Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Автореферати дисертацій (4)Книжкові видання та компакт-диски (125)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=Т019$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 55
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Реєнт О. П. 
Криза сучасної історичної науки: методологічний і джерелознавчий аспекти / О. П. Реєнт // Наука та наукознавство. - 1998. - № 2. - С. 42-52. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Критично оцінено стан сучасних історичних досліджень в Україні, розглянуто актуальні проблеми джерелознавства, а також термінології історії. З огляду на це проаналізовано герменевтичний та лінгвістичний (в інтерпретації відповідно Хайдеггера та Ніцше) підходи до критики мови науки. Приділено увагу деяким концепціям історичного поступу: синергетиці, окремим відносно новим напрямкам методологічних пошуків українських істориків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)64 + Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14597 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Добролюбська Ю. А. 
Антропологічна методологія історичних процесів (на прикладі "Нової історичної науки") : Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Ю. А. Добролюбська; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського {Одеса}. - О., 1999. - 18 c. - укp.

Дисертацію присвячено виявленню сутності антропологічної методології історичного процесу ході філософського аналізу "Нової історичної науки". Дослідже процес виникнення та становлення категорії ментальності у світовій філософській науці, а також її розуміння як грунту культури та цивілізації. Обгрунтовано антропологічну спрямованість включення аналізу суспільної свідомості людини минулого до філософсько-історичних досліджень. Окремо висвітлено темпорально-історичні чинники аналізу структур, матеріальної цивілізації та геоісторії. Проаналізовано основні праці фундаторів французької "Нової історичної науки": Л.Февра, М.Блока та Ф.Броделя. Надано комплексну характеристику загальноцивілізаційних антропологічних принципів "Нової історичної науки". Значну увагу приділено визначенню терміну "антропологія". Вона розуміється як наука, що досліджує у порівняльному плані різноманітні типи культур і шляхи їх перетворення при соціальній, а не біологічній, передачі інформації від генерації до генерації. Встановлено, що антропологічний підхід по-новому формулює ціль філософсько-історичного пізнання - це вивчення історичного процесу не ззовні, шляхом накладання сітки вироблених наукових категорій на життя колишніх епох, а зсередини, через людину, через проникнення в самосвідомість часу, що досліджується, у його безпосередню фактуру, у повсякденні умови існування. Метою філософського вивчення стає людина, її ментальність, повсякденність, соціально-психологічні групи. Це передбачає погляд на світ колишніх епох не тільки через сучасні наукові теорії, але й через реальне його усвідомлення людиною минулого, через його мінливу "картину світу".


Індекс рубрикатора НБУВ: Т019 + Ю216

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА307243 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Шейко В. М. 
Культура. Цивілізація. Глобалізація (кінець ХІХ - початок ХХІ ст.) : Моногр.: В 2-х т. Т. 1 / В. М. Шейко. - Х. : "Основа", 2001 . - 518 c. - Библиогр.: 1024 назв. - укp.

Проаналізовано процес становлення та розвитку культур і світової цивілізації у планетарному масштабі. Висвітлено роль людини та суспільства в трансформації глобальної спільноти. З'ясовано формоутворювальну роль культури у становленні цивілізації. Охарактеризовано методологічні можливості цивілізаційного підходу, синергетичної парадигми у розгляді історичного процесу. Показано протиріччя між наслідками творчої діяльності людини та природою під час інтернаціоналізації та глобалізації економіки. Особливу увагу приділено аналізу кризового стану сучасної земної цивілізації, накреслено можливі шляхи його подолання.


Індекс рубрикатора НБУВ: А7 + Т3(0)0-7 + Т5в9 + Т019 + С5*671.112

Рубрики:

Шифр НБУВ: В344990/1 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Шейко В. М. 
Культура. Цивілізація. Глобалізація (кінець ХІХ - початок ХХІ ст.) : Моногр.: В 2-х т. Т. 2 / В. М. Шейко. - Х. : "Основа", 2001. - 398 c. - Библиогр.: 866 назв. - укp.

З історико-культурних позицій розглянуто глобальні парадигми цивілізації та культури ХХ - початку ХХІ ст. Висвітлено проблеми людини та екології, екології космічного простору та навколишнього середовища, культурологічні, соціально-економічні та етнічні передумови світової демографії, охорони здоров'я людства. Проаналізовано взаємостосунки людини та природи. Особливу увагу приділено освіті та інформаційним технологіям. Розкрито культурологічні, морально-етичні, концептуальні основи проблеми "Людина - природа - екологія - демографія".


Індекс рубрикатора НБУВ: А7 + Т3(0)0-7 + Т5в9 + Т019 + С5*671.112

Рубрики:

Шифр НБУВ: В344990/2 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Артеменко А. П. 
Проблема історичного факту в сучасній філософії історії : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / А. П. Артеменко; Харк. військ. ун-т. - Х., 2001. - 20 c. - укp.

Обгрунтовано, що рішення проблеми історичного факту є ключовим елементом подолання методологічної кризи філософії історії початку XX ст. Проблема експлікації поняття "історичний факт" пов'язана з ускладненням уявлення про механізм відображення події в мові, тексті, історичному джерелі. Структуру історичного факту експліковано через поняття "раптом" і "тепер". Встановлено, що застосування даних понять у філософському аналізі дає можливість відобразити історію в її мінливості. Розглянуто проблему мінливості форм історичного факту та доведено, що зміна характеристик історичного факту пов'язана з екзистенціюванням людини (спостерігача, учасника подій і реконструктора подій, що знайомиться з історичним повідомленням). Створення теоретичного конструктора "історичний факт" є результатом екзистенційної турботи людини. Визначено спорідненість форм репрезентації історичної реальності в драматичній та історичній оповіді, що базується на конструюючій функції уяви в процесі відтворення специфіки часової мінливості картини подій минулого. Доведено, що трансформація змісту поняття "історичний факт" відображає розвиток і ускладнення технології опису історичної події в тексті. Визначено ставлення до історичного акту як складної різнорівневої та різноспрямованої інформації, схожої з структурою гіпертексту, як специфічну рису нової парадигми історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Т08 + Ю6*32 + Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА316984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Смолій В. А. 
Актуальні проблеми розвитку історичної науки в сучасних умовах / В. А. Смолій // Пробл. історії України: факти, судження, пошуки: Зб. наук. пр. - 2001. - Вип. 1. - С. 5-11. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68307 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Будз В. П. 
Філософія історії Михайла Грушевського : Автореф. дис... канд. філос. наук : 09.00.03 / В. П. Будз; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. - Л., 2001. - 20 c. - укp.

Комплексно проаналізовано співвідношення між історією, методологією історії, філософією історії на підставі дослідження творів М.С. Грушевського, яке полягає в ототожненні предмета та завдань філософії та генетичної соціології. Висвітлено онтологічну, гносеологічну, методологічну й аксіологічну проблематику філософії історії науковця. Доведено, що у концепції філософії історії використано елемент герменевтичного підходу, суть якого полягає у спробі зрозуміти психологію та мотиви дій історичних осіб через аналіз соціокультурних фактів. Визначено світоглядно-методологічну аксіоматику, грунтуючись на якій вчений розробив концепцію філософії історії. Встановлено, що філософсько-історичні погляди М. Грушевського вплинули на політичну діяльність вченого, який відстоював позиції федералізму й автономії - шляхи побудови української держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)5-8 Грушевський + Ю6*32 + Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА316807 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Панченко П. П. 
До питання про періодизацію історії України у ХХ столітті / П. П. Панченко // Пробл. історії України: факти, судження, пошуки: Зб. наук. пр. - 2001. - Вип. 3. - С. 27-32. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т019.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68307 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Паславський Т. Б. 
Сучасні поняття періодизації в історичній картографії середніх віків та картознавстві України / Т. Б. Паславський // Рукоп. та книжк. спадщина України : археогр. дослідж. унік. архів. та бібл. фондів. - 2002. - Вип. 7. - С. 120–130. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т019.3 + Д17

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68592 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
10.

Куликова Л. 
Проект антропологічно зорієнтованої історії. Історико-педагогічна спадщина М. В. Гоголя / Л. Куликова // Вісн. НАН України. - 2002. - № 9. - С. 49-54. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
11.

Дашкевич Я.  
Лабіринти історії України / Я. Дашкевич // Україна. Наука і культура. - 2002. - Вип. 31. - С. 102-120. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)в + Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж66776 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Павленко Ю. В. 
История мировой цивилизации : Философский анализ / Ю. В. Павленко; Ин-т гуманит. исслед. Укр. акад. наук нац. прогресса. - К. : Феникс, 2002. - 760 c. - Библиогр.: с. 705-754 - рус.

Впервые в отечественной философско-исторической мысли представлено обобщенное осмысление пути человечества со времен ранней первобытности до наших дней. Освещена методология взаимодополнения принципов стадиальности, поливариантности и цивилизационной дискретности видения истории, сопряженная с персоналистическим пониманием роли личности в социокультурном процессе. Проанализированы особенности формирования цивилизационных оснований в период средневековья, а также становления структуры Западнохристианской цивилизации. Освещена проблема периодизации всемирной истории. Охарактеризована глобализация как феномен цивилизационного развития. Охарактеризованы традиционные цивилизации Южной и Восточной Азии. Приведены подходы к пониманию природы этноса.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т019 + Т5 в9 + Т3(0)0-7 + А7 + Ю6 г(0) 691

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС37486 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Климишин І. А. 
Календар і хронологія / І. А. Климишин. - 5-е вид., доповн. - Івано-Франківськ : "Гостинець", вид-во Івано-Франків. Теол. Акад., 2002. - 231 c. - укp.

Висвітлено астрономічні основи календаря і проблеми хронології. Описано календарі та системи літочислення народів Давнього світу, а також сучасні. Особливу увагу приділено історії сучасного календаря. Розкрито причини, що обумовили потребу його реформи 1582 р. - запровадження "нового стилю", а також причину його несприйняття Східними Церквами. Розглянуто питання історії дохристиянського способу рахування часу, методів календарних обчислень на пальцях рук, а також визначення дати окремих подій світової історії за згадками у давніх хроніках про певні астрономічні події.

Освещены астрономические основы календаря и проблемы хронологии. Описаны календари и системы летосчисления народов Давнего мира, а также современные. Особое внимание уделено истории нашего календаря. Раскрыты причины, которые обусловили потребность его реформы 1582 г. - введения "нового стиля", а также причину его невосприятия Восточными Церквями. Рассмотрены вопросы истории дохристианского способа исчисления времени, методов календарных исчислений на пальцах рук, а также уточнения даты отдельных событий мировой истории на основе воспоминаний в давних хрониках об определенных астрономических событиях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э25 + Т597.121 + Т019.5 + Т227

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА624245 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Проблеми періодизації історії та історіографічного процесу : Харк. історіогр. зб. Вип. 5 / ред.: С. І. Посохов; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2002. - 168 с. - рус.

Освещены теоретические проблемы периодизации развития исторической науки и ее истории, проблемы периодизации русской общественной мысли ХІХ - начала ХХ вв. Рассмотрены вопросы трансформации правовых норм в Западной Европе. Проанализированы состояние и перспективы преподавания специальных исторических дисциплин в высших учебных заведениях Украины. Представлены программы учебных курсов по историографии.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т019.3я43 + Т2я43

Шифр НБУВ: Ж72092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Скарга Б.  
Межі історичності / Б. Скарга. - К. : Аквілон-Плюс, 2002. - 224 c. - укp.

Розкрито суть поняття інтелектуальної формації - сукупності форм та істотного змісту мислення у певний історичний період. Наведено формаційні елементи, зокрема, проблеми, категорії, правила смислу та епістеми, які виявляються під час аналізу історичного джерела.

Раскрыто содержание понятия интеллектуальной формации - совокупности форм и существенного содержания мышления в определенный исторический период. Приведены формационные элементы, в частности, проблемы, категории, правила смысла и эпистемы, открывающиеся при анализе исторического источника.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т010.4 + Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА635984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Головко В. В. 
Історіографія кризи історичної науки. Український контекст : Моногр. / В. В. Головко; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2003. - 227 c. - Бібліогр.: с. 201-221. - укp.

Висвітлено еволюцію змісту поняття кризи історичної науки в українській історичній думці, яку представлено як сукупність радянської, діаспорної та пострадянської історіографічних традицій. Обгрунтовано марксистсько-ленінську парадигму історичного мислення, охарактеризовано кризи світової історичної науки.

Освещена эволюция содержания понятия кризиса исторической науки в украинской исторической мысли, представленную как совокупность советской, диаспорной и постсоветской историографических традиций. Обоснована марксистско-ленинская парадигма исторического мышления, охарактеризованы кризисы мировой исторической науки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)6 + Т019.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА644505 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Мішина І.  
Загальносвітовий модернізаційний контекст вітчизняної історії / І. Мішина, Жарова // Пробл. історії України: факти, судження, пошуки: Міжвід. зб. наук. пр. - 2003. - Вип. 8. - С. 3-29. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т019.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68307 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Чечель Н.  
Інтерпретативні культурні системи Кам'яної доби / Н. Чечель // Філософ. думка. - 2004. - № 1. - С. 15-26. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671*32 + Т019.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
19.

Слободян О. Т. 
Декілька думок про концепцію історії Коллінгвуда та її наслідки для нашого політичного мислення й освіти / О. Т. Слободян // Держава і право. Юрид. і політ. науки : зб. наук. пр. - 2004. - Вип. 23. - С. 613-618. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(0)64 + Т019

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69395 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
20.

Мирошниченко П. Я. 
Дезинфекция Истории / П. Я. Мирошниченко. - Донецк, 2005. - 222 c. - рус.

Освещены актуальные проблемы современной историко-философской и общественно-политической мысли. Рассмотрены методологический потенциал материалистического метода мышления и современные теории исторического процесса. Проанализированы основные этапы эволюции украинского национализма, в частности, определены историко-психологические предпосылки его возникновения и влияние на развитие отечественной культуры. Рассмотрены теоретические основы современной украинской националистической идеологии. Показана взаимосвязь национализма с рационализмом, государственной властью и религией. Проанализировано творчество Т.Г.Шевченко и показано его влияние на формирование национальной культуры. Освещены вопросы согласования содержания украинских и российских учебников истории. Рассмотрены противоречия советской исторической науки и особенности формирования новой государственнообразовательной идеи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Мирошниченко + Т019 + Т3(4УКР)0-7 + Ф055.256(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА664849 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського