Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (10)Наукова електронна бібліотека (51)Реферативна база даних (93)Книжкові видання та компакт-диски (750)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>K=АКСЕН$<.>+<.>K=МИТРОФАН$<.>+<.>K=СЕМЕНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Митрофанова С.О. 
Геометричне моделювання відбиваючих поверхонь у плоских сонячних колекторах з елементами-концентраторами: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.01.01 / С.О. Митрофанова ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розвинуто теорію геометричного моделювання відбивних поверхонь, розроблено метод просторового моделювання відбитого потоку на базі плоскої задачі апарата відбиття й алгоритмів геометричного моделювання параметрів форми та положення елементів-коцентраторів, для плоских колекторів. З використанням програмного забезпечення MathCAD розроблено алгоритми та програми для одержання комп'ютерних моделей кривих апарата відбиття для заданої відбивної кривої за довільного нахилу сонячних променів. Це є подальшим розвитком моделі апарата відбиття для розв'язання плоскої задачі. Розроблено алгоритм одержання комп'ютерної моделі супутніх кривих для заданої ортотоміки. Це дозволяє моделювати відбивні поверхні у рухомих геліоустановках, коли твірна приймача є лінією ортотоміки. Створено теоретичну базу запропонованого методу просторового моделювання відбитого потоку на основі плоскої задачі. Даний метод застосовується для поверхонь, у яких рухома площина, що вводиться, є площиною інциденції нормалей перетину відбивної поверхні. За цього дотримується рівність проекцій кутів падіння та відбиття на площину інциденції, отже, розв'язання просторової задачі зводиться до розв'язання плоскої. Розроблено алгоритм одержання комп'ютерної моделі визначення карстової ділянки у відбитому потоці для певних видів ротативних поверхонь і поверхонь обертання за умов змінного нахилу сонячних променів. За результатами проведених досліджень розвинуто побудову комп'ютерних моделей з метою вивчення властивостей відбитого сонячного потоку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З637.04 +
Шифр НБУВ: РА362390

      
2.

Гордієнко-Митрофанова І.В. 
Інваріанти аксіосфери маргінального (на прикладі пенітенціарних установ): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / І.В. Гордієнко-Митрофанова ; Харк. військ. ун-т. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню аксосфери маргінального - виявленню аксіологічних інваріантів маргінального суб'єкта. За вихідний принцип розуміння діяльності ціннісного осмислення дійсності з урахувнням діяльнісного підходу до вивчення культури прийнято опозицію "традиції-інновації", яка дозволяє інтерпретувати маргінальність як поняття, що висловлює діалектику розвитку культури - заперечення однієї (старої) та самоствердження другої (нової) системи способів реалізації цінностей та форм їх подання у соціокультурній реальності. Використовуючи методологічні принципи "поетапної" соціальної інженерії, автор аналізує аксіосферу маргінального через ціннісний диспозитив (систему суб'єктно-об'єктних відношень) на основі ілюстративного матеріалу пенітенціарних установ. В аксіосфері маргінального "суб'єкта-суспільства" виділено суб'єкт аксіосфери маргінального - суб'єкт модернізації, його типи; форми діяльності суб'єкта модернізації, її види; цінності, їх спектр; аксіологічні інваріанти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*333.123 + Ю217.0

Рубрики:

      
3.

Митрофанов І.І. 
Кримінально-правові засоби впливу на наркозалежних осіб, які вчинили злочини: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / І.І. Митрофанов ; Дніпропетр. держ. ун-т внутр. справ. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено кримінально-правові засоби впливу на наркозалежних осіб, які вчинили злочини. Розкрито суть таких засобів. Увагу приділено покаранню наркозалежних осіб, які вчинили злочини. Наведено визначення поняття наркозалежної особи та її комплексну характеристику, яка має враховуватися під час призначення таким особам покарання, визначення заходів лікування, для профілактики правопорушень, ресоціалізації та реабілізації. Доведено, що примусове лікування є комплексним міжгалузевим інститутом, складовими якого є кримінально-правові, кримінально-виконавчі, кримінологічні, наркологічні аспекти. Обгрунтовано, що "лікування", "поліпшення психічного стану" стосовно наркозалежних осіб, які вчинили злочини та відбувають покарання, доцільно розглядати як складові мети "виправлення засуджених". Виконання покарання засуджених наркозалежних осіб повинно передбчати комплексне використання медичних можливостей для досягнення мети медичної реабілітації, а також пенітенціарних засобів для їх виправлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)024 + Х883.9(4УКР)4 +
Шифр НБУВ: РА362064

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Митрофанов М. А. 
Неперервні відображення на банахових просторах. Апроксимація та зв'язок з алгебрами аналітичних функцій: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.01.01 / М. А. Митрофанов ; ДВНЗ"Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника". — Івано-Франківськ, 2010. — 17 с. — укp.

Одержано критерій апроксимації неперервних функцій аналітичними на сепарабельних дійсних рівномірно опуклих банахових просторах із субсиметричним базисом. Досліджено слабкополіномінальну топологію на дійсних банахових просторах, встановлено нові властивості відокремлювальних поліномів і рівномірно аналітичних функцій. Введено *-поліноми та *-аналітичні функції та розглянуто основні їх властивості. Доведено теореми про апроксимацію неперервних функцій *-аналітичними функціями на сепарабельних комплексних банахових просторах і просторах Фреше. Досліджено гільбертові простори (типу Харді) аналітичних і *-аналітичних функцій на одиночному полідиску гільбертового простору. Застосовано *-поліноми для побудови та дослідження комплексних узагальнених функцій на гільбертовому кубі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.514,0 + В162.12,0
Шифр НБУВ: РА380533 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Семенович Т.А. 
Організаційно-економічний механізм стабілізації фінансового стану транспортних підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Т.А. Семенович ; Нац. транспорт. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні, методичні та практичні питання стабілізації фінансового стану транспортних підприємств. Визначено та досліджено основні умови та фактори впливу на механізм стабілізації фінансового стану та розглянуто питання методичного забезпечення оцінки його стабільності. Здійснено аналітичну оцінку даного стану транспортних підприємств, виявлено тенденції формування показників їх фінансової стійкості, ліквідності, платоспроможності та ділової активності. Визначено й обгрунтовано методи стабілізації фінансового стану підприємства. Запропоновано механізм їх поетапної реалізації. Розроблено метод якісної оцінки зазначеного стану підприємства, що дозволяє визначити лінгвістичні характеристики показників фінансового стану. Обгрунтовано методи обмеження ризику зниження фінансової стійкості залежно від визначених зон фінансової стійкості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)371-93 +
Шифр НБУВ: РА340971

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Митрофанов А.А. 
Основні напрямки кримінально-правової політики в Україні: формування та реалізація: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / А.А. Митрофанов ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Встановлено сутність, принципи формування та напрямки реалізації кримінально-правової політики, встановлено її роль у процесі протидії злочинності. Вперше виділено та досліджено інтерпретаційну форму здійснення кримінально-правової політики України. Проаналізовано процес впровадження основних принципів кримінально-правової політики - економії кримінальної репресії, доцільності, диференціації кримінальної відповідальності та індивідуалізації покарання, невідворотності кримінально-правового реагування на злочин. Визначено предмет кримінально-правового регулювання, наведено додаткові аргументи щодо необхідності виділення криміналізації, декриміналізації, пеналізації та депеналізації як основних напрямків кримінально-правової політики. Обгрунтовано необхідність формувння та впровадження механізмів міжнародного співробітництва у сфері протидії злочинності. З'ясовано підстави та способи здійснення декриміналізації злочинів, які втратили суспільну небезпечність. Розроблено пропозиції щодо внесення змін і доповнень до чинного законодавства, зокрема сформульовано положення про порядок виконання в Україні вироків судів іноземних держав, а також про правові наслідки видачі осіб, обвинувачених у вчиненні злочину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)0 + Х883.9(4УКР)7 +
Шифр НБУВ: РА337769

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Митрофанова-Керсанова Л. А. 
Особливості психологічного захисту в системі взаємодії батьків і дітей із затримкою психічного розвитку: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.08 / Л. А. Митрофанова-Керсанова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2011 — укp.

Проаналізовано особливості психологічного захисту дітей з затримкою психічного розвитку у порівнянні з захистом дорослих. Висвітлено роль різних категорій дорослих (матерів, батьків, позитивно та негативно значущих для дитини членів сім'ї) в онтогенезі психологічного захисту дитини з затримкою психічного розвитку. Запропоновано метод експертної оцінки дитячих захисних механізмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю948.25 + Ю956-994-06-734
Шифр НБУВ: РА377891 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Митрофаненко Ю. С. 
Отаманщина як суспільний феномен Української революції періоду Директорії 1918 - 1919 років: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Ю. С. Митрофаненко ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2011. — 20 с. — укp.

До наукового обігу введено нові документи з історії української отаманщини. Вперше здійснено спробу системного аналізу отаманщини, виокремлення її як явища Української національно-демократичної революції. Встановлено причини, генезис, сутність, трансформацію цього суспільного феномену. Розглянуто отаманщину як різновид девіантного суспільного руху, спрямованого проти політики Директорії. Виявлено особливості отаманських формувань, ментальності її лідерів та рушійних сил, найхарактерніші вияви цього історичного явища. Проаналізовано персоналії маловідомих отаманів. Запропоновано новий варіант типологізації отаманщини. Висвітлено форми боротьби Директорії з отаманщиною та її наслідки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-4
Шифр НБУВ: РА382533 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Аксентійчук Б.І. 
Роль сечової кислоти в реалізації лікувальних ефектів бальнеочинників курорту Трускавець (клініко-експериментальне дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.33 / Б.І. Аксентійчук ; Укр. н.-д. ін-т мед. реабілітації та курортології. — О., 2004. — 43 с. — укp.

Встановлено, що для хворих урологічного та гастроентерологічного профілю, які перебувають на санаторно-курортному лікуванні, характерна наявність різних варіантів порушень обміну сечової кислоти. Виявлено закономірні зв'язки між вираженістю дизурикозу і дизурикемії та основними клінічними синдромами - астено-вегетативним, больовим і диспепсичним. Вперше досліджено весь спектр ефективної дії бальнеотерапевтичного комплексу курорту Трускавець на параметри обміну сечової кислоти у гастроентерологічних та урологічних хворих, продемонстровано його позитивний вплив на зменшення виразності та нормалізацію дизурикозу. Виявлено закономірні зв'язки між змінами урикемії та параметрами вегетативної нервової, ендокринної, імунної систем, гемостазу, інтракардіальної і центральної гемодинаміки, фізичної працездатності, електролітного, білково-азотистого, ліпідного та вуглеводного обмінів внаслідок впливу бальнеотерапії. Виявлено, що характер і сила взаємозв'язків між параметрами обміну уратів та регуляторних і функціональних систем організму зумовлюється станом адаптації та фазою патологічного процесу. Розроблено концепцію про фізіологічну активність сечової кислоти як біохімічного аналога метилксантинів та її посередницьку роль у реалізації ефектів бальнеочинників курорту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р354.48 +
Шифр НБУВ: РА330078

Рубрики:

      
10.

Митрофанова О.Г. 
Семантико-синтаксична структура речень із дієслівними предикатами руху і переміщення: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.Г. Митрофанова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2007. — 20 с. — укp.

Проведено системне дослідження семантико-синтаксичної структури речень з дієслівними предикатами руху та переміщення. За цього виявлено типологічні ознаки дієслів руху та переміщення, виділено й охарактеризовано семантичні підгрупи дієслівних предикатів аналізованої семантики, з'ясовано межі їх валентного потенціалу. Виявлено семантичне значення та морфологічне вираження непредикатних компонентів у реченнєвих структурах, прогнозованих предикатами зазначеної семантики. Здійснено системний опис семантико-синтаксичних структур простих двоскладних речень, породжених дієслівними предикатами руху та переміщення. Визначено їх облігаторні та факультативні компоненти, з'ясовано механізми міжярусної кореляції структури аналізованих речень, описано детермінантні компоненти даних речень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221 +
Шифр НБУВ: РА354997

      
11.

Митрофанова І.В. 
Соматичний ембріогенез та органогенез як основа біотехнології отримання і збереження багаторічних садових культур: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.20 / І.В. Митрофанова ; УААН. Нікіт. ботан. сад - Нац. наук. центр. — Ялта, 2007. — 40 с. — укp.

Розроблено ефективні біотехнологічні системи одержання та збереження декоративних субтропічних і кісточкових плодових, а також ефіроолійних рослин на базі вивчення особливостей їх соматичного ембріо- та органогенезу за умов in vitro. Досліджено процеси соматичного ембріогенезу у ломиноса, калаліума та фікуса ліровидного, визначено комплекс оптимальних факторів, що регулюють утворення незиготичних зародків і виявлено закономірності розвитку ембріоїдів. Підтверджено гіпотезу про важливу роль "індуктора" у соматичному ембріогенезі ломиноса. На підставі вивчення молекулярно-генетичної гетерогенності рослин ломиноса встановлено особливості мінливості геному за різних способів регенерації in vitro. Вперше розроблено високоефективні біотехнологічні системи одержання рослин ломиноса, каладіума та фікуса ліровидного засобами соматичного ембріо- та органогенезу, де як компонентні експланти використані вегетативні бруньки та листя. Проведено порівняльне вивчення морфогенетичних потенцій органів і тканин ківі, зизифуса, хурми та фейхоа і показано високу регенераційну здатність листкових експлантів до адвентивного пагоноутворення. Обгрунтовано умови регенерації рослин м'яти котячої та гісопу з листкових дисків. Уперше створено реципієнтні системи in vitro для зизифуса, хурми, фейхоа, ківі, м'яти котячої та гісопу. Вперше визначено оптимальні експланти декоративних, субтропічних і кісточкових плодових культур для подальшого депонування за умов in vitro. Встановлено найбільш суттєві фактори, що впливають на тривалість збереження за умов in vitro експлантів досліджуваних рослин. Розроблено новий спосіб мінімізації росту рослин за умов in vitro, на базі якого створено генобанк цінних видів і сортів декоративних, кісточкових і субтропічних плодових культур у вигляді колекцій, що повільно зростають.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П289-275.8 + П289-275.8 + П289-275.8
Шифр НБУВ: РА352697

Рубрики:

      
12.

Аксентюк М.М. 
Формування адаптивної системи контролінгу в менеджменті аграрних підприємств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / М.М. Аксентюк ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано методичні підходи до формування системи контролінгу як інтегрованої цілісності функціональних підсистем за принципами збалансованості та динамічного розвитку, що дозволяє розглядати контролінг як системну цілісність, адекватну стратегічному розвитку вітчизняних аграрних підприємств. Обгрунтовано принципи системи контролінгу, узгодженість яких є основою для формування його адаптивної системи та комплексної стратегії розвитку підприємства. Ідентифіковано цільову спрямованість контролінгу за типами та видами управління, що дозволяє визначити функціональність контролінгу відповідно до завдань і функцій управління та їх вплив на вибір об'єктів контролінгу. Запропоновано BSC для різних типів управління, що дає змогу комплексно здійснити оцінювання економічного розвитку підприємств, їх потенційні можливості та фактори впливу на кінцевий результат. Доведено, що основною ознакою, за якою виділяють різні типи стратегії є ступінь адаптивності підприємства до ринку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-21 +
Шифр НБУВ: РА359851

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Кобзєва Ю. А. 
Психологічні та психолінгвістичні особливості розвитку гумору як компонента ігрової компетентності / Ю. А. Кобзєва. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено теоретичному аналізу, узагальненню та емпіричному дослідженню проблеми розвитку гумору як компонента ігрової компетентності.У роботі подано всебічний аналіз феномену гумору як компонента грайливості / ігрової компетентності в психолого-психолінгвістичному дискурсі: виявлено психологічну та психолінгвістичну структуру гумору молоді, визначено психологічні та психолінгвістичні особливості його розвитку, емпірично верифіковано авторську концептуальну модель розвитку гумору. Розширено уявлення щодо можливостей використання психолінгвістичного експерименту як засобу операціоналізації теоретичних конструктів узагалі та гумору як компонента ігрової компетентності зокрема.^UA comprehensive analysis of the phenomenon of humour as a component of ludic competence in psychological and psycholinguistic discourse is carried out. The author finds out the psychological and psycholinguistic structure of the youth's humour, its features of development and empirically verifies a designed author's conceptual model of humour development. Thus the author attempted to substantiate a possibility of applying in psychology the results of the held psycholinguistic experiment as a means of operationalizing theoretical constructs in general and humour as a component of ludic competence, in particular. The author defines and describes the polar forms of humour, i.e. “tediousness” and “buffoonery” (poles of deficiency and excess), and the optimal form of its development, i.e. “philosophical humour”. “A Real Humorist” is determined as a ludic position that corresponds to “philosophical humour”. “A bore” and “a buffoon” are described as the polar forms of the “real humorist” ludic position.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Митрофанова С. С. 
Формування професійної самосвідомості майбутніхпсихологів в умовах здобуття другої вищої освіти. / С. С. Митрофанова. — Б.м., 2020 — укp.

Дослідження присвячено теоретичному й емпіричному дослідженнюособливостей формування професійної самосвідомості майбутніх психологів, якіздобувають другу вищу освіту. Визначено сутність провідних понять, розглянутовластивості та характеристики професійної свідомості психологів: емпатійність;здатність до рефлексії; комунікативні здібності; ерудиція, спостережливість,швидка орієнтація в ситуаціях професійної діяльності та здатність до їхпрактичного вирішення. Виявлено рівневі критерії сформованості професійноїсамосвідомості: ставлення до загальнолюдських цінностей, рівень сформованостіпсихологічних потреб, мотивів та інтересів, реальний прояв самосвідомості вповедінці. Розглянуто чинники, умови та вікові аспекти зміни спеціальності накористь вибору другої вищої освіти з психологічних спеціальностей.Емпірично констатовано, що у студентів, які здобувають другу вищупсихологічну освіту не за профілем базової освіти, існують специфічніособливості таких психічних феноменів, як: мотиваційні чинники вибору професіїпсихолога (внутрішні індивідуально значущих та соціально значущі мотиви),емоційний інтелект (знижені показники самомотивації, емпатії та контролювласних емоцій), професійна ідентичність (домінування комунікативного,соціального, рефлексивне «Я»;), смисложиттєві орієнтації (знижена здатність довільного прийняття рішення та втілення їх у життя), самооцінка (неадекватнозавищена).Укладено структурно-функціональну модель професійної самосвідомостімайбутніх психологів, структуровану за критеріями: когнітивним (усвідомленняпрофесійно-важливих якостей, професійне самопізнання); афективно-оцінним(професійна самооцінка, самоприйняття, самоставлення); поведінковим(мотиваційно-ціннісні та регулятивно-діяльнісні аспекти); функціональним(категоризація об'єктів світу професії, суб'єктивне оцінювання); процесуальним(смислоутворення, метатеоретичне мислення, рефлексія, самоусвідомлення тасамооцінка, мотивація); результативним (психологічне мислення; професійна Яконцепція, професійна культура особистості). Обґрунтовано, розроблено таекспериментально апробовано авторську «Програми психологічного супроводу 22формування професійної самосвідомості психологів в умовах здобуття другоївищої освіти». Отримано низку позитивних кількісних та якісних зрушень уструктурі самоставлення та структурі психосемантичного змісту професійноїсамосвідомості майбутніх психологів після формувального впливу.Ключові слова: майбутні психологи, професійна самосвідомість,формування самосвідомості, друга вища освіта, психосемантика, образпрофесійного Я, мотивація, рефлексія.^UThis research is devoted to theoretical and empirical study of peculiarities of developing professional self-consciousness in future psychologists gaining a second university degree. Level-based criteria for sophistication of professional self-consciousness have been determined. It was empirically established that students gaining a second university degree in psychology different from the field of specialization under basic education degree have specific manifestations of such mental phenomena as motivational factors for choosing a psychologist's profession (inner individually important and socially important motives), emotional intellect (lowered indicators of self-motivation, empathy and control of one's own emotions), professional identity (domination of communicative,social, reflective “self”), life-sense orientations (lowered ability to freely make decisions and carry them out), self-evaluation (inadequately overstated).A conceptual structural-functional model of professional self-consciousness of psychologists was created, structured by criteria: cognitive (realization of professionally important qualities, professional self-cognition); affective-evaluative (professional selfevaluation, self-acceptance, self-attitude), behavioral (motivational/value-based and regulatory/activity-based aspects); functional (categorization of objects in the world of profession, subjective evaluation); procedural (sense formation, meta-theoretical thinking, reflection, realization and self-evaluation, motivation); effective (psychological thinking and professional “self”-concept, professional culture of personality). The author's original Program for Psychological Support to Developmentof Professional Self-Consciousness in Psychologists Gaining a Second University Degree was substantiated, developed and experimentally tested. A positive quantitative and qualitative shift in the structure of self-attitude and in the structure of the content of professional self-consciousness of future psychologists after a developing impact wasobtained.Keywords: future psychologists, professional self-consciousness, developmentof self-consciousness, second university degree, psychosemantics, image ofprofessional “self”, motivation, reflection.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Митрофанов О. С. 
Ефективність роторно-поршневих двигунів із шарнірно-кулачковим механізмом перетворення руху. / О. С. Митрофанов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.05.03 – двигуни та енергетичні установки. – Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова. – Миколаїв, 2021.Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-прикладної проблеми підвищення ефективності використання енергетичного потенціалу стиснутого робочого тіла шляхом раціональної організації робочого процесу перетворення потенційної енергії в механічну роботу, а саме забезпеченням збільшення повноти розширення, зменшенням зворотного стиснення та газодинамічних втрат робочого тіла у машинах об'ємної дії в енергетичних установках на їх базі. За результатами проведених науково-технічних досліджень розроблено концепцію підвищення ефективності перетворення низькопотенційної енергії стиснутого робочого тіла у механічну роботу машин об'ємної дії шляхом поєднання переваг організації робочого процесу ротаційних та поршневих двигунів, а саме забезпеченням регулювання початку й тривалості процесу наповнення, збільшенням повноти розширення робочого тіла та зниженням мертвого об'єму й газодинамічних втрат при газообміні, що реалізується за рахунок застосування нових конструктивних рішень механізму руху і газообміну у вигляді шарнірно-кулачкового механізму руху. Це дало змогу зменшити питому масу на 17…50 %, збільшити відношення пускового крутного моменту до номінального на 11 %, зменшити питому витрату робочого тіла на 15…24 % у порівнянні із серійними поршневими машинами об'ємної дії із золотниковим газорозподілом та кривошипно-шатунним механізмом руху. Наукове значення отриманих результатів полягає у розвитку основ та принципів перетворення низькопотенційної енергії стиснутого робочого тіла в механічну роботу за рахунок поєднання особливостей і переваг організації робочого процесу різних типів двигунів, що є теоретичною базою для реалізації концепції підвищення ефективності машин об'ємної дії. Практичне значення виконаної роботи по-лягає в нових розроблених і науково-обґрунтованих основах проектування та створення високоефективних роторно-поршневих двигунів об'ємної дії із шарнірно-кулачковим механізмом руху, а також енергетичних установок різного призначення на їх базі, що має істотне значення для розвитку промисловості. Отримані результати є теоретичною основою подальших наукових досліджень різних енергетичних установок на базі роторно-поршневих двигунів, технічного вдосконалення та підвищення енергоефективності, а розроблені загальні основи конструювання роторно-поршневих двигунів дають можливість створення високоефективних двигунів різного цільового призначення.^UA thesis for the degree of Doctor of Technical Sciences in specialty 05.05.03 – Engines and Power Plants. – Admiral Makarov National University of Shipbuilding, Ministry of Education and Science of Ukraine, Mykolaiv, 2021. The dissertation is devoted to the solution of an important scientific and applied problem of increasing the efficiency of using the energy potential of compressed working fluid by rational organization of the working process of potential energy converting into mechanical work, namely, ensuring the increase in the expansion completeness, reducing the reverse compression and gas-dynamic losses of the working fluid in the volumetric machines in power plants based on them. In the course of the study, the analysis and systematization of the design features, the principle of operation and the areas of application of various types of serial machines of volumetric and dynamic action, as well as possible alternative ma-chines of volumetric action and constructive ideological solutions in them were carried out. A number of operational advantages and disadvantages of their use in various industries are highlighted. An experimental power plant was developed on the basis of a prototype of a rotary-piston positive displacement engine with hinge-cam motion mechanism, as well as a re-search program. The regularities of changes in the energy and economic indicators of the operation of a rotary-piston engine with hinge-cam motion mechanism were experimentally determined, and the effect on them of the operating parameters of the engine (speed and working pressure) and regulation of the duration of the filling process was investigated. A mathematical model has been developed for calculating the working cycle of a rotary piston positive displacement engine with hinge-cam motion mechanism, which involves taking into account the influence of the features of the combination of the advantages of organizing the working process of rotary and piston engines due to the design of the movement and gas exchange mechanism. The analysis and generalization of the results of the study of the efficiency of using positive displacement rotary-piston engines with hinge-cam motion mechanism in existing and prospective power plants for various purposes are carried out. Based on the results of scientific and technical research, a concept has been developed to improve the efficiency of converting low-potential energy of a compressed working fluid into mechanical work of positive displacement machines by combining the advantages of organizing the working process of rotary and reciprocating engines, namely by ensuring regulation of the beginning and duration of the filling process, increasing the completeness of expansion of the working fluid and a decrease in dead volume and gas-dynamic losses during gas exchange, which is realized through the use of new design solutions for the movement and gas exchange mechanism in the form of hinge-cam motion mechanism. This made it possible to reduce the specific gravity by 17...50 %, increase the ratio of the starting torque to the nominal torque by 11 %, and reduce the specific consumption of the working fluid by 15...24 % compared to serial piston displacement machines with spool valve timing and crank connecting rod motion mechanism. The scientific significance of the obtained results lies in the development of the foundations and principles of converting low-potential energy of the compressed working fluid into mechanical work by combining the features and advantages of organizing the working process of various types of engines, which is the theoretical basis for implementing the concept of increasing the efficiency of volumetric machines. The practical significance lies in the newly developed and scientifically grounded foundations for the design and creation of highly efficient rotary-piston positive displacement engines with hinge-cam motion mechanism, as well as power plants for various purposes based on them, which is essential for the development of industry. The results obtained are the theoretical basis for further scientific research of various power plants based on rotary piston engines, technical improvement and energy efficiency increase, and the developed general foundations for the design of rotary piston engines make it possible to create highly efficient engines for various purposes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Кущова Т. О. 
Педагогічна спадщина та громадсько-просвітницька діяльність Адріана Митрофановича Топорова (1915–1984 рр.) / Т. О. Кущова. — Б.м., 2021 — укp.

Предмет дослідження – формування та зміст педагогічних ідей та напрямів громадсько-просвітницької діяльності Адріана Митрофановича Топорова у 1915–1984 рр. у контексті суспільно-політичних і соціально-культурних передумов розвитку педагогічної освіти в Україні. Мета дослідження полягає у здійсненні цілісного аналізу змісту педагогічної спадщини і напрямів громадсько-просвітницької діяльності Адріана Митрофановича Топорова та актуалізації їх значення в контексті реформування сучасної української освіти. Практичне значення роботи полягає в тому, що сформульовані висновки й основні положення дослідження збагачують історико-педагогічні знання, теорію й методику виховної роботи з дітьми, сприятимуть усвідомленню педагогічної спадщини та громадсько-просвітницької діяльності А. М. Топорова й можуть бути використані у підготовці узагальнювальних історико-педагогічних праць із історії української педагогічної думки, підручників і науково-методичних посібників із історії педагогіки, у підготовці лекційних, практичних занять та спецкурсів із дисциплін педагогічного циклу в закладах вищої освіти, а також у початковій школі, в системі інклюзивної освіти, зокрема в методиці навчання читання, написанні літературних творів, застосуванні голосних читань у викладанні мови і літератури, системі художньо-естетичного розвитку, організації позакласної та позашкільної роботи, у сімейному вихованні; в удосконаленні підготовки вчителів початкових класів, учителів-філологів у системі післядипломної педагогічної освіти.Практичне значення результатів дисертації щодо андрагогічного підходу А. М. Топорова визначається також можливістю їх використання в університетах третього віку, в геріатричних закладах та у системі освіти впродовж життя.^UThe subject of the research is the formation and content of pedagogical ideas and directions of public and educational activities of Adrian Mitrofanovich Toporov in 1915–1984 in the context of socio-political and socio-cultural preconditions for the development of pedagogical education in Ukraine. he purpose of the study is to conduct a holistic analysis of the content of pedagogical heritage and areas of public and educational activity of Adrian Mitrofanovich Toporov and update their importance in the context of reforming modern Ukrainian education. The practical significance of the work is that the formulated conclusions and main provisions of the study enrich historical and pedagogical knowledge, theory and methods of educational work with children, promote awareness of pedagogical heritage and public education of A.M. Toporov and can be used in the preparation of generalizing historical -pedagogical works on the history of Ukrainian pedagogical thought, textbooks and scientific manuals on the history of pedagogy, in the preparation of lectures, practical classes and special courses on disciplines of the pedagogical cycle in higher education, as well as in primary school, in the system of inclusive education, in particular in methodology learning to read, writing literary works, the use of vowel readings in the teaching of language and literature, the system of artistic and aesthetic development, the organization of extracurricular and extracurricular activities, family education; in improving the training of primary school teachers, teachers of philology in the system of postgraduate pedagogical education. The practical significance of the results of the dissertation on the andragogical approach of A.M. Toporov is also determined by the possibility of their use in the third age universities, geriatric institutions and long life learning.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Митрофанов О. В. 
Автоматизація процесу керування термічним обробленням окатишів на конвеєрній машині на основі методології нечіткої логіки / О. В. Митрофанов. — Б.м., 2021 — укp.

Представлена робота присвячена вирішенню наукової задачі розроблення й дослідження на математичних моделях та у виробничому процесі системи автоматизованого керування режимними характеристиками процесу термічного оброблення залізорудних окатишів на випалювальних машинах конвеєрного типу для підвищення його ефективності. Об'єктом дослідження є процес автоматизованого керування термічним обробленням залізорудних окатишів у взаємопов'язаних технологічних зонах випалювальної машини конвеєрного типу. Для забезпечення підвищення товарної якості готових окатишів в умовах змін стану та параметрів технологічних зон випалювальної машини предметом дослідження визначено закони, моделі і методи керування процесами, які виникають при термічному обробленні окатишів. При виконані досліджень враховувались неповні й нечіткі характеристики технологічних зон, розподіл теплоносіїв газоповітряних потоків, фізико-хімічні властивості окатишів, параметри агрегатів машини тощо. При обмежених параметрах технологічного процесу розроблений комплекс науково-технічних рішень, який дозволяє забезпечити зниження витрат енергоносіїв, покращити якість і збільшити обсяг виготовлення придатних окатишів. Представлено алгоритм керування процесом термічної обробки окатишів на конвеєрній машині, що базується на використанні нечітких контролерів, які управляють потоками теплоносіїв при регулюванні температурних режимів технологічних зон. Розроблені алгоритми керування і програмно-апаратне забезпечення запропоновано для використання у виробничих умовах. В програмному середовищі LabVIEW розроблено віртуальну модель для дослідження процесу керування термічним обробленням окатишів на випалювальних машинах конвеєрного типу. Це дозволило спроектувати металургійний комплекс на базі сучасного алгоритму обробки інформації з використанням контролерів із нечіткою логікою. Отримані результати моделювання показали, що за рахунок оптимізації середньої швидкості переміщення візків конвеєрної стрічки та досягнення близького до максимуму значення висоти шару окатишів можливе зниження використання електроенергії на 3,5 кВт∙год/т. Результати експериментальних досліджень, методологія застосування віртуальних пристроїв і рекомендації щодо їх використання на залізорудних комбінатах України упроваджено на виробництві, зокрема на фабриці огрудкування ПрАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» у проектах, в яких використовується комплексна математична модель, що апроксимує динаміку термічного процесу оброблення окатишів у технологічних зонах випалювальної машини на основі вирішення систем нечітких логічних рівнянь та її параметричної ідентифікації (акт про використання результатів дисертаційної роботи від 10 жовтня 2019 року). Аналіз результатів упровадження показав, що зменшення питомої витрати палива для підтримання режимних параметрів високотемпературних зон випалювальних машини конвеєрного типу можливе за умови дотримання визначених значень висоти окатишів, вмісту вологи в окатишах та середньої швидкості переміщення візків конвеєрної стрічки.^UThe presented research deals with solving the scientific problem of developing and studying the automated control system for mode characteristics of thermal treatment of iron ore pellets using conveyor-type kilns to improve efficiency of the process.The process of automated control over thermal treatment of iron ore pellets in interrelated technological areas of the conveyor-type kiln is the research object.To provide better marketable quality of produced pellets under changeable conditions and parameters of technological areas of the kiln, regularities, models and methods of controlling processes occurring during thermal treatment of pellets make the research subject.When conducting the research, incomplete and fuzzy characteristics of technological areas, distribution of heat-carriers of air-gas flows, physical and chemical properties of pellets, parameters of aggregates of the machine, etc. are taken into consideration. With limited parameters of the technological process, a set of engineering designs is developed to provide reduction of energy-carrier consumption, improve quality and increase output of applicable pellets.The control algorithm of thermal treatment of pellets by using the conveyor machine is presented on the basis of fuzzy controllers for heat-carrier flows when regulating temperature modes of the technological areas. The developed control algorithms and software-hardware support are proposed for industrial conditions.In the LabVIEW environment, a virtual model is developed to study control over thermal pellet treatment by using conveyor-type kilns. This enables designing a metallurgical complex based on a modern algorithm of data processing by fuzzy logic controllers. The obtained simulation results indicate that due to the optimized average speed of conveyor belt trolleys and the height of the pellets layer close to the maximum, it is possible to reduce power consumption by 3.5 kW*h/t.The experiment results, methods of applying virtual devices and recommendations for their use at Ukraine's iron ore mining enterprises have been implemented in the industry, in particular, at the pelletizing plant of the PJSC Northern Mining and Beneficiation Plant. These are the projects based on the integrated mathematical model that approximates dynamics of the thermal pellet treatment in the technological areas of the kiln based on solving fuzzy logic equations and their parametric identification (the act for use of the dissertation results as of October 10, 2019).Analysis of implementing the results reveals that reduction of specific fuel consumption to maintain mode parameters of high-temperature areas of conveyor-type kilns is possible when observing specified values of pellet height, moisture content in pellets and the average speed of conveyor belt trolleys.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Данилюк У. І. 
Студії танцю в культурно-мистецькому житті Києва 1910–1920-х рр. / У. І. Данилюк. — Б.м., 2022 — укp.

Проаналізовано наукові напрацювання українських та зарубіжних вчених, присвячені студійній хореографічній роботі, її місцю в культурно-мистецькому житті Києва 1910–1920-х рр. Історіографія проблеми умовно розподілена за п'ятьма групами: наукові праці, в яких фрагментарно висвітлено окремі аспекти обраної теми дослідження; дослідницькі розвідки, що розв'язують проблематику розвитку хореографічного мистецтва в Києві у 1910–1920-х рр.; наукові студії, пов'язані з вивченням процесів розвитку радянського хореографічного мистецтва першої третини ХХ ст.; культурологічні праці, що проливають світло на хід формування театральної царини Києва 1910–1920-х рр.; мистецтвознавчі праці, в яких представлено аналіз діяльності світового та українського художнього авангарду початку ХХ ст. Вагому роль у ході дослідження відіграли довідникові виданнями початку ХХ ст., радянські часописи 1910–1920-х рр., 1960–1980-х рр., автобіографічна література. Важливим стали словники, спеціалізовані довідникові та енциклопедичні видання, які містять фактологічні дані з дисертаційної проблематики.Джерельна база дослідження представлена документами з фондів Центрального державного історичного архіву України в м. Києві, Державного архіву Київської області та Архіву Музею театрального, музичного та кіномистецтва України (Київ). Другий розділ присвячено дослідженню культурно-мистецьких процесів, що відбувалися у зазначений період в Києві та з'ясуванню ролі європейського та російського мистецького чинника у них. Зазначено, що творча розбудова культурно-мистецької царини Києва у перші два десятиліття ХХ ст. відбувалася одночасно у всіх творчих площинах. Цьому, зокрема, сприяло економічне, політичне й культурне становище Києва до Першої світової війни (один з провідних культурних центрів не лише Російської імперії, а й Європи), після неї та за деякий час після революційних подій у Москві та Петрограді 1917 р., коли місто на Дніпрі стало зосередженням потужних мистецьких сил, що прибули з північних столиць колишньої імперії внаслідок пошуку втраченого побутового комфорту та нових творчих можливостей. Важливими мистецькими осередками, які істотно вплинули на формування культурного обличчя Києва у 1910–1920-х рр., стали: творче об'єднання «Кільце» (О. Екстер, О. Богомазов, К. Васильєва, Н. Шифрін, І. Рабінович та ін.), літературний гурток Б. Якубського (М. Зеров, М. Рильський, П. Тичина, Г. Костюк, М. Драй-Хмара, О. Бургардт та ін.), «Нарбутівський гурток» (П. Тичина, Л. Курбас, Ю. Михайлів, М. Семенко, Ф. Ернст, О. Чапківський та ін.), мистецький клуб «ХЛАМ», експериментальна школа «Школу руху» Б. Ніжинської, АХЧУ (Ф. Кричевський, І. Їжакевич, Г. Світлицький, М. Самокиш та ін.), АРМУ (М. Бойчук, О. Богомазов, М. Бурачек, В. Меллер, В. Єрмилов, О. Хвостенко-Хвостов та ін.). Важливим прикладом авангардних пошуків у театральному мистецтві стала творчість режисерів К. Марджанова, Л. Курбаса, Ю. Остерви, М. Терещенка, М. Бонч-Томашевського, а також кінорежисерів та операторів – Г. Затворницького, П. Єзерського, Семеновича, Підгорецького.З'ясовано, що внесок європейських та російських майстрів сцени у розвиток культурного простору Києва сприяв важливим мистецьким зрушенням, які відбулися як в академічній царині (класичний балет), так і у сфері хореографічних експериментів початку ХХ ст. Встановлено, що балет як культурно-мистецьке явище сформувався в Києві у 1900–1910-х рр. на підґрунті роботи балетмейстерів польського походження (С. Ленчевський, М. Ланге, В. Зелевський, А. Романовський, А. Познанський та ін.), які спільно з невеликим танцювальним колективом Київського міського театру вперше презентували ряд одноактних хореографічних спектаклів на музику європейських композиторів. Показ повноактних вистав став можливим завдяки гастрольній діяльності російських танцівників (С. Андріянов, О. Балашова, Л. Єгорова, Т. Карсавіна, М. Кшесинська, М. Обухов, О. Смирнова, М. Фроман, Б. Пожицька та ін.), а також потужній балетмейстерській роботі вихованців московської та петербурзької танцювальних шкіл (Б. Ніжинська, О. Кочетовський, М. Мордкін, І. Чистяков, Л. Жуков), які впродовж 1910–1920-х рр. першими в історії українського балету представили на київській сцені ряд всесвітньо відомих хореографічних творів академічної спадщини в редакціях провідних практиків світової балетної сцени (О. Горського, Л. Іванова, М. Петіпа, М. Фокіна). З'ясовано, що впровадження експериментальної діяльності у царині хореографії стало можливим завдяки гастролям європейських танцівників Т. Ар, Л. Джонсон, А. Дункан, В. Герт та ін., які презентували іншу (неакадемічну, вільну, пантомімну, експресіоністську) манеру танцю.^UThe scientific developments of Ukrainian and foreign scientists devoted to studio choreographic work, its place in the cultural and artistic life of Kyiv in 1910-1920s are analyzed. Historiography of the problem is conditionally divided into five groups: scientific works, in which some aspects of the chosen research topic are covered in fragments; research investigations that solve the problem of the development of choreographic art in Kyiv in 1910-1920s; scientific studies related to the study of the processes of development of Soviet choreographic art during the first third of the XX century; cultural works that clarify the formation of the theatrical sphere of Kyiv in the 1910-1920s; art works, which present an analysis of the world and Ukrainian artistic avant-garde of the early XX century. Reference books published in the early XX century, Soviet journals of 1910-1920s and 1960-1980s, autobiographical literature played a significant role in the study. Dictionaries, specialized reference books and encyclopedic editions, which contain factual data on dissertation issues, also have become important.The source base of the study is represented by documents from the funds of the Central State Historical Archive of Ukraine in Kyiv, the State Archives of Kyiv region and the Archives of the Museum of Theater, Music and Cinematography of Ukraine (Kyiv).It is established that the formation of the European cultural and artistic field of the early XX century was influenced by original philosophical and aesthetic concepts formed by representatives of the artistic environment as a reaction to major historical changes that took place in Europe during the 1910-1920s. It is proved that the search for a new artistic "language" affected all spheres of art (literature, music, architecture, sculpture, dance, painting, decorative and applied art, etc.) and contributed to the formation of a new type of artist – a universal personality that can realize in several artistic areas. Among the most influential artistic movements were Fauvism, Cubism, Surrealism, Expressionism, Dadaism, Futurism, and others.The second section provides the study of cultural and artistic processes that took place during this period in Kyiv and clarification of the role of European and Russian artistic factors in these processes. It is noted that the creative development of the cultural and artistic sphere of Kyiv in the first two decades of the XX century took place simultaneously in all creative areas. This was facilitated, in particular, by the economic, political and cultural situation of Kyiv (one of the leading cultural centers not only of the Russian Empire but also of Europe) before the First World War, after it and some time after the revolutionary events of 1917 in Moscow and Petrograd, when the city on the Dnipro river became a concentration of powerful artistic forces that came from the northern capitals of the former empire in search of lost everyday comfort and new creative opportunities. Among the important artistic centers that significantly influenced the formation of the cultural face of Kyiv in the 1910-1920s were the creative association Kiltse (Koltso, Ring) (A. Ekster, A. Bogomazov, K. Vasilieva, N. Shyfrin, I. Rabinovych etc.), literary group of B. Yakubskyi (M. Zerov, M. Rylskyi, P. Tychyna, H. Kostiuk, M. Drai-Khmara, O. Burghardt, etc.), Narbutovsky circle (Narbutovsky club/group) (P. Tychyna, L. Kurbas, Y. Mykhailiv, M. Semenko, F. Ernst, O. Chapkivskyi, etc.), art club H.L.A.M. (acronym from Ukrainian words which mean painters, writers, artists, musicians), experimental school Shkola rukhu (School of Movement) by B. Nijinska, AKHCHU (Association of Artists of Red Ukraine) (F. Krychevskyi, I. Yizhakevych, H. Svitlytskyi, M. Samokysh, etc.), ARMU (Association of Revolutionary Art of Ukraine) (M. Boichuk, A. Bogomazov, M. Burachek, V. Meller, V. Yermylov, O. Khvostenko-Khvostov, etc.). An important example of avant-garde research in theatrical art was the work of directors K. Mardzhanov (Kote Marjanishvili), L. Kurbas, J. Osterwa, M. Tereshchenko, M. Bonch-Tomashevskyi, as well as film directors and cinematographers – H. Zatvornytskyi, P. Yezerskyi, Semenovych, Pidhoretskyi.It was found that the contribution of European and Russian artists in the development of the cultural space of Kyiv led to important artistic changes that took place both in academia (classical ballet) and in the field of choreographic experiments of the early XX century.It was established that ballet as a cultural and artistic phenomenon was formed in Kyiv in the 1900-1910s on the basis of the work of choreographers of Polish origin (S. Lenchevskyi, M. Lange, V. Zelevskyi, A. Romanovskyi, A.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Митрофаненко Ю. С. 
Революційні трансформації періоду визвольних змагань 1917 – 1922 рр. на теренах Центральної України: автореферат дис. ... д. і. н. : 07.00.01 / Ю. С. Митрофаненко. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній історіографії дослідженням, яке стосується історії Центральної України, одного з найменш науково осмислених історико-географічних регіонів нашої держави, періоду революційних трансформацій 1917 – 1922 р. Автором уперше визначено та обґрунтовано критерії меж Центральної України як регіону другого рівня Правобережжя України. У роботі на основі широкого кола джерел, частина з яких уперше вводиться до наукового обігу; проаналізовано особливості процесів Української революції на теренах Центральної України. За допомогою міждисциплінарного інструментарію розглянуто події, пов’язані з суспільно-політичними, громадськими, міжнаціональними, соціокультурними, військово-політичними трансформаціями на території Центральної України в добу Української революції; здійснено аналіз процесів визвольних змагань на теренах Центральної України, які мали суттєвий вплив на процеси українського державотворення впродовж 1917–1922 рр.; уточнено біографії впливових учасників боротьби за державність у Центральній Україні. Локальний контекст подій перших визвольних змагань у Центральній Україні вписано до загальноукраїнського історичного контексту епохи, виокремлено своєрідні риси боротьби за державність на теренах цього регіону.^UThe dissertation is the first study in domestic historiography that deals with the history of Central Ukraine, one of the least scientifically understood historical and geographical regions of our country, the period of revolutionary transformations of 1917-1922. The author defined and substantiated the criteria for the borders of Central Ukraine as a second-level region of the Right Bank of Ukraine for the first time. The work is based on a wide range of sources, some of which are being introduced into scientific circulation for the first time; the peculiarities of the processes of the Ukrainian revolution on the territory of Central Ukraine are analyzed. With the help of an interdisciplinary toolkit, the events related to socio-political, public, international, socio-cultural, military-political transformations in the territory of Central Ukraine during the Ukrainian revolution were examined; an analysis of the processes of liberation struggles on the territory of Central Ukraine, which had a significant impact on the processes of Ukrainian state formation during 1917–1922, was carried out; the biographies of influential participants in the struggle for statehood in Central Ukraine have been clarified. The local context of the events of the first liberation struggles in Central Ukraine is included in the all-Ukrainian historical context of the era, the peculiar features of the struggle for statehood in the territory of this region are singled out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського