Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (7)Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (1)
Пошуковий запит: (<.>K=МУСУЛЬМАНСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
Категорія:    
1.

Семчинський К. В. 
Війна і мир у християнстві та ісламі : моногр. / К. В. Семчинський. - К. : Міленіум, 2007. - 164 c. - Бібліогр.: с. 149-162. - укp.

Наведено результати релігієзнавчо-філософського аналізу основних положень християнства й ісламу щодо війни та миру. Розглянуто генезис та трансформації концептів "війна" та "мир" у їх розвитку - від першоджерел християнства та мусульманства - Книг Старого та Нового завіту, Корану, Сунни, праць християнських і мусульманських мислителів до сучасного трактування.

Приведены результаты религиеведческо-философского анализа основных положений христианства и ислама о войне и мире. Рассмотрены генезис и трансформации концептов "война" и "мир" в их развитии - от первоисточников христианства и мусульманства - Книг Старого и Нового завета, Корана, Сунны, трудов христианских и мусульманских мыслителей до современного трактования.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-202.161.1 + Э38-116.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА695313 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Хайредінова З. З. 
Виникнення і розвиток Таврійського магометанського духовного правління (кінець XVIII - початок XX ст.) : Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / З. З. Хайредінова; Ін-т сходознав. ім. А.Кримського НАН України. - К., 2003. - 19 c. - укp.

Комплексно проаналізовано діяльність єдиного органу мусульманського самоврядування кримських татар після приєднання Криму до Росії - Таврійского магометанського духовного правління (ТМДП) (кінець XVIII - початок XX ст.). На прикладі ТМДП показано політику російського уряду відносно мусульманського населення Таврійської губернії. Зауважено, що громіздка та складна система обрань вищого та нижчого духовенства свідчила про прагнення охоронних структур держави поставити під жорсткий контроль релігійне життя кримськотатарського населення Таврійської губернії в зазначений період. Зроблено висновок, що ТМДП було державною установою з усіма законодавчо окресленими функціональними правами й обов'язками. У віданні духовного правління знаходився комплекс справ, зокрема - відкриття та закриття мечетей, мусульманських навчальних закладів (мектебе та медресе), рухоме та нерухоме майно мечетей і навчальних закладів, деякі цивільні справи, затвердження на посадах парафіяльного духовенства. Детально розглянуто управлінський апарат, структуру ТМДП і функціональні обов'язки кожного з членів цієї установки. Аналіз декількох проектів реформування ТМДП дав змогу зробити висновок, що найбільш продуманим з них можна вважати опрацьований на III з'їзді "Иттифак эль муслимин". Цей проект є одним з найвищих досягнень суспільної думки ліберальної частини російського мусульманства початку XX ст. Розглянуто основні аспекти діяльності ТМДП, серед яких - духовно-правовий (спадкоємні й опікунські взаємини, запис актів цивільного стану); вакуфний (здача вакуфних земель в оренду населенню); виховно-освітній (конфесіональне


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)4/5-725 + Э380.9(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА325620 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Борисова О. В. 
Генеза наукової парадигми історичного процесу в середні віки (V - XV ст.) : Автореф. дис... д-ра іст. наук / О. В. Борисова; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2006. - 38 c. - укp.

Визначено особливості формування наукової парадигми історичного процесу в середні віки (V - XV ст.) та простежено процес її генези в різних суспільствах у межах часово-просторового поля дослідження. Виявлені парадигми класифіковано та проаналізовано. Віднайдено методологічну базу середньовічної науки. Розглянуто методологію дослідження парадигматичного знання взагалі та в історичній науці зокрема, а також парадигматичний аспект міфологічних уявлень щодо історії людства. Проаналізовано сакральну мотивацію історичного процесу у християнстві та мусульманстві. Висвітлено найважливіші історіософські концепції середньовіччя з метою виявлення в них домінуючних парадигм. Значну увагу приділено аналізу середньовічного історизму та розробці його типології за віссю горизонтально-просторових координат роботи та за його базовими категоріями, зміни в якому були найхарактернішими проявами генези наукової парадигми. Обгрунтовато гіпотезу, що визначальними у розвитку принципу історизму є не тільки уявлення про час і простір, на яких будуються уявлення стосовно історичного часу та простору та тип вирішення філософської проблеми універсалій. Останній є визначальним для розробки просторової типології історизму. Зроблено спробу визначення генези парадигми історичного процесу за допомогою формули "сфера - куб - сфера", що відображає генетику розвитку Платонових тіл зародку та генезу уявлень людини стосовно форми планети та її фізичних полів, з якими пов'язаний розвиток уявлень про простір і час. Зроблено спробу встановити об'єктивну основу середньовічної теорії "семи кліматів" і надати їй максимально можливе наукове пояснення. Проаналізовано

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т010.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА345901 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Семчинський К. В. 
Онтологія релігійно-філософських концептів війни і миру в християнстві та ісламі : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.11 / К. В. Семчинський; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2005. - 20 c. - укp.

Здійснено релігієзнавчий аналіз основних положень християнства й ісламу щодо війни та миру. Розкрито генезис і трансформацію концептів "війна" і "мир" у їх розвитку від першоджерел християнства та мусульманства - Книг Старого та Нового Завіту, Корану, Сунни, праць християнських і мусульманських мислителів - до сучасного трактування. Досліджено тенденції й особливості еволюції поняття "війна" у контексті християнської традиції. Розкрито суперечність християнської доктрини "справедливої війни", проаналізовано явище пацифізму. Досліджено багатоаспектну комплексну модель релігійно-філософського поняття "мир" у християнстві, розкрито його структуру, в якій розрізняється зовнішній і внутрішній мир. Розкрито комплексність поняття "джихад" у першоджерелах ісламу, а також його еволюцію та розвиток. Визначено типи джихаду, етичні постулати, обмеження й умови для його проголошення. Зауважено, що специфіка мусульманського концепту "мир" полягає в тому, що справжній мир на землі неможливий, поки на землі не запанує іслам. Здійснено логіко-семантичний, зіставний і компаративний аналіз концепцій війни та миру у християнській та мусульманській традиціях, досліджено витоки, тенденції та течії ісламського фундаменталізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-116.11 + Э38-116.11 + Ю6*666.4*325.811

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА337300 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Коваленко Ю. В. 
Суфійська модель моральнісного самовдосконалення (історико-етичний аспект) : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.07 / Ю. В. Коваленко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2002. - 17 c. - укp.

Розглянуто моральнісний потенціал філософсько-етичної доктрини класичного суфізму як альтернативу сучасним політизованим формам мусульманства. Визначено, що суфізм є моральнісною компенсацією духовної девальвації ісламу у практиці суспільного побутування. Виявлено, що суфійська система самовдосконалення людини "тарікан" є програмою такого її розвитку, який грунтується на формуванні моральнісної домінанти у самовияві особистості. Доведено, що для класичного суфізму реалізацією "божественного" призначення людини є знаходження нею високого моральнісного смислу в будь-якому прояві її буття. Показано, що на відміну від філософсько-етичного розуміння цілісності особистості релігійне світосприйняття вбачає її у єдності людини з богом. Зроблено висновок, що віра є переживанням інтегрованості індивіда в цілісності буття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э383-4 + Ю3(0)415.1-365

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА318967 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Циганкова Е. 
Сходознавча колекція Агатангела Кримського у фондах Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського / Е. Циганкова // Бібл. вісн.. - 2001. - № 6. - С. 13-18. - укp.

Базою для розвитку сходознавчих студій у Всеукраїнській Академії наук (ВУАН) послужила приватна бібліотека Агатангела Кримського, яка налічує близько 20 тис. томів. Підготовку всіх сходознавчих видань Академії здійснено Кабінетом арабо-іранської філології ВУАН. З 1934 р. власна колекція Кримського знаходиться у Всенародній бібліотеці України (нині НБУВ). У даній колекції представлено твори східних письменників, перекладені європейськими мовами, а також європейські твори про Схід, його історію, природознавство, філософію, історію релігії, зокрема, мусульманства, з географії, етнографії, антропології, археології, літератури та мистецтва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.7(4Укр)511.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14595 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Блоха Я. Є. 
Аксіологічні аспекти творчої спадщини В. Г. Короленка (історико-філософський контекст) : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.05 / Я. Є. Блоха; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2013. - 19 c. - укp.

Здійснено комплексний аналіз аксіологічних аспектів творчої спадщини В. Короленка в історико-філософському контексті. Розглянуто особливості трактування мислителем основних ціннісних орієнтацій у різних філософських та релігійних напрямках (спадщині Сократа та Платона (класична антична філософія), М. Монтеня (філософія епохи Відродження), Вольтера (філософія французького Просвітництва), Джона Дж.С. Мілля та Ж.-М. Гюйо (філософія початку XIX ст.), В. Леніна, К. Маркса, П. Струве, М. Туган-Барановського (філософія кінця XIX - початку XX ст.), буддизмі, християнстві, мусульманстві. Шляхом історико-філософського аналізу розкрито специфічні риси тлумачення В.Короленком таких філософських та етичних категорій як "діалектика", "метафізика", "скептицизм", "матеріалізм", "свідомість", "воля", "щастя", "добро", "зло", "помста", які він інтерпретував ненауково, виходячи з власних міркувань і світосприйняття. Показано актуальність ідей В. Короленка на сучасному етапі розвитку Української держави, погляди на проблему запобігання війни та встановлення миру, співіснування української та російської культур, захисту гнаної української духовно-національної ідентичності та доцільність їх вивчення сучасниками.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Короленко В. Г. 3 + Ю3(4РОС)61-41 + Ю217

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА400262 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Бочков П. В. 
Адміністративно-правові засади участі релігійних організацій у господарських відносинах: проблеми теорії та практики : монографія / П. В. Бочков. - Київ : Ліра-К, 2023. - 655 c. - Бібліогр.: с. 517-597 - укp.

Розглянуто комплекс теоретичних та практичних питань, пов'язаних с адміністративно-правовим регулюванням господарської діяльності релігійних організацій різних конфесій. Особливе місце займає структурно-функціональний аналіз детермінації господарської діяльності релігійних організацій різних конфесій. Досліджено історико-правові витоки та еволюція феномену релігійних організацій як учасників відносин у сфері господарювання. Проаналізовано ідеологічно-правові засади господарських відносин у християнстві, мусульманстві та іудаїзмі. Розкрито правові проблеми, що виникають при визначенні адміністративно-правового статусу підприємств релігійних організацій, ролі та місця держави у регулюванні господарських відносин за участю релігійних організацій. Досліджено сучасний стан державно-церковних відносин у сфері господарювання. Розглянуто особливості оподаткування та бухгалтерського обліку підприємств релігійних організацій. Увагу приділено державному контролю та нагляду за господарською діяльністю підприємств релігійних організацій в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)136

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА869219 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського