Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (9)Книжкові видання та компакт-диски (26)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.21-322$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Авраменко О. 
Запозичення з бантоїдних мов у мультикультурному англомовному просторі Південної Африки / О. Авраменко // Лінгвіст. студії : зб. наук. пр. - 2021. - Вип. 41. - С. 123-131. - Бібліогр.: 129 назв. - укp.

Розглянуто актуальні у сучасному мовознавстві проблеми мовних контактів, формування поліетнічних спільнот і мов міжетнічного спілкування. Проаналізовано чинники, джерела, шляхи та асиміляцію запозичень із мов банту в англійській мові Південно-Африканської Республіки. Виявлено спільні та відмінні ознаки інкорпорації аналізованого класу одиниць до стандартного та ендонормативних варіантів англійської мови. Запозичення з мов банту переконують в актуальності автохтонних культур для сучасного англійсько-мовного простору регіону.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш176.115-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Klipatska Yu. A. 
Foreign borrowings in the focus of the problem "language and culture" = Іншомовні запозичення у фокусі проблеми "мова та культура" / Yu. A. Klipatska // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Слово. - 2019. - № 3. - С. 118-124. - Бібліогр.: 7 назв. - англ.

Висвітлено проблему трактування та функціонування іншомовних запозичень у результаті мовних контактів у контексті питання "мови та культури". Надано аналіз позамовних факторів інтенсифікації процесів запозичення у сучасному російськомовному суспільстві, та висвітлено зміни у способах спілкування, які домінують у соціальній практиці та визначаються комунікативною парадигмою. Зміни комунікативної парадигми спричинили зміни комунікативного ядра російської лексики, їх можна порівняти з "моментом вибуху", який відбувся у традиційно "поступовому" мовному процесі. Комунікативне ядро лексики визначається як сукупність найчастіше вживаних і комунікативно найважливіших лексичних і фразеологічних одиниць, які вживаються у всіх комунікативних сферах, денотативно значущих для відображення реальності. Піднімається питання значної ролі англійських запозичень у сучасній російській літературній мові. Подібний вплив англійської мови пояснюється її статусом мови міжнародного спілкування та мови спілкування провідних країн з найвищим рівнем економічного розвитку. Саме тому в останні десятиліття англо-американська етнокультурна відігравала роль лінгвокультурного донора для багатьох етнолінгвістичних культур-реципієнтів, зокрема для російської культури. Наведено різні погляди лінгвістів на проблему кількості та якості запозичень, особливості їх розвитку та застосування, їх співвідношення та взаємозв'язку з оригінальною та попередньо запозиченою лексикою і т.д. У висновку стверджується, що запозичені лексичні одиниці, зокрема з англійської мови, репрезентують характерну рису глобальної цивілізації, яка полягає в творенні та розвиткові єдиного інформаційного простору.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш100.33 + Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Чумак Н. А. 
Вербалізація етнореалій-галліцизмів в англомовній картині світу (на матеріалі публіцистичного дискурсу кінця ХХ - початку ХХІ століть) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / Н. А. Чумак; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - О., 2013. - 20 c. - укp.

Досліджено вербалізовані етнореалій-галліцизми в англомовній картині світу. Уточнено зміст понять "етнореалія", "етноконцепт-галліцизм", "лінгвокультурна адаптація". Визначено критерії виокремлення етнореалій-галліцизмів в англомовному публіцистичному дискурсі кінця XX - початку XXI ст. Систематизовано та класифіковано номінації етнореалій-галліцизмів в англійській мові у зв'язку зі світосприйняттям носіїв англійської мови. Розкрито фонетико-графічні, структурно-семантичні, словотвірні, синтаксичні та стилістичні механізми вербалізації етнореалій-галліцизмів в англомовному публіцистичному дискурсі. Встановлено та розкрито специфіку репрезентації понятійної, образної сфер етноконцептів-галліцизмів, репрезентованих номінаціями етнореалій-галліцизмів в англомовному публіцистичному дискурсі кінця XX - початку XXI ст., а також проілюстровано особливості вербалізації їх ціннісного складника в англо-французьких етнічних стереотипах. Виявлено когнітивно-функціональний потенціал вербалізованих етнореалій-галліцизмів та репрезентованих ними етноконцептів-галліцизмів в англомовній картині світу на матеріалі публіцистичного дискурсу кінця XX - початку XXI ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш143.21-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА400850 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Чумак Н. А. 
Етнореалія серед інших видів національно-специфічної лексики (на матеріалі етнореалій-галліцизмів у сучасному англомовному публіцистичному дискурсі) / Н. А. Чумак // Філол. трактати. - 2013. - 5, № 2. - С. 114-122. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Досліджено диференційні ознаки поняття "етнореалія" стосовно інших видів національно-специфічної лексики, зокрема, реалій, екзотизмів, запозичень, інтернаціоналізмів; з'ясовано співвіднесеність етнореалій-галліцизмів та етноконцептів-галліцизмів. Надано визначення поняттям "етнореалія" і "етноконцепт".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-05 + Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Макеева К. С. 
Французький елемент у сучасних ойконімах південних графств Англії / К. С. Макеева // Зап. з ром.-герм. філол. : зб. наук. пр. - 2012. - Вип. 1. - С. 81-89. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто етимологічні особливості сучасних ойконімів південних графств Англії, важливу роль у складі яких відіграють запозичення з французької мови. В ойконімах кожного графства визначено лексичні запозичення та етимологічні гібриди, які пройшли процес асиміляції.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-05 + Ш143.21-316.1 + Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Тараненко О. Г. 
До питання про одне італійське запозичення в сучасній англійській мові / О. Г. Тараненко // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Філол. науки. - 2012. - № 14. - С. 49-53. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Зазначено, що проблема лексичних запозичень завжди є актуальною, бо завдяки запозиченням з інших мов збагачується словниковий склад і лексичний потенціал будь-якої мови, що є важливим для її розвитку. Досліджено лексему "банкрот"/"bankrupt"/"bancarotta" - італійське запозичення в сучасній англійській мові - на підставі аналізу словникових дефініцій з елементами зіставного аналізу, на базі якого виділено, що дана лексема має більш широкий спектр значень в англійській мові, ніж в італійській. Дана проблематика вимагає подальшого та глибшого вивчення, бо італійські запозичення у сучасній англійській мові не є частотними.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш147.31-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Рубан В. О. 
Англомовні запозичення у сучасному французькому медіа-дискурсі: структурно-типологічний та функціонально-прагматичний аспекти : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.05 / В. О. Рубан; Київ. нац. лінгв. ун-т. - К., 2012. - 20 с. - укp.

Досліджено структурно-типологічний і функціонально-прагматичний аспекти англомовних запозичень у сучасному французькому медіа-дискурсі, визначено теоретичні засади їх вивчення. Розроблено методику аналізу структурно-типологічних і функціонально-прагматичних особливостей англіцизмів у мові сучасному медіа-дискурсі Франції, уточнено зміст термінів "лексичне запозичення", "англійське запозичення й англіцизм". Проаналізовано мовні та позамовні чинники англійських запозичень у сучасній французькій мові, встановлено тематичні групи англомовних запозичень, визначено й охарактеризовано їх основні прагматичні функції у мові французького медіа-дискурсу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш147.11-715

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА393469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Волошина Н. В. 
Етимологічний аналіз лексичних англіцизмів у системі мови-реципієнта / Н. В. Волошина // Держава та регіони. Сер. Гуманіт. науки. - 2011. - Вип. 2. - С. 67-71. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Проаналізовано англіцизми, котрими можна вважати запозичення з етимологічно безсумнівними англійськими прототипами, слова з інших мов, які потрапили в мову-реципієнта у переносному значенні, що склалось на англійській основі. Також слова, утворені носіями англійської мови з етимонів неанглійського походження, в тому числі так звані неокласичні терміни, утворені з грецьких та латинських морфем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244/Гум.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Майструк Т. С. 
Англійські запозичення у функціонально-стильових різновидах української мови кінця XX - початку XXI століть : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Т. С. Майструк; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. - Д., 2010. - 20 c. - укp.

Здійснено комплексний аналіз семантичних і функціонально-стилістичних особливостей англійської лексики в текстах публіцистичного, інформаційного та наукового стилів у контексті формування лексичної бази української мови кінця XX - XXI ст. й у зіставленні з нормами сучасної літературної мови. Виокремлено й охарактеризовано спектр англомовних лексичних одиниць, що демонструють специфічні риси й основні тенденції становлення лексичного фонду публіцистичного, інформаційного та наукового стилів мовлення на межі XX - XXI ст. Визначено основні тенденції запозичення англомовних лексичних одиниць у тексти різного комунікативного призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш141.14-05

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА376842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Аксютіна О. В. 
Інтеграція автохтонних запозичень у лексико-семантичній системі сучасної англійської мови США : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Аксютіна; Херсон. держ. ун-т. - Херсон, 2010. - 20 c. - укp.

Проаналізовано етнолінгвальні особливості мапування світу автохтонним населенням Америки, які зумовлюють культурний антагонізм між індіанцями й американцями європейського походження. Виявлено, що уявлення про інший народ будуються не на основних, а на другорядних рисах, які гіперболізовано та гіпертрофовано, тому закономірною є наявність негативної оцінної конотації у стереотипно зумовлених лексичних і фразеологічних одиницях англійської мови. Визначено суть процесу інтеграції запозичень у мову-реципієнт, а також виявлено показники інтеграції автохтонних запозичень щодо системи англійської мови США. Розглянуто особливості інтеграції автохтонних запозичень у систему англійської мови, а саме, набування негативної оцінної конотації запозиченими лексичними одиницями, їх похідними, та автохтонно-маркованими фразеологічними одиницями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА371348 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Домніч О. В. 
Лексичні запозичення в аспекті контактної лінгвістики і теорії лексикографії (на матеріалі автохтонних запозичень у канадський, австралійський і новозеландський варіанти англійської мови) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Домніч; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - О., 2010. - 22 c. - укp.

Здійснено типологічний опис мовних контактів між автохтонними й інтродукованим етносами на території Канади, Австралії та Нової Зеландії, виокремлено особливості даних контактних ситуацій. З'ясовано історичні та методичні аспекти лексикографічного опису запозичень з мов корінного населення в канадський, австралійський та новозеландський в загальних тлумачних і спеціальних словниках даних варіантів. Обгрунтовано принципи та методи комплексного підходу щодо опису аборигенних запозичень у спеціальних словниках англійської мови. Розроблено та складено порівняльний словник аборигенних запозичень у канадському, австралійському та новозеландському варіантах англійської мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш143.21-66

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА376018 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Білоусова В. В. 
Типологія формально-семантичних змін англо-американських запозичень з формантом -ing у різносистемних мовах : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.15 / В. В. Білоусова; Донецьк. Нац. ун-т. - Донецьк, 2009. - 21 c. - укp.

Досліджено типології формально-семантичних змін англо-американських запозичень з полісемічним формантом -ing у різносистемних мовах з позицій сучасних мовних універсалій та унікалій. Визначення типології універсальних, фреквентальних та унікальних формально-семантичних змін англомовних запозичень на -ing базовано на зіставленні формальних і змістових виявів дериваційного значення. Досліджено процес утворення похідних з формантом -ing в англійській мовній системі за типовими сталими (словотворення) та потенційними моделями (формотворення), визначено підтипи основних словотвірних значень, які запозичуються мовами-реципієнтами у процесі запозичення. Встановлено універсальні типи англомовних запозичень на -ing у різносистемних мовах-реципієнтах, визначено унікальні формально-семантичних змін англомовних запозичень на -ing, які досліджено на базі структурних та семантичних трансформацій. Проаналізовано словотвірну потенцію англомовного полісемічного форманта -ing та описано мовні та позамовні чинники, що сприяють активізації англомовної експансії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.22 + Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА363727 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Жмаєва Н. С. 
Реалізація приголосних фонем англо-американських запозичень сфери інформаційних технологій у мовленні дикторів Німеччини / Н. С. Жмаєва // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2009. - Вип. 48. - С. 169-172. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Вивчено особливості фонетичної асиміляції англо-американських запозичень німецької термінології сфери інформаційних технологій. Виявлено деякі закономірності реалізації приголосних фонем англійської мови в німецькому мовленні. Отримані дані підтверджують існування фонологічних інновацій (ксенофонів) у системі консонантизму німецької мови.

Изучены особенности фонетической ассимиляции англо-американских заимствований немецкой терминологии сферы информационных технологий. Выявлены некоторые закономерности реализации согласных фонем английского языка в немецкой речи. Полученные данные подтверждают существование фонологических инноваций (ксенофонов) в системе консонантизма немецкого языка.

The article is devoted to the study of phonetic assimilation process peculiarities of Anglicisms in German terminology within the field of informational technologies. Some rules of the English consonant phonemes production in connected German speech are defined. Findings confirm existence of phonological innovations in the system of consonants of the German language.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш143.24-34:З97

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Битко Н. С. 
Запозичення як спосіб адаптації концептуальної і лексичної системи англійської мови до альтернативної реальності (на матеріалі запозичень з автохтонних мов у канадський і новозеландський варіанти) : автореф. дис... канд. філол. наук / Н. С. Битко; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2008. - 22 c. - укp.

Вперше запозичення з мов корінного населення Канади та Нової Зеландії розглянуто як один із способі адаптації англійської мови до змінених умов існування. Доведено, що запозичення має місце у межах комплексної ситуації, представленої психологічними, етнографічними, когнітивними та лінгвістичними аспектами. З'ясовано, що результати апперцепції нової реальності визначаються особливостями сприйманих денотатів і засобами сприйняття за домінувальної ролі останніх. Розкрито механізми концептуалізації результатів пізнавальної діяльності. Виявлено способи та закономірності вербалізації охоплених концептом денотатів автохтонними запозиченнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА355705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Добровольська О. Я. 
Французькі запозичення в середньоанглійській мові, зафіксовані на антропонімному рівні / О. Я. Добровольська // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2008. - Вип. 38. - С. 121-124. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Середньоанглійські назви прізвищевого типу періоду активного формування англійської прізвищевої системи, що фіксують у своїх антропоосновах французькі професійні назви, розглянуто джерела вивчення лексичних запозичень.

Среднеанглийские названия фамильного типа периода активного формирования английской системы фамилий, фиксирующие в своих антропоосновах французские профессиональные названия, рассмотрены как источник изучения лексических заимствований.

Middle English surnames, which appeared in the period of active formation of English system of surnames and survived up to nowadays, reflect French names of professions and serve the sources of lexical borrowings study.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316.2 + Ш143.21-322 + Ш147.11-06

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Стрішенець Н. 
Запозичення в українській бібліотечно-інформаційній термінології / Н. Стрішенець // Бібл. вісн.. - 2007. - № 2. - С. 20-25. - укp.

Розглянуто причини та основні види запозичень англомовних термінів у сучасній українській бібліотечно-інформаційній термінології. Увагу приділено інтернаціоналізмам. Наведено вимоги, яким мають відповідати запозичення. Зазначено, що вживання іншомовних термінів є поширеним і одним з продуктивних способів термінотворення.

Рассмотрены причины и основные виды заимствований англоязычных терминов в современной украинской библиотечно-информационной терминологии. Внимание уделено интернационализмам. Приведены требования, отвечающие заимствованиям. Отмечено, что применение иностранных терминов распространено и является одним из продуктивных способов терминообразования.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч73в3 + Ш141.4-322 + Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14595 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Василенко Д. В. 
Запозичення у складі англомовного військового лексикону / Д. В. Василенко // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2007. - Вип. 32. - С. 202-206. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Проведено дослідження іншомовних запозичень у військовій лексиці в діахронічному аспекті. Встановлено кореляції між військовими історичними подіями та поповненням військового лексикону словами іншомовного походження. Визначено процеси асиміляції запозичень і типи словотворення.

Проведено исследование иноязычных заимствований в военной лексике в диахроническом аспекте. Установлены корреляции между военными историческими событиями и пополнением военного лексикона словами иноязычного происхождения. Определены процессы ассимиляции заимствований и типы словообразования.

The article deals with the diachronic study of war loanwords. The correlation between historic war events and enrichment of war lexicon by means of words of foreign origin is ascertained. The processes of loanwords assimilation and types of word-building are described.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш143.21-434:Ц

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Аксютіна О. В. 
Про семантичну інтеграцію запозичень з мов автохтонного населення в англійській мові США / О. В. Аксютіна // Вісн. Сум. держ. ун-ту. Сер. Філол. науки. - 2007. - № 2. - С. 78-81. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розглянуто проблему семантичної інтеграції запозичень із аборигенних мов Сполучених Штатів Америки. Визначено соціально-історичні чинники, які вплинули на процес інтеграції запозичень із мов автохтонного населення США; розкрито механізми семантичного розвитку цих лексичних одиниць.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Гребінник Л. В. 
Німецькі запозичення у російській мові : Автореф. дис... канд. філол. наук / Л. В. Гребінник; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2007. - 20 c. - укp.

Здійснено комплексний аналіз німецьких запозичень у системі сучасної російської мови. Установлено головні інтра- й екстралінгвальні чинники, з'ясовано їх роль у процесі запозичення. Здійснено тематичну класифікацію німецьких запозичень, описано специфіку кожної тематичної групи. Досліджено особливості засвоєння німецьких запозичень у фонетичному, морфемно-словотвірному, граматичному та семантичному аспектах. Процес адаптації охарактеризовано як комплексне явище, показано взаємозв'язок усіх мовних рівнів, а також позамовних факторів. Наголошено на доцільності використання результатів дослідження для створення сучасних тематичних класифікацій, у історико-лінгвістичних і лінгвокультурологічних роботах, а також під час подальшого вивчення проблем адаптації іншомовної лексики у російській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-322 + Ш143.21-322

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА351290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Нідзельська Ю. М. 
Ключовий концепт єврейства "кошерність": мовне втілення у середовищі англомовного соціуму / Ю. М. Нідзельська // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2006. - Вип. 28. - С. 160-165. - Бібліогр.: 39 назв. - укp.

Розглянуто особливості вербалізації концепту "кошерність" в англійській мові носіями англомовної культури та єврейської культури зокрема.

Рассмотрены особенности вербализации концепта "кошерность" в английском языке носителями анлоязычной и еврейской культуры в частности.

The article examines the peculiarities of verbalization of the Jewish concept "kosher" in the English language. Attention is paid to its verbalization both by the representatives of the English-speaking and Jewish cultures.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Т529Е

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського