Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (60)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>U=Э372.21$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
Категорія:    
1.

Пуряєва Н.  
Словник церковно-обрядової термінології / Н. Пуряєва; НАН України. Ін-т укр. мови. - Л. : Монастир Монахів Студит. Уставу. Вид. від. "Свічадо", 2001. - 156 c. - Бібліогр.: с. 152-156. - укp.

Вміщено близько 2000 найменувань спеціальних понять і реалій східно-християнського церковного обряду (номенклатуру богослужбових книг та еортоніми - назви церковних свят, постів, днів, тижнів). Подано термінографічний опис сучасного стану української церковно-обрядової термінології. Зафіксовано фонетичні, словотвірні, лексичні, синтаксичні та орфографічні варіанти церковно-обрядових термінів, а також застарілі, рідковживані, ненормативні з погляду терміновживання спеціальні лексеми (професіоналізми, професійні жаргонізми).


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372я212 + Э372.21я212

Шифр НБУВ: ВА608980 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Балух В. О. 
Візантиністика : Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / В. О. Балух. - Чернівці : Кн. - ХХІ, 2006. - 605 c. - Бібліогр.: 204 назв. - укp.

Висвітлено процес зародження, розвитку та падіння візантійської цивілізації від початку поширення та перетворення в релігію християнства до падіння Візантійської імперії в результаті завоювань османів. Визначено передумови утворення й особливості розвитку ранньовізантійської держави. Розглянуто соціально-етнічні та релігійні проблеми Візантії другої половини V - початку VI ст. Проаналізовано церковну політику Юстиніана, народно-єретичні рухи в Візантійській імперії, передумови іконоборчого руху та його наслідки в період розвитку Імперії за часів Македонської династії в 843 - 912 рр., особливості правління імператорської влади проти феодалізму та розквіт культури у Візантії, наслідки великого церковного розколу 1054 р. Розкрито роль богословської освіти, науки, літератури та мистецтва Візантії ІХ - ХІІ ст. у контексті розвитку візантійського суспільства, причини піднесення пізньовізантійської культури. Охарактеризовано період занепаду та загибелі Візантійської імперії в 1282 - 1453 рр.

Освещен процесс зарождения, развития и падения византийской цивилизации от начала распространения и преобразования в религию христианства к падению Византийской империи в результате завоеваний османов. Определены предпосылки образования и особенности развития ранневизантийского государства. Рассмотрены социально-этнические и религиозные проблемы Византии второй половины V - начала VI ст. Проанализированы церковная политика Юстиниана, народно-еретические движения в Византийской империи, предпосылки иконоборческого движения и его последствия в период развития Империи при Македонской династии в 843 - 912 гг., особенности правления императорской власти против феодализма и расцвет культуры в Византии, последствия крупного церковного раскола 1054 г. Раскрыта роль богословского образования, науки, литературы и искусства Византии ІХ - ХІІ ст. в контексте развития византийского общества, причины подъема поздневизантийской культуры. Охарактеризован период падения и крушения Византийской империи в 1282 - 1453 гг.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)44я73 + Э372.21-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС43285 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Варнашова О. Ф. 
Візантійська "модель" Православного Військового Храму / О. Ф. Варнашова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2005. - № 525. - С. 102-107. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто філософський аспект генези військової етики Візантійської імперії. Головну увагу приділено аналізу православної військово-етичної концепції Візантії. Висвітлено органічний зв'язок змісту та генези даної концепції з античною філософською спадщиною, особливостями внутрішньо- та зовнішньополітичного розвитку імперії і її загальнополітичною доктриною, характером візантійського православ'я. Розглянуто основні філософські складові концепції і їх практичну реалізацію, а також вплив на цей процес характеру взаємостосунків між імператорською владою та православною церквою. Надано оцінку філософського і історичного значення концепції та всієї візантійської православної військової етики в цілому. Останнє, на думку автора, можна вважати одним із важливих джерел Православного Військового Храму, його "візантійською моделлю".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)416 + Э372.21-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Мінець Ю. О. 
Візантійська агіографія як історичне джерело: історіографія проблеми / Ю. О. Мінець // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Іст. науки. - 2005. - Т. 41. - С. 43-55. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Досліджено історіографічні праці, присвячені вивченню специфіки візантійської агіографії як історичного джерела. З огляду на це оцінюється інформаційний потенціал агіографічного тексту та специфіка використання; зовнішні характеристики та історія формування корпусу східнохристиянської агіографії.


Ключ. слова: агіографія, візантійське чернецтво, патерик, історіографія
Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(0)44 + Э372.21-574

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Іст.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Шеретюк Р. М. 
Релігійний фактор у контексті геополітичних трансформацій на Галицько-Волинських землях (друга половина XIII - перша половина XV ст.) : Автореф. дис... канд. іст. наук / Р. М. Шеретюк; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2006. - 20 c. - укp.

Розкрито сутність і спрямованість Східної політики Папського престолу у контексті геополітичних трансформацій на землях Русі після золотоординської навали. Визначено дискурс Східної політики Папського престолу з урахуванням монголо-татарського фактора та спроби встановлення церковної унії в Галицько-Волинському князівстві як інструменту Східної політики папства. У даному аспекті досліджено католицьку експансію на галицько-волинських землях після втрати незалежності Галицько-Волинського князівства, показано роль католицизму в геополітичних трансформаціях на українських землях після Кревської (1385 р.) та Городельської (1413 р.) уній. Існування Галицької митрополії в XIV ст. розглянуто як вияв прагнення Південно-Західної Русі до церковної самостійності, а її ліквідацію - як наслідок геополітичних змагань Великого князівства Литовського та політично-церковних сил, що створювали централізовану Московську державу, які згодом почали міждержавну (московсько-литовську) боротьбу за митрополичу Київську кафедру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375-342-021.6 + Э372.270.91(4УКР3)-343-019.875 + Э372.21-342-019 + Э372.24-343.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА344961 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Матушек О. Ю. 
Проповіді Лазаря Барановича в дискурсі українського Бароко : монографія / О. Ю. Матушек. - Х. : Майдан, 2013. - 359 c. - Бібліогр.: с. 313-345 - укp.

Досліджено проповіді архієпископа Чернігівського та Новгород-Сіверського Лазаря Барановича. Вивчено його постать як образ лідера, який формував Чернігів як новий адміністративний та духовний центр Київської митрополії. Розглянуто, як впливав статус першої особи в Київській митрополії на проповідницькі компетенції Лазаря Барановича, чим керувався цей діяч під час написання проповідей; які правила, стереотипи, канони лежали в основі його текстотворчої поведінки; як виявляється його ідентичність у текстах; хто були читачі й слухачі його проповідей; якою поставала людина у його казаннях; наскільки популярними були його книги в Україні та поза її межами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.210.9(4УКР)-028 Лазар Баранович(архієпископ) + Э372.240.9(4УКР)-34-462.2

Шифр НБУВ: ВА768311 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Мех Н. 
Постать православного письменника-апологета Івана Вишенського у творчості І. Франка / Н. Мех // Краєзнавство. - 2016. - № 3/4. - С. 51-55. - Бібліогр.: 55 назв. - укp.

Розглянуто творчість Івана Франка в загальнокультурному аспекті. Художнє втілення історії, певні часові зрізи, героїчні події, знакові постаті, знаходимо у його художній спадщині. Звернення митця до праць таких духовних авторитетів, як афонський подвижник, впливовий духовний письменник-полеміст, палкий поборник православної віри, Іван Вишенський, є свідченням постійного пошуку мислителя, прикладом виняткової глибини його таланту та високого рівня культури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 + Э372.21-343-028

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Лукашенко А. І. 
Дуалістичні релігійні уявлення в соціокультурному житті Європи (IV - середина XVII ст.) : [монографія] / А. І. Лукашенко. - Київ : КиМУ, 2018. - 320 c. - Бібліогр.: с. 285-320 - укp.

Досліджено вплив дуалістичних релігійних уявлень на соціокультурне життя в Європі доби середньовіччя та раннього модерного часу. Всебічно проаналізовано вплив релігійного дуалізму на особливості соціокультурного життя та суспільно-трансформаційні процеси Західної Європи, Східної Європи та Візантійської імперії. Визначено типові відмінності в межах християнського простору.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4)-433.12 + Э37-341.1-021.7 + Э372.21-34-021.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА823095 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського