Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (143)Книжкові видання та компакт-диски (90)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>A=Снігур$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Снігур А.В. 
Високоточна швидкодіюча ІВС опрацювання стрибкоподібних сигналів на базі АЦП із ваговою надлишковістю: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.16 / А.В. Снігур ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2007. — 18 с. — укp.

Запропоновано метод коригування похибок комутатора вимірювального каналу інформаційно-вимірювальних систем (ІВС) опрацювання стрибкоподібних сигналів, що дозволяє зменшити загальну інструментальну похибку каналу та підвищити точність вимірювань. Удосконалено метод підвищення точності ІВС для опрацювання стрибкоподібних сигналів, який базується на введенні до структури вимірювального каналу системи як "ядра" порозрядного аналого-цифрового перетворювача (АЦП) з ваговою надлишковістю, що самокалібрується. Контур даного ІВС включається в контур коригування похибок каналу. Удосконалено метод підвищення швидкодії ІВС для опрацювання стрибкоподібних сигналів, за яким здійснюється компенсація динамічних похибок першого та другого роду у вимірювальному каналі шляхом уведення до його структури порозрядного АЦП з ваговою надлишковістю. Розвинуто математичні моделі динамічних похибок другого роду, що виникають у вимірювальному каналі під час зміни вхідних сигналів, і які можна значно зменшити (на 1 - 2 порядки) за рахунок їх компенсації у порозрядному АЦП, що входить до складу ІВС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.981-01 +
Шифр НБУВ: РА352142

Рубрики:

      
2.

Снігур Г.О. 
Епідеміологія вірусів зернових культур в агроценозах України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.06 / Г.О. Снігур ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Представлено результати дослідження посівів 14-ти областей України на наявність вірусів зернових культур. Встановлено найвищий відсоток ураження рослин вірусною інфекцією в агроценозах Харківської, Одеської, Київської, Чернігівської та Вінницької областей. Виявлено, що найбільш розповсюдженими вірусами злакових в Україні є вірус мозаїки бромусу, вірус жовтої карликовості ячменю та вірус смугастої мозаїки пшениці. Вперше на території України детектовано віруси, які передаються через грунт за допомогою гриба Polymyxa graminis, такі як: вірус веретеновидної смугастої мозаїки пшениці, вірус м'якої мозаїки ячменю, грунтовий вірус мозаїки злакових та грунтовий вірус мозаїки пшениці. Проведено дослідження біологічних властивостей вірусів зернових культур на рослинах-індикаторах. За допомогою методу електронної мікроскопії визначено морфологію вірусних частинок деяких вірусів зернових. Виділено ізолят вірусу мозаїки бромусу, для якого розроблено спеціальну діагностичну тест-систему. На підставі результатів тестування насіння різних сортів та ліній зернових культур, а також диких злаків за допомогою імуноферментного аналізу на контамінацію вірусом штрихуватої мозаїки ячменю (ВШМЯ) встановлено, що у 10-ти сортів (11,8 %) з 85-ти досліджених наявні антигени ВШМЯ. На основі полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) розроблено діагностичну систему для тестування ВШМЯ в насінні. Проведено скринінг селекційного матеріалу на чутливість до грунтового вірусу мозаїки злакових, з 107-ми досліджених виявлено 6 несприятливих сортів пшениці (5,6 %), показано перспективність їх використання для виведення стійких сортів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2 + П491.12 +
Шифр НБУВ: РА344627

Рубрики:

      
3.

Снігур Л.П. 
Історико-біографічна проза про Т.Шевченка в українській літературі 60 - 90-х років ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.П. Снігур ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено концепцію розвитку української прозової Шевченкіани у 1960 - 1990-х рр. XX ст., переглянуто колишні уявлення про її здобутки та втрати, проаналізовано літературознавчі та художні прорахунки радянської доби, що призвели до схематизму та заданості в інтерпретації світогляду та характеру поета, творчих задумів і втілень, контактів та інтимних стосунків. Вперше в шевченкознавстві досліджено еволюцію художньої інтерпретації постаті Т.Шевченка у 1980 - 1990-х рр., контамінацію жанрово-стильових ознак творів, особливості модифікації хронотопа, інтенсивності оповіді, асоціативно психологічного осмислення образу, компонентів поетики. Проаналізовано маловідомі твори, та ігноровані раніше літературознавчі праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Укр)6-334 + Ш5(4Укр)5-4Шевченко, Т.Г.764
Шифр НБУВ: РА316381 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Снігур С.А. 
Метафізика всеєдності в російській релігійній філософії: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / С.А. Снігур ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Досліджено проблеми метафізики всеєдності в російській релігійній філософії. З'ясовано предмет метафізики всеєдності та процес формування основних метафізичних концепцій даної філософії в XIX - XX ст. На підставі аналізу текстів мислителів російського духовного ренесансу, реконструйовано головні характерні особливості відповідного напрямку в історії філософії. Відображено позитивний зміст релігійності, метафізики всеєдності, через яку осмислюється сутність людського буття та реалізується своєрідна форма антропоцентризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4РОС)6-678 + Ю3(4РОС)6-678 + Ю3(4РОС)6-678 + Ю3(4РОС)6-678
Шифр НБУВ: РА343251

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Снігур І.Й. 
Механізм реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / І.Й. Снігур ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Вперше теоретично обгрунтовано концепцію механізму реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади. Проведено теоретико-правовий аналіз права громадян на участь у здійсненні державної влади. Розкрито механізм реалізації даного політичного права. Охарактеризовано структуру механізму реалізації права громадян на участь у здійсненні державної влади. Показано пріоритетну роль правової культури та правосвідомості у структурі даного механізму. Визначено місце юридичних гарантій, зокрема нормативно-правових та організаційно-правових, у системі гарантій права громадян на участь у здійсненні державної влади. Розглянуто різні аспекти такої особливої гарантії даного права, як юридична відповідальність за його порушення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)32 +
Шифр НБУВ: РА350480

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Снігур В.М. 
Міграційний режим в Україні: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / В.М. Снігур ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження механізму забезпеченя міграційного режиму на сучасному етапі розвитку українського суспільства. Проаналізовано існуючі світоглядні та наукові уявлення щодо адміністративно-правових режимів взагалі та міграційного зокрема. Обгрунтовано визначення поняття механізму забезпечення міграційного режиму, наведено його сутнісну характеристику. Досліджено проблеми правового регулювання забезпечення міграційного режиму в Україні, зокрема, процес формування українського законодавства у даній сфері та практику його застосування. Проаналізовано діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування, під юрисдикцією яких перебуває управління міграційними процесами. Визначено коло суб'єктів правовідносин у сфері забезпечення міграційного режиму в Україні. Розглянуто різні концепції щодо застосування адміністративного примусу в механізмі забезпечення міграційного режиму. Встановлено класифікаційні підстави поділу заходів адміністративного запобігання та припинення у механізмі забезпечення міграційного режиму в Україні, досліджено проблеми їх практичного застосування. Визначено систему та мету, загальні засади та процедуру застосування адміністративних стягнень за порушення міграційного режиму в Україні. Розроблено рекомендації щодо удосконалення теоретико-правових положень і практики застосування заходів адміністративного примусу у протидії порушенням правил міграційного режиму в Україні. Наведено пропозиції щодо внесення змін і доповнень до міграційного законодавства України, зокрема до Кодексу України про адміністративні правопорушенян, Постанови Кабінету Міністрів України "Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України та транзитного проїзду її територією", а також Закону України "Про правововий статус іноземців та осіб без громадянства".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.033 +
Шифр НБУВ: РА357964

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Снігурська Л.П. 
Облік і аналіз доходів і витрат комерційного банку: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Л.П. Снігурська ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2004. — 20 с.: табл. — укp.

Запропоновано систему класифікацій, необхідних для створення оптимальної інформаційної бази для проведення ефективного обліку, аналізу, планування, контролю за доходами та витратами банку та їх керування. Доведено об'єктивну необхідність створення в банках України підсистеми управлінського обліку, що базується на внутрішньому обліку та містить планування, аналіз, контроль, підготовку проектів управлінських рішень щодо доходів і витрат. Запропоновано цілісну систему організації внутрішнього обліку з застосуванням елементів трансфертного ціноутворення та операційно-вартісного підходу. Розроблено регістри внутрішнього обліку, запропоновано загальну схему VIII класу Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України. Досліджено теоретичні засади та виявлено проблеми організації обліку з метою оподаткування. Узагальнено методичні підходи щодо організації процесу стратегічного аналізу, планування, бюджетування, прогнозування доходів і витрат банку. Удосконалено методику оперативного їх аналізу. Запропоновано доповнити аналітичну модель аналізом беззбитковості виробництва та реалізації банківських послуг і беззбитковість загальної банківської діяльності. Наведено систему аналітичних показників стосовно аналізу беззбитковості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)226.218.134-148 + У053.9(4УКР)262.181.34-86 +
Шифр НБУВ: РА328621

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Снігурський О.В. 
Процеси парних зіткнень повільних електронів, іонів та збуджених атомів з атомами та молекулами: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.04 / О.В. Снігурський ; Ін-т фізики, НАН України. — К., 2003. — 35 с.: рис. — Бібліогр.: с. 25. — укp.

Досліджено процеси парних взаємодій повільних електронів, іонів та збуджених атомів у метастабільних станах з атомами та молекулами у газовій фазі. Вивчено просторові та енергетичні закономірності розсіювання шляхом вимірювання диференціальних характеристик даних процесів. Реалізовано новий підхід до дослідження парних взаємодій атомних частинок, який дає змогу вивчати основні закономірності перебігу парних зіткнень шляхом аналізу безпосередніх продуктів взаємодії - атомів та молекул у збуджених оптично заборонених (метастабільних) та іонних станах. Одержано комплекс нових даних про ймовірності утворення метастабільних атомів у разі електронного та іонного удару, метастабільних молекул під час взаємодії з електронами контрольованої енергії. Вперше для широкого кола молекул експериментально підтверджено прояв ізотопного ефекту в енергіях появи продуктів їх іонізації та дисоціативної іонізації. Встановлено абсолютні величини зсуву порогових енергій виходу іонів, що відрізняються ізотопним складом. Одержано нові дані стосовно пружного розсіювання метастабільних атомів атомами в основному стані та зроблено відповідні висновки щодо механізмів перебігу процесу розсіювання, оцінено вид потенціалу взаємодії даних частинок. Розроблено методи отримання пучків атомів та молекул з підвищеною (порівнянні з тепловою) монокінетичністю. Запропоновано метод визначення вмісту молекулярних компонент атомних пучків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В382.52 +
Шифр НБУВ: РА324419

Рубрики:

      
9.

Снігур Л.А. 
Психологія становлення громадянськості особистості: Автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.07 / Л.А. Снігур ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2005. — 32 с. — укp.

Вивчено питання психології становлення громадянськості особистості (на прикладі студентської та курсантської молоді вищих навчальних закладів Південноукраїнського регіону). Розроблено й апробовано модель громадянськості особистості, виокремлено її критерії, рівні та показники у юнацькому віці. Розкрито психологічні закономірності становлення громадянськості особистості у період юності. Здійснено розробку й апробацію проекту сприяння цьому становленню у студентів ВНЗ, а також комплексної діагностико-корекційної системи. Обгрунтовано використання суб'єктивного підходу до проблеми розвитку особистості як громадянина. Розкрито психологічний зміст феномену "громадянськість". Розвинуто концептуальні засади становлення громадянськості як складника особистісного зростання молодих людей. З'ясовано роль ставлень особистості у розвитку громадянськості. Висвітлено аспект щодо психологічних механізмів становлення громадянськості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.1 + Ц4,8(4УКР)301 + Ц4,8(4УКР)390.1-31 +
Шифр НБУВ: РА338102

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Снігур Н. С. 
Удосконалення технології тамподруку та флексографічного друку на полімерних виробах та плівках: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.05.01 / Н. С. Снігур ; Укр. акад. друкарства. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Здійснено попередню перед друкуванням обробку полімерних плівок і виробів, яка забезпечує різну енергію змочування, адгезію рідини на графічне спотворення відбитків у разі зміни лініатури растру, відносної площі растрових елементів і твердості тампона. Визначено взаємовплив технологічних способів попередньої перед друкуванням обробки полімерних виробів у тамподруці на якість відбитків, їх градаційні характеристики та стійкість до стирання, й одержано ряд активності даних способів яким обгрунтовано УФ-опромінення виробів. Проведено математичний опис градаційних кривих відбитків, одержаних флексографічним способом в основних режимах активації полімерної плівки коронним розрядом для вибору раціонального режиму обробки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М879
Шифр НБУВ: РА373928 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Снігур О.М. 
Формування вмінь використовувати засоби інформаційних технологій у майбутній професійній діяльності вчителя початкової школи: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / О.М. Снігур ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення проблеми формування у майбутніх учителів початкової школи вмінь використовувати засоби інформаційних технологій у професійній діяльності. Розроблено зміст і структуру даних вмінь. Створено, теоретично обгрунтовано та впроваджено систему формування зазначених умінь, виявлено педагогічні умови їх формування. Виявлено системотвірний фактор, компоненти системи, їх взаємозв'язність, організаційні засади, методику впровадження до навчального процесу. Проаналізовано теоретико-методологічні засади професійної діяльності вчителя початкової школи з використанням засобів інформаційно-комунікативних технологій у аспекті науково-педагогічного пошуку. Запропоновано шляхи формування у студентів умінь, необхідних для успішої професійної діяльноті за умов інформатизації освіти. Компоненти системи забезпечуються розробленими навчальними програмами, навчально-методичними посібниками, спецпрактикумом. Експериментально показано ефективність запропонованої системи і навчальних засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.3 +
Шифр НБУВ: РА348560

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
12.

Снігур 
Функціонування моральних цінностей християнства в культурі Київської Русі (методологічно-релігієзнавчий аспект): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Світлана Арсеніївна Снігур ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-34 + Ю73(4УКР)41
Шифр НБУВ: РА329871

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Папп О. В. 
Мас-спектрометрія процесів іонізації та дисоціативної іонізації молекул амінокислот електронами / О. В. Папп. — Б.м., 2019 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Барбалат Д. О. 
Синтез і хіміко-аналітичні характеристики нових похідних 6,7-дигідроксибензопірилію та їх застосування в комбінованих спектрофотометричних методах аналізу / Д. О. Барбалат. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено синтезу та вивченню властивостей нових аналітичних органічних реагентів – похідних 6,7-дигідроксибензопірилію, а також дослідженню їх взаємодії з молібденом(VI), встановленню оптимальних умов комплексоутворення та розробці методів міцелярно-екстракційного вилучення нових аналітичних форм у поєднанні зі спектрофотометричним детектуванням для кількісного визначення Мо(VI).Синтезовано низку 2,4 заміщених похідних 6,7 дигідроксибензо[b]пірилію, 8 з яких отримані вперше. Структуру синтезованих сполук підтверджено методами ІЧ-, КР- та ЯМР-спектроскопії, а також методом мас-спектрометрії. З використанням підходів кольорометрії та спектрофотометрії із залученням квантово-хімічних розрахунків запропоновано деталізовану схему кислотно-основних перетворень у розчинах одержаних похідних 6,7 дигідроксибензо[b]пірилію і визначено константи іонізації відповідних функціональних груп. Досліджено та ідентифіковано нові аналітичні форми на основі комплексів синтезованих 2,4-заміщених похідних 6,7 дигідроксибензо[b]пірилію з Мо(VI): встановлено оптимальні умови комплексоутворення та відповідні хіміко-аналітичні характеристики. Вперше показано можливість поєднання міцелярної екстракції за кімнатної температури для концентрування Мо(VI) у вигляді комплексів з похідними 6,7 дигідроксибензо[b]пірилію з подальшим спектрофотометричним детектуванням.Нові аналітичні форми на основі комплексів Мо(VI) із синтезованими 2,4-заміщеними похідними 6,7-дигідроксибензо[b]пірилію, які покладено в основу розробки простих, чутливих та екологічно привабливих методик його спектрофотометричного визначення з попереднім міцелярно-екстракційним концентруванням. Розроблені комбіновані спектрофотометричні методики апробовано при аналізі зразків вод різних категорій, харчових продуктів, фармацевтичних препаратів та рослинної сировини.^UThe dissertation is devoted to synthesis and study of properties of new analytical organic reagents - derivatives of 6,7-dihydroxybenzopyrylium, as well as research of their interaction with molybdenum (VI), establishment of optimal conditions of complexation and development of methods of cloud point extraction extraction and determination of Mo (VI). A number of 2,4 substituted derivatives of 6,7-dihydroxybenzo[b]pyrylium were synthesized and 8 of which were obtained for the first time. The structure of the synthesized compounds was confirmed by IR, Raman, NMR spectroscopy and mass spectrometry. Using the approaches of tristimulus colorimetry and spectrophotometry involving quantum chemical calculations, a detailed scheme of acid-base transformations in solutions of the obtained 6,7-dihydroxybenzo[b]pyrylium derivatives was proposed and the ionization constants of the corresponding functional groups were determined. New analytical forms based on complexes of synthesized reagents with Mo(VI) have been studied and identified. The optimal complexation conditions and corresponding chemical-analytical characteristics have been established. For the first time, the possibility of combining cloud point extraction at room temperature for the preconcentration of Mo(VI) in the form of complexes with 6,7-dihydroxybenzo[b]pyrylium derivatives with spectrophotometric detection was shown. New analytical forms based on Mo(VI) complexes with synthesized 2,4-substituted derivatives of 6,7-dihydroxybenzo[b]pyrylium, which are the basis for the development of simple, sensitive and environmentally attractive methods for its spectrophotometric determination with cloud point extraction preconcentration. The developed combined spectrophotometric methods were tested in the analysis of water samples of different categories, food products, pharmaceuticals and plant materials.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Снігура І. Р. 
Розробка критеріїв та комплексних показників для опису фізико-хімічних взаємодій в системі «метал-шлак» при позапічній обробці сталі / І. Р. Снігура. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної задачі – розробці комплексних показників фізико-хімічних, теплофізичних властивостей металевих, шлакових розплавів і добавок з метою спрямованого їх впливу на коефіцієнти розподілу елементів між кінцевими продуктами плавки при позапічній обробці сталі. Вперше розкрито фізико-хімічний потенціал параметрів міжатомної взаємодії, зокрема ρl – з позицій оцінки мікронеоднорідності металургійних розплавів та tgα – як показника процесів перезарядки та хімічної активності металевих систем і встановлена їх інформативна значущість при прогнозуванні властивостей сталей і сплавів цільового призначення. З позиції іонообмінних процесів у системі «метал-шлак» проведена оцінка термодинамічної ємності шлакового розплаву щодо видалення сірки та фосфору по наближенню системи до рівноважного стану для умов виробництва ДМК (конструкційних 09Г2С та її модифікацій) та ДСС (підшипникових ШХ-15 і її модифікацій) сталей. Розроблена оригінальна концептуальна схема для вирішення задач прогнозування кінцевих продуктів плавки, суть якої полягає у вираженні їх як функцій залежності від початкових параметрів металу, шлаку, добавки та технології, працездатність якої відпрацьована на прикладі конструкційної та підшипникової сталей.^UThe dissertation is devoted to the decision of a topical question - development of complex indicators of physicochemical, thermophysical properties of metal, slag melts and additives for the purpose of their directed influence on coefficients of distribution of elements between final products of melting at finishing of steel on installation of ladle-furnace. The physicochemical potential of interatomic interaction parameters was revealed for the first time, in particular ρl - from the standpoint of estimating microheterogeneity of metallurgical melts, and tgα - as an indicator of recharging processes and chemical activity of metal systems and their informative significance in predicting properties of steels and alloys. From the standpoint of ion exchange processes in the "metal-slag" system, the thermodynamic capacity of the slag melt to remove sulfur and phosphorus was estimated to bring the system closer to the equilibrium state for the conditions of production of DMK and DSS. An original conceptual scheme for solving problems of forecasting final products, the essence of which is to express the final products of smelting as a function of dependence on the initial parameters of metal, slag, additives and technology, the efficiency of which is tested on the example of structural and ball bearings.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Дубовий В. П. 
Нові аналітичні форми на основі комплексів Cu(ІІ) здеякими похідними 6,7-дигідроксибензопірилію та їх застосування в аналізі / В. П. Дубовий. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню умов взаємодії Cu(ІІ) з деякими похідними 6,7-дигідроксибензопірилію та їх екстракційного вилучення для розробки екстракційно-фотометричних, зокрема мікроекстракційних та міцелярно-екстракційних методик визначення Cu(ІІ) в об'єктах різної природи. Досліджено комплексоутворення в системах «Купрум(ІІ)–ДОХ» та встановлено, що взаємодія компонентів супроводжується батохромним зсувом смуги світлопоглинання до λ=480 нм, λ=540 нм та λ=560 нм для ДМДОХ, МФДОХ та ДФДОХ відповідно. Встановлені хіміко-аналітичні характеристики продуктів взаємодії у розчинах. Показано, що введення фенільних замісників у положення 2 та 4 бензопірилієвого циклу реагентів при переході від ДМДОХ до ДФДОХ призводить до підвищення оптимального рН взаємодії, збільшення молярного коефіцієнта світлопоглинання та контрастності реакцій, а також призводить до утворення більш міцних комплексів: lgβ складає 9,0; 9,4 та 10,1 для комплексів з ДМДОХ, МФДОХ та ДФДОХ відповідно. Розроблено екстракційно-спектрофотометричну методику визначення Cu(ІІ) в інтервалі 0,02-0,96 мкг/мл з використанням хлориду 6,7-дигідрокси-4-метил-2-фенілбензопірилію, яка характеризується високою чутливістю (LOD = 0,007 мкг/мл) і відносною простотою та була апробована при аналізі вод різних категорій. Оптимізовано умови дисперсійної рідинної напівмікроекстракції для попереднього концентрування Cu(II) з використанням хлориду 6,7-дигідрокси-2,4-дифенілбензопірилію: рН 5, максимум смуги поглинання 570 нм та змішаний екстрагент, що містить 1 мл хлороформу та 1 мл метанолу. В оптимальних умовах калібрувальний графік лінійним у діапазоні концентрації Cu(II) 4,32–65 мкг/л, а межа виявлення становить 1,29 мкг/л. Запропоновано нові ініціатори міцелярної екстракції за кімнатної температури. Показано, що натрієві (амонійні) солі ароматичних карбонових кислот (бензойної, о-, м- та п-толуїлових кислот) спричиняють спонтанне утворення міцелярної фази Тритону Х-100, яка придатна для цілей аналітичного концентрування. Пропонований спосіб міцелярно-екстракційного концентрування Купруму(ІІ) у вигляді комплексів з хлоридами (перхлоратами) 6,7-дигідрокси-4-метил-2-фенілбензопірилію та 6,7-дигідрокси-2,4-дифенілбензопірилію використано для подальшого спектрофотометричного детектування Купруму(ІІ), а розроблені методики було апробовано при аналізі зразків води. Вперше показано принципову можливість поєднання хімічно-ініційованої міцелярної екстракції з полумневою та електротермічною атомно-абсорбційною спектроскопією. Показано, що нові аналітичні форми на основі комплексів Купруму(ІІ) з похідними хлориду (перхлорату) 6,7-дигідроксибензопірилію є зручними для розробки на їх основі комбінованих атомно-абсорбційних методик визначення мікрокількостей Купруму(ІІ) після їх міцелярно-екстракційного концентрування за кімнатної температури.^UThe dissertation is devoted to the study of the conditions of the interaction of Cu(II) with some derivatives of 6,7-dihydroxybenzopyrylium and their extraction for the development of extraction-photometric, in particular microextraction and micellar-extraction methods for the determination of Cu(II) in objects of different nature. Investigates the complexation in the systems "Copper (II) -DOC" and it was found that the interaction of components is accompanied by the batochromic shift of the light absorption band λ = 480 nm, λ = 540 nm and λ = 560 nm for DMDOC, MPhDOC and DPhDOC, respectively. The chemical-analytical characteristics of the interaction products in solutions. It was shown that the introduction of phenyl substituents at positions 2 and 4 of the benzopyrylium cycle of reagents in the transition from DMDOC to DPhDOC leads to an increase in the optimal pH of the interaction, an increase of molar absorption coefficient and reactions contrast, and also leads to the formation of stronger complexes: lgβ are 9.0; 9.4 and 10.1 for complexes with DMDOC, MPhDOC and DPhDOC respectively. The extraction-spectrophotometric method for the determination of Cu(II) in the range of 0.02-0.96 μg/mL using 6,7-dihydroxy-4-methyl-2-phenylbenzopyrylium chloride, which is characterized by high sensitivity (LOD = 0.007 μg/mL) and relative simplicity and has been tested in the analysis of waters of various categories. The conditions of dispersion liquid semi-microextraction for pre-concentration of Cu(II) using 6,7-dihydroxy-2,4-diphenylbenzopyrylium chloride were optimized: pH 5, maximum absorption band 570 nm and mixed extractant containing 1 ml of chloroform and 1 ml of methanol. Under optimal conditions, the calibration graph is linear in the range of Cu(II) concentrations of 4.32–65 μg/L, and the detection limit is 1.29 μg/L. New initiators of micellar extraction at room temperature are proposed. It is shown that sodium (ammonium) salts of aromatic carboxylic acids (benzoic, o-, m- and p-toluic acids) cause the spontaneous formation of the micellar phase of Triton X-100, which is suitable for analytical concentration. The proposed method of micellar extraction concentration of Copper(II) as complexes with chlorides (perchlorates) of 6,7-dihydroxy-4-methyl-2-phenylbenzopyrylium and 6,7-dihydroxy-2,4-diphenylbenzopyrylium was used for further spectrophotometric detection of Copper(II), and the developed techniques were tested in the analysis of water samples. Shows the fundamental possibility of combining chemically-initiated micellar extraction with flame and electrothermal atomic absorption spectroscopy for the first time. It is shown that new analytical forms based on complexes of Copper(II) with derivatives of chloride (perchlorate) of 6,7-dihydroxybenzopyrylium are convenient for development on their basis of combined atomic absorption methods for the determination of microquantities of сopper(II) after their micellar extraction concentration at the room temperature.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського