Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (25)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш140/159-0$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія:    
1.

Таранець В. Г. 
Походження поняття числа і його мовної реалізації (до витоків індоєвропейської прамови) / В. Г. Таранець; Укр. акад. держ. упр. при Президентові України. Одес. філ. - 2-е вид., переробл. і доп. - О. : АстроПринт, 1999. - 116 c. - Бібліогр.: с. 96-111. - укp.

Зроблено спробу вирішити проблему числа шляхом глибокої реконструкції. З нових позицій розглянуто нумеративні позначення і їх денотативну співвіднесеність, а також етимологію деяких слов'янських і германських слів. Висвітлено уявлення древньої людини про оточуючий світ і проявлення у них кількісних найменувань. Відмічено, що первісними поняттями людини є її уява про цілісність і двоїстість оточуючого світу, які потім доповнюються уявленням про три- і чотиричленну структуру дійсності. Ці перші кількісні поняття знайшли відображення в операціях лічби, що розглянуті авторами у різних народів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.71 + Ш103.155 + Ш140/159-03

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594021 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Мосенкіс Ю. Л. 
Мова трипільської культури : Джерела, методи, результати реконструкції / Ю. Л. Мосенкіс; Держ. НДІ теорії та історії архіт. і містобудування. - К., 2001. - 163 c. - Бібліогр.: 840 назв. - укp.

Уперше здійснено системне дослідження проблеми мови трипільської культури - з залученням свідчень субстратних лексичних слідів у слов'янських мовах (у порівнянні з догрецьким та іншими субстратами), типологічних свідчень, матеріалу давньокрітських писемностей, реліктових мов чорноморсько-середземноморського регіону (кімерійської, етруської, лемноської, хуритської та урартської, хатської), зовнішніх зв'язків трипільської культури як вірогідного кореляту зв'язків мови трипільців. Представлено лексичні свідчення з джерел української мови, а особливо її типологічні особливості, що зберігають виразні риси доіндоєвропейського (трипільсько-балкансько-егейського) мовного шару. Вивчено українську ономастику (гідронімію, оронімію, антропонімію та міфонімію), де переважна більшість назв із неясною етимологією виявляє яскраві зв'язки з ономастикою доіндоєвропейського Середземномор'я та Кавказу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.75 + Ш140/159-0 + Ш160-0 + Ш175 + Ш141-0 691

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: ВА615045 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Рассоха И. Н. 
Украинская прародина индоевропейцев / И. Н. Рассоха. - Х. : ХНАМГ, 2007. - 392 c. - (Обрії Всесвіту). - Библиогр.: с. 358-385 - рус.

Предложена концепция украинской прародины всех европейских народов. Рассмотрены вопросы древней индоевропейской гидронимии Восточной Украины, приведены археологические данные о прародине индоевропейцев, а также происхождения названия "Харьков" (Харків). Раскрыты лингвистические, географические и палеонтологические аспекты спора об индоевропейской прародине. Освещена проблема древнейшей письменности индоевропейцев, описаны древнейшие письменности Европы, огамоподобные надписи Каменной Могилы. Определены причины успеха индоевропейцев и формы их миграции. Проанализированы прямые контакты индоевропейцев с шумерами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т51(4)0 + Т3(0)0-01 + Т4(45УКР)2 + Ш140/159-0

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА694948 (з дод. CDR937) Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Пономаренко В. П. 
Категорія звертання та засоби її вираження в індоєвропейських мовах - етапи історичного розвитку і сучасність : монографія / В. П. Пономаренко; Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України. - К. : Вид. Дім Д.Бураго, 2008. - 368 c. - Бібліогр.: с. 310-365. - укp.

Розглянуто займенникові й іменні форми звертання індоєвропейських мов (романських, германських, слов'янських) з найдавніших часів до сьогодення у контексті діахронії та синхронії. Показано спільні риси та відмінності відповідних процесів у різних мовах, встановлено основні закономірності та специфічні риси. Уперше у вітчизняному мовознавстві запропоновано порівняльно-історичний типологічний підхід до аналізу даної мовної категорії.

Рассмотрены местоименные и именные формы обращения индоевропейских языков (романских, германских, славянских) с древнейших времен до настоящего времени в контексте диахронии и синхронии. Показаны общие черты и отличия соответствующих процессов в различных языках, установлены основные закономерности и специфические черты. Впервые в отечественном языковедении предложен сравнительно-исторический типологический подход к анализу данной языковой категории.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-022 + Ш140/159-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА709588 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Левицкий В. В. 
Семантические и фонетические связи в лексике индоевропейского праязыка. Опыт квантитативного анализа этимологического словаря : монография / В. В. Левицкий; Укр. яз.-информ. фонд НАН Украины. - Черновцы : Рута, 2008. - 232 c. - Библиогр.: с. 220-226 - рус.

Приведены результаты исследования фонетических и семантических связей свыше 1 900 индоевропейский корней, представленных в этимологическом словаре индоевропейских языков Ю. Покорорного. Статистический анализ индоевропейской лексики сочетается с этимологическим анализом и комментируется с учетом результатов экспериментального (психолингвистического) изучения символического значения звуков. Уделено внимание проблеме ларингалов и возможностям изучения проблемы индоевропейских детерминантов, подвижного S и семантического синкретизма с использованием статистического анализа.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-021 + Ш140/159-03

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА705169 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Конча С. В. 
Проблема походження індоєвропейців (аналіз концепцій) : Автореф. дис... канд. іст. наук : 09.00.12 / С. В. Конча; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1999. - 19 c. - укp. - рус.

Розглядається історія і сучасний стан проблеми походження давніх носіїв індоєвропейських мов. Проводиться порівняльний аналіз найбільш вагомих і поширених в науці гіпотез, побудованих як на лінгвістичному, так і на археологічному матеріалі, верифікується вірогідність кожної з них через зіставлення з найбільш усталеними і визнаними серед фахівців поглядами на аспекти мовного та етнокультурного (відомого з археологічних джерел) розвитку. Робиться спроба ввести до парадигми індоєвропеїстики деякі нові результати досліджень українських археологів. Підкреслюється необхідність враховувати фактор діахронності (подовженості в часі) не лише процесів зародження і формування індоєвропейської етномовної єдності, а й процесу її розпаду (resp. виокремлення історично відомих груп). Це дозволяє дещо інакше, ніж у більшості досліджень, підійти до питання про культурний стан індоєвропейського суспільства напередодні і під час розпаду мовної єдності. Робиться висновок, що відомим на сьогодні даним найкраще відповідає гіпотеза про розміщення прабатьківщини індоєвропейців в області низинних лісових рівнин між Рейном і Дніпром за епохи мезоліту - раннього неоліту (близько VII - V тис. до н.е.). Розпад індоєвропейської єдності був, вірогідно, пов'язаний з переходом населення Середньої та Північної Європи до відтворювальної економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т51(4)0 + Ш140/159-0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА303877 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Василевська О. П. 
Структурні зміни у пізньолатинському реченні : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.14 / О. П. Василевська; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2005. - 20 c. - укp.

Досліджено структуру пізньолатинського речення, в якій відображено зміни, зумовлені поступовим переходом від синтетичної до аналітичної конструкції. Наведено погляди римських риторів та граматиків щодо послідовності елементів речення, які дозволяють зрозуміти той факт, що порядок слів у класичній латині був відносно вільним, не мав граматичного значення і належав до сфери стилістики. Вивчення структурних змін у пізньолатинському реченні здійснено на базі вербоцентричної концепції, тобто порядок послідовності елементів визначається їх положенням щодо дієслова-присудка. Досліджено позицію дієслова-присудка у головному та підрядному реченні, а також її зміни у порівнянні з положенням у реченні класичної латинської мови. Розглянуто положення щодо дієслова-присудка підмета, прямого та непрямого додатків, обставин й обставинних конструкцій різного типу у головному та підрядному реченні. Проаналізовано розвиток конструкції - іменник і його означення: прикметник, займенник, числівник, дієприкметник, атрибутивний генетив. Визначено чинники, що зумовили зміни у структурі речення, зокрема, закономірний внутрішній розвиток мови, вплив класичної конструкції й екстралігвістичних факторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.21 + Ш140/159-022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА338629 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Таранець В. Г. 
Трипільський субстрат: походження давньоєвропейських мов : монографія / В. Г. Таранець; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Одес. регіон. ін-т держ. упр. - О., 2009. - 276 c. - Бібліогр.: с. 235-266. - укp.

Проаналізовано проблему впливу Трипільського мовного субстрату на розвиток давньоєвропейских мов, носії яких, залишивши свою прабатьківщину в Анатолії на Близькому Сході, переселились зі сторони Східного Кавказу у південні степи Росії й України. З'ясовано, що внаслідок тривалого проживання на території Трипілля арії разом з автохтонним неіндоєвропейським населенням пережили двомовність, в результаті якої асимілювались, а індоєвропейці розпались на окремі етноси й утворили зі своїх діалектів окремі давньоєвропейські мови: індоіранські, слов'янські, балтійські, германські, італійські, кельтські, іллірійську та фракійську, в яких чітко засвідчено субстратний елемент. Виявлено, що з кінця 3 тис. до н.е. дані етноси почали мігрувати в Європу, зазнавши різного ступеня впливу Трипільського субстрату. Досліджено походження германських і слов'янських етносів та їх мов. Проаналізовано фонетичні та семантичні особливості давньоєвропейських мов. Висвітлено історію походження праукраїнців, визначено локалізацію їх прабатьківщини й окремі особливості зародження та розвитку давніх лексем. У новому контексті розглянуто етимологію давньоукраїнських племен (бойки, гуцули та лемки), а також походження Запорозьких козаків, уточнено витоки назв укри й Україна. Терміни "арії" й "арійський" вжито як синоніми до "індоєвропейці" й "індоєвропейський".

Проанализирована проблема влияния Трипольского языкового субстрата на развитие древнеевропейских языков, носители которых, оставив свою прародину в Анатолии на Ближнем Востоке, переселились со стороны восточнго Кавказа в южные степи России и Украины. Доказано, что вследствие длительного проживания на территории Триполья арии вместе с автохтонным неиндоевропейским населением пережели двуязычие, в результате которого ассимилировались, а индоевропейцы распались на отдельные этносы и образовали со своих диалектов отдельные древнеевропейские языки: индоиранские, славянские, балтийские, германские, итальянские, кельтские, иллирийскую и фракийскую, в которых четко прослежен субстратный элемент. Выявлено, что с конца 3 тыс. до н.э. данные этносы начали мигрировать в Европу, подвергшись в различной степени влиянию Трипольского субстрата. Исследовано происхождение германских и славянских этносов и их языков. Проанализированы фонетические и семантические особенности древнеевропейских языков. Освещена история происхождения праукраинцев, определена локализация их прародины и некоторые особенности зарождения и развития давних лексем. В новом контексте рассмотрена этимология древнеукраинских племен (бойки, гуцулы и лемки), а также происхождение Запорожских казаков, уточнены истоки названий укры и Украина. Термины "арии" и "арийский" употреблены как синонимы к "индоевропейцы" и "индоевропейский".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-05 + Ш141-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА721590 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Таранець В. Г. 
Зародження протиставлення "твердих/м'яких" приголосних у слов'янських мовах (на фоні індоєвропейських мов) / В. Г. Таранець, І. В. Слободцова, І. А. Черняєва // Одес. лінгвіст. вісн. : зб. наук. пр. - 2013. - Вип. 2. - С. 161-167. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Досліджено походження "твердих" і "м'яких" приголосних у слов'янських мовах, витоки яких сягають індоєвропейської прамови. Розпад останньої привів у мовах до різного шляху розвитку первинних велярних і палатальних звуків, що проявилося у частковому переході останніх у свистячі передньоязикові, а згодом в окремих мовах (слов., балт.) і в фонемне протиставлення "твердих/м'яких" приголосних.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-021 + Ш141-021

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74353 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Конча С. В. 
Проблема прабатьківщини індоєвропейців в історіографії / С. В. Конча // Археологія. - 1998. - № 3. - С. 77-90. - укp.

Мабуть, не буде перебільшенням сказати, що історія пошуків прабатьківщини індоєвропейців дорівнює у часі історії розвитку порівняльного мовознавства та наукової археології. Проте, незважаючи на значні зусилля і досягнення цих та цілого ряду інших наукових дисциплін, проблема походження носіїв індоєвропейських мов і досі залишається далекою від остаточного вирішення. Короткий огляд історії цієї проблеми - переважно її археологічного аспекту - пропонується в цій статті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(0)-1(4) + Т51(4)0 + Ш140/159-0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Ситняк Р. М. 
Діахронна семасіологія: історія і сучасний стан : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / Р. М. Ситняк; ДЗ "Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д. Ушинського". - Одеса, 2015. - 18 c. - укp.

Обгрунтовано погляди на принципи діахронного дослідження семантичної структури слів та розкрито закономірності розвитку компаративістики у діахронній семасіології. Зазначено, що дослідження здійснено в лінгвоісторіографічному аспекті. Розкрито особливості дослідження лексичного значення слів у мовознавстві XIX - початку XXI ст. Підкреслено, що визначальну роль у становленні та розвитку семасіології XIX ст. відіграли праці Ф. І. Буслаєва, І. О. Бодуена де Куртене, О. О. Потебні, М. М. Покровського, А. Шлейхера, Г. Пауля, М. Бреаля, ідеї яких, хоч і були багато в чому різними, заклали основи існування сучасної лінгвістичної науки про значення. Важливу роль у розвитку діахронної семасіології як окремої галузі мовознавства мали принципи семантичної реконструкції, що активно розроблялися переважно впродовж XX ст. Зазначено, що вони характеризуються високим ступенем достовірності отриманих даних (Е. Бенвеніст, В. В. Левицький, О. О. Сорокіна, О.О. Селіванова та ін.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-03 + Ш140/159-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА416588 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Козлова Т. О. 
Іконічність у лексиці індоєвропейської прамови : монографія / Т. О. Козлова; Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя : Кругозір, 2015. - 639 c. - Бібліогр.: с. 440-539 - укp.

Приділено увагу аналізу іконічності в аспекті мовної еволюції. Розглянуто вияви іконічності в мові та мовленні. Проведено всебічний аналіз реалізації квантитативного та інверсивного принципів іконічності, висвітлено окремі проблеми співвідношення мовної та когнітивної структур. Проаналізовано структуру праіндоєвропейських одиниць, акцентовано увагу на особливості їх фонетичної та морфологічної будови, яка виявляється специфічно умотивованою змістом, віддзеркаленим у ній. Визначено актуальні для праіндоєвропейської системи формально-змістові фігури, які утворились завдяки відповідності між матеріальною оболонкою мовного знака та його внутрішнім наповненням. Уперше здійснено спробу пояснити чинники та механізми мовних змін, яких зазнала система значної діахронічної глибини. Обгрунтовано гіпотезу про вмотивованість формальних (фонетичних) ізоглос кентум і сатем зсувами у когніції мовців і, як наслідок, семантичними трансформаціями в лексиці. На прикладі давньоісландської мови показано роль звукозображання у системній організації мовної картини світу, збереженні та трансляції у лінгвокультурній традиції стереотипних уявлень про будову Всесвіту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш140/159-03

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА800035 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Iarmolovych G. Iu. 
Herausbildung der germanischen Zahlworter aus dem Proto-Indoeuropaischen = Виокремлення германських числівників з індоєвропейської прамови / G. Iu. Iarmolovych // Мова: наук.-теорет. часоп. із мовознавства. - 2017. - № 28. - С. 134-138. - Бібліогр.: 16 назв. - нім.

The purpose of this article is to identify and describe the most probable forms of numerals in the Indo-European language. In our research, we rely, in addition to the research results of our predecessors, on the linguistic changes the language has gone through during the transition from Proto-Indo-European to Germanic. The objects of our research are forms of the numerals taken from the written artifacts in such languages as Old Icelandic, Old Frisian, Gothic, Old High German, Old English and Old Saxon. Subjects of the study are numerals from "1" to "10" as well as some of their word forms. As a result, may be considered a list of numerals and their forms as they could be present in the Indo-European language. Numerals are essential analysis material for such language origin researches as Anatolian Hypothesis of Renfrew and Cunliffe, Armenian Hypothesis of Gamkrelidze and Ivanov, Tumulus Hypothesis of Gimbutas and Balkan Hypothesis of Devoto. It is also claimed that although numerals represent a small group of words, they offer a variety of forms that represent reliable comparison material.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143-212.3 + Ш140/159-022.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70547 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського