Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (397)Книжкові видання та компакт-диски (173)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=РУСИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Русинко М.К. 
Вплив радіаційного опромінення на пластичну деформацію та повзучість конструкційних матеріалів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / М.К. Русинко ; НАН України. Ін-т приклад. пробл. механіки і математики ім. Я.С.Підстригача. — Л., 2000. — 16 с. — укp.

Запропоновано математичну модель, яка описує пластичну деформацію та повзучість за умов радіаційного опромінення та його відсутності (термічна повзучість). Радіаційне опромінення прискорює деформацію повзучості і гальмує пластичну формозміну. Запропоновано узагальнення синтезної теорії пластичності для опису даних процесів. У рамках узагальненої моделі проведено співставлення експериментальних даних і теоретичних значень деформацій радіаційної і термічної повзучості в залежності від часу, температури, рівня напруження та інтенсивності опромінення. На основі узагальненої на випадок повзучості синтезної теорії пластичності досліджено в'язко-пружно-пластичний стан циліндричної оболонки, що перебуває під дією внутрішнього тиску та радіаційного опромінення. Дія опромінення значно впливає на розподіл напружено-деформованого стану у пластичній області оболонки. Оскільки опромінення значно сприяє повзучості, то перерозподіл напружень більший, ніж за умов його відсутності. Результати отриманих аналітичних розрахунків за формулами синтезної теорії пластичності добре узгоджуються з експериментальними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.206,022 + В251.306,022
Шифр НБУВ: РА309362 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
2.

Русин Р.М. 
Дорожній бетон на основі модіфікованих композиційних цементів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / Р.М. Русин ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Наведено результати теоретичних і експериментальних досліджень розробки бетону дорожнього призначення, ефективність якого визначається застосованими композиційними цементами, що містять алюмосилікатний компонент у вигляді природної та штучної пуцолани та піддаються модифікації поліфункціональним хімічним додатком на основі поверхнево-активних речовин і натрію сульфату. Забезпечення підвищених будівельно-технічних властивостей і довговічності бетонів досягається за рахунок особливостей генезису, стану та складу новоутворень цементного каменю, характеру пористості. Встановлено оптимальні склади бетонів нормального та гідротермального твердніння за критеріями міцності щодо розтягу у разі згину та стиску. Визначено структурно-фізичні та фізико-механічні властивості розроблених бетонів, підтверджено їх відповідність вимогам нормативних документів до бетонів дорожнього призначення. Досліджено силові й енергетичні характеристики тріщиностійкості бетонів оптимальних складів за методами лінійної механіки руйнування. Виявлено відмінності у деформуванні бетонів з тріщиною нормального відриву на композиційних цементах і бездобавочному портландцементі. За промислових умов вироблено дослідні партії композиційних цементів, які використано для виробництва монолітного бетону під час влаштування основ жорстких дорожніх одягів автомобільних доріг. Визначено техніко-економічну доцільність застосування результатів проведених досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О311.46 +
Шифр НБУВ: РА362391

Рубрики:

      
3.

Русин В. В. 
Експериментально-клінічне обгрунтування успішності іммедіат-імплантації та фактори ризику: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.22 / В. В. Русин ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2010. — 20 с.: a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р665.621.050 + Р668.6 с
Шифр НБУВ: РА373389 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Русин А.В. 
Комплексне етапне лікування портальної гіпертензії, ускладненої асцитичним синдромом: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / А.В. Русин ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2005. — 38 с. — укp.

Уточнено наукову концепцію розвитку полісиндромності у хворих на цироз печінки, ускладнений асцитом. Встановлено, що підвищення внутрішньочеревного тиску за даної патології викликає погіршення функції зовнішнього дихання, призводить до відносної гіповолемії, порушення центральної гемодинаміки та погіршення кровопостачання печінки внаслідок зменшення об'ємної перфузії. Доведено, що суттєвою умовою ефектиного лікування хворих є нейтралізація підвищеного внутрішньочеревного тиску (асциту) за допомогою малоінвазивних хірургічних втручань (від простого парацентезу до судинно-шунтувальних операцій), проведених поетапно. Розроблено методику комплексного хірургічного лікування хворих з використанням різноманітних малоінвазивних технологій з патогенетично виправданими операціями, що передбачають на кожному операційному етапі корекцію переважного патологічного синдрому. Визначено критерії етапності хірургічних втручань на підставі встановлення черговості проведення малоінвазивних, синергічних операцій. Доведено, що впровадження комплексного етапного лікування хворих на ускладнений асцитом цироз печінки, обгрунтованого патогенезом домінуючого синдрому у різний період захворювання, продовжує та покращує якість життя у більшості пацієнтів протягом 5-ти років спостереження, що дозволяє підготувати їх до пересадки печінки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.510.30 + Р457.465.510.40 +
Шифр НБУВ: РА339734

Рубрики:

      
5.

Русин Р.С. 
Моделювання динаміки формування фінансових ресурсів банків: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.11 / Р.С. Русин ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельницький, 2009. — 20 с. — укp.

Проведено аналіз основних підходів до моделювання поведінки банків. Розроблено модель оцінки діяльності банку на підставі динаміки його депозитів, а також розроблено модель оцінки діяльності банку за допомогою векторної виробничої функції, що описує виробництво вектора якісно різних банківських фінансових послуг. Побудовано рекурентні моделі динаміки фінансових ресурсів банку, що дозволяють описати процеси еволюції власного капіталу банку залежно від динаміки залучених ресурсів і реалізованої ним політики нагромадження. Розроблено модель, що дозволяє формувати імітаційні сценарії динаміки фінансових ресурсів банку та передбачає комплексне врахування як внутрішньо-, так і зовнішньомодельних чинників за умов прийняття відповідних управлінських рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.10 в 611 +
Шифр НБУВ: РА368358

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
6.

Русин М.Ю. 
Наукові основи технологічної підготовки виробництва радіопрозорих обтічників літальних апаратів з кварцової кераміки: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.07.04 / М.Ю. Русин ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2001. — 36 с. — укp.

Розроблено наукові основи технологічної підготовки виробництва радіопрозорих обтічників літальних апаратів (ЛА) з кварцової кераміки. Запропоновано систему прогнозування експлуатаційних властивостей матеріалів на основі кварцової кераміки в обтічниках ЛА, що реалізуються в процесі їх виготовлення. Наведено теоретичні основи відпрацювання обтічників на технологічність, концепції та принципи розробки раціональних технологічних процесів виготовлення керамічних обтічників. Викладено наукові основи створення та вдосконалення технологічного обладнання й оснащення для виробництва обтічників ЛА, методологічні та наукові основи наземних випробувань керамічних обтічників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О561.1-06-6
Шифр НБУВ: РА312941 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Русин В. І. 
Профілактика мікроелементозів корів в умовах біогеохімічної провінції Львівської області: автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.01 / В. І. Русин ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 18 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено рівень біотичних мікроелементів у системі грунт - корми - вода - тварина та морфобіохімічні показники крові, встановлено наявність мікроелементозів дійних корів за умов біогеохімічної провінції Кам'янка-Бузького району на Львівщині. Зазначено, що недостатність мікроелементів негативно впливає на гемоцитопоез, обмін білків, активність ферментів та антиоксидантний захист організму, і як наслідок, проявом клінічних ознак мікроелементозів. Запропоновано комплексний мікроелементний препарат полімікровет для профілактики мікроелементозів дійних корів на даній території. Новим є застосування дефіцитних мікроелементів у сполуці з амінокислотами метіонін і лізин у складі препарату полімікровет.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.43-911-8
Шифр НБУВ: РА382562 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Русин І.Б. 
Регуляція гомеостазу мікротілець дріжджів роду IСandida/I: Автореф. дис... канд. біол. наук / І.Б. Русин ; НАН України. Ін-т біології клітини. — Л., 2004. — 21 с. — укp.

Вперше показано утилізацію дріжджами C. kefir ВКМ У-209 етиламіну, олеату, вуглеводнів неочищеної нафти. Виявлено індукцію біогенезу мікротілець під час росту у середовищі з лактозою, етанолом, етиламіном, олеатом, вуглеводнями неочищеної нафти у дріжджів даного виду. Продемонстровано наявність неповної глюкозної катаболітної репресії біогенезу пероксисом у дріжджів C. kefir ВКМ У-209 під час утилізації лактози. За умов дефіциту кисню під час росту у середовищі з лактозою та етанолом як окремими субстратами живлення вперше показано неселективну автофагійну деградацію мікротілець у дріжджів C. kefir ВКМ У-209. В результаті досліджень біодеструктивної здатності дріжджів роду Candida відібрано чотири активних штами-деструктори вуглеводнів неочищеної нафти: C. rhagii ВКМ У-1520, C. robusta ВКМ У-1093, C. gropengiesseri ВКМ У-737, C. lipolytica ВКМ У-917. З'ясовано, що штами-деструктори відзначаються підвищеним виходом біомаси у середовищі з нафтою, високим ступенем руйнування сукупності всіх розглянутих вуглеводнів нафти загалом, а також широким спектром утилізації окремих вуглеводневих складників нафти. Завдяки взаємодоповнюючим деструкторним властивостям чотирьох штамів уперше запропоновано використовувати їх у комплексі для вирішення проблеми нафтозабруднень. Штами-деструктори запропоновано іммобілізувати з метою створення біотехнологічної системи для очищення навколишнього середовища від забруднень нафтою та нафтопродуктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.531.1 Sac*73
Шифр НБУВ: РА331020

      
9.

Русин І. Ф. 
Синтез та хімічні властивості Se(Te)-вмісних конденсованих систем, одержаних на основі 1,2,4-триазолу та тієно[2,3-d]піримідину: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.03 / І. Ф. Русин ; НАН України, Ін-т орган. хімії. — К., 2011. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено регіохімію утворення ряду нових N-, S-, Se-, Te-вмісних коденсованих гетероциклічних систем: 1,2,4,-триазоло[4,3-c]бензо[е]селено(телуро)тіазинів, 5-тригалогенотелурометил-5,6-дигідро[1,3]тіазоло[2,3,-c]-1,2,4-триазолів, 6-тригалогеноселенометил-2,3-дифеніл-5,6-дигідро[1,3]тіазоло[3,2-b][1,2,4]триазол-7-ій галогенідів, 5-тригалогенотелурометил-2,3-дифеніл-5,6-дигідро[1,3]тіазоло[3,2-b][1,2,4]триазол-7-ій галогенідів, 6-тригалогеноселено(телуро)метил-2-R-3-феніл-5,6-дигідро[1,3]-тіазоло[3,2-b][1,2,4]триазол-7-ій галогенідів, 8-тригалогеноселенометил-(8-метил)-4-оксо-5-фенілтіазоло[3,2-a]тієно[3,2-e]піримідиній галогенідів. Запропоновано препаративні методики їх одержання, вивчено фізико-хімічні властивості. Досліджено біологічну активність синтезованих сполук, підтверджено їх виражену антибактеріальну дію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г276.2-27 + Г262.6-27 + Г264.11-27
Шифр НБУВ: РА381793 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Русин В.В. 
Склеротерапія при комбінованому хірургічному лікуванні хронічної венозної недостатності: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / В.В. Русин ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2009. — 16 с. — укp.

Наведено результати комбінованого хірургічного лікування хронічної венозної недостатності (ХВН), зумовленої варикозною хворобою нижніх кінцівок, з використанням різних методик склерооблітерації. Доведено необхідність проведення комбінованого хірургічного лікування ХВН. Удосконалено методики стовбурової склерооблітерації рідкими та піноподібними склерозантами, ліквідуючи вертикальні та горизонтальні рефлюкси хірургічним шляхом (кросектомія, надфасцілярна перев'язка перфорантних вен, SEPS). Відзначено, що застосування сучасних методів склерооблітерації (катетерної та "foam-form" склерохірургії) зменшують негативні наслідки традиційної радикальної флебектомії, а саме: відчуття оніміння - від 96,7 % до 12,5 %, крайові некрози шкіри - від 16,7 % до 0 %. Через 12 місяців у пацієнтів I групи повна облітерація вен зберігалась у 80 % хворих, сегментарна облітерація - у 16 %, і тільки в одного пацієнта (4 %) виявлено повну реканалізацію склерозованої вени. У хворих II групи незадовільних результатів не було. Повна облітерація вени збережена у 86,8 % хворих, сегментарна - у 13,2 %. У хворих III групи виявлено найбільший відсоток реканалізації - часткової - у 17,6 % випадків, повної - у 5,9 %. Повну облітерацію вени відзначено у 76,5 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.862.052-5 +
Шифр НБУВ: РА365422

Рубрики:

      
11.

Грабовська Н. Р. 
Інформаційні технології тривимірної реконструкції зображень поверхневих дефектів для ламбертівської моделі відбиття світла / Н. Р. Грабовська. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена розробці та удосконаленню методів, алгоритмів і інформаційних технологій тривимірної реконструкції, яка базована на ламбертівській моделі відбиття світла. Удосконалення реконструкції відбувається шляхом підвищення автоматизації та зменшення впливу похибок і артефактів на процес реконструкції. Проаналізовано властивості ламбертівської моделі відбиття світла під впливом напрямку освітлення і дифузного коефіцієнту, що дало можливість отримати метод та алгоритм тривимірної реконструкції на основі тріади зображень який гарантує відсутність впливу загородження пікселів та змінності дифузного коефіцієнту на процес тривимірної реконструкції, та визначити його похибки. Для підвищення автоматизованості у складі методу запропоновано застосовувати метод оптичного моніторингу напрямку освітлення з інформації зображення тестового зразка, що має відомі вектори нормалі. Проаналізовані інформаційні технології тривимірної реконструкції при скороченні фотоінформації до двох та одного зображення.^UDissertation is sanctified to development and improvement of methods, algorithms and information technologies of a three-dimensional reconstruction that is based on the lambertian reflection model of light. The improvement of reconstruction it takes place by the increase of automation and reduction to influence of errors and artefacts on the process of reconstruction. Properties of lambertian reflection model of light are analysed under act of direction of illumination and diffuse coefficient, that gave an opportunity to get a method and algorithm of three-dimensional reconstruction on the basis of triad of images that guarantees absence of influence of еру barrage pels and changeability of diffuse coefficient on the process of three-dimensional reconstruction, and to define his errors. For the increase of automation in composition the method it is suggested to apply the method of the optical monitoring of direction of illumination from information of image of test standard that has the known normal vectors Information technologies of three-dimensional reconstruction are analysed at reduction of video information to two and one image.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Русинко-Бомбик Л. М. 
Українська мова та українське мовознавство в Чехословаччині міжвоєнної доби. / Л. М. Русинко-Бомбик. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації проаналізовано розвиток української мови та українського мовознавства в Чехословаччині 1918–1939 рр., зокрема на чеських землях та на Закарпатті. Умотивовано вибір періоду та його часові межі, зв'язок із попередніми періодами; проаналізовано соціально-політичний контекст в усіх державах, у складі яких перебували українські землі після завершення Першої світової війни (СРСР, Польща, Румунія, Чехословаччина). Запропоновано періодизацію розвитку української літературної мови на Закарпатті у міжвоєнний час. Схарактеризовано різні підходи до періодизації історії українського мовознавства за критеріями: хронологічним, а також за лінгвістичними парадигмами, лінгвістичними науковими школами, персональним внеском лінгвіста. Детально проаналізовано найважливіші напрацювання з історії української мови, історії української літературної мови, діалектології, української літературної мови, лексикографії (енциклопедичні, перекладні та термінологічні словники), встановлено перспективу ідей лінгвоукраїністики 20–30-х рр. ХХ ст. у сучасному науковому дискурсі. Розкрито функціювання української мови в пресі, освітніх та наукових інституціях міжвоєнної Чехословаччини, досліджено граматики української мови на Закарпатті – І. Панькевича, А. Штефана та І. Васка, Ф. Агія, Я. Неврлого, а також чесько-український словник Н. Ковалевської-Королеви, підручник української мови для іноземців М. Башмака тощо. Оцінено ступінь наближення місцевих говірок до української загальнолітературної норми і перехід від етимологічного правопису до фонетичного.^UThe scientific novelty of the thesis lies in the fact that for the first time: summarized the achievements of Ukrainian linguistics from the 20s-30s of the XX century were generalized as a holistic process; it was taken into account the state of Ukrainian linguistics in this period and a wide geopolitical context (policy of the USSR, Poland, Romania and Czechoslovakia); the linguistic-Ukrainian contribution of inter-war Czechoslovakia was a complex phenomenon, taking into account intralinguistic and extralinguistic factors; it is proposed to identify the main linguistic schools for scientific ideas; the perspective of scientific ideas of linguo-Ukrainian studies of 20–30 years of the XX century in the modern scientific discourse is established. In the second part «Functional aspect of the Ukrainian language during the Czechoslovakia: press, research and educational institutions» is described socio- cultural context of the functioning of the Ukrainian language in Czechoslovakia in interwar time. It describes the principles of language policy Czechoslovakia, relevant to the national minorities, and integration strategy of Transcarpathia. Language norms of the Ukrainian language are considered, in particular, on the basis of the first textbook of the Ukrainian language for the Czechs authorship of the M. Bashmak and F. Tichiy «Prakticka učebnice ukrajinskeho jazyka». It is described peculiarities of Ukrainian phonetics, orthoepy, grammar, basic lexical Fund of the Ukrainian language, as well as Linguatronic information. The process of regulation of Ukrainian literary language on the Carpathians that in interwar period belonged to Czechoslovakia is characterized. Considered the evolution of language planning – from rudimentary posthungarian practice of usage of russified iazychie (grammar by A. Voloshyn) to common literary Ukrainian norm. Grammar by I. Pankevych is analyzed in detail. It was created as a compromise between the supporters of proukrainian and prorussian language planning. The strategy of I. Pankevych is described – using of «cosmetic» techniques which formally differentiated the language form the contemporary Ukrainian standard and allowed to introduce the structural rules which unified the dialects of Transcarpathia with common Ukrainian norm. We analyze the strategy of selection of dialect norms which were codified and those which were thoroughly described but rejected. The next stage in language planning in the interwar Transcarpathia is gradual transition towards phonetic orthography and unification with common Ukrainian norm of that time.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Русин-Гриник Р. Р. 
Управління підприємницькими структурами на засадах забезпечення їх конкурентоспроможності / Р. Р. Русин-Гриник. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі розроблено теоретичні та методико-прикладні положення щодо управління підприємницькими структурами на засадах забезпечення їх конкурентоспроможності, встановлено рівень формування цих положень вченими-економістами, виокремлено питання, які досі достатньо не висвітлені в економічній науці. На основі використання інтегрального показника ефективності системи управління підприємницькими структурами можливим є визначити доцільно чи не доцільно є її регулювання. Проте це не дає змогу встановити, у якому напрямку необхідно коригувати відхилення у функціонуванні цієї системи. З цією метою на завершальному етапі цього дослідження проаналізовано фактори та можливі причини виникнення необхідності регулювання системи управління. Це створило підґрунтя для визначення головних напрямів регулювання та дало можливість встановити їхню пріоритетність. Одним із результатів проведеного дослідження є також те, що у роботі запропоновано спосіб аналізу впливу суб'єктивних чинників, зумовлених особливостями керівників підприємницької структури, зокрема,таких, як їхній досвід, ділова репутацію тощо. Ключові слова: конкуренція, конкурентоспроможність, конкурентоспроможність підприємницьких структур, підприємницька структура, управління підприємницькими структурами, альтернативні стратегії, дерево стратегічних управлінських рішень, метод експертних оцінок.^UThe dissertation develops theoretical and methodological and applied provisions for the management of business structures on the basis of ensuring their competitiveness, establishing the level of their solution by economists, highlighting issues which are still insufficiently covered in economics. Based on the use of an integrated indicator of the effectiveness of the management system of business structures, it is possible to determine whether it is appropriate or not appropriate to regulate it. However, this does not allow to determine in which direction it is necessary to correct deviations in the functioning of this system. To this end, at the final stage of this study, the factors and possible causes of the need to regulate the management system are analyzed. This created a 21 basis for determining the main areas of regulation and made it possible to establish their priority. One of the results of the study is also that the paper proposes a method of analyzing the impact of subjective factors due to the characteristics of business leaders, namely their experience, business reputation and more. Keywords: competition, competitiveness, competitiveness of business structures, business structure, management of business structures, alternative strategies, tree of strategic management decisions, method of expert evaluations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Русиняк А. І. 
Регіональні ЗМІ в політичній системі України: політологічний аналіз. / А. І. Русиняк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню ролі, потенціалу та можливостей впливу регіональних засобів масової інформації на політичну систему сучасної України. Теоретико-методологічну складову дисертації зосереджено на вивченні засобів масової комунікації у контексті політологічного дискурсу та дослідженні функціональних особливостей регіональних ЗМІ.Досліджуючи інституціональні особливості функціонування місцевих ЗМІ, проаналізовано зарубіжний досвід формування регіонального медіапростору та політико-правові умови діяльності регіональних ЗМІ в Україні. З'ясовані особливості партійної преси як комунікаційної складової місцевих електоральних кампаній.Крізь призму дослідження специфіки діяльності регіональних медіа як акторів суспільно-політичних процесів в сучасній Україні з'ясовано чинники політизації регіонального медіаринку, визначено ресурсний потенціал місцевих ЗМІ у контексті розбудови громадянського суспільства та вплив конвергенції регіональних мас-медіа на конструювання нової політичної реальності.^UThis thesis is devoted to the research of the role, potential and possibilities of influence of regional mass media on the political system of modern Ukraine.The theoretical and methodological component of the thesis is focused on the study of mass media in the context of political discourse and on the study of the functional features of regional mass media. During the research process of institutional features of local media functioning, in the thesis is analyzed the foreign experience of the regional media space formation and also political and legal conditions of regional mass media in Ukraine. In the thesis have been clarified the peculiarities of party press as a communication component of local election campaigns.Through the prism of the research of regional mass media specifics as actors of socio-political processes in modern Ukraine, in the thesis are clarified the factors of politicization of the regional media market, also have been determined the resource potential of local mass media in the context of civil society development and the influence of regional mass media convergence on constructing a new political reality.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Русин І. Б. 
Біотехнологічні основи отримання електрики у рослинно-мікробних біосистемах: автореферат дис. ... д. б. н. : 03.00.20 / І. Б. Русин. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.20 «Біотехнологія». – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Міністерство освіти i науки України, Київ, 2023.Дисертаційна робота присвячена розробці нових ефективних, економічних та екологічних способів отримання рослинно-мікробної біоелектрики у будинках всередині і на дахах, а також оцінці біоелектропродуктивного потенціалу екосистем in situ. Сконструйовано рослинно-мікробні біосистем генерації біоелектрики на основі рослин A. plantago-aquatica, F. arundinacea, C. palustris, C. hirta, O. basilicum, H. soleirolii та мохів H. cupressiforme, P. commune, L. glaucum для цілорічного використання у будинках та на дахах. Вперше досягнуто прогресу в компактності та кількості модулів біосистем при збереженні виходу біоелектрики. Дво- і три-модульні 0.6л багатоелектродні біосистеми базовані на пряних чи декоративних рослинах O. basilicum і H. soleirolii служили автономним та екологічно чистим джерелом живлення для цифрових приладів та світлодіодів в режимі реального часу, заміняючи батарейки 1.5 В та 3.0 В.Виявлено позитивний ефект бактерій Desulfovibrio sp. та аннелід L. terrestris як енхансерів, які підвищують генерацію біоелектрики біосистем з A. plantago-aquatica та C. palustris на 32.8% та на 14.3%, відповідно. Показано потенціал природних екосистем лісів і заболочених луків, агроекосистем, урбоекосистем паркових зон та техногенно забруднених газонів вздовж міських автомагістралей як джерела поновлюваної біоелектрики за кліматичних умов заходу України.^UThesis for the degree of Doctor of Biological Sciences in specialty 03.00.20 «Biotechnology». – National Technical University of Ukraine «Ihor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute», Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2023.The dissertation is devoted to the development of novel ecological plant-microbial bioelectrical systems that are efficient and economical for use in energy efficient buildings and on green roofs and to also assess the bioelectroproductive potential of natural ecosystems in situ. New approaches have been proposed such as alternative species plants and different biological enhancers, new electrode materials and multielectrode biosystems, new electrode configurations and their connections, that efficiently increase the bioelectric output of biotechnology. The use of cost-effective materials in the design of biosystems, including using waste material, seeds and seedlings of common plants and simple substrates reduces the cost of electrobiotechnology without loss of efficiency. Several new types of biosystems for year-round bioelectricity generation and application in an energy-efficient buidings and on a green roofs have been developed. Biosystem operations have been investigated depending on various biological factors (plant growth, plant species, introduction of active microorganisms and annelids), external conditions (temperature and precipitation) and technological (materials, schemes and configurations).Effective and year round operated biosystems have been developed based on plants: A. plantago-aquatica, F. arundinacea, C. palustris, C. hirta O. basilicum, H. soleirolii and mosses H. cupressiforme, P. commune, L. glaucum for inside buildings and their green roofs. It was found that the highest capacity was demonstrated by biosystems based on grass F. arundinacea (in buildings inside) and biosystems based on sedge C. hirta (on green roofs). The biosystem with plant F. arundinacea was characterized by 20.95% higher power than the biosystem with A. plantago-aquatica and was 1.5 times more economically beneficial during application in energy-efficient buildings inside.The biosystem based on sedge C. hirta was characterized by a power of 950 mW/m2 PGA and was 1.7 times more efficient than the biosystem based on mosses on green roofs at a temperature above 0ºС and an amount of precipitation of 5 mm/day that opens perspective their use on green roof as bioelectricity source. For the first time, progress in the compactivity of total size and a number of the modules of biosystems has been achieved while maintaining the output of bioelectricity. Two- and three-modules of 0.6L multielectrode biosystems based on edible or ornamental plants O. basilicum and H. soleirolii, respectively, served as an autonomous and environmentally friendly power source for an indoor weather station, digital clock, digital thermometer/hygrometer and LEDs replacing 1.5V and 3V batteries in real time. The maximum recorded values of current density in the three-module electro-biosystem was 407 mA/m2 and power density was 188.33 mW/m2 PGA. A high degree of correlation between bioelectricity generation and plant growth was shown, with the Pearson coefficient was from 0.67 to 0.98. For the first time, the positive effect of bacteria Desulfovibrio sp. and annelid L. terrestris were shown as enhancers of biosystems based on A. plantago-aquatica and C. palustris, which increased output to 32.8% and 14.3%, respectively. For the first time, the potential of natural ecosystems of forests and marshy meadows, agroecosystems, urban ecosystems of park zones and polluted lawns along city highways are shown as a source of renewable bioelectricity in the climatic conditions of west of Ukraine. Phytomicrobocenoses of lawns along highways were resistant to pollution by heavy metals, and, their bioelectrical productivity decreases only when polluted simultaneously by several heavy metals of a high danger class, exceeding the MPC by more than 10 times.The cumulative effect of a reducing the inter electrode distance and a combination of a parallel-series connection of multielectrode biosystems based on a new pair of graphite and perforated Zn-galvanized steel electrodes is shown as an effective way of maximizing the obtained plant-microbial bioelectricity. The revealed potential of ecosystems in situ and developed bioelectrotechnologies for energy-efficient buildings open wide possibilities for further improvement in obtaining plant-microbial bioelectricity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського