Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (157)Книжкові видання та компакт-диски (8)
Пошуковий запит: (<.>K=ДУБЛЕТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Прилепський Я.Є. 
Властивості вихорів у двовимірних легкоплощинних феромагнетиках: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / Я.Є. Прилепський ; НАН України. Фіз.-техн. ін-т низ. температур ім. Б.І.Вєркіна. — Х., 2003. — 18 с.: рис. — Бібліогр.: с. 15. — укp.

Запропоновано дві моделі, що дають змогу розглядати властивості магнітних вихорів у легкоплощинному феромагнетику: спінові плакети та квазіодновимірну континуально-дискретну модель. Продемонстровано придатність даних моделей для аналізу статичних властивостей та динаміки магнітних вихорів, а також особливостей магнонного спектра двовимірних систем кінцевого розміру, що містять вихор. У межах плакетного розгляду передбачено нові особливості поведінки спінових хвиль у системах з вихором - зв'язування хвилі найнижчої першої азимутальної моди з позаплощинним вихором та трансформацію цієї моди у внутрішню моду вихору, осциляторну нестійкість азимутальних мод найнижчого дублету та трансформацію об'ємної спінової хвилі у поверхневу. У межах одновимірної моделі аналітично знайдено розподіли намагніченості у вихорі, що рухається стаціонарно. Розглянуто механізм активації магнонних мод магнетика з вихором у циркулярному магнітному полі, поляризованому в площині спінового упорядкування. Одержано схему основних резонансів, що індукуються даним полем у системі з вихором, пояснено частотну асиметрію процесу та описано каталізаторний сценарій зміни полярності вихору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377.3,022 +
Шифр НБУВ: РА325529

Рубрики:

      
2.

Філюк Л.М. 
Динамічні процеси у формуванні української терміносистеми інформатики (словотвірний аспект): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.М. Філюк ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз системи словотвірних типів у процесі формування української терміносистеми інформатики з диференціацією запозичених термінів, а також термінів, створених на підгрунті власних дериваційних ресурсів української мови як активної термінотвірної бази. Визначено й охарактеризовано основні етапи становлення української терміносистеми інформатики, роль українських словотвірних ресурсів, їх ресурсні особливості, функціональне навантаження, варіантність, активність, продуктивність, частність дериватів у текстах наукового стилю. Введено поняття діахронної вторинності деривата. Описано словотвірні типи морфологічних і неморфологічних способів словотворення термінів інформатики. З'ясовано суть проблеми варіантності термінів інформатики. Виявлено типи словотвірних варіантів зазначених термінів. Установлено, що для якісного оцінювання термінів-дублетів з метою їх відбору й уніфікації найголовнішою ознакою є рівень умотивованості терміна, якого було визначено шляхом розрахунку відповідності внутрішньої форми терміна, його дефініції з використанням компонентного аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч23 в3 + Ш141.4-34:Ч23 +
Шифр НБУВ: РА350143

Рубрики:

      
3.

Білик Л.С. 
Дієслівні словосполучення у східностепових говірках Донеччини: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.С. Білик ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 20 с. — укp.

Проаналізовано семантику, структуру, варіативність, особливості функціонування об'єктних, локативних та темпоральних словосполучень східностепових говірок Донеччини. Встановлено типи дієслівних сполучень з іменним компонентом та їх формальними та семантичними ознаками. Визначено локалізацію різних типів дієслівно-іменних конструкцій у говірках досліджуваного діалектного масиву та подано характеристику їх просторової поведінки. Доведено, що до ознак, які забезпечують єдність українських східностепових говірок з іншими говорами південно-східного наріччя на синтаксичному рівні, належать побудовані за типовими для багатьох українських говірок моделями структури з локативними, темпоральними та об'єктивними відношеннями. Відзначено, що кожна з моделей має діалектоспецифічні вияви, особливості яких визначаються лексико-семантичним набором головних компонентів та їх поширювачів, відтінками семантичних відношень між елементами словосполучення, засобами та показниками граматичного зв'язку між ними. Відзначено, що діалектні особливості прийменникових структур простежуються переважно в сфері синтаксичних функцій непрямих відмінків. Розглянуто рівень продуктивності моделей дієслівних словосполучень з іменним компонентом, значну увагу приділено особливостям функціонування дублетних утворювань у новостворених говірках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-220 + Ш141.4-671 +
Шифр НБУВ: РА324598

      
4.

Смоланка О.М. 
Екситони і фазові переходи в шаруватому сегнетоеластику Cssub3/sub Bisub2/sub Isub9/sub: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / О.М. Смоланка ; НАН України. Ін-т фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Показано, що цей ефект обумовлений належністю даних кристалів до звичайних у моноклінічній фазі та шаруватих - у гексагональний. Зареєстровано перехідну область в інтервалі температур 150 - 220 К, що складається з двох областей: гетерофазної (183 - 220 К) і залишкових внутрішніх напружень у моноклінній фазі (150 - 183 К). З'ясовано зміну характеру екстонно-фононної взаємодії внаслідок підвищення температури від слабкої до сильної в околі 150 К. З'ясовано природу ліній КРС і знайдено давидівські дублети. На основі цього ефекту запропоновано оптичний аналог транзистора.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.314.2 в7,022 + В375.1 в7,022 + В344.1,022 +
Шифр НБУВ: РА340349

Рубрики:

      
5.

Ребров В.А. 
Зондоформуюча система ядерного скануючого мікрозонду на базі інтегрованих дублетів магнітних квадрупольних лінз: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.01 / В.А. Ребров ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2010. — 21 с. — укp.

Визначено фізичні та геометричні параметри оптимізованої зондоформувальної системи з урахуванням яскравості пучка та величини енергетичного розкриду іонів у пучку, який забезпечує електростатичний прискорювач. Розроблено прецизійний дублет магнітних квадрупольних лінз нового типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В338.234,0
Шифр НБУВ: РА374127 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Сердюкова Т.І. 
Локативні та темпоральні синтаксеми в українських східнослобожанських говірках: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.І. Сердюкова ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено, що синтаксеми з локативним і темпоральним значенням в українських східнослобожанських говірках побудовані за типовими для багатьох українських говірок моделями. Проаналізовано різноманітні синонімічні засоби, які є вираженням того самого або близького значення, та створюють синонімічність синтаксису. Кожна з моделей має специфічні ознаки за характером головних компонетів та їх поширювачів, позначає однорідні або неоднорідні відношення, розрізняються засобами та показниками граматичного зв'язку між словами. Відзначено, що більшість міжговіркових відмінностей пов'язана з неоднаковим репертуаром лексем, розглянутих синтаксем, які є засобом вираження різних семантичних відтінків. На підставі зіставлення локативних і темпоральних синтаксем східнослобожанських говірок з синтаксемами історичних пам'яток виявлено динаміку їх розвитку, особливості функціонування дублетних утворень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-671
Шифр НБУВ: РА317984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Загнітко Н. Г. 
Назви їжі, напоїв у східностепових говірках Донеччини: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Н. Г. Загнітко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 19 с. — укp.

Проаналізовано склад, структурну організацію, семантику та просторову поведінку лексики народного побуту східностепових українських говірок. На підставі аналізу одного сегмента побутової лексики з'ясовано лексичне наповнення наддіалектних моделей назв їжі, напоїв у донецьких говірках. Аналіз структурної організації досліджуваної лексики дає підстави вважати вказану тематичну групу лексики організованою системою, що складається з лексико-семантичних груп, компоненти яких тісно пов'язані спільністю семантичного простору та протиставляються за рядом ДО. Структурно-семантичні особливості проаналізованої лексики характеризують говірки досліджуваного регіону як складову частину українського діалектного континууму, визначальна роль у формуванні якої належить південно-східному діалектному типу. Вплив різних діалектних типів на лексичну систему східностепових говірок спричинив формування таких характерних рис, як фонетична та граматична варіативність назв їжі, напоїв, уживання значної кількості дублетно-синонімічних назв, зміни в семантичній структурі досліджуваних номенів. Аналіз просторової поведінки назв їжі, напоїв східностепових говірок дозволив уточнити та доповнити інформацію щодо ареального членування говірок Донеччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671
Шифр НБУВ: РА379671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Туріс І.Ю. 
Німецькі запозичення в угорських говірках Закарпатської області: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.09 / І.Ю. Туріс ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2008. — 20 с. — укp.

Вперше проаналізовано німецькі запозичення в угорських говірках Закарпаття в семантичному, етимологічному, словотвірному, соціолінгвістичному та лінгвогеографічному аспектах. З'ясовано, що найбільше німецьких запозичень проникло в угорські говірки Закарпаття усним шляхом (90 %). Виявлено три основні способи поповнення німецьких запозичень: за допомогою словотворення (46,9 %), словоскладання (4,6 %) та переосмислення слів (1,2 %). Встановлено, що близько 41,6 % німецьких запозичень, що проникли в угорські говірки, залишились структурно незмінними. Доведено, що основними джерелами запозичення є баварсько-австрійські (55,5 %) та середньонімецькі (45,5 %) говірки. Виявлено, що після 1945 р. германізми поступово витісняються новими словами (здебільшого з української та російської мов). Досліджено явище синонімії та лексичні паралелізми (дублети). На підставі статистичного аналізу матеріалу з'ясовано, які лексичні групи угорських говірок були найбільш проникними для німецьких запозичень і визначено кількісне співвідношення слів різних частин мови у складі германізмів. Виявлено, що серед лексичних германізмів найбільше іменників (87,2 %), значно менше дієслів (8,0 %), прикметників (4,2 %), прислівників (0,4 %) і вигуків (0,2 %), числівників, займенників, сполучників і часток не виявлено. Наведено тематичну класифікацію німецьких запозичень, виділено 24 основні тематичні групи. Проаналізовано 502 німецькі запозичення, а разом з їх фонетичними та морфологічними варіантами - 919. Досліджено особливості фонетичного засвоєння та морфологічної адаптації німецьких запозичень угорськими говірками Закарпаття. Укладено "Атлас лексичних німецьких запозичень і їх відповідників в угорських говірках Закарпаття", з якого проаналізовано 25 лінгвістичних карт.

  Скачати повний текст


Шифр НБУВ: РА359147

      
9.

Лєснова В.В. 
Номінація людини та її рис у східнослобожанських українських говірках: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Лєснова ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1999. — 21 с. — укp.

Розроблена модель опису тематичної групи лексики, у складі якої наявна значна кількість конотованих елементів. Здійснено аномасіологічний та ареалогічний аналіз лексики східнослобожанських говірок на позначення людини та її рис. Встановлено лексико-семантичні зв'язки в межах досліджуваної тематичної групи, яка становить складну парадигму, що об'єднує ряд мікропарадигм, вичленованих на підставі реалізації понять, їх диференціації за певними ознаками. Розкрито особливості номінативних процесів у межах аналізованої тематичної групи, зазначено, що для більшості лексем на позначення людини та її рис характерна яскрава експресивність, більш виражена при пейоративній оцінці й менше - при меліоративній. Визначено провідні способи й засоби номінації. Розглянуто особливості функціонування дублетних утворень серед репрезентантів окремих сем. Досліджено функціональне співвідношення однослівної й багатослівної, первинної і вторинної номінації людини та її рис. Подано лінгвогеографічну характеристику аналізованої лексики. Відзначено, що східнослобожанським говіркам не властиве різко виражене протиставлення діалектних зон, хоча самі зони окреслюються; більшість міжговіркових відмінностей пов'язана з неоднаковим репертуаром лексем окремих сем у різних мікроареалах регіону, різною функціональною активністю репрезентантів семи. Визначено типи ареальної поведінки репрезентантів сем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-671

      
10.

Пономарьов О. Г. 
Оптимізація нелінійних процесів формування пучка в ядерному скануючому мікрозонді: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.04.20 / О. Г. Пономарьов ; НАН України, ННЦ "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2011. — 36 с. — укp.

Досліджено розвиток методів оптимізації нелінійних процесів формування пучка в ядерному скануючому мікрозонді (ЯСМЗ). Розвинено формалізм опису нелінійної динаміки фазових множин у зондоформувальних системах (ЗФС) двох типів: мікрозонда та прожектора. Показано, що зростання величини нелінійності ЗФС призводить до принципового обмеження застосування таких систем у ЯСМЗ для задач мікроаналізу. Формалізовано задачу оптимізації процесу формування пучка в ЗФС у вигляді задачі нелінійного програмування. Розв'язок задачі оптимального формування пучка в нелінійних ЗФС на базі параметричних мультиплетів магнітних квадрупольних лінз (МКЛ) дозволяє визначити межову роздільну здатність такого класу систем. Розроблено концепцію компактного ЯСМЗ на базі імерсійної ЗФС, у якій у процес формування пучка включена прискорювальна трубка електростатичного прискорювача. Проведено оптимізацію нелінійного процесу формування пучка в імерсійній ЗФС. Розроблено інтегрований дублет МКЛ нового типу, який дозволяє розв'язати задачу, пов'язану з точним юстуванням лінз у розподілених квадрупольних ЗФС. Створено експериментальну установку ЯСМЗ, у якій застосовано оптимізовану розподілену ЗФС із двома інтегрованими дублетами МКЛ. Одержано експериментальні профілі виходу вторинної електронної емісії за сканування пучком каліброваної мідної сітки, на підставі обробки яких визначаються розміри зонда. Розглянуто два підходи обробки профілів: у припущенні гаусового розподілу щільності струму в зонді та теоретичному розподілі, одержаному в результаті розв'язку задачі динаміки фазової множини в нелінійній ЗФС. Показано, що теоретичний профіль найбільш точно описує експериментальні результати. Це дозволяє стверджувати про адекватність теоретичної моделі нелінійних процесів формування пучка в ЗФС ЯСМЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В381.111.055,022
Шифр НБУВ: РА384500 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Гарасевич С.Г. 
Особливості комбінаційного розсіяння світла в гіротропних кристалах тетрагональної сингонії: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / С.Г. Гарасевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Встановлено залежність проявів просторової дисперсії в спектрах комбінаційного розсіяння світла гіротропних кристалів класу 422 від напрямку та величини хвильового вектора фонона. Показано, що в спектрах комбінаційного розсіяння світла тетрагональних гіротропних кристалів одночасно можуть існувати протилежні за характером типи поведінки розщеплення E-дублетів залежно від напряму хвильового вектора фонона, перший - відомий раніше та властивий всім тетрагональним нецентросиметричним кристалам, другий - зумовлений просторовою дисперсією першого порядку і тому притаманний лише гіротропним кристалам. Доведено, що розщеплення деяких E-дублетів повністю зумовлене просторовою дисперсією. Визначено тип вказівної поверхні псевдотензора гірації в низькочастотній області фононного спектра.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В374.1,022
Шифр НБУВ: РА317760 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Мовчун Є. С. 
Особливості перекладу українською мовою німецького комерційного Інтернет-дискурсу: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 10.02.16 / Є. С. Мовчун ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Охарактеризовано поняття фахової мови, сутність терміна та проблеми термінологічних відповідників під час перекладу фахових текстів з урахуванням підходів вітчизняних і зарубіжних науковців. Проаналізовано основні перекладознавчі характеристики фахового тексту, дискурс як лінгвістичну та перекладознавчу проблему. Детально розглянуто семантичні та граматичні особливості перекладу німецьких фахових текстів з електронної комерції, труднощі під час перекладу даних текстів українською мовою, термінологічну дублетність та необхідні перекладацькі трансформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-34:У542 + Ш143.24-77
Шифр НБУВ: РА372979 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Жерновей Є.Г. 
Релігійна термінологія сучасної французької мови: генеза, семантика, функціонування: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Є.Г. Жерновей ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

На підставі результатів аналізу релігійної термінології французької мови, її генетичної й лексико-семантичної структури, аспектів функціонування релігійних термінів у різних текстових жанрах установлено: базою для творення релігійної термінології стали латинська та давньогрецька мови, а також власне французькі утворення; запозичення з інших мов складають незначну частину термінів. Відзначено, що лексико-семантичні процеси в межах релігійної термінології сучасної французької мови виявляють специфічні риси: категоріальну багатозначність, міжсистемну антонімію, дублетність синонімів. Визначено, що ядром та центром функціонально-семантичного поля сакральності є біблеїзми та християнізми, а периферії - терміни нехристиянських релігій. Частотний аналіз фунціонування генетичних пластів релігійних термінологічних одиниць (РТО) в тексті виявив перевагу РТО латинського і власне французького походження. Зазначено, що функціональною особливістю цих пластів є те, що значна частина з них належить до термінів-інтернаціоналізмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-34:Э + Э2 в3 +
Шифр НБУВ: РА325752

Рубрики:

      
14.

Гончаров О.В. 
Система формування пучка ядерного мікрозонда: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.20 / О.В. Гончаров ; Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджена система містить у собі коліматор пучка, що складається з двох прямокутних діафрагм, а також фокусувальну систему на базі дублета магнітних квадрупольних лінз. Розроблено числовий код, який дозволяє розрахувати траєкторії іонів у системі та визначити внески в розмір пучка в площині мішені для таких аберацій, як хроматична, сферична, крайова та паразитна аберації, пов'язані з дефектами виготовлення та зборки лінз, юстирування системи лінз. Доведено, що домінуючими абераціями є паразитні аберації, пов'язані з неточностями установки полюсів у квадрупольній лізі; хроматична аберація й аберація, викликана обертальним роз'юстируваням з дублета. Розміри діафрагм оптимізувалися для одержання максимального струму пучка з заданим розміром намішені. Параметри пучка ядерного мікрозонда дозволяють реалізувати різні ядерно-фізичні методи аналізу (резерфордівське зворотне розсіювання, рентгеноспектральний аналіз із протонним збудженням, гамма-спектральний аналіз на протонному пучку). Виміряно концентраційні профілі основних і домішкових елементів на глибині до 1500 мкм. У покриттях з фторидного вольфраму на межі покриття - підкладка виявлено збільшення концентрації фтору в 10 разів, на відміну від об'ємної концентрації. Досліджено дифузію Cr з покриття до підкладки з пористого графіту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В381в641.8,022
Шифр НБУВ: РА315310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Карпіловська Є.А. 
Суфіксальна підсистема сучасної української літературної мови: будова та реалізація: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / Є.А. Карпіловська ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2000. — 36 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-201
Шифр НБУВ: РА308457 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Сосницький С.В. 
Теорія магнетронів на просторовій гармоніці з холодним вторинно-емісійним катодом: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.04 / С.В. Сосницький ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

Запропоновано самоузгоджену математичну модель магнетрона на просторовій гармоніці з холодним вторинно-емісійним катодом, що описує у двовимірній системі координат електронно-хвильову взаємодію, ефекти просторового заряду та вторинну емісію з холодного катоду. Модель описує стаціонарні та перехідні процеси. З використанням запропонованої моделі виявлено властивості досліджуваних приладів: відсутність періодичності просторового заряду, взаємодію електронів з несинхронною просторовою гармонікою високочастотного поля, наявність мультистабільності, неможливість передбачення співвідношення між амплітудами компонент дублету на основі даних холодних вимірювань, багатомодовий та багатоетапний процес збудження коливань. Одержані величини анодного току та вихідної потужності збігаються з даними експерименту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З848.43
Шифр НБУВ: РА320479 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Кручинін С.П. 
Термодинамічні ефекти у високотемпературних надпровідниках: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 14.01.22 / С.П. Кручинін ; НАН України. Наук.-технол. концерн "Ін-т монокристалів", Ін-т монокристалів. — Х., 2002. — 32 с. — укp.

Розглянуто проблеми термодинаміки d-спарювання на основі спін-флуктуаційного механізму, теорії надпровідності, що враховує складну багатозонну структуру високотемпературних надпровідників, теорії залежності критичної температури надпровідності від числа купратних шарів у елементарній гратці, теорії оптичних спектрів відбиття та поглинання, яка враховує взаємодію між шарами у високотемпературних надпровідниках. Показано, що температурна залежність електронної теплоємності для спін-флуктуаційного механізму в купратних надпровідниках пропорційна квадрату температури, яка відповідає d-спарюванню. Доведено, що температурна залежність надпровідної щілини у багатозонній моделі надпровідності більш складна у порівнянні з теорією Бардіна, Купера, Шріффера. З'ясовано, що спостережена немонотонна залежність критичної температури від числа купратних шарів з деяким максимумом, може бути пояснена з врахуванням взаємодії між купратними шарами. Вивчено оптичні спектри відбиття вісмутових кристалів, пояснено природу дублетів, спостережених у спектрах відбиття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В368.2,022
Шифр НБУВ: РА317923 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Комарова Л.О. 
Хіральна анізотропія коливальних мод вуглецевих та нітридборних нанотрубок: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Л.О. Комарова ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2007. — 24 с. — укp.

Розроблено модель одноперіодичних кристалів з метою розгляду вуглецевих і нітридборних нанотрубок згідно з новою класифікацією їх коливальних станів. Здійснено розрахунок форм нормальних коливань. З використанням цієї моделі описано та надано інтерпретацію аномального співвідношення інтенсивностей ліній першого та другого порядків в експериментально досліджених спектрах комбінаційного розсіяння світла. Експериментально встановлено давидівські дублети у спектрах комбінаційного розсіяння світла та інфрачервоного поглинання у монокристалах графіту та нітриду бору, а також їх кореляцію з коливальними модами нанотрубок. Виявлено ефект хіральної анізотропії коливальних мод, який визначає фізичну природу дублетних смуг у спектрах комбінаційного розсіяння світла одностінних вуглецевих і нітридборних нанотрубок. Доведено можливість використання співвідношення інтенсивностей компонент хірального дублету для визначення хірального складу вуглецевих нанотрубок, а величини хірального розщеплення - для оцінки їх діаметрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236,022 +
Шифр НБУВ: РА351767

      
19.

Карпенко О. С. 
Квантово-хімічне моделювання графеноподібних нанокластерів / О. С. Карпенко. — Б.м., 2021 — укp.

Методом DFT (U-B3LYP, 6-31G (d,p)) виконані розрахунки рівноважної будови вуглецевих нанокластерів (ВНК) гексагональної форми С6 С294 та властивостей як бездефектних, так і таких, які містять вакансії або впроваджені у графенову сітку атоми N (розділи 2 – 4). Встановлено, що основний електронний стан (ОЕС) ВНК С54 – С294 і дефектовмісних, а також систем, отриманих з ПАМ С96Н24 видаленням з молекули одного чи двох атомів Карбону, – не є синглетним. У бездефектного та дефектовмісних кластерах молекулярні орбіталі (МО), розподілені по подвійним (і майже потрійним) зв'язкам крайового циклічного ланцюга, залишаються вакантними, хоча відповідні їм енергії виявляються нижчими енергії деяких зайнятих фронтальних МО. ОЕС ізомерів ВНК С95N у залежності від положення у них атома N – не дублетний. Максимум лінії рівня N1s у спектрах кластерів С95N, С94N2 та С93N3 характеризується позитивним хімічним зсувом щодо положення цієї лінії у молекулі метиламіну.Реакція дисоціативної адсорбції молекули Н2 на азот- і боровмісних матрицях – екзотермічна, а для моделі чистої вуглецевої матриці – ендотермічна (розділ 5). Енергетичні параметри хемосорбції вказують на неефективність використання виключно вуглецевих матеріалів для хімічної адсорбції молекули Н2Каталітичну активність допованого N графену в реакції відновлення кисню (РВК) можна пояснити двома факторами: малою шириною забороненої зони в азотовмісних кластерах і активацією атомів С атомами N (розділ 6).Ключові слова: графен, ВНК, метод DFT, вакансії, дефектовмісні кластери, спінові стани, допування атомами N та В, РВК.^UCalculations by the quantum chemical method DFT using U-B3LYP, 6-31G (d, p) have showen that the electronic ground state (EGS) of ideal hexagon-shape carbon nanoclusters (CNC) C54 – C294 is not singlet. Their equilibrium spatial structure is such that the 2pz-orbitals of the atoms of the boundary cyclic chain (BCC) form a conjugate system weakly bound to the π-system of the inner part of the cluster, which allows it to be considered relatively independent. The distributions of the molecular electrostatic potential for their EGS have significant anisotropy, determining their electron and proton donor properties. The spectrum of one-electron energy levels in them is such that the molecular orbitals (MO) distributed along the BCC bonds remain vacant, although the corresponding energies are lower than the energies of some occupied frontier MOs. For small CNC of high symmetry, the usual dependence of the band gap on the number of atoms is not realized, due to the presence in them of twice-coordinated carbon (C(2)) atoms.The properties of CNCs and similar in structure and gross composition of polyaromatic molecules (PAM) differ significantly. This is especially true for the high-spin states of CNCs and the presence of two loosely coupled systems.For defect-containing clusters obtained from C96 CNC of ideal hexagonal shape by removing one (C96-1(1)) or two non-adjacent (C96-2(1)), or one (C96-1(2)) or two (C96-2(2)) non-adjacent pairs of carbon atoms, it is found that, despite the even number of electrons in them, the GES is not singlet. A similar conclusion is valid for systems that are obtained by removing from PAM C96H24 of one or two non-adjacent carbon atoms. The EGS of C95N isomers obtained from C96 CNC by replacing one carbon atom with a nitrogen atom (CNC-N) is in some cases, dependent on the position of the N atom, not a doublet. The most stable of the C95N clusters are those in which the Nitrogen atom occupies a pyridine position at one of the zigzag edges. The maximum of the core level line N1s in the calculated density spectra of single-electron states of CNC C95N, C94N2 and C93N3 is characterized by a positive chemical shift relative to the position of this line in the reference nitrogen-containing compound – methylamine. The magnitude of the chemical shift of the core level N1s is the smallest for the pyridine arrangement of the nitrogen atom and increases as the distance of the N atom embedded in the graphene matrix from the zigzag edge is removed. The reaction of dissociative adsorption of molecular hydrogen on nitrogen- and boron-containing graphene-like matrices is exothermic, and for models of pure carbon graphene-like matrix, the calculated data indicate a low probability of chemical adsorption of the H2 molecule on normal conditions.Regardless of the size of the polyaromatic molecule, for a pure carbon analogue, the energy value of the lower vacant molecular orbital has the lowest absolute value and the highest for boron-containing, indicating the highest electron acceptor capacity and therefore oxidative capacity relative to the hydrogen molecule as a reducing agent.The catalytic activity of nitrogen-doped graphene in the oxygen reduction reaction (ORR) can be explained by a combination of several factors, namely the reduction of the band gap in nitrogen-containing clusters compared to the original, purely carbon, cluster and the activation of carbon atoms by the neighbor nitrogen atoms. In the proposed consideration of ORR, there was used one of the possible structures that are formed by doping the original pure carbon graphene matrix. At other mutual arrangements of nitrogen atoms other types of activation of carbon atoms which are neighbors of the N atoms embedded in a matrix are possible dependent on the microstructure of the active sites formed during the chemical production of nitrogen-doped samples of graphene.Keywords: graphene, CNC, DFT method, vacancies, defectcontaining clusters, spin states, doping with N and B atoms, ORR.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Скороходов М. Ю. 
Особливості довговічності при зберіганні насіння малопоширених форм пшениці / М. Ю. Скороходов. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: біологічні основи довговічності насіння сільськогосподарських культур. Мета дослідження: встановити закономірності прояву довговічності насіння малопоширених видів і форм пшениці у зв′язку з його довгостроковим зберіганням. Методи дослідження: загальнонаукові, лабораторні, вимірювальний, біохімічний, статистичні. Новизна полягає у вирішенні важливого наукового питання подовження довговічності насіння малопоширених видів і форм пшениці при його зберіганні. Уперше встановлено роль лусок у довговічності насіння плівчастих видів пшениці, яка полягає у впливі наявності лусок на витривалість до прискореного старіння та проморожування за -20 оС, отже на довговічність насіння. Установлено порівняльну реакцію насіння конкретних зразків малопоширених видів і форм пшениці на різні режими прискореного старіння та на проморожування за температури -20 оС. Установлено зв′язок між антиоксидантною активністю насіння та його довговічністю за різних режимів прискореного старіння та в умовах проморожування. Результати: на основі проведених досліджень упродовж 2015-2018 рр. встановлено залежність довговічності насіння плівчастих видів пшениці від наявності лусок; можливість діагностувати довговічність насіння за вихідним рівнем антиоксидантної активності; оптимальну вологість насіння при зберіганні; визначено сферу застосування кожного з двох методів прискореного старіння. Ступінь впровадження: посів і закладка на довгострокове зберігання насіння плівчастих видів пшениці, звільненого від лусок, висушеного до вологості 5-6% впроваджено у Харківському національному аграрному університеті ім. В.В. Докучаєва, на Устимівській дослідній станції рослинництва Інституту рослинництва імені В.Я. Юр'єва НААН; діагностування довговічності насіння за вихідним рівнем антиоксидантної активності – у Харківському національному аграрному університеті ім. В.В. Докучаєва. Насіння плівчастих видів пшениці, збережене на основі встановлених закономірностей, використовується у навчальному процесі в Уманському національному університеті садівництва. Сфера впровадження: Одержані результати досліджень рекомендується використовувати у Національному сховищі зразків генофонду рослин України Інституту рослинництва імені В.Я. Юр'єва НААН, Дублетному сховищі Устимівської дослідної станції рослинництва, у селекційних і наукових установах при збереженні насіння зразків зернових культур, а також у навчальних програмах вищих і середніх навчальних закладів^UObject of research: biological bases of agricultural crops seed longevity. The purpose of the study: to establish the patterns of wheat underutilized species and forms seed longevity manifestation in connection with its long-term storage. Research methods: general scientific, laboratory, measuring, biochemical, statistical. The novelty lies in solving an important scientific question of prolonging wheat underutilized species and forms seed longevity during storage. For the first time, the role of hulls in the hulled wheats seed longevity is revealed, which is the effect of the hulls presence on the seed endurance to accelerated aging and freezing at -20 оС and therefore on the seed longevity. A comparative reaction of seed of specific wheat species and forms accessions to different modes of accelerated aging and freezing at a temperature of -20 оС is revealed. The connection between the antioxidant activity of the seed and its longevity under different modes of accelerated aging and in freezing conditions has been established. Results: on the basis of the conducted researches during 2015-2018, there are established the dependence of seed longevity of hulled wheat species on presence of hulls; the ability to diagnose the seed longevity by the initial level of antioxidant activity; optimal seed moisture during storage; the scopes of application of each of the two methods of accelerated aging are determined. Degree of implementation: sowing and depositing for long-term storage of the seeds of hulled wheats free from scales, dried to a moisture content of 5-6% are introduced at Kharkiv National Agrarian University named after V.V. Dokuchaev, at the Ustymivka Research Station of Plant Production of the Plant Production Institute named after V.Ya. Yuriev of NAAS; diagnosing the seed longevity by the initial level of antioxidant activity – in the Kharkiv National Agrarian University named after V.V. Dokuchaev. The seed of hulled wheat species preserved on the basis of established patterns are used in the educational process at Uman National University of Horticulture. Scope of implementation: It is recommended to use the obtained results of the researches in the National Plant Gene Pool Accessions Depository of Ukraine of the Plant Production Institute named after V.Ya. Yuriev of NAAS, Doublet Depository of Genepool Accessions in Ustymivka Research Station of Plant Production, in breeding and research institutions for the storage of cereals seed as well as in a training programs of higher and secondary educational institutions


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського