Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (17)Автореферати дисертацій (75)Книжкові видання та компакт-диски (37)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ВІДХОДИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 570
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Чіфчі Д. І. 
Спільно легований Co-Fe активований вуглець, отриманий з відходів цигаркових фільтрів і призначений для знебарвлення та видалення ХПК зі стічних вод текстильного виробництва / Д. І. Чіфчі // Хімія і технологія води. - 2023. - 45, № 2. - С. 158-168. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.



Шифр НБУВ: Ж14165 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
2.

Ранський А. П. 
Альтернативна енергетика: отримання паливних брикетів із пірокарбону термодеструкції полімерних відходів / А. П. Ранський, Б. В. Коріненко, О. А. Гордієнко, В. О. Євдокименко // Вісн. Вінниц. політехн. ін-ту. - 2023. - № 1. - С. 13-20. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л762.222

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68690 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
3.

Liang Cui 
HP-HT обробка гексагонального нітриду бору для підвищення фотокаталітичного розкладання органічних забруднювачів / Liang Cui, Wangxi Zhang, Baoyan Liang, Linlin Wang, Mingli Jiao // Надтверді матеріали. - 2023. - № 2. - С. 53-58. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л463.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14159 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
4.

Нгуєн Трунг Дунг 
Порівняльне дослідження чинників, які впливають на обробку тринітротолуолової червоної води коагуляцією та електро-фентон процесом / Нгуєн Трунг Дунг, Нгуєн Куанг Дат, Гоанг Ксуан Тао, Ле Тан Сон, Нгуєн Нат Гьюі // Хімія і технологія води. - 2023. - 45, № 1. - С. 100-109. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.



Шифр НБУВ: Ж14165 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Композиційні матеріали : монографія за матеріалами XII Міжнар. наук.-практ. WEB-конф. , квіт., 2023 / ред.: В. А. Свідерський, О. В. Миронюк, В. Ю. Тобілко, А. Д. Пєтухов, Л. П. Черняк, Є. О. Пащенко, В. В. Глуховський, І. В. Глуховський, В. В. Токарчук, Н. О. Дорогань, І. В. Пилипенко, Ю. О. Коваленко; уклад.: Л. І. Мельник; Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського". - Львів : Liha-Pres, 2023. - 215 c. - укp. - англ.

Висвітлено сучасні проблеми в технології композиційних матеріалів. Розглянуто методи, розробки, обладнання та впровадження нових технологічних рішень, фундаментальні проблеми створення нових композицій на основі неорганічних і полімерних матеріалів. Подано інформацію про полімеркомпозиційне покриття із застосуванням червоного шламу. Розкрито питання отримання та застосування високонаповнених полімерних композитів. Показано можливості застосування технології адитивного виробництва у створенні теплопровідних полімерних композитів. Проаналізовано вплив оксиду цинку на властивості полімерних композитів. Увагу приділено підвищенню механічних властивостей матеріалів на основі надвисокомолекулярного поліетилену, створенню композиційних нетканих полімерних матеріалів, конструкційним елементам на основі ніздрюватих бетонів зі склоцементним армуванням. Розглянуто електропровідні епоксикомпозити з вуглецевими нанотрубками. Здійснено аналіз способів виробництва тонерів. Охарактеризовано енергетичний стан поверхні дисперсних оксидів. Розглянуто гальванічні відходи промисловості як барвники в композиційних матеріалах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж364 + Л719.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА866245 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Технології захисту навколишнього середовища. Поводження з відходами : підручник / В. М. Сторожук, О. В. Мельников, Б. Я. Кшивецький, Г. В. Сомар, І. А. Соколовський, О. М. Маєвська. - Київ : Професіонал, 2023. - 352, [1] c. - Бібліогр.: с. 345-351 - укp.

Обґрунтовано актуальність питання поводження з відходами, наведено загальну характеристику муніципальних відходів і відходів промислових підприємств. Описано негативний вплив полігонів та звалищ твердих побутових відходів на довкілля. Детально окреслено підходи в класифікації відходів, прийняті в Україні та міжнародній практиці. Звернено увагу на формування та реалізацію національної політики управління відходами та здійснення державного нагляду у сфері поводження з відходами. Визначено обов’язки суб’єктів господарювання у поводженні з відходами. Наведено загальну характеристику законодавства України про відходи. Описано міжнародне співробітництво України у сфері управління відходами, особливості транскордонних перевезень небезпечних відходів та їх утилізації. Розглянуто питання поводження з твердими побутовими відходами. Охарактеризовано основні властивості відходів, аспекти сталого розвитку в галузі поводження з твердими побутовими відходами. Окреслено особливості збирання та сортування побутових відходів, основні утилізаційні та ліквідаційні методи поводження з твердими побутовими відходами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж69 я73-1 + Н931.103 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА862270 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Паламаренко Я. В. 
Дослідження перспектив використання агробіомаси в напрямку забезпечення екологічної та енергетичної незалежності підприємств АПК / Я. В. Паламаренко, І. А. Чіков // Бізнес Інформ. - 2023. - № 5. - С. 98-112. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Проведено дослідження, що вказує на важливість біоенергетики як одного з основних напрямів відновлюваної енергетики. Біоенергетика займає провідну позицію на світовому ринку та відіграє значну роль у заміщенні викопних палив і зменшенні викидів парникових газів. Біоенергетика, зокрема використання агробіомаси, має великий потенціал в Україні для виробництва енергії. Однак наразі розвиток біоенергетики в країні відстає від європейського рівня. Для того, щоб сприяти розвитку цієї галузі, необхідно використовувати доступні ресурси агробіомаси та впроваджувати сучасні технології виробництва енергії. Також визначено, що для розвитку біоенергетики в Україні важливо створити сприятливе законодавче середовище та інфраструктуру. Необхідно залучати інвестиції в галузь, підтримувати дослідження та розвиток нових технологій, а також навчати фахівців, які зможуть ефективно впроваджувати біоенергетичні проєкти. У рамках дослідження виявлено, що одним зі способів використання агробіомаси для виробництва енергії є вирощування енергетичних культур, таких як солома, стебла кукурудзи та соняшнику, кукурудзяний силос, органічні складові побутових відходів, осад стічних вод і відходи тваринницьких підприємств. Для оптимального використання агробіомаси необхідно враховувати екологічні та соціально-економічні аспекти, забезпечувати сталість поставок сировини та розробляти ефективні технології виробництва. Наведено дані щодо споживання відновлюваної теплої енергії в Україні протягом 2007 - 2024 рр. Описано різні види та методи виробництва енергії з агробіомаси, а також наведено класифікацію технологій поетапного перетворення агробіомаси на енергетичні продукти. Розглянуто методику економічної ефективності використання відходів для виробництва біопалива порівняно з їх традиційним використанням на рівні держави. Висвітлено переваги та недоліки енергетичного використання агробіомаси, а також розглянуто різні види виробництва біопалива та використовувана для цього сировина.



Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Астахова Н. В. 
Дослідження властивостей бетонів на шлакових матеріалах раціональних модифікацій для одношарових конструкцій даху з теплим горищем та безрулонною покрівлею / Н. В. Астахова, В. І. Астахов // Вісн. Криворіз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. - 2023. - Вип. 56. - С. 122-126. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Створення одношарової панелі даху з безрулонною покрівлею і теплим горищем з легкого бетону на пористих заповнювачах дозволить значно спростити технологію заводського виробництва конструкцій і підвищити їх експлуатаційну надійність. Мета дослідження - отримання шлакопемзобетону і шлакобетону, який задовольняє вимогам, що пред'являються до бетону одношарової панелі даху з теплим горищем і безрулонною покрівлею щодо міцності при стиску і водопроникнення, при відносно низьких значеннях коефіцієнта теплопровідності та щільності. При дослідженнях були використані руйнуючі методи оцінки міцності при стиску бетону стандартних зразків та визначення водопроникнення за стандартною методикою. Також шлакопемзобетон досліджуваних структур був підданий випробуванню на водонепроникність при високих тисках. Розроблені бетони на шлакових матеріалах раціональних модифікацій, які характеризується показниками призменої міцності та модуля пружності, які перевищують нормативні значення, а також володіють підвищеними значеннями граничної розтяжності. Отримані шлакопемзобетон та шлакобетон зі зниженою водопроникністю, які мають високі значення міцності на розтяг при розколюванні, призменої міцності і модуля пружності. Все це визначає підвищену граничну розтяжність бетону на шлаковій пемзі в порівнянні з нормативними значеннями. Ці властивості є дуже важливими для бетону, що використовується в конструкціях даху з безрулонною кровлею та теплим горищем. Розроблені та досліджені види шлакопемзобетону, які задовольняють вимогам, що пред'являються до бетону одношарової панелі даху з теплим горищем і безрулонною покрівлею щодо міцності при стиску і водопроникнення при відносно низьких значеннях коефіцієнта теплопровідності і щільності, характеризуються граничною розтяжністю і призменною міцністю, що перевищують нормативне значення. Розроблений шлакобетон, який у віці 28 діб після пропарювання характеризується більш високими показниками міцності в порівнянні з дослідженими модифікаціями шлакопемзобетону та характеризується граничною розтяжністю, що значно перевищує нормативне значення.



Шифр НБУВ: Ж72501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Матеріали круглого столу "Соціально-філософські та етичні проблеми медицини", Рівне, 12 грудня 2023 року / ред.: , І. С. Коробко, І. А. Гайдаш, С. М. Напрасніков, Т. Є. Карлова, О. В. Янчевський; упоряд.: Ю. Ю. Козар,; Державний заклад "Луганський державний медичний університет". - Рівне. - Ужгород : ДЗ "ЛДМУ" : Рік-У, 2023. - 316 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp.

Розглянуто питання філософії пацієнтоорієнтованості в медицині України. Висвітлено актуально-етичні проблеми сучасної медицини. Визначено основи біотичних проблем ВІЛ та інших соціально небезпечних інфекцій. Звернено увагу на питання щодо соціальної відповідальності за медичні відходи. Запропоновано філософський погляд на психосоматичну медицину. Розглянуто моральні аспекти відношення фахівців до свого здоров'я, наголошено на важливості власного прикладу як методу заохочення населення до піклування про своє здоров'я.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р.в2:Ю252 я43 + Ю252:Р я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА871081 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Білоник Д. І. 
Структура і властивості зливків, отриманих з відходів листової обрізі титану ВТ1-0 електрошлаковим переплавом у відкритому кристалізаторі / Д. І. Білоник, О. Є. Капустян, І. А. Овчинникова, І. М. Білоник, Г. М. Лаптєва // Сучас. електрометалургія. - 2023. - № 1. - С. 25-32. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.



Шифр НБУВ: Ж24340 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
11.

Крот О. П. 
Підвищення рівня техногенної безпеки при використанні установок термічного знешкодження муніципальних відходів / О. П. Крот, О. Ю. Крот, О. В. Пуховой, Н. О. Косенко, Ю. С. Левашова // Проблеми охорони праці в Україні : зб. наук. пр. - 2023. - Вип. 39(3/4). - С. 43-47. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Альтернативним та відновлювальним видом палива можуть бути тверді побудові відходи. Спалювання відходів забезпечує ефективне їх знешкодження, значне зменшення обсягу та використання енергетичного потенціалу органічної частини відходів. Для захисту компонентів біосфери та обслуговуючого персоналу від шкідливих речовин, які утворюються в топковому просторі, перш за все необхідно оцінити хімічний склад та об'єм викидів. Мета роботи - дослідження процесу горіння муніципальних відходів, визначення отриманої теплової енергії, кількості повітря, необхідного для реакції повного згоряння та об'єму димових газів, що утворюються в результаті спалювання. Для досягнення мсти дослідження було застосовано комплекс методів системного аналізу та методу аналізу даних. Було проведено аналіз сучасних міжнародних літературних джерел, аналіз морфологічного складу горючої частини твердих побутових відходів та аналіз взаємодії хімічних речовин. Для проведення дослідження було зібрано кілька компонентів відходів, які були умовно розділені на дві основні групи - папір і пластик. До першої групи належать відходи, до складу яких входить деревина, картон, папір. До другої групи (пластик) відносяться відходи, до складу яких входить пластик у вигляді шматків, поліетиленової плівки, одноразового посуду. У результаті досліджень отримано теоретичний обсяг продуктів згоряння для подальшого проектування системи захисту навколишнього середовища та обслуговуючого персоналу від викидів установок термічного знешкодження твердих побутових відходів. Результати досліджень можна використовувати при проектуванні обладнання для спалювання муніципальних відходів. Система використання тепла димових газів, що утворюються після спалювання відходів, для підсушування відходів перед подачею в піч, має велике значення для економії додаткового палива.



Шифр НБУВ: Ж70736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Бортнік А. М. 
Ефективність мелясних відходів за вирощування картоплі (Solanum tuberosum) як нового перспективного органічного добрива / А. М. Бортнік, Т. П. Бортнік, В. А. Гаврилюк // Агроекол. журн. - 2023. - № 1. - С. 110-117. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.1-434

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
13.

Herlina U. 
Porous magnesium and its application = Поруватий магній та його застосування / U. Herlina, F. Nurjaman, F. Bahfie, A. S. Handoko, S. Sumardi, I. Sukmana, E. Prasetyo, D. Susanti // Progress in Physics of Metals. - 2022. - 23, № 4. - С. 756-778. - Бібліогр.: 74 назв. - англ.

Металеві біоматеріали зазнають революції з розробленням матеріалів, які розкладаються мікроорганізмами, включаючи кілька металів, стопів і металевих стекол. Таким чином, природа металевих біоматеріалів трансформується з біоінертних у біоактивні та мультибіофункціональні. Біоматеріали на основі магнію є кандидатами на використання як металів нового покоління, які розкладаються мікроорганізмами. Магній може розчинятися в рідині організму; це означає, що імплантований магній може руйнуватися під час процесу загоєння, а якщо розпад контролювати, то він не залишатиме відходи після завершення загоєння. Дослідники працюють над синтезом і характеризацією біоматеріалів на основі Mg з різноманітним складом, щоби контролювати швидкість розщеплення магнію, оскільки неконтрольоване розщеплення може призвести до втрати механічної цілісності, металевого забруднення в організмі та неприпустимого виділення водню тканинами. Помічено, що застосовані методи синтезу та вибір компонентів впливають на характеристики та продуктивність біоматеріалів на основі Mg.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р.с03

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23022 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Яценко О. М. 
Циркулярна економіка як основа забезпечення сталого розвитку країни в контексті євроінтеграції / О. М. Яценко, О. А. Швиданенко, Г. О. Швиданенко // Економіка і регіон. - 2022. - № 4. - С. 150-167. - Бібліогр.: 55 назв. - укp.

Піднято проблему загострення економічних, соціальних і екологічних криз різного походження у світі. Акцентовано увагу, що світовим драйвером інноваційних і глобальних екологічних ініціатив виступає Європейський Союз, зокрема широкомасштабної ініціативи Європейської зеленої угоди (European Green Deal), яка має зробити Європу першим у світі вуглецево-нейтральним континентом до 2050 року та забезпечити досягнення стану справедливої, кліматично-нейтральної, ресурсоефективної та конкурентної економіки. Досліджено генезис та особливості циркулярної економіки (ЦЕ) як головної передумови забезпечення сталого розвитку всіх суб'єктів економіки: країни, регіону, підприємства. Встановлено, що ЦЕ поступово змінює традиційну лінійну концепцію економіки. Для лінійної моделі економіки характерний підхід, де продукти виробляють, використовують і утилізують (take-make-dispose). Для циркулярного підходу визначальним є принцип 3-R: reduce: скорочують використання ресурсів і віддають пріоритет поновлюваних матеріалів; reuse: максимально ефективно використовують продукти; recycle: відновлюють побічні продукти і відходи для подальшого використання в економіці. Вивчено підходи до визначення індексу оцінки ступеня інтеграції ЦЕ: The Material Circularity Indicator (MCI), The Regional Circular Economy Index System (RCEIS), The Circular Economy Performance Index (CEPI), A Circular Economy Index for the Consumer Goods Sector (CEICGS), Circular Economy Development Index (CEDI). Розглянуто результати розширення ЦЕ для ЄС. Обгрунтованого, що в контексті євроінтеграційних прагнень України державі необхідно адаптуватися до вимог ЦЕ, враховуючи принципи та цілі, можливості й загрози. Оцінено поточний стан виконання Україною вимог щодо вступу до ЄС. Доведено, що у поствійськовий період до набуття Україною членства в ЄС необхідне поглиблення галузевої інтеграції; збільшення безмитного експорту на ринок ЄС; скасування нетарифних заходів, що обмежують торгівлю з ЄС. Передусім, у цьому контексті необхідно враховувати власні національні інтереси та торговельного партнеру, зокрема інституціональну (регулятивну) підтримку Україною ініціативи ЄС "Європейська зелена угода" щодо формування Європи як вуглецево-нейтрального континенту та поступову адаптацію поствійськової національної економіки до вимог ЦЕ. Недостатній рівень розвитку ЦЕ в Україні обумовлений триваючою неспровокованою та невиправданою агресивною війною Росії проти України; недосконалістю інституційного середовища; недостатньою вмотивованістю бізнесу. Імплементація засад ЦЕ в Україні вимагає системної та комплексної системної перебудови, основуючись на законодавчій базі, впровадженні інноваційних технологій, діджиталізації виробничих та торговельних процесів, фінансуванні екологічних ініціатив, стимулюванні інноваційних екологоощадних бізнес-моделей.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.461.1 + У9(4УКР)0-553.81

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24790 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Будівництво   
15.

Гапонич Л. С. 
Оцінка потенціалу виробництва RDF на основі визначених технологічних і морфологічних властивостей твердих побутових відходів України / Л. С. Гапонич, О. І. Топал, І. Л. Голенко, С. Г. Кобзар // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2022. - 28, № 3. - С. 44-59. - Бібліогр.: 58 назв. - укp.

В Україні щорічно утворюється та накопичується значна кількість несортованих твердих побутових відходів (ТПВ). За останні роки обсяги утворення ТПВ в Україні досягли рівня 11,5 - 12,5 млн т щороку, з них майже 95 % зберігаються на полігонах і сміттєзвалищах. Водночас головною метою поводження з ТПВ має бути комплексний підхід відповідно до європейських пріоритетів і підходів: окреме збирання, сортування, механіко-біологічна обробка, компостування/анаеробне зброджування фракцій ТПВ, що біологічно розкладаються, та виробництво RDF/SRF із фракцій ТПВ, що залишилися. Перевагою цього підходу є перетворення відходів в енергію (WtoE), зокрема у відновлене з відходів паливо (RDF/refused derived fuel), яке може накопичуватись, складуватись, транспортуватись і використовуватись в енергетиці за потреби. Виробництво та використання в енергетиці RDF/SRF здатне частково задовольнити дефіцит в органічних паливах, який може виникнути в Україні, для виробництва електричної та теплової енергії з дотриманням вимог ЄС до питань управління відходами. Виконано аналіз і визначено особливості, обсяги, морфологічний та елементний склад ТПВ і потенційного RDF на його основі для України в розрізі міст та областей тощо. Встановлено, що теплота згоряння необроблених (несортованих) ТПВ становить для різних областей Україні 5,0 - 7,5 МДж/кг, для різних міст України - 5,5 - 7,5 МДж/кг, осереднена для України - 6,8 МДж/кг. Частка складових ТПВ, яку можна вилучити для виробництва RDF, в Україні складає 25 - 30 %. Показано, що потенціал щорічного виробництва RDF в Україні складає 2,8 - 3,2 млн т. Діапазон теплоти згоряння RDF, виготовленого з ТПВ України, становить 13,1 - 15,9 МДж/кг, що відповідає 3 і 4 класам якості згідно з ДСТУ EN 15359:2018.


Індекс рубрикатора НБУВ: Н931.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Пирог Т. П. 
Вплив біологічних індукторів на антиадгезивну активність поверхнево-активних речовин Аcinetobacter calcoaceticus IMV B-7241 / Т. П. Пирог, М. С. Іванов // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2022. - 28, № 4. - С. 36-46. - Бібліогр.: 44 назв. - укp.

Досліджено антиадгезивну активність ПАР, синтезованих A. calcoaceticus IMB B-7241 за наявності B. subtilis БТ-2 у середовищі з очищеним гліцерином і відходами виробництва біодизелю. Вирощування A. calcoaceticus IMB B-7241 здійснено у рідкому мінеральному середовищі з очищеним гліцерином і відходами виробництва біодизелю (об'ємною часткою 3 і 5 % відповідно). Живі та інактивовані автоклавуванням клітини B. subtilis БТ-2, а також супернатант після вирощування штаму БТ-2 використовували як індуктори та вносили в середовище на початку процесу культивування A. calcoaceticus IMB B-7241 у концентрації 2,5 - 10 % (об'ємна частка). Позаклітинні ПАР виділяли з супернатанту культуральної рідини сумішшю Фолча. Вплив розчинів ПАР на адгезію бактеріальних і дріжджових тест-культур до сталі та лінолеуму визначали спектрофотометричним методом. Установлено, що внесення живих, інактивованих клітин B. subtilis БТ-2 або супернатанту в середовище культивування A. calcoaceticus IMB B-7241 із гліцерином різного ступеня очищення супроводжувалося синтезом ПАР, які характеризувалися вищою антиадгезивною активністю, ніж препарати, утворені в середовищі без індукторів. Адгезія клітин бактеріальних тест-культур (Bacillus subtilis БТ-2, Staphylococcus aureus БМС-1, Proteus vulgaris ПА-12, Enterobacter cloacae С-8) і дріжджів (Candida albicans Д-6, Candida tropicalis PE-2) на абіотичних матеріалах, оброблених розчинами ПАР (12 - 96 мкг/мл), синтезованих за наявності біологічних індукторів, була в 1,1 - 5,9 разу нижчою у порівнянні з використанням препаратів, одержаних за відсутності індукторів. Супернатант після вирощування B. subtilis БТ-2 виявився менш ефективним індуктором, ніж живі чи інактивовані клітини штаму ВТ-2. У результаті проведеної роботи встановлено можливість підвищення антиадгезивної активності ПАР A. calcoaceticus IMB B-7241 внесенням у середовище культивування як з очищеним гліцерином, так і відходами виробництва біодизелю конкурентних бактерій B. subtilis БТ-2 у вигляді живих, інактивованих клітин або супернатанту. Крім того, одержані результати вказують, що заміна очищеного гліцерину в середовищі культивування A. calcoaceticus IMB B-7241 на відходи виробництва біодизелю надає змогу, по-перше, підвищити рентабельність виробництва біодизелю, по-друге, утилізувати токсичні відходи, по-третє, одержати ПАР з високою антиадгезивною активністю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л785

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Andrusyshyna I. M. 
Lithium as a risk factor for human health and modern environmental pollution sources (literature review) = Літій як фактор ризику для здоров'я людини та сучасні джерела забруднення навколишнього середовища (огляд літератури) / I. M. Andrusyshyna, М. А. Barykin // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2022. - 18, № 3. - С. 253-262. - Бібліогр.: 20 назв. - англ.

В Україні офіційних документів, які б регулювали поводження з літієвими хімічними джерелами енергії, не існує. Відомо лише про два документи (Перелік і Постанова № 1287), які поки що є лише декларативними й не впливають на процеси контролю ввезення літієвих джерел енергії та подальшу переробку відходів. Тобто, відпрацьовані елементи викидаються у відходи, за якими ніякого відповідного контролю немає. Мета дослідження - надати аналітичний огляд сучасного стану забруднення навколишнього середовища літієм, показати ризики для здоров'я людини за умови екологічного та виробничого впливу металу. Дослідження побудовано на аналізі вітчизняних і зарубіжних видань щодо сучасного стану забруднення навколишнього середовища літієм, аналізу вмісту літію в об'єктах довкілля, токсичності металу, виробничого впливу, нормативно-правових актів і керівних документів міжнародних організацій та таких, що впроваджені в Україні. Висновки: проведені аналітичні дослідження дали можливість оцінити сучасні сфери застосування літієвих сполук, зокрема, показали, що в Україні відсутні нормативні документи, які регламентують використання та утилізацію літієвих виробів. Виробники літієвих джерел енергії, піклуючись про своїх працівників, мають погоджуватись з вимогами громадських і державних організацій, повинні розробляти й виконувати норми безпеки токсичних складових літієвих джерел енергії. Водночас зростання використання електронної техніки в Україні має такі темпи, що населення має бути поінформоване про потенційну небезпеку активного забруднення довкілля, загрозу здоров'ю людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: З251 + Б121

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Tkachenko T. V. 
Structural and morphological features of microcrystalline сellulose from soybean straw by organosolvent treatment = Структурні та морфологічні особливості мікрокристалічної целюлози із соєвої соломи / T. V. Tkachenko, D. S. Kamenskyh, Y. V. Sheludko, V. O. Yevdokymenko // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2022. - 13, № 4. - С. 455-466. - Бібліогр.: 40 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л774-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100480 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
19.

Сич Н. В. 
Хімічна активація шкаралупи волоського горіху ацетатом кальцію. Мезопорувата структура та ефективність поглинання яєчного альбуміну / Н. В. Сич, В. М. Вікарчук, Л. Й. Котинська, М. М. Циба, Л. А. Купчик, А. О. Лисенко // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2022. - 13, № 3. - С. 330-337. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П,9 + Л293

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100480 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
20.

Putiatin R. O. 
Variable radius helix potentiometer: practical issues = Гвинтовий потенціометр змінного радіусу: прикладні питання / R. O. Putiatin, T. A. Dunaieva // Наукоєм. технології. - 2022. - № 4. - С. 280-288. - Бібліогр.: 33 назв. - англ.

Нещодавно було запропоновано новий підхід до конструювання функціональних потенціометрів. Його суть полягає в тому, що бажана нелінійна залежність вихідної напруги від кута повороту досягається завдяки використанню резистивного елемента, що має форму гвинтової лінії зі змінним радіусом та сталим поперечним перерізом. Як було доведено раніше, задача розрахунку такого потенціометра має розв'язок для всіх неперервно диференційованих статичних характеристик .Однак практичність такої конструкції ще не встановлена. Оглянуто історичні та сучасні види потенціометрів, зокрема з нелінійними статичними характеристиками; матеріали, які використовують для їх виготовлення; деякі можливі статичні характеристики, отримані запропонованим способом; потенційні застосування. В розділі 1 розглянуто конструкції потенціометрів та матеріали, з яких їх 25 мікроводорості, органічні відходи, біопаливо, екологічна безпека, сталий розвиток виготовляють. Визначено типи конструкцій потенціометрів, найбільш придатні для втілення запропонованого підходу. Запропоновано загальний підхід для виготовлення каркасу й резистивного елементу гвинтових потенціометрів змінного радіусу за допомогою станків із числовим програмним керуванням. В розділі 2 досліджено статичні характеристики потенціометрів для заданих наперед форм резистивного елементу. Проведено порівняння меж застосування гвинтових потенціометрів змінного радіусу та звичайних багатообертових потенціометрів зі змінним кроком обмотки. В розділі 3 розглянуто сфери застосування потенціометрів, проаналізовано їх використання в новітніх розробках в області робототехніки. Запропоновано використання гвинтового потенціометра змінного радіусу в системі ручного керування обігрівом кабіни транспортного засобу замість потенціометра з кусково-лінійною характеристикою. В розділі 4 зроблено висновки з проведених досліджень, зокрема структуровано переваги й недоліки конструкції. Окреслено завдання для подальшої роботи.


Індекс рубрикатора НБУВ: З221.033-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100325 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського