Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (14)Реферативна база даних (614)Книжкові видання та компакт-диски (343)Журнали та продовжувані видання (32)
Пошуковий запит: (<.>A=ВАЛЕР$<.>+<.>A=ПОЛЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 32
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Польовий В.М. 
Агроекологічний моніторинг та відтворення родючості грунтів північно-західного регіону України: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.04 / В.М. Польовий ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 39 с. — укp.

Оцінено еволюційні зміни агроекологічного стану та продуктивності грунтів північно-західного регіону України залежно від інтенсифікації землеробства. Запропоновано нові методичні підходи до здійснення агроекологічного моніторингу. За результатами стаціонарних польових дослідів установлено вплив тривалого застосування добрив і вапнування в сівозмінах на динаміку їх продуктивності, гумусовий стан, поживний режим, біологічні та фізико-хімічні показники дерново-підзолистого та темно-сірого опідзоленого грунтів. Проведено порівняльну оцінку різних варіантів органічних систем удобрення в сівозміні за поєднання з інтегрованим захистом рослин і без нього. З'ясовано, що лише органічна система удобрення з внесенням на 1 га сівозмінної площі 14 т гною та соломи дозволяє підтримувати бездефіцитний баланс гумусу й елементів живлення в грунті. Органічна система удобрення на основі сидератів і побічної рослинницької продукції не забезпечує відновлення родючості грунтів. Науково обгрунтовано нові, диференційовані за видами органічних і нормами мінеральних добрив системи удобрення, установлено їх вплив на родючість темно-сірого опідзоленого грунту, врожайність культур сівозміни та якість вирощеної продукції. Установлено кількісні та якісні параметри деградаційних змін агрохімічного стану грунту за тривалого використання без добрив і визначено ефективність комплексу заходів з відновлення їх родючості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.6(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА346038

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Польова 
Аналіз виробництва яловичини в умовах розвитку її ринку: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Олена Леонідівна Польова ; Національний аграрний ун-т. — К., 2002. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У053.9(4Укр)325.250
Шифр НБУВ: РА320555

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Польова С. П. 
Вагітність, пологи та функція фетоплацентарного комплексу у жінок, хворих на туберкульоз легень: профілактика, діагностика та лікування ускладнень : автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.01 / С. П. Польова ; Нац. акад. мед. наук України ; Ін-т педіатрії, акушерства і гінекології. — К., 2010. — 33 с.: a-граф. — укp.

Проведено аналіз перебігу вагітності, пологів, стану плода та новонародженого у жінок, хворих на туберкульоз легень. Визначено чинники ризику, що призводять до акушерських і перинатальних ускладнень у вагітних залежно від форми легеневого туберкульозу. Вивчено функціональний, гормональний стан фетоплацентарного комплексу та надано оцінку морфологічним, гістохімічним і імуногістохімічним особливостям плацент вагітних, хворих на туберкульоз легень. Досліджено частоту та поліморфізм генів у вагітних і визначено їх вплив на характер ускладнень гестації й ефективність лікування туберкульозу. Розроблено патогенетично обгрунтовану систему організаційних і лікувально-профілактичних заходів для жінок, хворих на туберкульоз легень, з метою зниження частоти акушерських ускладнень на етапах прегравідарної підготовки, вагітності, пологів та оцінено її ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.226.54 + Р716.216.54
Шифр НБУВ: РА374580 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Польчук Б.Б. 
Вплив імпульсної лазерної обробки на структурно-фазовий стан приповерхневих шарів сплавів на основі заліза: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / Б.Б. Польчук ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню формування структурного стану моно- та полікристалів заліза та сплавів на його основі в різко нерівноважних умовах імпульсної лазерної обробки. Показано, що значні швидкості нагріву-охолодження при лазерній обробці призводять до пониження температури gamma-alpha-перетворення і утворення gamma-фази. У цьому випадку спостерігається перекристалізація монокристалів alpha-заліза, внаслідок якої формуються полікристалічна складова alpha-заліза із параметром ОЦК решітки, який відповідає вихідному, а при оплавленні у вузькому інтервалі густин енергії також і монокристалічні області gamma-фази із збільшеним параметром ГЦК решітки та значною текстурою. Встановлено, що механічні властивості по глибині зони лазерного впливу визначаються переважно структурними факторами і змінюються по немонотонних кривих з максимумом. Виявлено вплив енергетичних параметрів імпульсного лазерного випромінювання на формування хвилястої мікрогеометрії поверхні. Описано залежність характеру залишкових напруг від режимів лазерної обробки вуглецевих сталей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.091

Рубрики:

      
5.

Полька Н.С. 
Гігієнічне обгрунтування принципів і критеріїв безпечного застосування комп'ютерної техніки у навчанні молодших школярів: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / Н.С. Полька ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2001. — 35 с.: рис. — укp.

Показано гігієнічно значимі чинники, які створюються в учбовому середовищі навчальних закладів під час використання комп'ютерів і доведено їх негативний вплив на здоров'я учнів. Встановлено закономірності змін працездатності, функцій зору, центральної нервової системи і опорно-рухового апарату та вікові розбіжності у адаптаційно-компенсаторних реакціях дітей залежно від вираженості чинників учбового середовища кабінетів комп'ютерної техніки, організації робочого місця, якості комп'ютерів та тривалості роботи учнів на комп'ютерах. Експериментально підтверджено нормативи електромагнітних опромінень, продукованих комп'ютерами. Обгрунтовано якісно нові принципи і критерії оцінки безпечного застосування комп'ютерної техніки у навчальному процесі та розроблено адресні профілактичні заходи і гігієнічні регламенти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.94-38 + Ч421.253
Шифр НБУВ: РА313830 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Польовський А.М. 
Еколого-економічні засади удосконалення національної лісової політики: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / А.М. Польовський ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено основні підходи щодо проведення аналізу лісової політики, досліджено її економічні, екологічні та соціальні аспекти. Вивчено досвід практичного застосування моделювання загальної рівноваги попиту та пропозиції з метою аналізу тенденцій розвитку лісового сектора економіки. Вперше розроблено й апробовано розрахункову модель часткової рівноваги попиту та пропозиції продукції лісового сектора економіки України, запропоновано альтернативні сценарії його розвитку. Встановлено принципи аналізу та формування лісової політики України. Наведено рекомендації щодо застосування основних інструментів, спрямованих на підвищення еколого-економічної ефективності чинної лісової політики України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)341.0-18 +
Шифр НБУВ: РА357004

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Польова Н.М. 
Ефективність інноваційної діяльності машинобудівних підприємств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Н.М. Польова ; ПВНЗ "Європ. ун-т". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено питання ефективності інноваційної діяльності машинобудівних підприємств. Проаналізовано існуючі методики та запропоновано експертну модель оцінювання й аналізу інноваційної діяльності підприємств за їх потенціалами. Запропоновано кластерну структуру управління, яка дозволяє об'єднувати різні види ресурсів і ефективно використовувати їх для нарощування інноваційного потенціалу. Наведено методологічні засади оцінювання ефективності інноваційної діяльності. Розроблено механізм управління та визначено пріоритетні напрямки підвищення ефективності інноваційної діяльності машинобудівних підприємств. Базуючись на сучасних CALS (continuous Acquisition and Life Cycle Support) технологіях, запропоновано інформаційне забезпечення ефективної інноваційної діяльності машинобудівного підприємства за умов його стратегічного розвитку. Результати проведених теоретичних досліджень щодо експертного оцінювання стану інноваційної діяльності та її ефективності впроваджено в практику промислових підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-55 +
Шифр НБУВ: РА366594

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Польська І.І. 
Камерний ансамль: теоретико-культурологічні аспекти: Автореф. дис... д-ра мистецтвознавства: 17.00.03 / І.І. Польська ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2003. — 35 с. — укp.

Розглянуто проблеми музичного ансамблю, насамперед камерного. Висвітлено питання історії та теорії ансамблю й ансамблевої культури. Вперше у вітчизняному і зарубіжному мистецтвознавстві створено цілісну теоретико-культурологічну концепцію ансамблю й ансамблевості, яка грунтується на засадах антропоцентризму і має загальну теоретичну концепцію камерного ансамблю як культурного феномену та послідовну історичну концепцію розвитку асамблевої культури і камерного ансамблю. Визначено основні напрями еволюції ансамблевих жанрів, проведено історичну періодизацію даного процесу та виявлено соціально-історичну семантику ансамблевих жанрів у системі мистецтва різних епох.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.23 +
Шифр НБУВ: РА327121

Рубрики:

      
9.

Польовий В.П. 
Клінічно-експериментальне обгрунтування хірургічної тактики у потерпілих з абдомінальною травмою: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / В.П. Польовий ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 40 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз результатів лікування 311-ти потерпілих з абдомінальною травмою, проведено її експериментальне моделювання. З'ясовано, що питома вага ізольованих та поєднаних травм органів черевної порожнини становить 71,5 % та 29,5 %. Встановлено, що у структурі пошкоджень переважають колото-різані (64,9 % потерпілих) та закриті (30,8 %) поранення живота. Вогнепальну абдомінальну травму виявлено у 4,1 % потерпілих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.08 +
Шифр НБУВ: РА353078

Рубрики:

      
10.

Польщиков К.О. 
Методи динамічного управління в цифровій мережі інтегрального обслуговування на основі застосування інтелектуальних багатоагентних систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.02 / К.О. Польщиков ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

Розроблено методи динамічного управління у цифровій мережі інтегрального обслуговування, що дозволяють підвищити ефективність її функціонування. Для вирішення задач динамічного управління у мережі запропоновано застосування інтелектуальної багатоагентної системи з ієрархічною структурою. Наведено пропозиції щодо координування інтелектуальних агентів, з урахуванням яких розроблено структуру та алгоритм функціонування багатоагентної системи центру комутації. Опрацьовано методику вибору напрямків передачі інформаційних повідомлень за умов невизначеності з урахуванням інтенсивностей обслуговування заявок. Запропоновано використання методу багатокритеріальної оптимізації для вирішення задачі маршрутизації інформаційних потоків. Розроблено метод управління потоком інформації шляхом раціонального вибору параметрів протоколу, алгоритм роботи агента, що управляє спільним обслуговуванням різнорідного потоку даних і мовлення, а також метод боротьби з перевантаженнями, що дозволяє організувати обслуговування, у процесі якого забезпечується мінімальна втрата цінної інформації. Створено демонстраційний прототип багатоагентної системи, що управляє раціональним вибором тривалості тайм-ауту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.32 +
Шифр НБУВ: РА324451

Рубрики:

      
11.

Польшаков І.В. 
Методи та моделі адаптації проектів в проектно-орієнтованих організаціях: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / І.В. Польшаков ; Нац. транспорт. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Розроблено модель адаптації проектів в проектно-орієнтованих організаціях та їх управління в мультипроектному середовищі. Описано модель формування портфелів проектів в даному середовищі за умов адаптації на основі ключових критеріїв, а також модель стратегії зазначеної організації та проектів за ключовими параметрами, зокрема, вартості, часу, катастрофостійкості. Розглянуто метод формування проектів в даному середовищі з урахуванням стратегії інноваційного розвитку зазначеної організації. Проаналізовано ефективну адаптивну інформаційну систему управління проектами, визначено ефективність розробленої програмно-апаратної платформи системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-55-21в611 +
Шифр НБУВ: РА350725

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Польова Т.В. 
Облік, аудит і аналіз нематеріальних активів: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Т.В. Польова ; Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Науково обгрунтовано теоретичні та практичні рекомендації щодо удосконалення обліку, аудиту та методики аналізу нематеріальних активів. Визначено місце нематеріальних активів в інноваційних процесах підприємства, розкрито економічну та облікову сутність даного виду ресурсів. Систематизовано етапи становлення та розвитку прав інтелектуальної власності. Уточнено категоріально-понятійний апарат і розширено існуючу класифікацію нематеріальних активів. Обгрунтовано пропозиції щодо удосконалення обліку окремих видів нематеріальних активів та операцій з даними економічними ресурсами підприємства. Запропоновано нові форми первинних документів та автоматизовану модель обліку нематеріальних активів. Розроблено рекомендації щодо підвищення ефективності аудиторських процедур з нематеріальними активами. Розширено систему показників аналізу нематеріальних активів. Вперше розроблено економіко-математичну модель рівня рентабельності нематеріальних активів. На підставі використання запропонованої моделі створено методику прогнозування рентабельності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)20-145.711.1 + У053.9(4УКР)0-57 +
Шифр НБУВ: РА346655

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Польщикова С. Л. 
Особливості кальцієвого обміну у хворих на бронхіальну астму у поєднанні з артеріальною гіпертензією: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.02 / С. Л. Польщикова ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2011. — 17 с.: рис., табл. — укp.

Встановлено, що в патогенезі розвитку артеріальної гіпертензії у разі бронхіальної астми значне місце посідають порушення обміну кальцію. Доведено, що рівень іонізованого кальцію в крові зростає у разі бронхіальної астми III та IV ступенів важкості, за неконтрольованого її перебігу, легеневої недостатності, а також у разі поєднання бронхіальної астми з артеріальною гіпертензією. Встановлено, що за гормональнозалежної бронхіальної астми зростає концентрація паратгормону та знижується вміст кортизолу у крові незалежно від рівня артеріального тиску. Доведено, що включення до комплексної терапії бронхіальної астми в поєднанні з артеріальною гіпертензією антагоніста кальцію дилтіазему супроводжується нормалізацією рівня іонізованого кальцію у крові, стійким гіпертензивним ефектом, позитивним впливом на функцію зовнішнього дихання, наявністю контролю над перебігом бронхіальної астми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.202 + Р410.030
Шифр НБУВ: РА384784 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Полька О. О. 
Природжені вади нервової системи: поширеність серед новонароджених, чинники ризику виникнення, профілактика: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 03.00.15 / О. О. Полька ; Наук. центр радіац. медицини АМН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено епідеміологічну характеристику природженим вадам розвитку нервової системи (ПВР НС) в Україні. Встановлено їх поширеність серед народжених живими, мертвими та плодів, абортованих за виявлення ПВР, а також дефектів нервової трубки. Відмічено більшу поширеність ПВР НС в радіоактивно забруднених порівняно з "чистими" населеними пунктами Житомирщини серед живо-, мертвонароджених і плодів, абортованих за генетичними показаннями. Розраховано питому вагу ПВР НС в структурі ПВР у народжених живими, мертвими, серед елімінованих плодів. Визначено структуру ПВР НС серед живонароджених. Виявлено пріоритетні фактори ризику виникнення патології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.620.50
Шифр НБУВ: РА374513 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Польова С.П. 
Прогноз і профілактика післяпологових гнійно-септичних ускладнень: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / С.П. Польова ; Вінниц. держ. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2002. — 20 с. — укp.

Обстежено 112 породіль, хворих на післяпологовий ендометрит (ПЕ), яким з метою ранньої діагностики та запобігання прогресуванню запального процесу в порожнині матки проведено гістероскопію з санацією порожнини матки 0,2 % розчином мірамістину. Породіллям, хворим на ПЕ, було призначено сеанси внутрішньотканинного електрофорезу, запропоновану комплексну терапію, вводився внутрішньовенно ципрофлоксацин, вагінальний дренаж з ентеросгелем, тіотриазолін. За показниками мікробіологічного, імунологічного, гістологічного та біохімічного досліджень встановлено зв'язок між урогенітальною інфекцією, супутніми захворюваннями вагітної та виникненням запальних процесів у післяпологовому періоді, який залежить від вірулентності збудників та імунологічної реактивності організму породілей. Обгрунтовано застосування гістероскопії у породілей з післяпологовим ендометритом і показана недоцільність вишкрібання порожнини матки у 35 % породілей з ендометритом, оскільки він розповсюджується не на всю слизову оболонку та прилеглі шари ендометрію, а часто має локальне розміщення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.230.166-52
Шифр НБУВ: РА318046 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Польшина О.Г. 
Психосемантичні особливості сприймання студентами народної орнаментальної символіки: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / О.Г. Польшина ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Проведено дослідження психосемантики сприймання української орнаментальної символіки шляхом побудови семантичних просторів деяких орнаментальних мотивів. Виявлено закономірності поєднання абстрактних зображень, понять і кольорів у межах орнаментальних символів. Досліджено можливі психологічні джерела виникнення та вплив індивідуального та вікового чинників на особливості сприймання і присвоєння смислів українським орнаментальним символам. Доведено взаємозв'язок між преферентним орнаментом та особистісними характеристиками й емоційним станом студентів. Побудовано семантичні простори 14 орнаментальних символів і проведено їх порівняння з описаними в етнографічній літературі. На підставі одержаних даних підтверджено теорію К.Г.Юнга про архетиповість традиційних витворів культури. Виявлено залежність між особистісним чинником і переважним уподобанням графічних форм орнаментів, а також вплив емоційного стану на вибір кольорової гами. Встановлено гендерні відмінності у сприйманні орнаментальних символів. Основні результати наукового дослідження рекомендовано використовувати для подальшого психологічного вивчення пам'яток матеріальної культури, а також як психологічні та психотерапевтичні методи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю945.43 + Щ124.3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА335207

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Польовий Д.О. 
Синтез і оптичні властивості спряжених поліаренів у тонкому шарі: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / Д.О. Польовий ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено умови формування, а також оптичні, електрооптичні й електрохімічні властивості тонких шарів спряжених поліаренів - поліаніліну, полі-о-толуїдину, полі-о-анізидину, полі-3,4-етилендіокситіофену, одержаних електрохімічним синтезом, термовакуумним напиленням, пошаровим нанесенням. Установлено, що модифікація поверхні електрода наношаром поліаніліну спричиняє зміну області потенціалів електросинтезу полі-3,4-етилендіоксситіофену з утворенням гібридного шару з покращаними структурними й оптичними властивостями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.4-106.9 +
Шифр НБУВ: РА362206

Рубрики:

      
18.

Польова 
Система залучення іноземних інвестицій в Україну в процесі глобальної сервісизації: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.02 / Ірина Миколаївна Польова ; Тернопільський національний економічний ун-т. — Т., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У544.20-56 + У9(4УКР)442.0-56
Шифр НБУВ: РА359201

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Польовий М. А. 
Сучасні методи моделювання політичних процесів: теорія та практика застосування: автореф. дис. ... д-ра політ. наук : 23.00.02 / М. А. Польовий ; Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". — О., 2011. — 34 с. — укp.

Визначено трактування політичного процесу як системи, яка має відповідні атрибути й обмежений механізм гомеостазу. Обгрунтовано нелінійне розуміння політичного процесу. Доведено змінюваність змісту параметрів порядку політичного процесу відповідно до типу політичного режиму та стадії розвитку суспільства. Побудовано різномасштабні моделі політичних процесів сучасної України на підставі методів параметричної загальної теорії систем, теорії штучних нейронних мереж, просторового комп'ютерного моделювання та методів побудови нелінійних моделей. Запроваджено відповідні методи у політичну науку. Розроблено модельний прогноз стану політичної стабільності в Україні до 2031 р., що базується на динаміці синергетичного параметра порядку політичного процесу. Визначено чинники формування синергетичного параметра порядку, який визначає динаміку політичної протестної активності в сучасній Україні на малих проміжках часу. Обгрунтовано створення окремого напряму в політичній науці - політичної інформатики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф022 + Ф3(4УКР)13
Шифр НБУВ: РА384307 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Польшаков В.І. 
Теоретичні і практичні основи високопродуктивного торцевого шліфування важкооброблюваних матеріалів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.08 / В.І. Польшаков ; Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін-т". — К., 1998. — 33 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К637.3

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського