Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (33)Книжкові видання та компакт-диски (84)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Щ124.3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
1.

Коновалова О.В. 
Антропоморфні мотиви української народної орнаментики ХІХ - ХХ століть (іконографія, символічний контекст, художні особливості): автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 17.00.06 / О.В. Коновалова ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано антропоморфні мотиви народної орнаментики досліджуваного періоду як своєрідного явища українського декоративно-прикладного мистецтва. Встановлено історичні етапи генезису та розвитку, уточнено термінологію. Проаналізовано іконографію, з'ясовано відображення у символіці мотивів істотних змін селянського світогляду. Розкрито засоби художньої виразності мотивів і виявлено широку різноманітність силуетних, колористичних і фактурних рішень. Сформовано типологію, яка враховує іконографічні та стилістичні особливості зображень. Визначено універсальні й унікальні особливості антропоморфних мотивів української народної орнаментики у східноєвропейському контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124.3(4УКР)0
Шифр НБУВ: РА375044 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Юрченко І.А. 
Візуальні й морфологічні закономірності орнаменту гуцульської різьби та їх використання в сучасній мистецько-освітній практиці: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / І.А. Юрченко ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено візуальні та морфологічні закономірності орнаменту гуцульської різьби. Виявлено особливості його візуального сприйняття. Здійснено аналіз утилітарно-функціональних, структурно-конструктивних, естетичних і образно-тематичних функцій орнаментальних мотивів гуцульської різьби. Розроблено й апробовано методику комплексного аналізу окремого виробу, оздобленого таким орнаментом. Досліджено механізми використання орнаментальних етномистецьких традицій у світовій і вітчизняній проектно-художній практиці. Запропоновано рівні втілення візуальних і морфологічних закономірностей орнаменту гуцульської різьби у сучасній мистецько-освітній практиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124.3(4УКР33) + Щ125.508.043(4УКР33) +
Шифр НБУВ: РА352214

Рубрики:

      
3.

Польшина О.Г. 
Психосемантичні особливості сприймання студентами народної орнаментальної символіки: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / О.Г. Польшина ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Проведено дослідження психосемантики сприймання української орнаментальної символіки шляхом побудови семантичних просторів деяких орнаментальних мотивів. Виявлено закономірності поєднання абстрактних зображень, понять і кольорів у межах орнаментальних символів. Досліджено можливі психологічні джерела виникнення та вплив індивідуального та вікового чинників на особливості сприймання і присвоєння смислів українським орнаментальним символам. Доведено взаємозв'язок між преферентним орнаментом та особистісними характеристиками й емоційним станом студентів. Побудовано семантичні простори 14 орнаментальних символів і проведено їх порівняння з описаними в етнографічній літературі. На підставі одержаних даних підтверджено теорію К.Г.Юнга про архетиповість традиційних витворів культури. Виявлено залежність між особистісним чинником і переважним уподобанням графічних форм орнаментів, а також вплив емоційного стану на вибір кольорової гами. Встановлено гендерні відмінності у сприйманні орнаментальних символів. Основні результати наукового дослідження рекомендовано використовувати для подальшого психологічного вивчення пам'яток матеріальної культури, а також як психологічні та психотерапевтичні методи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю945.43 + Щ124.3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА335207

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Цой М.П. 
Систематизація та конструювання орнаментальних структур (на прикладі корейських національних орнаментів): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.01.03 / М.П. Цой ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Проведено комплексний історико-культурологічний огляд корейської орнаменталістики та досліджено впливи культурологічних чинників на структуру, зміст і геометрію орнаментальних композицій. Встановлено, що розвиток орнаменталістики Кореї визначається трьома історичними періодами. Розглянуто комплекс символьних (змістових) закономірностей, що визначають історичну приналежність деякого орнаменту, характерних для орнаментів Кореї. Проаналізовано символізм, виявлено його роль і місце в орнаментальному мистецтві в цілому, визначено формотвірні елементи та природу виникнення символьних мотивів. Вивчено гармонійні та композиційні закономірності корейських орнаментів. Проведено комплекс формально-графічних досліджень традиційних корейських орнаментів, з'ясовано особливості композиційного рішення орнаментів, узгодженість їх елементів, правила визначення акцентів. На підставі зіставлення ознак запропонованої геометричної класифікації отримано набір матриць сумісності, що дозволяє регулювати поліваріантність процесу конструювання орнаменту за заданими вимогами або його відновлення за збереженим фрагментом. У рамках загальної методики розроблено алгоритми геометричний і формування чарунок складноструктурованих орнаментів з національною специфікою, що дозволяє управляти структурою орнаменту на стадії безпосереднього його сприйняття. Запропоновано методику формування орнаментальних полів, яка дає змогу конструювати орнамент в інваріантних (вільних) і в національно-обумовлених постановках. Розроблено алгоритми декомпозиції та синтезу орнаментальних композицій для конструювання та відновлення повної картини орнаментальної композиції за збереженим фрагментом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю814 + Щ124.3(5Кор)
Шифр НБУВ: РА317463 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Янковська Д.О. 
Східні впливи в орнаментальному оформленні українських ікон кінця XVI - XVII ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Д.О. Янковська ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему східних впливів в орнаменті українських ікон кінця XVI - XVII ст. На базі комплексного підходу висвітлено історичний аспект впливів мусульманського Сходу на культуру європейських країн, визначено передумови східних впливів на українське мистецтво кінця XVI - XVII ст.. Наведено характеристику орнаменту мусульманських країн Близького та Середнього Сходу, розглянуто причини орнаментування ікон. Висвітлено загальні тенденції розвитку іконної орнаментики, виявлено основні схеми та мотиви, художні особливості досліджених орнаментів. Досліджено їх еволюцію у контексті тогочасних мистецьких явищ - західноєвропейських і східних впливів. На підставі порівняльного аналізу орнаментики українських ікон і орнаментів мусульманського Сходу виявлено численні аналоги схем і мотивів в обох орнаментальних комплексах. У орнаментиці ікон визначено схожі за походженням схеми та мотиви: на основі рослинної ромбовидної сітки та сітки з геометричних фігур з рослинними мотивами всередині (банд-е румі), мотиви тюльпана, гвоздики, лотоса, квітки та плода граната, простежено їх розвиток у східному орнаменті та в оздобленні українських ікон.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124.3(4УКР)3-183(5) + Щ146.563(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА338721

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського