Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (15)Тематичний інтернет-навігатор (8)Наукова електронна бібліотека (51)Автореферати дисертацій (1002)Книжкові видання та компакт-диски (627)Журнали та продовжувані видання (185)
Пошуковий запит: (<.>K=ГРИГОРІЙ$<.>+<.>K=СКОВОРОД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2072
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Актуальні проблеми слов'янської філології : Міжвуз. зб. наук. ст.: "Лінгвістика і літературознавство" / ред.: Л. П. Іванова; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. - К. : Знання, 1999. - 124 c. - укp.

Розглянуто актуальні проблеми сучасного мовознавства і літературознавства, зокрема, у сфері лінгвістики ряд робіт присвячено факторам (мовна особистість, мова художньої літератури, писемна традиція, культура, політичні обставини, фольклор, релігія), які впливають на становлення функціонально-стилістичної системи літературних мов. Проаналізовано композиційно-семантичні і структурні особливості епіграфічного мовлення українських письменників ХІХ-ХХ ст. (Г.Сковороди, М.Некрасова, С.Черкасенка, К.Гриневичевої, Є.Плужника, О.Лятуринської), а також в етнокультурному аспекті подаються коментарі про назви одягу, їжі, напоїв, ужитих І.П.Котляревським у поемі "Енеїда". Досліджено семантичні зміни у структурі лексичних одиниць, процес запозичення слів з російської та англійської мов у зв'язку зі змінами у їх семантичній структурі; надано семантико-зіставну характеристику деяких фразеологізмів французької, німецької, російської та української мов, виявленням національної специфіки. Особливу увагу приділено питанням методики викладання української мови. Детально висвітлено проблему структурно-семантичної класифікації складнопідрядних речень та виявлено розбіжності під час її розгляду за вузівськими підручниками. Розкрито шляхи здійснення естетичного впливу на школярів засобами української мови та вдосконалення зв'язного мовлення майбутніх учителів початкових класів. Вивчено побутову лексику літописів Самовидця, Г.Граб'янки, С.Величка у курсі історії української літературної мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш041 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592585 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Богуш П. М. 
Видел Никополь... / П. М. Богуш. - Никополь : Півд. зоря, 1998. - 89 c. - рус.

Розповідається про відомих державних, військових, літературних діячів, біографії і справи яких у певній мірі пов'язані з Нікополем і Нікопольщиною: Григорій Потьомкін, Олександр Пушкін, поет Жуковський, гусар Денис Давидов, полководець Олександр Суворов. Автор розповідає про своїх земляків, про славні сторінки історії Запорозької Січі, нагадує про забуті, напівзабуті та маловідомі факти і події стосовно цього краю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш6(4УКР=РОС)6-46.43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585785 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Паласюк Г. Б. 
Вплив філософії стоїків на розуміння Григорієм Сковородою Бога і церкви / Г. Б. Паласюк; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. - Т. : Укрмедкн., 1999. - 19 c. - Бібліогр.: 9 назв. - укp. - рус.

Прослідковується вплив ідей античної філософії на формування філософської концепції Г.Сковороди. Зроблена спроба проаналізувати трактування українським мислителем Бога, релігії та церкви в житті людини, яке не співпадає з ортодоксально-християнським розумінням, під впливом стоїчної філософії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)46

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Ступарик Б. М. 
Вчитель-громадянин Григорій Врецьона / Б. М. Ступарик, Л. Б. Калинчук; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 1998. - 70 c. - укp.

Розглядається життєвий шлях відомого в свій час у Галичині педагога, автора багатьох статей та книг, видавця, громадського діяча Григорія Врецьони. Розповідається про педагогічну працю, про його погляди щодо особи і ролі вчителя. Розкриваються основні засади педагогічної системи, описаної в повісті "Зоня. Безплатна вчителька". Висвітлюється громадсько-просвітницька та видавнича діяльність. Наведений список публікацій Г.Врецьони.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)53-8 Врецьона Г.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587493 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Вісник Дніпропетровського університету / ред.: В. О. Панфілов. - Д., 2000. - 163 с. - (Історія і філос. науки і техніки; Вип. 7). - укp.

Висвітлено проблеми філософії математики та феноменології у діалектичній системі Гегеля, онтології свободи (М.Бердяєва) та символічного світу (Г.Сковороди). Проаналізовано внесок Г.Кордюмова та М.Кащенка у становлення та розвиток металофізики та патологічної ембріології, розглянуто порівняльно-анатомічну наукову програму І.Шмальгаузена. Всебічно досліджено оптичний резонанс Й.Й.Косоногова та Р.Вуда.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю0я54(4Укр)3 + Ю252:ж

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68774/Іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Вісник Полтавського педінституту ім. В.Г.Короленка / ред.: В. О. Пащенко. - Полтава, 1998. - 238 с. - (Філол. науки; Вип. 1). - укp. - рус.

Представлено матеріали, присвячені актуальним питанням літературознавства і мовознавства. Розглядаються тенденції розвитку української та зарубіжної літератур і творчість окремих письменників (Т.Шевченка, Л.Костенко, В.П.Милорадовича, Г.Сковороди, О.Олеся, В.Самійленка, А.Ахматової, В.Набокова, Ф.Сологуба). Наведено результати досліджень слов'янських мов (зокрема, української, російської, чеської) і міжмовних контактів, вивчення явищ деяких неслов'янських мов (передусім французької). Висвітлено проблеми функціонування мовних одиниць у конкретних стилях і мові художньої літератури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69916/Філ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Вісник Сумського державного університету / ред.: І. О. Ковальов. - Суми, 2001. - 148 с. - (Філол. науки; N 8(29)). - укp.

Висвітлено актуальні проблеми сучасної літературної англійської, української та російської мов. Детально проаналізовано творчість Г.Сковороди, М.Максимовича, І.Франка, Л.Українки, Б.Лепкого, О.Олеся, Х.Алчевської, О.Серафимовича, А.Платонова, У.Самчука та ін. Охарактеризовано взаємодію різних мовних засобів у вираженні суб'єктивної модальності, а також естетичну поліфонічність емоційно-експресивних синонімів у мові поезій І.Муратова.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/Філ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Вісник Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. Психологія. Вип. 5 / ред.: Т. Б. Хомуленко. - Х., 2001. - 207 с. - укp.

Наведено результати психологічних досліджень з питань підвищення ефективності навчально-виховного процесу у вузі та середній школі. Висвітлено проблему конфлікту в контексті історії розвитку західної системи соціально-психологічних знань. Охарактеризовано вплив сімейного конфлікту на криміногенне становище у суспільстві. Детально проаналізовано рівень конфліктності та ступінь емоційного напруження у студентів молодших курсів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30я54(4Укр)3 + Ю9я54(4Укр)3

Шифр НБУВ: Ж69964 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Вісник Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. N 4 / ред.: М. Д. Култаєва. - Х., 1998. - 104 с. - (Соціологія; Вип. 1). - рус.

Викладені окремі проблеми та положення загальної соціологічної теорії. Докладно аналізуються такі соціальні інститути, як освіта, культура, економіка, політика, розглядається феномен професійної культури на сучасному рівні розвитку суспільства. Наведено соціологічний аспект гуманітаризації освіти як засіб формування гуманітарної культури студентства, висвітлено професійні проблеми молоді у посттоталітарний період, а також перспективи еволюції міжнародного становища України в контексті політичної творчості. Досліджуються регіональні конфлікти 90-х років в системі сучасних міжнародних відносин. Охарактеризовані деякі перспективи культурної та освітньої самореалізації жінок у посттоталітарній Україні та аспекти процесів дезінтеграції суспільного життя у посткомуністичному просторі тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5я5(4УКР)

Шифр НБУВ: Ж69964 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Прокопов Д. Є. 
Г.С.Сковорода: діалог і одкровення / Д. Є. Прокопов; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 22 c. - Бібліогр.: 21 назв. - укp. - рус.

Досліджуються історичні і внутрішньотеоретичні обумовленості визначення питання про істину, а також його змісту і структури в філософії Григорія Сковороди завдяки зверненню до структурного методу текстуального аналізу та його використанню у вивченні такого специфічного типу дискурсу, як філософський. Предметом аналізу автора стає розгортання проблематики істини, а також шляхів її розв'язання на текстуальному просторі сковородинівських праць, і, зокрема, діалогів острозького і бабаївського циклу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)46 + Ю226

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Бойко А. М. 
Григорій Ващенко: альтернатива поглядів і оцінок : Навч. посіб. / А. М. Бойко; Ін-т змісту і методів навчання. - К., 1999. - 235 c. - Бібліогр.: 39 назв. - укp. - рус.

На підставі історико-логічного аналізу 14 праць Г.Г.Ващенка, широкої архівної бази та сучасних публікацій вітчизняних і зарубіжних авторів подано життєвий і творчий шлях педагога. Вперше зроблена спроба актуалізації та інтерпретації з позицій сучасної педагогічної науки і шкільної практики найважливіших теоретико-педагогічних ідей вченого. Висвітлюються наукові пошуки і результати науково-дослідної роботи Г.Г.Ващенка з педагогіки, розкривається процес становлення Полтавського Інституту Народної Освіти, узагальнюється досвід, а також аналізуються проблеми, які, з точки зору вченого, характерні для всіх педвузів того часу (20-60-ті рр. ХХ ст.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.511.215 + Ч33(4Укр)6-8 Ващенко Г.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590527 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Григорій Давидович Вервес : Біобібліогр. до 80-річчя / упоряд.: Л. В. Бєляєва,. - К. : Наук. думка, 2000. - 100 c. - (Біобібліогр. вчен. України / НАН України). - укp.

Висвітлено основні етапи життя, наукової, педагогічної та громадської діяльності видатного українського філолога-славіста академіка НАН України Г.Д.Вервеса. Наведено відгуки на наукові праці Г.Д.Вервеса та хронологічний покажчик друкованого доробку академіка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4 г(4УКР)6д Вервес Г.Д.

Рубрики:

Шифр НБУВ: АО260901 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Григорій Кочур : Бібліогр. покажч. / ред.: Б. Якимович; уклад.: Г. Домбровська, З. Домбровська; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 1999. - 258 c. - (Укр. біобібліографія. Нова сер.; Ч.2). - укp.

Наведено матеріали про життєвий та творчий шлях видатного українського перекладача, перекладознавця і поета Г.П.Кочура у контексті українського літературного процесу. Це, зокрема, видання української державної бібліографії, галузеві ретроспективні українські та закордонні бібліографічні покажчики, а також журнальна і газетна періодика, фахові (з питань літературознавства і перекладознавства) збірники, монографії від 1936 р. до грудня 1999 р. Особливу увагу приділено публікаціям останнього часу, що вносять корективи в бібліографування творчого доробку Г.Кочура.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш407.3(4УКР)6д Кочур Г.П. я1 + Ш5(4УКР)6-4 Кочур Г.П. я1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597492 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Верба Г.  
Григорій Сковорода на межі тисячоліть: проблема перекладу / Г. Верба // Київ. старовина. - 2001. - № 2. - С. 156-169. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4Укр)46 + Ш5(4Укр)4-4 Сковорода Г.С. 418.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
15.

Верба Г.  
Григорій Сковорода на межі тисячоліть: проблема перекладу: [Закінч.] / Г. Верба // Київ. старовина. - 2001. - № 1. - С. 183-191. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4Укр046 + Ш5(4Укр)4-4 Сковорода Г.С. 418.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
16.

Гуманітарні науки: проблеми, пошуки, перспективи : Зб. наук. пр. Ч. 6 / ред.: В. Г. Кузь; Уман. держ. пед. ун-т ім. П.Тичини. - К. : Т-во "Знання", 2000. - 225 с. - укp.

Охарактеризовано шляхетську освіту на Правобережній Україні у кінці XVIII - на початку XIX ст. Детально проаналізовано діяльність О.Пчілки, Д.Гуменної, В.Сухомлинського, Г.Сковороди, П.Тичини та ін. Значну увагу приділено дохристиянському пантеону вірувань українського народу, жанровим особливостям колядок і щедрівок Уманщини, сюжетним вишивкам на рушниках, філософії української національної ідеї. Окремі розділи присвячено розбудові громадянського суспільства, соціолінгвістичному та прагматичному аспектам газетного тексту, а також деяким аспектам соціальних диспропорцій в українському суспільстві.


Індекс рубрикатора НБУВ: С.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70656 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Степанишин Б. І. 
Давня українська література в школі / Б. І. Степанишин. - К. : Либідь, 2000. - 504 c. - Бібліогр.: с. 495-501. - укp.

Висвітлено шлях української літератури від прадавнього письменства Київської Русі до самобутньої творчості Григорія Сковороди, проаналізовано все родове, видове і жанрове багатство прадавньої та давньої української літератури. Вперше фольклор трактовано як художню словесність.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3 р2-34 + Ш5(4УКР)4 р2-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА598049 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Брехаря С.  
Детермінанта політичного процесу: суб'єктивний фактор чи об'єктивна необхідність? (історіографічний аналіз) / С. Брехаря // Людина і політика. - 2001. - № 4. - С. 97-106. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Досліджено чинники, які визначають траєкторію та вектор політичного розвитку. Виділено в історіографії даного питання три групи теорій, кожна з яких формувалася за різних історичних умов: визначальна роль у політичному процесі належить об'єктивним, незалежним від волі людини факторам (Ф.Аквінський, Ж.Боден, Д.Віко, К. Маркс та ін.); людський фактор є вирішальним у впливі на політичну дійсність (Г.Сковорода, В.Парето, З.Фрейд та ін.); політична дійсність є функцією, залежною від двох змінних - об'єктивної та суб'єктивної (Н.Макіавеллі, Ш.Монтеск'є, В.Винниченко, М.Вебер та ін.).


Ключ. слова: детермінізм, політичний процес, особистість
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(0) + Ф016

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Качуровський М. О. 
З історії української філософії : Навч. посіб. / М. О. Качуровський; Сум. держ. пед. ун-т ім. А.С.Макаренка. - Суми, 2000. - 62 c. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто процес зародження, формування та розвитку української філософської думки, вплив християнства на філософську думку Київської Русі, гуманістично-освітянську діяльність братств. Досліджено питання становлення української класичної філософії, зокрема, філософські погляди Г.Сковороди, соціально-філософські ідеї кирило-мефодіївців, розвиток філософії в Києво-Могілянській академії. Проаналізовано українську філософію в період формування капіталістичних відносин, долю філософської думки в Україні в пореволюційні роки, в період незалежності та в українській діаспорі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР) я72

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603240 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Записки Наукового товариства ім. Шевченка. Т. 239. Праці Філологічної серії / ред.: О. Купчинський. - Л., 2000. - 643 с. - укp.

Розглянуто музично-звукові прийоми у композиції поетичних циклів Л.Українки. Значну увагу приділено індивідуально-авторському трактуванню біблійних мотивів темряви і сутінків у творах Д.Г.Байрона та їх осмисленню в українській культурній полісистемі, а також ритміко-фонічній організації віршованого твору. Детально проаналізовано діяльність визначних діячів української культури: В.Барвінського, О.Бурггардта, С.Гординського, І.Огієнка, Г.Сковороди, О.Потебні та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20869 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського