Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (142)Тематичний інтернет-навігатор (32)Автореферати дисертацій (623)Реферативна база даних (5563)Книжкові видання та компакт-диски (10443)Журнали та продовжувані видання (911)
Пошуковий запит: (<.>K=УКРАЇНСЬКА$<.>+<.>K=ГРАМАТИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 877
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   науково-популярне видання   
1.
 


Ґуґерті, Т. Ф.
Практичне кування та мистецьке ковальство [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Т. Ф. Ґуґерті. - [Б. м.] : [Hurtom], [20_ _?]. - 136 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана книга хоч і старенька ( вона вийшла 1915 року ), але є дуже цікавою оскільки написана людиною, що не один рік викладала ковальство у відповідних школах. Також у цій книзі я вирішив спробувати впроваджувати власні українські ковальські терміни тому що сучасна українська ковальська термінологія (на жаль і не лише ковальська) просто змавпована з російської, а російська в свою чергу переважно з німецької. Виходить, що ми чиї предки були одними з найперших і найкращих у обробці заліза (маю на увазі сколотів) і не маємо власної ковальської термінології? Це звісно брехня і нісенітниця, просто її свого часу нищили разом із власне усією українською мовою. Я особисто вважаю, що будь-які терміни повинні бути інтуїтивно зрозумілі навіть неспеціалісту. От наприклад, є таке англійське слово tuyere словник пропонує переклад метав чи фурма, а я перекладав як піддувало. Чи наприклад puddling, його у словнику перекладено – пудлінгування, а я пропоную перекладати як замішування і т.д. Не знаю чи сподобається це іншим, але мені принаймні так зручніше. Сподіваюся переклад даної книги стане у нагоді усім тим хто цікавиться ковальством.



Кл.слова:
ковальство -- кування -- металообробка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Яценюк, Арсеній.
Банківська таємниця часів Помаранчевої революції [Електронний ресурс] / Арсеній Яценюк. - Київ : НВП Поліграфсервіс, 2008. - 270 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У цій книзі колишній керівник Національного банку Арсеній Яценюк розповідає про фінансову кризу, яка відбувалася в Україні одночасно з помаранчевою революцією наприкінці 2004 року. Автор вибрав незвичний ракурс. Він зосередився на описі того, як почувалася економіка країни під час наймасштабнішої політичної кризи з часів розпаду СРСР. Вона була найстрашнішою в історії фінансової системи України, оскільки поєднувала кризу довіри та нестабільність валютної системи. Вже кожен з цих компонентів міг коштувати економіці багатьох років успішного розвитку. Зусилля Національного банку та комерційних банків щодо подолання фінансової кризи являють собою унікальний досвід, рівного якому досі не було в світовій економіці. Протягом XX століття абсолютна більшість подібних потрясінь закінчувалися повним крахом банківської системи країни, за яким слідувало багаторічне відновлення економіки. Останні приклади фінансових катаклізмів зустрічаються в історії Бразилії, Аргентини, а також під час всесвітньої Азіатської кризи 1997 року, відголоси якої відчувалися також і в нашій країні. Унікальність ситуації 2004 року полягає в тому, що українська банківська система не лише вистояла у вкрай складних умовах, але і прискорила темпи зростання відразу після закінчення помаранчевої революції. Не виключено, що автор замислював свою книгу як монографію для макроекономістів і працівників центральних банків усього світу. Спеціально для них детально описано дії з подолання кризи, а також приведено статистичні матеріали, що відображають події осені 2004 року в щоденному розрізі. Однак, завдяки живому та доступному опису подій, Арсенію Яценюку вдалося створити своєрідний економічний детектив. У результаті книга не тільки легко сприймається, але й дає унікальне розуміння найскладніших макроекономічних понять навіть непідготовленому читачу.



Кл.слова:
банківська справа -- фінансова криза -- макроекономіка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.

Ярош, Дмитро Анатолійович.
Українська революція: XXI століття [Електронний ресурс] / Д. А. Ярош. - Кам'янське : [б. в.], 2009. - 26 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Вісімнадцять років минає від того часу, як моя країна волею обставин, без пролиття жодної краплі крові вийшла зі складу СРСР, проголосила свою Незалежність і вирішила творити нове життя. Цей крок українців мав епохальне значення, бо поставив хрест на існуванні однієї із наймогутніших комуністичних імперій світу з центром у Москві та дав шанс десяткам інших народів почати творити власні держави. Червона сатанинська ідеологія та система, що панувала ледь не на половині земної кулі враз впала, придушивши під своїми уламками радянський тоталітаризм. Світ змінився!.. Змінилась і моя країна. Зовнішня окупація була переможена і знищена. Здавалося, що війна Московської імперії проти українців, що тривала останні триста років, нарешті припиниться й українці отримають Свободу і Право на гідне життя. Та не судилося – українці не здобули своєї національної державності. Натомість прийшла окупація внутрішня, що продовжила нищення нашої нації та активну протидію устремлінням народу бути господарем своєї долі на своїй землі. Та й Москва, оговтавшись від поразки у 90-их роках минулого століття, перейшла у відчайдушний контрнаступ, намагаючись відвоювати втрачені позиції та повернути собі колишнє панування на українській землі. Держава Україна стала „нічийною” державою, перехідним неоколоніальним утворенням від УССР до Української Самостійної Соборної Держави. Причому цей перехід може вести не тільки у потрібному – національно-державному, але й у зворотному – імперському напрямку. Все залежить від того, чи виграє нинішнє покоління українців Війну за майбутнє Нації.



Кл.слова:
український націоналізм -- публіцистика -- Правий Сектор

   Тип видання:   науково-популярне видання   
4.

Яремчук, В. Д.
Українська багатопартійність Наддніпрянської і Західної України [Електронний ресурс] : компаративний аналіз (1899-1918 рр.) / В. Д. Яремчук. - К. : ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України, 2012. - 504 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У пропонованому дослідженні здійснено спробу комплексного аналізу політичної діяльності перших українських партій Східної (Наддніпрянська) і Західної (Галичина і Буковина) України, які діяли у контексті української багатопартійності трьох зазначених регіонів наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. Особлива увага акцентується на специфіці діяльності українських політичних партій, їхньої взаємодії та здобутків, досягнутих у політичному житті Російської та Австро-Угорської імперій. У книзі представлено результати компаративного аналізу становлення та функціонування багатопартійності в Наддніпрянській і Західній Україні. Для фахівців, студентів, усіх, хто цікавиться проблемами, пов’язаними з виникненням та діяльністю українських політичних партій, політичною історією України.



Кл.слова:
політичні партії -- національний рух -- Галицький сейм -- Державна Дума

   Тип видання:   художня література   
5.

Яновський, Юрій Іванович.
Вершники [Електронний ресурс] : романи, оповідання / Ю. І. Яновський. - Х. : Фоліо, 2006. - 320 с.. - (Українська література)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


За змістом, життєвим матеріалом й за художньою вагою роман Ю. Яновського «Вершники» (1935) — один із кращих творів радянської літератури про героїку Громадянської війни, і як не дивно він має свій прихований зміст "Годі вже українцям вбивати один одна за чужі погляди", Адже це не рідкість на території Україні. Заради примарних ідеалів брат убивав брата, батько вбивав сина, а син підіймав руку на батька: смерть чаклувала на кожному кроці. Мабуть, тим, хто жив у цей страшний час, здавалось, що прийшли останні дні світу. Але між тим «Вершники» — це справжня поема про боротьбу добра і зла на землі, про красу українського неба і степу, про людську витривалість і жадання свободи. До книжки увійшли також роман «Чотири шаблі» та оповідання.



Кл.слова:
українська література -- історична проза -- визвольні змагання

   Тип видання:   художня література   
6.
 


Яновський, Юрій Іванович.
Вершники [Електронний ресурс] / Юрій Іванович Яновський. - Х. : Фоліо, 2006. - 318 с.. - (Українська література)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


«Вершники» Ю. Яновського - роман про громадянську вiйну на Украiнi. (Ю. Яновського справедливо називають новатором в украiнськiй лiтературi XX столiття. Вiн один iз представникiв неоромантичноi течii, мабуть, тому роман в новелах «Вершники» найменший за обсягом i найзмiстовнiший за тематикою роман про громадянську вiйну на Украiнi.) II. Жахливi сторiнки iсторii Украiни на сторiнках роману «Вершники».



Кл.слова:
роман -- проза

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Яневський, Д. Б.
Українська Центральна рада: перші кроки до національної державності (березень - листопад 1917 р.) [Електронний ресурс] : препринт № 1 (13) / Д. Б. Яневський. - К. : [б. в.], 1990. - 27 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
націоналізм -- сучасна історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія:    
8.
 


Яковлів, Андрій.
Договір гетьмана Богдана Хмельницького з московським царем Олексієм Михайловичем 1654 р. [Електронний ресурс] : історично-правнича студія з нагоди 300-ліття договору / Андрій Яковлів. - Нью-Йорк : Видавнича Спілка Ю. Тищенко & А. Білоус, 1954. - 125 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Українська держава, що відродилася на своїй стародавній території року 1648 під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, в наслідок несприятливих військово-політичних умов під час війни з Польщею, зради союзника — Кримського хана тощо, звернулася р. 1653 до Московського царя Олексія Михайловича за протекцією та військовою допомогою. Розпочаті в січні 1654 р. переговори про умови майбутніх взаємовідносин між Українською державою — Військом Запорозьким та Московським царем продовжувались потім у Москві й там закінчились 27 березня 1654 р. складенням двобічного договору, що в історії придбав назву „Переяславського договору ”. Автор ставить собі завдання в цій праці, на підставі історичних документів провести історично-правовий аналіз актів Переяславського договору 1654 р. та подати оцінку їх характеру й юридичного значення.



Кл.слова:
історія України -- козаччина

   Тип видання:   монографія   
9.

Яковенко, Н.
Українська шляхта [Електронний ресурс] : з кінця ХІV - до кінця XVII століття. Волинь і Центральна Україна / Н. Яковенко. - 2-е вид., перегл. і випр.. - К. : Критика, 2008. - 834 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографію "Українська шляхта з кінця XIV - до середини XVII століття. Волинь і центральна Україна" доктора історичних наук, професора НаУКМА Наталі Яковенко присвячено історії упривілейованого стану на теренах України у складі Великого князівства Литовського та Корони Польської, формуванню з розмаїтих груп військовослужбового населення та князівської верхівки єдиного "шляхетського народу" та його розвитку протягом понад двох століть від входження руських земель до ВКЛ й аж до козацької революції 1648 року. Головним об'єктом авторської уваги є витоки та соціяльна структура української знаті, її персональний і чисельний склад, правовий та майновий статус елітарних груп



Кл.слова:
аристократія -- українська знать

   Тип видання:   монографія   
10.

Яковенко, Н.
Українська шляхта з кінця XIV до середини XVII століття [Електронний ресурс] : волинь і Центральна Україна / Н. Яковенко. - 2-е вид., переглянуте і виправлене. - К. : Критика, 2008. - 472 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографію "Українська шляхта з кінця XIV - до середини XVII століття. Волинь і центральна Україна" доктора історичних наук, професора НаУКМА Наталі Яковенко присвячено історії упривілейованого стану на теренах України у складі Великого князівства Литовського та Корони Польської, формуванню з розмаїтих груп військовослужбового населення та князівської верхівки єдиного "шляхетського народу" та його розвитку протягом понад двох століть від входження руських земель до ВКЛ й аж до козацької революції 1648 року. Головним об'єктом авторської уваги є витоки та соціяльна структура української знаті, її персональний і чисельний склад, правовий та майновий статус елітарних груп



Кл.слова:
знать -- шляхта

   Тип видання:   довідник   
11.

Ющук, Іван Пилипович.
Практичний довідник з української мови [Електронний ресурс] / І. П. Ющук. - К. : Рідна мова, 1998. - 224 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У довіднику подається характеристика основних елементів української мови, а також правила правопису, викладені у найбільш зручній для практичного користування формі.



Кл.слова:
українська мова -- морфологія -- синтаксис -- словотвір

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Эмпирик, С.
Сочинения в двух томах [Електронний ресурс] / С. Эмпирик. - М. : Мысль, 1975-1976. - (Философское наследие)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1975. - 399 с.

Т. 1. - 1976. - 399 с.

Т. 2. - 1976. - 421 с.

Т. 2. - 1976. - 421 с.


Секст Эмпирик – выдающийся античный философ, последний представитель школы античного скептицизма. В первом томе собрания сочинений опубликованы наиболее важные его работы: «Две книги против логиков» и «Две книги против физиков» из большого трактата «Против ученых», представляющие собой ценнейший источник сведений по истории различных философских школ античности. Второй том содержит семь книг из трактата «Против ученых» и «Три книги Пирроновых положений». Оба произведения посвящены изложению принципов скептического поведения и критическому рассмотрению основных вопросов античной логики, математики, физики, а также ряда частных и специальных проблем грамматики, риторики, астрологии, музыки, медицины и других наук древности. Содержание первого тома: А.Ф.Лосев. Культурно-историческое значение античного скептицизма и деятельность Секста Эмпирика ПРОТИВ УЧЕНЫХ Книги VII–VIII. Две книги против логиков Книга первая Книга вторая Книги IX–X. Две книги против физиков Книга первая Книга вторая Примечания Содержание второго тома: ПРОТИВ УЧЕНЫХ Книга XI. Против этиков Книги I–VI. Против разных наук Книга I. [Вступление] Книга I. [Продолжение] Против грамматиков Книга II. Против риторов Книга III. Против геометров Книга IV. Против арифметиков Книга V. Против астрологов Книга VI. Против музыкантов ТРИ КНИГИ ПИРРОНОВЫХ ПОЛОЖЕНИЙ Книга первая Книга вторая Книга третья Примечания Указатель имен Предметный указатель



Кл.слова:
наука -- граматика -- фізика -- логіка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.


Эволюция грамматической мысли славян. XIV–XVIII вв. [Електронний ресурс] / отв. ред. Н. Н. Запольская ; Российская академия наук, Институт славяноведения. - Москва : [б. в.], 1999. - 154 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Настоящий сборник посвящен истории грамматических учений в славянском мире. Грамматические сочинения славянского Средневековья и эпохи становления литературных языков нового типа в течение последних деятилетий привлекают все большее внимание филологов, и это неудивительно? подобные источники дают уникальную возможность одновременно изучать как язык эпохи, так и её языковые представления, пропуская их через сетку современного научного анализа. Реконструкция литературного языка приобретает таким образом многомерность, что дает больше возможностей для создания адекватной модели его развития.



Кл.слова:
медієвістика -- історична граматика -- старослов'янська мова -- діахронічна модель

   Тип видання:   художня література   
14.

Шульц, Бруно.
Цинамонові крамниці та всі інші оповідання [Електронний ресурс] : в перекладі Юрія Андруховича / Бруно Шульц. - Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. - 384 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Бруно Шульц — один із найвидатніших письменників XX століття. Він народився в Дрогобичі, писав польською мовою, а його посмертна слава спричинилася до змагання кількох країн за право вважати його «своїм». Це перший повний переклад творів Бруно Шульца на українську мову. Здійснив його один із найзнаковіших сучасних письменників Юрій Андрухович



Кл.слова:
новелістика -- екзистенційна проза -- українська літера утра

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.
 


Шульц, Бруно.
Літературно-критичні нариси [Електронний ресурс] / Бруно Шульц. - К. : Дух і літера, 2012. - 176 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця збірка літературно-критичних, теоретико-літературних та філософських текстів Бруно Шульца відкриває нову грань творчості мистця й дозволяє поглянути на нього як на талановитого літературного критика, уважного до сучасного йому літературного дискурсу. Бруно Шульц постає як філософ й теоретик літератури, який створив оригінальну концепцію літературної творчості, запропонував власний інструментарій аналітичного прочитання і рецепції художнього тексту. Книга адресована літературознавцям та філософам, а також широкому колу гуманітаріїв й усім, хто цікавиться культурою міжвоєнної доби.



Кл.слова:
літературна критика -- філософія літератури -- українська література

   Тип видання:   зб. статей   
16.
 


Шульц, Бруно.
Книга листів [Електронний ресурс] / Бруно Шульц; уклав і підготував до друку Єжи Фіцовський. - К. : Дух і літера, 2012. - 360 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Великий польський письменник Бруно Шульц (1892–1942), котрий усе життя мешкав у Дрогобичі й загинув там від рук нацистів у часи Шоа, був видатним епістолографом. Його листи часто ставали зав’язком майбутніх оповідань, є високими зразками прози магічного реалізму. «Книга листів» – збірка усіх вцілілих листів до друзів, колег, партнерів у видавничих і мистецьких починаннях, освітянських установ. Вона також містить віднайдені листи до Бруно Шульца, які дозволяють краще зрозуміти перипетії індивідуальної біографії митця, його творчі пошуки та осягнення. Це листування понад 60 років збирав видатний польський поет, есеїст і культуролог Єжи Фіцовський (1924–2006). Упорядник також спорядив публікацію докладними коментарями, які стосуються обставин віднайдення текстів, їх атрибутики, згаданих подій і осіб. Книга є своєрідним пам’ятником знищеному нацистами й сталіністами всесвітові галицьких євреїв, котрі спершу пережили Шоа, а відтак у СРСР зазнали брутального затирання слідів їхньої культурної, релігійної та навіть людської присутності на теренах краю.



Кл.слова:
українська література -- епістолярії -- магічний реалізм -- юдаїка

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Штеппа, П.
Заборона українського слова в Росії [Електронний ресурс] : реферат петербурзької академії наук / П. Штеппа. - Скрентон : Вид-во просвітньої комісії Руського Народного Союза, 1916. - 59 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Комітет міністрів Російської імперії у 1904 році розглядав питання про заборону української мови в Росії. Для цього міністрам освіти і внутрішніх справ було доручено заручитись підтримкою київського генерал-губернатора, академії наук та київського і харківського університетів і винести думки з приводу доцільності заборони української мови. Всі згадані установи висловились за скасування заборони. Опублікована академією наук пам'ятка вийшла на правах рукопису і була маловідома широкому загалу, тому в 1916 році була перекладена українською мовою і видана друком.



Кл.слова:
українська мова

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Шпоть, Олексій Сергійович.
Про витоки української нації [Електронний ресурс] / О. С. Шпоть. - Л. : Україна-Русь ; К. : Коронатор, 2012. - 170 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 5.25 Мб


Автор досліджує події української історії з половини VII ст. до н.д., опираючись на «Велесову книгу» як на повноцінне історичне джерело. А «Велесова книга» говорить, що Руська земля існує понад 20000 років; що ми – це не тільки руси, поляни, древляни, укри, кривичі, дуліби, волиняни, а й орії, коморії, слов’яни, сківи, анти; що не грецька, а українська земля є колискою демократії; що Київ став уперше столицею 625 року до н.д., тобто більш ніж на тисячу років раніше дати його офіційного заснування. Оця самодостатня, вільна від рабства спільнота, згуртована вірою в рідних богів, що з часів Орія в боротьбі за рідну землю сформувалася в державу з найменуванням Русь, і є початком української нації. Дослідження торкається й інших цікавих питань, зокрема про етнічну належність носіїв Трипільської культури, відносин русів і хозар та причин нашого безпам’ятства. Значна частина книги присвячена питанням демократії та висвітленню умов, за яких демократія може бути навіть шкідливою. Книга розрахована на широке коло читачів, якому небайдужа історія України.



Кл.слова:
держава -- Русь -- етногенез -- альтернативна історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Шпоть, О. С.
«Велесова книга» – як фрагмент з історії демократії [Електронний ресурс] / О. С. Шпоть. - К. : Коронатор, 2006. - 62 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 0.25 Мб


Автор досліджує «Велесову книгу» і сприймає її як повноцінне історичне джерело. А «Велесова книга» говорить, що руська земля існує понад 20000 років; що ми – це не тільки руси, поляни, древляни, укри, кривичі, дуліби, волиняни і т.і., а й орії, коморії, слов’яни, сківи, анти; що не грецька, а українська земля є колискою демократії; що Київ став вперше столицею 625 р. до н.е., тобто майже на тисячу років раніше дати його офіційного заснування. Дослідження розкриває й інші цікаві факти, пропонує пояснення.



Кл.слова:
давня історія -- міфологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
20.

Шлемкевич, М.
Галичанство [Електронний ресурс] / М. Шлемкевич. - Нью-Йорк : [б. в.] ; Торонто, 1956. - 120 с.. - (Життя і Мислі ; кн. 3)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор пропонує філософське есе на тему життя.



Кл.слова:
етнографія -- нація -- українська література
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського