Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Книжкові видання та компакт-диски (30)
Пошуковий запит: (<.>U=Э372.24-346$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія:    
1.

Ластовський В. В. 
Історія православної церкви в Україні наприкінці ХVІІ - у ХVІІІ ст.: історіографічні аспекти : Моногр. / В. В. Ластовський; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : Логос, 2006. - 276 c. - укp.

Висвітлено теоретичні та методологічні аспекти наукових досліджень історії православної церкви України наприкінці XVII - XVIII ст. Розглянуто питання історії українського православного духовенства в системі соціальних відносин. Наведено результати наукових історичних досліджень персоналій релігійних діячів православної церкви в Україні.

Освещены теоретические и методологические аспекты научных исследований истории православной церкви Украины конца XVII - XVIII ст. Рассмотрены вопросы истории украинского православного духовенства в системе социальных отношений. Приведены результаты научных исторических исследований персоналий религиозных деятелей православной церкви в Украине.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-346

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА674618 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Петренко І. М. 
Згода як умова укладання шлюбу в контексті шлюбно-сімейних відносин мирян Російської православної церкви (XVIII ст.) / І. М. Петренко // Укр. іст. журн. - 2010. - № 5. - С. 51-68. - укp.

Йдеться про згоду наречених, батьків, поміщиків, військових як необхідну умову укладання шлюбу між мирянами Російської православної церкви XVIII ст. Розглянуто процес втручання державної влади в компетенцію церкви у шлюбно-сімейних справах, зокрема запровадження шлюбної присяги для батьків. Акцентовано на тому, що згода на шлюб селян, поміщиків і військових була способом державного регулювання і втручання у шлюбно-сімейні відносини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-346-021

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Ореховський В. О. 
Приєднання Київської митрополії до Московського патріархату (1686 р.) та його наслідки / В. О. Ореховський // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Пед. науки. - 2009. - Вип. 145. - С. 95-98. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто питання російсько-українських церковних відносин другої половини XVII ст., результатом яких стало приєднання Київської митрополії до Московського патріархату.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-344 + Э372.24-346.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Дічек Н. П. 
Людина доби українського освітнього бароко: Феофан Прокопович і просвітительство / Н. П. Дічек // Освіта та педагогічна наука. - 2012. - № 1. - С. 46-57. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Узагальнено новаційний внесок у культурно-освітній розвиток слов'янських народів одного з найвидатніших представників бароко - професора, ректора Києво-Могилянської академії, церковного реформатора, письменника, просвітителя Феофана Прокоповича. Сукупність суперечливих історичних і біографічних відомостей про нього і пов'язаних з цим гіпотез, неоднозначність його вчинків спричинюють контрастні оцінки й тлумачення діяльності та творчої спадщини цієї історичної особи. Ідеї проповідей та праць Ф. Прокоповича, з одного боку, зумовлювали поширення реформаційних настроїв, а з іншого - викликали звинувачення в єресі й пропагуванні лютеранського духу від прихильників православ'я.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-8 + Ч33(4УКР)5-8 + Э372.24-346-028 + Э372.27-34-028

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24028 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Лучанін С. М. 
Церковна реформа в Російській імперії та її вплив на релігійне життя в Україні (XVIII - початок XX століття) : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 09.00.11 / С. М. Лучанін; Нац. ун-т "Остроз. акад" . - Острог, 2013. - 20 c. - укp.

Розглянуто церковну реформу, здійснену Петром І у 1700 - 1721 рр. З’ясовано її об'єктивні та суб'єктивні причини, вплив на неї українського чинника. Проаналізовано "Духовний регламент" Ф. Прокоповича, який став правовою основою цієї реформи. Показано процеси створення й легітимізації Святійшого Синоду як вищого органу управління Російською православною церквою, його повноваження, структуру та функції. Окремо розглянуто політику церковної уніфікації, здійснювану Синодом на українських землях у XVIII - на початку XX ст. Показано руйнування церковно-адміністративного устрою України в цей період і створення тут нових єпархій, ліквідацію греко-католицької церкви на Правобережній Україні, боротьбу зі штундистським рухом на Півдні. Вказано на регіональну специфіку уніфікаторської політики Синоду на Лівобережжі, Правобережжі та південноукраїнських землях. Висвітлено питання критики цієї політики з боку українських інтелектуалів (С. Яворського, Г. Сковороди, Т. Шевченка, М. Драгоманова та ін.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-346.1-016 + Э29(4УКР)34/35

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА401070 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Чупис О. В. 
Православна церква в системі державної влади Росії у XVIII ст. : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / О. В. Чупис; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2014. - 15 c. - укp.

Досліджено становлення Православної Церкви в системі державної влади Росії в XVIII ст. Зроблено історіографічний аналіз, залучено та проаналізовано різні види джерел. Розглянуто проблеми вивчення системи церковного управління Росії в XVIII ст., підпорядкування Церкви державі. Проаналізовано проблему становлення, розвитку і функціонування центрального та місцевого управління Православної Церкви. Звернено увагу на здійснення заходів урядової політики, їх вплив на внутрішньоцерковне життя, що привели до відчуження земельної власності духовних феодалів у Росії в XVIII ст. Розглянуто зміни економічного становища духовенства Російської імперії в XVIII ст. Досліджено проблему державно-церковних відносин з питання землеволодіння духовенства, вивчено джерела прибутків духовенства, їх розподіл, фінансові засади функціонування Православної Церкви. Особливу увагу приділено впливу секуляризації на зазначені процеси.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4РОС)46-55 + Э372.24-346-021.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА405450 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Юрисдикційний статус Київської православної митрополії у 1686 році: богослів'я, канонічне право та культурно-історичний контекст : зб. доп. наук. конф., 31 січ. 2019 р., Київ / ред.: О. Саган; Ін-т філософії НАН України, ГО "Ін-т геополіт. виміру", Ін-т історії України НАН України, Укр. католиц. ун-т, Нац. заповідник "Софія Київська", Київ. Православ. Богослов. Акад., Відкритий Православ. Ун-т Святої Софії-Премудрості, Київ. Богоявлен. Ставопіг. Братсво, Фонд пам'яті Блаженнішого митрополита Мефодія. - Київ, 2019. - 129 c. - укp.

На основі дослідження оригінальних документів та аналізу історичного і суспільно-політичного контексту, що склався в Україні у II половині XVII ст., розглянуто історичні та канонічно-богословські проблемні питання й існуючі версії передачі Київської митрополії з Константинопольського до Московського патріархату. Показано боротьбу українського духовенства проти встановлення на вітчизняних теренах московських церковних порядків. Охарактеризовано роль окремих особистостей у розвитку православ'я в Україні. Подано інформацію про політичні візії українського духовенства у II половині XVII ст. Висвітлено історичні та канонічні особливості проектів перетворення Українського Гетьманату XVII - XVIII ст. на спадкову монархію європейського типу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-344-019.872.241 я43 + Э372.24-346.2 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА834162 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського