Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Автореферати дисертацій (44)Реферативна база даних (208)Книжкові видання та компакт-диски (25)
Пошуковий запит: (<.>K=САМОБУТНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

   Тип видання:   підручник   
1.

Савчук, Б.
Українська етнологія [Електронний ресурс] / Б. Савчук. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2004. - 559 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У виданні викладені теоретичні основи науки про етнос. Розглядається проблема етногенезу, етноніміки та головні етапи формування українського етносу. Висвітлюються особливості етнічної культури, психології, мови, релігії українців, що яскраво засвідчує самобутність.



Кл.слова:
етнос -- культура -- мова

   Тип видання:   монографія   
2.

Офіцинський, Р.
Політичний розвиток Закарпаття у складі Угорщини (1939-1944) [Електронний ресурс] / Р. Офіцинський. - [Б. м. : б. в.]. - 10 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія Романа Офіцинського. Зроблено аналiз базових складникiв полiтико-правової ситуацiї (окупацiя Карпатської України, запровадження регентського комiсарiату, вирiшення підкарпатських проблем у Радi мiнiстрiв Угорщини, нацiонально-культурна полiтика), полiтичної думки i полiтичної дiяльностi суспiльнозначимих для того часу орiєнтацiй - української, проугорської, чехофiльської та комунiстичної, ролі партій та громадських організацій Закарпаття. Ці конкретизовані поняття колоритно відображають самобутність політичного розвитку краю у складі Королівства Угорщина у 1939-1944 роках.



Кл.слова:
Закарпаття -- Угорщина

   Тип видання:   фотоальбом   
Категорія: Релігія   
3.

Колянківський, М.
Дерев’яні церкви в Україні [Електронний ресурс] / М. Колянківський. - Торонто : Ми і світ, 1954. - 48 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання вміщує малюнки й чорно-білі фотографії дерев'яних церков Західної України. У текстовій частині підкреслено самобутність дерев'яного будівництва, його народне коріння і вплив природних умов. Ілюстрації було взято переважно з львівських видань 20–30-х років ХХ ст. Альбом було видано за сприяння М. Колянківського (1912–1985), письменника, літературознавця, мецената, фундатора однієї з найбільших мистецьких галерей «Ми і світ», а також журналу з однойменною назвою (Торонто, Канада).



Кл.слова:
дзвінниця -- каплиця -- архітектура

   Тип видання:   зб. статей   
4.


Кореспонденція Якова Головацького [Електронний ресурс] : в 2 ч.. - Л. : Наук. Товариство ім. Шевченка, 1905

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : в літах 1835-49. - 1905. - 614 с.

Ч. 2 : в літах 1850-62. - 1905. - 766 с.


ГОЛОВАЦЬКИЙ Яків Федорович (псевд. — Головацький Ярослав, Русин Гаврило, Балагур Яцко, Галичанин та ін.; 29.Х 1814, с. Чепелі, тепер Бродівського р-ну Львів, обл. — 13.V 1888, Вільнюс) — укр. мовознавець, етнограф, фольклорист, поет, педагог і громад. діяч, чл. Рос. геогр. т-ва, почес. чл. Т-ва історії і старовини російської з 1866. У 1834 — 35 навч. в духовній академії в Кошице та ун-ті в Пешті; закін. 1841 Львів. ун-т. У 1842 — 48 був священиком. Протягом 1848 — 67 працював професором, а 1863 — 64 — ректор Львів. ун-ту. В 1868-88 — голова Віденської археогр. комісії, одночасно (з 1871) — голова Тимчас. комісії по організації Вілен. публ. бібліотеки й музею. Належав до «Руської трійці», організував випуск альм. «Русалка Дністровая» (1837). Досліджував фольклор і етнографію українців зони Карпат («Нарис старослов’янського байкарства або міфології», 1860; «Народні пісні Галицької та Угорської Русі», кн. 1 — 4, 1878; «Про костюми або народне вбрання русинів чи руських у Галичині й північно-східній Угорщині», 1867). Підготував праці про писемні пам’ятки («Хрестоматія церковнословенська і давньоруська», 1854; «Пам’ятки дипломатичної і судово-ділової мови руської в давньому Галицько-Волинському князівстві й суміжних руських областях в XIV та XV століттях», 1867). Велике значення у справі відродження укр. шкільництва і культури мала «Грамматика руского Азыка» Г. (1849), яка спиралася на мовну практику Галичини, була осн. посібником у школах до 1862. На підставі нових діал. даних Г. здійснив одну з перших у вітчизн. мовознавстві спроб опису діал. диференціації укр. мови — «Розправа о язиці южноруськім і єго нарічіях» (1848); виділив волин.-поділ. (або українське), галицьке (або наддністрянське) і карпаторуське наріччя. Обстоював самобутність укр. мови, підкреслював її глибокі істор. корені. У питаннях реформування правопису, витворення норм укр. літ. мови виявляв непослідовність. Створив «Географический словарь западнославянских и югославянских земель и прилежащих стран» (1877, вид. 1884), опубл. «Читанку» М. Шашкевича (1850) тощо. Уклав досконалий для свого часу регіональний словник говорів Галичини, Буковини і Закарпаття — «Материалы для словаря малорусского нарЂчія, собраныя в Галиціи и въ СЂверо-восточной Венгрии...» (1857 — 59, літери А — 3) та «Словник української мови» (обидва — в кн.: Науковий збірник Музею української культури у Свиднику, т. 10. Пряшів, 1982).



Кл.слова:
нація -- українська література -- самоідентифікація

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Риженко, Я.
Українське шитво [Електронний ресурс] / Я. Риженко. - Полтава : [б. в.], 1929. - 32 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Описано різні шитва: золотошвейні роботи, вишивка й мережка на рушниках і хустках, а також шитво на одязі в різні історичні періоди. Відзначено згубний вплив промислового капіталізму на самобутність цього виду ужиткового мистецтва і водночас поява стимулів до створення вишивальної промисловості. Наведено статистичний матеріал щодо народних промислів цього напряму в 20-ті роки ХХ ст. в Полтавській області. Книгу ілюстровано фотографіями.



Кл.слова:
вишивка -- мережка

   Тип видання:   художня література   
6.

Марсюк, Василь А..
Вечірнє вогнище [Електронний ресурс] : роман у віршах, лірика, сатира, казка / Василь Марсюк. - К. : Вид-во Жупанського, 2012. - 280 с.. - (Terra poetica)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 4.17 Мб


До нової книжки поезій Василя Марсюка увійшов роман у віршах «Московський час», який був напи- саний в основному під час навчання автора на Вищих літературних курсах у Москві, але не був опублікова- ний через цензуру. Представлені нові ліричні вірші різних років, серед них і ті, що автор тривалий час переховував у схроні. Читач також знайде тут гострі сатиричні твори, переклади віршів різномовних пое- тів та казку «Війна на городі», повчальну як для дітей, так і для дорослих. Творам автора притаманні художня самобутність, щирість почуттів і безкомпромісність у відстоюванні українських духовних цінностей.



Кл.слова:
українська поезія

   Тип видання:   монографія   
7.
 


Білоус, Петро.
Літературна медієвістика [Електронний ресурс] : вибрані студії : в 3 т. / Петро Білоус. - Житомир : [б. в.], 2011-2012

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Зародження української літератури. - 2011. - 376 с.

Т. 2 : Художній світ давньої української літератури. - 2012. - 428 с.


Тривалий час українцям нав’язувався імперський погляд на власну літературну спадщину, внаслідок чого виникли ідеологічні міфи, які і досі функціонують у культурному просторі і підживлюються новими планами російської геополітики. Особливо дискусійним стало питання про зародження української літератури, яка формувалася в умовах становлення держави Русь. У монографії з ’ясовуються історичні, культурні, лінгвістичні та естетичні обставини виникнення українського письменства на його ранньому етапі. Автор аргументовано доводить неспроможність чужорідних міфів довести загальний («о6щерусский») характер літературної творчості за часів Київської Русі. Розпізнавання генетичного коду української літератури, її самобутність та органічність у вітчизняній історії і культурі, постколоніальний дискурс в осмисленні давніх пам’яток - такий зміст і наукове спрямування цієї книги. Адресується літературознавцям історикам, культурологам, релігієзнавцям, а також студентам і школярам, які мають можливість сформувати адекватні погляди на літературну спадщину рідного народу.



Кл.слова:
літературознавство -- історія літератури -- українська література

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Кун, Микола.
Легенди та міфи стародавньої Греції [Електронний ресурс] / Микола Кун. - К. : [б. в.], 1996. - 456 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Давньогрецька міфологія є одним із найяскравіших феноменів світової цивілізації. Вона не тільки засвідчила самобутність мислення, пізнання давніми греками закономірностей, що панують у світі, місця людини в ньому, а й сформулювала універсальний кодекс людської честі, виміри шляхетної поведінки. У ній вкорінені духовність, етичні принципи, культура багатьох європейських народів. Без знання її не пізнати глибин історії, багатьох релігійних систем, вершинних надбань літератури, музики, живопису, архітектури, кіно- та театрального мистецтв. Саме тому вона вивчається студентами гуманітарних факультетів, популярна серед людей, небайдужих до свого духовного розвитку і рівня особистої культури.



Кл.слова:
міфологія -- фольклор

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.
 



Україна і Росія в історичній ретроспективі [Електронний ресурс] : в 3 т. / В. Ф. Верстюк [та ін.] ; Інститут історії України. - К. : Наукова думка, 2004

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. : Українські проекти в Російській імперії. - 2004. - 504 с.

Т. 2. : Радянський проект для України. - 2004. - 531 с.

Т. 3. : Новітній український державотворчий процес. - 2004. - 327 с.


У першій книзі тритомника досліджуються українсько-російські взаємини від початку раннього Нового часу до 1920-х років. В центрі уваги авторів – прагнення українців відстояти свою ідентичність і національну самобутність, яке постійно наражалося на спроби російської політичної еліти поглинути Україну. Вказується, що тенденція до поглинення українців з боку імперського центру мала об’єктивний характер, оскільки була зумовлена необхідністю кількісного збільшення державоутворюючого народу, відносна чисельність якого закономірно зменшувалася внаслідок імперських завоювань. У книзі аналізуються усі позитивні аспекти перебування українців під «імперською парасолькою», а також економічних, політичних і культурних контактів українців з близьким їм російським народом. Для політиків, діячів науки і культури, а також усіх, хто цікавиться історією та майбутнім України.



Кл.слова:
політика -- українсько-російські взаємини -- державотворення -- культурні контакти

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Лизанчук, Василь.
Навічно кайдани кували [Електронний ресурс] : факти, документи, коментарі про русифікацію в Україні / В. Лизанчук ; Інститут народознавства НАН України. - Львів : [б. в.], 1995. - 416 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Щоб розкрити руйнівну, антинаціональну суть русифікації в Україні, в книзі використано сотні документів. Автор простежує магістральну лінію лиходійної політики білих царів-батечок і червоних комісарів-генсеків, спрямовану на знищення української мови і культури, витравлення духовності і ментальності нації. Показує морально-психологічні наслідки московсько-більшовицького месіанізму "російщення", який деморалізував український народ, придушував його національно-державну самодостатність, самобутність, самоцінність, породжував почуття меншовартості. Для науковців, вчителів, студентів, школярів, усіх, хто цікавиться непересічною долею українців.



Кл.слова:
імперський шовінізм -- русифікація -- лінгвоцид -- українофобія
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського