Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Автореферати дисертацій (67)Реферативна база даних (532)Книжкові видання та компакт-диски (46)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕТНІЧНЕ$<.>+<.>K=РОЗМАЇТТЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

   Тип видання:   словник   
1.


Гуцульські говірки [Електронний ресурс] / під ред. Я. Закревської. - Л. : Інститут українознавства, 1997. - 232 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Передаємо до Ваших рук Короткий словник гуцульських говірок, що є відображенням основного лексичного складу одного з найцікавіших і найархаїчніших говорів південно-західного наріччя української мови. Гуцульські говірки мають давні традиції вивчення (понад 150 років), однак окремого завершеного й опублікованого словника, який охоплював би говірки всієї Гуцульщини, досі немає. Короткий словник гуцульських говірок є науково-популярним словником шкільного типу, призначеним насамперед для освітянських потреб і масового користувача. Його об’єктом є слово як лексико-словотвірна цілість, а не як відбиття системних регулярних фонетичних і граматичних особливостей, характерних для цих говірок. Пропонований словник є диференційним, тобто він не охоплює усієї лексики, яка функціонує у гуцульських говірках, а подає лише вибрану традиційну діалектну лексику, що не ввійшла до основного словникового складу сучасної української літературної мови. Короткий словник гуцульських говірок призначений для вчителів, які працюють у діалектному оточенні, для учнів, яким він полегшить засвоєння норм української літературної мови, для всіх, хто хоче ознайомитися з діалектним розмаїттям української мови; одночасно він полегшить читання творів художньої літератури, у яких автори використовують гуцульський говір із стилістичною метою, а також користування давніми і сучасними фольклорними й етнографічними матеріалами з Гуцульщини. Пропонований Словник є певним етапом у створенні повного академічного Словника гуцульських говірок, який укладає група мовознавців відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України за принципами і засадами, що відповідають вимогам підготовки академічних діалектологічних видань. Основою його є багатотисячна картотека, яка, хоч і формувалася протягом тривалого часу, досі ще відкрита для поповнення. Авторський колектив плекає надію, що великий кількатомний Словник теж незабаром почне друкуватися окремими випусками, якщо на його підготовку до друку і публікацію будуть знайдені потрібні кошти, належна підтримка та розуміння меценатів і громадськості.



Кл.слова:
говірка -- діалектологія

   Тип видання:   енциклопедія   
2.

Ніколаєва, Т. О.
Історія українського костюма [Електронний ресурс] / Т. О. Ніколаєва. - К. : Либідь, 1996. - 174 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книзі висвітлюються витоки традиційного українського костюма та його багатовікова історія. Представлене широке розмаїття народного вбрання відповідно до історико-етнографічних регіонів України, детально розглядаються його численні компоненти та прийоми оздоблення. Костюм – частка народної душі. Велике історичне і художньо значення українського народного костюма безумовне. Від глибокої давнини і протягом усього існування він задовольняв не лише матеріальні, а й духовні потреби людини, виконуючи необхідні побутові, соціальні, обрядові функції. Його високий мистецький рівень, емоційна насиченість яскраво відбивають світогляд, естетичні уподобання, саму психологію українського народу. Це самобутнє явище посідає визначне місце не тільки в національній, а й у європейській та загалом світовій культурі.



Кл.слова:
одяг -- обряд

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Сміт, Е. Д.
Культурні основи націй. Ієрархія, заповіт і республіка [Електронний ресурс] : наукове видання / Е. Д. Сміт. - К. : Темпора, 2009. - 312 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Праця Ентоні Сміта, визначного британського політолога, присвячена вивченню особливостей формування різних типів націй у культурологічному розрізі. Автор розглядає три типи націй: ієрархічні, побудовані на заповіті та республіканські. Особливістю аналізу є розлога полеміка. Автор наводить багато прикладів. Видання розраховане на істориків, культурологів, політологів, студентів гуманітарних факультетів.



Кл.слова:
нація -- етнічне коріння -- культура

   Тип видання:   підручник   
4.

Добронравова, І. С
Новітня західна філософія науки [Електронний ресурс] : підручник / І.С Добронравова, Т. М. Білоус, О.В. Комар. - К. : Парапан, 2008. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Підручник з новітньої західної філософії науки створений як методичне забезпечення відповідного учбового курсу для магістрантів філософських факультетів. Підручник презентує розмаїття напрямів західної філософії науки 70- 90 років XX ст. і початку XXI століття. У першому розділі представлено огляд нових тем та напрямів у західній філософії науки. У другому розділі представлено огляд натуралістичних тенденцій у західній філософії. Для студентів та аспірантів філософських спеціальностей.



Кл.слова:
реалізм -- наука -- логіка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.
 


Белград, Д.
Культура спонтанності: імпровізація і мистецтво в повоєнній Америці [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Д. Белград . - К. : Факт, 2008 . - 528 с.. - (Висока полиця)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга являє собою український переклад роботи видатного американського вченого Деніела Белграда і являє собою спробу осмислити культуру імпровізації та спонтанності у повоєнній Америці захоплюючи при цьому музику, художнє мистецтво, літературу та хореографію. Аналіз цих явищ подано із сторони неомарксистської філософії. «Культура спонтанності» – це синтетична історія повоєнного американського авангарду, що об’єднує такі багатоманітні рухи американської культури як абстрактний експресіонізм у живописі, поезія Блек Маунтіну і бітників, бібоп-джаз, експериментальний танець і кераміка. Автор показує, що це широке розмаїття мистецьких практик насправді мало одну спільну тему – спонтанну імпровізацію. Елегантна аргументація і прекрасні ілюстрації «Культури спонтанності» суттєво ревізують наші уявлення про деякі з найважливіших голосів тієї доби. З-поміж багатьох цікавих прикладів, книга описує те, як картини Джексона Поллока перетинаються з історією сучасного танцю, і пояснює їхній зв’язок з тим, що бітники захоплювались дзен-буддизмом і бібопом. Досліджуючи твори багатьох ключових культурних постатей — таких як поети Чарльз Олсон, Вільям Карлос Вільямс, Джек Керуак, Аллен Ґінзберг і ЛеРой Джонс, художники Роберт Мазервелл, Джексон Поллок і Віллем де Кунінг, гончар Пітер Вулкос, танцівник Мерс Каннінгем і джазист Чарлі Паркер, — Деніел Белград переконливо доводить те, що спонтанне мистецтво знаходилось на передньому краї повоєнної американської думки.



Кл.слова:
культура -- політологія  -- сучасне мистецтво -- західне мистецтво -- мистецтво -- США

   Тип видання:   дисертація   
6.

Моця, Б. О.
Формування та розбудова структур прикордонної варти на території України (кінець ІХ - початок ХХ ст.) [Електронний ресурс] : дис. ... канд. істор. наук : 07.00.01 / Б. О. Моця. - Чернігів : [б. в.], 2010. - 236 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Сучасна правова наука визначає державу як найвищу форму організації суспільства, яка забезпечує захист та погодження індивідуальних, групових та загальносуспільних інтересів за допомогою права на певній території. Хоча будь-яка дефініція держави, з огляду на наявність значного розмаїття теорій розуміння держави та типів і форм існуючих держав, не може охопити всіх аспектів такого соціального явища як держава, це не виключає наявності певної єдності у розумінні основних ознак держави. Однією з головних серед таких ознак є територіальність – влада держави поширюється на певну територію, означену її кордонами, при цьому, на даній території може існувати тільки одна держава. Іншими словами, невід’ємним елементом кожного сформованого суспільства є наявність меж ареалу перебування і, відповідно, їх захист. У цьому відношенні Україна не є винятком.



Кл.слова:
історія України -- кордон України

   Тип видання:   наукове видання   
7.


Історія українського мистецтва [Електронний ресурс] : у 5 т. / голов. ред. Г. Скрипник ; Національна академія наук України, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - К. : [б. в.], 2007-2011

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Мистецтво первісної доби та стародавнього світу. - 2008. - 710 с.

Т. 2 : Мистецтво середніх віків. - 2010. - 1296 с.

Т. 3 : Мистецтво другої половини XVI - XVIII ст.. - 2011. - 1088 с.

Т. 5 : Мистецтво XX ст.. - 2007. - 1048 с.


У першому томі автори поставили за мету реконструювати цілісний образ найдавніших етапів мистецького життя на українських землях, переважно на прикладі тих артефактів, що постали на них та збереглися до наших днів. У ній представлено мистецтво пізньопалеолітичного населення України, енеолітичної людності (зокрема, подано неперевершеної майстерності зразки кераміки носіїв трипільської культури; репрезентовано пам’ятки образотворчості народів бронзової доби, кімерійців, скіфів, сарматів (особливо вишукані ювелірні (золоті й срібні) вироби – чаші, пекторалі, амфори, золоті оздоби парадного вбрання, рельєфні зображення сюжетів і сцен зі скіфського життя, кам’яні скульптури тощо). Розлогі розділи тому присвячені образотворчому мистецтву та художнім ремеслам населення античних держав Північного Причорномор’я, культурна традиція яких мала безпосередній вплив на мистецькі процеси на цих територіях у наступні епохи. Чи не вперше розглянуто в контексті історії мистецтва пам’ятки кельтського населення та латенізованих культур. Значно повніше висвітлено культурну спадщину праслов’янського й готського населення українських земель тощо.

Другий том “Історії українського мистецтва” присвячено історії художніх процесів на українських теренах у добу середньовіччя (кінець ІV/VI – XV/середина XVI). Важливим наміром авторів та упорядників стало висвітлення родоводу та стильових особливостей вітчизняного мистецтва, його видової специфіки. У дослідженнях архітектури, монументальної скульптури, мозаїк, фресок, іконопису, оздоблення рукописної книги, художніх ремесел окреслено риси, які й нині маркують процес творення українського світу.

У третьому томі “Історії українського мистецтва” висвітлюються розвиток, жанрове й стильове розмаїття української архітектури, образотворчого та декоративного мистецтва козацько-гетьманської доби, що охоплює фактично три століття – XVI, XVII, XVIIІ, національні варіанти європейських стилів ренесансу й бароко, які стали набутком більшості визначних пам’яток, розглянутих у цьому виданні.

Глибоким філософським осмисленням та форматним осягненням вирізняються розділи праці, присвячені мистецькій спадщині ХІХ ст. – періоду, коли українська національна культура виявила неабияку життєстійкість, витворивши за вкрай складних соціополітичних умов довершені мистецькі твори, «зуміла розвинути більшість сучасних видів мистецтв, а в багатьох із них створити класичні цінності і дати імена світової міри». Автори розділів слушно зауважують, що мистецька спадщина цієї епохи формувалася й визрівала в чужинському культурному середовищі та під тиском нових суспільно-політичних реалій, що спричиняли розмежування між культурою народною та панівних верств, динамічну зміну стильових напрямів – перехід від бароко до романтизму та реалізму. Дослідники чи не вперше в мистецтвознавстві пострадянського періоду залучають до аналізу українського образотворення нові імена художників та архітекторів, нові реалії та здобутки малярської і будівельної спадщини, розглядаючи в контексті українського мистецького процесу як пам’ятки, що виникли в Україні і на питомо українському ґрунті, так і ті мистецькі явища, що хоча й творилися поза Україною, проте тематикою і змістом стосувалися української культурної традиції та історії.

5-й том, присвячений мистецтву ХХ століття, є, власне, першою спробою накреслити і дати об’єктивну оцінку основним процесам, що відбувалися впродовж усього минулого століття в художньому житті на теренах нашої країни, намаганням відтворити цілісну картину мистецького життя, що розвивалося в контексті загальноєвропейського художнього процесу, єдиному річищі світового художнього розвитку.



Кл.слова:
образотворче мистецтво -- монументальна скульптура -- декоративно-вжиткове мистецтво

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Тельвак, Вікторія.
Михайло Грушевський як дослідник української історіографії [Електронний ресурс] / Вікторія Тельвак, Віталій Тельвак ; Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. - К. ; Дрогобич : [б. в.], 2005. - 336 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Спільна монографія Вікторії і Віталія Тельваків, яка присвячена патріархові української історичної науки М.Грушевському. Вона стала ще одним кроком на шляху до пізнання та осмислення інтелектуального надбання Великого Українця. В ній досліджується історіографічна творчість вченого в контексті формування та розвитку української історичної науки кінця ХІХ - першої третини ХХ століття. Монографія складається з п'яти частин. У першій автори проаналізували історіографічну традицію вивчення історико-наукових поглядів М. Грушевського, виділивши в ній три періоди: перший охоплює час від кінця ХІХ до його смерті в 1934 році; другий з 1934 до кінця 1980-х рр.; третій з початку 1990-х рр. і до нашого часу. Наведена періодизація не викликає особливих заперечень. Про те в ній варто було б виділити окремі підперіоди. Доволі ґрунтовно автори проаналізували джерельну базу дослідження, в якій виокремили три основні джерельні комплекси: 1) включає твори М.Грушевського, які характеризують його як дослідника української історіографії; 2) „великий текст", тобто всі твори, що вийшли з-під пера вченого; 3) „історико-культурний контекст" - матеріали, що характеризують епоху та умови його наукової діяльності. Слід зазначити, що виявлена авторами сукупність джерел є достатньо репрезентативною і забезпечує досягнення мети даного дослідження. Другий розділ присвячений процесу становлення М.Грушевського як дослідника української історичної науки. Він починається з часу перебування майбутнього історика в Тифліській гімназії, бо саме там були започатковані його перші спроби написання наукових праць. Автори наголошують, що творчість українських істориків М.Костомарова, П.Куліша, М.Драгоманова і В.Антоновича, мали великий вплив на формування світогляду М.Грушевського. І з цим важко не погодитись. В Київському університеті він здобув фах професійного історика. Його вчителями були В.Антонович, В.Іконников, Ф.Фортинський, які відкрили перед молодим дослідником розмаїття історіографічних шкіл та напрямів. Солідний багаж знань та умінь отримав він на наукових семінарах. В той же час, автори наводять доволі скептичну оцінку М.Грушевським Київського університету, яку він подавав у своїх мемуарах. Своєрідною альтернативою подолання недоліків університетських курсів була для юнака самоосвіта. На основі щоденникових записів, конспектів, бібліотечних реєстрів дослідники відновили і проаналізували коло читацьких уподобань історика. Отже, на їхню думку, університетські курси та наполеглива самоосвіта сприяли формуванню в М.Грушевського рис професійного історика. Ще будучи студентом він активно включився в наукове життя, виступивши з власними історичними творами та критичними рецензіями на монографії своїх колег по ремеслу. Третій розділ „Теоретичні проблеми історіографії у працях М.Грушевського" включає кілька параграфів. В ньому аналізується широке коло теоретично-методологічних аспектів історіографічного пошуку вченого, визначення ним спеціальної термінології. На думку дослідників розуміння М. Грушевським предмету вивчення української історіографії в цілому корелюється із поглядами на цю проблему сучасних науковців. З іншого боку вони відзначають і деяку архаїчність у висловлюваннях вченого про історіографічні школи та напрямки, а також певні термінологічні розбіжності та недосконалості, які були властиві для того часу. Варто додати, що й сучасні дослідники використовують різні терміни для визначення історичної науки. Взагалі на думку авторів історіографічної ідеї М.Грушевського явно випереджували свій час як у плані тематичному так і плані теоретичному.



Кл.слова:
історія України -- історична наука

   Тип видання:   зб. статей   
9.


Мовні конфлікти і гармонізація суспільства [Електронний ресурс] : матеріали наукової конференції, 28-29 травня 2001 року / наук. ред. В. Радчук ; Товариство української мови Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Громадський добродійний фонд імені Ігоря Білозора. - К. : ВПЦ "Київський університет", 2002. - 222 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Конференція під назвою “Мовні конфлікти і гармонізація суспільства”, що її провели в Київському національному університеті ім. Т. Шевченка 28-29 травня 2001 року Товариство української мови цього університету та Громадський добродійний фонд імені Ігоря Білозора, в історії вітчизняної науки прецедентів не мала. Тому її завданням було насамперед привернути увагу до проблеми і правильно сформулювати її в основних іпостасях з надією на активізацію зусиль дослідників у заданих дискусією напрямках. Порозуміння між людьми, плекання мовної спадщини, єдність розмаїття – провідні тези, якими відкрив нове тисячоліття Європейський рік мов. Конференція, що проходила в рамках програми Року, відбулася за участі вчених з багатьох міст України і за підтримки з боку Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Національного університету “Києво-Могилянська академія”, Інституту української мови НАН України, Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України, Інституту психології ім. Г. Костюка АПН України, Інституту соціальної та політичної психології АПН України, Конгресу української інтелігенції та Асоціації товариств української мови. Це видання здійснено толокою на особисті кошти людей дуже різних, проте одностайно свідомих драматизму мовних процесів в Україні. Їхні імена подано в кінці збірки. Автори вміщених тут виступів теж одноголосно перейняті мовним болем і вони так само дуже несхожі – за фахом, науковими підходами, переконаннями, життєвим досвідом. Якщо серед тем та ідей книжки читач знайде цікаві й варті дальшого обговорення, хай ця наша скромна праця послужить йому спонукою, щоб і самому в прийнятний спосіб долучитися до шукання істини й гармонії.



Кл.слова:
мовна практика -- мовна норма -- непорозуміння -- лінгвістика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.
 


Brouard, Sylvain.
As french as everyone else? [Electronic resource] : a survey of french citizens of maghrebin, african and turkish origin / Sylvain Brouard, Vincent Tiberj. - Philadelphia : Temple university press, 2011. - 153 p
Переклад назви: Такі ж французи, як і решта?: огляд французьких громадян магрибського, африканського та турецького походження

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


France is often depicted as the model of assimilationist or republican integration in the international literature on immigration. However, rarely have surveys drilled down to provide individual responses from a double representative sample. In As French as Everyone Else?, Sylvain Brouard and Vincent Tiberj provide a comprehensive assessment of the state of integration in France and challenge the usual crisis of integration by systematically comparing the "new French" immigrants, as well as their children and grandchildren born in France, with a sample of the French general population. The authors' survey considers a wide range of topics, including religious affiliation and religiosity, political attitudes and political efficacy, value systems (including gender roles, work ethics, and anti-Semitism), patterns of integration, multiple identities and national belongings, and affirmative action. As the authors show, despite existing differences, immigrants of Maghrebin, African, and Turkish origin share a wide scope of commonality with other French citizens.



Кл.слова:
мігранти -- національні меншини -- етнічне розмаїття -- міжрасові шлюби -- Франція

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.
 


Anderson, Benedict.
Imagined Communities [Electronic resource] : reflections on the origin and spread of nationalism / Benedict Anderson. - London : Verso, 2006. - 256 p
Переклад назви: Уявні спільноти: роздуми про походження та поширення націоналізму

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Imagined Communities, Benedict Anderson’s brilliant book on nationalism, forged a new field of study when it first appeared in 1983. Since then it has sold over a quarter of a million copies and is widely considered the most important book on the subject. In this greatly anticipated revised edition, Anderson updates and elaborates on the core question: what makes people live, die and kill in the name of nations? He shows how an originary nationalism born in the Americas was adopted by popular movements in Europe, by imperialist powers, and by the anti-imperialist resistances in Asia and Africa, and explores the way communities were created by the growth of the nation-state, the interaction between capitalism and printing, and the birth of vernacular languages-of-state. Anderson revisits these fundamental ideas, showing how their relevance has been tested by the events of the past two decades.



Кл.слова:
націоналізм -- антиімперіалізм -- етнічне самоусвідомлення

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Донцов, Дмитро.
Націоналізм [Електронний ресурс] / Дмитро Донцов. - К. : ФОП Стебеляк, 2012. - 363 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Головний твір видатного українського мислителя, ідеолога українського націоналізму. В творі автор визначає причини занепаду української державницької думки та окреслює шляхи досягнення національного ідеалу.



Кл.слова:
політична культура -- етнічне питання -- духовність

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.

Кюїзеньє, Жан.
Етнологія Франції [Електронний ресурс] / Жан Кюїзеньє ; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України. - К. : [б. в.], 2007. - 114 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга Ж. Кюїзеньє «Етнологія Франції» присвячена широкому спектру проблем етнічної та етнокультурної історії європейських народів. Праця насичена різноплановою науковою інформацією як з етнології, так і з археології та історії, релігієзнавства та фольклористики. Вона знайомить читача з долями європейських народів, їхнім своєрідним минулим та сучасним культурним розмаїттям. Праця написана в оригінальній манері авторських роздумів та наукових спостережень. Книга читається легко і є доступною як для фахівців, так і для широкого зага0 лу читачів, усіх, хто цікавиться минулим та сьогоденням народів Європи.



Кл.слова:
історія Франції -- етнологія -- французька культура

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.
 


Гобино, Жозеф Артур де.
Опыт о неравенстве человеческих рас [Електронний ресурс] / Ж. А. Гобино. - Х. : Одиссей, 2001. - 786 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Предлагаем вашему вниманию книгу Ж.А.Гобино "Опыт о неравенстве человеческих рас". "Настоящим основателем расовой теории был француз Гобино, тонкий мыслитель, которому чужд был грубый материализм. Для него теория неравенства рас была прежде всего обоснованием аристократической идеи, оправданием аристократической культуры. Гобино, в отличие от современных германских расистов, был пессимистом и учил о необратимом декадентстве рас и культур".



Кл.слова:
філософія -- расологія -- етнічне розмаїття -- індивідуальна відмінність

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Суховець, Надія.
Розмаїття України, 1918–2014 [Електронний ресурс] / Н. Суховець. - Вид. 3-тє, допов.. - К. : Леся, 2014. - 70 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В цьому збірнику стисло віддзеркалюється тема народного життя в політичній сфері України з 1918 року по сьогодення на книгу "ПРЕДСЕДАТЕЛИ ОРГАНОВ ГОСБЕЗОПАС НОСТИ УКРАИНЫ, 2013 рік. Згідно дозволу автора Олександра НЕЗДОЛІ від 12.12.2013 року, – я репортерськими діями читача надаю відгук. І лірично розповідаю про особисту зустріч з першим Президентом незалежної України – Леонідом Макаровичем КРАВЧУКОМ 30 жовтня 2013 року. Та короткометражна розповідь, починаючи з 2013 року, який вимушено вкарбувався вкрай незадовільним правом свободи трудового народу в історію і за часів незалежної державності 1991 – 2014. /Українське радіо – Громадська филя січень 2014 року/.



Кл.слова:
публіцистика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Соціологія   
16.

Галлямов, Р. Р.
Многонациональный город [Електронний ресурс] : этносоциологические очерки / Р. Р. Галлямов. - Уфа : Гилем, 1996. - 200 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге на материалах многочисленных социологических исследований, данных переписей населения, других статистических источников, в том числе - извлеченных из текущих архивов и впервые вводимых в научный оборот, анализируються этнодемографические и этноязыковые процессы, феномен этнического самосознания в многонациональных городах России (напримере Республики Башкоростаи). Специальная глава по священа анализу исследования этносоциологических проблем многонационального города в отечественной и зарубежной науке. Предназначена для философов, социологов, этнологов, социолингвистов и всех, интересующихся национальной проблемой.



Кл.слова:
урбаністика -- соціологія -- етнічне розмаїття -- мультикультуралізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.

Усенко, П. Г.
Маріуполь [Електронний ресурс] : грецьке забарвлення українського Надазов'я (кінець XVIII - початок XX ст.) / П. Г. Усенко. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2014. - 108 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка в основному присвячена доленосним для приазовців колонізаційним вереміям у контексті міжнародних відносин і міжнаціональних контактів вікопомного відтинку нового часу. Досліджено агресивний потяг зовнішньої політики російської держави, невідчепно втілюваний за чорноморським напрямком. Акцентовано яскраві епізоди масового переселення сполоханих християн Тавриди на землю нагло знівеченого царатом Війська Запорозького, після чого поспіхом покинуту ситуативними мігрантами "Татарську область" (невдовзі, 1783 р., безпардонно скасований інтервентами Кримський ханат) анексувала Катерина II. Висвітлено питомі реалії, пов'язані з такими неординарними фігурами як Шагін-Гі-рей II, митрополит Ігнатій, Петро Румянцев-Задунайський, Олександр Без-бородько, Григорій Потьомкін, Олександр Суворов, Феоктист Хартахай та іншими видатними персонажами. Звернуто увагу на феноменальні риси Південно-Східної України. Розглянуто документи, дотичні провокативно заохочених царатом перипетій 1778 р. у Криму, а також по тому – в Азовській губернії. Репрезентовано раритетні матеріали доскіпливого краєзнавця Гаврили Калері, де вагомо атестовано непересічний Маріупольський повіт у відомчій пресі майже 170 літ тому.



Кл.слова:
культурне розмаїття -- грецька громада -- етнічні меншини -- Таврида
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського