Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (11)Автореферати дисертацій (1360)Реферативна база даних (7067)Книжкові видання та компакт-диски (226)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=МОРАЛЬНІ$<.>+<.>K=УЯВЛЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 123
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.

Житецкий, П.
Очерк звуковой истории малорусского наречия [Електронний ресурс] / П. Житецкий. - Киев : Университетская типографія, 1876. - 376 с.

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Очерк звуковой истории малорусского наречия можна назвати першою ґрунтовною роботою П. Житецького. Цією працею він започаткував системне вивчення історичної фонетики української мови, здійснивши повний і систематичний опис фонетичної системи на основі давніх писемних пам’яток і живого діалектного мовлення. У цій праці він здійснив спробу з’ясувати походження і статус малоруського наріччя (тобто, української мови) за допомогою історичного методу. У межах свого дослідження Житецький розглядає історію розвитку вокалічної системи української мови, піднімає питання виникнення звука і, виводячи його з давніх о та е, зосереджує увагу на системі українського консонантизму, зупиняючись зокрема на характеристиці явища скупчення приголосних, на той час абсолютно не аналізоване. Важливим є також встановлення стійких тенденцій до рівноваги голосних і приголосних, акцентування наявності компенсаційних відношень між голосними і приголосними звуками. Це була фактично перша в українському мовознавстві праця, в якій звукові явища української мови розглядалися не відокремлено, а у внутрішньому зв’язку й історичній послідовності. Як додаток до своєї праці Житецький подав зразки писемної української мови XIV-XVII ст. і говірок української мови, доповнивши їх окремими характеристиками діалектів. Водночас серед недоліків праці треба назвати дещо застарілі уявлення про індоєвропейську та праслов’янську мови, часткове змішування мовних рівнів, зокрема фонетики й морфології тощо. Попри це концепція Житецького про зв’язок вокалізму й консонантизму зберегла актуальність у порівняльно-історичному мовознавстві ХХ ст., давши поштовх до виділення вокалічного і консонантного типів слов’янських мов, а диференційні фонетичні ознаки української мови, виділені Житецьким, лишаються валідними й досі.



Кл.слова:
мова -- фонетика -- історія

   Тип видання:   наукове видання      хрестоматія   
2.

Драгоманов, Михайло Петрович.
Нові українські пісні про громадські справи (1764–1880) [Електронний ресурс] / М. Драгоманов. - 2-ге вид.. - К. : Криниця, 1918. - 154 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Даний матеріал є своєрідною історією України періоду 1764-1880 рр. Вона розглядається на прикладі українських народних пісень, які дають чітке уявлення про те, чим жили тогочасні українці, що їх турбувало, до чого вони прагнули. Ці пісенні твори розкривають ставлення українців до суспільства і стосунків всередині нього, їх сприйняття тогочасної політичної ситуації. У праці також міститься стаття, присвячена історії видання даного матеріалу.



Кл.слова:
український фольклор -- народна пісня

   Тип видання:   художня література   
3.

Діккенс, Чарльз.
Тяжкі часи [Електронний ресурс] / Чарльз Діккенс. - Київ : Дніпро, 1970. - 302 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 7)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У «Тяжких часах», одному з найгостріших соціальних романів 50-х років минулого сторіччя, Діккенс виступає вже не глядачем і навіть не актором, а грізним суддею, що карає безжальним гротеском англійську буржуазію й породжені нею потворні форми життя. Це й визначає загальну тональність роману. Моделюючи моральні контрасти, породжені суперечністю між бідністю й багатством, Діккенс у «Тяжких часах» насичує це звичайне для всіх його романів протиріччя глибоким соціальним змістом, овіяним диханням епохи. Через те в центрі роману й стоїть насамперед конфлікт між працею й капіталом. Саме на цю якісно нову рису звернув увагу ще М. Г. Чернишевський: «Тяжкий переворот відбувається на Заході; у Франції він пройшов уже кілька повільних болісних криз; хто хоче переконатися, що те саме діється і в Англії, може прочитати хоч би Діккенсові «Тяжкі часи». коли не хоче читати монографій про чартизм



Кл.слова:
соціальний роман -- англійська література

   Тип видання:   дисертація   
4.

Прокопчук, Вячеслав Саввич.
Морфогенез эндемического зоба [Електронний ресурс] : дис. ... доктора мед. наук : 14.00.15 / В. С. Прокопчук ; Черновицкий государственный медицинский институт. - Черновцы : [б. в.], 1979. - 440 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 48.38 Мб


Основні наукові доробки дослідника присвячені патології щитоподібної залози, серця, судин та пухлинам. Його кандидатська (1965 р.) і докторська (1979 р.) дисертації суттєво посприяли ліквідації Прикарпатського вогнища ендемічного зобу. Він описав тканинну структурно-функціональну одиницю міокарда – віртуальний міокардон, що докорінно змінив уявлення про функцію міокарда. Відкриття професором явища локальної імунної толерантності пояснило, яким чином злоякісні клітини уникають імунного нагляду, виживають та утворюють пухлину. Учений запропонував оригінальну математичну модель морфогенезу пухлинних вузлів, яка описується числами ряду Фібоначчі, а також нову „унітарну” теорію атеросклерозу, описав невідому нозологічну форму – „контузію печінки”, переглянув гістофізіологію голосоутворення і створив нову аеродинамічну теорію голосу. Він висловив думку про те, що „чернівецька хвороба” (1988 р.) була епідемією стертої форми скарлатини з алопеційним синдромом. Крім того, дослідник з’ясував, що підґрунтям неспецифічних проявів будь-якого хворобливого стану є загальний дистрофічний процес, в основі якого лежить дефіцит енергії.



Кл.слова:
ендокринологія -- патологічна анатомія -- фетальні аденоми -- проліферація

   Тип видання:   монографія   
5.
 


Хлобыстина, М. Д.
Говорящие камни [Електронний ресурс] : сибирские мифы и археология / М. Д. Хлобыстина. - Новосибирск : Наука, 1987. - 127 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга посвящена вопросам традиционной духовной культуры коренных народов Сибири. Оригинальность сибирских мифов и фольклора, их типологическое единство с мифологическим творчеством народов других регионов земного шара показаны на широком фактическом материале. Прослеживается связь сибирских мифов, легенд, преданий и архаического изобразительного искусства. Предлагается реконструкция некоторых древних памятников.



Кл.слова:
міфологічні уявлення -- археологія -- фетишизм -- шаманізм

   Тип видання:   хрестоматія   
6.

Боровиковский, А.
Женская доля по малороссийским песням [Електронний ресурс] / А. Боровиковский. - СПб. : Тип. А. С. Суворина, 1989. - 64 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга є збіркою українських народних пісень, в яких йдеться про жіночу долю. Книга поділена на дві частини. Перша частина присвячена пісням про кохання, друга — пісням про заміжжя. Аналізується поетична складова пісень, використані поетичні засоби, ліричні образи і т. ін. На основі народних творів визначаються моральні норми українців, їх звичаї, традиції, вірування тощо.



Кл.слова:
українська пісня -- народна пісня

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.
 


Діброва, С. С.
Голод 1932-1933 років на Україні [Електронний ресурс] : очима істориків, мовою документів / С. С. Діброва, М. І. Панчук, С. В. Кульчицький. - К. : Політична література, 1990. - 437 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник присвячений одній з найбільш драматичних і закритих сторінок історії українського народу - голодові 1932-1933 рр. Вперше обнародувані унікальні, щойно розсекречені архівні матеріали, які відбивають справжні причини, хронологічний перебіг та наслідки трагедії. У статтях вчених висвітлюються соціально-економічні та моральні аспекти здійснення в республіці сталінської політики колективізації та хлібозаготівель, яка стала безпосередньо причиною продовольчих труднощів, а потім страхітливого голоду. Книга розрахована на всіх, хто цікавиться вітчизняною історією.



Кл.слова:
голодомор -- етноцид -- злочини проти людства

   Тип видання:   хрестоматія   
8.


Міфи Давньої Індії [Електронний ресурс] / упоряд. С. І. Наливайко. - К. : Веселка, 1992. - 199 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До збірки увійшли найпопулярніші міфи Індостану, серед яких "Хитрість бога Індри", "Рама і Сіта", "Слоноголовий Ганеша", "Цар, яструб і голубка" та багато інших, що дають змогу отримати широке уявлення про життя, звичаї та формування світогляду і віруваннь жителів Давньої Індії.



Кл.слова:
міфологія -- бог

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
9.

Свамі Вішнудевананда
Повна ілюстрована книга з йоги [Електронний ресурс] : пер. з англ. Є. Грицяка / Свамі Вішнудевананда. - К. : Здоров'я, 1992. - 236 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі висвітлено теорію і практику йоґи. Викладено йогівські уявлення про Дух, матерію і людину, еволюційний процес. Описано основні елементи йогівської культури, до складу якої входять моральні принципи, природне харчування, очисні процедури, дихальні та фізичні вправи (пранаями й асана), психотренінг. Наведено тренувальні таблиці для тих, хто бажає займатись за системою йоґи. Вони складені з урахуванням віку, стану здоров’я та тренованості індивідуума. Для широкого кола читачів.



Кл.слова:
фізична культура -- гімнастика -- духовні практики

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.

Виргинский, В. С.
Очерки истории науки и техники с древнейших времен до середины XV века [Електронний ресурс] / В. С. Виргинский, В. Ф. Хотеенков. - Москва : Просвещение, 1993. - 288 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Это третья книга в цикле изданий по истории науки и техники, в рамках которого вышли в 1984 г. «Очерки истории науки и техники XVI–XIX веков» и в 1989 г. «Очерки истории науки и техники. 1870–1917 гг. » В. С. Виргинского и В. Ф. Хотеенкова. Авторы этого издания рассказывают о зарождении человеческих знаний об окружающем мире, возникновении первых научных и технических представлений, о развитии науки и техники в период рабовладения и феодализма.



Кл.слова:
розвиток наук -- історичні технології -- наукові уявлення -- античність -- середньовіччя

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Гельвецій, Клод Адріан.
Про людину, її розумові здібності та її виховання [Електронний ресурс] : пер. з фр. / Клод Адріан Гельвецій. - К. : Основи, 1994. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В одній із чільних праць визначного французького філософа, просвітителя й матеріаліста XVIII ст. Клода Адріана Гельвеція (1715-1771) стверджується ідея природної і політичної рівності людей, залежності їхніх моральних понять і вчинків від соціальних умов. Ця праця стала одним із найяскравіших ідеологічних обґрунтувань заміни феодального ладу капіталістичним. Переклад здійснив і вперше видав 1932 року видатний український прозаїк Валер’ян Підмогильний.



Кл.слова:
моральність -- розумовий розвиток -- людська поведінка

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Häyry, M.
Liberal utilitarianism and applied ethics [Electronic resource] / M. Häyry. - London : Routledge, 1994. - 205 p.
Переклад назви: Ліберальний уталітаризм та прикладна етика

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Liberal Utilitarianism and Applied Ethics" explores the foundations of early utilitarianism as well as the theoretical basis of social ethics and policy in modern Western welfare states. Matti Hayry shows how philosophers have misunderstood the very nature of utilitarianism since the turn of the 19th century and identifies the resulting problems in contemporary utilitarianism. Hayry argues that when the classical utilitarian principles of happiness, hedonism and impartiality are combined, the ensuing ethical theory may demand that we act immorally or unjustly. This is because the scope of the utilitarian theory has been extended too far. Hayry develops a more limited utilitarian theory based on the ethos of early British universal altruism. He argues that a limited version of liberal utilitarianism and the methods of applied ethics should be employed to define our moral duties and rights. This is an important book in current discussions on social ethics and policy. Hayry's accomplished defense of utilitarian morality is certain to provoke debate.



Кл.слова:
моральність -- соціальна етика

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
13.

Бородай, Ю. М.
От фантазии к реальности (происхождение нравственности) [Електронний ресурс] / Ю. М. Бородай. - М. : ИФ РАН, 1995. - 297 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге излагается оригинальная концепция антропогенеза: происхождения первичных религиозно-культовых форм сознания, целесообразной деятельности, на первых порах по преимуществу ритуально-магической, и архаичных человеческих общностей, основанных на строжайшем запрете эротических проявлений внутри первичной материнской родовой группы - тотема.



Кл.слова:
свідомість -- моральність -- інстинкт

   Тип видання:   зб. статей   
14.

Осташко, Т.
Вячеслав Липинський: з епістолярної спадщини: листи ло Д. Дорошенка, І. Кревецького, Р. Метика, О. Назарука, С. Шелухіна [Електронний ресурс] / Т. Осташко, Ю. Терещенко. - К. : [б. в.], 1996. - 200 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У розмаїтому творчому доробку визначного історика, політика і мислителя В'ячеслава Липинського важливе місце займають його листи до відомих українських діячів. Пропонований збірник вміщує невідомі досі листи до Р. Метика, І. Кревецького, Д. Дорошенка, О. Назарука і С. Шелухіна, які розширюють наші уявлення про Липинського як дипломата під час перебування на посаді посла Української Держави у Відні, його активну політичну і літературну діяльність як ідеолога і лідера Українського союзу хліборобів-державників.



Кл.слова:
історична пам'ятка

   Тип видання:   навчальний посібник   
15.

Луиза фон Франц, Мария.
Алхимия [Електронний ресурс] : введение в символизм и психологию / Мария Луиза фон Франц. - СПб. : Б. С. К., 1997. - 294 с.. - (Библиотека аналитической психологии)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга представляет собой цикл лекций д-ра Марии-Луизы фон Франц, всемирно признанного специалиста в области психологии алхимии, прочитанных студентам института Юнга в Цюрихе в 1959 году. Автор живо и увлекательно повествует о вопросах материи и духа, науки и религии, реальности и проекции. Книга рассказывает о психологических мотивах средневековой алхимической культуры и вводит читателя в образный мир алхимии и самого «изготовителя» философского камня. Книга рассчитана не только на психологов и специалистов в гуманитарной сфере, но и на самый широкий круг читателей, интересующихся вечными загадками человеческого бытия.



Кл.слова:
алхімія -- квазінаукові уявлення -- середньовічна культура

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Яковенко, Н.
Нарис історії України з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст. [Електронний ресурс] / Н. Яковенко. - К. : Генеза, 1997. - 380 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Мета автора цього нарису – звернути увагу на ті аспекти минулого, які ні для народницької, ні для державницької історіографій на мали ваги, а тим часом без їх витлумачення годі сподіватися, що стара Україна "скаже" правду про себе нашому сучасникові. Маю на увазі передовсім спробу звести історію з п'єдесталу науки про суспільство до рангу науки про людину в суспільстві. Суспільство, як і кожна структурована система, варте дослідницького інтересу, проте ключ до розуміння принципів його функціонування не може бути ні універсальним, ні наперед постульованим, бо система, утворювана "людским матеріалом", реалізує себе лише через конкретні – завжди різні в часі й просторі – вчинки людей. Тому спеціальна увага в цьому нарисі буде надана людині – колу її прав і обов'язків, способам (і причинам) групування в колективи, стереотипам поведінки та механізмові оновлення останніх у моменти зміни ціннісних орієнтацій, усталеним уявленням про справедливу владу і особистий обов'язок, про морально дозволене і про табуйоване, про ставлення до "своїх" і "чужих" тощо. На більш загальному рівні, відмовившись від звичних історіографічних образів "сусіда-загарбника", "підступного єзуїта" чи свого "запроданця", автор спробував пояснити ряд кризових смуг в історії України через призму глибинних внутрішніх перемін у згаданій системі стереотипних цінностей.



Кл.слова:
історія -- минуле -- аспект -- розвиток

   Тип видання:   методичний посібник   
17.

Литвиненко, Г. М.
Збірник завдань для екзамену з математики на атестат про середню освіту [Електронний ресурс] : у 2 т. / Г. М. Литвиненко. - Л. : Видавництво науково-технічної літератури, 1997

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Алгебра та початки аналізу. - 95 с.

Ч. 2 : Геометрія. - 79 с.


Збірник екзаменаційних завдань з математики складається з двох частин: "Алгебра та початки аналізу" і "Геометрія". Вони складені з урахуванням результатів експерименту на випускних іспитах на атестат про середню освіту в школах, ліцеях та гімназіях Донецької області. Мета посібників — створення різнорівневих збірників задач і вправ для письмового екзамену з математики за курс старшої школи, вдосконалення рейтингової системи оцінювання та апробація шкали переведення кількості набраних учнями балів у діючу чотирьохбальну систему. Крім цього, пропоновані збірники дають уявлення про зміст і вимоги до математичної підготовки учнів на різних рівнях у відповідності з проектами концепції та державного стандарту шкільної математичної освіти. Зміст завдань охоплює програмний матеріал за курс середньої школи. Кожний збірник складається з розділів і параграфів, які містять задачі трьох рівнів складності: обов’язкового (мінімального), підвищеного та поглибленого. Складність екзаменаційних завдань визначається, як правило, кількістю логічних кроків, які повинен виконати учень у процесі їх розв’язування. I. Обов’язковий рівень містить задачі та вправи, в основному, репродуктивного характеру на 2-3 логічних кроки, представлені у формі тестів. Для їх розв’язання учням достатньо знати правила, означення, формули, теореми та ознаки, передбачені навчальними програмами, а також вміти виконувати найпростіші тотожні перетворення, спрощення та обчислення. II. Підвищений рівень містить завдання на 4-6 логічних кроки, розв’язання яких вимагає від випускника творчого застосування одержаних знань з достатньо повним і строгим обгрунтуванням ходу розв’язку. III. Поглиблений рівень — це, як правило, задачі та вправи, розв’язання яких вимагає вміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях, застосовувати оригінальні та штучні прийоми, глибини та строгості суджень, характерних для тих, хто вивчає шкільний курс математики на поглибленому рівні.



Кл.слова:
задача -- пряма -- графік -- графічний розв'язок

   Тип видання:   навчальний посібник   
18.

Ковтуненко, В. О.
Лікарські засоби з дією на центральну нервову систему [Електронний ресурс] / В. О. Ковтуненко. - К. ; Ірпінь : Перун, 1997. - 464 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику читачеві пропонуються сучасні ідеї щодо співвідношення між будовою речовин - лікарських препаратів та їхньою фармакологічною дією, висвітлюється великий за обсягом фактичний матеріал з цього питання. Не лише фахівцеві, а й будь-якій освіченій людині слід мати уявлення про хімію речовин, що вводяться в організм чи функціонують у ньому. Вживання лікарських засобів, на жаль, - це наше повсякденне життя, і для того, щоб розуміти їхню дію, треба мати певні знання. Цей посібник - нове слово у фармацевтичній хімії та фармакології. Він однаково буде корисним студентам, вченим та практикам, що працюють у такій галузі, як синтез нових хімічних сполук з потенційною біологічною активністю, так і тим, хто спеціалізується в галузі факмацевтики і фармакології.



Кл.слова:
медицина -- фармакологія -- ліки

   Тип видання:   наукове видання   
19.
 


Эрделевский, А. М.
Моральный вред и компенсация за страдания [Електронний ресурс] : научно-практическое пособие / А. М. Эрделевский. - М. : Век, 1998. - 188 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Предлагаемая вниманию читателей книга посвящена комплексному рассмотрению проблем, связанных с применением нового способа защиты гражданских прав — компенсации морального вреда. Приводятся разработанные автором формула и таблица для расчета размера компенсации, которые уже находят применение в судебной практике. Рассмотрены вопросы компенсации в разнообразных случаях нарушений личных неимущественных прав и благ, раз- работаны образцы исковых заявлений, дана подборка законодательства о компенсации морального вреда. В книге проведен широкий обзор и дан подробный комментарий судебных решений по искам, связанным с компенсацией морального вреда. Впервые проведено исследование законодательства и судебной практики Англии и США в этой области. Для судей и других юристов-практиков, преподавателей, аспирантов и студентов юридических вузов, а также всех тех читателей, которые хотели бы самостоятельно защитить свои интересы в суде.



Кл.слова:
юриспруденція -- законодавство -- відшкодування -- моральні збитки

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Науки про Землю   
20.

Романчук, С. П.
Історичне ландшафтознавство: теоретико-методологічні засади та методика антропогенно-ландшафтних реконструкцій давнього природокористування [Електронний ресурс] : монографія / С. П. Романчук ; Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. - Київ : [б. в.], 1998. - 146 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії висвітлено сучасні уявлення про завдання і місіте історичного ландшафтознавства в системі географічних наук, його розвиток (переважно в Україні), теоретичні положення та методологічні засади. Головну увагу приділено методиці антропогенно-ландшафтних реконструкцій недокументованого періоду давнього природокористування. Наведено приклади історико-ландшафтного регіонального аналізу та застосування його результатів при вирішенні наукових та прикладних питань сучасної географії, охорони та раціонального використання навколишнього середовища. Для географів, археологів, істориків, краєзнавців і фахівців з охорони довкілля, студентів географічних та історичних факультетів.



Кл.слова:
географічні дослідження -- ландшафтознавство -- природокористування
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського