Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (54)Книжкові видання та компакт-диски (92)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ОСИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Лоза І.М. 
Еколого-біологічна характеристика осиково-березових кілків Придніпров'я, їх охорона та раціональне використання: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / І.М. Лоза ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено екологічну роль осики та берези у формуванні лісових екосистем степової України. Розглянуто закономірності розповсюдження зазначених деревних порід в основних типах ландшафту. Проаналізовано історію досліджень грунтів та складу деревної рослинності осиково-березових кілків. Значну увагу приділено особливостям заселення осикою лісових еродованих суглинків та рекомендовано створення штучних фітоценозів за участю осики з метою закріплення грунту. За умов заплав степових річок екологічна роль осики та берези полягає у піонерному заселенні заростаючих озер та боліт, на грунтах, непридатних для існування більш вимогливих деревних порід. Проаналізовано хімічний склад грунтів кілків та досліджено хімізм грунтових вод. Наведено характеристику екологічної ролі осики та берези у формуванні кілочних лісів за умов дюнно-улоговинного ландшафту піщаних терас. Визначено склад рослинності та хімічні характеристики грунтів, що відрізняються зволоженістю. Розглянуто процеси гумусонакопичення у піщаних грунтах під деревною рослинністю, а також запропоновано заходи щодо раціонального використання ресурсів осиково-березових кілків на пісках. На солонцевій терасі виявлено сукцесійну динаміку фітоценозів та едафотопів осикового кілка з прогнозуванням їх подальшої еволюції. Побудовано генетичний ряд зміни типів лісу в часі відповідно до зміни гідрологічного режиму. Проаналізовано склад органічної речовини. Встановлено, що методи математичної статистики дозволили виявити тенденції у розподілі хімічних компонентів на підставі грунтового профілю. Доведено необхідність охорони та раціонального використання осиково-березових кілків як унікальних природних об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*805.9-658.12-043,022 + П342.92 осинові
Шифр НБУВ: РА309325 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Осика Г.О. 
Електронні джерела політичного впливу: форми маніпулювання свідомістю та засоби їх обмеження: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Г.О. Осика ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Систематизовано електронні джерела політичного впливу із з'ясуванням конкретних форм політичного маніпулювання свідомістю громадян України та визначенням основних засобів подолання їх негативного впливу на демократизацію політики українського суспільства. Визначено електронні джерела політичного впливу як систему сучасних технологічних засобів і процедур, яка допомагає вводити в оману велику кількість людей для прагматичного вирішення політичних цілей. Розглянуто політичне маніпулювання як небезпечний процес, що примушує громадян діяти всупереч власним інтересам. Доведено, що його домінування у політичній сфері переорієнтовує демократію на латентні способи завоювання влади, спотворює її сутність та формує антидемократичні форми політичного правління. Висвітлено засоби убезпечення від електронних технологій маніпулятивного політичного впливу як основні елементи національної безпеки і захисту демократичного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф052 +
Шифр НБУВ: РА360739

Рубрики:

      
3.

Домашовець Г.С. 
Зональна біопродуктивність лісів Львівщини та її динаміка: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Г.С. Домашовець ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано сучасний стан і наведено лісівничо-таксаційну характеристику насаджень головних лісотвірних порід Львівщини за лісорослинними областями (Карпат, Опілля, Малого Полісся та Розточчя). Розроблено та реалізовано методику розрахунку загальної фітомаси лісів Львівщини та депонованого в ній вуглецю на основі узагальненого обліку лісового фонду області за запасом стовбурової деревини на рівні лісорослинних областей, лісокористувачів, лісогосподарських підприємств, а також за групами лісотвірних (хвойних, твердо-, м'яколистяних) і деревних (сосни, ялини, ялиці, модрини, дуба, бука, граба, ясеня, берези, осики та вільхи) порід. Створено системи математичних моделей зв'язку вагових параметрів основних компонентів фітомаси з запасами стовбурової деревини дослідних насаджень. Одержано відповідні моделі. Для практичного використання у системі лісового моніторингу для оцінювання фітомаси деревостанів головних лісотвірних порід Львівщини запропоновано математичні моделі динаміки та довідкові таблиці обсягів компонентів фітомаси насаджень головних лісотвірних порід даного регіону (абсолютно сухий стан), відношення надземної фітомаси до запасу насаджень у корі, таблиці вмісту вуглецю у надземній фітомасі деревостанів головних лісотвірних порід Львівщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.5(4УКР-4ЛЬВ) +
Шифр НБУВ: РА362548

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Целень Я.П. 
Лісівничо-екологічні особливості відтворення букових лісів центральної частини Західно-Подільського горбогір'я: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / Я.П. Целень ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Охарактеризовано лісовий фонд центральної частини Західно-Подільського горбогір'я, розподіл площі букових лісостанів за експозицією, стрімкістю схилів, групами віку, класами бонітету, типами лісу. За даними пробних площ проаналізовано структуру, ріст, продуктивність і плодоношення деревостанів бука та процеси природного поновлення і розвиток трав'яного покриву під наметом зімкнутих букових лісів. На науково-виробничих стаціонарах досліджено структуру та динаміку нагромадження підросту бука та його супутників і розвиток трав у зв'язку з суцільними, поступовими та вибірковими способами рубок головного користування та рубками поліпшення якісного складу лісів: прохідною рубкою та рубкою переформування. Встановлено, що незважаючи на слабке плодоношення бука, на лісосіках спостерігається поступове нагромадження його підросту. До складу підросту входять в'яз голий, ясен звичайний, черешня, береза повисла, осика, верба козяча. Найбільш сприятливо проходить формування складу молодого покоління лісу на лісосіках рівномірної поступової дво- та триприйомної, групово-вибіркової триприйомної, вузькосмугової рубки Вагнера, улоговинної триприйомної та добровільно-вибіркової сильної інтенсивності рубок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.12-44 +
Шифр НБУВ: РА367535

Рубрики:

      
5.

Осика О. Б. 
Магнітні поля у сонячних спалахах середньої потужності за даними спектрально-поляризаційних спостережень: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.03.03 / О. Б. Осика ; Голов. астроном. обсерваторія НАН України. — К., 2010. — 24 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.464.6,022 + В652.465,022
Шифр НБУВ: РА375921 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Білоус А.М. 
Надземна фітомаса та депонований вуглець осикових деревостанів Східного Полісся України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / А.М. Білоус ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та проведено практичну реалізацію нормативно-інформаційного забезпечення, призначеного для оцінювання якісних і кількісних параметрів компонентів надземної фітомаси дерев і деревостанів осики (тополя тремтяча, Populus tremula L.) Східного Полісся України. Проаналізовано сучасний стан і наведено лісівничо-таксаційну характеристику осикових деревостанів Східного Полісся України. Проаналізовано результати проведених досліджень біопродуктивності лісів за компонентами фітомаси та застосування системного підходу та математичного моделювання у процесі дослідження надземної фітомаси осикових деревостанів за компонентами фітомаси. Оцінено якісні ознаки компонентів фітомаси дерев осики. Розроблено систему математичнмх моделей і комплекс таблиць для оцінювання компонентів надземної фітомаси дерев і деревостанів осики, комплекс таблиць для оцінювання вмісту депонованого вуглецю у даній фітомасі, таблиці відношення загальної надземної фітомаси у абсолютно сухому стані до запасу стовбурів у корі осикових деревостанів. Проаналізовано результати досліджень, проведено їх порівняння з даними, одержаними іншими дослідниками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.233.1(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА366758

Географічні рубрики:

      
7.

Осика І.В. 
Правова культура у формуванні правової, соціальної держави: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / І.В. Осика ; Ін-т законодавства Верхов. Ради України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні аспекти ролі правової культури у формуванні правової, соціальної держави, зокрема суть, поняття, функції та структуру даної культури. Розглянуто чинники її взаємозв'язку з політикою, економікою та правом. На підставі аналізу юридичної літератури щодо співвідношення правової культури особи з її правосвідомістю та загальним світоглядом з'ясовано умови, що є необхідні для підвищення правової культури. Визначено основні завдання сучасної правової, соціальної держави, реалізація яких дає змогу підвищити дану культуру громадян. Висвітлено чинники, які призвели до появи стійких тенденцій криміналізації економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.03 + Х001.012 +
Шифр НБУВ: РА331983

Рубрики:

      
8.

Деркач Н.В. 
Протизапальна активність водного екстракту з кори осики: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / Н.В. Деркач ; Ін-т фармакології та токсикології НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано антиексудативну, анальгезуючу, жарознижувальну дії водного екстракту з кори осики. Вивчено протизапальну активність водного екстракту з кори осики на органи та системи тварин у гострому та хронічному експериментах. Розглянуто ймовірний механізм протизапальної дії водного екстракту з кори осики, який обумовлений антиоксидантною, мембраностабілізувальною, капілярозміцнювальною активністю. Доведено, внаслідок лікування водним екстрактом з кори осики значно зменшується набряк і клітинна інфільтрація в осередку запалення, нормалізується морфологічна структура суглобів, серця, очеревини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.112 +
Шифр НБУВ: РА341704

Рубрики:

      
9.

Осика О.В. 
Психологічні особливості мотивації моральної поведінки молодших школярів: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / О.В. Осика ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему мотивації моральної поведінки у молодших школярів. Розкрито суть і характерні особливості моральної поведінки, розглянуто її моделі та структуру. Проаналізовано різні підходи до дослідження мотивації моральної поведінки учнів. Виявлено основні типи мотивації поведінки (стійкий альтруїстичний, нестійкий альтруїстичний, нестійкий егоїстичний, стійкий егоїстичний, з визначеною мотивацією), характерні для вихованців початкової школи. Установлено взаємозв'язок між моральною поведінкою молодших школярів, якостями їх особистості та певними соціальними чинниками. Розроблено систему психологічних засобів, застосування яких сприяє розвитку альтруїстичної мотивації поведінки молодших школярів. Запропоновано програму формування даної мотивації, яка дозволяє розвинути свідоме ставлення дитини до норм моралі та значою мірою скоротити кількість аморальних вчинків в її поведінці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.620.2-723 + Ю983.402.1 + Ч421.352.25 +
Шифр НБУВ: РА350130

Рубрики:

      
10.

Осика К. С. 
Психологічні особливості мотивації спортивних досягнень юнаків-каратистів: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / К. С. Осика ; Ін-т психології АПН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність та характерні особливості мотивації досягнення, розглянуто її моделі та структуру, проаналізовано різні підходи щодо дослідження мотивації спортивних досягнень юнаків, здібних до спортивної діяльності. Виявлено основні категорії мотивації досягнення та самоактуалізації спортсменів, характерні для спортивної діяльності представників стилю кіокушинкай карате. Встановлено зв'язки між мотивацією досягнення, рівнем спортивної кваліфікації й успішністю виступів каратистів на відповідальних змаганнях. Запропоновано програму оптимізації мотивації досягнення каратистів, яка сформовує у спортсменів мотивацію досягнення успіху, уявлення про себе та ставлення до себе, навички самоаналізу, емоційної та поведінкової саморегуляції, прискорює розвиток здібностей до самопізнання та самовдосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю943-7 + Ю943.715.7
Шифр НБУВ: РА373050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Осика І.М. 
Розслідування підроблення документів та їх використання у сфері підприємництва: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / І.М. Осика ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми розслідування підроблення документів та їх використання у сфері підприємництва. Наведено криміналістичну класифікацію документів, що стають об'єктами підроблення та злочинного використання у даній сфері. Запропоновано визначення способу підроблення документа та способу його використання. Розглянуто сучасні такі способи, описано їх ознаки та розроблено класифікацію. Визначено проблемні питання аналізу первинного матеріалу та наведено відповідні рекомендації. З'ясовано обставини, що підлягають обов'язковому встановленню, а також типові слідчі ситуації початкового етапу розслідування. Надано рекомендації стосовно алгоритму дій слідчого за кожної ситуації. Сформульовано пропозиції щодо підготовки та проведення окремих слідчих дій і судових експертиз документів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)117 + Х894.9(4УКР)15 +
Шифр НБУВ: РА348523

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Шевченко М. В. 
Афілофороїдні гриби Ічнянського національного природного парку / М. В. Шевченко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена вивченню видової різноманітності, таксономічних та екологічних особливостей афілофороїдних грибів Ічнянського національного природного парку. Встановлено, що мікобіота афілофороїдних грибів дослідженої території представлена 199 видами, які належать до 112 родів, 39 родини, 14 порядків та двох класів відділу Basidiomycota. Із виявлених видів 197 вперше наводяться для території дослідження, 148 – для Лівобережного Лісостепу, а 10 – є новими для території України. У результаті аналізу видового складу афілофороїдних грибів основних рослинних угруповань Ічнянського національного природного парку було встановлено, що головними осередками видового різноманіття цих макроміцетів є корінні фітоценози дубово-грабових (103 види; 51,8%) та дубових (57 видів; 28,6%) лісів, які фрагментарно збереглися по всій території парку, а також соснових (87 видів; 43,7%) лісів, що займають найбільші площі серед лісової рослинності дослідженої території. Розподіл видів за еколого-трофічними групами показав значне переважання ксилосапротрофів (165 видів; 82,4%), що підтверджує важливу роль афілофороїдних грибів як основних редуцентів рослинних решток у лісових екосистемах парку. Проаналізовано консортивні особливості афілофороїдних грибів основних лісоутворювальних порід Ічнянського національного природного парку. Встановлено, що найбільшою видовою різноманітністю характеризуються мікокомплекси сосни, дуба, берези, клена, граба, вільхи та осики, які домінують у деревостанах більшості лісових угруповань. Проведені дослідження дали змогу виявити нові місцезростання рідкісних видів афілофороїдних грибів. Серед них Grifola frondosa, внесена до Червоної книги України, два види, Phellinidium ferrugineofuscum та Kavinia alboviridis, пропонуються для внесення до вищезазначеного документу з природоохоронним статусом «вразливий вид». Уперше проведена оцінка та категоризація цих рідкісних видів за критеріями МСОП та запропонована система заходів, спрямованих на збереження їхніх місцезростань у межах території дослідження.^UThe dissertation is devoted to exploration of the species diversity, the taxonomic and ecological peculiarities of aphyllophoroid fungi at Ichnia National Nature Park. The aphyllophoroid fungi over the research territory cover 199 species belonging to 112 genera, 39 families, 14 orders and two classes of Basidiomycota division. Out of them, 197 species were reported for the research territory for the first time, 148 species were first reported for the Left Bank Forest Steppe and 10 species are new for the territory of Ukraine. As a result of comparing the mycobiota species of the major plant groups at Ichnia National Nature Park, it was found out that the key foci of the aphyllophoroid fungi diversity feature the indigenous plant communities of the hornbeam-oak forests (103 species; 51.8%) and oak forests (57 species; 28.6%), fragmentarily preserved all over the park's territory, as well as those of the pine tree forests (87 species; 43.7%), covering the largest areas among the plant vegetation of the researched area. It was shown that aphyllophoroid fungi at Ichnia National Nature Park demonstrate a wide range of the nutrition strategies. The xylosaprotrophes (165 species; 82.4%) prevail in the researched mycobiota, evidencing an important role of aphyllophoroid fungi as the major decomposers of plant debris in the forest ecosystems. The consortive specifics of aphyllophoroid fungi for the major forest forming species at Ichnia National Natural Park were analyzed. The highest species diversity is reported for the fungi of the pine tree, oak, birch, maple, hornbeam, alder and aspen – the forest forming species dominating among the forest stands of most forest phytocenosis. The completed researches resulted in discovering new locations of rare aphyllophoroid fungi. One of these species (Grifola frondosa) is listed in the Red Book of Ukraine. We propose listing the other two species, particularly Phellinidium ferrugineofuscum and Kavinia alboviridis, in the new edition of the forgoing document, bearing "Vulnerable" conservation status. It was evaluated and categorized these rare species relying on the criteria suggested by the International Union for Conservation of Nature. The system of efforts was suggested to protecting the rare aphyllophoroid fungi species at Ichnia National Nature Park.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Степаненко К. С. 
Фольклорні традиції в українському кінематографі 1960–2010-х років / К. С. Степаненко. — Б.м., 2021 — укp.

Степаненко К. С. Фольклорні традиції в українському кінематографі1960–2010-х років. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата мистецтвознавства за спеціальністю 26.00.01. «Теорія та історія культури». – Київський національний університет культури і мистецтв, Міністерство освіти і науки України, Київ, 2021.У дисертаційній роботі досліджено проблему функціонування фольклорних традицій в українському кінематографі 1960–2010-х років. Встановлено, що витоки українського фольклорного кіно варто шукати у творчості майстрів кіногалузі 1920–1930-х рр.: Д. Демуцького, О. Довженка, І. Кавалерідзе, В. Кричевського, І. Савченка, П. Чардіна тощо.Як мистецький феномен «фольклорне» найбільшого розвитку набуло у 1960–1970-ті рр., коли визначальною для формування стилістики в українському кіно стала поетична традиція народної культури (Б. Івченко, Ю. Іллєнко, М. Мащенко, І. Миколайчук, Л. Осика, С. Параджанов тощо).З кінця 1980-х рр. поетичний напрям у вітчизняній кіногалузі був підданий негласній забороні. Упродовж 2000–2010-х рр. з'явилися кінокартини, в яких живописний візуальний ряд, використання автентичного мистецтва сприяло відродженню фольклорної стилістики у кіномистецтві (О. Володкевич, М. Іллєнко, О. Костюк, І. Правило, Д. Сухолитко-Сабчук, В. Тихий, В. Чабанюк, Г. Яровенко тощо.Ключові слова: автентичне мистецтво, поетичне кіно, сучасний кінематограф, фольклор, народна культура.^UStepanenko K.S. Folklore traditions in the Ukrainian cinema of 1960– 2010. - Qualifying scientific work on the rights of a manuscript.Thesis for a Candidate degree in Art Criticism, speciality 26.00.01 “Theory and History of Culture”. – Kyiv National University of Culture and Arts, Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2020.In the dissertation work, the problem of folklore traditions functioning in the Ukrainian cinema of 1960–2010 is investigated. It is established that the origins of Ukrainian folk cinema should be sought in the film industry masters' works of the 1920s and 1930s: D. Demutskyi, O. Dovzhenko, I. Kavaleridze, V. Krychevskyi, I. Savchenko, P. Chardin, etc.As an artistic phenomenon, “folklore” gained its greatest development in the 1960s and 1970s, when the poetic tradition of folk culture became decisive for the formation of stylistics in Ukrainian cinema (B. Ivchenko, Yu. Illienko,M. Mashchenko, I. Mykolaichuk, L. Aspen, S. Paradjanov, etc.).Since the late 1980s, the poetic trend in the domestic film industry has been tacitly banned. During the 2000s and 2010s, films appeared in which a picturesque visual series and the use of authentic art contributed to the revival of folk stylistics in cinema (O. Volodkevych, M. Illenko, O. Kostiuk, I. Pravilo, D. Sukholitko-Sabchuk.,V. Tykhyi, V. Chabaniuk, G. Yarovenko, etc.Key words: authentic art, poetic cinema, modern cinema, folklore, folk culture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Осик С. В. 
Публічна політика у сфері формування культури здоров'я населення в Україні / С. В. Осик. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі узагальнено науково-теоретичні основи та обґрунтовано базові теоретичні положення щодо реалізації публічної політики у сфері формування культури здоров'я населення в Україні й на цій основі розроблено практичні рекомендації щодо удосконалення публічної політики у досліджуваній сфері.Аналіз теоретичних засад публічної політики у сфері формування культури здоров'я дав змогу обґрунтувати потребу глобальних змін у системі вітчизняного публічного управління у сфері формування культури здоров'я, які полягають у встановленні нових форматів взаємовідносин між громадянами та суб'єктами публічної політики (на основі постійного моніторингу стану її реалізації) шляхом активного залучення громадян до участі у вирішенні проблем збереження здоров'я сучасного українського суспільства. Проаналізовано й узагальнено зарубіжний досвід реалізації публічної політики у сфері формування культури здоров'я. Встановлено, що у світі вироблено низку заходів щодо подолання негативних наслідків несприятливого соціально-економічного стану. З'ясовано, що у розвинених країнах світу пріоритетними завданнями публічної політики у сфері охорони здоров'я є зміцнення здоров'я населення шляхом системи профілактичних програм та заходів. Проаналізовано стан нормативно-правового забезпечення публічної політики у сфері формування культури здоров'я населення в Україні. Проведений аналіз свідчить, що в Україні у цілому сформовано основні засади збереження та зміцнення здоров'я українського населення. Разом з тим, встановлено, що окремого законодавства з питань формування культури здоров'я в Україні не напрацьовано. Норми, які прямо чи опосередковано стосуються досліджуваних питань, носять фрагментарний та спорадичний характер, регулюють суспільні відносини у галузях, що не належать до сфери охорони здоров'я. Доведено, що в Україні стоїть гостра необхідність у розробці розвиненої, систематизованої і прозорої нормативно-правової бази щодо формування культури здоров'я населення. Вона має становити основу збереження та зміцнення здоров'я українського суспільства. Запропоновано практичні рекомендації щодо підвищення ефективності функціонування органів публічної влади у досліджуваній сфері. Ключові слова: публічна політика, охорона здоров'я, формування культури здоров'я, промоція цінності здорового способу життя (health promotion), здорова поведінка, матриця моніторингу публічної політики у сфері формування культури здоров'я.^UThe thesis offers a general overview of scientific and theoretical foundations and substantiates the basic theoretical provisions for the implementation of public policy in the field of culture of public health in Ukraine and on this basis developed practical recommendations for improving public policy in the field.Analysis of the theoretical and methodological foundations of public policy in the field of health culture allowed to justify the need for global changes in the system of domestic public administration in the field of health culture, which are to establish new formats of relations between citizens and public policy actors. based on constant monitoring of the state of its implementation) by actively involving citizens in solving problems of preserving the health of modern Ukrainian society.The state of normative and legal support of public policy in the field of forming the culture of public health in Ukraine is clarified. The analysis shows that, in general, the legislation of Ukraine corresponds to the main international strategies of public policy on the formation of a culture of health. At the same time, there is an obvious need to refine the legal framework in order to comprehensively ensure the activities of all professionals working in the field of culture of public health, including socio-pedagogical activities of social educators and social workers.Practical recommendations for improving the efficiency of public authorities in the study area are offered.Keywords: public policy, health care, formation of health culture, promotion of healthy lifestyle values, healthy behavior, Matrix of monitoring public policy in the field of health culture formation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Мартиненко В. В. 
Трансформація лісових екосистем природного заповідника «Древлянський»: автореферат дис. ... д.філософ : 101 / В. В. Мартиненко. — Б.м., 2023 — укp.

Метою дисертаційного дослідження є наукове обґрунтування особливостей трансформаційних процесів, сукцесій у лісових екосистемах Центрального Полісся за умов радіаційного забруднення та заповідання для розроблення природоохоронних заходів і збереження біорізноманіття.Відповідно до мети дисертації було поставлено наступні завдання: узагальнити дані просторово-структурної зміни лісових екосистем природного заповідника «Древлянський»; оцінити динаміку лісових насаджень, що пов’язані зі змінами лісотаксаційних показників деревостану; узагальнити дані щодо раритетної компоненти фіторізноманіття досліджуваної території; встановити динаміку трансформаційно-сукцесійних процесів фітоценозів, з’ясувати особливості лісових угруповань за еколого-флористичною класифікацією «Браун-Бланке»; оцінити фітосанітарний стан лісових екосистем природного заповідника «Древлянський».Узагальнено дані лісотаксаційних описів деревостанів, що входять до території заповідника за 2008 та 2018 роки. Загальна площа лісів згідно описів становить 16823,0 га. Площа лісових земель складає 15757,6 га (93,67%), а не лісових – 1065,4 га (6,34%). Зокрема лісові землі представлені вкритими (15021,1 га або 89,29%) та не вкритими (736,5 га або 4,38%) лісовою рослинністю лісових земель. Вкриті лісовою рослинністю землі складаються з деревостанів штучного (7715,7 га або 45,86%) та природного (7305,4 га або 43,43%) походження. У невкритих лісовою рослинністю лісових земель значними змінами площ за лісовпорядними періодами характеризуються незімкнуті лісові культури, площа яких між періодами зменшилася на 104,5 га (з 844,0 до 736,5 га або з 0,86 до 0,24%).Окрім узагальнення динаміки площ лісового фонду заповідника було оцінено зміну лісотаксаційних показників деревостанів. У заповіднику зростають середньовікові деревостани (тополевий та осиковий – стиглі), із середнім бонітетом І,8 – ІІ,8 (V,0 тополевий), з повнотою 0,74 – 0,91, а середній запас на 1 га вкритих лісом площею становить 190,50 – 291,11 м3. При розподілі площ вкритих лісовою рослинністю за едафотопами із гігротопів найбільша площа в свіжих умовах – 10780,5 га (71,77%), а у трофотопів характеризуються суборові умови – 8521,0 га (56,73%). Серед типів лісорослинних умов найбільші плоші у свіжому борі (5365,3 га або 35,72%) та свіжому сосново-дубовому суборі (5293,2 га або 35,24%).Досліджено раритетне біорізноманіття заповідника з його розподілом до різних природоохоронних переліків. До регіонально рідкісних видів віднесено 10 видів флори та 50 фауни, до Червоної книги України відповідно 26 та 76 (з них 30 птахів та 27 ссавців), до списків Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі 5 та 129, зі списку Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин знаходиться 47 видів, до Європейського червоного списку віднесено 7 та 26 видів, до списків Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення наявно 7 видів рослин та 20 видів тварин. Також було досліджено територію Заповідника на рідкісні біотопи для Європи за класифікацією EUNIS. Всього на території заповідника 30 біотопів (континентальні водойми та водотоки – 7, болотні – 3, трав’яні – 8, чагарникові та чагарничкові – 2, лісові – 9, кам’янисті відслонення та інші біотопи із слабо розвиненою рослинністю – 1). З’ясовано екологічні та фітоценотичні особливості місць зростання фітоугруповань, які включені до Зеленої книги України. Всього на території заповідника зростає 5 угруповань, що відносяться до водної рослинності: угруповання формації глечиків жовтих (Nuphareta luteaе), угруповання формації латаття білого (Numphaeеta albae), угруповання латаття сніжно-білого (Numphaeеta candidae), угруповання формації водяного горіха плавуючого (Trapaeta natantis), угруповання формації сальвінії плавачої (Salvinieta natantis). Всі вони є природними фітоценозами, типовими для Центрального (Житомирського) Полісся та мають 3 категорію охорони. Екологічний стан угруповань оптимальний, популяції видів не порушені.Встановлено сукцесійно-трансформаційну динаміку процесів, що відбуваються в лісових екосистемах. На стаціонарі «Мертве озеро» масовим зростанням характеризувалася росичка проміжна (Drosera intermedia Hayne), але із пересиханням цієї території вона зникає. Також ця ділянка заростає березою повислою (Betula pendula Roth.).^UThe aim of the dissertation research is the scientific substantiation of the features of transformation processes, successions in the forest ecosystems of the Central Polissia under the conditions of radiation pollution and a legacy for the development of environmental protection measures and the preservation of biodiversity.In accordance with the aim of the dissertation, the following tasks were set: to summarize data on spatial and structural changes in forest ecosystems of the «Drevlyanskyi» nature reserve; to assess the dynamics of forest plantations associated with changes in forest tax indicators of the forest stand; to summarize the data on the rare component of the phytodiversity of the studied territory; to establish the dynamics of transformational and successional processes of phytocenoses, to find out the features of forest groups according to the ecological and floristic classification «Brown-Blanquet»; to assess the phytosanitary state of forest ecosystems of the «Drevlyanskyi» nature reserve.The data of forest tax descriptions of stands included in the territory of the reserve for 2008 and 2018 are summarized. The total area of forests according to the descriptions is 16,823.0 hectares. The area of forest land is 15757,6 ha (93,67%), and non-forest land is 1065,4 ha (6,34%). In particular, forest lands are represented by covered (15021,1 ha or 89,29%) and uncovered (736,5 ha or 4,38%) forest vegetation of forest lands. Land covered with forest vegetation consists of stands of artificial (7715,7 ha or 45,86%) and natural (7305,4 ha or 43,43%) origin. In the forest lands not covered by forest vegetation, significant changes in the area of forest management periods are characterized by open forest crops, the area of which decreased by 104,5 ha between the periods (from 844,0 to 736,5 ha or from 0,86 to 0,24%).In addition to summarizing the dynamics of the area of the forest fund of the reserve, the change in the forest tax indicators of the stands was evaluated. In the reserve, medieval stands grow (poplar and aspen – mature), with an average rating of І,8 – ІІ,8 (V,0 poplar), with a completeness of 0,74 – 0.91, and the average reserve per 1 ha of forested area is 190,50 – 291,11 m3. When distributing the areas covered by forest vegetation by edaphotopes, the largest area in hygrotopes is in fresh conditions – 10780,5 ha (71,77%), and in trophotopes characterized by sub-forest conditions – 8521,0 ha (56,73%). Among the types of forest vegetation conditions, the largest plots are in fresh pine (5365,3 ha or 35,72%) and fresh pine-oak undergrowth (5293,2 ha or 35,24%).The rare biodiversity of the reserve and its allocation to various nature protection lists were studied. 10 species of flora and 50 fauna are classified as regionally rare species, 26 and 76 are listed in the Red Book of Ukraine (including 30 birds and 27 mammals), 5 and 129 are listed in the Convention on the Protection of Wild Flora and Fauna and Natural Habitats in Europe, with 47 species are on the list of the Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals, 7 and 26 species are included in the European Red List, 7 species of plants and 20 species of animals are on the lists of the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora. The territory of the Reserve for rare biotopes for Europe according to the EUNIS classification was also investigated. There are a total of 30 biotopes on the territory of the reserve (continental reservoirs and watercourses – 7, swamps – 3, grass – 8, shrubs and bushes – 2, forest – 9, rocky outcrops and other biotopes with poorly developed vegetation – 1).The ecological and phytocenotic features of the places where phytogroups grow, which are included in the Green Book of Ukraine, have been clarified. A total of 5 groups related to aquatic vegetation grow on the territory of the reserve: the group of the formation of yellow pitchers (Nuphareta luteae), the group of the formation of the white water lily (Numphaeeta albae), the group of snow-white water lilies (Numphaeeta candidae), the group of the formation of the floating water nut (Trapaeta natantis), grouping of the Salvinieta natantis formation. All of them are natural phytocenoses, typical for the Central (Zhytomyr) Polissia and have the 3rd category of protection. The ecological condition of the groups is optimal, species populations are not disturbed.The successional and transformational dynamics of the processes occurring in forest ecosystems have been established. At the «Dead Lake», Drosera intermedia Hayne was characterized by massive growth, but with the drying out of this area, it disappears. This area is also overgrown with hanging birch (Betula pendula Roth.).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського