Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (3)Реферативна база даних (43)Книжкові видання та компакт-диски (14)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=САМВИДАВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

   Тип видання:   хрестоматія   
1.


Антология самиздата. Неподцензурная литература в СССР (50-80-е годы) [Електронний ресурс] : в 3 т. / сост. М. Ш. Барбакадзе ; под общ. ред. В. В. Игрунова ; ред. Е. С. Шварц. - М. : Международный институт гуманитарно-политических исследований, 2005

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. Кн. 1 : до 1966 года. - 495 с.

Т. 1. Кн. 2 : до 1966. - 368 с.

Т. 2 : 1966-1973 годы. - 759 с.

Т. 3 : после 1973 года. - 447 с.


«Антология самиздата» открывает перед читателями ту часть нашего прошлого, которая никогда не была достоянием официальной истории. Тем не менее, в среде неофициальной культуры, порождением которой был Самиздат, выкристаллизовались идеи, оказавшие колоссальное влияние на ход истории, прежде всего, советской и постсоветской. Молодому поколению почти не известно происхождение современных идеологий и современной политической системы России. «Антология самиздата» позволяет в значительной мере заполнить этот пробел. В «Антологии» собраны наиболее представительные произведения, ходившие в Самиздате в 50 – 80 е годы, повлиявшие на умонастроения советской интеллигенции. В сборнике представлен широкийжанровый и идеологический спектр, наилучшим образом показывающий разноплановость неподцензурной культуры. Кроме того, «Антология» дает представление о возникновении независимых общественных движений в СССР.



Кл.слова:
цензура -- самвидав -- література -- андеґраунд

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Марсель, Ґабріель.
Бути і мати [Електронний ресурс] : пер. с фр. / Ґ. Марсель. - Харків : Фоліо, 1998. - 134 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга є однією з перших спроб запропонувати українському читачеві у більшому обсязі філософський доробок одного з чільних мислителів нашого часу — Ґабріеля Марселя. На вибір автора вплинули чинники і випадкові й не випадкові. Щонайперше слід сказати, що переклад робіт Марселя здійснювався вже давно. І помиляються ті, хто гадає, що праця над українським перекладом світової філософської класики не велася. Можливо, без державних субсидій чи тематичних планів, однак навіть у тій безнадійній ситуації вона все ж відбувалась. Хоча, хтозна, можливо, саме такі рамки для зосередженої і незалежної роботи й потрібні. І велася ця робота по обидва боки «залізної» завіси. Пропонований шановному товариству текст Марселя теж опрацьовувався у самому зеніті епохи застою, коли не могло бути й мови ні про яку публікацію, а чи навіть просте копіювання єдиного рукопису перекладу. І аж тільки тепер ми маємо змогу запропонувати широкому загалові не тільки спробу першої інтерпретації текстів Ґабріеля Марселя по-українськи, але і зразок українського самвидаву кінця сімдесятих початку восьмидесятих як свідчення того, що українська філософська думка таки жевріла у, можливо, нечисленних, проте все ж функціонуючих напівмистецьких, напівлітературних гуртках.



Кл.слова:
західна філософія -- проблеми філософії -- свідомість -- ідеалізм

   Тип видання:   довідник   
3.


Рух опору в Україні: 1960-1990 [Електронний ресурс] : енциклопедичний довідник / голов. ред. О. Зінкевич. - К. : Смолоскип, 2010. - 804 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Енциклопедичний довідник "Рух опору в Україні: 1960-1990" присвячений подіям, які почали розгортатися в Україні на початку 1960-х рр. і завершилися здобуттям незалежності 1991 р. Видання охоплює проблематику національних і людських прав. У ньому окреслено феномен шістдесятництва, вітчизняного самвидаву, зародження дисидентського (правозахисного) руху. Довідник містить не лише біографічні дані окремих діячів та інформацію про їхні твори, неформальну пресу і правозахисні різномовні видання, а й детальну бібліографію творчості учасників руху опору, політв'язнів і репресованих, спогадів і статей, відгуків іноземної преси. Тут подано інформацію про діяльність підпільних груп в Україні, а також організацій і комітетів на захист українських політв'язнів у західних країнах. Окрему увагу приділено репресіям радянської влади. Низка статей стосується діяльності української діаспори, а також тих різнонаціональних діячів, які виступали на захист представників українського правозахисного руху, співпрацювали з ними й передавали український самвидав на Захід. Видання є спільною працею колективу авторів, які були причетні до правозахисного руху в Україні та займалися його вивченням, досліджуючи архівні матеріали, які зберігаються в Музеї-архіві і документаційному центрі українського самвидаву при видавництві "Смолоскип" у Києві.



Кл.слова:
дисидентський рух -- радянська влада -- підпільна група -- правозахисний рух

   Тип видання:   наукове видання   
4.


Крамола [Електронний ресурс] : инакомыслие в СССР при Хрущеве и Брежневе 1953-1982 гг. : рассекреченые документы Верховного суда и Прокуратуры СССР / под ред. В. А. Козлова, С. В. Мироненко ; сост. О. В. Эдельман. - М. : Материк, 2005. - 430 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


История оппозиционных движений в послесталинском СССР сегодня чаще всего сводится к деятельности либерального диссидентского движения. Однако на самом деле первоначально массово возникали левые антисталинистские группы, участники которых осознали контреволюционный, псевдосоциалистический характер «советской» власти, которая, несмотря на «оттепель», сохранила сталинистскую структуру и методы эксплуатации. Этих людей было сравнительно немного, но они представляли самые разные слои советского общества: от рабочих до интеллигенции. Эти группы и их участники совершенно отчетливо понимали отличие марксизма и ленинской политической практики от практики сталинизма и его наследников. Интересно, что и сейчас это казалось бы очевидное различение старательно игнорируется. Причем игнорируется прежде всего именно теми, кто в годы существования «тоталитарного режима» ни о какой крамоле и не помышлял (разве что рассказывая анекдоты на кухнях), а после краха СССР занялся «борьбой за демократию». Ниже публикуются выдержки из сборника документов, в которых перечислено большое количество левых групп и попыток такие группы создать. Задачей большинства этих групп было создание, говоря словами организаторов одной из них, «нелегальной политической организации, ставящей своей целью борьбу с извращением марксизма-ленинизма в партийной жизни и советском строительстве».



Кл.слова:
дисидентство -- інакодумство -- самвидав -- протестний рух

   Тип видання:   художня література   
5.

Забужко, Оксана.
Польові дослідження з українського сексу [Електронний ресурс] / Оксана Забужко. - К. : Згода, 1996. - 54 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований читачеві роман мав щастя зажити скандальної репутації задовго до виходу в світ. Його чорнова версія, віддрукована свого часу в Пітсбурзькому Kinko Copies числом 12 примірників, із міркувань суто практичних (щоб не пропала при перелеті через Франкфурт), і роздана авторкою друзям "почитати" (переважно у сподіванні розумних порад), цілком несподівано зробила карколомну кар'єру: вона відродила самвидав.



Кл.слова:
роман

   Тип видання:   науково-популярне видання   
6.

Мороз, Валентин.
Бумеранг: Твори Валентин Мороза [Електронний ресурс] / В. Мороз. - [Б. м.] : Українське видавництво Смолоскип ім. В. Симоненка : Перша українська друкарня у Франції, 1974. - 306 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропоноване видання побачило світ за кордоном, як багато тогочасної самвидавівської літератури. На момент виходу цієї книги Мороз перебував у Володимирській в'язниці. Книга містить найвідоміші твори В. Мороза, а також низку документів та матеріалів, що висвітлюють його арешти та допити. Разом з тим, уміщено різноматітні матеріали у його підтримку зі сторони тогочасної української інтелігенції.



Кл.слова:
публіцистика

   Тип видання:   монографія   
7.

Обертас, Олесь.
Український самвидав. Літературна критика та публіцистика (1960-і - початок 1970-х років) [Електронний ресурс] : монографія / Олесь Обертас ; Національна академія наук України, Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка. - К. : Смолоскип, 2010. - 300 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі досліджуються місце і роль, історія розвитку та побутування українського самвидаву як альтернативної складової літературного процесу, як головної організуючої форми Руху Опору 1960-х - початку 1970-х років. Особлива увага звертається на характеристику позацензурної публіцистики та літературної критики у контексті культурно-громадського життя в Україні 60-х років XX століття. З'ясовується роль самвидаву як одвічної опозиційної категорії, розглядаються обставини його формування як конкретного історичного явища у другій половині XX століття, окреслюються характерні особливості розвитку самвидавної літератури та її проблематики в умовах тоталітарного суспільства. Ґрунтовний аналіз самвидавних документів дозволив О. Обертасу простежити еволюцію мислення їхніх авторів. Видання розраховане на науковців, журналістів, а також усіх, хто цікавиться історією, культурою та літературою України.



Кл.слова:
українська публіцистика -- самвидав -- рух опору -- дисидентський рух

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.
 


Винничук, Юрій Павлович.
Ги-ги-и [Електронний ресурс] / Ю. П. Винничук. - Л. : Піраміда, 2005. - 256 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Перед вами книжка, яка складається здебільшого з творів написаних у жанрі чорного гумору й абсурду. Писалися вони переважно у 70-80-х роках і не призначалися для публікації. Проте гуляли по руках без зазначення авторства у самвидаві, потрапляли у руки КҐБ, викликаючи у недремних працівників невидимого фронту жвавий інтерес і спроби за будь-якої ціни здобути ще й їхнього автора. Можливо, у тих читачів, які були захоплені «Вікнами застиглого часу» та «Місцем для Дракона», ці твори Юрія Винничука, якого справедливо називають «батьком чорного гумору», викличуть роздратування, але цей «чорний» період його творчості перекреслити неможливо бодай тому, що багато з цих оповідань і досі перебувають на руках та мандрують в інтернеті. Це інша література і творилася вона як своєрідний протест проти постулатів соцреалізму, проти безпросвітності брєжнєвської епохи, а в окремих зразках це відверта антисовєтчина, яка дивом залишилась непокараною.



Кл.слова:
чорний гумор

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Чорновіл, Вячеслав Максимович.
Твори [Електронний ресурс] : в 10 т. / В. М. Чорновіл. - К. : Смолоскип, 2002-2011

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Літературознавство. Критика. Журналістика. - 2002. - 640 с.

Т. 2 : Правосуддя чи рецидиви терору? Лихо з розуму (портрети двадцяти "злочинців"). Документи та матеріали 1966-1968 рр.. - 2003. - 908 с.

Т. 3 : Український вісник. Випуски I-VI. - 2006. - 984 с.

Т. 4, кн. 1 : Листи. - 2005. - 994 с.

Т. 4, кн. 2 : Листи. - 2005. - 1072 с.

Т. 5 : Публіцистика, документи, матеріали "Справи № 196" (1970-1984). - 2007. - 916 с.

Т. 6 : Документи та матеріали (листопад 1985 - квітень 1990). - 2009. - 1056 с.

Т. 7 : Статті, виступи, інтерв'ю (березень 1990 - грудень 1992). - 2011. - 1084 с.


До першого тому ввійшли літературознавчі праці Вячеслава Чорновола, рецензії, критичні начерки, ранні журналістські спроби, статті. В основному - це праці з архіву В. Чорновола, які раніше не друкувалися: про Т. Шевченка, Б. Грінченка, В. Самійленка, матеріали про П. Грабовського, опрацьовані автором в Якутському архіві. До другого тому ввійшли праці «Правосуддя чи рецидиви терору?» та «Лихо з розуму (Портрети двадцяти «злочинців»)», які Вячеслав Чорновіл написав на захист української інтелігенції, заарештованої 1965 року радянською владою. Цими творами автор викрив антилюдяну радянську систему, зробив ґрунтовний аналіз несправедливого арешту, а потім засудження двадцяти інтелігентів. У третьому томі Творів у десяти томах Вячеслава Чорновола опубліковано шість випусків позацензурного журналу «Український вісник», редактором якого він був з кінця 1969 р. по 1972 р. У журналах уміщено самвидавні документи середини 60-х - поч. 70-х років, хроніку репресій - переслідувань, арештів, судів. Усі матеріали вміло об’єднані редакторськими поясненнями, зауваженнями, доповненнями. У журналах є документи самого Вячеслава Чорновола. Четвертий том Творів Вячеслава Чорновола в двох книгах — його епістолярна спадщина ( поч. 60-х — 1998 pp.), що складається з трьох розділів: «Листи з неволі», які впорядкував сам автор, «До рідних» та «До друзів і знайомих». Листи обіймають період активної правозахисної діяльності В. Чорновола, в основному періоди ув’язнення в радянських політичних таборах та перебування на засланні. Вони становлять надзвичайно змістовний та історично важливий матеріал, свідчення утвердження і боротьби людини в умовах несвободи проти тоталітарного режиму, формування політичної самосвідомості, відображають стратегію і тактику українського правозахисного руху. У заключному розділі серед адресатів — відомі письменники та громадські діячі, колеги з-за кордону, члени Міжнародної Амністії, в’язні сумління. Листи В. Чорновола разом з детальними коментарями упорядників допомагають почути голос доби. У п’ятому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено публіцистику та документи періоду з 1970 по 1984 pp. Сюди увійшли матеріали «Справи № 196», які опубліковано вперше. У шостому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено матеріали після звільнення з ув’язнення (1985 р.) по квітень 1990 р. - початок державотворчої діяльності. Це період відновлення ж. «Український вісник» (вип. 7 - 14), ініціювання і заснування УГС, очолювання прес-служби УГС, випусків, крім «УВ», «УВ-експрес», «Листків прес-служби УГС», активної участі в мітингах 1980-х pp., створення міжнародних організацій та участь у їхній роботі, внесення радикальних ідей у Програму НРУ. У сьомому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено його статті, виступи, інтерв’ю. Це період початку державотворчої діяльності відомого політика від весни 1990 р. до грудня 1992 р. включно (депутат Верховної Ради, депутат і голова Львівської обласної ради, кандидат на пост Президента України, гетьман Українського козацтва, співголова НРУ з березня до початку грудня 1992 p., далі - голова НРУ). Це період перед самим здобуттям незалежності та її утвердженням у нелегкій боротьбі з ворогами самостійної Української держави.



Кл.слова:
дисидентський рух -- українська політика -- публіцистика
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського