Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (3)Автореферати дисертацій (20)Книжкові видання та компакт-диски (19)
Пошуковий запит: (<.>K=ТЕРМІНОСИСТЕМА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 101
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Студії з лексикології, граматики і лінгводидактики : Зб. ст. / ред.: Л. В. П'яста; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М.Коцюбинського. Каф. укр. мови. - Вінниця, 1999. - 140 c. - укp.

Проаналізовано зв'язок інноваційної педагогічної термінології з терміносистемами інших наук, питальні речення в українській мові, явище енантіосемії у сучасній українській літературній мові. Розглянуто семантичну структуру метафор у художньому мовленні П.Загребельного, мовотворчість Л.Костенко, іншомовні слова з експресивним значенням у поезії Є.П.Гуцала, дієслова "звучання" у прозових творах М.Коцюбинського, мовні засоби експресії у сатиричних і гумористичних віршах А.А.Бортняка, способи вираження порівнянь у поетичному мовленні Т.Г.Шевченка. Охарактеризовано суспільно-політичну лексику іншомовного походження у сучасних періодичних виданнях України, трансформацію фразеологізмів у прозі 90-х рр. XX ст. тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4 я43

Шифр НБУВ: ВА596449 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Рогач Л. В. 
Семантична основа лінгвістичних термінів в українській та англійській мовах : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.15 / Л. В. Рогач; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2000. - 20 c. - укp.

Досліджено семантику лінгвістичної термінологічної лексики української та англійської мов і виявлено її співвідношення з іншими терміносистемами у межах віддаленоспоріднених мов, а також загальновживаною лексикою. Проаналізовано семантичну структуру слова як загальновживаної та термінологічної одиниці, описано різноманітні зв'язки між лексичними значеннями, встановлено якісно-кількісну характеристику семного та лексичного складів лінгвістичних термінів. Методологічною основою до вивчення мови запропоновано антропоцентристський підхід, положення стосовно взаємозв'язку мови і мислення. Зіставне вивчення української та англійської лінгвістичної термінології проведено на основі спеціально розробленої методики їх семантичного аналізу, що дає можливість використовувати семантичний простір як одну з важливих ознак структурної організації лексичних значень окремих слів та лексико-семантичних систем у цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1в3 + Ш141.4-34:Ш1 + Ш143.21-34:Ш1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА309798 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Д'яков А. С. 
Основи термінотворення: семантичні та соціолінгвістичні аспекти / А. С. Д'яков, Т. Р. Кияк, З. Б. Куделько. - К. : Вид. дім "КМ Academia", 2000. - 216 c. - Бібліогр.: 241 назв. - укp.

Розглянуто лінгвістичні та екстралінгвістичні чинники, які впливають на побудову та стандартизацію термінів у національних терміносистемах, а також на їх зовнішню та внутрішню форми. З'ясовано механізми термінологічного планування на засадах соціолінгвістики, роль свідомого та підсвідомого у втручанні в мову з метою лексичної модернізації та стандартизації. Систематизовано способи побудови зовнішньої форми термінологічних одиниць, а також проаналізовано зовнішню форму в ракурсі її етимологічного та графічного аспектів. Висвітлено досвід термінологічного планування в розвинених країнах Заходу, у постколоніальних країнах третього світу, а також у Радянському Союзі та в Україні. Досліджено особливості термінологічного планування в англійській, німецькій та російській мовах на прикладі економічної термінології. Наведено рекомендації щодо формування зовнішньої форми нових термінологічних одиниць в українській мові.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.4 + Ш141.4-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА602337 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Азарова Л. Є. 
Складні слова в українській мові: структура, семантика, концепція "золотої" пропорції / Л. Є. Азарова; Вінниц. держ. техн. ун-т. - Вінниця : УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2000. - 222 c. - Бібліогр.: 148 назв. - укp.

Розглянуто словоскладання як спосіб і різновид словотвору. Охарактеризовано композитні утворення у вітчизняному мовознавстві та зарубіжній славістиці. Запропоновано методологію мовних словоутворень у концепції "золотої" пропорції. Проаналізовано семантику, морфемну структуру композитів і юкстапозитів. Досліджено параметри композитів у різних терміносистемах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-20 + Ш141.4-31

Шифр НБУВ: ВА600795 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Медведь О. В. 
Українська граматична терміносистема (історія та сучасний стан) : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.01 / О. В. Медведь; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2001. - 17 c. - укp.

Досліджено українську граматичну терміносистему в динамічному та статичному аспектах. Проаналізовано системні зв'язки та відношення між термінами в межах української граматичної терміносистеми. Особливу увагу приділено теоретичним і методологічним аспектам термінознавчого дослідження окремих розділів термінології, яка на певному етапі свого розвитку формується в терміносистему. Встановлено, що українська граматична термінологія є однією з найдавніших в українській мові, її витоки сягають ХІІ ст. Запропоновано нову періодизацію історії розвитку цієї термінології від першовитоків до сучасного періоду. На сучасному етапі українська граматична терміносистема є розвиненою термінологічною системою, зв'язки між термінами в якій простежуються на понятійному, словесному та словесно-понятійному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1в3 + Ш141.4-34:Ш1

Шифр НБУВ: РА314504 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Азарова Л. Є. 
Структурна організація складних слів (концепція "золотої" пропорції) : Автореф. дис... д-ра філол. наук : 10.02.01 / Л. Є. Азарова; НАН України. Ін-т укр. мови. - К., 2002. - 35 c. - укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-20 + Ш141.4-1

Шифр НБУВ: РА319032 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Вісник національного університету "Львівська політехніка". N 453. Проблеми української термінології / ред.: Л. Полюга. - Л., 2002. - 551 с. - укp.

Висвітлено проблеми розвитку сучасної української наукової термінології. Проаналізовано випадки відступу від національних засад у процесі творення українських термінів з різних галузей науки, викликаних позамовними чинниками. У контексті складного поняття екології мови розглянуто проблеми сучасної української термінографії, визначено причини її недосконалості. Проаналізовано універсальність іменника для творення наукових назв. Доведено, що використання слова в первинному значенні у загальновживаній лексиці - одна з загальних закономірностей розвитку лексичного значення слова та терміна. Розглянуто слова з міжнародними терміноелементами, які уживаються на позначення кількості, розміру, сукупності в українських терміносистемах. Наведено когнітивно-лінгвальну характеристику греко-латинських одиниць, а також досліджено процес їх запозичення у різних мовах, зокрема, німецькій підмові.

Освещены проблемы развития современной украинской научной терминологии. Проанализированы случаи отступления от национальных основ в процессе создания украинских терминов по различным отраслям науки, вызванных внеязыковыми факторами. В контексте сложного понятия экологии языка рассмотрены проблемы современной украинской терминографии, определены причины ее несовершенства. Проанализирована универсальность существительного для образования научных названий. Доказано, что использование слова в первичном значении в общеупотребляемой лексике - одна из общих закономерностей развития лексического значения слова и термина. Рассмотрены слова с международными термоэлементами, употребляемые для обозначения количества, размера, совокупности в украинских термосистемах. Приведены когнитивно-лингвальные характеристики греко-латинских единиц, показан процесс их заимствования в различных языках, в частности, немецком подговоре.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34я43 + Ш103.4я43

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Шаблій О. А. 
Міжмовна термінологічна омонімія як проблема термінографії перекладу (на матеріалі німецької та української юридичних терміносистем) : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.16 / О. А. Шаблій; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2002. - 20 c. - укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Х + Ш143.24-34:Х + Ш107.775.2:Х

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА318449 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Паночко М.  
Українська спортивна термінолексика на позначення осіб жіночого роду / М. Паночко, М. Паночко (молодший) // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - 2003. - № 16. - С. 38-43. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Виявлено і досліджено семантичні і словотвірні особливості спортивних термінів жіночого роду. Це дасть можливість удосконалити сучасну українську наукову спортивну термінологію та обгрунтувати основні шляхи її стандартизації.

Выявлены и исследованы семантические и словообразовательные особенности спортивных терминов женского рода. Это предоставит возможность усовершенствовать современную украинскую научную спортивную терминологию и обосновать главные пути ее стандартизации.

Symantec and word-formational peculiarities of sport terms of feminine gender are investigated and found out in this article. This will give the possibilities to offer principles of modern scientific sport terminology improvement and to substantiate the main ways of its standardization.


Ключ. слова: українська спортивна термінолексика, терміносистема, фізичне виховання і спорт
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч51в3

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Куделько З. Б. 
Англійська терміносистема ринкових взаємин: синтагматичні та парадигматичні особливості : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / З. Б. Куделько; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2003. - 20 c. - укp.

Досліджено англійську терміносферу ринкових взаємин, синтаматичні та парадигматичні особливості. Розглянуто соціолінгвістичні аспекти термінології, проблеми нормалізації англійських термінів даної фахової субмови. На підставі описово-аналітичного, контрастивного, статистичного методів дослідження висвітлено питання термінопланування та нормалізації термінології, подано класифікацію мовних інтерференцій. Розглянуто явища синонімії, полісемії, омонімії, антонімії, словотворчі моделі термінологічних одиниць та проблеми інтернаціоналізації даної терміносистеми. Визначено статус терміна, проаналізовано лексичну спряженість термінів англійської, німецької та української мов даної терміносфери, а також висвітлено особливості прагматичної реалізації термінологічних одиниць та питання реферування фахових текстів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:У + У. в4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА326849 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Ракшанова Г. Ф. 
Система дериваційних засобів сучасної науково-технічної термінології (когнітивно-номінативний аспект) : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.01 / Г. Ф. Ракшанова; НАН України. Ін-т укр. мови. - К., 2004. - 20 c. - укp.

Досліджено когнітивно-номінативний аспект термодериватів науково-технічної термінології, що базуються на принципі пріоритетності поняттєво-концептуального та предметно-практичного складника термінологічної деривації. Здійснено системне й цілісне вивчення дериваційних процесів у сучасній природничій і технічній терміносистемах. Виявлено специфіку термінологічної деривації у науково-технічній сфері, зокрема з'ясовано когнітивно-інформаційну природу терміна. Доведено роль словотвору в оптимізації професійного спілкування, показано роль дериватології у розвиткові інформаційно-мовної культури суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Б/Ж + Б в3,022 + Ж.в4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА333204 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Вакулик І. І. 
Запозичення з класичних мов у науковій термінології сучасних європейських мов (на матеріалі юридичних та економічних термінів української, російської, німецької, французької, англійської мов) : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.15 / І. І. Вакулик; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філології. - К., 2004. - 20 c. - укp.

Проаналізовано системно-мовне і мовленнєве функціонування термінів греко-латинського походження у межах термінологічних одиниць, що належать сучасним терміносистемам юридичних і економічних наук індоєвропейських і фінно-угорських мов. Описано відбиття у відповідних термінах ряду мов (української, російської, німецької, французької, англійської) семантичних процесів: синонімії, полісемії, антонімії. Вивчено участь у цих процесах терміноелементів класичного походження. Афікси та афіксоїди розглянуто як компоненти повного або часткового обрамлення сучасних термінів, структурна будова яких утворює ініціально-фінальний формантний код.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.4 + Ш12-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА332189 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Коцюба Н. Й. 
Українська термінологія державного управління (становлення та розвиток) : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.01 / Н. Й. Коцюба; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2004. - 16 c. - укp.

Уперше досліджено українську термінологію державного управління в порівняльно-історичному, лексико-семантичному та структурно-словотвірному аспектах. Зауважено, що проаналізована терміносистема забезпечує номінативними засобами поняттєву базу державного управління і є цілісною системою ієрархічно організованих мовних одиниць. Охарактеризовано основні періоди розвитку української термінології державного управління. З'ясовано провідні тенденції термінотворення на кожному з досліджуваних етапів. Розглянуто особливості лексико-семантичної та структурної організації української термінології у даній сфері. Проаналізовано способи та засоби термінної деривації, визначено словотворні моделі управлінських термінів. Установлено, що терміносистема державного управління потребує унормування та стандартизації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Х + Х819(4УКР)в4

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА330776 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Нілова І. 
Терміносистема документознавства: нормативна база / І. Нілова // Вісн. Кн. палати. - 2005. - № 9. - С. 23-25. - Бібліогр.: 2 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.4:Ч24 + Ч24в3

Шифр НБУВ: Ж15184 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
15.

Чирков О. С. 
Терміносистема як теоретико-літературна проблема / О. С. Чирков // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2005. - Вип. 22. - С. 140-142. - Бібліогр.: 2 назв. - укp.

Визначено основні смислові параметри терміносистеми, а також сутнісну наповненість терміна, виявлено шляхи виникнення терміносистем, принципи та умови їх формування.

Определены основные смысловые параметры терминосистемы, а также сущностное наполнение термина; намечены пути возникновения терминосистем, принципы и условия их формирования.

Basic semantic parameters of the terminological system are determined in the article as well as the subject-matter of the term. The ways of origin of terminological systems, the principles and conditions of their formation are also outlined.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Удалов В. Л. 
Конфліктність як терміноструктура і терміносистема / В. Л. Удалов // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2005. - Вип. 22. - С. 147-149. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Конфліктність твору досліджено як єдність співвідношення конфлікту та колізії, що дозволяє побачити взаємодію цих чинників і форми прояву конфліктності у творі.

Конфликтность произведения исследована как единство соотношения конфликта и коллизии. Это позволяет увидеть взаимодействие аспектов и формы проявления конфликтности в произведении.

The conflictation of a literary work is viewed as an interrelation of conflict and collision. Such treatment of the conflictation leads one to determine the interaction of the aspects of conflictation and forms of its manifestation in a literary work


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.18

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Пілецький В.  
Мовна специфіка українського терміна / В. Пілецький // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2005. - № 538. - С. 25-32. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

З'ясовано роль і місце трьох типів термінів-росіянізмів, англіцизмів та інтернаціоналізмів у різних терміносистемах сучасної української мови, здійснено спроби виявити способи та засоби їх можливої заміни українськими відповідниками з урахуванням специфіки української мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Дудок Р. І. 
Термін та його структурно-семантичний потенціал / Р. І. Дудок // Вісн. Сум. держ. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2006. - № 3. - С. 119-123. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Розглянуто семантичну структуру терміна, особливості виявлення його структурно-семантичного потенціалу у спеціальному тексті. Простежено процес узагальнення, абстрагування та виділення комунікативно-релевантної диференційної ознаки з сем, які формують семантичний компонент інваріанта у різних вживаннях слова-терміна. Висунуто ідею про те, що інваріант як спільний компонент виконує роль семантичного диференціала у різних терміносистемах та забезпечує взаєморозуміння комунікантів у спеціальній сфері.


Ключ. слова: термін, структурно-семантичний потенціал
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Зеленцова М. Г. 
Особливості відображення іншомовної термінології в мовах-реципієнтах (на матеріалі термінології менеджменту російської та української мов) : Автореф. дис... канд. філол. наук / М. Г. Зеленцова; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2006. - 20 c. - укp.

Досліджено особливості відображення іншомовної термінології менеджменту російської та української мов. Розкрито зміст базових понять сучасного термінознавства, принципи та шляхи формування терміносистем. Показано роль і місце запозичення в утворенні терміносистем спеціальних галузей знань. Виявлено екстралінгвістичні та лінгвістичні чинники запозичення в терміносистемах менеджменту російської та української мов. Розглянуто структурну організацію концептосфери й терміносфери менеджменту на матеріалі гніздової структурації та парадигматики. Досліджено системотвірний потенціал запозичень, з'ясовано роль метафоричних кальок у творенні терміносистем менеджменту російської та української мов. Особливу увагу приділено розгляду сучасних способів прийняття запозичень та особливостей їх структурної та семантичної адаптації у мовах-реципієнтах. Виділено й охарактеризовано основні етапи формальної адаптації запозичень у системах-реципієнтах, визначено рівень їх поняттєвої адаптації у мові та мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:У + Ш141.2-34:У + У010.321 в3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА345327 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Шаповал О. Г. 
Екзистенційні тенденції української культури в європейському контексті : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.12 / О. Г. Шаповал; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2006. - 20 c. - укp.

Удосконалено концепцію про діалоговий та екзистенційний характер української філософської думки. Виокремлено й охарактеризовано чотири екзистенційні тенденції - у професійній філософії, літературі, освітній і термінографічній практиці. Акцентовано увагу на лінгвофілософському дискурсі, висвітлено етапи формування та культурологічні проблеми української наукової термінології. Проведено вивчення терміна як межового феномену, розкрито зміст і теоретико-методологічні засади поняття "екзистенційність" терміна. Доведено, що екзистенційне філософування є основною базою, на якій формувалася українська наукова термінологія. На підставі аналізу деформацій сучасного українського математичного терміно-поняттєвого простору показано, що інтернаціоналізація та русифікація наукової термінології здискредитували природні мовні засоби розгортання пізнання. Зокрема, виявлено, що ізоморфізм, який штучно намагалися встановити між російською й українською терміносистемами, призвів до звуження кола математичних понять і порушення системності. Відзначено, що результати аналізу суттєво впливають на зближення когнітивного й екзистенційного аспектів пізнання, що демонструє їх тісний взаємозв'язок і взаємообумовленість.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю251.55 + Ю224.21 + Ш141.4-34:Ю2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА348755 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського