Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (12)Наукова електронна бібліотека (137)Автореферати дисертацій (93)Книжкові видання та компакт-диски (296)Журнали та продовжувані видання (40)
Пошуковий запит: (<.>K=РЕЛІГІЙНА$<.>+<.>K=ІДЕОЛОГІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 703
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Заблоцький В.  
Базисна тріада метаідеології: ліберальна складова / В. Заблоцький // Людина і політика. - 2001. - № 4. - С. 140-148. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Наведено авторську концепцію емансипаторської метаідеології розвитку. Розглянуто проблему виникнення ідеологій, їх сутність, визначення. Особливу увагу приділено лібералізму, який на макросоціальному рівні уособлює життєвий потяг, динаміку й енергетику змін, інновації та креативність.


Ключ. слова: ідеологія, лібералізм
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.22 + Ф055.251

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Вегеш М. М. 
Громадсько-політична, церковна і культурно-освітня діяльність митрополита Андрея Шептицького / М. М. Вегеш, Ю. О. Остапець, О. В. Хоменко; Ужгород. держ. ун-т. Каф. політології. Каф. філос. - Ужгород, 1998. - 149 c. - Бібліогр.: 85 назв. - укp.

Простежується життєвий шлях митрополита А.Шептицького на фоні загальної характеристики епохи, в якій він творив. Висвітлюються головні віхи церковної діяльності Шептицького, звертається увага на його екуменічні погляди. Зроблений грунтовний аналіз основних теологічних праць ("Культ Христової любові", "Про милосердя", "До вірних", "Не убій" та інших), простежується еволюція його релігійних поглядів. Дана оцінка діяльності А.Шептицького в галузі освіти і культури, а також зроблена спроба об'єктивно і без упереджень проаналізувати політичну орієнтацію митрополита, з'ясувавши мотиви його відношення до різноманітних режимів (польського, німецького, радянського). Характеризується релігійна ситуація в Закарпатті в 20-30-х рр. ХХ ст. і позиція щодо неї А.Шептицького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)-36-028 Андрей (Шептицький)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587694 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Іванова Л. Г. 
Громадівський рух 60-х рр. ХІХ ст. в Україні: проблеми, ідеологія / Л. Г. Іванова, Р. П. Іванченко; Міжнар. ін-т лінгвістики і права. - К., 1999. - 126 c. - укp.

Розглянуто питання відродження української національної ідеї в переломну кризову добу 60-х рр. ХІХ ст. - період народження новітніх ідеалів суспільного життя. На підставі багатого архівного матеріалу, мемуарної та дослідницької літератури висвітлено становлення нових форм суспільної боротьби, нових засад національної ідеології як державницької, а також розкрито ці процеси у взаємозв'язках, взаємовпливах і протиборстві з європейським, російським, польським визвольними рухами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595822 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Дослідження світової політики: Актуальні проблеми : Зб. пр. вчен. / ред.: Є. Є. Камінський; Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин НАН України. - К. : Знання, 1998. - 73 c. - укp.

Висвітлюється концептуальна альтернативність сучасної політології, позиція Великобританії щодо європейської та трансатлантичної інтеграції, ідеологія зовнішньої політики США. Характеризуються латиноамериканська та українська "моделі" політичних та економічних реформ, повідомляється про загрозу глобальної кризи й нові аспекти міжамериканського співробітництва та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф0 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590573 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Ващенко В. В. 
Лекції з історії української історичної науки другої половини ХІХ - початку ХХ століття (М.І.Костомаров, В.Б.Антонович, М.С.Грушевський) : Навч. посіб. / В. В. Ващенко; ред.: В. В. Підгаєцький; Дніпропетр. держ. ун-т. - Д. : ДДУ, 1998. - 140 c. - укp.

Досліджуються проблеми мотивації наукової творчості видатних українських істориків другої половини XIX - початку XX ст. - представників так званої народницької концепції - М.Костомарова, В.Антоновича та М.Грушевського, питання творчої продуктивності зазначених істориків та їх фахового вибору. Розглядається інститут науки як фактор існування української народницької концепції, роль духовності і християнської моралі в житті і науковій діяльності М.Костомарова, етико-релігійна і "наукова" мотивація творчості М.Грушевського, парадокси дослідження школи В.Антоновича, проблеми зміни його конфесійної приналежності та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)52 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588358 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Людина і гуманістична природа віри / ред.: Т. Біленко; Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І.Франка. - Дрогобич : Вимір, 1998. - 296 c. - (Матеріали людинознав. філос. читань; Вип. 7). - укp. - рус.

Розглядається феномен віри і знання у людському бутті, роль релігійного фактору у формуванні моральних цінностей, а також моральні засади феномену віри. Аналізуються деякі аспекти функціонування релігії в сучасних умовах, проблема віри в лютеранській доктрині. Досліджується феномен віри у медицині. Простежується вплив християнства на процес становлення української духовності, висвітлюється релігійна духовність українського народу в його історичній генезі. Визначена ідея божественної трансценденції в художній практиці українських символістів. Пропонується сакральний досвід як форма духовного самотворення людини тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2 я431 + Ч111.156 я431(4УКР) + А8 я431 + Ю216.22 я431 + Ю6*328.95 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342485/7 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Національно-визвольна війна українського народу середини XVII століття: політика, ідеологія, військове мистецтво / ред.: В. А. Смолій; НАН України. Ін-т історії України. - К. : Генеза, 1998. - 319 c. - укp.

Матеріали збірника підготовлені до Міжнародної наукової конференції, присвяченої 350-й річниці початку війни під проводом Богдана Хмельницького. У збірнику на грунтовній джерельній основі висвітлюються малодосліджені аспекти історії Національно-визвольної війни, зокрема, дискусійні питання її причини, типології й хронологічних меж, місця та ролі в процесах національного державотворення і еволюції суспільної свідомості української нації; розкриваються передумови виникнення революційної ситуації в Україні в середині XVII ст. та реформування ідеологічних засад повстання; розглядаються наслідки Визвольної війни як у сфері внутрішньої політики, так і на міжнародній арені.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)442

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587624 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Кузь О. М. 
Образовательные парадигмы в многокультурных обществах / О. М. Кузь // Вч. зап. Харк. гуманіт. ін-ту "Нар. укр. акад.". - 2000. - Т. 6. - С. 52-59. - Библиогр.: 7 назв. - рус.

Досліджено проблеми взаємодії культури та освіти крізь призму феномену "багатокультуралізм". Культура є системою поглядів, цінностей і знань, поширених у суспільстві, які передаються з покоління в покоління. Зазначено: система цінностей взаємодіє з зовнішніми економічними та політичними факторами, що визначає облік соціальних перетворень. Запропоновано два принципи класифікації поняття "культура": диференціацію, що випливає з соціального аналізу, та специфікацію людської діяльності відповідно до функціональних додатків. Наголошено, що другий принцип протиставляє матеріальну культуру інтелектуальній. Відповідно обидва класифікуючі принципи та всі підпорядковані їм критерії містять освітні компоненти. Багатокультурну освіту можна розглядати як міжособистісні стосунки, тобто як мережу освітніх процесів (з їх організацією та результатами), які характеризуються співіснуванням дітей та дорослих, що виходять із різного культурного прошарку та навколишнього середовища. Проаналізовано особливості вузького значення поняття "багатокультуралізм" відповідно до підлеглих критеріїв багатоетнічності та багатонаціональності, їх впливу на освіту. Охарактеризовано основні підходи, що базуються на трьох основних ідеологіях (парадигмах): асиміляції, акомодації та інтеркуляції (міжкультуралізмі).


Ключ. слова: багатокультурні суспільства, освітні парадигми, соціальний аналіз, багатокультуралізм, ідеологія, асиміляція, акомодація, інтеркуляція
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.15 + Ч30,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69505 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Рудишин С. Д. 
Основи біотехнології рослин : Навч. посіб. для студ. аграр. спец. / С. Д. Рудишин. - Вінниця, 1998. - 224 c. - Бібліогр.: 78 назв. - укp.

Висвітлено сучасні положення, методи та наукова ідеологія біотехнології рослин. Наведено основні етапи історії дисципліни, особливості біотехнологічної лабораторії, відомості про поживні середовища та методи стерилізації рослинного матеріалу. Особливий акцент зроблено на питаннях мікроклонального розмноження, дії фітогормонів, одержанні безвірусного матеріалу, природи сомаклональної мінливості, культурі протопластів, генетичній трансформації рослин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*440.4 я73-1 + П123.7 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585800 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Бурдяк В. І. 
Політична культура, ідеологія, психологія : Навч. посіб. / В. І. Бурдяк, Н. Ю. Ротар; Чернівец. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 2000. - 104 c. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглянуто основні теоретичні положення та сучасні концепції політичної культури, ідеології та виховання. Визначено механізми функціонування політичної ідеолгії та психології за умов різних політичних систем. З'ясовано особливості використання політичних аспектів індивідуальної та масової психології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф054 я73-1 + Ф055 я73-1 + Ф084 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605624 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Кобута С.  
Політичні аспекти легалізації української греко-католицької церкви (1987 - 1991 рр.) / С. Кобута // Людина і політика. - 1999. - № 3. - С. 23-28. - Бібліогр.: 55 назв. - укp.

Церковний собор у Львові легалізував Українську греко-католицьку церкву в Україні 23 січня 1990 р., але офіційне визнання і можливість зосередитися на суто релігійних формах діяльності УГПЦ змогла лише після прийняття 26 квітня 1991 р. Верховною Радою УРСР Закону "Про свободу совісті та релігійні переконання".


Ключ. слова: Українська греко-католицька церква, релігійна політика КПУ
Індекс рубрикатора НБУВ: Э371.109(4Укр)-36

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Побережний І. Н. 
Політологія студентам : Навч. посіб. / І. Н. Побережний, А. О. Карасевич, В. І. Побережний. - К. : Трелакс; Кіровоград, 1999. - 310 c. - Бібліогр.: с. 298-309. - укp.

Висвітлюються основні етапи розвитку політичної думки Стародавнього Сходу, Стародавньої Греції і Риму, Середньовіччя, Відродження, Реформації, Просвітництва та політичні ідеї періоду розвитку капіталізму. Велика увага приділяється становленню і розвитку політичної думки в Україні. Аналізується діяльність політичних партій, громадських організацій і рухів в політичній системі суспільства, а також сутність політичної культури, її структура і функції. Розкриваються поняття: політична свідомість і політична психологія, політична ідеологія і основні політичні течії (соціалізм, комунізм, соціал-демократизм, лібералізм, консерватизм, неоконсерватизм, радикалізм, екстремізм, фашизм, анархізм, клерикалізм, націоналізм), політичні конфлікти, політичні кризи і гуманізація політики. Детально розглянуто питання демократії, виборчої системи, взаємовідносин і взаємовпливу релігії і політики тощо. Крім того, до кожної теми додаються методичні матеріали: схеми, контрольні запитання і завдання, теми рефератів та список рекомендованої літератури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф0 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591624 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Вацеба О.  
Проблеми сучасної теорії фізичного виховання як науки і навчальної дисципліни / О. Вацеба, Ю. Петришин // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - Х., 2001. - № 13. - С. 21-25. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто історичний досвід щодо нормативних і правових аспектів галузі фізичного виховання та спорту в Україні.


Ключ. слова: фізичне виховання, ідеологія, теорія, педагогіка, принципи
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч514(4Укр)к

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Психолого-педагогічна наука і суспільна ідеологія : Матеріали методол. семінару Акад. пед. наук України, 12 листоп. 1998 р. / ред.: В. Г. Кремень; АПН України. Ін-т соц. та політ. психології. - К. : Гнозис, 1998. - 604 c. - укp.

Рассматриваются проблемы обоснования общественной идеологии в свете гуманистического подхода, парадигмы идеологии трансформации украинского общества, вопросы взаимодействия общественной психологии и идеологии, а также роль науки в обществе как индикатора его социального и экономического состояния. Проведен анализ развития психолого-педагогической практики в условиях философского и идеологического кризиса. Исследованы проблемы политической культуры и социализации молодежи. Акцентируется внимание на положении личности в проблемном социуме, детерминантах и условиях мировоззренческой динамики. Ряд вопросов посвящен определению роли психолого-педагогической науки в контексте национально-государственного развития Украины.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 я431(4УКР) + Ю9в2:Ф0 + Ю95 в1 + Ф084

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587295 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Сьомін С.  
Релігійна безпека України: неокульти як складова релігійного життя / С. Сьомін // Людина і політика. - 2000. - № 6. - С. 22-30. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Зроблено висновок, що за умов релігійного відродження в Україні Церкви намагаються не лише знайти якомога більше духовних прибічників серед людей, а й посісти чільне місце на політичному Олімпі. Зазначено, що можливість міжконфесійних і міжцерковних конфліктів становить загрозу національній безпеці України. Розкрито поняття релігійної складової національної безпеки України, проаналізовано основні об'єкти та принципи захисту національних інтересів нашої держави у духовно-релігійній сфері, висвітлено нетрадиційні для нашої країни релігійні вірування.


Ключ. слова: релігійна безпека, духовно-релігійний простір, багатоконфесійність, неокульти
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф015.29 + Э29(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Бодак В. А. 
Релігійна обрядовість в її соціальних реаліях / В. А. Бодак. - К., 2000. - 197 c. - Бібліогр.: 376 назв. - укp.

Досліджено складний механізм функціонування релігійного комплексу, зокрема, його обрядово-культової сфери у соціальному житті людства. Визначено природу релігійного обряду, його історичні форми та тенденції сучасного розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э25 + Э372.27-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595618 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Іванова О.  
Релігійна організація як суб'єкт трудового права: захист прав її працівників / О. Іванова // Право України. - 2000. - № 6. - С. 46-49. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4Укр)8 + Э29(4Укр)-62

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27747 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Релігійна свобода і права людини : Богосл. аспекти. Т. 1 / ред.: М. Маринович; Р. Скакун; Львів. богосл. акад. - Л. : Свічадо, 2000. - 426 c. - (Людина. Церква.Держава). - укp.

Проаналізовано проблеми прав людини та релігійної свободи у богословському контексті з позицій різних Церков: Православної, Римо-Католицької, Протестантської. Розглянуто питання біблійних коренів прав людини, а також сучасні проблеми християнства та демократії у світовому аспекті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.07 + Э37-110.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Релігійна свобода: історичне підгрунтя, правові основи і реалії сьогодення : Наук. зб. / ред.: А. Колодний; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 1998. - 155 c. - укp.

Розглядаються теоретичні засади свободи совісті, розкривається місце релігії в суспільних і духовних процесах сучасної України. З'ясовуються особливості української моделі державно-церковних відносин, висловлюються відношення до поширення на території України нових релігій, релігійного місіонерства. Вміщено витяги із міжнародних правових документів з проблем свободи совісті, релігії, переконань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211 я43 + Э29(4УКР) я43 + Х809(7США)322 + Х809(4УКР)322 + Х911.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО23950 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Рябоконь О.  
Релігійність філософії Л.Шестова / О. Рябоконь // Людина і політика. - 2000. - № 5. - С. 52-54. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Розглянуто релігійну філософію Л. Шестова. Проаналізовано основні ідеї та думки філософа, наведено критичні оцінки інших дослідників його поглядів та ідей. Зроблено висновок, що основні ідеї творчості Л. Шестова, на думку автора, цілком характерні для духовно-філософських шукань російської культури.


Ключ. слова: релігійна філософія, Лев Шестов
Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Рос)6-695 + Э372.24-352-021.723

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського