Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (19)Наукова електронна бібліотека (55)Реферативна база даних (620)Книжкові видання та компакт-диски (496)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>K=КРИМСЬКОТАТАРСЬК$<.>+<.>K=ЖУРНАЛІСТИКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 78
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кангієва Е.М. 
Вивчення історії та етнографії Криму в тюркомовній періодиці кримськотатарської діаспори (1888 - 1991 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Е.М. Кангієва ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Вперше виявлено, введено до наукового обігу, систематизовано та проаналізовано кримознавчі публікації тюркомовних періодичних видань кримськотатарської діаспори від кінця XIX ст. до 1991 р. (близько 4-х тис. позицій). Висвітлено внесок даних наукових розробок у розвиток історіографії Криму. Вперше комплексно та всебічно відтворено історію становлення та розвитку видавничої діяльності кримськотатарської діаспори у 1888 - 1991 рр. Репрезентовано біографії видавців, редакторів і авторів публікацій, встановлено провідні тенденції та напрями вивчення Криму закордонними кримськотатарськими вченими. Відтворено повний історико-етнографічний репертуар публікацій тюркомовних видань діаспори до 1991 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР-6КРМ)5/6 + Т3(4УКР-6КРМ)5/6 +
Шифр НБУВ: РА357063

Рубрики:

      
2.

Мустафаєва З.І. 
Виховання дошкільників засобами етнопедагогіки у кримськотатарських сім'ях: Автореф. дис ... канд. пед. наук: 13.00.08 / З.І. Мустафаєва ; І-т пробл. виховання АПН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Теоретично й експериментально обгрунтовано педагогічні умови ефективності виховання дошкільників засобами етнопедагогіки у кримськотатарській сім'ї. Визначено форми взаємодії дошкільного закладу та сім'ї щодо використання виховного потенціалу кримськотатарської етнопедагогіки. Розглянуто процес і наведено результати експериментального дослідження особливостей виховання дошкільників засобами етнопедагогіки на базі системного підходу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч411,01
Шифр НБУВ: РА315961 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Латишева О.В. 
Відродження освіти та культури кримських татар на етапі становлення незалежності України (1991 - 2001 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Латишева ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 18 с. — укp.

З використанням різноманітних джерел досліджено процес становлення та розвитку системи освіти, науки й культури кримських татар у період повернення на історичну батьківщину. Проаналізовано прийняті закони Верховної Ради України, укази та доручення Президента України, постанови й рішення Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти й документи Верховної Ради Автономної республіки Крим (АРК), постанови та розпорядження Ради Міністрів АРК. Показано діяльність державних органів влади України, органів влади АРК, роль кримськотатарських громадських організацій й участь міжнародних організацій у становленні освіти й культури репатріантів. Зазначено, що процес відродження освіти й культури у найближчий період повинен підтримуватися та спиратися на стабільну державну програму й охоплювати якомога ширше всі сторони освітніх і культурних процесів, що відбуваються у кримськотатарському соціумі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)64-7 + Ч34(4УКР)45 +
Шифр НБУВ: РА332566

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Велешко О.М. 
Вплив віктимних чинників на політичну поведінку кримськотатарських репатріантів: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.05 / О.М. Велешко ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Проведено дослідження впливу віктимних чинників на політичну поведінку депортованих народів на прикладі кримськотатарських репатріантів. Наведено загальну характеристику віктимних чинників, якими є: наявність ситуації, що провокує поведінку жертви у депортованих етносів; відсутність злочинця, який у свідомості депортованих асоціюється насамперед з тоталітарною державою СРСР; відсутність в українському законодавстві механізмів відшкодування збитків жертвам політичних злочинів. Розглянуто депортацію народів як віктимогенерувальну проблему тоталітарної держави, виявлено вплив факту депортації на політичну поведінку кримськотатарських репатріантів та її віктимні наслідки. Зроблено висновок, що віктимність стає ресурсом, який етнічна еліта використовує у політичній боротьбі. Проаналізовано вплив віктимних чинників на процес прийняття політичних рішень у кримськотатарських репатріантів. Досліджено основні способи маніпулювання представниками кримськотатарського етносу, які формуються під впливом віктимної складової: консолідація етносу навколо ідеї національної державності та відновлення прав, втрачених внаслідок депортації 1944 р., надання соціальним проблемам національного забарвлення. В аспекті трансактного аналізу розглянуто специфіку механізмів прояву комплексу жертви у депортованих народів, з'ясовано причини виникнення радикальних настроїв у етнічному середовищі. Встановлено особливості розвитку феномену етнічного лобізму. Досліджено вплив віктимної складової на конструювання способів етнічного лобіювання у кримському соціумі та політикумі й обгрунтовано шляхи подолання етнічної віктимності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф50(4УКР-6КРИ) + Ф088 +
Шифр НБУВ: РА358841

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Мазінов А.С. 
Грецькі та італійські запозичення в кримськотатарській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / А.С. Мазінов ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вперше проведено діалектологічний аналіз окремих гірських та південнобережних говорів кримськотатарської мови та встановлено їх зв'язок з румейськими та урумськими діалектами. Уточнено і проведено подальшу розробку структури лексем, визначених А.М.Меметовим як ранні запозичення. Переглянуто і розширено склад і кількість тематичних груп запозичень. Зроблено більш детальний і повний аналіз фонетичної, морфологічної та лексико-семантичної трансформації запозичених слів у кримськотатарській мові, поданий у роботах А.М.Меметова. Матеріали дослідження співвіднесено з особливостями діалектів і говорів сучасної кримськотатарської мови. Вперше здійснено спробу виділення та класифікації італійських запозичень у кримськотатарській мові. Зіставлено структури і типи грецької та італійської запозиченої лексики. Проаналізовано проблеми, супутні процесу запозичення іншомовної лексики: контактів і взаємовпливу мови реципієнта та донора, ареальних процесів запозичення іншомовної лексики, збереження найдавніших форм запозичення у великих регіонах і зонах осідлих тюркських народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.291-322 +
Шифр НБУВ: РА329971

      
6.

Акчуріна-Муфтієва Н.М. 
Декоративно-прикладне мистецтво кримських татар ХV - першої половини ХХ ст. (етапи розвитку, типологія, стилістика, художні особливості: автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 17.00.06 / Н.М. Акчуріна-Муфтієва ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2009. — 36 с. — укp.

Висвітлено історію формування кримськотатарського декоративно-ужиткового мистецтва у XV - першій половині XX ст., проведено його комплексне дослідження як принципово важливого та характерного різновиду національної художньої культури. Сформовано концепцію декоративності кримськотатарського мистецтва з урахуванням різних історико-культурних нашарувань, усього художнього досвіду, набутого протягом віків населенням Криму. Простежено еволюцію художньо-виражальних засобів творення форм і декору виробів. Визначено типи виробів і розроблено класифікацію орнаментів кримськотатарського декоративно-ужиткового мистецтва, проведено їх аналіз як цілісної художньої системи, до наукового обігу введено широкий фактологічний матеріал. Наведено характеристику кримськотатарського символічного контексту основних орнаментальних мотивів. Створено мистецтвознавчий словник кримськотатарського декоративно-ужиткового мистецтва й орнаментики відповідно до лексичного звучання, побутового призначення та символічного контексту. З'ясовано, що національну самобутність кримськотатарського декоративно-ужиткового мистецтва від часів прийняття Ісламу визначили етнічні традиції, стиль і канони ісламського мистецтва. Зроблено висновок про необхідність урахування у процесі вивчення мистецької й архітектурної спадщини кримськотатарського народу його етнічних традицій, що склалися у взаємозв'язку з сусідніми причорноморськими народами та традицій мусульманської культури, що сформувалися протягом століть.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ123(4УКР-6КРИ=тат)4/6 +
Шифр НБУВ: РА362631

Рубрики:

      
7.

Ганкевич В.Ю. 
Джадидистська реформа просвіти кримських татар (межа XIX - XX ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.Ю. Ганкевич ; Ін-т сходознавства ім. А.Кримського НАН України. — К., 2000. — 35 с. — укp.

Розглянуто питання виникнення і розвитку джадидистської реформи просвіти кримських татар у системі народної освіти та преси. Розроблено нову концепцію формування джадидизму серед кримських татар, його розповсюдження за межами Криму. Встановлено витоки освітянського джадидизму в Таврійській губернії з етноконфесійної та колоніальної систем освіти. Реконструйовано структуру, яку створювали новометодники в національній освіті: джадидистське мектебе-мектебе-руштіє-реформоване медресе. Проаналізовано основні положення мектебе-руштіє-реформоване медресе, а також основні положення джадидизму, напрямки його впровадження в суспільства тюркських народів. Висвітлено всі важливі етапи створення та розвитку кримськотатарського друку, який кілька десятиліть був єдиним серед тюркомовних народів Росії. Досліджено типи поліграфічної продукції, їх вплив на просвітянський процес кінця ХІХ - початку ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР7)52 + Т3(4УКР-6КРМ)52-7
Шифр НБУВ: РА310317 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Сеферова Ф.А. 
Етико-естетична парадигма кримськотатарської прози 60 - 80 рр. ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.10 / Ф.А. Сеферова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Висвітлено певні аспекти вивчення етичних ціннісних орієнтирів європейськими, російськими, українськими та кримськотатарськими вченими. Своєрідність періоду 1960 - 1980-х рр. досліджено на прикладі творчості яскравих особистостей - Ш.Алядина, Ю.Болата, Р.Муедина, М.Лієва, Дж.Аметова, І.Паші, Черкез-Алі, А.Османа, У.Едемова, Е.Аміта, Е.Умерова, які привнесли до кримськотатарської прози нове бачення світу, оригінальність мислення. На підставі аналізу творів періодів підвищення національної свідомості, розпаду царської імперії, радянської доби та департації розглянуто взаємодію та взаємопроникнення етичного й естетичного начал. Досліджено етичні універсалії у творчості письменників післядепартаційного періоду, найбільший розвиток творчості яких відбувся за років стагнації. Описано модифікації дихотомії "етичне-естетичне" у кримсько-татарському літературознавстві. Розкрито проблему трансформації фольклорних мотивів у творчості письменників. Показано взаємопроникнення літературних і фольклорних традицій у художній прозі тюркомовних народів Середньої Азії. У ретроспективі кримськотатарської літератури висвітлено проблему етико-естетичного ідеалу. Показано мотиви й ідейне підгрунтя його формування. Визначено етичні цінності й етнічні пріоритети. Виявлено аксіологічні аспекти етичного й естетичного, а також їх матеріалізацію за різних рівнів художньої структури (сюжету, фабули, композиції, системи персонажів, жанрових і мовно-виражальних засобів), що дозволило дослідити традиції та новаторство кримськотатарської прози зазначеного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР=632.94)6-334 +
Шифр НБУВ: РА350179

Рубрики:

      
9.

Міщенко Н.І. 
Етнопсихологічні чинники виникнення особистісних проблем дитини: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Н.І. Міщенко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто особистісні проблеми дитини старшого дошкільного віку. Досліджено етнічну специфіку особистісних проблем дитини, що виникають під час її соціалізації та інкультурації, з метою розробки проективної конструктивної методики їх діагностики та надання подальшої психологічної допомоги. Показано значимість етнічної специфіки особистісних проблем дитини, пов'язаних із соціалізацією. Визначено розбіжності в симптомокомплексах особистісних проблем і в рівні їх вираження між дітьми слов'янського та кримськотатарського етносів. Створено та перевірено на надійність і валідність проективну методику "Конструктивний тест родини" для виявлення особистісних проблем дитини, а також тієї сімейної ситуації, у якій вона перебуває. Розроблено та реалізовано програму для надання психологічної допомоги дітям з урахуванням їх етнічної належності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.720.1 + Ю952.1-734 + Ч314
Шифр НБУВ: РА320185 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Хаялі Р.І. 
Етносоціокультурна еволюція кримськотатарського народу в XX ст.: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01, 07.00.02 / Р.І. Хаялі ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І. Крип`якевича, Ін-т народознав. — Л., 2010. — 32 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження етносоціокультурної еволюції кримськотатарського народу у XX ст. Розглянуто тенденції, закономірності й особливості демографічного та соціального розвитку, освітні й культурні процеси, наведено відомості про національний рух. Висвітлено соціокультурну еволюцію кримських татар на початку XX ст. Проаналізовано демографічні та соціальні зміни, модернізацію освіти та культури. Досліджено генезис національного руху. Зроблено висновок, що домінантою соціокультурних процесів у даний період виступав джадидизм. Проаналізовано етносоціокультурну еволюцію кримських татар у Кримській АССР. Розглянуто соціальні зміни, розвиток радянської системи освіти та культури, діяльність національного руху. Зроблено висновок, що етносоціокультурні процеси у тоталітарній державі мали регресивний характер. Розглянуто етносоціокультурну еволюцію кримських татар у другій половині XX ст. Показано вплив депортації, ліквідації національної системи освіти та культурних установ на соціокультурні процеси. Виявлено, що досліджуваний період був найгіршим в історії кримських татар XX ст. Проаналізовано соціокультурну еволюцію у суверенній Україні. Зроблено висновок, що даний процес знаходився на новому якісному етапі розвитку, що характеризується відновленням етнічної цілісності, відродженням освіти та культури. Досліджено трансформацію національного руху за умов формування правової держави та громадянського суспільства. Встановлено, що демографічні зміни, система освіти, етнокультура та національний рух не завжди прогресували за зростаючою одночасно. Виявлено залежність даних тенденцій від політичних процесів і соціально-економічної політики. Доведено, що етносоціокультурна еволюція кримськотатарського народу в XX ст. мала періоди розвитку, стагнації з трансформацією у нову якісну стадію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРИ)6 + Ф51(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА370509 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Аджімуратова З.Н. 
Звукозображальна лексика кримськотатарської мови: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / З.Н. Аджімуратова ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Впреше у кримськотатарському мовознавстві проведено дослідження звуконаслідувальних і звукосимволічних слів. Визначено місце звукозображальної лексики в сучасній кримськотатарській мові. Охарактеризовано фонетичну структуру звукозображувальних слів, зроблено їх морфемний аналіз. Проаналізовано морфологічний склад звукозображувальних основ, описано фонетичні моделі кореневих морфем кримськотатарської мови, виявлено їх особливості та функції. Виділено типи звуконаслідувальної лексики в сучасній кримськотатарській мові. Розкрито природу явища звукосимволізму. Зроблено класифікацію звукосимволічних слів, проведено їх етимологічне дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.294-212.77 +
Шифр НБУВ: РА357485

Рубрики:

      
12.

Черняков Б.І. 
Зображальна журналістика в друкованих засобах масової інформації від виникнення до середини XIX століття: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.08 / Б.І. Черняков ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 37 с. — укp.

Аналізується розвиток ілюстрування вітчизняних і зарубіжних періодичних видань від ХVII до середини ХІХ століття як складової зародження і формування зображальної журналістики. Показано вплив соціокультурних факторів на типологію періодики. Розглянуто еволюцію та особливості ілюстрування газет і журналів, а також альманахової літератури на ранніх етапах їх типологічної диференціації, вироблення сталих форм словесно-зображального синтезу і початкових форм зображальної публіцистики, специфіку застосування засобів художньо-поліграфічного оформлення видань, діяльність видавців, редакторів і художників-ілюстраторів, еволюцію технологій ілюстрування, особливості розвитку ілюстрування видань в Україні. Виклад результатів дослідження проведено в контексті висунутої автором концепції становлення і функціонування зображальної журналістики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4РОС)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Прохоров Д.А. 
І.І.Казас - просвітитель караїмів та кримських татар: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Д.А. Прохоров ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2005. — 15 с. — укp.

Висвітлено життя та діяльність відомого просвітителя караїмів і кримських татар середини XIX - початку XX ст. І.І.Казаса. З використанням численних джерел та на підставі синтезу історіографічної спадщини з даної проблеми зроблено висновок про особливе значення цієї неординарної особистості у суспільно-політичному та просвітянському русі караїмського та кримськотатарського народів. Охарактеризовано роль І.І.Казаса у створенні учбових закладів нового типу, розробці учбово-методичної літератури з використанням останніх наукових досягнень. Проведено компаративний аналіз політичних, соціально-економічних передумов розвитку російської державної системи освіти караїмів та кримських татар. Розглянуто діяльність І.І.Казаса у рамках Таврійської вченої архівної комісії - публікації ним різноманітних статей, архівну та музейну роботу, пропаганду історичних знань серед населення Криму. Відзначено, що просвітницька діяльність І.І.Казаса відображена його роботою з видання періодичної друкарської продукції, науково-популярних статей та поетичних творів. Наголошено, що діяч здійснив вагомий внесок у становлення кримсько-татарської національної преси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)5-8 Казас +
Шифр НБУВ: РА339851

Рубрики:

      
14.

Короленко Б.А. 
Інкорпорація Криму Російською імперією у 1783 - 1796 рр.: політичний та етносоціальний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.А. Короленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 18 с. — укp.

На підставі аналізу широкого кола архівних джерел та опублікованих матеріалів досліджено процеси політичної та етносоціальної інкорпорації Криму Російською імперією в 1783 - 1796 рр. Розглянуто трансформації в адміністративно-політичному устрої, етносоціальному, демографічному та конфесійному становищі Криму, спричинені анексією 1783 р. Проаналізовано колонізаційну політику російського уряду, зокрема, заселення півострова поліетнічним населенням, насамперед українцями. Досліджено державну політику імперії щодо кримськотатарського населення у політичній, соціальній та конфесійній царині. Значну увагу приділено впливу зовнішньополітичних, ментально-психологічних і релігійних чинників на перебіг та наслідки інкорпорації Криму Російською імперією у досліджений період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)46 +
Шифр НБУВ: РА341064

Рубрики:

      
15.

Артамонова І.М. 
Інтернет-журналістика в Україні: еволюція, соціоінформаційний контекст, системні характеристики: автореф. дис... д-ра наук із соц. комунікацій / І.М. Артамонова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т журналістики. — К., 2009. — 31 с. — укp.

Доведено наявність стратегічної необхідності у проведенні досліджень інтернет-засобів масової інформації (ЗМІ) як нового виду засобів масової комунікації, а також аналізу розвитку традиційних ЗМІ у новому комунікаційно-технологічному контексті та практиці їх адаптації до мультимедійних творчих умінь. Вирішено комплекс теоретичних і практичних завдань, пов'язаних з виділенням мережевих ЗМІ з усіх ресурсів Інтернету та пошуком їх місця в системі ЗМІ. Проведено комплексне вивчення інтернет-ЗМІ українського сектора мережі інтернет як особливої типологічної групи з певними типологозначущими ознаками, притаманними цій групі ЗМІ. На цій базі визначено платформи для внутрішньогрупової диференціації та наведено прогноз подальшого розвитку нових ЗМІ. Розроблено принципи системного, змістового, дискурсивного, тематичного, дизайнерського подання інформації кожним видом інтернет-медіа з урахуванням його унікальних інтерактивних, гіпертекстуальних і мультимедійних особливостей на базі конвергенції та дигіталізації засобів масової комунікації. Вперше розглянуто трансформацію теоретичних і практичних підходів до поняття "професіоналізм" стосовно журналістики та сфери соціальних комунікацій у зв'язку з розвитком інтернет-медіа та визначено нові сучасні професійні орієнтири.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч62с51
Шифр НБУВ: РА366762

      
16.

Сейтяг'яєв Н.С. 
Історична проза в кримськотатарській літературі ХV - ХVІІІ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.10 / Н.С. Сейтяг'яєв ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філології. — К., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу творів кримських істориків, матеріалів архівів і досліджень висвітлено аспект зародження кримськотатарської історіографії у контексті золотоординської літератури, її розвитку у складі придворної літератури Кримського ханства та поступового загасання в Османській імперії наприкінці XVIII - XIX ст. Досліджено проблему фольклорних коренів письмової історичної традиції Золотої Орди та форм участі фольклору у розвитку історичної прози Кримського ханства. Виявлено паралелі між історичною прозою та сучасною їх кримськотатарською придворною поезією, історичною прозою інших народів (турецькою, узбецькою, перською, російською). Приділено увагу проблемам літературного канону та вияву авторської індивідуальності у творах національної історіографії. Здійснено спробу наукової періодизації розвитку кримськотатарської історичної прози XV - XVIII ст. Виділено три періоди, відповідно до яких розглянуто літературно-культурний процес у Кримському ханстві. Охарактеризовано основні особливості поетики національних історичних творів. Проаналізовано зміни, що відбулися у даній прозі протягом XV - XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР=632.94)-334 +
Шифр НБУВ: РА340262

Рубрики:

      
17.

Бушаков В.А. 
Історична топонімія Криму: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.13 / В.А. Бушаков ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Визначено та охарактеризовано основні етапи розвитку історичної топонімії Криму. Уперше висвітлено основні тенденції розвитку топонімічної системи кримськотатарської мови у контексті розселення, міграцій, господарської діяльності населення півострова. Досліджено питання щодо відродження цієї системи. Доведено відсутність у кримській історичній топонімії індоарійських реліктів, постульованих О.Трубачовим. Уперше всю кримську топонімію розглянуто в історичній динаміці та семантико-топологічному аспекті. Проаналізовано лексичний склад, семантичну базу, словотвірну структуру тюркської топонімії Криму у її повному обсязі. Зроблено спробу дослідити закономірності утворення й розвитку топонімії як релігійної топонімічної системи з використанням відповідних матеріалів щодо Криму. Запропоновано ряд етимологій кримських топонімів, регіональних термінів та етнонімів з залученням екстралінгвістичних даних та генетичних і семантичних паралелей з різних мов і регіонів. З використанням топонімічного матеріалу вивчено етногенез кримськотатарського народу, а також на підставі даних топонімії виявлено етногенетичні зв'язки кримських татар з іншими етносами. За результатами вивчення ойконімії з'ясовано схему еволюції тимчасових поселень татар-кочовиків у постійні селища. До наукового обігу введено значний топонімічний матеріал. Укладено картосхему кадиликів й каймакамств у Кримському ханстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.161 + Ш163.291-316.1 + Д8 в(45УКР7-6КРИ)4 +
Шифр НБУВ: РА335162

Рубрики:

      
18.

Джелілов А. А. 
Когнітивна діяльність людини в кримськотатарській, англійській та українській фразеології: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / А. А. Джелілов ; МОНМС України, Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с. — укp.

Проведено аналіз фразеологічних одиниць щодо виявлення їх національної специфіки, яка відображується в картинах світу носіїв трьох мов. Розроблено семантичну класифікацію фразеологізмів, що характеризують пізнавальні процеси людини: відчуття, сприйняття, пам'ять, уяву, мислення та розумові здібності людини й її мовленнєву діяльність. Визначено типи міжмовних відношень фразеологічних одиниць: міжмовні фразеологічні еквіваленти, міжмовні фразеологічні аналоги та безеквівалентні фразеологічні одиниці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш12-33
Шифр НБУВ: РА384876 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Бабін Б.В. 
Конституційно-правовий статус корінних народів України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Б.В. Бабін ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2005. — 19 с. — укp.

Вперше в Україні здійснено дослідження проблеми визначення конституційно-правового статусу корінних народів України та запропоновано шляхи вирішення даного питання. Проаналізовано особливості етнічного, політичного, культурного та правового розвитку окремих етнічних груп, які виникли у межах України й обгрунтовано юридичні підстави визнання цих етносів корінними народами. Запропоновано визначення корінних народів України як спільнот (етнічних груп) громадян кримськотатарської, караїмської та кримчакської національностей, що відчувають етнічне самоусвідомлення та спільність між собою. Створено вичерпний перелік етносів, визнаних корінними народами України. Вперше обгрунтовано їх відмінні ознаки від інших етнічних суб'єктів конституційного права - української нації та національних меншин і етнічних груп. Досліджено міжнародний досвід визначення та забезпечення конституційно-правового статусу корінних народів та можливості його викорстання в Україні. Наведено оцінку політико-правових вимог і правового становища національно-представницьких структур караїмського, кримськотатарського та кримчакського народів і розроблено проект Закону "Про корінні народи України" як засіб врегулювання їх правового статусу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)341 +
Шифр НБУВ: РА335511

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Масаєв М.В. 
Кримські татари у збройних силах Росії (кінець XVIII - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.В. Масаєв ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 18 с. — укp.

Розглянуто історію виникнення та розвитку таврійських татарських дивізіонів бешлейського війська і, зокрема, процес їх формування, особливості служби та причини розформування. Зазначено роль кримських кіннотатарських полків у військових подіях напередодні та під час Вітчизняної війни 1812 р. і закордонних визвольних походах російської армії 1813 - 1814 рр. Висвітлено участь кримськотатарських військових формувань у складі російської гвардії. Розкрито особливості служби кримських татар після введення загальної військової повинності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)4/5 +
Шифр НБУВ: РА323584

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського