Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Наукова електронна бібліотека (101)Автореферати дисертацій (505)Книжкові видання та компакт-диски (274)Журнали та продовжувані видання (28)
Пошуковий запит: (<.>K=ДІАЛЕКТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2631
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Актуальні проблеми лінгвістики і лінгводидактики : Зб.матеріалів загальноунів. звіт. наук. конф. викл., асп. і студ. філол. ф-ту (15 - 17 трав. 2001 р.). Вип. 2 / ред.: В. Г. Кузь; Уман. держ. пед. ун-т ім. П.Тичини. - К. : Т-во "Знання" України, 2001. - 98 c. - укp.

Збірник присвячено актуальним проблемам лексики, словотвору, фразеології, фонетики, діалектології, ономастики, морфології, синтаксису, стилістики та лінгводидактики. Розглянуто семантику та структуру української етнографічної термінології. Окремі статті присвячено специфіці предикативного зв'язку дієприслівника, особливостям наголосу складних прикметників, текстовому оформленню топонімів у староукраїнських грамотах XIV ст., а також стилістичному використанню старослов'янізмів у творчості українських письменників: Т.Шевченка, І.Нечуя-Левицького, П.Тичини та І.Котляревського.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4я431

Шифр НБУВ: В343950 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Актуальні проблеми сучасної філології. Мовознавчі студії / ред.: К. Ф. Шульжук. - Рівне, 2000. - 144 с. - (Наук. зап. Рівн. держ. гуманіт. ун-ту; Вип. 8). - укp. - рус.

Розглянуто актуальні проблеми сучасної української мови, історії мови, текстотвірного потенціалу морфологічних і синтаксичних одиниць. Висвітлено особливості синтаксичного зв'язку компонентів у конструкціях з послідовною підрядністю та речень у складному синтаксичному цілому, авторські неологізми як спеціальний засіб художньої виразності та як одиницю поетичного тексту, комунікативний потенціал таксономічних речень. Проаналізовано параметри опису системності лексики у говірці, деякі проблеми діалектології регіональних варіантів англійської мови, інтернаціональні елементи у мові фольклору.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1я54(4УКР)3

Шифр НБУВ: Ж70176/Мов. ст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Актуальні проблеми української літератури і фольклору : Наук. зб. Вип. 1 / ред.: С. В. Мишанич; Донец. держ. ун-т. - Донецьк : Кассіопея, 1998. - 164 с. - рус.

Здійснено поглиблений аналіз творчості видатного українського поета В.Сосюри з позицій сучасної методології, зокрема, розглянуто особливості його епічного стилю, пейзажну лірику 1920-х рр. Розглянуто проблеми розвитку шевченківської традиції, вияви дієслівної темпоральної транспозиції, мовні засоби поетичного сприйняття, лексико-стилістичну характеристику епітетів, діалектні риси художнього мовлення, функціонування сурядних конструкцій у поезіях митця тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4Сосюра В. + Ш141.4-72Сосюра В.

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70397 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Дорошенко Л. І. 
Архаїчні та інноваційні елементи будівельної лексики східнополіського діалекту в ареальному аспекті / Л. І. Дорошенко // Філол. науки: Зб. наук. пр. - Суми, 1999. - С. 38-45. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

На основі власних експедиційних досліджень простежено особливості функціонування окремих архаїчних та інноваційних діалектних одиниць в ареальному аспекті. Визначено роль лінгвокартографування в з'ясуванні проблеми взаємодії старих і нових мовних явищ. Розглянуто окремі випадки розширення номінативного поля застарілих слів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-671

Шифр НБУВ: Ж69977 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Ашиток Н. І. 
Внутрішня форма слова з точки зору синхронії і діахронії / Н. І. Ашиток // Наука і сучасність. - К., 2000. - Вип. 2, ч. 1. - С. 190-194. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто внутрішню форму слова в українській та російській мовах як явище, для якого характерна діалектична єдність синхронічного та діахронічного. Висловлено тезу про те, що між творенням лексико-семантичних варіантів та появою гомогенних омонімів немає чіткої межі, бо це одне і те саме мовне явище на різних рівнях свого існування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4 + Ш141.2

Шифр НБУВ: Ж69961 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Винарик Л. С. 
Вхождение Украины в информационное общество / Л. С. Винарик, А. Н. Щедрин, Н. Ф. Васильева; НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. - Донецк, 2001. - 151 c. - Библиогр.: 41 назв. - рус.

На основі дослідження всесвітніх тенденцій переходу від індустріального суспільства до інформаційного, оцінки ситуації, що склалася в економіці України, висвітлено його проблеми і напрямки. Розкрито діалектичну єдність організаційно-економічних і правових питань у теоретичному, методичному і практичному аспектах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч23(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА607901 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Колесніченко М. В. 
Відображення етнічної культури в елементах національної символіки / М. В. Колесніченко // Пробл. гуманіт. наук. - 1999. - Вип. 3. - С. 26-43. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Складний діалектичний зв'язок етнічної основи і культурної маніфестації генези народу має специфічні особливості на кожному рівні цивілізаційного процесу. Становлення культури та її теоретичне осягнення зазнає потужного впливу ідеологічних чинників, котрі можуть змінюватись під тиском політичної кон'юнктури. Тому плекання прадавніх етнічних джерел і вшанування їх у сучасній національній символіці (зокрема, у зовнішньому оформленні українських грошей - гривні, де зображені видатні діячі історії та культури як втілення народних ідеалів) - це вияв непорушної духовної традиції, де зберігається душа народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т215(4УКР) + Т52(23=УКР)-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Вісник Дніпропетровського університету / ред.: В. О. Панфілов. - Д., 2000. - 163 с. - (Історія і філос. науки і техніки; Вип. 7). - укp.

Висвітлено проблеми філософії математики та феноменології у діалектичній системі Гегеля, онтології свободи (М.Бердяєва) та символічного світу (Г.Сковороди). Проаналізовано внесок Г.Кордюмова та М.Кащенка у становлення та розвиток металофізики та патологічної ембріології, розглянуто порівняльно-анатомічну наукову програму І.Шмальгаузена. Всебічно досліджено оптичний резонанс Й.Й.Косоногова та Р.Вуда.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю0я54(4Укр)3 + Ю252:ж

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68774/Іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Географія та історія Іспанії : Посіб. з країнознавства / уклад.: А. О. Серебрянська; Київ. держ. лінгв. ун-т. - К., 1998. - 269 c. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

Дається комплексний опис географічного положення країни, її територій та кордонів. Розкриваються природні умови і ресурси Іспанії, характеризуються рельєф, клімат, рослинний і тваринний світ. Наводяться дані про населення, мови і діалекти, адміністративне ділення країни, освіту і культуру сучасної Іспанії. Розкриваються найважливіші періоди в історії Іспанії: грецька і фінікійська колонізації, завоювання Піренейського півострова Римом, реконкіста, утворення північних піренейських королівств, об'єднання Іспанії, періоди буржуазних революцій, карлістські війни, епоха першої, другої і третьої загальної кризи капіталізму, від авторитарної диктатури до буржуазно-демократичного ладу. Висвітлюється тема про систему освіти Іспанії, останні реформи в цій галузі, умови навчання і життя іспанського суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д890(47ІСП)0 я73 + Т3(4ИСП))я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587380 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Гриценко П. Ю. 
Говірки Чорнобильської зони. Системний опис / П. Ю. Гриценко, Г. В. Воронич, Л. І. Дорошенко, О. А. Малахівська, Л. А. Москаленко, М. В. Поістогова, Н. П. Прилипко, Л. В. Рябець, О. В. Юсікова; НАН України. Ін-т укр. мови. - К. : Довіра, 1999. - 271 c. - Бібліогр.: с. 264-270. - укp.

Подано нариси про словозміну, синтаксис, лексику та семантику говірок Чорнобильської зони та суміжних ареалів. У роботі використано різні прийоми репрезентації говірок Чорнобильської зони, а саме: фіксація явищ за структурними рівнями окремої говірки як самодостатньої системи безвідносно до інших говірок; опис явищ у ряді говірок, які творять ареальну цілість за певними ознаками; аналіз явищ середньополіських говірок на тлі територіально суміжних і віддалених систем, а також опис суміжних діалектів як спосіб вияву міждіалектної взаємодії, продовження просторової континуації середньополіських явищ в інших ареалах. Кожен із прийомів відтворення об'єкта вивчення має свої особливості, переваги та межі доцільності у використанні. Поєднання різних підходів до об'єкта вивчення сприятиме створенню у майбутньому вичерпного мовного кадастру говірок Чорнобильської зони. Матеріали поданих описів не лише становлять конкретний щодо часу інформаційний зріз про ці говірки, а водночас є спонукою до здійснення відповідних обстежень тих чорнобильських говірок, які ще не охоплено дослідженнями. Нариси розширюють відому дотепер інформацію про поліські діалекти, що належать до архаїчних діалектних типів Славії та сприяють формуванню чорнобильського мовно-інформаційного фонду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672.1

Шифр НБУВ: ВА592706 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Куриленко В. М. 
До ареалогії та стратиграфії північних (поліських) говорів / В. М. Куриленко; Глухів. держ. пед. ін-т ім. С.М.Сергєєва-Ценського. - Глухів, 2001. - 182 c. - Бібліогр.: 224 назв. - укp.

Досліджено окремі тематичні групи лексики, пов'язаної з архаїчними, життєво важливими галузями діяльності східних слов'ян. Висвітлено старожитні північні (поліські) говори, які у стратиграфічному плані консолідують просторово-часові співвідношення практично всіх періодів мовної історії слов'ян. Відображено проблему регіонального поділу поліського діалектного ландшафту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.1/4-672 + Ш141.4-672

Шифр НБУВ: ВА607553 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Зінченко С. В. 
До питання про становлення класу прикметників і їх ступенювання / С. В. Зінченко // Наук. зап. Ніжин. держ. пед. ун-ту. Філол. науки. - 1998. - [Вип. 1]. - С. 124-128. - укp.

Розглянуто погляди відомого мовознавця О.О.Потебні щодо походження прикметника як окремої лексико-граматичної категорії та формування категорії ступенів порівняння. Зроблено порівняльний аналіз висвітлення зазначених питань у працях інших дослідників. Проведено дослідження використання частки "май" у системі аналітичного ступенювання діалектичної градуації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш102.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68857/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Куриленко В. М. 
До проблеми південної межі північного (поліського) наріччя / В. М. Куриленко // Філол. науки: Зб. наук. пр. - Суми, 1999. - С. 66-71. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Здійснено спробу інтерпретації південної межі північного (поліського) наріччя української мови на базі діалектного матеріалу. На основі вивченого лексичного матеріалу зроблено висновки стосовно життєво важливих галузей діяльності східних слов'ян.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-671

Шифр НБУВ: Ж69977 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Резнікова Л. В. 
Діалектика національного та інтернаціонального в сучасній українській культурі / Л. В. Резнікова // Культура України. Мистецтвознав. - Х., 2000. - Вип. 6. - С. 18-23. - укp.

Процес розбудови культурного життя сучасної України базується на двох принципах: відвертості менталітету українського народу та міжнародних норм-стандартів світового співтовариства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)64-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69510 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Корнієнко В. О. 
Еволюція політичного ідеалу (від плюралізму до синтезуючої єдності) / В. О. Корнієнко; Нац. пед. ун-т ім. М.Драгоманова. - Вінниця : Універсум-Вінниця, 1999. - 430 c. - Бібліогр.: 495 назв. - укp.

Розкрито зміст процесу еволюції політичного ідеалу від античності до нашого часу. Запропоновано періодизацію його розвитку, розглянуто внутрішню суперечливість та вплив на суспільну політику. Проаналізовано плюралізм політичних ідеалів, вироблених історією, діалектику меж їх існування в суспільній свідомості, духовні основи плюралізму в умовах НТП. Узагальнено еволюційно-усталені елементи і принципи політичного ідеалу, виявлено його сутнісні і структурно-функціональні характеристики, форми і типи, шляхи еволюції. Висвітлено філософсько-антропологічні принципи в основі синтезу плюралізму політичних ідеалів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА593367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Добрянський С.  
Застосування Конвенції як вияв діалектики загального й одиночного у праворозумінні / С. Добрянський // Право України. - 2000. - № 11. - С. 38-40. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х915.232.501.3-383

Шифр НБУВ: Ж27747 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
17.

Ларцев В. С. 
Західна і східна культури як діалектичні складові соціального прогресу особистості та суспільства / В. С. Ларцев // Мультиверсум. Філософ. альм. - 2001. - Вип. 22. - С. 150-160. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.01 + Ч111.16

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70616 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
18.

Розова Т. В. 
Класична німецька філософія : Навч. посіб. / Т. В. Розова, О. В. Шинкарук; Одес. нац. юрид. акад. - О. : Юрид. л-ра, 2000. - 52 c. - укp.

Розглянуто складові предметного поля та специфічні особливості німецької класичної філософії. Визначено сутність ліберальної теорії правової держави І.Канта, діалектичний характер філософії Г.Гегеля. З'ясовано основні ідеї праці Г.Гегеля "Філософія права". Висвітлено характерні особливості філософії Фейєрбаха.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)5-563 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604008 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Мочерний С. В. 
Короткий курс економічної теорії : Навч. посіб. / С. В. Мочерний, Л. О. Каніщенко, О. А. Устенко. - Т. : Екон. думка, 2000. - 324 c. - укp.

Розкрито закони та закономірності розвитку основних типів сучасних економічних систем на мікро- та макрорівнях. Комплексно проаналізовано відносини економічної власності, техніко-економічні та організаційно-економічні відносини у процесі діалектичної взаємодії з розвитком продуктивних сил на національному рівні, а також діалектику взаємодії міжнародних економічних відносин з продуктивними силами на інтернаціональному рівні.


Індекс рубрикатора НБУВ: У01 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603248 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Воробьев Е. М. 
Кризис рыночного фундаментализма / Е. М. Воробьев, Б. П. Тимченко // Вч. зап. Харк. гуманіт. ін-ту "Нар. укр. акад.". - 2000. - Т. 6. - С. 257-263. - Библиогр.: 4 назв. - рус.

Досліджено тенденції входження закритих локалізованих господарських систем у глобальне світове господарство. З позицій загальної економічної теорії проаналізовано концепцію "ринкового фундаменталізму", сформульовану Дж.Соросом у книзі "Криза світового капіталізму". Розглянуто позиції провідних економістів різних країн світу щодо визначення ними економічної політики держави. Зазначено, що ринковий фундаменталізм зумовив необхідність політичного втручання в економіку. Охарактеризовано діалектичність розвитку перехідних економічних систем у пострадянських країнах. Наголошено на відмінності процесів, що відбуваються, в порівнянні з характеристикою взаємодії економіки та політики в країнах традиційного ринкового господарства. Зроблено висновок про необхідність впровадження економічної моделі, яка відповідає фундаментальним духовно-моральним та економічним цінностям, що притаманні даній країні, її народу.


Ключ. слова: ринковий фундаменталізм, капіталізм, перехідна економіка, державне регулювання, економічна модель, Джордж Сорос
Індекс рубрикатора НБУВ: У01 + У02(0)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69505 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського