Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (12)Тематичний інтернет-навігатор (12)Наукова електронна бібліотека (256)Автореферати дисертацій (41)Книжкові видання та компакт-диски (146)Журнали та продовжувані видання (23)
Пошуковий запит: (<.>K=РЕЛІГІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 541
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Біленький С.  
Академічний раціоналізм, політика і релігія: російська словесність у Київському університеті між 1834 - 1845 роками / С. Біленький // Медієвістика. Історія Церкви, науки і культури: Просемінарій. - К., 2000. - Вип. 4. - С. 173-193. - Бібліогр.: 63 назв. - укp.

Розглянуто діяльність кафедри російської словесності в Університеті Св. Володимира, зокрема її статус, гуманітарні викладацькі програми як відображення раціоналістичного та релігійного дискурсу, внесок Михайла Максимовича та його ад'юнктів у посилення ролі російської словесності, формування особливого статусу цієї дисципліни та специфічної динаміки викладання філологічних предметів.


Ключ. слова: Михайло Максимович, Київський університет Св. Володимира, викладання російської історії та словесності.
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч483(4Укр)4 + Т1(4Укр)5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70192 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Актуальні проблеми слов'янської філології : Міжвуз. зб. наук. ст.: "Лінгвістика і літературознавство" / ред.: Л. П. Іванова; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. - К. : Знання, 1999. - 124 c. - укp.

Розглянуто актуальні проблеми сучасного мовознавства і літературознавства, зокрема, у сфері лінгвістики ряд робіт присвячено факторам (мовна особистість, мова художньої літератури, писемна традиція, культура, політичні обставини, фольклор, релігія), які впливають на становлення функціонально-стилістичної системи літературних мов. Проаналізовано композиційно-семантичні і структурні особливості епіграфічного мовлення українських письменників ХІХ-ХХ ст. (Г.Сковороди, М.Некрасова, С.Черкасенка, К.Гриневичевої, Є.Плужника, О.Лятуринської), а також в етнокультурному аспекті подаються коментарі про назви одягу, їжі, напоїв, ужитих І.П.Котляревським у поемі "Енеїда". Досліджено семантичні зміни у структурі лексичних одиниць, процес запозичення слів з російської та англійської мов у зв'язку зі змінами у їх семантичній структурі; надано семантико-зіставну характеристику деяких фразеологізмів французької, німецької, російської та української мов, виявленням національної специфіки. Особливу увагу приділено питанням методики викладання української мови. Детально висвітлено проблему структурно-семантичної класифікації складнопідрядних речень та виявлено розбіжності під час її розгляду за вузівськими підручниками. Розкрито шляхи здійснення естетичного впливу на школярів засобами української мови та вдосконалення зв'язного мовлення майбутніх учителів початкових класів. Вивчено побутову лексику літописів Самовидця, Г.Граб'янки, С.Величка у курсі історії української літературної мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш041 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592585 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Квачов А. П. 
До питання про психологічні джерела релігії / А. П. Квачов, Ю. О. Рябенко // Пед. пробл. техн. і гуманіт. освіти. - Миколаїв, 2000. - Вип. 1. - С. 88-91. - укp.

Розглянуто питання про природу і роль психологічного коріння релігійної свідомості, визначено їх місце у системі інших чинників. Зокрема, визначено недоцільним момент абсолютизації соціальних причин та ігнорування псхологічної природи людини. Підкреслено великі досягнення у з'ясуванні причин виникнення релігії, які здійснили гуманітарні науки XX ст. - психологія, антропологія, психоаналіз, танатологія, що робить можливим висновок: релігія існуватиме завжди внаслідок наявності вічного спонукального її мотиву - іманентної психологічної потреби людей у вірі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю957.2 + Э210.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70531 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Филипович Л. О. 
Етнос і релігія в сучасному світі: актуалізація взаємозв'язку / Л. О. Филипович // Вестн. СевГТУ. Философия. - 1999. - Вып. 20. - С. 50-61. - Бібліогр.: 1 назв. - укp.

Розкрито причини актуалізації етнорелігійних проблем у сучасному світі, вирішення яких обумовлює соціальний спокій в окремих країнах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.31 + Э29(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69089 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Требін М.  
Збройні сили та релігія: світовий досвід взаємодії / М. Требін // Людина і політика. - 2000. - № 1. - С. 42-49. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

На прикладі деяких країн Заходу (США, Німеччини, Польщі) висвітлено взаємодію армії та релігії. Проаналізовано необхідність створення військово-релігійної служби в українській армії та її ймовірні завдання.


Ключ. слова: війна, релігія, армія, військові священики, військово-церковна служба
Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.54 + Ц4,8(3)42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Кучменко Е. М. 
Культура і релігія в духовній спадщині минулого / Е. М. Кучменко; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - 2-е вид., стер. - К. : Знання, 1999. - 31 c. - Бібліогр.: 8 назв. - укp. - рус.

Розкрито проблеми виникнення релігії у первісному суспільстві, основні особливості формування культури Київської Русі, найважливіші тенденції розвитку традиційного театру кабукі в Японії. Проаналізовано співвідношення культурних та релігійних традицій у духовній спадщині народів Європи та Азії XVI-XVIII ст. Зроблено спробу показати розвиток духовної культури у зв'язку з виробничою діяльністю суспільства. Доведено, що вона є сукупністю проявів розуму, волі, почуттів людини, які розвиваються в процесі її практичної діяльності, а не діянням надприродних сил. Розкрито суперечливу роль церкви в історії культури. З одного боку, володіючи величезними коштами, церква виступала головним замовником художніх творів і цим була змушена сприяти культурному розвитку, а з другого - всіляко переслідувала передову думку, намагалася все духовне життя підкорити релігії, що була поставлена на службу панівному класу, але за обумовленою часом релігійною оболонкою мистецьких витворів просвічуються живі картини життя, надії, думки і прагнення народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-117.3 + Т3(0)0-7 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р87073 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Дойчик М.  
Прагматика милосердя: соціологічний вимір / М. Дойчик // Людина і політика. - 2001. - № 3. - С. 122-125. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто шляхи використання філософсько-релігійної ідеї милосердя для подолання внутрішньої кризи людини. Висвітлено відображення даної ідеї у різних релігіях та етичних системах. Приділено увагу труднощам, що виникають під час здійснення актів милосердя у сучасному світі.


Ключ. слова: мораль, милосердя
Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.392

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Шуба О. В. 
Релігія в етнонаціональному розвитку України : Політол. аналіз / О. В. Шуба. - К. : Криниця, 1999. - 323 c. - Бібліогр.: с. 316-323. - укp.

Досліджуються проблеми взаємодії етносу і релігії у процесі їх історичної трансформації та в умовах сучасних суспільно-політичних реалій України. Визначається роль і значення конфесійних чинників у національному бутті українського народу. Розкривається процес становлення, еволюції українського православ'я як національно самобутнього релігійного та етнокультурного феномена. З'ясовується місце інших конфесій у етнонаціональному розвитку України. Аналізується зв'язок національного і релігійного відродження в контексті сучасного українського державотворення. Виявляються тенденції розвитку сучасних етнонаціональних і релігійних процесів, причини та сутність міжцерковного конфлікту, рівень його загрози суспільно-політичній стабільності українського суспільства. Окреслюється коло національно-державних інтересів України у релігійно-церковній сфері, визначаються основні напрями їх забезпечення в умовах розбудови української державності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР) + Т3(4УКР)0-7 + Т52(23=УКР)-76/-79

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591693 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Кондратик Л.  
Релігія в творчому спадку В.Липинського / Л. Кондратик // Укр. релігієзнавство. - 1999. - № 10. - С. 22-28. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2г(4УКР)608

Шифр НБУВ: Ж69265 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
10.

Курас І. Ф. 
Релігія і політика в сучасній Україні ("Кесареве - кесарю, а Боже - Богу") / І. Ф. Курас, М. Ф. Рибачук, М. І. Кирюшко, П. І. Фещенко; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К., 2000. - 272 c. - Бібліогр.: с. 252-269. - укp.

Розглянуто роль релігійного фактора в українському політичному просторі, соціальні й особистісні умови взаємодії політики та релігії в сучасній Україні, суб'єктивні та об'єктивні прояви політизації церковно-конфесійного життя в Україні. Висвітлено світоглядні виміри політичного самовизначення особи, тенденцію інституалізації релігійно-політичного життя. Проаналізовано місце ісламу у політичній історії країни, визначено геополітичний контекст релігійно-політичних процесів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР)-110.0 + Ф015.29 + Т3(4УКР)64-55

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34702 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Релігія і суспільство в Україні: фактори змін : Матеріали міжнар. конф. 15-16 трав. 1998 р., Київ. - К., 1998. - 158 c. - укp.

Висвітлюються питання державної політики в Україні щодо релігії і церкви як чинника демократизації церковно-релігійного життя в Україні, а також перспективи розвитку релігійної ситуації в країні. Розглядаються проблеми співвідношення релігії і політики в українському суспільстві, суспільне завдання церков у житті держави. Дано характеристику релігії як ідеології в сучасному українському суспільстві, а також проаналізовано питання про націоналізм і культуру діалогу тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР)я431 + Э211 я431 : Т3(4УКР)64-7 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Яшин П. П. 
Релігія, держава і право : Навч. посіб. / П. П. Яшин; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. - Х., 1998. - 39 c. - укp. - рус.

Висвітлюються основні положення взаємовідносин релігії, держави та права. Аналізується діяльність релігійних організацій в Україні за сучасних умов, законодавство про свободу совісті, поняття, зміст, гарантії реалізації свободи совісті, порядок створення та правовий статус релігійних організацій, їх права та обов'язки, контроль за додержанням законодавства з цього питання і відповідальність за його порушення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.5 я7 + Х809(4УКР)32 + Х819(4УКР)136

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85834 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Ходькова Л. П. 
Релігієзнавство : Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Л. П. Ходькова; Наук.-метод. центр вищ. освіти. - Л. : Афіша, 2000. - 307 c. - укp.

Викладено основи релігієзнавства. Висвітлено теоретичний та історичний матеріал стосовно феномену релігії. Розкрито роль релігії в історії людства. Основну увагу приділено світовим релігіям: християнству, ісламу, буддизму, які є найбільш розповсюдженими в світі. У розділі "Історія релігій в Україні" наведено цікавий фактичний матеріал з вітчизняної історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604264 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Андріанов В. М. 
Релігієзнавство : Навч. посіб. / В. М. Андріанов, С. А. Бублик, М. М. Ібрагімов, Б. Ф. Чміль; Нац. акад. внутріш. справ України. - К. : Юрінком Інтер, 1998. - 495 c. - укp.

Подається аналіз релігії як культурно-історичного явища (сутність і соціальна природа релігії; ранньоісторичні форми релігії; релігія та вільнодумство в історії культури людства; релігія як духовна цінність). Розглядаються сучасні релігії світу та їхня роль у розвитку цивілізації (буддизм; християнство; іслам; конфесійно-етнографічний ареал України). Піднімаються питання правового регулювання державно-церковних відносин, їх види, а також питання здійснення свободи совісті в державі. Простежується взаємозв'язок теорії релігієзнавства з професійною діяльністю співробітників правоохоронних органів, юристів, правознавців.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Гриценко О.  
"Своя мудрість": Національні міфології та "громадянська релігія" в Україні : Дод. до "Нарисів укр. попул. культури" / О. Гриценко; Укр. центр культур. дослідж. - К., 1998. - 183 c. - Бібліогр.: с.177-183. - укp.

Представлено спробу узагальнюючого аналізу такого складного й багатогранного явища, як національна ідеологія (особливо - її міфологічні аспекти) й увесь комплекс так званої "громадянської релігії" українського суспільства XIX-ХХ століть - періоду, коли розгорталися процеси формування сучасної української нації. Розглядаються аспекти міфологічного в українській культурі, шляхи зародження та формування національної міфології. Дано опис радянської міфології в Україні (від пролетарського месіанізму до "радянського націоналізму"). Визначено сучасні пострадянські міфології: державництво, популізм, лівий консерватизм, окциденталізм.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)-76/-79 + Т597.6/9 + Т3(4УКР)0-7 + Э29(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586918 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Гугніна Т.  
Світові релігії і етика господарювання / Т. Гугніна; ред.: В. А. Рижко; Дніпропетр. держ. мед. акад. - Д., 1999. - 48 c. - укp. - рус.

Показано зв'язок і вплив найважливіших світових релігій - іудаїзму, християнства, буддизму та ісламу на виникнення і формування сучасної етики підприємницької діяльності. Проведений порівняльний аналіз показує, що моральні принципи в світових релігіях в значній мірі співпадають.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.2 + Ю715.49

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86148 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Дворецька Г. В. 
Соціологія : Навч. посіб. / Г. В. Дворецька; Київ. нац. екон. ун-т. - К., 1999. - 340 c. - укp.

Викладено основні положення загальної соціологічної теорії, надано характеристику її засад. Розглянуто історію розвитку світової системи соціологічних знань і місце в ній вітчизняної соціологічної думки, а також загальні принципи та методику соціологічних досліджень. Докладно проаналізовано проблеми функціонування таких інституцій, як сім'я, економіка, праця, управління, культура, релігія, освіта. Увагу акцентовано на викладенних концепціях сучасної західної та американської соціологій, представники яких продовжують традиції засновників соціології О.Конта, Е.Дюркгейма, М.Вебера.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594255 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Тараненко М.  
Українознавство : Посіб. для курсистів ін-тів удоскон. вчителів, студ. вищ. пед. навч. закл. / М. Тараненко, С. Болтівець, К. Гордиця, В. Дическул, К. Жадько; ред.: В. Слюсаренко, Т. Люріна, М. Тараненко; Київ. міжрегіон. ін-т удоскон. вчителів ім. Б.Грінченка. - К., 1999. - 410 c. - укp.

Розкривається специфіка розвитку українського народу, внутрішня єдність формування українців як нації, їхньої ментальності. Висвітлюється органічна причетність українського народу до творення загальнолюдських духовно-гуманістичних цінностей. Уособлюються всі етапи інтелектуального і духовного самовизначення українського народу, його прагнення до самопізнання і самосвідомості, надається комплексне уявлення про Україну в її історичній, політичній (внутрішній та зовнішній), соціально-економічній, екологічній, культурній (освіта, наука, мистецтво, право, філософія, релігія), національно-державній генезі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)я73 + Т597.5(23=УКР)я73 + Х2(4УКР)я73 + Ш121(4УКР)1 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587775 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Зайдовий П. В. 
Актуальні проблеми співпраці фізкультурних і релігійних організацій у фізичному вихованні молоді (ідейно-філософський аспект) / П. В. Зайдовий // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. - 2005. - № 10. - С. 80-82. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Висвітлено актуальні ідейно-теоретичні проблеми співпраці фізкультурних і релігійних організацій у фізичному вихованні молоді.

Освещены актуальные идейно-теоретические проблемы сотрудничества физкультурных и религиозных организаций в физическом воспитании молодежи.

Actual problems of collaboration sport's and religion organizations in physical education of youth are described in this clause.


Ключ. слова: релігія, спорт, фізичне виховання, співпраця
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч514(4УКР)7 + Э29(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Плохій С.  
Наливайкова віра. Козацтво та релігія в ранньомодерній Україні : Моногр. / С. Плохій; Ін-т критики. - К. : Критика, 2005. - 494 c. - Бібліогр.: с. 437-485. - укp.

Проаналізовано участь козаків у релігійній боротьбі першої половини XVII ст. і вплив релігії на самоусвідомлення даного суспільного прошарку. На підставі узагальнення історичних джерел розглянуто засадничий для формування української ідентичності період у контексті загальноєвропейських процесів: контрреформації та конфесіалізації громадського та політичного життя, а також ствердження абсолютизму.

Проанализированы участие казаков в религиозной борьбе первой половины XVII ст. и влияние религии на самоосознание данной молодой общественной прослойки населения. На основе обобщения исторических источников рассмотрен начальный для формирования украинской идентичности период в контексте общеевропейских процессов: контрреформации и конфессиализации общественной и политической жизни, а также утверждения абсолютизма.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(4УКР)46-7 + Э372.27-344

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА666064 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського