Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Автореферати дисертацій (489)Реферативна база даних (2975)Книжкові видання та компакт-диски (970)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОБУТОВ$<.>+<.>K=РЕАЛІЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 107
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   хрестоматія   
1.

Коцюбинський, М. М.
В путах шайтана і иньші оповідання [Електронний ресурс] / М. М. Коцюбинський. - Л. : Українсько-Руська видавнича спілка, 1899. - 156 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Оповідання М. Коцюбинського «В путах шайтана» (1899) в багатьох своїх аспектах традиційне – тут вельми ретельно, з мальовничою етнографічною колоритністю, часом навіть з виразними натуралістичними подробицями відтворено побутові картини кримськотатарського приморського села наприкінці ХІХ століття. Етнографічна достовірність, виразність портретних та пейзажних штрихів не означена безпосередньо оповідачем, голос якого важливий, але вкрай ненав’язливий і ніби відсунутий на другий план, а подається крізь призму внутрішнього сприйняття персонажів, насамперед кримськотатарської дівчини Емене. Емене сягнула того віку, коли треба думати про заміжжя. Відтак згідно зі своїм статусом вона повинна, коли не зайнята роботою, сидіти вдома й не виходити за межі двору, а коли раптом має з’явитися гість чоловічої статі, про що звичайно сповіщає спеціальний вхідний дзвоник. зникати у своїй кімнаті чи принаймні, як доводиться потрапляти гостеві на очі (як-от при частуванні), запинатися чадрою. Необхідність дотримуватися суворих традиційних приписів та природні для юного віку поривання (цікавість до навколишнього світу, потреба в спілкуванні, мрійливість) вступають у конфлікт, який становить основу тієї емоційної напруги, яка надає епічному письму М. Коцюбинського і глибокої драматичної тривожності, і зворушливої ліричної схвильованості.



Кл.слова:
література

   Тип видання:   хрестоматія   
2.

Грушевська, К.
Українські народні думи [Електронний ресурс] : в 2 т. / К. Грушевська. - К. : Державне видавництво України, 1927-1931

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1927. - 400 с.

Т. 2. - 1931. - 348 с.


Публікація складається з двох частин. Перша містить історичний нарис, присвячений збиранню дум та видавничому процесу в ХІХ і на початку ХХ століття. Історичний матеріал поданий в хронологічному порядку і поділений на тематичні розділи (перше видання, “Історичні пісні” Антоновича і Драгоманова, останнє десятиліття тощо). Друга частина публікації містить власне тексти дум. Але характерною особливістю є те, що думи подаються групами, по декілька текстів на одну тему (напр., декілька варіантів думи про Самійла Кішку), аби мати змогу зробити певний порівняльний аналіз. Друге видання є завершальним томом “Українських народних дум”. У нього ввійшли всі відомі на той час твори. При цьому не розглядаються так звані кобзарські пародії (жартівливі пісні у формі дум) і інтелігентські підробки, які були поширені під виглядом народних творів. Книга розділена на тематичні розділи, такі як “Думи про лицарство”, “думи про Хмельниччину”, “Думи побутові” тощо.



Кл.слова:
історична пісня -- фольклор

   Тип видання:   життєпис   
3.

Саксаганський, П.
По шляху життя [Електронний ресурс] / П. Саксаганський. - Х. : Державне літературне вид-во, 1935. - 234 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пана́с Ка́рпович Саксага́нський (справжнє прізвище — Тобілевич; *15(27) травня 1859, с. Кам'яно-Костувате на Херсонщині, тепер Миколаївська область— †17 вересня 1940) — визначний український актор, режисер, драматург і педагог школи М. Кропивницького, корифей українського побутового театру.



Кл.слова:
драматург -- актор

   Тип видання:   зб. статей   
4.


Проти формалізму, натуралізму і спрощенства в мистецтві [Електронний ресурс] / ред. Ф. Гаєвський. - К. : Мистецтво, 1936. - 136 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Метою видавництва “Мистецтво”, яке опублікувало цю збірку провідних статей з газет “Правда”, “Комуніст”, “Комсомольская правда”, “Вісті” та “Кіно” було допомогти всім робітникам культурного фронту в їх боротьбі за велике мистецтво соціалістичного реалізму. Статті розсортовані по тематичних розділах, таких як музика, архітектура, кіно, театр, образотворче мистецтво і містять здебільшого критичні відгуки про тогочасні витвори мистецтва, які не відповідають канонам соціалістичного реалізму.



Кл.слова:
мистецтвознавство -- історія мистецтва

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Зеров, М.
Нове українське письменство [Електронний ресурс] : історичний нарис / М. Зеров. - Мюнхен : Інститут літератури, 1960

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1. - 1960. - 316 с.


Перший випуск історичного нарису «Нове українське письменство» вийшов з друку 1924 року в Києві, як публікація видавництва «Слово». М. Зеров присвятив його добі Котляревського-Квітки. Другий випуск, як заповів автор у своїй передмові, мав охопити добу романтизму та початки реалізму. В третьому випуску М. Зеров планував зайнятися дальшим розвитком реалізму та модерними течіями, і виклад мав закінчитися «на самім порозі сучасности». Але випуски другий і третій не появились. Проте свій намір дати повний огляд нової української літератури М. Зеров здійснив пізніше. Цей огляд являє собою курс його лекцій, читаних у Київськім Інституті Народньої Освіти в другій половині 20-тих років.



Кл.слова:
літературознавство -- модернізм

   Тип видання:   художня література   
6.
 


Эндо, Сюсаку.
Супружеская жизнь [Електронний ресурс] : пер. с яп. / Сюсаку Эндо. - М. : Прогресс, 1965. - 162 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Повесть «Супружеская жизнь» написана в 1962 году. Это повесть о высоком предназначении семьи в человеческом обществе. Как бы ни было тяжело людям, какие бы испытания ни выпали им на долю, они должны пронести через всю жизнь облагораживающую человека любовь, должны остаться верными своему чувству, а следовательно, и себе. Только прочная семья, основанная на взаимном уважении, может воспитать высокие человеческие качества, сделать человека добрым и помочь ему найти своё место в жизни. Повесть состоит из нескольких отдельных новелл, но все они объединены одной темой, и не случайно, что в конце повести все герои новелл сходятся на свадьбе юноши и девушки, которым посвящена новелла «Прелюдия».



Кл.слова:
сучасна література -- японська література -- реалізм

   Тип видання:   словник   
7.


Словник власних імен людей (українсько-російський і російсько-український) [Електронний ресурс] : IMG. : Step1. : Step2CS. : Step2CK. Step3. : Match / Академія наук Української РСР, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні ; уклад.: С. П. Левченко, Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-е вид., перероб. і доп.. - К. : Наукова думка, 1967. - 114 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник містить найбільш поширені на території України власні імена людей. Він повинен сприяти встановленню й закріпленню певних норм у написанні власних імен людей в офіційному та розмовно-побутовому вжитку.



Кл.слова:
ділове мовлення -- юридичне мовлення

   Тип видання:   художня література   
8.

Нечуй-Левицький, І.
Микола Джеря [Електронний ресурс] / І. Нечуй-Левицький. - К. : Веселка, 1974. - 150 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Одним з найвідоміших творів Івана Нечуя-Левицького є повість «Микола Джеря», у якій письменник передав мрії, думки і сподівання кріпаків. Заслуга Нечуя-Левицького полягає в тому, що він показав основний конфлікт того часу - протистояння між кріпаками і панами. Повість відзначається яскравістю характерів, письменник ніби пензлем зображує розгорнуті мальовничі краєвиди. У творі відтворено широкі простори різних частин Російської імперії, різних людей, різні форми виробництва. Письменник побачив ті нові форми визиску, яких ще не помічали його попередники. Реалізм його набув нових якостей. Нечуй-Левицький був новатором у вирішенні теми бунтарства. Ніхто ні в українській, ні в російській літературі не відобразив так послідовно і яскраво бунтаря-селянина, який не лише піднявся проти поміщика-кріпосника, а й протестував проти антинародних законів, що принесла з собою так звана «воля».



Кл.слова:
українська література -- класична література -- кріпацтво -- селянство

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Зеров, Микола.
Лекції з історії української літератури (1798-1870) [Електронний ресурс] / М. Зеров ; Канадський інститут українських студій. - Торонто : Мозаїка, 1977. - 272 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
українська література -- романтизм -- реалізм

   Тип видання:   художня література   
10.
 


Коцюбинський, Михайло Михайлович.
Дорогою ціною [Електронний ресурс] : збірка оповідань / Михайло Михайлович Коцюбинський. - К. : Веселка, 1979. - 68 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До цієї збірки видатного українського письменника-демократа М. Коцюбинського увійшли найкращі твори для дітей. Його повісті й оповідання, пройняті палким протестом проти кріпосницької деспотії та самовідданою любов'ю до народу; кликали до боротьби, таврували царський режим, возвеличували борців, висміювали жалюгідних боягузів і міщан.



Кл.слова:
реалізм -- українська література -- класична література

   Тип видання:   художня література   
11.

Свідницький, Анатолій.
Роман. Оповідання. Нариси [Електронний ресурс] / А. Свідницький. - К. : Наукова думка, 1985. - 576 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У потоці українського літературного життя кінця 50—60-х років XIX ст. яскраво виділяється творча індивідуальність Анатолія Свидницького. Жвава, енергійна натура, людина всебічно обдарована від природи, Свидницький тягнувся до живого діла, прагнув конкретними справами реалізовувати програму діячів революційної демократії в галузі народної освіти, в піднесенні ролі художнього слова як активного знаряддя виховання мас. Типовий для свого часу письменник-різночинець, Свидницький намагався порушувати злободенні соціальні питання в творах різних жанрів — піснях, фольклорно-етнографічних нарисах, оповіданнях, йому належить пальма першості і в створенні українського реалістичного роману з виразним соціальним спрямуванням. На жаль, тяжкі умови, в яких доводилося працювати діячам демократичної культури, постійні переслідування з боку царських властей, цензурні утиски, побутова невлаштованість, підірване замолоду здоров’я не дали можливості розквітнути яскравому талантові Свидницького, передчасно обірвали саме життя письменника. За життя не побачив світу його найкращий твір — роман «Люборацькі». Мав рацію І. Франко, коли з глибоким смутком писав, що автор цього роману належав до тих талановитих, але нещасливих людей, котрі, сковані ланцюгами соціальної неволі, не змогли прикласти «до діла те знання, яке вони в житті здобули, ані ту щиру любов, котрою душа їх горіла в найкращих хвилях життя» Однак історія поставила все на свої місця. Твори Свидницького, наснажені щирим вболіванням за долю простої людини, пройняті гострим осудом і кріпосницької, і буржуазної дійсності, позначені неповторними прикметами самобутнього таланту їх автора, витримали іспит часу. Великий Жовтень, поклавши початок новій ері в історії людства, наблизив явища прогресивного мистецтва до найширших мас трудівників. Сьогодні поряд з багатьма визначними явищами світової літератури в активі радянського читача перебуває і роман Свидницького «Люборацькі» як одна з яскравих художніх пам’яток середини XIX ст.



Кл.слова:
українська література -- проза -- новелістика

   Тип видання:   монографія   
12.


Соціально-побутові пісні [Електронний ресурс] / відп. ред. І.П. Березовський. - К. : Дніпро, 1985. - 331 с.. - (Б-ка укр. усної народної творчості)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книгу вошли избранные украинские народные песни социально-бытового характера – казачьи, чумацкие, рекрутские, бурлацкие и др.



Кл.слова:
фольклор -- етнографія -- мистецтво

   Тип видання:   художня література   
13.

Нечуй-Левицький, Іван.
Твори [Електронний ресурс] : в 2 т. / І. Нечуй-Левицький. - К. : Наукова думка, 1985-1986

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Повісті та оповідання. П'єса. - 1985. - 640 с.

Т. 2 : Повісті та оповідання. - 1986. - 640 с.


І. Нечуй-Левицький значно поширив естетичні обрії української літератури. Він збагатив її новими жанрами та образними засобами. Серед його творів — короткі оповідання, нариси, великі повісті й романи (іноді свої романи-хроніки письменник за звичкою називає теж «повістями»), побутові комедії, історичні драми, літературно-критичні й публіцистичні статті, театральні рецензії, художньо-етнографічні, історичні та мовознавчі праці. У творах малих жанрів письменник блискуче розвиває традиційну оповідну манеру, надаючи їй простоти, природності й влучності образних характеристик. У повістях і романах Нечуй-Левицький здійснює перехід від монологу-оповіді до об’єктивно-розповідної манери повіствування, відкриваючи тим самим простір для широких описів природи й інтер’єру, для ліричних і філософських відступів, словом, для поширення можливостей художнього відображення складного й мінливого об’єктивного світу. Письменник також щедро використав мовні багатства фольклору та живої розмовної мови українського селянства. Це сприяло мальовничості й виразності його художнього слова. Таким чином, І. Нечуй-Левицький виступив як письменник-новатор, чудовий знавець дійсності, що поширив межі українського реалізму і вторував шлях наступним письменницьким поколінням.



Кл.слова:
українська література -- побутовий реалізм -- етнографізм

   Тип видання:   словник   
14.

Гринчишин, Дмитрий Григорьевич.
Словник паронімів української мови [Електронний ресурс] / Д. Г. Гринчишин, О. А. Сербенська. - К. : Радянська школа, 1986. - 222 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник є досвідом в українській лексикографії опису паронімів - близьких за звучанням, але різним за значенням слів, головним чином тих, що найчастіше використовуються у шкільних підручниках, у науково-популярних книжках, публіцистиці, засобах масової інформації, художній літературі, побутовому мовленні.



Кл.слова:
омонім -- лексичне значення

   Тип видання:   художня література   
15.

Б'єрнсон, Б'єрнстьєрне.
Небезпечне сватання [Електронний ресурс] : оповідання : пер. з норв. / Б. Б'єрнсон. - К. : Дніпро, 1986. - 343 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


идатний норвезький письменник (1832-1910) розповідає про життя і працю норвезьких селян - сильних людей, які за зовнішньою суворістю ховають глибокі, ніжні почуття, про те, як сила чистого кохання допомагає перемагати всі труднощі на шляху до щастя.



Кл.слова:
норвезька література -- реалізм -- новелістика

   Тип видання:   методичний посібник   
16.

Юдин, А. М.
Химия для вас [Електронний ресурс] : 3 изд., стереотипное / А. М. Юдин, В. Н. Сучков, Ю. А. Коростелин. - М. : Химия, 1986. - 192 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге (предыдущее издание вышло в 1984 г.) приводятся подробные сведения о товарах бытовой химии, выпускаемых нашей промышленностью. Среди них - средства для стирки белья и мытья посуды, для ухода за мебелью и полом, химические средства защиты растений и минеральные удобрения и т.д. Большое внимание уделено способам применения этих препаратов и технике безопасности при работе с ними. Книга предназначена для широкого круга читателей.



Кл.слова:
трави -- побутова хімія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.

Наливайко, Д. С.
Спільність і своєрідність: українська література в контексті європейського літературного процесу [Електронний ресурс] / Д. С. Наливайко. - К. : Дніпро, 1988. - 400 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці висвітлюються питання розвитку української літератури в контексті європейського процесу від середньовіччя до сучасності. Нариси, що її складають, відтворюють значні етапи ідейно-естетичного руху як української, так і інших літератур — Відродження, бароко, романтизм, критичний реалізм XIX ст. та соціальний реалізм.



Кл.слова:
літературний процес -- літературні напрямки -- компаративістика

   Тип видання:   навчальний посібник   
18.

Осин, И. Л.
Устройство и производство электрических машин малой мощности [Електронний ресурс] : учеб. пособие для СПТУ / И. Л. Осин, М. В. Антонов. - М. : Высшая школа, 1988. - 215 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге рассмотрены основные конструкции электрических машин малой мощности; силовых, исполнительных, информационных. Описан принцип действия микромашин, применяемых в бытовой технике и автоматических устройствах. Рассмотрены технологические процессы производства электрических машин малой мощности. Учебное пособие также может быть использовано при профессиональном обучении рабочих на производстве.



Кл.слова:
конструкція -- мікромашина -- побутова техніка

   Тип видання:   підручник   
Категорія: Будівництво   
19.


Машины для городского хозяйства [Електронний ресурс] / Г. Л. Карабан [и др.]. - М. : Машиностроение, 1988. - 272 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Описаны конструкции специальных машин, применяемых в городском хозяйстве для содержания и ремонта дорог, сбора и вывоза твердых и жидких бытовых отходов, технической службы, эксплуатации сетей ливневой и хозяйственной канализации, ухода за зелеными насаждениями. Приведены методы расчета основных параметров и режимов работы этих машин. Изложены сведения, характеризующие технологические особенности работы машин в различных условиях города, рекомендации по наиболее эффективному их использованию. Для инженерно-технических работников, занимающихся конструированием и эксплуатацией коммунальных машин.



Кл.слова:
ремонт доріг -- технічна служба -- побутові відходи

   Тип видання:   науково-популярне видання   
20.
 


Лобановський, Б. Б.
Українське мистецтво другої половини XIX — початку XX ст. [Електронний ресурс] / Б. Б. Лобановський, П. І. Говдя. - К. : Мистецтво, 1989. - 206 с.. - (Нариси з історії українського мистецтва)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці аналізується один із найважливіших періодів розвитку українського мистецтва — починаючи з часів становлення методу критичного реалізму в роботах Т. Г. Шевченка 1850-х років до різноманітних художніх течій початку XX ст., що представлені творчістю О. Мурашка, В. та Ф. Кричевських, О. Новаківського, О. Архипенка. Автори приділяють велику увагу тісним ідейним та творчим зв’язкам українських майстрів-реалістів з російськими художниками-передвижниками. У книжці розглядається розвиток архітектури, скульптури, живопису та графіки.



Кл.слова:
мистецтво -- архітектура -- скульптура -- живопис
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського