Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (100)Книжкові видання та компакт-диски (99)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш401.171.1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Слюсарева О.В. 
Епітетика українських весільно-обрядових пісень (структурно-семантичний і функціональний аспекти): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.В. Слюсарева ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз епітетики українських весільно-обрядових пісень. Визначено специфіку відображення концептуальних ідей українського весілля у парадигмах народнопісенних епітетів. Розкрито поліфункціональність фольклорних означень з урахуванням їх міфологічних витоків та історичних трансформацій. Виявлено закономірності парадигматичних відношень і функціональні особливості весільно-обрядових означувань як мотивотвірних засобів. Основні мотиви весільних пісень у їх різноманітності та міфологічній наповненості передаються в основному епітетними формулами. Розглянуто групи художніх означень учасників весілля, обрядових атрибутів, часових понять і просторових реалій як складників вербального вираження весільного ритуалу. Наголошено на важливості ролі засобів фольклорної поетики (символіки контрасту й паралелізму) у формуванні художнього смислу описуваних епітетів. Розвинуто цілісне уявлення про означальний простір українського весілля у його проекції на загальну фольклорну картину світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 + Ш401.171.11 + Ш3(45УКР)-357 +
Шифр НБУВ: РА345986

Рубрики:

      
2.

Спичак О. Е. 
Естетика метафоричного простору в українській поетиці: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.08 / О. Е. Спичак ; Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля. — Луганськ, 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено онтологічну сутність метафоричного простору (МП) як основного конструкта життєдіяльності української поетики. Розглянуто феномен матафоричності в естетичному полі мовної комунікації української поетики, виявлено діалектичну взаємодію даної комунікації та МП як цілісного розвитку поетичного буття. Визначено особливості МП через естетичні характеристики української поетики. Установлено, що естетичні поняття "прекрасне" та "піднесене" виконують роль аксіологічного критерію у визначенні достовірності та художньості метафори, сприяючи цілісності та гармонійності розвитку поетичного мистецтва. Доведено, що художня інтенція метафори формує гіпер- або гіпометафоричність художнього ладу. З'ясовано, що постмодерністська естетика спотворює ціннісний лад метафоричного простору української поетики, надає їй деконструктивного характеру й об'єктивно переводить метафору в антиметафору. Окреслено специфіку метафоричних світів української культури шляхом дослідження естетичного простору метафори як можливості формування цілісності мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171.11 + Ш5(4УКР)-357 + Ю812.452.1
Шифр НБУВ: РА383385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Ярова Н.В. 
Компаративні блоки у сучасній американській поезії: лінгвокогнітивний аспект: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.В. Ярова ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розглянуто аналогове осмислення світу як головний лінгвокогнітивний процес, який є підгрунтям лінгвокогнітивних операцій порівняння концептуальних сутностей, вербалізованих у компаративних блоках. У лінгвокогнітивному плані компаративний блок розглянуто як словесне втілення концептуального тропа. Лінгвокогнітивна операція порівняння охоплює чотири різновиди мапування, де атрибутивне та релятивне мапування накладають обмеження на формування компаративного блоку, а ситуативне та системне - забезпечують ширший спектр розгортання аналогії, знімаючи такі обмеження. Структурно-семантичний аналіз компаративних блоків дозволяє виокремити їх головні композиційно-структурні типи у сучасній американській поезії: прості, складні та ускладнені. Зазначено, що у компаративних блоках втілюється прототипова дейктична ситуація "я - тут - зараз", відносно до якої виявляються дейктичні зсуви. Компаративні блоки із дейктичними словами є текстотвірними операторами, які сприяють конструюванню поетичного простору. Розгляд компаративних блоків як текстового конструктора робить можливим розгляд компаративних блоків як текстотвірних та світотвірних операторів, що відбивають міметичний або дієгетичний способи зображення реальності в сучасному поетичному тексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-31 + Ш401.171.11 + Ш5(7СОЕ)-335 +
Шифр НБУВ: РА327295

Рубрики:

      
4.

Діц В.О. 
Лексичні і контекстуальні синоніми в поетичній творчості поетів-молодомузівців (ономасіологічний і стилістичний аспекти): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.О. Діц ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 15 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження лексичних і контекстуальних синонімів у поетичних дискурсах митців "Молодої Музи". Розглянуто синоніми й інтегральні риси недосліджених поетичних творів у аспекті особливостей їх мовотворчості, відображеної авторами оригінальної концептуальної картини світу, що репрезентує національно-культурні цінності українського народу. Розглянуто історію вчення синонімії як явища прямої та вторинної номінації у вітчизняному та зарубіжному мовознавстві. З'ясовано особливості функціонування контекстуальних синонімів у поетичних текстах. Проаналізовано з ономасіологічного погляду лексичні синоніми, які відрізняються найтоншими відтінками значень. Розглянуто оцінний і прагматичний компоненти у синонімічних рядах слів, які належать до основних частин мови (іменника, прикметника, дієслова та прислівника). Виявлено особливості формальної та семантичної організації синонімічних рядів і характерні індивідуально-авторські прийоми текстуальної синонімізації слів у процесі вторинної номінації, що відображає поетичну функцію мови. Наведено реєстр контекстуальних синонімів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 + Ш401.171.1 + Ш5(4УКР)6-335 +
Шифр НБУВ: РА345988

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Тимошенко Ю.В. 
Метафора в структурі художньої свідомості: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / Ю.В. Тимошенко ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему теоретичного літературознавства - категорію метафори як явища ізоструктурного художній свідомості. Доведено, що в мистецтві слова метафора - продуктивний механізм генерування смислу, невід'ємна складова поетичного моделювання та інтерпретації світу, фундаментальна структуротвірна константа романтичного типу словесно-образного мислення та продукованих ним художніх практик означування. Узагальнено та проаналізовано теоретичний дискурс феномену поетичної метафори, визначено її статус в романтичних і реалістичних стилях, відстежено функціональне поле й особливості структурної організації метафоричного образу в доромантичній, романтичній і постромантичній художніх парадигмах. Детально розглянуто метафористику естетичних систем української літератури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171.11
Шифр НБУВ: РА315215 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Іванюк Б.П. 
Метафора і літературний твір: структурно-типологічний, історико-типологічний та прагматичний аспекти дослідження (на матеріалі російської літератури): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.02;10.01.06 / Б.П. Іванюк ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 1999. — 32 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми співвідносності метафори і літературного твору у трьох визначальних аспектах: структурно-типологічному, історико-типологічному та прагматичному. Розкриваються генетичний та функціональний зв'язки методу, жанру, стилю, сюжету та інших чинників і носіїв цілісності художнього твору з метафорою як універсальною фігурою постміфологічного художнього мислення. Визначається роль метафори в становленні та сприйнятті літературного твору як художнього цілого, а також у формуванні різних типів цілісності художнього твору в їх конкретно-історичних варіаціях - літературних напрямах та течіях. Особлива увага приділяється віршу-метафорі, в якому досліджувана проблема набуває свого найбільш репрезентативного втілення. Теоретичний та практичний аналіз цього маловивченого явища світової лірики проводиться на матеріалі російської поезії першої половини ХІХ століття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171.11

Рубрики:

      
7.

Лисенко Н.О. 
Метафора і символ у поетичному ідіостилі Тодося Осьмачки: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.О. Лисенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 17 с. — укp.

Розглянуто метафори й символи у їх конструктивних взаємозв'язках і смислотвірних функціях, що виявляються в межах одного ідіостилю. Уперше в українському мовознавстві здійснено опис домінант поетичної мови Т.Осьмачки, виявлено риси метафорики й символіки автора, досліджено особливості індивідуально-авторської реалізації традиційних образів з метафоричною та символічною семантикою. Уточнено теоретичні положення щодо ідіостилю, ідіостильової домінанти, поетичної моделі світу, архетипного символу. Запропоновано класифікацію авторських символів Т.Осьмачки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171.1 + Ш401.171.1 + Ш401.171.1 + Ш401.171.1
Шифр НБУВ: РА327505

Рубрики:

      
8.

Чендей Н.В. 
Поетико-когнітивний потенціал метафор стихій в англійській та українських мовах: автореф. дис. канд. філол. наук: 10.02.17 / Н.В. Чендей ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Узагальнено теоретико-методологічні засади вивчення метафори в когнітивному аспекті. Обгрунтовано наукову доцільність уживання терміна "метафори стихій" як різновиду метафоричних концептів на позначення мершооснов буття у процесі їх концептуалізації. Розроблено методику проведення зіставного аналізу когнітивно-семантичного та функціонального потенціалу метафор стихій в англійській та українській мовах. Класифіковано метафоричні концепти у метафоричні поля та виявлено їх базові метафоричні концепти, переосмислено метафори стихій. Установлено домінантні механізми переосмислення базових метафоричних концептів в англійських і українських поетичних текстах. Визначено національно-культурну мотивацію такого переосмислення у зіставлених мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-335 + Ш401.171.11 + Ш5(4УКР)6-335 +
Шифр НБУВ: РА366757

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Мелько Х. Б. 
Типологія засобів відображення синестетичних уявлень людини в постмодерністському художньому дискурсі (на матеріалі англійської та української мов): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / Х. Б. Мелько ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — англ.

Запропоновано новий підхід до зіставно-типологічного вивчення засобів відображення синестезії в англійському й українському постмодерністському художньому дискурсі. Розроблено методику аналізу синестезії в англійському й українському постмодерністському художньому дискурсі, проаналізовано постмодерністську метаболу як засіб синестетичних мапувань в англійському й українському постмодерністському художньому дискурсі. Визначено моделі аналогового (пряме, непряме, інтрадуктивне, екстрадуктивне) та контрастивного синестетичних мапувань. Виявлено стилістичні (синестетична метафора, синестетичний епітет, синестетичне порівняння, синестетичний оксюморон) та лексико-семантичні засоби (сенсорна лексика) відображення синестезії в англійському й українському постмодерністському художньому дискурсі. Зіставлено спільні та відмінні засоби відображення синестетичних уявлень людини в постмодерністському художньому дискурсі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.171.11 + Ш5(4УКР)6-357 + Ш5(4ВЕЛ)6-357
Шифр НБУВ: РА375741 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Бистрова О.О. 
Формотворчі функції домінантних образів. На матеріалі української та російської поезії: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / О.О. Бистрова ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Вивчено естетичний феномен - поліфункціональність і полісемантичність наскрізних поетичних образів-домінант у творчості митців різного часу та різних творчих спрямувань української та російської поезії (переважно ХІХ та ХХ ст.), образів надепохальних, корені яких сягнули сивої давнини: душа, серце, розум, доля, дім, кінь, туман, вітер, сон, дощ, окремі колоративи тощо. У центрі дослідницької уваги - творчість Т.Шевченка, О.Пушкіна, Ф.Тютчева, О.Блока, Лесі Українки, М.Рильського, В.Сосюри, П.Тичини, Є.Маланюка, Дм.Загули, Ліни Костенко та ін., зокрема, митці Канону, творчість яких сфокусувала все найтиповіше, найхарактерніше в поетичному аспекті, що й зумовило широкий спектр поетичних функцій кожної домінанти, кожного ключового образу та мотиву, визначило їх роль у формуванні вічних цінностей світової культури у цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-335 + Ш5(4УКР)5-335 + Ш6(4РОС)6-335 + Ш5(4УКР)6-335 + Ш401.171.1
Шифр НБУВ: РА312200 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського