Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (31)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=СТОЯНОВСЬК$<.>+<.>A=ІГОР$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 45
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Кравців Р. Й. 
Дія зброї масового ураження на людей і тварин : Навч. посіб. / Р. Й. Кравців, М. В. Козак, В. Г. Стояновський. - Л. : Тріада плюс, 2006. - 268 c. - укp.

Розглянуто бойові властивості та дію зброї масового ураження (ядерної, хімічної та біологічної); токсикологію радіоактивних і отруйних речовин; запалювальні речовини та фітотоксиканти. Охарактеризовано осередки ядерного, хімічного та біологічного ураження. Послідовно висвітлено патогенез, клініку та патологію уражень людей і тварин засобами радіаційного, хімічного та біологічного походження. Подано відомості щодо профілактики уражень, застосування радіопротекторів, антидотів, засобів індивідуального захисту та проведення знезаражування об'єктів.

Рассмотрены боевые свойства и действие оружия массового поражения (ядерного, химического и биологического); токсикология радиоактивных и отравляющих веществ; зажигательные вещества и фитотоксиканты. Охарактеризованы очаги ядерного, химического и биологического поражения. Последовательно освещены патогенез, клиника и патологическое поражение людей и животных средствами радиационного, химического и биологического происхождения. Приведены сведения о профилактике поражений, применении радиопротекторов, антидотов, средств индивидуальной защиты и проведения обеззараживания объектов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц581.1я73 + Ц9-524я73 + Ц97я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА682933 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Герич І. Д. 
Некротизуючий фасціїт: проблемні питання діагностики та лікування / І. Д. Герич, І. В. Стояновський, В. В. Ващук, М. П. Попик, В. В. Савчин // Клинич. антибиотикотерапия. - 2005. - № 1. - С. 31-32. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р456.45

Шифр НБУВ: Ж16788 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Стояновський В. Г. 
Білковий, ліпідний обмін і синтез молока у високопродуктивних корів при зниженні розщеплення протеїну та ліпідів кормів у рубці / В. Г. Стояновський, В. А. Чаркін, Н. В. Доценко // Фізіол. журн. - 2006. - 52, № 2. - С. 233-234. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.922 + П60-273.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26810 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Стояновський А. Р. 
Взаємозв'язок "витрати - обсяг - прибуток" у системі обгрунтування доцільності виробництва нерентабельної продукції (робіт, послуг) / А. Р. Стояновський // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2007. - № 576. - С. 284-289. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Розглянуто питання обгрунтування доцільності виробництва тих видів продукції (робіт, послуг), які не приносять підприємству прибутку, тобто реалізація яких є нерентабельною, а тому інколи помилково вважається невигідною. Уточнено формули розрахунку питомої ваги постійних і змінних витрат у структурі собівартості одиниці продукції та з нових позицій розглянуто поняття критичного обсягу реалізації продукції (робіт, послуг).


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-86

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Стояновська Г. М. 
Ефективність введення в раціон молодняка курей біомаси дріжджів - надсинтетиків біологічно активних речовин / Г. М. Стояновська, А. В. Гунчак, Л. В. Андреєва, Г. В. Колісник, Я. М. Сірко, Б. Я. Кирилів // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2007. - Вип. 8, № 1/2. - С. 111-115. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-451.29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Галущак Л. І. 
Резистентність еритроцитів та гематологічні показники крові перепелів при включенні в їх раціон добавок соняшникової олії та вітаміну E / Л. І. Галущак, В. Г. Стояновський // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2007. - Вип. 8, № 1/2. - С. 225-228. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Досліджено вплив домішок соняшникової олії і вітаміну E на резистентність еритроцитів, морфологічний склад крові, вміст гемоглобіну, гематокритне число, кольоровий показник крові перепелів. Встановлено зростання вмісту гемоглобіну, кольорового показника та найбільшу стійкість до гемолізу еритроцитів перепілок, що одержували домішку у олії разом з вітаміном E.


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.92 + П60-451.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Козик В. В. 
Системний підхід до встановлення причин відхилення витрат ресурсів від їхнього нормативного рівня / В. В. Козик, А. Р. Стояновський // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2007. - № 580. - С. 54-58. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто питання підвищення ефективності діяльності підприємства шляхом мінімізації впливу зовнішніх і внутрішніх чинників на витрачання його ресурсів. Розглянуто питання встановлення оптимально допустимих меж відхилення фактичних показників витрат ресурсів від нормативних і виявлення характеру впливу цих чинників на показники діяльності підприємства. Наведено алгоритм ідентифікації та групування чинників відповідно до характеру їх впливу на підприємство та сформовано можливі напрямки використання цієї інформації менеджерами різних рівнів управління.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-553.8-862

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Пасічна Ю. Я. 
Адаптивні зміни гідролітичних ферментів підшлункової залози курей при зміні раціону годівлі / Ю. Я. Пасічна, Г. М. Стояновська, В. Г. Стояновський // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2008. - Вип. 9, № 4. - С. 88-92. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Представлено результати, які характеризують адаптивні зміни протеїназної, амілолітичної, ліполітичної активності у тканині підшлункової залози та концентрації білка у вмісті, слизовій оболонці дванадцятипалої кишки та тканині підшлункової залози курей-несучок на 3-тю, 10-ту і 20-ту доби після переведення їх зі стандартного на ячмінно-бобовий комбікорм. Встановлено, що на 3-тю добу досліду активність гідролітичних ферментів та концентрація білка у досліджуваних тканинах різко знижувалась, але на 10-ту добу поступово підвищувалась. На 20-ту добу після зміни корму амілолітична і ліполітична активність підшлункової залози та вміст білка у тонких кишках курей були майже такими, як у курей контрольної групи, а протеїназна активність була навіть вищою.


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-273.90 + П682-455.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Ткач І. М. 
Вплив добавки до раціону корів бікарбонату натрію на ферментативні процеси в рубці / І. М. Ткач, І. В. Вудмаска, В. Г. Стояновський // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2008. - Вип. 9, № 3. - С. 157-161. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

У вмісті рубця корів, що одержували раціон з підвищеною кількістю концентрованих кормів виявлено зниження концентрації білкового азоту, яке, враховуючи меншу концентрацію аміаку, пов'язане з пригніченням гідролізу протеїну кормів, що викликано зростанням у вмісті рубця корів концентрації лактату і, відповідно, зниженням рН. Домішка до раціону бікарбонату натрію нормалізувала показник рН та активізувала синтез мікробного білка у рубці. У разі збільшення в раціоні корів частки неструктурних вуглеводів у вмісті рубця зростала кількість триацилгліцеролів і знижувалася кількість моноацилгліцеролів, диацилгліцеролів і вільних жирних кислот. Домішка до раціону бікарбонату натрію значно зменшувала цей вплив. Згодовування коровам концентратного раціону без соди, у порівнянні з сінажним раціоном, знижувало жирність молока з 3,74 % до 3,04 %. Введення до раціону корів, які утримувались на концентратному раціоні, бікарбонату натрію у кількості 1 % від сухої речовини попереджувало зниження вмісту жиру в молоці, який у цієї групи тварин складав 3,78 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.902 + П60-451.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Галущак Л. І. 
Вплив кукурудзяно-бобового комбікорму з добавкою соняшникової олії на показники білкового обміну у тканинах японських перепілок / Л. І. Галущак, В. Г. Стояновський // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2008. - Вип. 9, № 1/2. - С. 81-84. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Представлено результати визначення деяких показників білкового обміну в плазмі крові і тканинах м'язів стегна, печінки, дванадцятипалої кишки та підшлункової залози перепілок у разі згодовування кукурудзяно-бобового комбікорму з домішкою соняшникової олії. Встановлено посилення білкового метаболізму в окремих тканинах японських перепелів у випадку згодовування кормосуміші, що містила 20 % кормових бобів і 3 % соняшникової олії.


Індекс рубрикатора НБУВ: П686.3-272.511 + П686.3-451.831

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Пасічна Ю. Я. 
Динаміка змін активності гідролітичних ферментів у тонкій кишці курей у процесі адаптації до кормових чинників / Ю. Я. Пасічна, В. Г. Стояновський // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2008. - Вип. 9, № 1/2. - С. 53-57. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Представлено динаміку адаптивних змін протеїназної, амілолітичної, ліполітичної активності у вмісті та тканині слизової оболонки дванадцятипалої кишки курей-несучок у разі переведення їх із стандартного на ячмінно-бобовий раціон.


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-273.905

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Кулай Ю. В. 
Стан неспецифічної резистентності організму японських перепелів за впливу аліментарних чинників / Ю. В. Кулай, В. Г. Стояновський // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2008. - Вип. 9, № 1/2. - С. 274-276. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П686.3-273.92 + П686.3-451.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
13.

Стояновський І. В. 
Профілактика інтраопераційного ВІЛ-інфікування хірургів : Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / І. В. Стояновський; Львів. держ. мед. ун-т ім. Д.Галицького. - Л., 2002. - 19 c. - укp.

Розроблено методи підвищення рівня особистої безпеки хірурга під час оперування потенційно ВІЛ-інфікованих пацієнтів. З'ясовано частоту, причини та ризик інтраопераційного контакту хірурга з біологічними середовищами пацієнта. Встановлено типові зони ураження рук хірурга, периопераційні чинники експозиції. Запропоновано комплексну схему профілактики, яка полягає у застосуванні засобів індивідуального захисту, елімінації інтраопераційної експозиції завдяки зміні стилю оперування, своєчасній детекції неелімінованих випадків експозиції та застосуванню своєчасної постекспозиційної профілактики. Для своєчасного виявлення контакту хірурга з біологічними середовищами пацієнта розроблено оригінальний метод електронної детекції.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р456.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА321113 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Стояновський В. Г. 
Функціональний стан тонкого кишечника та особливості процесів адаптації у молодняку великої рогатої худоби при стресах : Автореф. дис... д-ра вет. наук: 03.00.13 / В. Г. Стояновський; Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2000. - 36 c. - укp.

Досліджено роль симпато-адреналової, гіпофізарно-наднирковозалозної систем і кори великих півкуль головного мозку в розвитку стресового синдрому в організмі молодняка великої рогатої худоби (ВРХ) шляхом введення, відповідно, адреналіну, кортикотропіну (КТГ) і кофеїну з наступним розглядом динаміки змін секреторно-ферментативної функції тонкого кишечнику і гормонально-метаболічного профілю в крові тварин. Проаналізовано вплив технологічних стресів на вказані фізіолого-біохімічні показники у тварин відповідно до віку, статі, годівлі й утримання. Встановлено, що введення молодняку ВРХ адреналіну, КТГ і кофеїну викликає в його організмі фармакологічний стрес, дія якого (як і дія технологічного стресу) характеризується змінами фізіологічного стану і складу клітин білої крові, секреторної та ферментативної функцій тонкого кишечнику, рівня кортикостероїдів і катехоламінів, загального цукру, глюкози, пірувату, лактату, НЕЖК, вільних амінокислот, сечовини і натрію, АлАТ і АсАТ у крові тварин через 1, 24 і 120 годин після дії стрес-фактора. Кількісна сторона даних змін дозволяє виявити ступінь стресу, його тривалість і стадію. Встановлено вплив технологічних стресів (транспортування, перегрупування, зважування, групового безприв'язного утримання) на розвиток адаптаційних реакцій в організмі молодняка ВРХ відповідно до віку і статі. З'ясовано фізіолого-біохімічні аспекти антистресової дії феназепаму й аміназину у тварин за технологічних стресів. Обгрунтовано позитивний вплив додатків феназепаму до раціону худоби під час відгодівлі на її ріст. Розроблено рекомендації щодо використання феназепаму у профілактиці


Індекс рубрикатора НБУВ: П836.51,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА310021 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Кабанець С. І. 
Ветеринарна медицина в єдиній державній системі запобігання та реагування на надзвичайні ситуації : навч. посіб. / С. І. Кабанець, М. В. Козак, Р. Й. Кравців, З. В. Крушельницький, Б. М. Куртяк, М. Т. Мусієнко, В. С. Поліщук, Р. П. Сімонов, А. В. Собко, В. Г. Стояновський; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. - Л. : Тріада плюс, 2009. - 418 c. - Бібліогр.: 78 назв. - укp.

Наведено класифікацію та характеристики надзвичайних ситуацій (НС) природного, техногенного, соціально-політичного та воєнного характеру. Проаналізовано вплив уражаючих факторів стихійних лих, аварій, катастроф і зброї масового ураження на людей, сільськогосподарських тварин (СГТ) та об'єкти АПК. Висвітлено найбільш небезпечні інфекційні хвороби, що уражають людину і тварин, а також хвороби та шкідники рослин. Особливу увагу приділено питанням організації та функціонування єдиної системи цивільного захисту та функціональної підсистеми захисту тварин і рослин. Розглянуто основні заходи у сфері захисту населення і територій від НС. Викладено основи оцінки обстановки, описано організацію та засоби проведення хімічного й радіометричного контролю, захисту СГТ і рослин, а також заходи з підвищення стійкості роботи та ліквідації наслідків НС на об'єктах АПК.

Даны классификация и характеристики чрезвычайных ситуаций (ЧС) природного, техногенного, социально-политического и военного характера. Проанализировано влияние поражающих факторов стихийных бедствий, аварий, катастроф и оружия массового поражения на человека, сельскохозяйственных животных (СХЖ) и объекты АПК. Освещены наиболее опасные инфекционные болезни, поражающие человека и животных, а также болезни и вредители растений. Внимание уделено вопросам организации и функционирования единой системы гражданской защиты и функциональной подсистемы защиты животных и растений. Рассмотрены основные мероприятия в сфере защиты населения и территорий от ЧС. Изложены основы оценки обстановки, описаны организация и средства проведения химического и радиометрического контроля, защиты СХЖ и растений, а также мероприятия по повышению устойчивости работы и ликвидации последствий ЧС на объектах АПК.


Індекс рубрикатора НБУВ: П8я73 + Ц9-5я73 + Ц97я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА731070 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Стояновський А. Р. 
Моніторинг діяльності інноваційних структур : автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / А. Р. Стояновський; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. - К., 2011. - 22 c. - укp.

Розроблено методичний підхід до визначення оптимального терміну реалізації інноваційного проекту машинобудівним підприємством для визначення доцільності надання йому державної підтримки у межах інноваційної структури. Удосконалено категорійно-понятійний апарат управління інноваціями, зокрема введено поняття "форма провадження інноваційної діяльності", уточнено поняття "інноваційне підприємство" й "інноваційний проект". Удосконалено методичні рекомендації щодо моніторингу діяльності інноваційних структур. Розвинуто підходи до класифікації інноваційних структур та інноваційних проектів, а також методичний підхід до формування інформаційного забезпечення щодо моніторингу реалізації проектів машинобудівними підприємствами у межах інноваційних структур.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-55

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА385620 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Коломієць І. А. 
До питання вивчення функціонального стану імунних факторів кишечнику птиці за дії аліментарних чинників: (огляд) / І. А. Коломієць, В. Г. Стояновський // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2010. - Вип. 11, N 1. - С. 295-301. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Узагальнено дані про концепцію місцевого імунітету кишечника птиці та пріоритетні напрямки його формування: лімфоїдну тканину, епітелій слизової оболонки, мікрофлору, ферменти. Розглянуто механізми впливу кормових компонентів на імунокомпетентні структури кишечника курей за нормальних фізіологічних умов. Висвітлено наявність зв'язку між силою імунної відповіді в масштабі організму та рівнем імунного потенціалу GALT. Наведено огляд сучасної літератури про застосування мінеральних, вітамінних, пробіотичних кормових домішок, їх вплив на стан імунних факторів кишечника та формування місцевого імунітету в шлунково-кишковому тракті курей. Показано перспективні тенденції створення препаратів для підвищення функціональної активності імунної системи птиці шляхом стимуляції місцевих захисних механізмів у кишечнику.


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.33-961-35

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Стояновський В. Г. 
Пейєрові бляшки тонких кишок як прояв природної резистентності організму курей / В. Г. Стояновський, А. В. Гунчак, І. А. Коломієць // Експерим. та клініч. фізіологія і біохімія. - 2011. - № 4. - С. 44-48. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Приведены данные о формировании пейеровых бляшек тонких кишок цыплят-бройлеров в постнатальном периоде онтогенеза. Установлено, что к 42-суточному возрасту количество пейеровых бляшек увеличивается и растет их общая протяженность. Исследовано, что применение раствора высокочистого натрия гипохлорита в дозе 15 мг/л положительно влияет на динамику количества пейеровых бляшек и их размеры. В пейеровых бляшках обнаружены предузелковые формы, первичные, вторичные лимфоидные узелки и диффузная лимфоидная ткань. Исследована ультраструктура М-клеток.


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-273.90

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Стояновський В. Г. 
Ультраструктура слизової оболонки та процеси секреції тонких кишок курей різного віку / В. Г. Стояновський, В. А. Колотницький, М. Д. Ганин // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2010. - Вип. 11, N 2/3. - С. 58-61. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Досліджено ультраструктуру слизової оболонки та процес формування секрету тонких кишок у молодняку курей 10-, 60- і 120-добового віку. Встановлено, що кількість келихоподібних клітин в епітелії слизової оболонки тонких кишок (СОТК) 120-добових курей є значно більшою, ніж в слизовій оболонці 10-добових курчат. Кількість мітохондрій в ентероцитах дванадцятипалої та порожньої кишок курчат 60-добового віку дорівнює в середньому 30 - 40 шт, розміри яких складають 0,2 - 1,0 мкм в ширину і до 7,0 мкм у довжину. У 120-добовому віці кількість секреторних клітин епітелію СОТК є значно більшою, ніж у 10-добових курчат. Установлено, що у СОТК молодняку птиці різного віку на одному мікроні апікальної поверхні циліндричної клітини розміщується від 100 до 150 мікроворсинок, висотою 1,5 - 2,0 мкм, діаметром - 0,08 - 0,15 мкм.


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-273.905

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Стояновський А. Р. 
Форми реалізації в Україні інноваційної діяльності та основні напрями її державної підтримки / А. Р. Стояновський // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2011. - № 706. - С. 167-173. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто основні положення понятійного апарату загального та спеціального інноваційного законодавства з погляду особливостей реалізації в Україні інноваційної діяльності (ІД). Запропоновано авторське бачення поняття форм реалізації ІД, з урахуванням норм чинного законодавства, а також означено основні форми реалізації в Україні ІД. Проаналізовано основні напрями провадження державної політики в інноваційній сфері, спрямовані, серед іншого, на державну підтримку господарювання суб'єктів ІД.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-55 + Х819(4УКР)120.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського