Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (6)Книжкові видання та компакт-диски (31)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>A=Лизогуб В$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 129
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Мельничук І. О. 
Перспективи впливу застосування препаратів сірковмісних амінокислот на біосинтез триметиламін-N-оксиду в організмі людини : (огляд) / І. О. Мельничук, М. Л. Шараєва, В. Н. Крамарьова, В. Г. Лизогуб // Патологія. - 2022. - 19, № 3. - С. 247-255. - Бібліогр.: 47 назв. - укp.

Мета роботи - з'ясувати перспективи застосування препаратів сірковмісних амінокислот на біосинтез триметиламіноксиду (ТМАО) в організмі людини. Мікробіом кишківника та продукти його обміну досліджують як нову терапевтичну мішень для лікування серцево-судинних, неврологічних і метаболічних захворювань. Безумовним є вплив мікробіому кишківника на здоров'я людини. Саме його метаболіти, зокрема триметиламін (ТМА), ТМАО та амінокислоти плазми, відіграють важливу роль у механізмах виникнення багатьох захворювань. Синтез ТМАО прямо залежить від таких факторів, як дієта, стан мікробіому кишківника, генетичні особливості людського організму (активність і вид печінкової флавінмонооксигенази). Водночас всі ці фактори можуть впливати на обмін сірковмісних амінокислот в організмі людини. І навпаки, сірковмісні амінокислоти здатні моделювати стан мікробіому кишківника й активність печінкової флавінмонооксигенази. Нині чимало препаратів сірковмісних амінокислот широко використовують у терапевтичній практиці (таурин, метіонін, глутатіон), зокрема для метаболічної корекції багатьох серцево-судинних і метаболічних захворювань. Їхній вплив на стан мікробіому кишківника та його метаболітів вивчено недостатньо. До цього часу не здійснили масштабні клінічні дослідження щодо застосування препаратів амінокислот для зменшення рівня ТМАО плазми, хоча ця перспектива є цікавою. Можливість використання таурину сумнівна, оскільки він впливає на стан мікробіому кишківника в надвисоких дозах (понад 3 г/добу), що можуть спричиняти побічні ефекти. Препарати глутатіону відрізняються низькою біодоступністю через його фізико-хімічні властивості, тому і не набули поширення в терапевтичній практиці. Засоби, що потенціюють синтез глутатіону, як-от препарати селену (через активацію глутатіонредуктази), глуторедоксини, деякі білки теплового шоку (HPS70), недостатньо вивчено in vivo. Препарати метіоніну, на жаль, збільшують рівень ТМАО плазми. Висновки: незважаючи на глибоку патогенетичну спорідненість обміну сірковмісних амінокислот і синтезу ТМАО, перспектива застосування препаратів цих амінокислот для зниження синтезу ТМАО є сумнівною. Проблема зниження синтезу ТМАО в організмі людини залишається невирішеною, потребує продовження пошуку перспективних патогенетично обгрунтованих медичних засобів корекції.



Шифр НБУВ: Ж24977 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Безкопильна С. В. 
Інтегративні функції мозку під час виконання когнітивних та моторних завдань / С. В. Безкопильна, В. С. Лизогуб, О. П. Безкопильний, С. М. Хоменко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2020. - № 1. - С. 11-22. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Зроблено спробу з'ясувати особливості інтегративних функцій мозку за умови одночасного виконання когнітивних та моторних завдань. У когнітивному завданні було використано образні та вербальні сигнали, які обстежувані повинні були максимально швидко диференціювати і реагувати натисканням на кнопку лівою чи правою рукою і не натискати на гальмівний сигнали. Моторне завдання включало довільний контроль вертикального положення тіла стоячи на стабілографічній стійкій та нестійкій платформі. Співставлення стабілографічних досліджень, коефцієнта функції рівноваги (KFR) та швидкості (час реакції) диференціювання РВ2-3 і якісних (кількість помилок) характеристик виконання когнітивних і моторних завдань надало змогу виявити різні варіанти інтегративних функцій мозку у вигляді покращання або погіршення успішності виконання однієї, чи обох завдань у порівнянні з ізольованою їх реалізацією. Встановлено, що інтегративні функції мозку за умови одночасного виконання двох завдань залежать від стабілографічних умов утримання рівноваги на стійкій та нестійкій платформі, а також від модальності сигналів. Доведено, що виконання моторного статокінетичного завдання знаходиться у залежності від умов утримання рівноваги на стійкій та нестійкій платформі, і не залежить від модальності сигналів. Встановлено, що швидкісні характеристики когнітивних завдань знаходяться у залежності від модальності сигналів та статокінетичних умов утримання рівноваги.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.17*01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Крушинська Н. А. 
Шкідливий вплив паління кальяну на серцево-судинну систему / Н. А. Крушинська, В. Г. Лизогуб // Артер. гіпертензія. - 2020. - 13, № 5. - С. 20-30. - Бібліогр.: 62 назв. - укp.

Паління кальяну є відносно новою, але актуальною проблемою медицини, оскільки в Україні, як і в усьому світі, відзначається катастрофічне зростання його вживання. У структурі тютюнопаління, що залишається основним модифікованим фактором серцево-судинного ризику, останніми роками відбулися зміни зі зростанням питомої частки альтернативних тютюнових продуктів, серед яких кальян посідає друге місце. Споживачі сприймають кальян як вид соціальної активності та спосіб цікавого проведення часу й недооцінюють його шкоду для здоров'я та здатність викликати залежність. А суспільство загалом толерантніше ставиться до використання альтернативних тютюнових продуктів, аніж традиційних цигарок, у тому числі молоддю. На сьогодні є численні дані щодо зв'язку паління кальяну з розвитком артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, серцевої недостатності та смертністю від цих причин. Мета огляду - оцінка факторів, які сприяють поширенню використання кальяну, його ефектів на серцево-судинну систему та можливостей припинення паління.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410-1 + Р645.021.19

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Соболь В. О. 
Метаболічні порушення у хворих на артеріальну гіпертензію із супутнім ожирінням / В. О. Соболь, В. Г. Лизогуб, О. Г. Пузанова, Ю. О. Мошковська // Укр. терапевт. журн.. - 2019. - № 3. - С. 34-40. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030 + Р415.202.1 + Р252.65

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22945 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Шпанюк В. В. 
Фізична працездатність та її зв'язок з індивідуально-типологічними властивостями центральної нервової системи / В. В. Шпанюк, В. С. Лизогуб, В. О. Пустовалов, С. М. Хоменко, Т. В. Кожемяко, Ф. Ф. Боєчко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2019. - № 2. - С. 81-89. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*738.7 + Е70*739.177

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Лизогуб В. Г. 
Роль змін мікробіоти кишківника в патогенезі серцево-судинних захворювань (огляд літератури) / В. Г. Лизогуб, В. Н. Крамарьова, І. О. Мельничук // Запорож. мед. журн.. - 2019. - 21, № 5. - С. 672-678. - Бібліогр.: 47 назв. - укp.

Цель работы - определить роль изменений микробиоты кишечника (МБК) в патогенезе сердечно-сосудистых заболеваний. При анализе роли изменений МБК в патогенезе сердечно-сосудистых заболеваний обращает внимание многогранность и неизученность данной проблемы. Кишечная микрофлора выполняет иммунную, метаболическую, синтетическую, ферментативную, антитоксическую и другие функции, обеспечивает интестинальную колонизационную резистентность. Влияние МБК на организм человека преимущественно осуществляется за счет токсических метаболитов, которые условно можно разделить на пять групп: триметиламин и его производные, короткоцепочечные жирные кислоты, эндотоксин и продукты бактериальной стенки, желчные кислоты и уремические токсины. Интересно дальнейшее изучение их роли в патогенезе кардиологических заболеваний, в частности участие бактерий в метаболизме холина, триметиламина, роль в механизме развития атеросклероза. Изучаются возможности их применения в качестве диагностических маркеров. Однако исследования триметиламинов обычно связаны с трудностями из-за их индивидуальности и прочной зависимости от режима питания пациента. Триметиламины являются наиболее изученной группой кишечных метаболитов, хотя до сих пор не существует надежных путей их коррекции. Анализ короткоцепочечных жирных кислот требует выявления индивидуальной роли каждой из кислот этой группы с одновременным сравнением их содержания в периферической крови и кале. Эндотоксин является маркером активности МБК, а также важным компонентом бактериальной клеточной стенки. Исследование изменений метаболизма желчных кислот под влиянием кишечной микробиоты преимущественно интересно для понимания патогенеза нарушений липидного обмена. Рост синтеза уремических токсинов (Р-крезол, индоксил сульфат) кишечной микрофлорой ассоциируется с наличием хронической болезни почек у пациента. Также перспективна разработка дальнейших путей коррекции их содержания, что требует более глубокого понимания патогенетических механизмов развития сердечно-сосудистой патологии. Выводы: уместно изучение бактериального состава МБК, обращая внимание на синтетическую активность различных отделов бактерий. Рассматривая механизм действия метаболитов микробиома на организм и изучая пути их синтеза и дальнейшего метаболизма, можно понять их роль как диагностических маркеров и предложить пути коррекции.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410-1 + Р413.3-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16789 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Лизогуб В. С. 
Життєвий і творчий шлях Федора Федоровича Боєчка, доктора біологічних наук, професора, заслуженого працівника вищої школи України, члена-кореспондента АПН України, завідувача кафедри біології та біохімії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького / В. С. Лизогуб, С. І. Дерій, М. Н. Гаврилюк // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2019. - № 1. - С. 3-6. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Висвітлено основні періоди життя, наукової та педагогічної діяльності доктора біологічних наук, професора, заслуженого працівника вищої школи України, члена-кореспондента АПН України, завідувача кафедри біології та біохімії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького - Боєчка Федора Федоровича.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е.д(4УКР) Боєчко, Ф.Ф.

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Макаренко М. В. 
Обгрунтування структури і класифікації властивостей нервової системи / М. В. Макаренко, В. С. Лизогуб // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2019. - № 1. - С. 49-58. - Бібліогр.: 47 назв. - укp.

На основі розгляду літературних джерел та результатів власних досліджень зроблено аналіз стану структури і класифікації властивостей нервової системи. У фізіології вищої нервової діяльності, диференціальній психології та психофізіології на сьогодні загально визнаними є 4 властивості: сила процесів збудження і гальмування, зрівноваженість, рухливість та функціональна рухливість.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.54

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Лизогуб В. С. 
Світлої пам'яті професора Миколи Макаренка / В. С. Лизогуб, С. О. Коваленко, Д. М. Харченко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2019. - № 1. - С. 103-104. - укp.

Стаття присвячена життєвій та науковій роботі професора Миколи Макаренка кафедри авіаційної, морської медицини та психофізіології Української військово-медичної академії Міністерства оборони України; членом Українського фізіологічного товариства імені П. Г. Костюка; членом редакційної колегії збірника наукових праць "Вісник Черкаського університету. Серія "Біологічні науки". Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького"; членом редакційної колегії журналу "Актуальні проблеми фізичної культури і спорту" Державного науково-дослідного інституту фізичної культури і спорту України; членом бюро Федерації космонавтики, головою секції медико-біологічних проблем космічних польотів; засновником і куратором (спільно з професором В. С. Лизогубом) регулярних наукових зібрань у м. Черкаси (із 1991 р. конференції та симпозіуми) з напрямів "Формування та становлення психофізіологічних функцій людини в онтогенезі" та "Психофізіологічні функції людини і професійна діяльність"; засновник Охіньківського шкільного благодійно-заохочувального фонду (село і школа, в якій навчався) у Прилуцькому районі, Чернігівської області.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р89 д(4УКР) Макаренко, М. + Е0*73 д(4УКР)Макаренко, М.

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Актуальні проблеми природничих і гуманітарних наук у дослідженнях молодих учених "Родзинка - 2019" : зб. матеріалів ХХІ Всеукр. наук. конф. молодих учених, 18 - 19 квіт. 2019 р., Черкаси / ред.: О. В. Черевко, С. В. Корновенко, Ф. Ф. Боєчко, В. Я. Білоножко, А. М. Гусак, Т. М. Десятов, Л. О. Кібальник, С. А. Жаботинська, Н. І. Земзюліна, І. І. Кукурудза, В. С. Лизогуб, Ю. О. Ляшенко, О. В. Марченко, Б. П. Мінаєв, В. Т. Поліщук, О. О. Селіванова, А. Ю. Чабан, В. І. Шарий, В. П. Шпак, Т. С. Яценко, Н. В. Зачосова, О. О. Богатирьов, В. І. Бойко, В. С. Денисенко, Т. С. Зорочкіна, Л. В. Корновенко, О. А. Лут, Ю. С. Кононенко, Л. А. Нечипоренко, Т. С. Нінова, Л. О. Пашіс, І. І. Погрібний, В. І. Салапатов, О. А. Спрягайло, Л. Г. Туз, Л. В. Швидка; Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. - Черкаси : ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 2019. - 555 c. - ("Юридичні науки. Інтелектуальна власність. Державне управління і соціально-політичні науки. Економіка, підприємництво, туризм, менеджмент", "Філологічні науки. Соціальні комунікації"). - укp. - англ.

Розглянуто актуальні питання філології, соціальних комунікацій, інтелектуальної власності, державного управління, економіки, підприємництва, туризму та менеджменту. Вивчено вплив глобалізації на тенденції розвитку політичної системи України. Визначено роль економічного аналізу в підвищенні ефективності використання трудових ресурсів підприємств. Проаналізовано стан розвитку культурно-пізнавального туризму у Вінницькій області. Висвітлено особливості забезпечення стабільного функціонування готельно-ресторанного бізнесу в Україні. Розкрито специфіку художнього відображення жіночої психології в романі М. Матіос "Щоденник страченої". Простежено тенденції засвоєння нових запозичень (на матеріалі української та польської мов). Розглянуто особливості висвітлення медичної тематики в новинах загальнонаціональних телеканалів. Подано інформацію щодо формування англомовної читацької компетенції в майбутніх викладачів англійської мови. Увагу приділено лексичним засобам вираження емоцій і почуттів у сучасному німецькому молодіжному мовленні. Розглянуто проблему еквівалентності й адекватності перекладу на матеріалі британського телесеріалу "Sherlock" і його перекладу українською мовою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч21 я431(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА834414 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Лизогуб В. А. 
Країнознавство : підручник / В. А. Лизогуб; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. - Харків : Право, 2019. - 383 c. - Бібліогр.: с. 366-383 - укp.

Розглянуто теоретичні проблеми країнознавства та характеристики окремих країн. Особливу увагу приділено синтезу, систематизації й узагальненню різнорідних даних про політичну, економічну, соціальну, культурологічну сфери життєдіяльності суспільства, світу в цілому, окремих регіонів і держав. Подано інформацію про сучасні типологічні схеми країн світу, глобальні цивілізаційні структури та цивілізаційний підхід, світосистемні структури і світосистемний підхід, глобальні інтерпретації сучасності. Охарактеризовано географічне положення, природні ресурси, демографію, особливості історичного розвитку, державний лад, зовнішню політику, основні галузі господарства окремих країн, які посідають ключове положення в сучасному світі (Великобританія, Франція, Італія, Німеччина, Японія, Китай, США, Канада, Індія, Бразилія, ПАР, Австралія).


Індекс рубрикатора НБУВ: Д891 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА838143 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Лизогуб В. Г. 
Роль змін мікробіоти кишківника в патогенезі серцево-судинних захворювань (огляд літератури) / В. Г. Лизогуб, В. Н. Крамарьова, І. О. Мельничук // Запорож. мед. журн.. - 2019. - 21, № 5. - С. 672-678. - Бібліогр.: 47 назв. - укp.

Цель работы - определить роль изменений микробиоты кишечника (МБК) в патогенезе сердечно-сосудистых заболеваний. При анализе роли изменений МБК в патогенезе сердечно-сосудистых заболеваний обращает внимание многогранность и неизученность данной проблемы. Кишечная микрофлора выполняет иммунную, метаболическую, синтетическую, ферментативную, антитоксическую и другие функции, обеспечивает интестинальную колонизационную резистентность. Влияние МБК на организм человека преимущественно осуществляется за счет токсических метаболитов, которые условно можно разделить на пять групп: триметиламин и его производные, короткоцепочечные жирные кислоты, эндотоксин и продукты бактериальной стенки, желчные кислоты и уремические токсины. Интересно дальнейшее изучение их роли в патогенезе кардиологических заболеваний, в частности участие бактерий в метаболизме холина, триметиламина, роль в механизме развития атеросклероза. Изучаются возможности их применения в качестве диагностических маркеров. Однако исследования триметиламинов обычно связаны с трудностями из-за их индивидуальности и прочной зависимости от режима питания пациента. Триметиламины являются наиболее изученной группой кишечных метаболитов, хотя до сих пор не существует надежных путей их коррекции. Анализ короткоцепочечных жирных кислот требует выявления индивидуальной роли каждой из кислот этой группы с одновременным сравнением их содержания в периферической крови и кале. Эндотоксин является маркером активности МБК, а также важным компонентом бактериальной клеточной стенки. Исследование изменений метаболизма желчных кислот под влиянием кишечной микробиоты преимущественно интересно для понимания патогенеза нарушений липидного обмена. Рост синтеза уремических токсинов (Р-крезол, индоксил сульфат) кишечной микрофлорой ассоциируется с наличием хронической болезни почек у пациента. Также перспективна разработка дальнейших путей коррекции их содержания, что требует более глубокого понимания патогенетических механизмов развития сердечно-сосудистой патологии. Выводы: уместно изучение бактериального состава МБК, обращая внимание на синтетическую активность различных отделов бактерий. Рассматривая механизм действия метаболитов микробиома на организм и изучая пути их синтеза и дальнейшего метаболизма, можно понять их роль как диагностических маркеров и предложить пути коррекции.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410-1 + Р413.3-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16789 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Лизогуб В. С. 
Спосіб визначення розумової працездатності за умови переробки інформації з різною швидкістю пред'явлення подразників / В. С. Лизогуб, Е. П. Черненко, А. А. Палабіїк, С. В. Безкопильна // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2018. - № 1. - С. 70-79. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Наведено методику дослідження й оцінки розумової працездатності (РП) у обстежуваних віком 19 - 20 років за умови переробки різномодальної інформації в режимі Go/Nogo/Go з поетапним підвищенням та зниженням швидкості пред'явлення подразників за замкнутим циклом. Встановлено, що розумова працездатність під час переробки інформації на геометричні фігури вища, ніж на вербальні сигнали. Доведено інформаційну надійність індексу розумової працездатності, коефіцієнта ефективності РП, а також показника мобілізації функціональних резервів, які розраховані для геометричних фігур і вербальних подразників за умови переробки інформації з поступовим підвищення та зниження швидкості пред'явлення сигналів. Доведено, що у разі виконання розумової роботи щодо переробки інформації в режимі реверсу показники індексу РП, коефіцієнта ефективності, а також рівень мобілізації функціональних резервів на вербальні подразники у юнаків були вищі, ніж на геометричні фігури. Запропонована методика визначення РП та її індексу, коефіцієнта ефективності, а також рівня мобілізації функціональних резервів під час переробки інформації різної модальності та складності у тесті з реверсом свідчить на користь їх самостійної інформативності і з їх допомогою можна оцінювати різні сторони РП та системної мобілізації функціональних резервів головного мозку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю949.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Макаренко М. В. 
Переробка зорово-слухової інформації різного ступеня складності у людей з різними властивостями основних нервових процесів / М. В. Макаренко, В. С. Лизогуб, В. Л. Савицький, В. М. Панченко, Д. М. Харченко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2018. - № 1. - С. 92-104. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

Наведені результати є продовженням багаторазових доказів стосовно несприйнятливості застосування тесту простого сенсомоторного реагування для оцінки властивостей основних нервових процесів і рекомендацій останніх у практичну сферу і зокрема - в систему професіонального психофізіологічного відбору спеціалістів різного профілю. В обстеженнях на чоловіках - кандидатах на службу за особливих умов діяльності вивчали зв'язок індивідуально-типологічних властивостей вищої нервової діяльності в різних режимах їх визначення (зворотній зв'язок та нав'язаний ритм) з характером прояву сенсомоторного реагування за умов пред'явлення та переробки простого і складного зорово-моторного та слухо-моторного навантаження. Показано відсутність зв'язку швидкості простого сенсомоторного реагування у осіб з різними рівнями властивостей основних нервових процесів. Вона (швидкість) була однаковою як у представників із високи, так і середнім та низьким рівнями, що підтверджено і результатами кореляційного аналізу між цими рядами перемінних. Зв'язок швидкості сенсомоторного реагування з індивідуально-типологічними особливостями вищих відділів центральної нервової системи проявився між ними за умов пред'явлення та переробки складної інформації з диференціювання позитивних та гальмівних сигналів. При цьому більш складне навантаження викликало і вищий зв'язок. Тобто часові характеристики виявилися у прямій залежності від індивідуально-типологічних властивостей. Останнє являється підгрунтям стверджувати, що швидкісні реакції складних когнітивних актів, на відміну від простих, зумовлені генетично типологічною природою властивостей вищої нервової діяльності і, таким чином, можуть бути додатковим кількісним критерієм їх оцінки. Також експериментально доказано можливість застосування любого із режимів переробки інформації, запропонованих авторами, для визначення індивідуально-типологічних властивостей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.177.52*043

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Гаврилюк М. Н. 
До 75-річчя від дня народження та 55 років наукової діяльності доктора хімічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України - Бориса Пилиповича Мінаєва / М. Н. Гаврилюк, В. С. Лизогуб, О. О. Панченко, Н. М. Карауш-Кармазін, В. О. Мінаєва // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Біол. науки. - 2018. - № 2. - С. 3-7. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Висвітлено основні періоди життя, наукової та педагогічної діяльності доктора хімічних наук, професора, завідувача кафедри хімії та наноматеріалознавства - Бориса Пилиповича Мінаєва. До основних напрямків наукових інтересів Мінаєва Б. П. відносяться ефекти спін-орбітальної взаємодії в молекулах та їх вплив на спектри, біохімію, люмінесценцію, магнітні та хімічні властивості молекул. Роботи вченого добре відомі у світі, опубліковані у провідних міжнародних наукових журналах і широко цитуються у світовій науковій літературі. На сьогоднішній день за даними всесвітньої агенції "Scopus" Мінаєв Б. П. має індекс Хірша h = 36.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г. д(4УКР) Мінаєв Б.П.

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Лизогуб В. Г. 
Вплив комбінованої антиагрегантної терапії на жирнокислотний спектр мембран тромбоцитів крові у хворих на ішемічну хворобу серця з фібриляцією передсердь / В. Г. Лизогуб, М. Л. Шараєва, І. О. Меркулова // Зб. наук. пр. співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2017. - Вип. 27. - С. 269-281. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Доведено, що наявність фібриляції передсердь (ФП) значно підвищує ризик розвитку інсультів та інших тромбемболічних ускладнень. Отже, однією з основних ланок ведення пацієнтів з ФП є призначення антитромботичної терапії. На сьогодні в світі антитромботичну терапію ацетилсаліциловою кислотою з клопідогрелем одержують біля 25 % хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) з постійною формою ФП та біля 55 % хворих на ІХС з пароксизмальною та персистуючою формами ФП. Мета роботи - визначити вплив комбінованої антиагрегантної терапії (АТ) на жирнокислотний спектр мембран тромбоцитів крові у хворих на ішемічну хворобу серця з фібриляцією передсердь Обстежено 87 осіб. Порівнювали 2 групи хворих на ІХС - I групу 37 хворих з різними клінічними формами ФП та II групу - 30 хворих без порушень серцевого ритму, котрі до залучення у дослідження на протязі 6 місяців не одержували антитромботичну терапію. Контрольну групу (КГ) склали 20 практично здорових осіб у яких було інструментально підтверджено відсутність ІХС та порушень серцевого ритму. У хворих на ІХС без порушень серцевого ритму та з фібриляцією передсердь на відміну від здорових осіб встановлено поява в фосфоліпідах мембран тромбоцитів міристинової, пентадеканової, маргаринової та ліноленової жирних кислот та значне зниження арахідонової кислоти, що свідчить про суттєві зміни функції тромбоцитів. У хворих на ІХС без порушень серцевого ритму у порівнянні з хворими на ІХС з фібриляцією передсердь у фосфоліпідах мембран тромбоцитів крові встановлено достовірне зростання відносного вмісту міристинової кислоти на 15,97 %, олеїнової кислоти на 9,02 % та арахідонової кислоти на 8,43 %, загального вмісту ненасичених жирних кислот на 5,69 %, а також достовірне зниження загального вмісту насичених жирних кислот на 6,91 %. У хворих на ІХС з фібриляцією передсердь під впливом лікування, в схемі якого містилась комбінована антиагрегантна терапія, впродовж 4-х тижнів асоціювалось зі зростанням відносного вмісту в фосфоліпідах мембран тромбоцитів крові міристинової кислоти на 68,19 % та арахідонової кислоти на 108,83 %, загального вмісту насичених жирних кислот на 8,21 % та поліненасичених жирних кислот на 8,20 % та зниженням відносного вмісту пальмітинової кислоти на 5,86 %, стеаринової кислоти на 17,82 %, а також зниженням загального вмісту ненасичених жирних кислот на 6,29 %. Висновки: одержані результати свідчать про наявність структурних змін ФЛ мембран ТЦ, порушення метаболізму ліпідів в мембранах ТЦ хворих на ІХС, що поєднана з ФП, і може бути однією з патогенетичних ланок виникнення ФП у цих пацієнтів. Також виявлено структурні зміни ФЛ мембран ТЦ під впливом АТ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11 + Р410.109

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70307 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Юхименко Л. І. 
Електроенцефалографічні патерни диференціювання зорових подразників за умов слухової депривації / Л. І. Юхименко, М. Ю. Макарчук, В. С. Лизогуб // Фізіол. журн.. - 2017. - 63, № 6. - С. 25-30. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

З'ясовано електроенцефалографічні (ЕЕГ) патерни і нейродинаміку диференціювання зорових стимулів у здорових і у глухих людей. Встановлений зв'язок між кількістю перероблених подразників, мінімальним часом реакції і потужністю ритмів ЕЕГ під час переробки інформації. За ЕЕГ-патернами вдалося виділити особливості диференціювання зорових подразників. Встановлено, що диференціювання зорової інформації у людей з нормальним слухом характеризувалося синхронним збільшенням потужностей alpha- і beta-хвиль у потиличних і правій скроневій зонах кори мозку. У глухих людей виявлено регідність динаміки ЕЕГ-патерну, домінування низькохвильового діапазону і десинхронізацію потужностей alpha- і beta-хвиль у центрально-тім'яних та потиличних відділах мозку. Фоновий патерн ЕЕГ глухих обстежуваних відрізнявся низькою амплітудою на відміну від такого у здорових. Нейродинамічні особливості характеризувались низькими швидкісними нейродинамічними показниками.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.222.411*715.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Крамарьова В. Н. 
Дієтичне харчування хворих на артеріальну гіпертензію з підвищеною масою тіла та гіперінсулінемією / В. Н. Крамарьова, Л. Н. Полонська, І. О. Меркулова, Ю. В. Тиравська, В. Г. Лизогуб // Артер. гипертензия. - 2017. - № 4. - С. 31-35. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Вивчено вплив дієти з обмеженням простих вуглеводів протягом 12 тиж на індекс маси тіла, рівень інсуліну, фібринолітичну активність крові. Обстежено 50 хворих віком від 27 до 64 років. Хворі, зараховані до контрольної групи (n = 26), одержували стандартну антигіпертензивну терапію. Пацієнти, які увійшли до основної групи (n = 24), додатково одержували дієтичне харчування з обмеженням простих вуглеводів. Терапія, призначена хворим основної групи, надала змогу знизити індекс маси тіла (на 7 %), рівень інсуліну (на 27,8 %), достовірно збільшити активність фібринолізу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030 + Р415.160.21-51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Лизогуб В. Г. 
Можливості альфа-ліпоєвої кислоти та сульфату цинку в корекції порушень серцевого ритму у хворих на цукровий діабет 2 типу, які перенесли інфаркт міокарда / В. Г. Лизогуб, Н. В. Алтуніна, О. М. Бондарчук // Укр. терапевт. журн.. - 2017. - № 1. - С. 52-56. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.109-52 + Р415.160.23 + Р410.140.45

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22945 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
20.

Лизогуб В. 
Сучасні підходи до реалізації відбору футболістів високої кваліфікації за показниками нейродинамічних властивостей вищих відділів центральної нервової системи / В. Лизогуб, В. Пустовалов, В. Супрунович, С. Гречуха // Слобожан. наук.-спорт. вісн.. - 2017. - № 2. - С. 47-52. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Мета роботи - на основі характеристик нейродинамічних (НДВ) і сенсомоторних властивостей розробити технологію відбору футболістів високої кваліфікації. Дослідження НДВ вищих відділів центральної нервової системи футболістів-професіоналів проведено за допомогою комп'ютерного пристрою "Діагност-1М". Визначено функціональну рухливість, силу та врівноваженість нервових процесів (ФРНП, СНП та ВНП), а також латентні періоди простих і складних сенсомоторних реакцій (ПЗМР, РВ2-3). За показниками НДВ і сенсомоторних реакцій футболістів високого рівня кваліфікації виявлено відмінності. Футболісти, які мали кращі показники НДВ, характеризувалися вищими експертними оцінками ефективності ігрової діяльності. Розроблено та обгрунтовано оціночні шкали НДВ і визначено критерії придатності футболістів високої кваліфікації для здійснення відбору до клубних і збірних команд.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.78 + Ч510.28

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70281 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського