Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (317)Книжкові видання та компакт-диски (153)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>A=СТОЙК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Стойко Н.Є. 
Еколого-економічні аспекти організації використання земель сільськогосподарського призначення в ерозійно небезпечних агроландшафтах Лісостепу Львівської області: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Н.Є. Стойко ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано необхідність використання ландшафтно-екологічного підходу щодо формування екологічно збалансованої структури сільськогосподарського землекористування в ерозійно небезпечних агроландшафтах. Здійснено аналіз та еколого-економічну оцінку використання земель сільськогосподарського призначення після проведення перших етапів земельної реформи. Висвітлено та узагальнено досвід і проблеми організації використання та охорони земль за умов розвинутої водної ерозії грунтів. Розкрито концептуальні підходи щодо удосконалення економічного механізму стимулювання раціонального використання та охорони земель за умов розвинутої водної ерозії грунтів. Розроблено методичні рекомендації щодо виділення елементарних ландшафтно-екологічних територіальних одиниць (ЕЛЕТО), які розглядаються як об'єкти диференційованого агроландшафтного однотипного сільськогосподарського використання території, що дає можливість ефективно використовувати земельні ресурси з найменшим ризиком погіршення їх якості та втрати родючості грунтів. Удосконалено механізм грунтозахисної системи землеробства з урахуванням основних причини дестабілізації агроландшафтів. Запропоновано визначати оптимальний варіант використання земель у сільськогосподарському підприємстві за допомогою побудови моделі нечіткого математичного програмування еколого-економічної оптимізації структури сільськогосподарських земель. Під час розробки проекту організації використання земель сільськогосподарського призначення на території сільскої ради запропоновано складати схему формування біоцентрично-мережевої структури агроландшафту, основними складовими якої є біоцентри та біокоридори. Удосконалено систему показників оцінки екологічно збалансованого використання земель сільськогосподарського призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ЛЬВ)320-511.2-28 +
Шифр НБУВ: РА344993

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Стойкевич М. В. 
Ендотеліальна дисфункція при хронічних запальних захворюваннях кишечнику та підходи до її корекції: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.36 / М. В. Стойкевич ; Дніпропетр. держ. мед. акад., Ін-т гастроентерології АМН України. — Д., 2010. — 19 с. — укp.

Встановлено, що перебіг хронічних запальних захворювань кишечнику (ХЗЗК) у 88,5 % хворих на хронічний коліт (ХрК), 80,0 % - на неспецифічний виразковий коліт (НВК) та у 62,5 % - на хворобу Крона (ХК) супроводжується синдромом ендотеліальної дисфункції, яка характеризується зниженням ендотелій-залежної вазодилатації плечової артерії (ЕЗВД ПА), зростанням рівня VCAM-1 та вмісту циркулюючих десквамованих ендотеліоцитів. Виявлено зв'язок між дисфункцією ендотелію й активацією прооксидантної ланки окиснювального гомеостазу, а також рівнем ендотоксемії у хворих на ХЗЗК. Доведено участь цитокінової ланки регуляції у реалізації змін ендотеліальної функції у хворих на ХЗЗК. Встановлено залежність між ступенем дисбактеріозу кишечнику та порушенням функції судинного ендотелію. Обгрунтовано необхідність включення в лікувальний комплекс хворих на ХЗЗК актовегіну й ентерожерміни, що дозволяє підвищити ефективність лікування за рахунок покращання функції судинного ендотелію, стану мікробіоценозу вмісту товстої кишки (ТК), зменшення вираженості запальних реакцій, ендогенної інтоксикації, та покращити якість життя хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.301.1-5
Шифр НБУВ: РА375915 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Стойка В.М. 
Захист прав суб'єктів інвестиційної діяльності: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / В.М. Стойка ; НАН України. Ін-т екон.-прав. дослідж. — Донецьк, 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Наведено загальну характеристику українського законодавства щодо інвестиційної діяльності. Обгрунтовано необхідність уточнення поняття "суб'єкт інвестиційної діяльності" та доповнення законодавства поняттям "захист прав інвесторів". Надано класифікацію способів захисту прав суб'єктів інвестиційної діяльності, передбачених чинним українським законодавством, зокрема є недопущення націоналізації або реквізації, відшкодування збитків, заподіяних унаслідок незаконних дій або бездій держави та її органів, гарантії інвесторам від зміни законодавства; страхування інвестицій; судовий захист прав інвесторів. Обгрунтовано необхідність на закодавчому рівні змінити зміст даних способів захисту прав інвесторів. Проаналізовано законодавство США, Німеччини, Великобританії, Російської Федерації та Молдови. Розроблено ряд пропозицій щодо удосконалення чинного законодавства з питань захисту прав суб'єктів інвестиційної діяльності, а також запропоновано нову главу у Закон України "Про інвестиційну діяльність", яка присвячена питанням захисту прав суб'єктів інвестиційної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)212.301.06 +
Шифр НБУВ: РА323820

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Стойка А.В. 
Механізми ефективної взаємодії органів державної влади і громадських об'єднань на регіональному рівні: Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / А.В. Стойка ; Донец. держ. ун-т упр. — Донецьк, 2006. — 19 с. — укp.

Розроблено теоретичні та практичні положення, пов'язані з механізмами взаємодії органів державної влади та громадських об'єднань на регіональному рівні. Розглянуто природу, принципи й основні форми взаємодії влади та "третього сектору", розкрито зміст і напрямки удосконалення механізмів її функціонування. Особливу увагу приділено визначенню місця та ролі формування місцевих (регіональних) стратегій розвитку як фактора громадської консолідації. Запропоновано модель ефективної взаємодії влади та громадськості на рівні регіону, розглянуто основні чинники її практичної реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011.208 +
Шифр НБУВ: РА342595

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Стойка Б.Р. 
Морфофункціональна характеристика сперматозоїдів при порушенні фертильності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / Б.Р. Стойка ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Наведено цитоморфологічну характеристику лектинових рецепторів сперматозоїдів пацієнтів за умов неплідності у подружжі (НуП) і сперматогенних клітин щурів з експериментальним гіпертироїдизмом. Визначено зв'язок між проявом автоімунного тироїдиту у пацієнтів Чорнобильського контингенту та експресією у них антиспермальних антитіл, властивих пацієнтам з порушенною фертильностю. Досліджено реактивність сперматозоїдів з лектинами різної вуглеводної специфічності у чоловіків з діагнозом НуП. Викладено характер зв'язування флуроресцентних барвників (акридиновий оранжевий, етидію бромід, Хехст 33342) сперматозоїдами пацієнтів з діагнозом НуП. Подано лектиноцитохімічну характеристику сперматогенних клітин щурів з експериментальним гіпертироїдизмом. Досліджено експресію антиспермальних антитіл, які взаємодіють з імуноглобулінами класів A, M,G на поверхні сперматозоїдів пацієнтів з порушеною фертильністю. Визначено рівень експресії антиспермальних антитіл у сироватці крові пацієнтів даного контингенту з діагностованим автоімунним тироїдитом і без ознак даної патології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.120.21-29 +
Шифр НБУВ: РА335676

Рубрики:

      
6.

Стойка В. О. 
Науково-практичні засади інвестування туристичної галузі: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.03 / В. О. Стойка ; Черніг. держ. ін-т економіки і упр. — Чернігів, 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено економічну сутність інвестицій, розкрито поняття економічної категорії "інвестиції" та вдосконалено класифікацію інвестицій за об'єктами вкладення. Проведено аналіз стану та тенденцій інвестиційних процесів у туристичній галузі та виявлено пріоритетні напрями інвестування. Розроблено модель регіонального туристичного комплексу (РТК). Запропоновано методологічні підходи щодо формування інвестиційно-інноваційної моделі розвитку туризму на підставі регіональних туристичних комплексів. Доведено, що реалізація ідеї РТК у системі національної економіки сприятиме формуванню та посиленню конкурентних переваг регіонів у контексті національної стратегії підвищення конкурентоспроможності туристичної галузі на внутрішньому та на зовнішньому ринках. Встановлено, що для стимулювання інвестицій у розвиток туризму необхідне створення українського туристичного банку з філіями в регіонах з привабливими умовами кредитування та запропоновано схему управління ним. Обгрунтовано, що максимізація інвестиційно-інноваційного чинника є вирішальною умовою стійкого розвитку туристичної галузі України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)441.358-56
Шифр НБУВ: РА381276 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Стойко О.М. 
Особливості і реформування політико-владних відносин у перехідних суспільствах (на прикладі країн Вишеградської групи): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.М. Стойко ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Проаналізовано процес реформування політико-владних відносин, що виникають у перехідному суспільстві (на прикладі вивчення трансформацій даних соціальних інститутів у Польщі, Угорщині, Чехії та Словаччині). Висвітлено теоретичні аспекти існуючих підходів до реформування політико-владних відносин. Розглянуто концептуальні засади реформ у кожній з досліджуваних східноєвропейських країн. Наведено характеристику та визначено компетенцію й відповідальність органів місцевого та регіонального самоврядування. Виявлено провідні рушійні мотиви та чинники успішного проведення реформ, з'ясовано причини невдач. Розкрито сутність змін у політико-владних відносинах, визначено й проалізовано роль таких ключових елементів, як реформування центральних органів виконавчої влади, становлення органів місцевого самоврядування, описано механізм управління трансформаційним процесом. Визначено основні напрями змін у системі політичних і владних відносин: децентралізації (деконцентрації) виконавчої влади та європеїзації. Показано вплив політичних чинників на формування управлінських структур, проаналізовано інституційні рішення щодо організації центральної виконавчої влади, системи регіонального та місцевого самоврядування та механізмів взаємодії між ними. Визначено особливості формування політико-управлінських відносин та розроблено рекомендації щодо проведення реформи політико-владних інститутів в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф032.21 + Ф024 + Ю6*328.943 +
Шифр НБУВ: РА346225

Рубрики:

      
8.

Стойкова Г. Г. 
Реалізація державної мовної політики на Півдні України в кінці XX - на початку XXI ст.: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Г. Г. Стойкова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. — О., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено актуальні напрями та результати процесів мовного будівництва на Півдні України, які здійснені у зв'язку із загальнодержавними актами, прийнятими ВР України, постановами уряду України та розпорядженнями Президентів України - Л.М. Кравчука та Л.Д. Кучми. Проаналізовано мовну ситуацію, реалізацію урядових директивних документів із мовної політики органами публічної влади Півдня України, мовне будівництво в Миколаївській, Одеській, Херсонській областях. Проведено соціолінгвістичний експеримент, сщодо з'ясування проблем функціонування української мови на Півдні України. Розроблено рекомендації щодо покращання мовної політики в Україні з урахуванням мовної ситуації лінгвосоціумів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР7)
Шифр НБУВ: РА380213 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Стойко С.В. 
Розвиток педагогічної освіти Індії у XX столітті: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / С.В. Стойко ; Житомир. держ. ун-т ім. І.Франка. — Житомир, 2010. — 20 с. — укp.

Визначено етапи розвитку педагогічної освіти в країні, проведено аналіз освітньої політики уряду в різні періоди діяльності. Висвітлено шляхи підготовки педагогів, зміст і форми підготовки, навчальні плани та програми закладів педагогічої освіти. Проаналізовано педагогічну освіту Індії та провідних світових країн у межах даного періоду. Розглянуто проблеми педагогічної освіти країни й висвітлено вірогідні перспективи її розвитку. Акцентовано увагу на тих позитивних ідеях, які можуть бути використані у підготовці вчителів в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(5ІНД)6
Шифр НБУВ: РА372404 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Стойка О.О. 
Розробка шляхів оптимізації медико-соціальної технології профілактики тютюнокуріння та оцінка її ефективності: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / О.О. Стойка ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Розроблено профілактичну технологію з метою скорочення поширеності тютюнокуріння серед пацієнтів лікувально-профілактичних закладів і населення м.Києва у цілому. Визначено медико-соціальну й економічну ефективність впровадження технології зменшення куріння на індивідуальному, груповому та популяційному рівнях впливу. Проведено аналіз якості профілактичної технології щодо скорочення поширеності тютюнокуріння. Досліджено шляхи підвищення ефективності роботи лікарів щодо профілактики куріння серед пацієнтів. Розроблено алгоритм надання лікарям лікувально-профілактичних закладів допомоги пацієнтам щодо припинення куріння. Розроблено основні форми та методи оптимізації антитютюнової роботи у системі охорони здоров'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.021.19-5 + Р11(4УКР)599.64 +
Шифр НБУВ: РА354006

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Стойко І.І. 
Технологічне забезпечення точності обробки криволінійних осей базуванням у трьох центрових отворах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.08 / І.І. Стойко ; Терноп. держ. техн. ун-т ім. І.Пулюя. — Т., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Розглянуто основні схеми базування деталі на токарному та шліфувальному обладнанні у трьох центрах, шляхи зменшення похибки кута перетину геометричних осей деталі за різних схем базування. Обгрунтовано залежності для розрахунку міжопераційних припусків, проаналізовано основні способи врівноваження підсистеми пристрій- деталь. За результатами теоретичних досліджень одержано динамічну математичну модель токарної обробки криволінійних осей, яка дає змогу прогнозувати точність обробки поверхонь і раціоналізувати режими різання. Розроблено інженерну методику проектування технологічного процесу та технологічного устаткування, що передбачає базування у трьох центрових отворах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К500.145.1 +
Шифр НБУВ: РА328610

Рубрики:

      
12.

Стойко С.С. 
Фазові рівноваги та кристалічні структури сполук у системах Y - {Co, Ni} - {P, As, Sb} та споріднених з ними: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / С.С. Стойко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г534.512,0 +
Шифр НБУВ: РА360835

Рубрики:

      
13.

Стойка В. С. 
Функціонування та розвиток регіональної банківської системи: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / В. С. Стойка ; НАН України, Ін-т регіон. дослідж. — Л., 2011. — 19 с.: табл. — укp.

Визначено поняття "банківська система", обгрунтовано її соціальну функцію, досліджено особливості функціонального впливу на доцільність економічних суб'єктів на макрорівні. Визначено головні проблеми територіального розвитку банківської системи України. Розроблено теоретичні та методичні підходи до обгрунтування категорії "регіональна банківська система" й особливостей її діяльності на мезорівні. Запропоновано авторську класифікацію її функцій і визначено організаційну структуру. Розроблено методичні підходи до аналізу регіональної банківської системи, на основі яких проаналізовано діяльність банківських установ Закарпатської області з позиції їх впливу на соціально-економічний розвиток регіону. Побудовано дві економічні моделі, які підтверджують вплив регіональної банківської системи на розвиток області. Запропоновано шляхи вдосконалення інфраструктури та управління банківською системою даної області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ЗАК)262.10
Шифр НБУВ: РА384747 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Баран О. Р. 
Організаційно-економічні засади агроландшафтної організації території сільськогосподарських підприємств / О. Р. Баран. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі визначено сутність і зміст агроландшафтної організації території сільськогосподарських підприємств. Обґрунтовано концептуальні положення щодо організаційно-економічного забезпечення агроландшафтної організації території сільськогосподарських підприємств. Удосконалено теоретико-методичні засади оцінки ефективності цієї організації. Проаналізовано стан та особливості організації території сільськогосподарських підприємств. Здійснено аналіз впливу чинників агроландшафтної організації території на економічну ефективність функціонування сільськогосподарських підприємств. Обґрунтовано науково-методичні підходи до оптимізації територіальної структури сільськогосподарських підприємств на агроландшафтній основі. Запропоновано шляхи підвищення ефективності агроландшафтної організації території сільськогосподарських підприємств. Удосконалено інструментарій організаційно-економічного механізму агроландшафтної організації території цих підприємств.^UIn the dissertation work the essence and content of the agricultural landscaping organization of the territory of agricultural enterprises are determined. The conceptual provisions of the organizational and economic provision of the agricultural landscaping organization of the territory of agricultural enterprises are substantiated. The theoretical and methodological bases for evaluating the effectiveness of this organization have been improved. The state and characteristics of the organization of the territory of agricultural enterprises are analyzed. An analysis of the influence of factors of the agro-landscape organization of the territory on the economic efficiency of the functioning of agricultural enterprises was carried out. The scientific and methodical approaches to optimization of the territorial structure of agricultural enterprises on the agro-landscape basis are substantiated. The ways of increasing the efficiency of the agricultural landscapes organization of the territory of agricultural enterprises are proposed. The tools of the organizational and economic mechanism of the agro-landscape organization of the territory of these enterprises have been improved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Козак Ю. С. 
Механізми дії антиоксидантів у модуляції терапевтичного ефекту протипухлинних препаратів на моделях експериментальних пухлин у миші. / Ю. С. Козак. — Б.м., 2019 — укp.

В ході виконання дисертаційної роботи було встановлено, що антиоксиданти селенометіонін та D-пантетин посилюють терапевтичну ефективність доксорубіцину та проявляють тканинно-захисні властивості щодо організму мишей 18з лімфомою NK/Ly та меланомою B16F10/wt. Застосування селенометіоніну та D-пантетину збільшує тривалість життя (в 1,3 рази) мишей з лімфомою NK/Ly та зменшує об'єм меланоми B16F10/wt (в 3 рази) порівняно із цими показниками у тварин лікованих лише доксорубіцином. Антиоксиданти зменшують негативні побічні ефекти, викликані ростом експериментальних пухлин і токсичною дією доксорубіцину, шляхом нормалізації загальної кількості еритроцитів, лейкоцитів, показників лейкоцитарної формули, рівня креатиніну, лактатдегідрогеназної та аспартатамінотрансферазної активностей і значення коефіцієнта де Рітіса у крові мишей-пухлиноносіїв. Причиною вищеописаних властивостей антиоксидантів є їх здатність посилювати селективність дії доксорубіцину за рахунок регуляторного впливу цих сполук на внутрішньоклітинну систему глутатіону. Селенометіонін та D-пантетин знижують доксорубіцин-індукований оксидативний стрес у кератиноцитах людини шляхом зменшення в 1,3 рази глутатіонпероксидазної активності, збільшення в 1,5-1,7 рази глутатіонредуктазної активності та нормалізації співвідношення GSH/GSSG. Крім того, селенометіонін та D-пантетин відновлюють чутливість лейкозних клітини знадекспресією P-gp до дії доксорубіцину шляхом зниженням рівня відновленого глутатіону та пригнічення в 2 рази глутатіон-S-трансферазної активності порівняно із цими значеннями за дії лише цього протипухлинного препарату.^UThe thesis is devoted to the study of biochemical and molecular mechanisms of tissue-protective properties of antioxidants (selenium derivatives, precursor of coenzyme A) and their ability to improve the antitumor activity of chemotherapeutic compounds (in particular doxorubicin) in mice with NK/Ly lymphoma and B16F10/wt melanoma. It was found that selenomethionine and D-pantethine improved the therapeutic activity of doxorubicin (5 mg / kg), increasing by 1.3-fold the life expectancy of mice with NK/Ly lymphoma compared to their survival rate under the action of this antibiotic alone. A combined use of doxorubicin with selenomethionine exhibits a pronounced synergistic effect on the progression of melanoma B16F10/wt, effectively inhibiting its growth (by 3 fold). Antioxidants reduce the negative side effects caused by the growth of experimental tumors and the toxic effect of doxorubicin by normalizing the total number of erythrocytes, leukocytes, indicators of leukocyte formula, creatinine level, activity of lactate dehydrogenase and aspartate aminotransferase, and also value of the de Ritis coefficient in the blood of tumor-bearing mice. The reason for the above noted actions of selenomethionine and D-pantethine is their ability to improve the selectivity of doxorubicin action via suppressing by 10-20% its cytotoxic activity towards lymphocytes of clinically healthy donors or pseudonormal cells and increasing by 10-20 % this effect in resistant malignant cells. This is due to the ability of antioxidants to reduce doxorubicin -induced oxidative stress in human keratinocytes by reducing 1.3 times , the activity of glutathione peroxidase increasing 1.5-1.7 times glutathione reductase activity and normalizing GSH/GSSG ratio. selenomethionine and D-pantethine lead to 2-fold decrease in the activity of glutathione reductase and a decrease in the level of reduced glutathione accompanying by inhibition of glutathione-S-transferase activity by 2 (P ≤ 0.001) and 2.5 times (P ≤ 0.001), accordingly, compared with these parameters under the doxorubicin action in subline cells HL-60/vinc (P-gp overexpression). This leads to the sensitization of the resistant leukemic cells with overexpression of the P-gp protein to doxorubicin action. It has been shown that selenomethionine and D-pantethine possess a pronounced cytoprotective action towards normal mammalian cells protecting them against the effects of conventional antitumor drugs, both in vitro and in vivo. This phenomenon can be explained by a modulatory effect of these antioxidants on the glutathione system of target cells. At the same time, their action was opposite in malignant cells resistant to chemotherapy which constitutional defects in a system of the antioxidant defense. As a consequence, both compounds increased the effect of drugs on tumor cells with the MDR-phenotype, and this effect is fully preserved in experimental tumor models used for studing therapeutic efficacy. The obtained results suggest a perspectiveness of joint using of antitumor drugs together with antioxidant compounds capable of significant increasing their therapeutic efficacy and reducing negative side effects of drugs. During such treatment, a dosage of both antitumor drugs and antioxidants, as well as a possibility of their specific action towards various types of tumors, should be taken in consideration in order to achieve a synergistic effect in their action.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Манько Н. О. 
Вплив біологічно активних речовин у комплексах з фрагментами хітозану і похідними полівінілпіролідону на життєздатність прокаріотичних та евкаріотичних клітин. / Н. О. Манько. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню в галузі використання полімерів та їх похідних в медицині та біотехнології. Метою даної роботи було охарактеризувати фізико-хімічні і біологічні властивості фрагментів хітозану і його комплексів із різними біологічно активними речовинами, а також визначити вплив комплексу модифікованого полівінлпіролідону зі специфічними пептидами на мікроорганізми, нормальні та пухлинні лінії клітин ссавців.У дисертаційній роботі розроблено оригінальну методику отримання хітозану із хітину тіл бджіл та панцирів крабів, описані умови його стерилізації та зберігання. Встановлено значну гетерогеність отримуваних зразків хітозану з різних джерел, включаючи промислові зразки. Здійснене вивчення протимікробних властивостей хітозану відносно таких штамів мікроорганізмів як S. aureus, P. aeruginosa, E. coli, C. albicans. Продемонстровано високу перспективність хітозану як протигрибкового препарату, у т.ч. проти штамів C. albicans із мультирезистентністю до антибіотиків. Встановлено, що зменшення молекулярної маси хітозану спричиняє підвищення його розчинності, але в той же час призводить до зниження його цитотоксичної дії на дріжджі Candida albicans, і, навпаки, фракції хітозану з більшою молекулярною масою володіють вищою протигрибковою активністю. У роботі розроблено методику розчинення хітозану з використанням гліколевої кислоти, що дозволило отримувати розчинні зразки хітозану з високою молекулярною масою при нейтральному рН. Розроблено оригінальну методику отримання хітозан-меланінового комплексу із підмору бджіл. Вивчено активність даного комплексу щодо штамів С. albicans ATCC 885-655, і клінічного ізоляту С. аlbicans N12, з мультирезистентністю до протигрибкових препаратів. Продемонстровано вищу активність хітозан-меланінового комплексу відносно штаму N12 з мультирезистентністю порівняно з такою активністю хітозану. Виявлено загибель дріжджових клітин С. albicans N12 при контакті з молекулами хітозану. Показано низьку токсичність цього комплексу, а також хітозану щодо клітин ссавців за дози 0,2 мг/мл, у тому числі, щодо нормальних лімфоцитів периферичної крові людини, що свідчить про його біо-сумісність. Розроблено оригінальну методику отримання хітину із плодових тіл базидіальних грибів, як ще одного перспективного джерела для отримання хітозану в промислових масштабах. Проведене спектральне дослідження хітозану, отриманого з грибів. Створено комплекс хітозану краба з етакридину лактатом й обгрунтовано використання хітозану як носія медикаментозних препаратів. Встановлено вивільнення етакридину лактату з його комплексу з хітозаном, що забезпечило пролонгацію перебування етакридину лактату в крові піддослідних щурів у порівнянні з вільним етакридину лактатом. Отримані результати свідчать про можливість пролонгації дії медикаментозних препаратів у кровоносному руслі за допомогою їх кон'югування з хітозаном. Здійснено ковалентне кон'югування мономерної форми трипептиду Сер-Про-Цис з похідними полівінлпіролідону, що дозволило створити кон'югати з різною біологічною активністю. Проведено скринінгове дослідження даних кон'югатів і вибрано модифікацію з найвищою цитотоксичною активністю in vitro щодо злоякісних клітин ліній MCF7 і HCT116 за дози кон'югату, який складався з полімеру (1,66 мг\мл) і ковалентно зв'язаного пептиду (0,13 мг\мл). Встановлено інгібування росту злоякісної лімфоми NK/Ly мишей пухлиноносіїв лінії C57/Black за кумулятивної дози 30 мг/кг протягом введення кон'югату in vivo. Разом з тим, дана комплексна сполука має відносно малу токсичність щодо псевдонормальних клітин лінії HEK293 ембріона нирки людини й активованих нормальних лімфоцитів периферичної крові людини. Встановлено, кон'югат P4P із флуоресцентною міткою FITC у діапазоні 2-6 год проникає в клітини лінії MCF7 карциноми молочної залози людини і накопичується у везикулах клітин, але не потрапляє в їхнє ядро. Доведено утворення активних форм кисню (за допомогою барвника DCFDA, що виявляє пероксид водню) за дії комплексу P4P на клітини лінії MCF7 карциноми молочної залози людини. Розроблено оригінальний підхід для отримання білків-мішеней дії різних чинників з використанням магнітних частинок. За допомогою MALDI-TOFF мас-спектрометрії вперше ідентифіковано внутрішньоклітинні білки, які взаємодіють з комплексом P4P в клітинах мишачої лімфоми NK/Ly і можуть слугувати його молекулярними мішенями. Серед ідентифікованих білків знаходяться структурні білки клітин (актин, кератин цитоскелету, цитоплазматичний бета-актин, міозин) і сироватковий альбумін.^UThis research focuses on the use of polymers and their derivatives in medicine and biotechnology.The aim of this study was to characterize the physicochemical and biological properties of chitosan fragments and its complexes with various biologically active substances, as well as to determine the effect of a complex of modified polyvinylpyrrolidone with specific peptides on microorganisms, normal and tumor mammalian cell lines.In the dissertation work the original method of obtaining chitosan from chitin of bee bodies and crabs' shells is developed, the conditions of its sterilization and storage are described. Significant heterogeneity of the obtained samples of chitosan from different sources, including industrial samples, was established.Realized study the antimicrobial properties of chitosan against such strains as S. aureus, P. aeruginosa, E. coli, C. albicans. The high promise of chitosan as an antifungal drug, including against strains of C. albicans with multidrug resistance.Decrease molecular weight chitosan causes increase its solubility, but at the same time it reduces the cytotoxic effects on yeast Candida albicans, and, conversely, chitosan fractions with higher molecular weight have higher antifungal activity.The method of dissolving chitosan using glycolic acid was developed in the work, which allowed to obtain soluble samples of chitosan with high molecular weight at neutral pH.An original method of obtaining a chitosan-melanin complex from bee stings has been developed. The activity of this complex against strains of C. albicans ATCC 885-655, and clinical isolate of C. albicans N12, with multidrug resistance to antifungal drugs was studied. The higher activity of the chitosan-melanin complex against strain N12 with multidrug resistance was demonstrated compared to that of chitosan. The death of yeast cells of C. albicans N12 upon contact with chitosan molecules was detected.The low toxicity of this complex, as well as chitosan against mammalian cells at a dose of 0.2 mg / ml, including against normal human peripheral blood lymphocytes, has been shown, indicating its biocompatibility.An original method for obtaining chitin from the fruiting bodies of basidiomycetes has been developed as another promising source for obtaining chitosan on an industrial scale. A spectral study of chitosan derived from fungi was performed.A complex of chitosan crab with ethacridine lactate was created and the use of chitosan as a carrier of drugs was substantiated. The release of ethacridine lactate from its complex with chitosan was established, which ensured the prolongation of ethacridine lactate in the blood of experimental rats in comparison with free ethacridine lactate. The results indicate the possibility of prolonging the action of drugs in the bloodstream by conjugating them with chitosan. Covalent conjugation of the monomeric form of the tripeptide Ser-Pro-Cis with polyvinylpyrrolidone derivatives was performed, which allowed to create conjugates with different biological activity. A screening study of these conjugates and selected the modification with the highest cytotoxic activity in vitro against malignant cells of the MCF7 and HCT116 lines at a dose of conjugate consisting of polymer (1.66 mg/ml) and covalently bound peptide (0, 13 mg/ml).Inhibition of NK/Ly malignant lymphoma growth was observed in tumor-bearing mice of the C57/Black line at a cumulative dose of 30 mg/kg during in vivo administration of the conjugate. However, this complex compound has relatively low toxicity to pseudonormal cells of the HEK293 line of the human kidney embryo and activated normal human peripheral blood lymphocytes.It was found that the P4P conjugate with a FITC fluorescent label in the range of 2-6 h penetrates the cells of the MCF7 line of human breast cancer and accumulates in the vesicles of cells, but does not enter their nucleus.An original approach has been developed to obtain target proteins of various factors using magnetic particles. Using MALDI-TOFF mass spectrometry was first identified intracellular proteins that interact with the complex P4P cells in mouse lymphoma NK / Ly and it can serve as molecular targets. Among the identified proteins are structural proteins of cells (actin, cytoskeleton keratin, cytoplasmic beta-actin, myosin) and serum albumin.The results of the study of the P4P complex confirm the prospects of using modified polyvinylpyrrolidone derivatives for covalent conjugation with molecules of biological genesis to create new drugs. An important consequence of such modifications is an increase in the biological activity of the resulting conjugate.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Стадницька О. В. 
Організаційно-економічні засади ефективного використання деградованих та малопродуктивних сільськогосподарських земель / О. В. Стадницька. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі з'ясовано сутність ефективного використання деградованих та малопродуктивних сільськогосподарських земель. Обґрунтовано концептуальні засади організаційно-економічного забезпечення такого використання. Систематизовано методичні підходи до оцінки ефективності використання деградованих та малопродуктивних сільськогосподарських земель. Проведено оцінку стану та особливостей використання деградованих та малопродуктивних сільськогосподарських земель у Львівської області. Досліджено особливості вітчизняного і зарубіжного досвіду використання таких земель.Запропоновано підхід до вибору оптимального напряму використання деградованих та малопродуктивних сільськогосподарських земель з урахуванням регіональних соціально-економічних та екологічних особливостей. Визначено особливості здійснення планування ефективного використання деградованих та малопродуктивних сільськогосподарських земель у складі комплексного планування просторового розвитку територій на місцевому рівні. Проведено оцінку комерційної та суспільної ефективності впровадження альтернативних видів діяльності на деградованих і малопродуктивних орних землях.^UThe dissertation defines the essence of the concepts "degraded agricultural land", "unproductive agricultural lands". The conceptual bases of the system of ensuring efficient use of degraded and unproductive agricultural lands are determined, which allow to ensure coherence between sustainable land management at all hierarchical levels and goals of sustainable development and environmental policy of the state through forecasting and planning of socio-economic development.The paper describes an algorithm for the implementation of organizational and economic support for the efficient use of degraded and unproductive agricultural land, based on a combination of organizational, administrative, economic and socio-psychological methods of regulation, which differ in the nature of the impact on the motives of land users.The dissertation generalizes methodical bases of estimation for efficient use of degraded and unproductive agricultural, that based on the concept of definition of the general economic value of natural goods and will allow to consider various kinds of benefits connected with preservation (improvement) of the land resources and services.An agroecological assessment of the condition of degraded and unproductive agricultural lands within the Lviv region was carried out in the paper. The factors of anthropogenic impact on the intensity of erosion processes, which are one of the most common degradation processes in the study area, are analyzed. The existing mechanism of use and protection of degraded and unproductive agricultural lands in Ukraine is studied. The experience of foreign countries in relation to the use and protection of agricultural lands is studied, on the basis of which guidelines for improving the organizational and economic support of efficient use of degraded and unproductive agricultural lands in Ukraine are determined.The thesis offers the approach to the choice of the optimal direction for use of degraded and unproductive agricultural lands on the basis of sustainable development taking into account regional socio-economic and ecological features, using the method of analysis of hierarchies. The expediency of landscape planning is substantiated, it includes: information on degraded and unproductive agricultural lands is collected, generalized and analyzed; homogeneous landscape-ecological massifs with signs of degradation and low productivity of the soil cover are distinguished; types (subtypes) of land use are substantiated, which determine the main direction in land use and transformation of other natural resources.The paper describes an assessment of the financial and economic efficiency of alternative activities on degraded and unproductive arable land. It is calculated that the social efficiency of alternatives far exceeds the commercial one. The obtained results allowed to substantiate economic instruments to stimulate landowners and land users to diversify economic activities using degraded and unproductive agricultural lands.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського