Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (32)Автореферати дисертацій (73)Реферативна база даних (407)Книжкові видання та компакт-диски (104)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>K=ЧИТАЦЬК$<.>+<.>K=КИТОК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 42
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   науково-популярне видання   
1.

Багалій, Д. І.
Історія Слобідської України [Електронний ресурс] / Д. І. Багалій. - Х. : Основа, 1990. - 256 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга охоплює широке коло історико-географічних, соціально-економічних і культурних питань розвитку Слобідської України - від заселення краю до початку ХХ століття. Для викладачів, науковців, широкого читацького загалу.



Кл.слова:
Слобожанщина -- східна Україна

   Тип видання:   навчальний посібник   
2.
 


Головатий, М. Ф.
Соціологія політики [Електронний ресурс] : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / М. Ф. Головатий. - К. : МАУП, 2003. - 504 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У пропонованому навчальному посібнику соціологія політики подається як самостійна соціальна дисципліна, що має свою структуру, зміст, філософські, політичні та організаційно-функціональні засади. Висвітлюються найактуальніші аспекти зв'язків політики з іншими сферами життя людини, суспільства, розкриваються політико-психологічні особливості основних суб'єктів і учасників політичних процесів. Для викладачів, студентів вищих навчальних закладів, політичних діячів, а також для широкої читацької аудиторії, що цікавиться політикою.



Кл.слова:
політологія -- демократія -- держава -- суспільство

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Фадеев, В.
Соціокультурні тренди та українські перспективи [Електронний ресурс] / В. Фадеев. - К. : Стилос, 2009. - 194 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книзі зроблена спроба за допомоги соціокультурного аналізу дослідити актуальні суспільно-політичні трансформації на глобальному і регіональному рівнях та визначити траєкторії розвитку українського суспільства впродовж найближчих років. Реалізація цього наміру здійснювалася шляхом перегляду та удосконалення наявного теоретичного інструментарію дослідження соціальних і культурних процесів із «рахуванням поточних теоретичних розвідок як вітчизняних, так і зарубіжних дослідників.. Книга може бути цікавою не лише фахівцям із суспільних дисциплін, а й широкому читацькому загалу.



Кл.слова:
суспільно-політична трансформація

   Тип видання:   хрестоматія   
4.


Хрестоматія з історії держави і права України [Електронний ресурс] : навч. посіб. / упоряд. А. С. Чайковський [и др.]. - К. : Юрінком Інтер, 2003. - 656 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У хрестоматії вміщено законодавчі та інші матеріали, що характеризують суспільний лад, державний механізм, галузі права в Україні з найдавніших часів до сьогодення. Розрахована на студентів, слухачів, аспірантів, викладачів навчальних закладів юридичного профілю, широкий читацький загал.



Кл.слова:
лад -- державний механізм

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Пігідо, Ф.
Велика Вітчизняна війна. Спогади та роздуми очевидця [Електронний ресурс] / Ф. Пігідо. - К. : Смолоскип, 2002. - 211 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання містить спогади українського публіциста і громадського діяча Федора Пігідо-Правобережного (1888–1962) про події в Україні у 1941–1945 рр. Перше видання вийшло друком у 1954 р. в Канаді, однак з того часу книжка була недоступна широкому читацькому загалу в Україні. Тим часом ці мемуари подають унікальну інформацію, розвінчують чимало стереотипів і міфів про те, що в СРСР довгі десятиліття було заведено називати “Великою Вітчизняною війною”. Нове видання, крім авторського тексту, містить вступну і заключну статті, а також коментар із необхідними роз’ясненнями чи уточненнями. Книга розрахована на науковців, викладачів та всіх тих, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
ХХ століття -- сучасна історія -- Друга світова війна

   Тип видання:   навчальний посібник   
6.

Дахно, І. І.
Ділова кар’єра [Електронний ресурс] : навчальний посібник / І. І. Дахно. - К. : Центр учбової літератури, 2011. - 528 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі розглядаються різноманітні аспекти ділової кар’єри на всіх її етапах, розпочинаючи з перших трудових кроків і закінчуючи виходом на пенсію. Книга є своєрідним мінімумом знань, необхідних для правильної побудови стратегії і тактики службової кар’єри. Створена на основі власного досвіду автора, а також передового вітчизняного і зарубіжного досвіду, висвітленого у різних засобах масової інформації. Книга може використовуватися при вивченні, наприклад, таких дисциплін як «Управління персоналом», «Трудове право», «Етика ділового спілкування» тощо. Науково-популярна форма викладу матеріалу спрямована на розширення читацького загалу. Книга буде у нагоді всім читачам, які хочуть правильно працювати і добре заробляти у непростих умовах ХХІ століття.



Кл.слова:
робота -- праця -- кар'єра

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Білецький, О.
Перекладна література візантійсько-болгарського походження [Електронний ресурс] / О. Білецький. - [Б. м. : б. в.]. - 28 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Література Київської Русі XI — XIII ст. складається з творів оригінальних і перекладних. З пам'яток письменства всього старого періоду перекладним творам належить дуже значне місце як щодо кількості рукописів, так і щодо поширення цих творів серед читацьких кіл. Перекладна література мала великий вплив на оригінальне письменство, нерідко визначаючи і його жанри, і композицію, і ідейний зміст. Більшість тих перекладів, що надходили в Київську Русь з кінця Х ст., була зв'язана з християнським культом, отже, з релігією — пануючою формою ідеології епохи феодалізму. Навіть твори світського, по суті, змісту набували, як побачимо далі, того ж таки церковного колориту. Крім того, перекладна література старого періоду має свої особливості порівняно з перекладною літературою нових часів. Якщо в новітні часи (з XIX ст.) перекладачі намагаються максимально точно відтворити оригінал, то в середні віки вони часом скорочують, доповнюють, пристосовують до місцевих умов перекладний текст, стаючи, таким чином, то редакторами, а то й просто перероблювачами, до певної міри співавторами. В цьому специфічний характер перекладної літератури даного періоду.



Кл.слова:
рукописна пам'ятка -- література Київської Русі

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.


Історія українського козацтва [Електронний ресурс] : нариси : в 2 т. / відп. ред. В. А. Смолій. - К. : Києво-Могилянська Академія, 2006-2007

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 2006. - 800 с.

Т. 2. - 2007. - 724 с.


До першого тому увійшли нариси, які охоплюють ґенезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII століття. У другому томі розглянуто етнонаціональні аспекти феномена українського козацтва, козацьке право та судочинство, його православні та геральдичні традиції, специфіку козацького історіописання, сприйняття українського козацтва у західноєвропейському світі. Спеціальні нариси присвячено еволюції козацького стану після ліквідації козацької держави та поглинення України іноетнічними імперськими структурами, відродженню козацтва в сучасній українській державі. Розраховано на науковців, студентів і викладачів вузів, широкий читацький загал.



Кл.слова:
козацьке право -- еволюція козацтва -- політична культура

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Борець-Чумак, Ю.
Рейд без зброї. УПА на заході [Електронний ресурс] : спогади / Ю. Борець-Чумак. - К. : Українська видавнича спілка, 1989. - 300 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


ЮрІЙ Борець-Чумак уже відомий українським читацьким кругам Із своєї першої повісті "У вирі боротьби", яка появилася 1971 р. у видавництві Спілки Української Молоді. Спогади "Рейд без зброї" може підказувати читачеві зосередження автора на житті упістів на Заході. Але так воно не є на ділі. Будучи відданим бойовиком української визвольної справи, автор постійно повертає в Україну, а сторінки його опогадів заповнені даними про визначних людей підпілля, події, геройську боротьбу. Це надає його спогадам особливу вартість для виховних і дослідницьких потреб. Описані автором підпільники й епізоди подій по обидвох сторонах "залізної заслони" пригадують про незрівняне геройство Воїнів України і реалістично насвітлюють дійсність на теренах під московською займанщиною і в світі. Цікаво і кольористо зафіксував автор свої і своєї дружини враження і спостереження з "рейду без зброї" довкола світу, зустрічей та розмов з багатьома українськими діячами та друзями з ОУН і УПА.



Кл.слова:
боротьба -- визвольна армія -- історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.

Наливайко, С.
Етнічна історія Давньої України [Електронний ресурс] / С. Наливайко. - К. : Євшан-зілля, 2007. - 624 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга становить першу в новітній історичній науці спробу комплексного науково-популярного погляду на вітчизняну етнічну історію. Її автор – фаховий історик-дослідник – спираючись на українознавчу наукову методологію та широкий джерельний матеріал, враховуючи новітні досягнення історичної думки та порівняльного мовознавства, змальовує яскраву, цікаву та науково виважену картину нашої давньої історії. Розрахована на найширшу читацьку аудиторію – школярів, студентів, вчителів, викладачів, науковців, а також усіх, кому небайдужа українська історія



Кл.слова:
давня історія -- археологія -- етнографія -- мовознавство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Сушинський, Б.
Козацькі вожді України [Електронний ресурс] : історія України в образах її вождів та полководців XV-XIX ст.: в 2 кн. / Б. Сушинський. - О. : Кирилиця, 2004

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1, 2 : Лицарі дикого поля; Клейнади козацької слави. - 585 с.

Кн. 3 : Полум'я "Великої руїни". - 573 с.


«Козацькі вожді України. Історія України в образах її вождів та полководців XV-XIX ст.» — унікальне видання, в якому подаються історико-літературні есе про відомих, маловідомих, або й зовсім невідомих широкому загалу — всього 205 імені — військових діячів України, через долю яких пізнаємо мужню, трагічну і, водночас, славну півтисячолітню історію нашої Вітчизни. Характерною ознакою есе є те, що письменник відходить від традиційних «виразно класових», а отже, упереджених оцінок діянь багатьох українських полководців. Об'єктивно аналізуючи військову та політичну ситуації, в яких їм доводилося діяти, автор нерідко вступає в полеміку з деякими істориками, знімаючи з українських лицарів давнє тавро «зрадників», «відступників», відкидаючи неприпустимий тон зверхності при оцінці ролі в нашій історії окремих її постатей. Автором цих есе є відомий письменник та історик, автор понад п’ятдесяти художніх та історико-публіцистичних книжок, лауреат Міжнародної літературної премії ім. О. Дюма, академік Богдан Сушинський. Майже всі есе публікувалися в періодиці і викликали значний громадський та читацький інтерес, котрий засвідчує, що книга ця має велике пізнавальне значення як для учнів та студентів, так і для вчителів, викладачів вузів, науковців, всіх, хто цікавиться історією України. Цілком природно, що вона є чудовим посібником для патріотичного виховання воїнів Української армії.



Кл.слова:
козак -- гетьманство -- Військо запорізьке

   Тип видання:   зб. статей   
12.


Роль бібліотеки в комуністичному вихованні трудящих [Електронний ресурс] : зб. наук. праць / ред. В. С. Бабич. - К. : Міністерство культури УРСР, 1983. - 82 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Представлене видання є збіркою наукових праць, присвячених актуальним питанням роботи бібліотек у справі комуністичного виховання трудящих. Аналізується спектр пропагандистської роботи бібліотек, їх діяльність по обслуговуванню основних читацьких груп. Особливу увагу звернено на основні форми і методи підвищення рівня пропаганди книги, виховної ролі бібліотек. Також значне місце у збірці відведено роботі по створенню системи посібників з рекомендаційної бібліографії.



Кл.слова:
бібліотекознавство -- бібліотечна справа -- пропаганда

   Тип видання:   наукове видання   
13.


Пам'ять народу: геноцид в Україні голодом 1932-1933 років. Свідчення [Електронний ресурс] / упоряд.: О. Веселова, О. Нікілєв ; відп. ред. В. Смолій. - К. : ВД "Калита", 2009. - 936 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі подаються свідчення-спогади людей про найстрашнішу й наймасштабнішу трагедію XX століття - голод-геноцид українського народу 1932-1933 років. Усні та письмові спогади-розповіді надіслані очевидцями голоду, які пережили тяжке лихоліття й вижили, записані дослідниками голодоморів в Україні, викладачами вузів, вчителями, студентами, школярами старших класів, пенсіонерами, громадянами з усіх регіонів України та інших країн. Книга стане у пригоді кожній родині, науковцям, педагогам, учням шкіл, студентам, широкому читацькому загалу.



Кл.слова:
голод -- голодомор -- український народ

   Тип видання:   наукове видання   
14.


Україна в Центрально-Східній Європі [Електронний ресурс] / відп. ред. Смолій В.А.. - К. : Інститут історії України НАН України, 2010

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 9-10. - 2010. - 380 с.

Вип. 11. - 2011. - 342 с.


У наукових розвідках, вміщених на сторінках пропонованого читацькому загалу видання, розглядаються маловивчені питання вітчизняної історії з найдавніших часів до кінця XVIII ст., які висвітлюються в контексті взаємовпливів європейського та османсько-кримського цивілізаційних процесів. Зацікавлений читач знайде у них відповіді на ціле коло проблем, що досліджуються вперше або по новому оцінюються з позицій сучасної історичної науки. Для науковців, викладачів, усіх, хто цікавиться історією України, Малої Азії та Центрально-Східної Європи.



Кл.слова:
історіографія -- Українська революція -- козаччина -- Селянська війна

   Тип видання:   монографія   
15.


Реформування бюджетної системи України на інноваційних засадах [Електронний ресурс] : монографія / за заг. ред. Ф. О. Ярошенка ; Міністерство фінансів України. - К. : [б. в.], 2010. - 544 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 11.65 Мб


У монографії розкрито якісні характеристики бюджетної системи України на сучасному етапі її розвитку, окреслено засади законодавчого регулювання бюджетної сфери, вказано на тісний зв'язок економічних та фінансових аспектів стратегічного реформування національного економічного комплексу. Суттєвим фактором монографії є виокремлення у процесах реформування бюджетних систем їх інноваційної складової. Такий підхід не лише відповідає загальносвітовим тенденціям, а й свідчить про наполегливість України у вирішенні питань імплементації кращого світового досвіду у власну бюджетно-фінансову практику. Щоб переконати читацький загал у незворотності фундаментальних трансформацій у фінансовій сфері, автори детально обґрунтували пріоритети національної програми «Перезавантаження системи державних фінансів України на інноваційних засадах». Такий гносеологічний крок є унікальним у вітчизняній економічній науці і свідчить про її здатність до глибинного самооновлення на принципах системності, об'єктивності та прогностичного моделювання. Іншим беззаперечним аргументом затребуваності та своєчасності пропонованого монографічного дослідження є наведений у ньому аналітичний огляд міжнародної практики бюджетного реформування, а також – інноваційних механізмів адаптації фінансових систем провідних країн світу до загроз та викликів, детермінованих світовою фінансово-економічною кризою. Видання розраховане на державних службовців, фахівців сфери державних фінансів, науково-педагогічних працівників, студентів, усіх зацікавлених осіб, чия діяльність пов'язана з участю у бюджетних процесах країни.



Кл.слова:
державний бюджет -- державні фінанси

   Тип видання:   монографія   
16.
 



Шляхи реформування бюджетної системи України інноваційних засадах [Електронний ресурс] / за заг. ред. Ф. О. Ярошенка. - К. : Міністерство фінансів України, 2010. - 544 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 11.65 Мб


У монографії розкрито якісні характеристики бюджетної системи України на сучасному етапі її розвитку, окреслено засади законодавчого регулювання бюджетної сфери, вказано на тісний зв'язок економічних та фінансових аспектів стратегічного реформування національного економічного комплексу. Нещодавно було презентовано монографію «Шляхи реформування бюджетної системи України інноваційних засадах» за загальною редакцією д.е.н., професора, міністра фінансів України, заслуженого економіста України, лауреата Державної премії у галузі науки і техніки Федора Олексійовича Ярошенка. До складу авторського колективу увійшли викладачі кафедри, а саме: д.е.н., професор В.В. Прядко, к.е.н., в.о. доцента Е.О.Юрій, старший викладач В.М.Діденко, керівник Центру післядипломної та заочної освіти М.В.Карвацький У монографії розкрито якісні характеристики бюджетної системи України на сучасному етапі її розвитку, окреслено засади законодавчого регулювання бюджетної сфери, вказано на тісний зв'язок економічних та фінансових аспектів стратегічного реформування національного економічного комплексу. Суттєвим фактором монографії є виокремлення у процесах реформування бюджетних систем їх інноваційної складової. Такий підхід не лише відповідає загальносвітовим тенденціям, а й свідчить про наполегливість України у вирішенні питань імплементації кращого світового досвіду у власну бюджетно-фінансову практику. Щоб переконати читацький загал у незворотності фундаментальних трансформацій у фінансовій сфері, автори детально обґрунтували пріоритети національної програми «Перезавантаження системи державних фінансів України на інноваційних засадах». Такий гносеологічний крок є унікальним у вітчизняній економічній науці і свідчить про її здатність до глибинного самооновлення на принципах системності, об'єктивності та прогностичного моделювання. Іншим беззаперечним аргументом затребуваності та своєчасності пропонованого монографічного дослідження є наведений у ньому аналітичний огляд міжнародної практики бюджетного реформування, а також – інноваційних механізмів адаптації фінансових систем провідних країн світу до загроз та викликів, детермінованих світовою фінансово-економічною кризою. Видання розраховане на державних службовців, фахівців сфери державних фінансів, науково-педагогічних працівників, студентів, усіх зацікавлених осіб, чия діяльність пов'язана з участю у бюджетних процесах країни.



Кл.слова:
макроекономіка -- бюджет -- національна банківська система -- фінанси -- національна економіка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.
 


Забужко, Оксана.
Хроніки від Фортінбраса [Електронний ресурс] : вибрана есеїстика / Оксана Забужко. - 4-е вид.. - К. : Факт, 2009. - 352 с.. - (Висока полиця)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжку відомої письменниці склали вибрані е с е , виступи й д оп ов ід і, присвячені різним аспектам глобальної культурної кризи сьогод ення, у центрі авторської уваги — культура українського суспільства «на переломі»: посттоталітарного, по сткомуністичного, постколоніального і, за сл о вами О. Забужко, «посттрагічного», тобто такого, що втратило здатність переживати д ійсність як трагедію. Поєднання глибини інтелектуального аналізу з яскраво о с о би ст існ им , подеколи мемуарним сп о с о б ом викладу робить цю книгу цікавою не лише для фахових гуманітаріїв — як культурологічну розвідку, а й для ширшої читацької публіки ~ як с в о є рідний, письменницький і людський, документ нашої д о би .



Кл.слова:
українська література -- сучасна література -- публіцистика

   Тип видання:   художня література   
18.

Йогансен, Майк.
Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію [Електронний ресурс] / М. Йогансен. - [Б. м.] : [б. в.], [20_ _?]. - 233 с.. - (Школьная программа. Книги для 11-го класса)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Обман читацьких сподівань, безперервне іронізування, яскраві образи-примари, маріонетки, непередбачувані сюжетні ходи, національний колорит і … подорож. Ось із чого було сконструйовано цей український абсурдистський роман на початку ХХ століття - в 1929 році. Майк Йогансен не знехтував письменницькими законами і законами жанру, тому його твір має струнку фабулу, але й дуже заплутаний сюжет. Заплутаність - не наслідок його письменницької недбалості. Це, скоріше, гра із читачем. Витончена й доволі екстремальна. Чому автор удається до такої гри? І що у “Подорожі…” головне: люди чи все ж таки ландшафти, якими пересуваються ті ж самі люди? Йогансен дає прозору відповідь на питання. Книга Йогансена абсурдна і химерна. Не треба героїв цього роману сприймати всерйоз: вони - не більше, ніж вигадка. І потрібні автору лише для того, щоб читач здійснив подорож Україною. А персонажі, вирізані з картону (саме на цьому матеріалі наполягає Йогансен), потрібні були для того, щоб заповнити книжковий простір між описами ландшафтів головних героїв.



Кл.слова:
сучасна література -- роман -- західна література

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Плачинда, Сергій.
Лебедія. Як і коли виникла Україна [Електронний ресурс] : есе / Сергій Плачинда. - К. : [б. в.], 2005. - 160 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Чи є на світі така країна, яка пройшла б семитисячолітній шлях свого розвитку — злетів і падінь, перемог і поразок, розквіту і занепаду; яка вже в давнину здобула б такий могутній цивілізований потенціал, що спородила інші нації й мови, і котра б на різних етапах свого поступу мала б стільки назв як наш рідний край та його віддалені й близькі регіони: Оратта, Оріана, Кіммерія, Скитія, Амазонія, Сарматія, Роксоланія, Пелазгія або Лебедія, Венедія, Етрурія, Троада, Антія або Оратанія, Україна-Русь, Козацька Держава, Україна... У книзі пропонується пройти шляхами зародження й розвитку української нації та державності. Розповідь ведеться з позицій нової концепції історії Стародавньої України. Книга розрахована на вчителів, студентів, викладачів ВНЗ та на широкі читацькі маси.



Кл.слова:
українська нація -- історичний розвиток

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Тельвак, Вікторія.
Михайло Грушевський як дослідник української історіографії [Електронний ресурс] / Вікторія Тельвак, Віталій Тельвак ; Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. - К. ; Дрогобич : [б. в.], 2005. - 336 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Спільна монографія Вікторії і Віталія Тельваків, яка присвячена патріархові української історичної науки М.Грушевському. Вона стала ще одним кроком на шляху до пізнання та осмислення інтелектуального надбання Великого Українця. В ній досліджується історіографічна творчість вченого в контексті формування та розвитку української історичної науки кінця ХІХ - першої третини ХХ століття. Монографія складається з п'яти частин. У першій автори проаналізували історіографічну традицію вивчення історико-наукових поглядів М. Грушевського, виділивши в ній три періоди: перший охоплює час від кінця ХІХ до його смерті в 1934 році; другий з 1934 до кінця 1980-х рр.; третій з початку 1990-х рр. і до нашого часу. Наведена періодизація не викликає особливих заперечень. Про те в ній варто було б виділити окремі підперіоди. Доволі ґрунтовно автори проаналізували джерельну базу дослідження, в якій виокремили три основні джерельні комплекси: 1) включає твори М.Грушевського, які характеризують його як дослідника української історіографії; 2) „великий текст", тобто всі твори, що вийшли з-під пера вченого; 3) „історико-культурний контекст" - матеріали, що характеризують епоху та умови його наукової діяльності. Слід зазначити, що виявлена авторами сукупність джерел є достатньо репрезентативною і забезпечує досягнення мети даного дослідження. Другий розділ присвячений процесу становлення М.Грушевського як дослідника української історичної науки. Він починається з часу перебування майбутнього історика в Тифліській гімназії, бо саме там були започатковані його перші спроби написання наукових праць. Автори наголошують, що творчість українських істориків М.Костомарова, П.Куліша, М.Драгоманова і В.Антоновича, мали великий вплив на формування світогляду М.Грушевського. І з цим важко не погодитись. В Київському університеті він здобув фах професійного історика. Його вчителями були В.Антонович, В.Іконников, Ф.Фортинський, які відкрили перед молодим дослідником розмаїття історіографічних шкіл та напрямів. Солідний багаж знань та умінь отримав він на наукових семінарах. В той же час, автори наводять доволі скептичну оцінку М.Грушевським Київського університету, яку він подавав у своїх мемуарах. Своєрідною альтернативою подолання недоліків університетських курсів була для юнака самоосвіта. На основі щоденникових записів, конспектів, бібліотечних реєстрів дослідники відновили і проаналізували коло читацьких уподобань історика. Отже, на їхню думку, університетські курси та наполеглива самоосвіта сприяли формуванню в М.Грушевського рис професійного історика. Ще будучи студентом він активно включився в наукове життя, виступивши з власними історичними творами та критичними рецензіями на монографії своїх колег по ремеслу. Третій розділ „Теоретичні проблеми історіографії у працях М.Грушевського" включає кілька параграфів. В ньому аналізується широке коло теоретично-методологічних аспектів історіографічного пошуку вченого, визначення ним спеціальної термінології. На думку дослідників розуміння М. Грушевським предмету вивчення української історіографії в цілому корелюється із поглядами на цю проблему сучасних науковців. З іншого боку вони відзначають і деяку архаїчність у висловлюваннях вченого про історіографічні школи та напрямки, а також певні термінологічні розбіжності та недосконалості, які були властиві для того часу. Варто додати, що й сучасні дослідники використовують різні терміни для визначення історичної науки. Взагалі на думку авторів історіографічної ідеї М.Грушевського явно випереджували свій час як у плані тематичному так і плані теоретичному.



Кл.слова:
історія України -- історична наука
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського