинні лінії клітин ссавців.У дисертаційній роботі розроблено оригінальну методику отримання хітозану із хітину тіл бджіл та панцирів крабів, описані умови його стерилізації та зберігання. Встановлено значну гетерогеність отримуваних зразків хітозану з різних джерел, включаючи промислові зразки. Здійснене вивчення протимікробних властивостей хітозану відносно таких штамів мікроорганізмів як S. aureus, P. aeruginosa, E. coli, C. albicans. Продемонстровано високу перспективність хітозану як протигрибкового препарату, у т.ч. проти штамів C. albicans із мультирезистентністю до антибіотиків. Встановлено, що зменшення молекулярної маси хітозану спричиняє підвищення його розчинності, але в той же час призводить до зниження його цитотоксичної дії на дріжджі Candida albicans, і, навпаки, фракції хітозану з більшою молекулярною масою володіють вищою протигрибковою активністю. У роботі розроблено методику розчинення хітозану з використанням гліколевої кислоти, що дозволило отримувати розчинні зразки хітозану з високою молекулярною масою при нейтральному рН. Розроблено оригінальну методику отримання хітозан-меланінового комплексу із підмору бджіл. Вивчено активність даного комплексу щодо штамів С. albicans ATCC 885-655, і клінічного ізоляту С. аlbicans N12, з мультирезистентністю до протигрибкових препаратів. Продемонстровано вищу активність хітозан-меланінового комплексу відносно штаму N12 з мультирезистентністю порівняно з такою активністю хітозану. Виявлено загибель дріжджових клітин С. albicans N12 при контакті з молекулами хітозану. Показано низьку токсичність цього комплексу, а також хітозану щодо клітин ссавців за дози 0,2 мг/мл, у тому числі, щодо нормальних лімфоцитів периферичної крові людини, що свідчить про його біо-сумісність. Розроблено оригінальну методику отримання хітину із плодових тіл базидіальних грибів, як ще одного перспективного джерела для отримання хітозану в промислових масштабах. Проведене спектральне дослідження хітозану, отриманого з грибів. Створено комплекс хітозану краба з етакридину лактатом й обгрунтовано використання хітозану як носія медикаментозних препаратів. Встановлено вивільнення етакридину лактату з його комплексу з хітозаном, що забезпечило пролонгацію перебування етакридину лактату в крові піддослідних щурів у порівнянні з вільним етакридину лактатом. Отримані результати свідчать про можливість пролонгації дії медикаментозних препаратів у кровоносному руслі за допомогою їх кон'югування з хітозаном. Здійснено ковалентне кон'югування мономерної форми трипептиду Сер-Про-Цис з похідними полівінлпіролідону, що дозволило створити кон'югати з різною біологічною активністю. Проведено скринінгове дослідження даних кон'югатів і вибрано модифікацію з найвищою цитотоксичною активністю in vitro щодо злоякісних клітин ліній MCF7 і HCT116 за дози кон'югату, який складався з полімеру (1,66 мг\мл) і ковалентно зв'язаного пептиду (0,13 мг\мл). Встановлено інгібування росту злоякісної лімфоми NK/Ly мишей пухлиноносіїв лінії C57/Black за кумулятивної дози 30 мг/кг протягом введення кон'югату in vivo. Разом з тим, дана комплексна сполука має відносно малу токсичність щодо псевдонормальних клітин лінії HEK293 ембріона нирки людини й активованих нормальних лімфоцитів периферичної крові людини. Встановлено, кон'югат P4P із флуоресцентною міткою FITC у діапазоні 2-6 год проникає в клітини лінії MCF7 карциноми молочної залози людини і накопичується у везикулах клітин, але не потрапляє в їхнє ядро. Доведено утворення активних форм кисню (за допомогою барвника DCFDA, що виявляє пероксид водню) за дії комплексу P4P на клітини лінії MCF7 карциноми молочної залози людини. Розроблено оригінальний підхід для отримання білків-мішеней дії різних чинників з використанням магнітних частинок. За допомогою MALDI-TOFF мас-спектрометрії вперше ідентифіковано внутрішньоклітинні білки, які взаємодіють з комплексом P4P в клітинах мишачої лімфоми NK/Ly і можуть слугувати його молекулярними мішенями. Серед ідентифікованих білків знаходяться структурні білки клітин (актин, кератин цитоскелету, цитоплазматичний бета-актин, міозин) і сироватковий альбумін.^UThis research focuses on the use of polymers and their derivatives in medicine and biotechnology.The aim of this study was to characterize the physicochemical and biological properties of chitosan fragments and its complexes with various biologically active substances, as well as to determine the effect of a complex of modified polyvinylpyrrolidone with specific peptides on microorganisms, normal and tumor mammalian cell lines.In the dissertation work the original method of obtaining chitosan from chitin of bee bodies and crabs' shells is developed, the conditions of its sterilization and storage are described. Significant heterogeneity of the obtained samples of chitosan from different sources, including industrial samples, was established.Realized study the antimicrobial properties of chitosan against such strains as S. aureus, P. aeruginosa, E. coli, C. albicans. The high promise of chitosan as an antifungal drug, including against strains of C. albicans with multidrug resistance.Decrease molecular weight chitosan causes increase its solubility, but at the same time it reduces the cytotoxic effects on yeast Candida albicans, and, conversely, chitosan fractions with higher molecular weight have higher antifungal activity.The method of dissolving chitosan using glycolic acid was developed in the work, which allowed to obtain soluble samples of chitosan with high molecular weight at neutral pH.An original method of obtaining a chitosan-melanin complex from bee stings has been developed. The activity of this complex against strains of C. albicans ATCC 885-655, and clinical isolate of C. albicans N12, with multidrug resistance to antifungal drugs was studied. The higher activity of the chitosan-melanin complex against strain N12 with multidrug resistance was demonstrated compared to that of chitosan. The death of yeast cells of C. albicans N12 upon contact with chitosan molecules was detected.The low toxicity of this complex, as well as chitosan against mammalian cells at a dose of 0.2 mg / ml, including against normal human peripheral blood lymphocytes, has been shown, indicating its biocompatibility.An original method for obtaining chitin from the fruiting bodies of basidiomycetes has been developed as another promising source for obtaining chitosan on an industrial scale. A spectral study of chitosan derived from fungi was performed.A complex of chitosan crab with ethacridine lactate was created and the use of chitosan as a carrier of drugs was substantiated. The release of ethacridine lactate from its complex with chitosan was established, which ensured the prolongation of ethacridine lactate in the blood of experimental rats in comparison with free ethacridine lactate. The results indicate the possibility of prolonging the action of drugs in the bloodstream by conjugating them with chitosan. Covalent conjugation of the monomeric form of the tripeptide Ser-Pro-Cis with polyvinylpyrrolidone derivatives was performed, which allowed to create conjugates with different biological activity. A screening study of these conjugates and selected the modification with the highest cytotoxic activity in vitro against malignant cells of the MCF7 and HCT116 lines at a dose of conjugate consisting of polymer (1.66 mg/ml) and covalently bound peptide (0, 13 mg/ml).Inhibition of NK/Ly malignant lymphoma growth was observed in tumor-bearing mice of the C57/Black line at a cumulative dose of 30 mg/kg during in vivo administration of the conjugate. However, this complex compound has relatively low toxicity to pseudonormal cells of the HEK293 line of the human kidney embryo and activated normal human peripheral blood lymphocytes.It was found that the P4P conjugate with a FITC fluorescent label in the range of 2-6 h penetrates the cells of the MCF7 line of human breast cancer and accumulates in the vesicles of cells, but does not enter their nucleus.An original approach has been developed to obtain target proteins of various factors using magnetic particles. Using MALDI-TOFF mass spectrometry was first identified intracellular proteins that interact with the complex P4P cells in mouse lymphoma NK / Ly and it can serve as molecular targets. Among the identified proteins are structural proteins of cells (actin, cytoskeleton keratin, cytoplasmic beta-actin, myosin) and serum albumin.The results of the study of the P4P complex confirm the prospects of using modified polyvinylpyrrolidone derivatives for covalent conjugation with molecules of biological genesis to create new drugs. An important consequence of such modifications is an increase in the biological activity of the resulting conjugate.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського