Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (12)
Пошуковий запит: (<.>U=Р627-3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
Категорія:    
1.

Демченко О. М. 
Вікові особливості адаптивних можливостей центральної нервової системи за умов тиреоїдного дисбалансу / О. М. Демченко // Експерим. та клініч. фізіологія і біохімія. - 2004. - № 3. - С. 110-116. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Установлена зависимость между значениями ноцицептивной реакции при дисфункции щитовидной железы и возрастом. В условиях гипертиреоидизма у неполовозрелых животных наблюдалось повышение болевого порога, а в условиях гипотиреоза - снижение. Тиреоидный дисбаланс характеризовался развитием поведенческого дефицита и нарушением мнестических функций. Нарушение интегральной деятельности центральной нервной системы сопровождалось снижением защитных свойств глутатион-пероксидазы в структурах мозга.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.120.11-3 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Дубенко Є. Г. 
Основні симптоми патології нервової системи, які виникають під дією променевої та хемотерапії в онкологічних хворих / Є. Г. Дубенко, Г. В. Кулініч // Укр. радіол. журн. - 2008. - 16, № 2. - С. 212-216. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р56-5 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14579 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Савицька І. Б. 
Особливості клініко-неврологічних порушень при хронічному набутому токсоплазмозі : Автореф. дис... канд. мед. наук : 14.01.15 / І. Б. Савицька; АМН України. Ін-т неврології, психіатрії та наркології. - Х., 2005. - 20 c. - укp.

На підставі комплексного клініко-неврологічного, нейрофізіологічного та нейровізуалізаційного дослідження одержано нові дані та поглиблено існуючі уявлення про особливості клініко-неврологічних порушень за хронічного набутого токсоплазмозу. Встановлено дисоціацію між різними видами клінічних проявів та виразністю скарг у хворих на хронічний набутий токсоплазмоз. Встановлено взаємоз'язок функціональних порушень біоелектричної активності головного мозку та поліморфізму неврологічних порушень за даної патології. На підставі вивчення особливостей клініко-неврологічних змін на ранніх етапах у хворих на хронічний набутий токсоплазмоз описано структуру досліджуваного синдрому та його нейрофізіологічні та імунологічні кореляти. З використанням комплексного підходу науково обгрунтовано терапевтичну методику, що дозволяє вчасно використовувати в комплексному лікуванні не лише протипаразитарні засоби, але й методи неспецифічного впливу, що поліпшують функціональний стан певних відділів нервової системи (залежно від характеру виявлених неврологічних порушень) у хворих на хронічний набутий токсплазмоз.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р517.58-3 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА336122 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Клопотій О. В. 
Особливості церебральної гемодинаміки у хворих на цироз печінки з печінковою енцефалопатією : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.15 / О. В. Клопотій; АМН України, ДУ "Ін-т неврології, психіатрії та наркології". - Х., 2011. - 20 c. - укp.

Визначено характер, особливості ураження центральної нервової системи, що проявлялися вестибуло-атактичним синдромом, екстрапірамідними ознаками, порушеннями емоційної сфери, дисмнесічними проявами. Зміни церебральної гемодинаміки у хворих з печінковою енцефалопагією, що обумовлена цирозом печінки, характеризувалися зниженням швидкості кровотоку, збільшенням опору церебральних судин і порушенням венозного кровотоку. Обгрунтовано доцільність застосування вазоактивних препаратів, зокрема кавінтону (вінпоцетіну), в комплексному лікуванні печінкової енцефалопатії, що обумовлена цирозом печінки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.510.40 + Р627-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА385313 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Гонта З. М. 
Вплив порушень нервової системи на розвиток захворювань пародонта. Актуальність та історія розвитку проблеми / З. М. Гонта, О. М. Немеш, І. В. Шилівський, В. А. Дацко // Імплантологія. Пародонтологія. Остеологія. - 2012. - № 3. - С. 75-78. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Надано літературний огляд праць, присвячених вивченню взаємозв'язку порушень стану центральної нервової системи та виникненню і перебігу захворювань пародонта. Висвітлено сучасні та базові експериментальні і клінічні дослідження тривалого періоду, які беззаперечно доводять несприятливий вплив патології центральної нервової системи на стан тканин пародонта.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.21-1 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Бондарєв Л. С. 
Ураження центральної нервової системи при фелінозі / Л. С. Бондарєв, В. Т. Кірієнко, О. А. Чебаліна // Інфекц. хвороби. - 2005. - № 1. - С. 101-102. - укp.

Наведено спостереження за двома хворими, у яких феліноз проявлявся тяжким ураженням центральної нервової системи. Ці дані, ілюструючи своєрідні прояви фелінозу, побічно свідчать про те, що це захворювання виникає значно частіше, ніж виявляється.

Приведено наблюдение за двумя больными, у которых фелиноз проявлялся тяжелым поражением центральной нервной системы. Эти данные, иллюстрируя своеобразные проявления фелиноза, побочно свидетельствуют о том, что это заболевание возникает значительно чаще, чем кажется.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627-3 + Р411.022.9-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Бурлаченко В. П. 
Стан та механізми пошкодження гематоенцефалічного бар'єру у ВІЛ-інфікованих хворих : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.01 / В. П. Бурлаченко; ДЗ "Луган. держ. мед. ун-т". - Луганськ, 2013. - 23 c. - укp.

Досліджено стан і основні механізми ураження гліонейронального комплексу головного мозку хворих на СНІД за відсутності або наявності клінічних проявів ушкоджень центральної нервової системи (ЦНС). Виявлено наявність і особливості структурно-функціональних змін в гліонейрональному комплексі головного мозку у ВІЛ-інфікованих, які залежать від стану елементів гематоенцефалічного бар'єра (ГЕБ), мікроциркуляторного русла (МЦР), і мають характер дистрофічних та атрофічних. На підставі визначення специфіки структурно-функціональних змін гліонейронального комплексу виокремлено 3 варіанти уражень головного мозку у ВІЛ-інфікованих: з переважним ураженням кори головного мозку; з переважним ураженням білої речовини півкуль; дифузне ураження головного мозку. Показано, що формування того, чи іншого варіанту визначається особливостями змін МЦР і елементів ГЕБ у відповідній структурі мозку. Вони принципово однакові в різних відділах мозку і не відрізняються за різної тривалості патологічного процесу. Вперше продемонстровано, що зміни ГЕБ і гліонейрональних комплексів корелюють з вмістом оксиду азоту, ендотеліну, колагену в судинах та речовині мозку, що доводить важливе значення цих чинників в патогенезі уражень мозку у разі СНІД. Показано, що виявлені зміни ендотелію судин, специфічні зміни гліоцитів протягом інфекційного процесу та зміни нейронів дистрофічного характеру впливають на імунну незалежність мозку та призводять до розвитку аутоімунної компоненти механізмів його ураження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.0-3 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА400437 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Гаврилов А. В. 
Клініко-морфологічні особливості інфекційних уражень ЦНС у ВІЛ-інфікованих осіб : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.13 / А. В. Гаврилов; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І. Пирогова. - Вінниця, 2014. - 20 c. - укp.

Вперше показано, що серед хворих на СНІД із інфекційними ураженнями центральної нервової системи найбільш частим етіологічним чинником є вірус Епштейна - Барр (EBV) (34,5 %), Т. gondii (28,5 %) та М. tuberculosis (27,6 %). Доповнено наукові дані про те, що у ВІЛ-інфікованих хворих з EBV менінгіт/менінгоенцефаліт (М/МЕ) має місце: психомоторне збудження (40 %), афазія (35 %), страбізм (27,5 %), анізокорія (32,5 %), субфебрильна (47,5 %) або фебрильна (17,5 %) гарячка, у цереброспіральній рідині помірний плеоцитоз за рахунок лімфоцитів ((116,6 ± 24,0) х 10⁶ кл/л) та вміст у крові CD4+ у межах (115,0 ± 31,2) кл/мкл. Проведено порівняння цих показників з аналогічними за церебрального токсоплазмозу та туберкульозного М/МЕ. Встановлено, що за М/МЕ, викликаному EBV, у ВІЛ-інфікованих осіб виникає підгострий гігантоклітинний енцефаліт із наявністю ділянок демієлінізації, слабко вираженим астрогліозом, розвитком продуктивного васкуліту із тромбозом, що ускладнюються ішемічними ураженнями головного мозку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.0-3 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА407839 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Юрьева Л. Н. 
Случай симптоматической компьютерной зависимости у пациента с органическим поражением центральной нервной системы / Л. Н. Юрьева, Т. Ю. Больбот, С. Г. Носов // Архів психіатрії. - 2004. - 10, № 3. - С. 134-138. - Библиогр.: 11 назв. - рус.

Наведено випадок симптоматичної комп'ютерної залежності у пацієнта з органічним ураженням ЦНС. На підставі аналізу даного випадку виявлено низку особливостей формування комп'ютерної залежності, подібних таким у разі наркогенної патології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16472 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Матюшко М. Г. 
Токсичні енцефалополінейропатії та енцефаломієлополінейропатії / М. Г. Матюшко, А. М. Влащук, О. В. Костовецький, В. С. Трейтяк // Укр. неврол. журн.. - 2015. - № 2. - С. 69-72. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Мета роботи - вивчити клінічні вияви й особливості перебігу токсичних енцефалопатій, мієлопатій і полінейропатій у хворих, які зловживали алкоголем. В дослідження було залучено 30 хворих з токсичними (алкогольними) енцефало- та енцефаломієлополінейропатіями (ЕМПН), які проходили лікування в неврологічних відділеннях Київської міської клінічної лікарні № 4. Призначено терапію: реосорбілакт, метамакс, нуклео ЦМФ, актовегін, вітаміни групи B, бетасерк, мексидол, нейромідин, пірацетам. Хворі з токсичною ЕМПН до лікування пред'являли скарги на головний біль, запаморочення, зниження пам'яті, порушення сну, слабкість та болі в стопах з порушенням функції ходьби. У неврологічному статусі відзначено інтелектуально-мнестичне зниження (93,7 %), горизонтальний ністагм (75 %), зниження конвергенції (50 %), позитивний симптом Марінеску - Радовича (75 %), нижній в'ялий парапарез (62,5 %), позитивні патологічні ступеневі знаки (25 %), поліневритичний тип чутливих розладів на нижніх кінцівках (93,7 %), вегетативно-трофічні порушення на нижніх кінцівках (100 %). У хворих з токсичною ЕМП скарги були подібними. Крім того, хворі відзначали порушення функції тазових органів: періодичне нетримання сечі (50 %), справжнє нетримання сечі (28,5 %), імперативні позиви до сечовипускання (21,4 %). Неврологічний статус в обох групах суттєво не відрізнявся. Серед хворих з токсичною ЕМПН позитивну динаміку після лікування спостерігали у 62,5 %, серед хворих з токсичною ЕМПН - у 35,7 %. Висновки: тривале вживання спиртних напоїв призводить до ураження як центральної, так і периферичної нервової системи, що виявляється токсичною ЕМПН, мієлопатією та полінейропатією. Консервативне лікування надає незначне покращання, але повного відновлення втрачених функцій не відбувається.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25729 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Фломін Ю. В. 
Хвороба Крейтцфельдта - Якоба як причина швидко прогресуючої деменції (клінічний випадок) / Ю. В. Фломін, О. Л. Кушнеренко, Ю. О. Матяш, В. А. Симонян, Н. І. Самосюк, Н. В. Асташкіна, В. В. Удовиченко, А. А. Омельяненко // Ендоваскуляр. нейрорентгенохірургія. - 2016. - № 3. - С. 84-91. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Огляд присвячено пріонним захворюванням, зокрема хворобі Крейтцфельдта - Якоба. Проведено клінічне спостереження пацієнтки з ймовірною хворобою Крейтцфельдта - Якоба. Виконано клініко-інструментальне зіставлення та дифереційну діагностику із хворобами, які маніфестують швидким прогресуванням когнітивних розладів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.095 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100899 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Кметь О. Г. 
Вплив еналаприлу на функціональний стан центральної нервової системи при експериментальній хворобі Альцгеймера / О. Г. Кметь // Буков. мед. вісн.. - 2018. - 22, № 4. - С. 48-53. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета роботи - дослідити вплив еналаприлу на функціональний стан центральної нервової системи щурів з експериментальною хворобою Альцгеймера (ХА). Експерименти проведено на нелінійних лабораторних білих щурах-самцях масою 0,18 - 0,20 кг. Модель ХА створювали внутрішньоочеревинним уведенням протягом 27 днів скополаміну гідрохлориду (Sigma, США) дозою 1 мг/кг. Починаючи з 28-ї доби експерименту, еналаприл уводили внутрішньоочеревинно дозою 1 мг/кг у 1 мл фізіологічного розчину - один раз на добу, 14 днів. Функціональний стан центральної нервової системи оцінювали за поведінковими реакціями щурів у тестах "відкрите поле" та "умовного рефлексу пасивного уникнення". Поведінкові реакції щурів із ХА після введення еналаприлу в тесті "відкрите поле" характеризувались зменшенням часу "нерухомості", зростанням кількості уринацій і фекальних болюсів; у тесті "умовного рефлексу пасивного уникнення" - збільшенням латентного періоду входу щурів у під'єднаний до електричного струму затемнений відсік. Висновки: встановлені зміни поведінки щурів із ХА свідчать про відновлення емоційних реакцій, формування умовного рефлексу за електробольового подразнення та вказують на корегувальні можливості еналаприлу за умов нейродегенеративних порушень центральної нервової системи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.028-52 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Кметь О. Г. 
Особливості систем антиоксидантного захисту та оксиду азоту головного мозку щурів з експериментальним цукровим діабетом 2-го типу після застосування карбацетаму / О. Г. Кметь, С. В. Зябліцев, Н. Д. Філіпець // Міжнар. ендокринол. журн.. - 2019. - 15, № 5. - С. 376-380. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Одним з органів-мішеней при цукровому діабеті (ЦД) є центральна нервова система, гіперглікемічні пошкодження якої проявляються прогресуючими когнітивними порушеннями та зниженням якості життя хворих. Значущою патогенетичною ланкою ЦД і його ускладнень є активація процесу вільнорадикального окиснення біомолекул, що у ЦНС залежить від стану центральних ГАМКергічних регуляторних механізмів. Мета дослідження - вивчення впливу нового модулятора активності ГАМК карбацетаму на стан прооксидантно-антиоксидантної системи та системи оксиду азоту (NO) кори головного мозку (ГМ) і гіпокампа щурів при експериментальному ЦД 2-го типу. Експерименти проведено на нелінійних лабораторних білих щурах-самцях масою 0,18 - 0,20 кг. ЦД 2-го типу моделювали шляхом введення стрептозотоцину (30 мг/кг) в поєднанні зі збагаченою жирами дієтою. Карбацетам вводили внутрішньоочеревинно в дозі 5 мг/кг протягом 14 днів. Інтенсивність перекисного окиснення ліпідів оцінено за вмістом продуктів, що реагують із 2-тіобарбітуровою кислотою (ТБКАП). Антиоксидантний захист оцінено за активністю супероксиддисмутази (СОД) та каталази. Стан системи NO визначено за вмістом стабільних метаболітів монооксиду азоту - нітрит-аніонів (NO2-) та активністю NO-синтази (NOS). Для статистичної обробки даних застосовували програму Statistica 10 (StatSoft, Inc., США). У корі ГМ і гіпокампі щурів із ЦД збільшувався вміст ТБКАП, зменшувалась активність СОД та каталази. Водночас в обох структурах підвищувались вміст NO2- та активність NOS. Після введення карбацетаму порівняно з контролем у щурів з діабетом вміст ТБКАП знижувався як у корі ГМ, так і в гіпокампі, зростала активність СОД. Однак активність каталази збільшувалася у корі ГМ, а у гіпокампі спостерігалась лише тенденція до зростання даного показника. Вміст NO2- зменшувався в обох досліджуваних структурах. Активність NOS знижувалась після введення карбацетаму лише в гіпокампі. Висновки: наявність корегувального впливу на прооксидантно-антиоксидантний баланс та систему оксиду азоту в корі головного мозку та гіпокампі щурів вказує на нейропротекторні властивості карбацетаму при експериментальному ЦД 2-го типу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23 + Р627-37

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25371 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Волошин-Гапонов І. К. 
Клініко-патогенетичні особливості ураження центральної нервової системи у хворих на гепатоцеребральну дистрофію : автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.15 / І. К. Волошин-Гапонов; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика. - Київ, 2016. - 36, [1] c. - Бібліогр.: с. 29-33 - укp.

Викладено результати комплексного обстеження найбільшої вибірки в Україні хворих (102) з рідкісним спадковим захворюванням - гепатоцеребральна дистрофія (ГЦД). Представлено теоретичне обгрунтування та нове рішення актуальної наукової проблеми про особливості і взаємозв'язки ураження головного мозку та печінки, а також розкриття ролі гемодинамічних і нейротоксичних факторів у патогенезі церебральних порушень у хворих на ГЦД. Показано, що в Україні ГЦД переважно (70 %) обумовлена мутацією Hisl069GIn у гені АТР7В. Для хворих на ГЦД характерна поліморфна неврологічна та психічна симптоматика. Показано, що в патогенезі нейродегенеративного процесу у хворих на ГЦД, крім порушення метаболізму міді, важливу роль відіграють гемодинамічний, а також ендо- й екзонейротоксичні фактори. На неврологічній стадії захворювання відбувається підвищений викид медіатора збудження глютамата та зниження рівня гальмівного медіатора ГАМК, а також достовірне підвищення тау-протеїну в сироватці крові. Вперше відзначено, що у хворих на ГЦД нейродегенеративні процеси спостерігаються в основному в органах-мішенях, де концентрується велика кількість вільної токсичної міді та, особливо, в печінці і структурах головного мозку. В інших тканинах організму деяке підвищення концентрації міді з урахуванням гормезисного ефекту може, навпаки, стимулювати процеси росту та проліферації клітин і тим самим прискорювати обмін їх популяції. За допомогою клініко-лабораторних, нейровізуалізаційних (КТ, МРТ), УЗД досліджень показано, що у всіх хворих на ГЦД у неврологічній фазі захворювання є структурні та функціональні порушення печінки, а у 60 % хворих - і нирок. Однак, патологічні процеси в печінці та нирках у цей період захворювання частіше протікають із мінімальним ступенем активності та малосимптомні. На підставі одержаних даних розроблено нові підходи та методи ранньої діагностики, лікування та профілактики неврологічних порушень при цьому захворюванні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р620.426.8 + Р627-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА430019 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Романенко В. І. 
Мікроглія й тучні клітини: нові мішені для лікування хронічного болю / В. І. Романенко // Біль. Суглоби. Хребет. - 2021. - 11, № 2. - С. 79-85. - Бібліогр.: 70 назв. - укp.

Розглянуто проблему ефективного управління хронічним болем. Наведено огляд відомих на сьогодні механізмів розвитку й підтримки хронічного болю й можливих методів впливу на них. Однією з причин недостатньої ефективності лікування хронічного болю в деяких пацієнтів є використання схем лікування препаратами, що діють виключно на мішені, розташовані в нервових структурах, тоді як на сьогодні встановлена важлива роль мікроглії й тучних клітин у процесах розвитку та підтримки хронічних больових станів. Наведено опис нового класу препаратів групи ацилетаноламідів, представником якого є пальмітоїлетаноламід. Пальмітоїлетаноламід здатний модулювати активність мікроглії й тучних клітин, підвищуючи таким чином поріг болю й ефективність комплексної терапії. Застосування пальмітоїлетаноламіду в пацієнтів із хронічним болем може підвищити ефективність терапії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627-324.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100581 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського