Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>I=Ж28852/Філос.<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 127
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Соболь О.  
Суспільно-політичне становище жінки в епоху європейського Середньовіччя / О. Соболь // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 121-128. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто суспільно-політичне становище жінки у період європейського Середньовіччя. Проаналізовано дві головні традиції середньовічного бачення жінки: античну та християнську. Визначено на підставі чого жінка зазнавала обмеження прав у політичній, економічній та соціальній сферах, а також у судочинстві та в системі спадкового права. Показано, що усунення жінки із суспільно-політичного та економічного простору зумовлювалося чоловічими аргументами про нижчість жіночої природи та недосконалість її розумової діяльності. Зауважено, що найбільший вияв свободи, правову підтримку та вплив на суспільно-політичний перебіг подій одержували жінки з привілейованих верств населення та королівських сімей. Окреслено становище та правовий статус української жінки періоду Київської Русі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4)4-297

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Бочуля О.  
Повсякденність: загальний аналіз природи і структури / О. Бочуля // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 129-137. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Проаналізовано синонімічний ряд поняття "повсякденність" у контексті соціоісторичного сприйняття. З'ясовано ряд категорій та трактувань, що проблематизують повсякденність як предмет філософського дослідження. Окреслено коло структурних елементів повсякденного буття. В ході дослідження прослідковується значимість особистого життя людини у процесі формування її внутрішнього світу та моральності суспільства в цілому. Розглянуто такі риси повсякденності як: повторюваність, консервативність, загальнодоступність, віднесеність до приватного життя. Аргументовано необхідність системного підходу до вивчення повсякденності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Лущ У.  
"Теорема секуляризації": християнські витоки чи делегітимація Нового часу? / У. Лущ // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 112-120. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Висвітлено проблемність трактування секуляризації як процесу формування новочасної ідентичності шляхом переходу теологічних понять у світську площину. Дослідження цієї проблеми здійснено крізь призму аналізу інтерпретацій Г. Блюменбергом та К. Льовітом генези ідеї прогресу та зв'язку між есхатологією та філософією історії. Увагу зосереджено на порівнянні підходів цих німецьких мислителів ХХ ст. до оцінки ролі християнської спадщини у формуванні новочасного розуміння історії. Розглянуто аргументацію К. Льовіта на користь секуляризації-переходу та пояснено підстави критичного підходу Г. Блюменберга до проблеми джерел Нового часу. З'ясовано, що "теорема секуляризації", незважаючи на свої слабкі сторони, є вагомим критерієм переосмислення новизни Модерну.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)6 + Э210

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Яковенко Т.  
Становище homo economicus у суспільстві споживання: від комфорту до екозагрози / Т. Яковенко // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 98-104. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Проаналізовано виникнення, розвиток homo economicus у суспільстві масового добробуту та його відмінність від homo faber. З'ясовано основні характеристики homo economicus, зосереджено увагу на споживацькому ставленні до довкілля та втрати почуття критичної налаштованості. Окреслено неминучість появи "хибних потреб" індивіда у сучасному суспільстві та виникнення симулякрів як замінників справжніх речей та явищ. Обгрунтовано необхідність появи нової людини - homo ecologicus.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*46 в + Б1 в05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Чоловська Н.  
Глобальна самоорганізація людства на засадах сталого розвитку / Н. Чоловська // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 105-111. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто глобальні тенденції поступу людства та вплив інноваційних технологій на виникнення процесів біфуркації техногенного суспільства. З'ясовано, що процеси біфуркації, спричинені антропогенним тиском на довкілля, зумовлюють втрату техногенним суспільством соціально-економічної та екологічної стабільності, засвідчуючи його кризовий стан. Аргументовано, що шляхом до подолання кризового стану є гуманістична еволюційна стратегія, в основі якої лежить ідея сталого розвитку. Вона передбачає створення динамічного, високотехнологічного та екологічно безпечного суспільства. Проаналізовано два можливі варіанти розвитку суспільства: ієрархічний та голархічний. Доведено, що суспільством майбутнього може бути лише глобальна самоорганізуюча система, інтегрована в довкілля, з локальною автономією та глобальною координацією.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*133.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Власевич-Хоркава Т.  
Особливості сучасної техногенної цивілізації та вияви кризи духовності людини / Т. Власевич-Хоркава // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 164-171. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Досліджено основні особливості цивілізації кінця XX - початку XXI ст. Розкрито зміст поняття "техногенна цивілізація". З'ясовано, що особливості техногенного суспільства соціології і культурології виявляють порівнюючи його з традиційним. Виділено та проаналізовано характерні ознаки техногенного суспільства, зокрема такі як науково-технічний прогрес, автономія особистості, глобалізація та занепад духовності. Розглянуто передумови кризи духовності людини у сучасному світі. Стверджено, що духовність - одна з найважливіших та найсуттєвіших характеристик людини, ціннісний зміст та спрямованість буття людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*18:Ж + Ю6*622*328.912

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Боднар В.  
Концепт життя: перспектива конструктивістського плюралізму / В. Боднар // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 172-180. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Здійснено послідовний виклад концептів життя, сформованих у різних парадигмальних системах: від класичної науки до постнекласичного природознавства і конструктивістської філософії. Виразно продемонстровані траєкторії змін розуміння принципів раціональності і мислення. Показано, як зміна методології дослідження спричиняє вироблення нової термінології для фіксації нових наукових результатів, як здобутки аналізу у різних концептуальних середовищах створюють специфічне поле напруження для визначення життя.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6-671

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Саноцька Н.  
Феномен творчості в контексті середньовічної філософії / Н. Саноцька // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 154-163. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Виокремлено концептуальні засади феномену творчості в межах філософії Середньовіччя, на основі аналізу основних світоглядних положень чільних представників даного періоду - Аврелія Августина і Томи Аквінського. Виявлено, що у середньовічних світоглядних орієнтаціях творча діяльність людини корелює з божественним, постаючи як людське спасіння через єднання з Богом. Творчість інтерпретується не як діяння людської особистості, а як породження можливості створення нового статусу у бутті конкретної особи завдяки її тяжінню до божественного Абсолюту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)414-335 + Ю3(0)414-35

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Мамчак С.  
Критична соціальна теорія Ю. Габермаса: типологічна реконструкція / С. Мамчак // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 138-145. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Проаналізовано основні положення критичної соціальної теорії Ю. Габермаса, які лежать в основі його проекту практичної переорієнтації філософії. Здійснено порівняння рефлексивного та дискурсивного типів критики як послідовних етапів становлення критицизму філософа. Виявлено, що в основі еволюції критичної соціальної теорії Ю. Габермаса лежить різний підхід до проблеми комунікації. З'ясовано, що рефлексивна критика грунтується на терапевтичному розумінні комунікації, що зближує її з психоаналізом, тоді як дискурсивна критика орієнтована на виявлення універсальних умов порозуміння. Аргументовано, що поширення рефлексивної критики на сферу соціальної практики є проблематичним. Встановлено, що для побудованого на основі теорії комунікативної дії рефлексивного типу критики властиве ігнорування проблеми конфлікту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)6-666 + Ю6*333.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Сарабун О.  
Екзистенція як шлях від усвідомлення абсурду до здійснення свободи у філософії А. Камю / О. Сарабун // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 146-153. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Осмислено становище сучасної людини крізь призму екзистенційної філософії Альбера Камю. Втрату сенсу існування визначено невід'ємною характеристикою особи. Джерелом безсенсовності проголошено гуманітарну кризу ХХ ст., проблеми якої не втратили актуальності й в соціокультурній ситуації ХХI ст. Показано, що в процесі обгрунтування підстав людського буття втрачають силу засоби раціонального розуму. Відтак, наскрізною канвою особового буття є абсурдність людського існування. Абсурд розглянуто не лише як ознаку західноєвропейської культури, а і як характеристику буденної свідомості. Наслідком усвідомлення і прийняття людиною абсурдності існування є зародження проблематики свободи. Сенс екзистенціалу свободи розкрито в процесі здійснення особового буття.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)6-663.2 + Ю216.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Дахній А.  
Деструкція як метод герменевтичної феноменології Мартина Гайдегера / А. Дахній // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 37-45. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

На матеріалі філософії раннього М. Гайдегера досліджено генезу, місце і роль поняття деструкції як ключового методу герменевтичної феноменології, підкреслено "деструктивну" природу герменевтики. Як приклад застосування методу деструкції проаналізовано проблему часу, яку інтенсивно досліджував М. Гайдегер. Вказано і на значення методу деструкції для становлення автентичного існування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)6-663.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Альчук М.  
Філософія права в контексті університетської освіти / М. Альчук // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 46-52. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто важливість викладання філософії права для студентів філософських та юридичних факультетів. Висвітлено основні підходи до розкриття суті права та становлення предмета науки з античних часів і до наших днів. Зазначено необхідність дослідження праць філософів і правознавців кінця XIX - початку XX ст. та сучасних науковців, які розробили основні поняття, підходи до вивчення філософсько-правових проблем. Виокремлено історію української філософії права, її представників та головні проблеми дослідження кінця XIX - початку XX ст. Наголошено на значущості подальшого вивчення та перспективність досліджень наукового доробку Б. Кістяківського, Є. Спекторського, Ф. Тарановського, А. Фатєєва, К. Яроша, які заклали підвалини української історії філософії права.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х0 р(4УКР)3 + Х1(0) р(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Лисий В.  
Категорії і поняття, їх співвідношення / В. Лисий // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 30-36. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Досліджено критерії розмежування категорій і понять як форм людського мислення. З огляду на те, що таке розмежування проводиться в сучасній літературі на основі степені (рівня) їх загальності, натомість, надано першорядне значення виокремленню їх функціональної специфіки. В цьому плані розкривається переважаюча аналітична функція категорій та синтетична - понять, позаяк не абстрагуючись і від синтетичного значення категоріального ладу людського мислення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.131.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Мельник В.  
Наука в сучасному світі: проблеми об'єктивності та релятивності / В. Мельник // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 9-20. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Досліджено парадигмальні особливості розвитку сучасної науки з точки зору певних норм та цінностей. Розглянуто процеси осмислення ідеалу природничих наук та його контекстуальну, історичну зміну. Продемонстровано факт існування наукового інваріанту, "ядра науки", без якого існування сучасної методології наукового пізнання неможливе. Стверджено фундаментальну роль математичного аналізу та експериментування для пізнання світу в більш об'єктивній формі і органічність цих методів для особистості, яка долучається до процесу продукування знання. Проаналізовано сукупність методологічних принципів, які складають свого роду генетичне ядро науки. Розглянуто проблеми об'єктивності та релятивності наукового знання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю25 в + Ч210.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Захара І.  
Філософія і література: союз в ім'я духовності / І. Захара // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 21-29. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Розглянуто проблему конвергентності літератури і філософії. Вказано на те, що література дає багатий матеріал для розуміння сучасної "філософії життя", соціальної філософії, а філософія своєю чергою служить підгрунтям для письменників, які намагаються осмислювати те, що відбувається у суспільному житті. Філософія, як і література, виконують одночасно терапевтичну функцію в оздоровленні людства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.04 + Ю252:Ш

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Пухта І.  
Трансформація класичної концепції суб'єкта у герменевтичній феноменології М. Гайдегера / І. Пухта // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 78-90. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто особливості трансформації класичної концепції суб'єкта у контексті герменевтичної феноменології М. Гайдегера. Проаналізовано головні риси даної концепції на початку її зародження, а також під час становлення її класичного взірця. Встановлено, що у герменевтичній феноменології М. Гайдегера екзистенціал Турбота займає місце і виконує функцію суб'єкта. Розглянуто особливості трансформації класичної концепції суб'єкта у контексті герменевтичної феноменології М. Гайдегера. З'ясовано, що головною відмінністю даного екзистенціалу від класичного суб'єкта є його часовий характер.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)6-663.9 + Ю223.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Лазарева М.  
Етичні дилеми масового суспільства в контексті глобалізаційних викликів / М. Лазарева // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 91-97. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Проаналізовано зміни у етичній сфері життя людини, які відбулись із становленням масового суспільства, та продемонстровано відмінності між традиційною етикою та етикою ХХI ст. Зосереджено увагу на важливості формування почуття відповідальності у членів масового суспільства. Досліджено комунікативну сферу життя людини та основні зміни, які відбулись у ній під впливом технологічного поступу та глобалізації. Розглянуто поняття ековідповідальності, яке сформувалось під впливом глобальних трансформацій суспільства. Окреслено позитивні моменти впливу глобалізації та технологізації на життя людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю701.461

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Синиця А.  
Прагматико-семантична інтерпретація поняття істини в сучасній аналітичній філософії / А. Синиця // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 71-77. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Розглянуто основні прагматичні підходи в інтерпретації поняття істини, які запропоновані представниками сучасної аналітичної філософії (В. Куайном, С. Кріпке, М. Дамітом, Г. фон Врігтом, Н. Решером, Д. Девідсоном, П. Горвіцом). Констатовано, що особливістю прагматичного аналізу істини є її розгляд через призму понять контекстуальності, інтерсуб'єктивності, темпоральності, когерентності, надлишковості. Критично проаналізовано дефляційну теорію істини, яка має на меті редукцію поняття істини до інших семантичних понять або ж взагалі її елімінацію з наукової теорії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю413 + Ю3(0)6-671

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Сафонік Л.  
Пошук нової онтологічної укоріненості людини у бутті як сенс життя / Л. Сафонік // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 53-59. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Акцентовано увагу, що перша половина ХХ сторіччя - це час глибокої кризи людського буття, що спонукало до розгортання питання сенсу життя людини. Систему соціокультурних практик у розгляді питання сенсу життя розглянуто за допомогою з'ясування значення та вагомості різноманітних понять та ідей. Наголошено, що у ХХ сторіччі буття людини виявилося позбавлене смислу та раціональних причин. Підкреслено, що людина залишається наодинці зі світом абсурду. Акцентовано увагу на тому, що людина змушена шукати нових способів укоріненості у бутті як сенсу життя. Доведено, що філософи середини ХХ сторіччя вибудували нову онтологію людського буття, яка лежить в основі творення людиною сенсу її власного існування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Стеценко В.  
Особливості філософської теології Григорія Сковороди / В. Стеценко // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Філософ. науки. - 2012. - Вип. 15. - С. 60-70. - Бібліогр.: 45 назв. - укp.

Розглянуто особливості філософської теології Г. Сковороди. Проаналізовано специфіку його філософсько-теологічного дискурсу проблем людини та її самопізнання як необхідного шляху досягнення нею дійсної свободи і справжнього щастя, виявом чого є обожнення людини (уподібнення Богу). Досліджено взаємозв'язок вчення мислителя про "дві натури" і "три світи", "істинну людину" та "сродну працю" з пантеїстичним витлумаченням ідеї Бога, поєднанням раціонального та містичного пояснення біблійної символіки. З'ясовано, що у філософській теології Сковороди філософія людини інтерпретується як "філософія серця".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю215 + Ю3(4УКР)46-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського