Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (3)Автореферати дисертацій (94)Реферативна база даних (793)Книжкові видання та компакт-диски (178)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=УГОРЩИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 33
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   довідник   
1.

Левицкий, И. Е.
Галицко-русская библиография XIX столетия с увзгляднением русских изданий в Угорщине и Буковине [Електронний ресурс] : в 2 т. / И. Е. Левицкий. - Л. : Типография Ставропигийского института, 1888-1895

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1888. - 161 с.

Т. 2. - 1895. - 736 с.


Левицкий, Иван Емельянович - украинский писатель. Капитальный его труд - "Галицко-русская библиография XIX столетия с увзгляднением русских изданий в Угорщине и Буковине" (Львов, 1888 - 1895). Он составил несколько народных календарей, ряд популярных книжек для народа: "За виру и отчину", "Провидение Боже", "Прибудь разум, щасте буде", "Пид Зборовом", "Два образки с жатя для науки селянам", указатель галицко-русских изданий за 1772 - 1800 годы и др.



Кл.слова:
бібліографія

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Купчанко, Г.
Угорская Русь и её русские жители [Електронний ресурс] / Г. Купчанко. - Відень : Книгопечатня Фридриха Яспера, 1897. - 63 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Григорий Купчанко внёс огромный вклад в развитие этнографии на территории современной Западной Украины. Его основными достижениями в этом направлении явились три монументальные работы «Буковина и ее русские жители» (Вена, 1895), «Галичина и ее русские жители» (Вена, 1896) и «Угорская Русь и ее русские жители» (1897), в которых восточнославянское население этих регионов рассматривается и анализируется с разных точек зрения — языка, духовной и материальной культуры, антропологического типа, менталитета. Большое внимание Купчанко уделял сравнению друг с другом разных этнографических групп этих регионов и объяснению их родства с другими восточнославянскими («русскими») народностями.



Кл.слова:
Угорщина -- русин

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Яворский, Ю. А.
Из этнографической тетрадки 1830-ых годов [Електронний ресурс] / Ю. А. Яворский. - Л. : Издание «Галицько-русской Матиці», 1902. - 15 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга літературознавця, фольклориста, історика і громадського діяча русофільської орієнтації Ю. А. Яворського (1873–1937) вийшла друком в ті роки, коли він досліджував давньоруські літературні пам'ятники та фольклорні твори в Галичині, що входила до складу Австро-Угорщини. Основний зміст збірки складають колядки та щедрівки, зібрані, як зазначено у передмові, літератором Й. Левицьким. Його записи відтворені повністю, зі збереженням орфографії оригіналу.



Кл.слова:
народна творчість -- народна пісня -- фольклор

   Тип видання:   зб. статей   
4.


Кореспонденція Якова Головацького [Електронний ресурс] : в 2 ч.. - Л. : Наук. Товариство ім. Шевченка, 1905

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : в літах 1835-49. - 1905. - 614 с.

Ч. 2 : в літах 1850-62. - 1905. - 766 с.


ГОЛОВАЦЬКИЙ Яків Федорович (псевд. — Головацький Ярослав, Русин Гаврило, Балагур Яцко, Галичанин та ін.; 29.Х 1814, с. Чепелі, тепер Бродівського р-ну Львів, обл. — 13.V 1888, Вільнюс) — укр. мовознавець, етнограф, фольклорист, поет, педагог і громад. діяч, чл. Рос. геогр. т-ва, почес. чл. Т-ва історії і старовини російської з 1866. У 1834 — 35 навч. в духовній академії в Кошице та ун-ті в Пешті; закін. 1841 Львів. ун-т. У 1842 — 48 був священиком. Протягом 1848 — 67 працював професором, а 1863 — 64 — ректор Львів. ун-ту. В 1868-88 — голова Віденської археогр. комісії, одночасно (з 1871) — голова Тимчас. комісії по організації Вілен. публ. бібліотеки й музею. Належав до «Руської трійці», організував випуск альм. «Русалка Дністровая» (1837). Досліджував фольклор і етнографію українців зони Карпат («Нарис старослов’янського байкарства або міфології», 1860; «Народні пісні Галицької та Угорської Русі», кн. 1 — 4, 1878; «Про костюми або народне вбрання русинів чи руських у Галичині й північно-східній Угорщині», 1867). Підготував праці про писемні пам’ятки («Хрестоматія церковнословенська і давньоруська», 1854; «Пам’ятки дипломатичної і судово-ділової мови руської в давньому Галицько-Волинському князівстві й суміжних руських областях в XIV та XV століттях», 1867). Велике значення у справі відродження укр. шкільництва і культури мала «Грамматика руского Азыка» Г. (1849), яка спиралася на мовну практику Галичини, була осн. посібником у школах до 1862. На підставі нових діал. даних Г. здійснив одну з перших у вітчизн. мовознавстві спроб опису діал. диференціації укр. мови — «Розправа о язиці южноруськім і єго нарічіях» (1848); виділив волин.-поділ. (або українське), галицьке (або наддністрянське) і карпаторуське наріччя. Обстоював самобутність укр. мови, підкреслював її глибокі істор. корені. У питаннях реформування правопису, витворення норм укр. літ. мови виявляв непослідовність. Створив «Географический словарь западнославянских и югославянских земель и прилежащих стран» (1877, вид. 1884), опубл. «Читанку» М. Шашкевича (1850) тощо. Уклав досконалий для свого часу регіональний словник говорів Галичини, Буковини і Закарпаття — «Материалы для словаря малорусского нарЂчія, собраныя в Галиціи и въ СЂверо-восточной Венгрии...» (1857 — 59, літери А — 3) та «Словник української мови» (обидва — в кн.: Науковий збірник Музею української культури у Свиднику, т. 10. Пряшів, 1982).



Кл.слова:
нація -- українська література -- самоідентифікація

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Борецкий-Бергфельд, Н.
История Венгрии в Средние Века и в Новое Время [Електронний ресурс] / Н. Борецкий-Бергфельд. - С.-Петербург : Брокгаузъ-Ефронъ, 1908. - 207 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга содержит сведения об истории Европы по эпохам и странам в средние века и новое время.



Кл.слова:
Угорщина

   Тип видання:   довідник      бібліографія   
6.

Левицький, І. Е.
Українська бібліографія Австро-Угорщини [Електронний ресурс] : за роки 1887 - 1900: у 3 т. / І. Е. Левицький. - Л. : Тов. ім. Шевченка, 1909-1911

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : (Роки 1887 - 1889). - 1909. - 290 с.

Т. 2 : (Роки 1890 - 1891). - 1910. - 262 с.

Т. 3 : (Роки 1892 - 1893). - 1911. - 290 с.


У бібліографічному довіднику викладені відомості про всі публікації українською мовою, видані в Австро-Угорщині, а також усі твори українців-уроженців Галичини, видані в будь-якій країні будь-якою мовою.



Кл.слова:
українська література -- публікація

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Темницький, В.
Українські січові стрільці [Електронний ресурс] / В. Темницький. - Відень : Союз визволення України, 1915. - 40 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі описується створення, структура та значення Українських січових стрільців у складі австро-угорської армії.



Кл.слова:
Австро-Угорщина -- армія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.
 



Українсько-угорські історичні зв'язки [Електронний ресурс] / ред. Ф. П. Шевченко. - К. : Наукова думка, 1964. - 252 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


З давніх-давен живуть у близькому сусідстві український та угорський народи. Сторінки історії сповнені фактами, то свідчать про їх тісні зв’язки і спільну боротьбу проти гнобителів. Як ніколи раніше зріс у радянських людей інтерес до героїчного минулого і сучасного життя угорського народу, до його історичних зв’язків з народами нашої країни. Історики України та Угорщини висвітлюють у цій книзі події особливо важливого значення для єднання обох народів, зокрема показують революційну солідарність в минулому і співробітництво на соціалістичній основі трудящих Радянського Союзу та Угорщини в наші дні. Підготовка і видання цього збірника свідчить про реальні наслідки співробітництва українських і угорських істориків. Розрахована книга на широкі кола читачів.



Кл.слова:
міжетнічні зв'язки -- Закарпаття -- Угорщина

   Тип видання:   методичний посібник   
9.

Дзендзелівський, Йосип Олексійович.
Конспект лекцій з курсу української діалектології [Електронний ресурс] / Й. О. Дзендзелівський. - Ужгород : Вид-во Ужгород. держ. ун-ту, 1966. - 104 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований «Конспект лекцій з курсу української діалектології» видається на допомогу студентам-філологам, зокрема заочникам. В основу «Конспекту. » покладено курс лекцій, який протягом ряду років читав автор в Ужгородському державному університеті. Цей випуск «Конспекту. » присвячено вступним розділам. Укладений він в основному у відповідності з діючою університетською програмою з цього курсу. Проте у посібнику не всі розділи розроблені з однаковою докладністю. Ті з питань, які більш-менш достатньо висвітлені в інших посібниках, опускаються. Наприклад, при опрацюванні розділу «Історія вивчення українських говорів» потрібні відомості про вивчення українських говорів та діалектів в УРСР студент може знайти у посібнику А. А. Москаленка «Нарис історії української діалектології» (Одеса, 1961, 1962) та в статті Ф. Т. Жилка «Дослідження діалектів української мови за радянської доби (1917—1957 рр. )» (зб. «Дослідження з мовознавства в Українській РСР за сорок років». К. , 1957). Питання ж вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в країнах народної демократії, у нашій навчальній і науковій літературі поки спеціально не висвітлювалося. При вивченні загальної історії науки це питання досить важливе. У зв'язку з цим у пропонованому «Конспекті. » дещо докладніше, ніж інші розділи, викладено відомості про вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в Польщі, Чехословаччині, Румунії та Угорщині.



Кл.слова:
діалект -- говірка

   Тип видання:   зб. статей   
10.


Класова боротьба селянства Східної Галичини (1772-1849) [Електронний ресурс] : документи і матеріали / відп. ред. Г. Я. Сергієнко ; упоряд. О. А. Купчинський. - К. : Наукова думка, 1974. - 596 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник є першою науковою публікацією документів з історії класової боротьби селянства Східної Галичини в період розкладу феодалізму та буржуазно-демократичної революції 1848-49 рр. Документи висвітлюють селянські виступи в регіоні в тісному взаємозв'язку з подіями в Наддніпрянській Україні, Буковині, Росії, Молдавії, Польщі, Угорщині, Молдавії.



Кл.слова:
феодалізм -- буржуазно-демократична революція

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Федорук, Ярослав.
Зовнішньополітична діяльність Богдана Хмельницького і формування його політичної програми (1648 - серпень 1649 рр.) [Електронний ресурс] / Я. Федорук ; Академія наук України, Інститут української археографії. Львівське відділення. - Л. : [б. в.], 1993. - 71 с.. - (Львівські історичні праці. Дослідження ; вип. 1)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проводиться аналіз зовнішньої політики Богдана Хмельницького, його звязки з урядами Польщі, Туреччини, Криму, Москви, Угорщини та інших держав від початку повстання до Зборівсьйого миру. У цій площині простежується формування політичних поглядів українського гетьмана. Також з’ясовуються плани козацької старшини перед організацією військових походів 1648–1649 pp. Для наукових працівників, викладачів, студентів та всіх хто цікавиться історією.



Кл.слова:
Хмельниччина -- Визвольна війна -- дипломатія -- колаборація

   Тип видання:   навчальний посібник   
12.

Макарчук, С. А.
Українська Республіка галичан. Нариси про ЗУНР [Електронний ресурс] / С. А. Макарчук. - Л. : Світ, 1997. - 192 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований посібник висвітлює історію українського національно-визвольного руху в Австро-Угорщині, що привів до створення у жовтні 1918 р. Української Національної Ради та проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Розглядаються питання державного і військового будівництва в ЗУНР, хід українсько-польської війни 1918-1919 рр., причини поразки Української Галицької Армії. Велика увага звернена на ідею соборності в політичній діяльності ЗУНР, що втілилася у пам'ятному історичному Акті Злуки.



Кл.слова:
національно-визвольний рух -- УНР -- Українська Галицька Армія -- Акт Злуки

   Тип видання:   наукове видання   
13.

Литвин, М.
Українсько-польська війна 1918-1919 рр. [Електронний ресурс] / М. Литвин. - Л. : Інститут українознавства НАНУ, 1998. - 488 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Розглянуто передумови, хід і найважливіші наслідки українсько-польської війни 1918-1919 рр. Відзначено національно-визвольний характер війни для галицьких українців та її етапи. Проаналізовано військове будівництво Західно-Української Народної Республіки, організацію Галицької Армії та Армії Української Народної Республіки на Холмсько-Волинському фронті, формування Галицького фронту Збройних сил Польщі. Показано місце ЗУНР в експансіоністських планах Другої Речі Посполитої, країн Антанти, США, Росії, Чехословаччини, Румунії та Угорщини. Несприятлива зовнішньополітична ситуація, необхідність українців боротися кількома фронтами проти агресорів стали головними причинами втрати незалежності і територіальної цілісності України.



Кл.слова:
національно-визвольний рух -- армія -- Галичина

   Тип видання:   монографія   
14.

Ткач, Л.
Українська літературна мова на Буковині в кінці XІХ - на початку XX ст. [Електронний ресурс] : у 3 т. / Л. Ткач. - Чернівці : Рута, 2000. - 408 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Матеріали до словника


Монографія "Українська літературна мова на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст." - перша спроба подати цілісну характеристику регіонального функціонування української мови в зазначений період у контексті істориш-культурних чинників, які впливали на соціальний статус української мови, її функціональні сфери та ступінь внутрішнього розвитку. У першій частині монографії представлено словникові матеріали, з яких постає загальний образ західного варіанта тодішньої української літературної мови у зіставних зв'язках із її сучасними лексичними, граматичними, фонетичними нормами тощо. Реєстрову частину словника укладено з таких лексичних одиниць, що у їх формі, значенні й особливостях слововживання виявилася історична специфіка літературномовного процесу на західноукраїнських землях, зокрема й на Буковині, - вплив живої народної мови - діалектів південно-західного наріччя, співтериторіальних мов, які функціонували в місцевому соціумі в силу поліетнічного складу населення, діяльності чужомовної державної адміністрації часів Австро-Угорщини. Матеріали до словника містять близько 3500 словникових статей. Ілюстративні матеріали мають різне функціонально-стилістичне спрямування, у них використано тексти публіцистики, навчальних посібників, листування, художньої літератури, зразки інформаційного мовлення - хроніку громадсько-політичного життя, рекламу, оголошення тощо. У коментарях до кожної словникової статті подано зіставні мовні факти з польської, німецької, російської, румунської та інших мов. Друкується згідно з ухвалою Вченої ради Чернівецького державного університету ім.Ю.Федьковича, протокол №2 від 23 березня 2000 р.



Кл.слова:
діалект -- говірка -- наріччя

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Овдієнко, Петро П..
Нариси історії України ХІХ - початку ХХ століття [Електронний ресурс] / П. П. Овдієнко, Є. М. Страшко. - Ніжин : Аспект, 2001. - 488 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонована книга є спробою на основі науково вивіреної інформації, археографії, синтезу історіографії доступного викладу та об’єктивного аналізу історичних процесів в Україні ХІХ – на початку ХХ ст. Автори значну увагу приділили розгляду геополітичної позиції України на культурно-історичній мапі Європи нової та новітньої доби – цій своєрідній прифронтовій смузі грандіозної битви між Заходом і Сходом, що природно зумовило яскраву та трагічну історію українського народу. Книга охоплює головні етапи зазначеної доби в усіх ділянках української історії, культури, географії: руйнування традиційного та мало мобільного суспільства за всіма його соціальними формами буття та самосвідомості; народження індустріального, урбанізованого та динамічного суспільства з ринковою економікою; формування ідейного плюралізму, багатопартійності та досвіду реформаторства на вітчизняних теренах; розпад імперських систем Росії та Австро-Угорщини, революційні катаклізми початку ХХ ст.; утвердження комуністичного режиму в Україні. Книга адресована різним категоріям читачів: старшокласникам і вчителям середніх шкіл, студентам, викладачам вузів, усім, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
новітня історія -- Україна -- національний рух -- урбанізація -- індустріалізація

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Ротшильд, Д.
Східно-Центральна Європа між двома світовими війнами [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Д. Ротшильд. - К. : Мегатайп, 2001. - 496 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Із суто західною пунктуальністю автор - відомий американський науковець, професор політології Колумбійського університету - досліджує політичну історію Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Югославії, Румунії, Болгарії, Албанії та Прибалтійських держав у часи між двома світовими війнами.



Кл.слова:
політична історія -- перша світова війна -- інтербелум -- друга світова війна

   Тип видання:   атлас   
17.

Гайнріх, Дітер.
Екологія [Електронний ресурс] : dtv-Atlas : пер. з нім. / Д. Гайнріх, М. Гергт. - К. : Знання-Прес, 2001. - 288 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Екологія: dtv-Atlas" — це фундаментальна наукова робота, у якій робиться спроба розкрити основи екології та проілюструвати їх прикладами і дослідженнями окремих ситуацій та конкретних випадків. Особливу цінність книзі надають кольорові ілюстрації: малюнки, схеми, діаграми, картограми, на яких розкриваються найважливіші зв'язки між різноманітними явищами природи, параметрами екологічних систем, загальною і спеціальною екологією. Цю книгу вже перекладено і видано в Данії, Іспанії, Італії, Нідерландах, Угорщині, Франції, і ось тепер вона вперше видається українською мовою. Книга адресована широкому колу читачів. Особливо цікавою вона буде для студентів, які вивчають курс "Екологія та охорона навколишнього природного середовища", учнів, вчителів біології та географії загальноосвітніх шкіл, а також для вступників на біологічний і географічний факультети вищих навчальних закладів, усіх, кого цікавлять питання захисту довкілля.



Кл.слова:
природоохорона -- захист довкілля -- природне середовище -- санітарний контроль

   Тип видання:   довідник   
18.

Чорний, Сергій.
Національний склад населення України в ХХ сторіччі [Електронний ресурс] : довідник / С. Чорний. - К. : Картографія, 2001. - 88 с.. - (Україна на межі тисячоліть)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання цього довідника продовжує серію "Україна на межі тисячоліть". У довіднику показано національний склад України (у сучасних межах) у 1897—1989 pp. Етнічна структура подана у межах адміністративних одиниць, які існували в Україні протягом XX ст. У своїй праці автор використав дані переписні населення сучасної території України, які провадилися у 1897 р у Росії, 1900 р. — в Австро-Угорщині, 1930 р. — у Чехословаччині та Румунії, 1931 р. — у Польщі, 1959 і 1989 pp. — у СРСР.



Кл.слова:
демографія -- етнічна структура суспільства

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Матяш, І.
Діяльність Надзвичайної дипломатичної місії УНР в Угорщині [Електронний ресурс] : історія, спогади, архівні документи / І. Матяш, Ю. Мушка. - К. : Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", 2005. - 400 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання містить нарис діяльності першого українського дипломатичного представництва в Угорщині - Надзвичайної дипломатичної місії УНР в Угорщині (1919-1924 pp.), тексти спогадів українських діячів та архівні документи, пов'язані з діяльністю місії, більшість із яких публікується вперше, а також стислі біографії перших українських послів в Угорщині. Для науковців, аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться історією дипломатії.



Кл.слова:
архів -- документ -- спогад

   Тип видання:   підручник   
20.

Яровий, Валерій.
Новітня історія Центральноєвропейських та Балканських країн. XX століття [Електронний ресурс] : підручник для вищих навчальних закладів / В. Яровий. - К. : Генеза, 2005. - 816 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Підручник висвітлює новітню історію Албанії, Болгарії, Боснії і Герцеговини, Греції, Македонії, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Хорватії, Чехії та Чорногорії. Оцінки історичних подій, явищ та фактів наводяться в підручнику з позицій, які поділяються більшістю сучасних вітчизняних і зарубіжних фахівців та віддзеркалюють нове бачення цілої низки проблем історії країн Центральної та Південно-Східної Європи у XX сторіччі. Підручник адресований викладачам, аспірантам і студентам історичних та інших гуманітарних факультетів університетів і педагогічних інститутів, а також усім, хто цікавиться всесвітньою історією.



Кл.слова:
сучасна історія -- Центральна Європа -- Балкани
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського