Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (24)Автореферати дисертацій (16)Книжкові видання та компакт-диски (148)Журнали та продовжувані видання (16)
Пошуковий запит: (<.>K=НАРОДОЗНАВСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 137
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Бібліографія українського народознавства : У 3 т. Т. 1, кн. 2. Фольклористика (Кн. 2) / упоряд.: М. Мороз; Ін-т народознав. НАН України. - Л., 1999. - 1103 c. - укp.

Представлено бібліографію фольклористики: фольклору українців, що проживають поза межами України; національних меншин України; пісенного і прозового фольклору в Україні періоду революції і громадянської війни, Великої Вітчизняної війни, післявоєнних років; фольклору слов'янських народів, народів колишнього СРСР, народів світу тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(0)я1 + Ш3(2=1Ук) я1

Шифр НБУВ: В342953 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Пошивайло О.  
Гончарська столиця України: видавництво "Українське народознавство" / О. Пошивайло; Упр. культури Полтав. обл. держ. адмін. - Опішне : Укр. народознав., 2000. - 72 c. - укp.

Роботу присвячено найславетнішому центру культурної самобутності українців, загальновизнаній гончарській столиці України - Опішному. Проаналізовно місце та роль Опішного в українській історії та культурі. Детально висвітлено творчий доробок колективу видавництва "Українське народознавство", а також їх плани на майбутнє.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР3А/Я)-417 + Т594.171.2 + Т3(4УКР-4ПОЛ)-22 Опішне + Щ125.13(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603774 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Етнос. Культура. Нація : Зб. наук. пр. за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. 29 - 31 жовт. 1998 р. / ред.: М. Грицик; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. - Дрогобич, 1999. - 370 c. - укp.

Розглянуто історичні умови розвитку західноукраїнської фольклористики на початку другої половини ХІХ ст., елементи філософської етнології в українській етнографії ХІХ ст., процес становлення і розвитку національної культури і духовності, а також фольклорно-християнські традиції та їх роль у формуванні активного мовленнєвого соціуму. Подано аналіз фольклорності стрілецьких пісень Б.Лепкого, типізації українського національного характеру у творчості В.Винниченка, ідеї державотворення у спадщині В.Липинського. Досліджено краєзнавчі звістки про українську землю та її населення істориків античної епохи, історичні витоки зв'язку природознавства з народознавством, а також запропоновано палеоекологічній підхід до вивчення давньої історії населення сучасного терену України тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)я431 + Т3(4УКР)я431 + Ш3(2=1Ук)я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594326 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Король О. В. 
Методика викладання українського народознавства в школі : Навч.-метод. посіб. / О. В. Король; Ін-т змісту і методів навчання. - К., 1998. - 364 c. - Бібліогр.: с. 363. - укp.

Пропонується апробована на практиці авторська програма з народознавства, обгрунтовується доцільність викладання предмета в школі, розкриваються складові творчої лабораторії вчителя-народознавця, принципи, методи та прийоми навчання, якими слід керуватися в навчально-виховному процесі. Пояснюються особливості уроку народознавства, розглядаються його типи і структура. Представлено методичні поради щодо формування народознавчих знань та вмінь учнів, зосереджується увага на міжпредметних зв'язках, факультативній, позакласній, позашкільній виховній роботі з українського народознавства. Рекомендується ефективне використання наочності та ТЗН, пропонується система оцінювання знань та вмінь учнів, а також аргументуються вимоги до сучасного кабінету українського народознавства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52 р(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586438 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Кожолянко Г. К. 
Народознавство Буковини. Громадський і сімейний побут : Навч. посіб. / Г. К. Кожолянко; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 1998. - 111 c. - Бібліогр.: 70 назв. - укp.

Наведено історичні відомості щодо формування етнокультурних спільностей на території Буковини, показана динаміка зростання і падіння чисельності населення Буковини в кінці XVIII - середині ХІХ ст., розкриваються їх причини і наслідки. Охарактеризовано національний склад Буковини з 1930 до 1989 рр. Розглянуто общинні відносини в буковинському селі, громадський та сімейний побут. Велика увага приділена опису сімейно-побутової обрядовості, зокрема, весільного обряду, показано його особливості в залежності від різних територіальних зон Буковини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР74ЧЕРН)-52 я7 + Т3(4УКР337)0-7 я7 + Ш3(2=1Ук)-633

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588059 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Кожолянко Г. К. 
Народознавство Буковини. Народна архітектура : Навч. посіб. / Г. К. Кожолянко; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 2000. - 112 c. - Бібліогр.: 90 назв. - укp.

Розглянуто народну архітектуру українського населення Буковини ХІХ - першої половини ХХ ст. Проаналізовано соціально-політичне становище Буковини у період середньовіччя, Новий та Новітній часи. Наведено характеристику буковинських поселень і садиб. Висвітлено особливості планування, матеріал і техніку спорудження традиційних жител, влаштування інтер'єру й екстер'єру.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР74ЧРН)-423 + Т594.294 + Т3(4УКР337)5-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605805 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Наука і сучасність : Зб. наук. пр. Ч. 2 / ред.: М. І. Шкіль; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 1998. - 263 c. - укp.

Розглядаються актуальні проблеми з педагогічних та філологічних наук. Висвітлюються питання використання елементів народознавства в процесі ознайомлення дошкільників з природою, задач екологічного змісту в курсі хімії середньої школи, а також питання підготовки майбутніх учителів до роботи з батьками та розвитку художніх і конструктивних вмінь як становлення професійної майстерності майбутнього вихователя. Описуються психолого-педагогічні умови розвитку музичного сприймання підлітків, деякі аспекти організації медичної освіти в Україні та особливості проектування виховної діяльності. Аналізуються педагогічна діяльність Л.Курбаса, проблема виховання у творчості О.Кобилянської, а також педагогічні ідеї С.Коваліва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 я43(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342564 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Наукові основи організації педагогічного процесу в навчально-виховному закладі "Школа - дитячий садок" / ред.: В. Г. Кузь; Уман. держ. пед. ун-т ім. П.Тичини. - К. : Наук. світ, 2001. - 79 c. - укp.

Досліджено національні компоненти духовної особистості. Удосконалено зміст навчально-виховних програм на засадах наступності з проблем народознавства, естетичного, фізичного, екологічного та трудового виховання дошкільників і молодших школярів. Проаналізовано особливості мовленнєвого розвитку дітей у період переходу від дошкільного до молодшого шкільного віку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч411.52 + Ч421.52

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603849 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Рогальська Н. В. 
Розвиток надбань української народної етнопедагогіки та їх використання в сучасному дошкільному закладі : Метод. посіб. для самост. роботи студ. / Н. В. Рогальська; Уман. держ. пед. ун-т ім. П.Тичини. - К. : Наук. світ, 2000. - 94 c. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто історико-педагогічні аспекти становлення української дошкільної етнопедагогіки, надбання з питань розвитку дітей, змісту та засобів їх виховання. Розкрито особливості використання надбань української дошкільної етнопедагогіки та народознавства за сучасних умов відродження українського національного дитячого садка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч491,01 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595626 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Сучасні проблеми організації навчально-виховного процесу національної школи : Зб. матеріалів Всеукр. студ. наук.-практ. конф., 18-19 берез. 1999 р. / ред.: Ю. М. Краснобокий; Уман. держ. пед. ун-т ім. П.Тичини. - К. : Знання, 1999. - 165 c. - укp.

Містяться матеріали конференції, що охоплюють питання теорії та практики сучасного дошкілля, дидактики сучасної школи, організації виховної роботи, проблеми охорони довкілля в освітній і виховній площинах. Дається порівняльний аналіз напрямків реформування системи середньої освіти в США і Україні, висвітлюється система екологічної освіти в Україні. Досліджується вплив художньої літератури на культурно-естетичний розвиток особистості, вплив соціально-педагогічних факторів на ставлення молодших школярів до навчання, проблеми родинного виховання на сучасному етапі. Розглядаються особливості формування творчого мислення школярів, педагогічні основи шкільного народознавства, психологічні особливості страху та шляхи його подолання та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 я431(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Коберник Г. І. 
Формування в молодших школярів інтересу до математики засобами народознавства : Навч. посіб. / Г. І. Коберник, Н. М. Науменко, І. В. Овчіннікова; Уман. держ. пед. ун-т ім. П.Тичини. - К. : Наук. світ, 2000. - 62 c. - Бібліогр.: 67 назв. - укp.

Висвітлено теоретичні засади та основні чинники формування пізнавального інтересу у молодших школярів у процесі навчання, розкрито місце і значення народознавчого матеріалу в їх розвитку, а також розглянуто особливості управління пізнавальною діяльністю учнів.


Індекс рубрикатора НБУВ: В1 р(4Укр)210-36

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597515 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Бублик Т.  
Ампір у музейних колекціях Львова. Колиска ХVІІІ ст. (із експозиції Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України) / Т. Бублик // Вісн. Харк. держ. акад. дизайну і мистец. - 2004. - № 9. - С. 3-9. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Описано стиль ампір, детальніше - спосіб виготовлення колиски. Зазначено, що у виробі використані складні та трудомісткі технології із застосуванням ручної праці, специфічної металевої фурнітури та шипових з'єднань. Наголошено, що художні та конструктивні особливості варті уваги та творчого переосмислення для застосування в сучасному меблярстві.

Описан стиль ампир, более детально - способ изготовления колыбели. Отмечено, що в изделии использованы сложные и трудоёмкие технологии с использованием ручного труда, специфической металлической фурнитуры и шиповых соединений. Подчеркнуто, что художественным и конструктивным особенностям стоит уделить внимание и творчески их переосмыслить для использования в современном мебельном производстве.

The article deals with the description of the empire style, precisely with the method of making a cradle. Labour capacious technologies, such as manual labour, specific metal garnish and tenon joints were used for manufacturing the article. Special attention should be paid to artistic and constructive peculiarities, which need new creative compreheusion for using them in modern furniture making.


Ключ. слова: ампір, колиска, царга, декор, фурнітура, конструкція
Індекс рубрикатора НБУВ: М134.171 г(4УКР) + Щ126.13(4УКР)4-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Володимир Овсійчук : Біобібліогр. покажч. / ред.: С. О. Черепанова. - Л. : Каменяр, 2004. - 136 c. - (Сер. бібліогр. та біобібліогр. покажч. / НАН України. Ін-т народознав.). - укp.

Висвітлено життєвий шлях, наукову та педагогічну діяльність В.Овсійчука - відомого українського ученого, доктора мистецтвознавства, професора, завідувача відділу мистецтвознавства Інституту народознавства НАН України, лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка та академічної премії ім. І.Франка, члена-кореспондента Академії мистецтв України. Наведено перелік публікацій про вченого.

Освещены жизненный путь, научная и педагогическая деятельность В.Овсийчука - известного украинского ученого, профессора, заведующего отделом искусствоведения Института народоведения НАН Украины, лауреата Национальной премии Украины им. Т.Шевченка и академической премии им. И.Франка, члена-корреспондента Академии искусств Украины. Приведен перечень публикаций об ученом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ10г(4УКР)6дОвсійчукВ.я1 + Щ143(4УКР)6-8Овсійчук В.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА657825 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Історичний досвід і сучасність : Матеріали Х наук. студент. конф., присвяч. пам'яті В.І.Шамко / ред.: В. М. Букач; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського {Одеса}. - О., 2004. - 94 c. - укp.

Висвітлено сторінки життєдіяльності історика В.Шамка, видатного державного діяча О.Косигіна. Охарактеризовано політику радянського уряду України щодо євреїв у 1921 - 1925 рр., сучасні взаємовідносини між державою та церквою. Розкрито витоки українського народознавства, особливості впливу телебачення на свідомість сучасної людини.

Освещены страницы жизнедеятельности историка В.Шамко, выдающегося государственного деятеля А.Косыгина. Охарактеризованы политика советского правительства Украины относительно евреев в 1921 - 1925 гг., современные взаимоотношения между государством и церковью. Раскрыты истоки украинского народоведения, особенности влияния телевидения на сознание современного человека.


Індекс рубрикатора НБУВ: С.я431(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА657277 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Матеріали міжвузівської науково-методичної конференції "Сучасна україністика: проблеми мови, історії та народознавства" : Зб. ст. / Харк. нац. екон. ун-т. Каф. українознав, "Сучасна україністика: проблеми мови, історії та народознавства", міжвузівська науково-методична конференція. - Х. : ВД "ІНЖЕК", 2005. - 423 c. - укp.

Висвітлено проблеми функціонування української літературної мови на сучасному етапі. Розглянуто питання формування мовної компетенції особистості за умов українсько-російського білінгвізму. Проаналізовано проблеми викладання української мови та історії України у вищих навчальних закладах на основі використання принципів соціальної педагогіки та впровадження новітніх технологій. Представлено сучасні форми активізації навчального процесу у ВНЗ. Досліджено психолого-педагогічні особливості мовної підготовки іноземних студентів. Проаналізовано сучасні концептуальні підходи щодо вивчення новітньої історії України. Висвітлено історико-політичні та цивілізаційні аспекти формування Болонського процесу. Розглянуто перспективи впровадження кредитно-модульного та дистанційного навчання у вищій школі. Розроблено методичні рекомендації щодо вивчення деяких питань етнографії в курсі "Історія України".

Освещены проблемы функционирования украинского литературного языка на современном этапе. Рассмотрены вопросы формирования языковой компетенции личности в условиях украинско-русского билингвизма. Проанализированы проблемы преподавания украинского языка и истории Украины в высших учебных заведениях на основе использования принципов социальной педагогики и внедрения новейших технологий. Представлены современные формы активизации учебного процесса в ВУЗ. Исследованы психолого-педагогические особенности языковой подготовки иностранных студентов. Проанализированы современные концептуальные подходы к изучению новейшей истории Украины. Освещены историко-политические и цивилизационные аспекты формирования Болонского процесса. Рассмотрены перспективы внедрения кредитно-модульного и дистанционного обучения в высшей школе. Разработаны рекомендации по изучению некоторых вопросов этнографии в курсе "История Украины".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4 я431 + Т3(4УКР) я431 + С1(4УКР) я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА663814 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Світлана Черепанова : Біобібліогр. покажч. / ред.: С. Павлюк; Ін-т народознав. НАН України. - Л. : Каменяр, 2005. - 164 c. - (Сер. бібліогр. та біобібліогр. покажч.). - укp.

Висвітлено життєвий шлях, наукову та педагогічну діяльність С.Черепанової - старшого наукового співробітника відділу мистецтвознавства Інституту народознавства НАН України, кандидата філософських наук, доцента. Наведено покажчики її друкованих праць, зокрема, монографій, навчальних видань, брошур, доповідей на наукових конференціях і симпозіумах.

Освещены жизненный путь, научная и педагогическая деятельность С.Черепановой - старшего научного сотрудника отдела искусствоведения Института народоведения НАН Украины, кандидата философских наук, доцента. Приведены указатели ее печатных трудов, в частности, монографий, учебных изданий, брошур, докладов на научных конференциях и симпозиумах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ31г(4УКР)6 д Черепанова С. я1 + Ю3(4УКР)6 я1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА665057 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Українські Карпати. Природа. Економіка. Історія. Народознавство : Бібліогр. покажч. л-ри за 1998 р. / ред.: М. А. Голубець; Львів. наук. б-ка ім. В.Стефаника НАН України. - Л., 2003. - 302 с. - укp.

Наведено бібліографію наукової та науково-популярної літератури, виданої в Україні та за кордоном про природні умови та ресурси Карпат, їх раціональне використання і відтворення, соціально-економічний розвиток, історію, археологію, етнографію, сакральне мистецтво, лінгвістичні особливості регіону.

Приведена библиография научной и научно-популярной литературы, изданной в Украине и за рубежом о природных условиях и ресурсах Карпат, их рациональном использовании и восстановлении, социально-экономическом развитии, истории, археологии, этнографии, сакральном искусстве, лингвистических особенностях региона.


Індекс рубрикатора НБУВ: Я131(4УКР3)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж66758 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Матеріали до біографій етнологів та народознавців України / уклад.: С. М. Ляшко, С. П. Залозна; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. - К.; Запоріжжя : Дике Поле, 2001. - 174 c. - укp.

На підставі узагальнення даних літературних джерел, енциклопедій, довідників, архівів висвітлено основні етапи життя, наукову та творчу діяльність 430-ти вчених-етнологів і народознавців України, які працювали з середини ХІХ ст. - у 1930-ті рр. Вміщено список їх наукових праць з етнології, народознавства, наведено перелік біографічної літератури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5г(23УКР)д.я2 + Ш2г(4УКР)дя2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА614676 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Кожолянко Г. К. 
Народознавство Буковини. Новорічно-різдвяна обрядовість буковинців: Різдво-Коляда, Новий рік, Водохрещення : Навч. посіб. / Г. К. Кожолянко; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 2001. - 122 c. - Бібліогр.: 90 назв. - укp.

Розглянуто календарну обрядовість буковинців: свята різдвяного циклу (передріздвяний період, обряди й ритуали під час Святої вечері, колядування й різдвяні рядження), новорічні свята та Маланка, водохрещенсько-йорданську обрядовість. Запропоновано програму-сценарій проведення свята-зустрічі Нового року за українським народним та астрономічним календарями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР74ЧРН) + Т3(4УКР-4ЧРН)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА621442 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Педагогіка та психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : Зб. наук. пр. Вип. 23 / ред.: Т. І. Сущенко; АПН України. Ін-т педагогіки і психології проф. освіти, Запоріз. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. - К.; Запоріжжя, 2002. - 367 с. - укp.

Висвітлено психолого-філософські та педагогічні аспекти особистісно-орієнтованого навчання, а також підготовки студентів до комунікативної діяльності. Розкрито особистісні якості вчителя як фактор ефективного впливу на педагогічну діяльність, а також самосприяння як фактор реалізації творчої особистості. Розглянуто суть, види та функції педагогічної комунікації. Висвітлено особливості формування національно-мовної особистості школяра засобами народознавства, а також організації самостійної роботи молодшого школяра. Розглянуто діалог як основу педагогічного спілкування. Визначено психолого-педагогічні умови керівництва гуманним самовихованням учнів у позакласній роботі. Наведено форми та методи організації пізнавальної діяльності школярів на уроках праці.

Освещены психолого-философские и педагогические аспекты личностно-ориентированного обучения, а также подготовки студентов к коммуникативной деятельности. Раскрыты личностные качества учителя как фактор эффективного влияния на педагогическую деятельность, а также самосодействие как фактор реализации творческой личности. Рассмотрены сущность, виды и функции педагогической коммуникации. Описаны особенности формирования национально-языковой личности школьника средствами народовведения, а также организации самостоятельной работы младшего школьника. Рассмотрен диалог как основу педагогического общения. Определены психолого-педагогические условия руководства гуманным самовоспитанием учеников во время внеклассной работы. Приведены формы и методы организации познавательной деятельности школьников на уроках труда.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30я54(4Укр)3 + Ю937-8я54(4Укр)2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70128 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського