Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Автореферати дисертацій (10)Книжкові видання та компакт-диски (78)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>U=Р514.8$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 163
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кучинська І. А. 
COVID-19 і сепсис: клінічні паралелі особливостей перебігу та напрямки лікування / І. А. Кучинська, В. М. Богомаз, О. А. Галушко, А. О. Сидорова, А. Г. Андрюхов, В. П. Романюк, Л. І. Антонюк // Медицина невідклад. станів. - 2022. - 18, № 2. - С. 20-24. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Проаналізовано синдромокомплекси при сепсисі та тяжкому перебігу COVID-19, визначені основні патофізіологічні пріоритети в діагностиці та відмінності в лікуванні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.31 Covid-19 + Р514.85

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25344 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Шкільна М. І. 
Клініко-епідеміологічні та імунологічні аспекти лайм-бореліозу, вдосконалення діагностики і терапії : автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.13 / М. І. Шкільна; Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського. - Тернопіль, 2021. - 40 c. - укp.

Викладено нові підходи до вирішення актуальної науково-практичної проблеми сучасної медицини – покращення діагностики і результатів лікування хворих з Лайм-бореліозом шляхом з’ясування обізнаності працівників лісових господарств ряду областей України, студентів медичного, педагогічного і політехнічного університетів щодо цієї інфекції; комплексного дослідження іксодових кліщів для виявлення їх зараження збудниками Лайм-бореліозу та інших кліщових інфекцій; з’ясування етіологічної структури, епідеміологічних і клінічних особливостей Лайм-бореліозу; виявлення антитіл до різних видів борелій, у тому числі до B. spielmanii та B. miyаmоtoi, і з’ясування їх причетності до клінічних ознак еритемної і безеритемної форм інфекції; використання дистанційної термографії для діагностики суберитемної шкірної форми Лайм-бореліозу; розроблення епідеміологічної інтерактивної мапи розповсюдження кліщових інфекцій, у тому числі змішаних, у різних регіонах України; застосування розробленої раціональної схеми терапії. Досліджено іксодові кліщі, відібрані від людей, на предмет зараження збудниками Лайм-бореліозу та інших кліщових інфекцій. Застосовано метод дистанційної термографії для діагностики суберитемної шкірної форми Лайм-бореліозу. Використано геоінформаційну систему для розробки епідеміологічної інтерактивної мапи розповсюдження Лайм-бореліозу та змішаних кліщових інфекцій в різних регіонах України. Удосконалено лікування хворих на еритемну форму Лайм-бореліозу шляхом застосування у комплексній терапії лікарського засобу стевії медоносної. З’ясовано обізнаність працівників лісових господарств і студентів медичного й немедичних університетів щодо Лайм-бореліозу. Вивчено частоту інфікування бореліями працівників лісових господарств ряду областей України. З’ясовано етіологічну структуру (B. afzeliі, B. burgdorferi s. s. та B. garinii) безеритемної форми недуги у лісівників ряду областей України. Доведено причетність B. spielmanii та B. miyаmоtoi до клінічних проявів еритемної і безеритемної форм Лайм-бореліозу у пацієнтів лікарень і безеритемної форми недуги в лісівників ряду областей України. З’ясовано клініко-епідеміологічні особливості безеритемної форми Лайм-бореліозу в лісівників ряду областей України. Встановлено частоту виявлення збудників Лайм-бореліозу та інших кліщових інфекцій у вагітних з обтяженим акушерським анамнезом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА448630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
3.

Марков І. С. 
Затяжний субфебрилітет, фебрильні лихоманки та фебрильні атаки неясного генезу: новий підхід до діагностики та лікування. Ч. 2. Діагностика та лікування / І. С. Марков, А. І. Марков // Актуал. інфектологія. - 2021. - 9, № 5/6. - С. 42-52. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Мета дослідження - встановлення істинної етіологічної причини виникнення таких патологічних станів, як затяжний субфебрилітет, лихоманка неясного генезу (ЛНГ), та випадків стрімкого короткочасного фебрильного підвищення температури невстановленого походження. Дизайн дослідження був клініко-діагностичним та включав пошук способів діагностики та лікування таких патологічних станів, як затяжний субфебрилітет, ЛНГ та випадки стрімкого короткочасного фебрильного підвищення температури невстановленого походження. Дослідження мали проспективно-ретроспективний характер та були лонгітудинальними з тривалим періодичним спостереженням за певною частиною одних і тих самих пацієнтів упродовж 1-10 років після встановлення їм діагнозу "синдром хронічної бактеріальної інтоксикації" (СХБІ) та проведення відповідного лікування. За ефективністю отриманих результатів дослідження мали прямий характер, тому що беззаперечно призводили до одужання пацієнта із поліпшенням його стану та життя. Умови: дослідження були двоцентровими та проведені в амбулаторних умовах на базі 2 спеціалізованих в галузі хронічних інфекційних захворювань клінік з повним обсягом лабораторних досліджень. Учасниками дослідження були усі пацієнти (діти від грудного віку та дорослі до 80 років), які упродовж 2009 - 2020 рр. зверталися на консультацію до клінік зі скаргами на порушення температурного режиму (субфебрильне або фебрильне підвищення температури). Висновки: встановлено, що етіологічною причиною виникнення затяжного субфебрилітету, фебрильних лихоманок неясного генезу та фебриальних атак є таке клінічно та нозологічно окреме захворювання, як синдром ХБІ, який розвивається на тлі вогнища хронічної бактеріальної, зазвичай локально безсимптомної інфекції у нирках, що отримало назву "нефродисбактеріоз" та пов'язане зазвичай з тяжким бактеріальним ендоксикозом, що було підтверджено відповідним токсикологічним дослідженням крові. Ефективним методом лікування (до 99,2 %) хворих із підвищеною температурою бактеріально-токсичного походження виявилося застосування бактеріальних автовакцин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р341.22 + Р252.620 + Р514.82-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Марков І. С. 
Затяжний субфебрилітет, фебрильні лихоманки та фебрильні атаки неясного генезу: новий підхід до діагностики та лікування. Ч. 1. Клініка / І. С. Марков, А. І. Марков // Актуал. інфектологія. - 2021. - 9, № 4. - С. 6-14. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р341.22 + Р252.620 + Р514.82-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101103 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Lutai I. V. 
Clinical and epidemiological features of Lyme borreliosis = Клініко-епідеміологічні особливості Лайм-бореліозу / I. V. Lutai, A. S. Ivanova, T. A. Husieva // Eastern Ukr. Med. J. - 2021. - 9, № 1. - С. 80-86. - Бібліогр.: 10 назв. - англ.

Лайм-бореліоз (ЛБ) є найпоширенішим трансмісивним захворюванням, що передається кліщами. Дана хвороба є значною медичною проблемою з огляду на можливість ураження багатьох органів і систем, схильністю до хронізації та тривалої втрати працездатності та інвалідності. На даний час існує тенденція до зростання захворюваності на хворобу Лайма в Сумській обл. Так, в Україні у 2015 р. інцидентність складала 7,96 на 100 тис. населення, а у 2019 р. - зросла до 10,62. Перевищення середнього рівня показників реєструється у Київській (29,0), Черкаській (25,4), Вінницькій (23,09), Сумській (25,89) обл. та м. Київ (2,54). Пік активності кліщів в Україні реєструється у травні, якийзбільшився у 4,23 разу. Найбільший відсоток хворих припадає на працездатне населення, та завдає значних збитків державі. Збільшення кількості випадків захворювання говорить про масове поширення збудників хвороби Лайма у Сумській обл. Для того, щоб запобігти їх розповсюдженню, необхідно вивчити усі можливі причини даної хвороби та знайти шляхи їх вирішення. Це стало підставою для створення уніфікованого анонімного опитувальника, який висвітлює основні питання стосовно даного захворювання з позиції різних категорій населення. Уніфікована анонімна "Анкета хворого на хворобу Лайма" вміщує 16 питань із варіантами відповідей та можливістю вносити власні коментарі. Перша група запитань стосується тендерних, вікових та соціальних даних осіб, що проходять анкетування (найбільший відсоток хворих припадає на працездатне населення (42,86 %). У наступній групі запитань з'ясовуються епідеміологічні особливості даної патології (обставини, дата, час, місцевість, локалізація присмоктування кліща). Найчастіше напади кліщів відбувалися під час відвідування лісопаркових осередків міста, що встановлено у 42,86 % випадків та більшість опитаних відмічає напади кліщів у червні та липні, що становить 39,29 %. Інші питання спрямовані на знання профілактики Лайм-бореліозу. Наступна група запитань спрямована на з'ясування клінічних особливостей перебігу хвороби (частим місцем присмоктування кліща є нижні кінцівки (46,43 %), серед клінічних форм Лайм-бореліозу переважає еритемна (91,07 %). За даними анонімного анкетування було проаналізовано й оцінено інформованість хворих, які одержували лікування в КНП СОР МКЦИХТД ім. 3. Й. Красовицького та Університетській клініці СумДУ, щодо діагностики, клінічних ознак та заходів профілактики хвороби Лайма.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.414 + Р514.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101336 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Цзо Тінлань 
Вибір стартової інфузійної терапії для пацієнтів з септичним шоком : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.30 / Цзо Тінлань; Національний університет охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика. - Київ, 2021. - 18 c. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.85-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА448596 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Мальцева Л. О. 
Вплив додаткової нейропротекції Гліатиліном на перебіг септичного процесу і вираженість енцефалопатії в структурі синдрому поліорганної недостатності / Л. О. Мальцева, В. М. Ліснича, Ю. Ю. Кобеляцький, Н. А. Казімірова // Медицина невідклад. станів. - 2021. - 17, № 2. - С. 34-41. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.85-5 + Р627.701.6-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25344 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Ліснича В. М. 
Оптимізація діагностики та інтенсивної терапії сепсис-асоційованої церебральної дисфункції : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.30 / В. М. Ліснича; Дніпровський державний медичний університет. - Дніпро, 2021. - 20 c. - укp.

Вивчено вплив міжнародних рекомендацій "Surviving Sepsis Campaign: International guidelines for management of severe sepsis and septic shock: 2016" з додатковою нейропротекцією гліатиліном або глутоксимом на перебіг септичного процесу, вираженість енцефалопатії і зниження ризику розвитку постсептичного синдрому; оцінці тяжкості і прогнозу перебігу сепсису та септичного шоку шляхом використання шкали Sepsis Severity Score (SSS). Проведено порівняльний аналіз темпу та ступеня регресії клініко-біохімічних проявів сепсис-асоційованої енцефалопатії як компоненту синдрому поліорганної недостатності, відновлення когнітивних функцій та якості життя в залежності від варіанту нейропротекторної терапії. Оцінена тяжкість та прогноз перебігу сепсису та септичного шоку шляхом використання шкали SSS. Встановлено, що сепсис-асоційована енцефалопатія може виступати як незалежний предиктор летальності при сепсисі та септичному шоці, ступінь її вираженості відповідає тяжкості септичного процесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.7 + Р638.77 + Р514.85 + Р456.10

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА451542 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Шаповал С. Д. 
Кампанія за виживаність при сепсисі: Міжнародні рекомендації щодо ведення сепсису і септичного шоку 2021 р. / С. Д. Шаповал // Клініч. хірургія. - 2021. - 88, № 7/8. - С. 74-89. - укp.

Сепсис і септичний шок (СШ) - це серйозні проблеми охорони здоров'я. На сепсис і СШ щорічно хворіють мільйони людей у всьому світі, від кожного третього до кожного шостого з них помирають. Ураховуючи поширеність нових або посилення фізичних, когнітивних та емоційних проблем, з якими стикаються пацієнти, що пережили сепсис, рекомендовано провести оцінку цих проблем і подальше спостереження після виписки з лікарні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.85

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Shulyatnikova T. V. 
Immunohistochemical analysis of GFAP expression in the experimental sepsis-associated encephalopathy = Імуногістохімічний аналіз експресії GFAP при експериментальній сепсис-асоційованій енцефалопатії / T. V. Shulyatnikova, V. O. Tumanskyi // Патологія. - 2021. - 18, № 3. - С. 295-302. - Бібліогр.: 19 назв. - англ.

Патогенез сепсис-асоційованої енцефалопатії (САЕ) пов'язують із пошкодженням гематоенцефалічного бар'єра, нейрозапаленням і дисбалансом нейромедіаторів у мозковій тканині. Астроглія, найчисленніша популяція клітин у головному мозку, відіграє критичну роль у контролі всіх видів гомеостатичних процесів, регулюючи адаптивні реакції мозку у відповідь на різні фактори його пошкодження. Астроглія дуже неоднорідна в різних відділах мозку, тому фактори, що викликають пошкодження тканини, ініціюють гетерогенні клітинні реакції. Мета роботи - визначення імуногістохімічних особливостей експресії GFAP у різних відділах мозку за умов експериментальної моделі сепсису в щурів. Дослідження здійснили на щурах лінії Вістар: контрольна група включала 5 хибнооперованих щурів; 20 тваринам виконали перев'язку та пункцію сліпої кишки (CLP). Здійснили імуногістохімічне дослідження експресії маркера GFAP у сенсомоторній корі, підкірковій білій речовині, гіпокампі, таламусі, хвостатому ядрі/лушпині в період з 20 до 48 години після CLP-процедури. Починаючи з 12 години після CLP-процедури, у тварин почали прогресувати ознаки періорбітальної ексудації, пілоерекція, гіпер-/гіпотермія, діарея, соціальна ізоляція, летаргія та респіраторні порушення. У період з 20 до 38 години 9 тварин на тлі суттєвого погіршення стану були евтаназовані (підгрупа CLP-B - загиблі щури), 11 особин вижили до кінця експерименту, 48 годин (підгрупа CLP-A - тварини, які вижили). У підгрупі CLP-B у строк із 20 до 38 години після процедури CLP у головному мозку спостерігали вірогідне (щодо контролю) регіонально-специфічне динамічне збільшення рівня експресії GFAP: у корі - на 465 %, підкірковий білій речовині - на 198 %, гіпокампі - на 250 %; з 23 години - на 18 % у хвостатому ядрі/лушпині. У таламусі не визначили вірогідну зміну рівня експресії GFAP. У корі та гіпокампі тварин, які вижили, через 48 годин після CLP встановили вищі значення експресії GFAP порівняно з групою загиблих щурів. Висновки: в умовах експериментальної САЕ спостерігали раннє динамічне підвищення реактивності астроглії в корі, гіпокампі, білій речовині і хвостатому ядрі/лушпині головного мозку з найбільшим підвищенням показників у корі та гіпокампі. Це потенційно вказує на відносно вразливіші для факторів пошкодження ділянки мозку, а також на місця найактивнішої міжклітинної взаємодії під час системного запалення. Вищі значення експресії GFAP у корі та гіпокампі тварин, які вижили до 48 години експерименту, щодо показників групи загиблих щурів указують на посилення астрогліальної реактивності в названих ділянках мозку в цей період на тлі відносно сприятливішого клінічного перебігу захворювання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.85 + Р627.701.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24977 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Никитюк С. О. 
Клініко-серологічні особливості Лайм-бореліозу в різних регіонах України / С. О. Никитюк, І. М. Кліщ, С. І. Климнюк // Буков. мед. вісн. - 2021. - 25, № 4. - С. 53-61. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Бореліоз Лайма - ендемічна хвороба Західної України. Інфекції викликають представники роду Borrelia. Проведено обстеження 275 дітей віком від 1 до 18 років у лабораторії Центру з вивчення Лайм-бореліозу та інших інфекцій, що передаються кліщами. Серологічне дослідження дітей проводили за методом двохетапної діагностики, використовуючи насамперед ІФА та підтверджуючи результати імуноблотом. Проведено базові дослідження, пов'язані з клінічними та імунологічними обстеженнями, включаючи дані ІФАІ Immunoblot EUROLINE Borrelia RN-AT. Обстежено 275 дітей. Серед них 179 дітей із Тернопільської області, 31 - із Житомирської, 30 - із Хмельницької і 35 - із Рівненської обл. і віком 1 - 18 років. Діти мали неспецифічні прояви інфекції, а саме: слабкість, в'ялість, недомагання. У них проводився скринінг крові на наявність IgM і IgG до B. burgdorferi s.l. Висновки: генотип B. burgdorferi sensu stricto виявлено у дітей деяких регіонів України - Тернопільської, Житомирської, Хмельницької, Рівненської обл. IgM до антигенів Ospc B. garinii переважали над Ospc b. afzelii, Ospc b. burdorferi у дітей Тернопільської обл. ІgG до антигенів Vlse B. burdorferi переважали над відповідними антигенами B. afzelii, Vlse B. garinii у дітей Тернопільській обл. Рівень антитіл до антигенів Ospc B. garinii, Ospc b. afzelii, Ospc b. burdorferi в Хмельницькій обл. переважає над рівнем антитіл антигенів по інших обстежених областях. Порівняно з Тернопільською обл., другою за ендемічністю щодо Лайм-бореліозу, є Хмельницька обл., оскільки рівень титру антитіл IgG у дітей Тернопільської (17,3 %) і Хмельницької (10 %) обл. значно вищий, аніж у Житомирській (6,4 %) та Рівненській (2,8 %) обл.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.83 + Р514.414

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Poiasnyk I. M. 
Diagnostic challenges in patients with suspected Lyme neuroborreliosis = Сложности диагностики у пациентов с подозрением на нейроборрелиоз : (a rev.) / I. M. Poiasnyk // Запорож. мед. журн. - 2020. - 22, № 2. - С. 275-280. - Бібліогр.: 50 назв. - англ.

Нейроборрелиоз - инфекция, вызванная спирохетами, может поражать периферическую или центральную нервную систему на ранних или поздних стадиях заболевания. Цель работы - анализ современной научной литературы по вопросам клинических проявлений, диагностики раннего и позднего нейроборрелиоза Лайма. Проведен анализ научной литературы, связанной с диагностикой нейроборрелиоза. Согласно исследованиям авторов, клиническая картина варьируется в зависимости от стадии заболевания, и нейроборрелиоз регистрируют у 25 % пациентов с болезнью Лайма. Клинические проявления этого нередкого расстройства зависят от поражения неврологических структур, которые вовлекаются в первую очередь. Полная клиническая картина нейроборрелиоза может имитировать другие заболевания, поэтому нетипичные симптомы могут привести к задержке или неправильной диагностике. Выводы: заболеваемость нейроборрелиозом, по-видимому, намного выше, чем предполагалось ранее. Исследование спинномозговой жидкости (обнаружение специфических антител IgM и IgG к Borrelia burgdorferi) имеет важное значение для диагностики раннего и позднего нейроборрелиоза, поскольку успешное лечение раннего нейроборрелиоза может предотвратить тяжелые последствия позднего нейроборрелиоза.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.414 + Р514.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16789 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Тинлань Цзо 
Гемодинамическая эффективность и безопасность применения раствора модифицированного желатина и раствора многоатомного спирта при жидкостной ресусцитации пациентов с септическим шоком / Тинлань Цзо, Ф. С. Глумчер, С. А. Дубров // Ендоваскуляр. нейрорентгенохірургія. - 2020. - № 4. - С. 45-59. - Библиогр.: 17 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.85-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100899 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
14.

Чемич М. Д. 
Хвороба Лайма. Сучасний стан проблеми (огляд літератури) / М. Д. Чемич, І. В. Лутай // Eastern Ukr. Med. J. - 2020. - 8, № 2. - С. 230-241. - Бібліогр.: 58 назв. - укp.

На даний час хвороба Лайма (системний кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз, лаймська хвороба, Lyme disease), залишається одним з найпоширеніших природно-осередкових захворювань із трансмісивним механізмом передачі збудника, переносниками якої є іксодові кліщі, а збудниками - спірохети комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato. Захворювання характеризується стадійним перебігом і тяжкими ураженнями різних органів і систем. В Україні природні осередки цієї хвороби є практично на всій території. Сумська обл. за рівнем захворюваності посідає провідне місце. Найбільш ураженими є: Київська (29,00 випадків на 100 тис. населення), Черкаська ( 25,4), Вінницька (23,9), Сумська (25,89) обл. та м. Київ (22,54). Переважно хвороба Лайма реєструється у весняно-осінній період, це може бути пов'язано зі збільшенням відвідування зон відпочинку та сезонною активністю кліщів (травень - червень, вересень - жовтень місяці). Проаналізовано сучасні наукові данні про етіологію, епідеміологію, клінічний перебіг, діагностику, терапію та профілактику захворювання. Встановлено, що B. burgdorferi s. l. є одним з найбільш поширених збудників з трансмісивним механізмом передавання, на європейському континенті, у тому числі і в Україні. Відсутня єдина світова думка з питань профілактики, методів діагностики та лікування, що вимагає подальшого вивчення цієї проблеми. Виявлення антитіл до B. burgdorferi s. l. у сироватці крові людей не є доказом інфекції, але свідчить про їх контакт з цими патогенами і наявності високого ризику розвитку хвороби Лайма. Для поліпшення епідемічної ситуації хвороби Лайма необхідно більш глибоко вивчати осередки даного захворювання як в Україні, вдосконалити систему епідеміологічного нагляду, розробивши карту поширення хвороб, які передаються через укуси кліщів на Сумщині. Спланувати низку протиепідемічних і профілактичних заходів, що мають практичне значення для населення, запобігти прихованому перебігу хвороби та хронізації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.83 + Р194.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101336 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Головач И. Ю. 
Терапевтические возможности и современные подходы к лечению болезни Бехчета / И. Ю. Головач, Е. Д. Егудина // Біль. Суглоби. Хребет. - 2020. - 10, № 1. - С. 39-46. - Библиогр.: 26 назв. - рус.

За последние два года в лечении болезни Бехчета (ББ) достигнуты значительные успехи: обновлены рекомендации Европейской противоревматической лиги (EULAR), получено одобрение первого препарата, специально маркированного для лечения ББ, - апремиласта, опубликованы данные о новых перспективных терапевтических агентах, которые могут пополнить перечень препаратов для лечения этого заболевания. Цель обзора - обобщить наиболее важные и потенциально клинически значимые последние разработки в лечении пациентов с ББ и обсудить их влияние на менеджмент пациентов с ББ. Данные долгосрочных наблюдений подтверждают весомую роль ингибиторов фактора некроза опухоли (иФНО) в лечении ББ, прежде всего поражения глаз; иФНО оказались безопасны и эффективны. Новые варианты лечения, такие как устекинумаб, секукинумаб, тоцилизумаб и другие, демонстрируют многообещающие данные, но необходимы дополнительные исследования для уточнения их роли в лечении ББ. Отсутствие плацебо-контролируемых рандомизированных исследований по большей части все еще остается проблемой для расширения возможностей менеджмента пациентов с ББ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.82

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100581 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Небогаткін І. В. 
Епідеміологічні й епізоотичні особливості хвороби Лайма у 2019 р. в Україні / І. В. Небогаткін, А. М. Шульган // Актуал. інфектологія. - 2020. - 8, № 5/6. - С. 44-48. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Наявність семи видів Borrelia burgdorferi s.l. з патогенним потенціалом в Україні залишає актуальним проведення щорічного аналізу захворювання на хворобу Лайма. Мета роботи - проаналізувати епідеміологічні й епізоотичні особливості хвороби Лайма в 2019 р. в Україні. Використано зведені державні галузеві статистичні звіти. Для статистичного аналізу користувалися пакетами: R-3.5.1 та Past 3.17. У 2019 р. пік захворювання змістився на липень. Серед хворих частка дітей віком до 4 років зменшилась у 3,5 раза й у 5,67 раза - частка дітей шкільного віку. Зросла кількість хворих чоловіків. У 2 рази збільшився відсоток людей із тяжким перебігом хвороби і досяг показника у 1,87 %. За межами України заразилися люди у 103 випадках на території 21 держави світу. Наведено алгоритм дій після виявлення іксодового кліща, що присмоктався. Висновки: у 2019 р. зареєстровані 4482 випадки захворювання на хворобу Лайма (10,62 на 100 тис.). Інтенсивний показник по Україні перевищено в 10 областях і м. Києві. Питома вага захворюваності жителів міст поступово зменшується.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.83 + Р194.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101103 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Поясник І. М. 
Невропатія лицевого нерва як маніфестація раннього нейробореліозу (клінічний випадок) / І. М. Поясник // Мед. перспективи. - 2020. - 25, № 4. - С. 214-220. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Лайм-боррелиоз - это передаваемое клещами инфекционное заболевание, вызываемое спирохетой Borrelia burgdorferi sensu lato и распространяемое укусом клещей рода Ixodes. Нейроборрелиоз является клиническим проявлением болезни Лайма, которая поражает центральную и периферическую нервную систему у 15 % пациентов. Нервная система поражается как в острой, так и в поздней фазе заболевания. Клиническое течение нейроборрелиоза сильно варьирует. Хотя по меньшей мере 80 % европейских пациентов страдают параличом лицевого нерва и радикулитом, симптомы нейроборрелиоза могут быть совершенно неспецифичными или даже имитировать другие неврологические заболевания. Идиопатическая невропатия лицевого нерва длительное время рассматривалась как наиболее распространенная причина прозопопареза, однако современная диагностика значительно сужает круг случаев неизвестного происхождения. Нейроборелиоз трудно диагностировать, особенно когда прозопопарез является единственным клиническим проявлением, поэтому практикующие врачи должны помнить о возможной этиологии, чтобы избежать ошибки. Приведен клинический случай раннего нейроборелиоза у женщины 57 лет, который манифестировал с нейропатии лицевого нерва. Подробно описан ход заболевания (появление новых симптомов на фоне стандартной медикаментозной терапии (плохой ответ), наличие вспомогательных критериев (мигрирующая эритема, лимфоцитома (редко случается), артралгии), диагностику (специфическое иммунологическое исследование крови к Borrelia burgdorferi sensu lato), которая помогла в назначении правильного лечения пациентки. Антибиотикотерапия позволила достичь полного восстановления функции лицевого нерва и избежать будущих осложнений.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.83 + Р625.820.62

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15785 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Головач И. Ю. 
Терапевтические возможности и современные подходы к лечению болезни Бехчета / И. Ю. Головач, Е. Д. Егудина // Біль. Суглоби. Хребет. - 2020. - 10, № 1. - С. 39-46. - Библиогр.: 26 назв. - рус.

За последние два года в лечении болезни Бехчета (ББ) достигнуты значительные успехи: обновлены рекомендации Европейской противоревматической лиги (EULAR), получено одобрение первого препарата, специально маркированного для лечения ББ, - апремиласта, опубликованы данные о новых перспективных терапевтических агентах, которые могут пополнить перечень препаратов для лечения этого заболевания. Цель обзора - обобщить наиболее важные и потенциально клинически значимые последние разработки в лечении пациентов с ББ и обсудить их влияние на менеджмент пациентов с ББ. Данные долгосрочных наблюдений подтверждают весомую роль ингибиторов фактора некроза опухоли (иФНО) в лечении ББ, прежде всего поражения глаз; иФНО оказались безопасны и эффективны. Новые варианты лечения, такие как устекинумаб, секукинумаб, тоцилизумаб и другие, демонстрируют многообещающие данные, но необходимы дополнительные исследования для уточнения их роли в лечении ББ. Отсутствие плацебо-контролируемых рандомизированных исследований по большей части все еще остается проблемой для расширения возможностей менеджмента пациентов с ББ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.82

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100581 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Shulhan A. M. 
Natural foci of Lyme-borreliosis in Lviv region: results of acarological observations and laboratory diagnostics = Природні осередки Лайм-бореліозу у Львівській області: результати акарологічних спостережень і лабораторної діагностики / A. M. Shulhan, O. Z. Zarichna, I. M. Lozynskyy, O. B. Semenyshyn // Біол. студії. - 2019. - 13, № 1. - С. 85-94. - Бібліогр.: 14 назв. - англ.

Визначено спектр основних переносників збудників Лайм-бореліозу, вивчено їх активність і епідемічне значення у природних осередках Львівської області. Беручи до уваги, що ситуація з кліщових інфекцій залежить від динаміки чисельності кліщів, проведення акарологічного моніторингу надає змогу своєчасно виявляти зміни стану природних осередків. Для території Львівської області характерне заміщення в окремих біотопах популяцій Ixodes ricinus на Dermacentor reticulatus - видом, більш толерантним до мінливих умов середовища, а загалом - зміщення меж ареалів цих двох видів. Встановлено прямий кореляційний зв'язок середньої сили між чисельністю і зараженістю кліщів I. ricinus, що підтвердило положення про те, що у природних осередках бореліозів основну роль у циркуляції збудників відіграє все ще цей вид. Середня зараженість іксодид збудником Лайм-бореліозу у Львівській області у сезон 2012 - 2014 рр. повністю відповідає показникам для активних природних осередків цієї інфекції. Одержано попередні дані щодо включення в коло циркуляції борелій кліщів D. marginatus, донедавна участь яких у трансмісії збудників Лайм-бореліозу була невідомою. Вивчення поширення й екологічних особливостей I. ricinus, D. reticulatus, D. marginatus у природних і антропогенних ценозах необхідне як для прогнозування можливого формування природних осередків, так і для вдосконалення стратегії і тактики протиакарицидних заходів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.83-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Shulhan A. M. 
Natural foci of Lyme-borreliosis in Lviv region: results of acarological observations and laboratory diagnostics = Природні осередки Лайм-бореліозу у Львівській області: результати акарологічних спостережень і лабораторної діагностики / A. M. Shulhan, O. Z. Zarichna, I. M. Lozynskyy, O. B. Semenyshyn // Біол. студії. - 2019. - 13, № 1. - С. 85-94. - Бібліогр.: 14 назв. - англ.

Визначено спектр основних переносників збудників Лайм-бореліозу, вивчено їх активність і епідемічне значення у природних осередках Львівської області. Беручи до уваги, що ситуація з кліщових інфекцій залежить від динаміки чисельності кліщів, проведення акарологічного моніторингу надає змогу своєчасно виявляти зміни стану природних осередків. Для території Львівської області характерне заміщення в окремих біотопах популяцій Ixodes ricinus на Dermacentor reticulatus - видом, більш толерантним до мінливих умов середовища, а загалом - зміщення меж ареалів цих двох видів. Встановлено прямий кореляційний зв'язок середньої сили між чисельністю і зараженістю кліщів I. ricinus, що підтвердило положення про те, що у природних осередках бореліозів основну роль у циркуляції збудників відіграє все ще цей вид. Середня зараженість іксодид збудником Лайм-бореліозу у Львівській області у сезон 2012 - 2014 рр. повністю відповідає показникам для активних природних осередків цієї інфекції. Одержано попередні дані щодо включення в коло циркуляції борелій кліщів D. marginatus, донедавна участь яких у трансмісії збудників Лайм-бореліозу була невідомою. Вивчення поширення й екологічних особливостей I. ricinus, D. reticulatus, D. marginatus у природних і антропогенних ценозах необхідне як для прогнозування можливого формування природних осередків, так і для вдосконалення стратегії і тактики протиакарицидних заходів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.83-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського