Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (26)Автореферати дисертацій (77)Книжкові видання та компакт-диски (132)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ДУХОВЕНСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 439
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Дегтярьов М. Г. 
Андріївська церква / М. Г. Дегтярьов, В. І. Корнєєва. - К. : Техніка, 1999. - 120 c. - (Нац. святині України). - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Розглянуто один з шедеврів архітектури вітчизняного та світового значення - перлину архітектурної спадщини Києва доби бароко, зведену в середині ХVІІІ ст. за проектом Ф.-Б.Растреллі - Андріївську церкву; історію її спорудження. Наведено імена багатьох майстрів і народних умільців, що створили цю пам'ятку архітектури, в якій знайшли відображення досягнення науки, техніки та мистецтва ХVІІІ ст. Велику увагу приділено реставрації пам'ятки. Висвітлен участь у долі Церкви представників духовенства і багатьох діячів української культури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-655 + Т3(4УКР-2К)-9 + Щ113(4УКР-2К)927.166.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: АО260111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Силантьев В. И. 
Большевики и Православная церковь на Украине в 20-е годы / В. И. Силантьев. - Х. : ХГПУ, 1998. - 232 c. - Библиогр.: с. 202-228 - рус.

На основі архівних документів та інших джерел розкривається характер державно-церковних відносин в Україні в 20-ті рр., висвітлюються основні напрями діяльності КП(б)У по витісненню православної ідеології, а також економічне, політичне і правове становище духовенства та звичайних віруючих в період, коли протистояння більшовицької партії і Православної церкви в республиці набуло особливого загострення і супроводжувалося багатьма трагічними подіями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-55 + Э372.09(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585718 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Виховання молодого покоління на принципах християнської моралі в процесі духовного відродження України / ред.: І. Д. Пасічник. - Острог, 2000. - 639 с. - (Наук. зап. Остроз. акад; Т. III). - укp. - рус.

Вміщено наукові статті з актуальних питань історії Біблії в Україні, релігієзнавства, християнської філософії, психології та педагогіки. Досліджено християнські мотиви у літературі, музиці та мистецтві. Значну увагу приділено ролі Острозької Біблії у церковному та культурно-національному житті українців і білорусів ранньомодерного періоду. Окремі розділи присвячено діяльності Івана Огієнка (митрополита Іларіона) - визначного вченого, державного, громадського та церковного діяча, а також феномену віри у контексті екзистенційної філософії Кіркегора та святоотцівської екзегетики. Висвітлено роль українського греко-католицького духовенства у міжвоєнний період та його участь в українському національно-визвольному русі у Східній Галичині. Детально проаналізовано християнську толерантність у контексті суспільно-політичних, релігійних, а також морально-психологічних проблем сьогодення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37я54(4Укр)3 + Э370.9я54(4Укр)3 + Ч311.350.4я43 + Т3(4Укр)0-7я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69992 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Влада і церква в Україні (перша половина ХХ століття) : Зб. наук. пр. / ред.: В. О. Пащенко; Від-ня релігієзнавства Ін-у філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - Полтава, 2000. - 136 c. - укp.

Проаналізовано роль релігії у системі загальнолюдських цінностей, значення християнства у розвитку національної культури та відносин влади і християнських конфесій в Україні протягом першої половини ХХ ст. Значну увагу приділено правовій культурі православного духовенства на початку ХХ ст., розвитку релігійної освіти у період національно-визвольних змагань, проблемам становлення українського молодіжного християнського руху за умов радянської антирелігійної політики, а також ідеологічному протистоянню церкви і держави під час утвердження тоталітарної ідеології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-115 + Т3(4УКР)6-315 я4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603714 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Всеукраїнська міжнародна християнська Асамблея "Заповідь нову даю вам: любіть один одного" (Іоан, 13,34) : Наук.-практ. конф., Київ, 17-18 лют. 1998 р.: Доп., повідомл. / Всеукр. міжнар. церков.- громад. ком. з відзначення 2000-ліття Різдва Христового, "Заповідь нову даю вам: любіть один одного" (Іоан, 13,34) Всеукраїнська міжнародна християнська асамблея. Науково- практична конф. (1998; Київ). - К., 1998. - 320 c. - укp.

Розглядаються проблеми єдності українського православ'я, духовність у контексті сучасних наукових концепцій, християнська моральна доктрина і національно-культурне відродження України. Висвітлюються питання формування національної самосвідомості і православні братства в Україні, участь військового духовенства у боротьбі за волю України, економічна політика Радянської влади щодо церкви в Україні у післявоєнний період. Досліджується вплив християнства на розвиток культури, на процес українського державотворення. Особливу увагу приділено сімейному питанню, зокрема, аналізуються актуальні проблеми сучасного сімейного виховання дітей на основі християнських цінностей, духовні основи виховання молоді в сучасних умовах української родини, а також психологічні проблеми сімейного виховання через призму християнської моралі тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33149 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Рабій Ю. Є. 
Княжий город Самбір / Ю. Є. Рабій; ред.: Р. Данчин. - Л. : Ютика; Самбір, 1999. - 422 c. - Бібліогр.: 357 назв. - укp.

Досліджено історію міста Самбора, княжого руського міста, від першої письмової згадки про нього 1241 р. Детально описано праісторію першого, документально засвідченого староруського поселення Погонич, яке стало основою майбутнього міста Самбора. Проаналізовано національно-церковне життя самбірських українців, розкрито роль греко-католицького духовенства в організації громадсько-патріотичних інституцій українців, у збереженні їх етнічної та релігійної ідентичності, формуванні української національної самосвідомості. Висвітлено життя самбірчан під австрійською займанщиною. Охарактеризовано економічний та культурний розвиток Самбора, розглянуто міжнаціональні та міжцерковні стосунки різних етнічних груп, що населяли місто у ХІХ - першій половині ХХ ст. Особливу увагу приділено господарському, культурному, церковному життю самбірських українців як єдиних законних нащадків давньої історії міста над Дністром і Дубрівкою. Описано процес зародження, розвитку і суспільного утвердження різних українських товариств і установ, які у другій половині ХІХ - початку ХХ ст. стали важливим чинником господарського і суспільно-політичного життя Самбора. Наведено імена тих самбірських українців, які найбільше відзначилися у політичному та духовному житті міста, збереження його українського обличчя. Простежено вільне життя Самбора за часів Західно-Української Народної Республіки, а також основні події соціального, політичного та культурного життя Самбора за період першої більшовицької (1939 - 1941) та німецької (1941 - 1944) окупацій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО)-22 Самбір + Т3(4УКР331)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594059 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Борисенко В. Й. 
Курс української історії: З найдавніших часів до ХХ століття : Навч. посіб. для студ. вузів / В. Й. Борисенко. - 2-e вид. - К. : Либідь, 1998. - 615 c. - укp.

Викладається авторська концепція історії України з найдавніших часів до XX століття. Переглянуті традиційні погляди на походження українського народу, становлення та еволюцію національної держави, роль аристократії й духовенства в житті суспільства, місце козацтва в історії України. З нових позицій подаються визвольна війна українського народу XVII ст., вплив рішень Переяславської ради 1654 р. на подальшу долю України. Характеризуються закономірності та особливості політичних, соціально-економічних і національно-духовних змін в Україні нового часу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587208 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви. Т. 2 / І. Власовський; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. - Репр. вид. - К., 1998. - 397 c. - у.

Розглядається найголовніша доба в історії Святої Церкви - XVI-XVII століття. Розповідається про боротьбу і засоби боротьби православних в Польщі за права своєї Церкви в першу чверть віку по унії 1596 р. Йдеться про відновлення року 1620 православної ієрархії Української Православної Церкви, а також про боротьбу за її легалізацію в Польсько-Литовській державі. Проведено аналіз внутрішнього життя Церкви в XVII ст.: церковна ієрархія з виборів, духовенство, управління Церквою. Висвітлюється соборна діяльність Церкви в XVII ст. Досліджується стан шкільництва й духовної освіти, вплив української вченості в церковному житті Московщини XVII ст. Описується розвій церковного мистецтва, культурно-освітня праця Української Церкви. Особливу увагу приділено підпорядкуванню Української Православної Церкви (Київської митрополії) юрисдикції Московського патриарха.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Неправда московських анафем / упоряд.: Димитрій (Рудюк) (ігумен). - К., 1999. - 471 c. - укp.

Рассматривается суть анафемы и причины ее наложения в православной церкви. Представлены архивные документы, статьи, выдержки из публикаций по этой теме, в частности, документы по поводу неканоничности московской анафемы на патриарха Киевского и всея Руси-Украины Филарета, в т.ч. постановления Архиерейского Собора Русской Православной Церкви, обращение Митрополита Филарета к духовенству Украинской Православной Церкви (УПЦ), письмо епископата УПЦ Алексию ІІ, заявление Священного Синода УПЦ Киевского Патриархата, обращение Комитета по защите Украинского Православья к православному духовенству, верующим и всему украинскому народу и др.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-625.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589586 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Ченцов В. В. 
Політичні репресії в радянській Україні в 20-ті роки / В. В. Ченцов; ред.: П. Т. Тронько; НАН України. Інститут історії України. - К., 1999. - 482 c. - укp.

Показано процес здійснення механізму формування політичних репресій, розкрито форми та методи репресивної політики. Простежено етапи та особливості репресивної політики в Україні проти сільського населення, інтелигенції, представників робітничого класу, молоді, віруючих і духовенства, членів політичних партій соціалістичної та комуністичної орієнтацій, внутрішньопартійної опозиції. Висвітлено роль і місце органів НК-ДПУ у здійсненні політичного терору. Науково узагальнено факти існування реального опору режиму серед різноманітних груп населення, визначено форми протидії властям. Виділено проблему боротьби української національної опозиції з комуністичним пануванням за створення незалежної України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-49

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА598012 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Мордвінцев В. М. 
Російське самодержавство і Українська провославна церква в кінці XVII - XVIII ст. : Навч. посіб. для студ. іст. ф-ту / В. М. Мордвінцев; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1997. - 95 c. - укp.

Розглядається боротьба російського абсолютизму проти автономних прав Української православної церкви. Широко представлена діяльність державних, політичних, церковних діячів (П.О.Рум'янцева, Д.Апостола, С.Миславського та інших), яка певною мірою торкалася проблем церковного життя в Україні. Висвітлюється участь українського духовенства в роботі законодавчої комісії 1767-1774 рр., а також процес здійснення секуляризаційної реформи в Україні, тобто позбавлення національної церкви матеріальної бази, а також перетворення духовенства в слухняний апарат самодержавства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-346-021.5 + Э372.240.92(4УКР) + Т3(4УКР)46-55

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588240 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Сторінки воєнної історії України : Зб. наук. ст. Вип. 2 / НАН України. Ін-т історії України. - К., 1998. - 294 с. - рус.

На основі першоджерел висвітлено вузлові теми та питання воєнної історії України у різні її періоди. У центрі авторського пошуку - найменш досліджені проблеми історії України періоду Другої світової війни. Серед розглянутих питань - партійно-радянська номенклатура в Україні в перші повоєнні роки (1946-1950 рр.); діяльність духовенства та релігійних громад України по зміцненню обороноздатності СРСР у роки Великої вітчизняної війни; миротворча діяльність збройних сил України; військова діяльність гетьмана І.Скоропадського (1708-1722 рр.); боротьба УПА за незалежну Україну та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69837 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Українська еліта та її роль в державотворенні : Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (18 - 19 трав. 2000 р.) / ред.: В. М. Князев, М. І. Пірен. - К., 2000. - 204 с. - (Зб. наук. пр. Укр. Акад. держ. упр. при Президентові України; N 1 - 2). - укp. - us.

Досліджено роль політичної еліти у визначенні найефективніших власних шляхів реформування українського суспільства та формування політичної культури народу. Проаналізовано проблеми соціально-економічної та адміністративної реформ у системі творчої діяльності управлінської еліти. Окремий розділ присвячено гуманізації управлінської взаємодії за умов трансформації освітніх закладів в Україні. Значну увагу приділено духовному відродженню українського суспільства та ролі духовенства у даному процесі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф038.5 + С5*422.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69866 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Слободянюк П.  
Українська церква: історія руїни і відродження / П. Слободянюк. - Хмельниц., 2000. - 266 c. - Бібліогр.: с. 238-266. - укp.

На основі дослідження значної кількості історико-етнографічного матеріалу висвітлено антиукраїнську політику, спрямовану проти української православної віри та її трагічні наслідки у різні історичні періоди, зокрема: польсько-литовського та російського релігійного гноблення, комуністичного радянського атеїзму, масових політичних репресій проти духовенства та віруючих, руйнування храмів тощо. Особливу увагу приділено сучасним проблемам українського православ'я, міжконфесійним відносинам в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА608114 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Український історичний збірник / ред.: В. А. Смолій; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2000. - 296 с. - укp. - рус.

Розглянуто економічне становище та соціальний статус сільського населення Брацлавщини та Київщини (кінець XVII - початок XVIII ст.), життєвий рівень міського населення Правобережної України на початку ХХ ст., культурно-просвітянську діяльність православного духовенства Наддніпрянської України у другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. Визначено специфіку здійснення національно-культурної політики щодо українців за межами УРСР у 30-ті рр. ХХ ст. Проаналізовано громадсько-політичну діяльність видатних діячів О.Лотоцького, П.Чубинського, Ю.А.Кулаковського, І.О.Гуржія, Є.Рудинської та їх внесок у розвиток української культури і науки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Християнство на межі тисячоліть і Україна : Матеріали засід. Дискус. клубу укр. наук. інтелігенції, 21 груд. 2000 р. / ред.: О. О. Покрещук; Укр. акад. зовн. торгівлі. - К., 2000. - 62 c. - укp.

Проаналізовано суспільне становище духовенства та його соціокультурну місію у XIX ст. Всебічно досліджено вплив православ'я на формування української політичної нації. Основну увагу приділено філософському осмисленню християнського естетизму, висвітлено особливості духовної освіти, визначено шляхи осучаснення православної віри, розглянуто проблеми канонічного права, християнської теології та науки. Зроблено припущення, що християнство може стати каталізатором створення глобальної системи саморегулювання стосунків усередині суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР) я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА609414 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Лисенко О. Є. 
Церковне життя в Україні. 1943-1946 / О. Є. Лисенко; НАН України. Ін-т історії України. - К., 1998. - 404 c. - укp.

Досліджується проблема взаємин між релігійними організаціями і радянською державою в Україні з початку визволення її території від гітлерівських окупантів до 1946 р. (діяльність духовенства та релігійних громад України по зміцненню СРСР у роки війни). Аналізуються причини переходу керівництва країни до нового курсу щодо церкви, висвітлюється стан релігійного життя в республиці після окупації та в ході відновлення радянської влади (законодавча база стосунків між державою та церквою; матеріальне становище православного духовенства та ін.). Значну увагу приділено характеристиці політичної лінії Сталіна щодо католицьких конфесій (зокрема, описується ліквідація Української греко-католицької церкви).


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР)-36-021 + Э370.9(4УКР)-36-021 + Т3(4УКР)62-55

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586268 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Яковлівські Читання : Матеріали наук. конф., присвяч. пам'яті укр. історика, правознавця, громад. і політ. діяча А.Яковліва (1872 - 1955) / ред.: Г. Д. Казьмирчук; Молодіж. іст. т-во ім. А.Яковліва. - Черкаси, 2000. - 85 c. - укp.

Розглянуто міжконфесійні відносини в середовищі українських селян у другій половині ХІХ - ХХ ст., участь козаків Корсунського полку в бойових діях періоду Руїни, роль театру та кінематографа у добу українізації 1920-х рр. Проаналізовано питання розвитку правового регулювання колективних правових відносин у галузі трудового права України, соціальної стратиграфії селянських господарств у доколгоспний період у 1921 - 1929 рр., роль духовенства Наддніпрянщини в історії України XVIII ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)5-8 Яковлів + Т3(4УКР)51-8 Яковлів + Т3(4УКР) я434 + Х2(4УКР) д Яковлів + Х2(4УКР) я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Інтелігенція - гуманна об'єднувальна сила сучасного суспільства / ред.: І. Ф. Курас; НАН України. Ін-т політ. та етнонац. дослідж. - К. : Стилос, 1999. - 199 c. - укp.

Розглянуто значимість і місце інтелігенції в суспільстві, джерела формування української козацької старшини, гуманістичну місію православного духовенства, а також проблеми виховання нової інтелігенції в сучасному українському суспільстві. Проаналізовано роль наукової інтелігенції в становленні організаційної структури Всеукраїнського Археологічного комітету у середині 1920-х рр., систему української приватної освіти в Західній Україні у 20 - 30-ті рр. ХХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422.6 я43 + Т3(4УКР)0-293 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601089 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Історія України: Маловідомі імена, події, факти : Зб. ст. Вип. 6 / ред.: П. Т. Тронько; НАН України. Ін-т історії України. - К. : Рід. край, 1999. - 357 c. - укp.

Розглядаються досвід, проблеми та перспективи розвитку історичного краєзнавства в цілому, аналізуються основні етапи та напрями краєзнавчих досліджень в Донеччині, на Житомирщині, Одещині, Луганщині, Полтавщині, в Криму, у Конотопі та ін. Пропонується джерельна база історико-краєзнавчих досліджень, зокрема, документи канцелярії новосербського корпусу, генеалогія регіонального чиновництва другої половини XVIII ст. та українського духовенства, документи вищого партійно-державного керівництва УРСР тощо. Описується діяльність видатних постатей краєзнавчого руху - К.П.Василенка, В.М.Кмецинського, С.І.Пономарьова, В.І.Стрельського, К.В.Широцького, В.М.Ястребова, О.І.Маркевича, П.О.Куліша, В.Кордта, М.Сікорського та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР) я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342281 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського