Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (9)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (245)Реферативна база даних (1883)Книжкові видання та компакт-диски (441)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=ЖИВИ$<.>+<.>K=ТИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 67
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.

Осадчий, Т. И.
Крестьянское надельное землевладение в Херсонской губернии в связи с платежами крестьян [Електронний ресурс] / Т. И. Осадчий. - Херсон : Типография О.Д. Ходушиной, 1894. - 198 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Тихін Іванович Осадчий (1866—1945) — український економіст, земський статистик, громадський діяч. Член Української Центральної Ради та Центрального комітету Української селянської спілки. У дореволюційний період стояв на позиціях розгортання процесу капіталістичного розвитку. Він бачив неминучість цього розвитку і навіть визнавав його певну прогресивність. Але, як правовірний народник, називає цей процес, небажаним. Розвитку капіталізму він протиставляє дрібне виробництво селян і ремісників. У 1917 — член Української Центральної Ради та Центрального комітету Української селянської спілки. Після приходу до влади більшовиків працює директором Тиницької сільськогосподарської профшколи. Після звільнення вчителює в Гирявській початковій школі. Під час німецької окупації 1941—1943 рр. жив в селі Гирявці. У 1945 — помер.



Кл.слова:
сучасна історія -- Російська імперія -- селянство -- капіталізм

   Тип видання:   життєпис   
2.

Павлик, М.
Михайло Петрович Драгоманов 1841-1895 [Електронний ресурс] : єго юбилей, смерть, автобіографія / М. Павлик. - Л. : Друкарня В. Манєцкого, 1896. - 495 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Михайло Петрович Драгоманов. 1841-1895. Його ювілей, смерть, автобіографія і спис творів" — літературно-науковий збірник, у якому подано різноманітний матеріал з України та з-за кордону, що висвітлює життя і творчість М.Драгоманова, його внесок у розвиток філософської, громадсько-культурної та естетичної думки України, співпрацю з європейським науковим світом. Уклав і видав М.Павлик 1896 у Львові до 30-річчя творчої праці М.Драгоманова. Збірник містить і матеріали посмертного пошанування М.Драгоманова. "Тим часом як ювілей Михайла Драгоманова зворушив і згорнув докупи усі радикальні елементи Русі-України, смерть його потрясла до глибини душі ще далеко ширші кола — і своїх, і чужих". Ці дві тенденції знайшли вияв у матеріалах збірника. Перша, ювілейна, частина знайомить із святковими заходами, промовами представників різних товариств, інституцій, партій, в яких вимальовується живий образ М.Драгоманова. Подаються привіти й промови емігрантів з Росії (А.Ляхоцького, С.Степняка-Кравчинського, Ф.Вовка та ін), українських письменників, громадсько-культурних діячів з Галичини (Наталі Кобринської, В.Стефаника, Д.Лукіяновича та ін.), вчених з європейських країн: А.Рамбо, Л.Леже, Г.Парі (Франція), В.-К.Морфілла (Англія), Ю.Полівки (Чехія) та ін. Друга частина — скорботно-траурна — охоплює матеріали преси, що стосуються смерті та похоронів вченого, подає мовою оригіналу надгробні промови, некрологи з українських та зарубіжних газет, а також три автобіографії М.Драгоманова та бібліографічний покажчик його творів, укладений М.Павликом. У першій та другій частинах збірника вміщені поетичні твори-привіти вченому, серед них вірші*. "Була доба, питали ясні мрії", "Поклон Тобі від нас, земляче дорогий", "Дорогій пам'яті М.П.Драгоманова" (автори їх з політичних міркувань не названі).



Кл.слова:
історик -- Україна -- Кирило-Мефодіївське товариство -- самоідентифікація -- національні меншини

   Тип видання:   методичний посібник   
Категорія: Будівництво   
3.

Перельман, Яков Исидорович.
Лабиринты [Електронний ресурс] / Я. И. Перельман. - 2-е изд.. - М. ; Ленинград : Гос. изд-во, 1931. - 41 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Рассказывается о лабиринтах: их видах, способах их построения и как в них не заблудиться.



Кл.слова:
живий тин -- спортивне орієнтування

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Лукреций
О природе вещей [Електронний ресурс] : в 2 т. : пер. с лат. / Лукреций. - М. : Изд-во АН СССР, 1946-1947. - (Классики науки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1946. - 453 с.

Т. 2. - 1947. - 718 с.


«Про природу речей» (лат. «De rerum natura») — поема римського поета Лукреція — і єдиний повністю збережений поетичний твір, у якому проповідується вчення Епікура. Слід зауважити, що Лукрецій, переконаний і пристрасний послідовник Епікура, не відтворив у своїй поемі всього вчення останнього: він виклав головним чином Епікурову фізику. У детальному викладі фізики Епікура полягає величезна заслуга Лукреція, тому що саме ця сторона Епікурового вчення представляє зовсім винятковий інтерес для історії наукової думки і матеріалізму. Що ж до вчення про критерії (каноніки) і етики, то він зачіпає їх лише побіжно. Епікур (ін. гр. Філософ 4-3 століття до н.е.) був найбільшим матеріалістом і атеїстом античного світу, ідеологом рабовласницької демократії, розвивав атомістичну філософію. Навчав, що матерія вічна і що боги не можуть у неї втручатися. Мета філософії — щастя людини, заради якого потрібно звільнитися від внутрішніх страхів і забобонів, пізнати закони природи.Суть філософії спрямована проти забобонів і містики. Поема Лукреція складається із шести книг. У перших двох книгах викладається атомістична теорія світобудови, що відкидає втручання богів у мирські справи. Книга третя присвячена вченню Епікура про душу, причому наводяться докази, що душа матеріальна, смертна і що страх перед смертю безглуздий. У четвертій книзі знаходиться виклад питань про людину, а також про чуттєві сприйняття, в яких Лукрецій бачить основу людських знань. У п'ятій книзі Лукрецій займається проблемами космогонії, пояснюючи походження землі, неба, моря, небесних тіл і живих істот. У кінці цієї книги дається блискучий нарис поступового розвитку людства і людської культури і розбирається питання про походження мови. Основний зміст шостої книги — знищення забобонних страхів шляхом природного пояснення явищ природи, що вражають людину. Тут йдеться про грім, блискавки, хмари, дощ, землетруси, виверження Етни, розливи Нілу, про різні незвичайні властивості джерел та інші явища природи. Закінчується остання книга міркуванням про хвороби і описом повального мору в Афінах під час Пелопоннеської війни в 430 році до н.е.



Кл.слова:
антична філософія -- епікуреїзм -- матеріалізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Хімічні науки   
5.

Несмеянов, А. Н.
Меченые атомы [Електронний ресурс] / А. Н. Несмеянов. - М. ; Ленинград : Гос. изд-во тех.-теорет. лит., 1951. - 63 с.. - (Научно-популярная библиотека)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Прочитав эту книгу, читатель познакомится с явлением радиоактивности и с небольшим количеством примеров использования радиоактивных элементов в научных изысканиях. Меченые атомы дают возможность биологам и врачам глубоко исследовать процессы, происходящие в живых организмах, быстрее находить новые способы лечения болезней. С помощью меченых атомов химики могут изучать механизм различных химических реакций, следить за течением тех или иных промышленных процессов, проверять методы химического анализа различных веществ. Геологи могут использовать меченые атомы для определения возраста горных пород и при поисках полезных ископаемых. Область использования меченых атомов растет с каждым годом, радиоактивные элементы становятся широко применяемым средством исследования.



Кл.слова:
живий організм -- хімічна реакція -- хімічний аналіз

   Тип видання:   методичний посібник   
Категорія: Транспорт   
6.

Тиняков, Г. А.
Пилотирование вертолета [Електронний ресурс] / Г. А. Тиняков. - М. : Военное издательство Министерства обороны СССР, 1957. - 189 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор книги — один из первых летчиков-испытателей отечественных вертолетов, — имея большой опыт инструкторской работы по обучению летчиков, популярно изложил практические вопросы пилотирования одновинтового вертолета. Книга иллюстрирована рисунками, раскрывающими физический смысл явлений, происходящих при пилотировании вертолета. Книга рассчитана на массового читателя—советскую молодежь, стремящуюся овладеть полетами на вертолетах. Она может быть полезной также для летного и технического состава ВВС и ДОСААФ.



Кл.слова:
авіація -- політ

   Тип видання:   методичний посібник   
7.


Технология подсочки сосны с серной кислотой [Електронний ресурс] / Я. Г. Дрочнев [и др.]. - М. : Лесная промышленность, 1968. - 107 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В брошюре излагается сущность химизации подсочного производства, специфичность воздействия кислоты на ткани сосны обыкновенной. В отдельной главе приведены способы применения серной кислоты при подсочке сосны обыкновенной и влияние на выход живицы дозы стимулятора, паузы между подновками, шага и глубины подновок, а также нагрузки деревьев каррами и их ширины. Подробно рассматриваются производственные условия применения серной кислоты, загущенной каолином и полимерами, и в жидком состоянии, типичные режимы и технологические нормативы, порядок приготовления паст, штучная и весовая выработка. В заключение указаны направления дальнейшего усовершенствования многолетнего применения серной кислоты в подсочном производстве. Пособие предназначено для рабочих и мастеров предприятий, добывающих живицу.



Кл.слова:
хімізація -- каолін -- полімер

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Данилюк, Михайло.
Повстанський записник [Електронний ресурс] / Михайло Данилюк. - Йью-Йорк ; Джерсі-Сіті : Свобода, 1968. - 288 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Південна Волинь з її Крем'янеччиною та Дубенщиною, що стала темою цього «Записника» - це лише один із численних прикладів, як виростала доба. Обмеження опису подій лише одним закутком нашої землі дає рельєфнішу картину того, що саме мається на увазі. Вслід за цим обмеженням території приходить також і обмеження опису періоду боротьби, який в основному стосується початків повстанського руху в 1942-1943 роках, бо в той час судила мені доля бути живим свідком фактів і подій.



Кл.слова:
УПА -- визвольний рух

   Тип видання:   альбом   
9.

Кольбенгаер, Е.
Взори вишивок домашнього промислу на Буковині в період з 1902 по 1912 [Електронний ресурс] / Е. Кольбенгаер. - [Б. м.] : Східна екзекутива союзу українок, 1974. - 102 p.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це видання є копією старовинного рукопису української культури зібраного, нарисованого та обробленого інженером Еріхом Кольбенгаером в період з 1902 по 1912 роки, відредаговано та перевиданого східною екзекутивою союзу українок в Канаді зі вступним словом автора. Передрук наближений до оригіналу і передає в первинному вигляді довершеність народної творчості, що віками передавалась та доповнювалась майстрами української вишивки на Буковині. Змінювались покоління та господарі краю, а ремесло народної вишивки наповнювалось яскравими барвами, які передавали живий інтерес громад Буковини до неповторних узорів, коріння яких беруть початок з сивої давнини. Інтерес до вишивки завжди був живим, особливо в останні роки після здобуття незалежності України українським народом, є за велику честь одівати вишиванку чоловіками чи оздоблювати орнаментом з українськими мотивами для жінок. Сподіваюсь, що цей витвір мистецтва, який водночас є історичним нарисом, стане докладним посібником із вишивки хрестиком для територій, що представлені тут. Ним скористаються народні майстри, туристи, культурно-мистецькі колективи, творча молодь. Представлені орнаменти (вишивки) є надбанням світової цивілізації, яскравим творінням буковинців, що мешкали на Буковині, нині територй України та Румунії.



Кл.слова:
рукоділля -- вишивання

   Тип видання:   методичний посібник   
10.

Кольбенгаєр, Е.
Взори вишиванок домашнього промислу на Буковині [Електронний ресурс] / Е. Кольбенгаєр. - [Б. м.] : Східна екзекутива Союзу українок в Канаді, 1974. - 102 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це видання є копією старовинного рукопису української культури зібраного, нарисованого та обробленого інженером Еріхом Кольбенгаером в період з 1902 по 1912 роки, відредаговано та перевиданого східною екзекутивою союзу українок в Канаді зі вступним словом автора. Передрук наближений до оригіналу і передає в первинному вигляді довершеність народної творчості, що віками передавалась та доповнювалась майстрами української вишивки на Буковині. Змінювались покоління та господарі краю, а ремесло народної вишивки наповнювалось яскравими барвами, які передавали живий інтерес громад Буковини до неповторних узорів, коріння яких беруть початок з сивої давнини. Інтерес до вишивки завжди був живим, особливо в останні роки після здобуття незалежності України українським народом, є за велику честь одівати вишиванку чоловіками чи оздоблювати орнаментом з українськими мотивами для жінок. Сподіваюсь, що цей витвір мистецтва, який водночас є історичним нарисом, стане докладним посібником із вишивки хрестиком для територій, що представлені тут. Ним скористаються народні майстри, туристи, культурно-мистецькі колективи, творча молодь. Представлені орнаменти (вишивки) є надбанням світової цивілізації, яскравим творінням буковинців, що мешкали на Буковині, нині територй України та Румунії.



Кл.слова:
вишиванка -- вишивка -- візерунок

   Тип видання:   навчальний посібник   
11.

Степанчук, К. Ф.
Техника высоких напряжений [Електронний ресурс] / К. Ф. Степанчук, Н. А. Тиняков. - 2-е изд., перераб. и доп.. - Минск : Вышэйшая школа, 1983. - 367 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Рассматриваются проблемы, возникающие при проектировании, конструировании и эксплуатации высоковольтных и защитных устройств, в связи с общими проблемами энергетики; электрические разряды в изоляции; атмосферные и внутренние перенапряжения в электрических установках, а также схемы защиты от них линий электропередачи и оборудования станций и подстанций. Учебное пособие предназначено для студентов электроэнергетических специальностей втузов, может быть полезным специалистам, связанным с техникой высоких напряжений.



Кл.слова:
електроенергетика -- електрична установка

   Тип видання:   навчальний посібник   
12.

Крусь, Г. Н.
Технология молока и оборудование предприятий молочной промышленности [Електронний ресурс] : учебное пособие для вузов / Г. Н. Крусь, В. Г. Тиняков, Ю. Ф. Фофанов ; под общ. ред. В. Д. Суркова. - М. : Агропромиздат, 1986. - 280 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге рассмотрены общая технология молока и молочных продуктов, частная технология молочных продуктов, описаны оборудование для их производства, а также мойка и дезинфекция технологического оборудования. Рассмотрены состав, физико-химические свойства и микрофлора молока. Изложены современные направления в переработке обезжиренного молока, пахты и молочной сыворотки. Приведены производственные расчёты, технологический и микробиологический контроль в молочной промышленности. Для студентов вузов молочной промышленности.



Кл.слова:
мікробіологія -- сироватка

   Тип видання:   монографія   
13.

Краснов, Ю. А.
Древние и средневековые пахотные орудия Восточной Европы [Електронний ресурс] / Ю. А. Краснов. - М. : Наука, 1987. - 237 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монография представляет собой оригинальное исследование, отмеченное большой территориально-хронологической широтой. Автор использует разработанную им методику исследования металлических наконечников пахотных орудий по размерам и пропорциям; причем группы этих наконечников приводятся им в соответствие с тинами конструкций орудий в целом. На основании этого составлена уникальная схема, в которой отражены как генезис отдельных конструктивных разновидностей пахотных орудий, так и хронология их бытования. Работа основана в первую очередь па датированном археологическом материале, что делает ее выводы весьма аргументированными.



Кл.слова:
археологія -- знаряддя праці -- землеробство

   Тип видання:   методичний посібник   
Категорія: Біологічні науки   
14.

Джиллер, Пол.
Структура сообществ и экологическая ниша [Електронний ресурс] / П. Джиллер. - М. : Мир, 1988. - 184 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Обобщены основные концепции и направления того раздела экологии, который изучает структуру сообществ и взаимоотношения в них живых организмов. Принципы организации сообществ описаны с позиции современных представлений об экологической нише



Кл.слова:
живий організм

   Тип видання:   підручник   
Категорія: Біологічні науки   
15.

Кузнецов, Борис Александрович.
Курс зоологии [Електронний ресурс] : учебник для вузов / Б. А. Кузнецов, А. З. Чернов, Л. Н. Катонова. - 4-е изд., доп. и перераб. - М. : Агропромиздат, 1989. - 399 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В общей части учебника рассматриваются строение и развитие животных, эволюция животного мира; в систематическом разделе описание животных. В четвертое издание (третье вышло в 1978 г. ) внесены дополнения и уточнения как в темы общей части курса, так и в описание отдельных систематических категорий животных.



Кл.слова:
тварина -- живий організм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Біологічні науки   
16.

Складнев, Дмитрий Анатольевич.
Что может биотехнология? [Електронний ресурс] / Д. А. Складнев. - М. : Знание, 1990. - 48 с.. - (Знак вопроса ; № 12)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Что такое биотехнология и как она связана с проблемами лечения СПИДа, предупреждением развития раковых опухолей, созданием неуязвимых для вредителей полезных растений? В редакцию «Знака вопроса» приходит множество писем с просьбами ответить на эти и многие другие вопросы, связанные с бурно развивающейся особенно в последнее время новой научной дисциплиной — биотехнологией.



Кл.слова:
живий організм -- біологічна модель -- біологічний процес

   Тип видання:   художня література   
17.

Чубай, Григорій.
Говорити, мовчати і говорити знову [Електронний ресурс] : вірші / Г. Чубай. - К. : Молодь, 1990. - 148 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ім'я передчасно померлого Григорія Чубая (1949-1982) лише останнім часом зробилося відомим широкому читачеві завдяки публікаціям в періодиці. Доля втраченого у застійні роки літературного покоління постає перед нами з його поезій - сумних і просвітлених, перейнятих болем, а деколи й відчаєм, та попри все життєствердних, по-справжньому громадянських. Як і творчість незабутніх В. Симоненка та Л. Кисельова, його поезія залишається живим самобутнім явищем української культури.



Кл.слова:
українська література -- поезія

   Тип видання:   художня література   
18.

Лукіянович, Д.
Повісті [Електронний ресурс] / Д. Лукіянович. - Л. : Каменяр, 1990. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Велике творче довголіття випало на долю Дениса Лукіяновича - українського письменника і літературознавця. Шістнадцятирічним юнаком увійшов він у літературу і служив їй сімдесят шість років. Народився Д. Лукіянович 13 вересня 1873 р. в с. Городниця, нині - Гусятинського району, у родині богослова за освітою, а вчителя за фахом. Вчився Денис у Станіславській гімназії. Гімназистом був активним, радикально настроєним. Організував таємний гурток "Поступ“, за що у 1890 р. його виключили з гімназії. Іспит на атестат зрілості склав екстерном. Згодом закінчив юридичний факультет Львівського (1900) та філософський (1907) Чернівецького університетів. Майже все життя займався викладацькою роботою, громадською працею. У 1905 р. редагував журнал “Дзвінок”. Як прозаїк Д. Лукіянович дебютував у 1889 р. Оповіданням “Сабашева вечеря”. 1895 р. вийшла збірка “Новели”. Це була невелика за обсягом книжка, містила 5 новел психологічного плану. Друга збірка Д. Лукіяновича - “Ескізи та оповідання” (1897) теж об’єднала малу прозу. Роком перед тим він опублікував цикл “Мої проходи” (образки). У 1899 р. вийшла книга під назвою “Багнітки”, де автор змалював родинне життя інтелігента, незлагоди між подружжям. У творчому доробку Д. Лукіяновича є твори й великої форми - дилогія із двох повістей “За Кадильну” (1902) та “Від кривди” (1904), роман “Філістер” (1909). Про повість “За Кадильну” І. Франко писав, як про “цікавий образ безплідної боротьби селянства за общинну землю, відняту у общини паном”. Популярним серед сучасників був роман Д. Лукіяновича “Філістер”, підписаний псевдонімом Л. Журбенко і присвячений “пані Марії Грушевській”, дружині Михайла Грушевського. Цей роман є багато проблемним твором про інтелігенцію. Він порушує чимало болючих для українців питань, у ньому - живий відгомін політичних подій у Галичині кінця ХІХ - початку ХХ ст., зокрема, виборів до парламенту та сейму, широкого просвітницького руху. Є згадки про страйк 1902 р., студентські виступи у Львові, вбивство намісника цісаря в Галичині тощо. А фабулу роману складає доля родини отця Кульчицького.



Кл.слова:
українська література -- проза

   Тип видання:   художня література   
19.
 


Абрамов, Ф. А.
Безотцовщина [Електронний ресурс] / Ф. А. Абрамов. - М. : Детская литература, 1990. - 11 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Грибово – единственное место по Черемшанке, где не держится комар. Высокий, широко расползшийся холм, как шляпа гриба-великана, поднимается над зелеными лугами. В погожие страдные дни там пикнет трава от жары, а с тонких говорливых осинок, угнездившихся по скатам холма, все лето не сходит загар. По вечерам же с лугов тянут сквозняки. Словом, как ни хитри комар, а зацепиться тут не за что. Именно поэтому, выбирая место для новой избы на здешнем покосе, облюбовали Грибово. Изба, сложенная из крепкого, все еще сочащегося слезой сосняка, получилась добротная, просторная. Только на одних нарах, опоясывающих стены, может разместиться десятка полтора людей, а если еще застлать пол сеном, то живи хоть всем колхозом.



Кл.слова:
сучасна література -- проза

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Богоявленский, О. И.
Опрокидывающиеся солитоны: нелинейные интегрируемые уравнения [Електронний ресурс] / О. И. Богоявленский. - М. : Наука, 1991. - 320 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Посвящена теории нелинейных интегрируемых уравнений для функций, зависящих от трех и более переменных, обладающих солитонными решениями нового тина — опрокидывающимися солитонами. Найдена новая алгебраическая конструкция интегрируемых уравнений, имеющих аттракторы в фазовом пространстве расширяющая известную конструкцию Лакса. Исследованы интегрируемые случаи динамики твердого тела в ньютоновских гравитационных полях и интегрируемые случаи уравнений Эйлера, на конечномерных коалгебрах Ли. Построенные нелинейные интегрируемые уравнения и динамические системы имеют применение в гидродинамике, физике плазмы и динамике твердого тела. Для научных работников, математиков, специалистов в области нелинейных уравнений. Доступна студентам старших курсов соответствующих специальностей.



Кл.слова:
нелінійне рівняння -- рівняння Ейлера
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського