Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Автореферати дисертацій (650)Реферативна база даних (3828)Книжкові видання та компакт-диски (167)
Пошуковий запит: (<.>K=УМОВН$<.>+<.>K=ПОЗНАЧК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.

Івченко, Анатолій Олександрович.
Тлумачний словник української мови [Електронний ресурс] / А. О. Івченко. - Х. : Фоліо, 2002. - 540 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Тлумачний словник української мови» містить найважливіші, найчастотніші слова сучасної української мови (біля 7000 словникових статей), без опанування яких неможливе розуміння сучасних текстів і розмовної літературної мови. При доборі слів автор використав як досягнення української частотної лексикографії, так і матеріали власних досліджень значного за обсягом корпусу текстів сучасної української преси. Важливою рисою цього словника є те, що він охоплює найновішу лексику, яка була повністю відсутня в дотеперішніх тлумачних словниках української мови. Натомість, він повністю позбавлений маловживаних, діалектних та застарілих слів. Порівняно із попередніми тлумачними словниками дане видання має дві принципові відмінності в побудові словникової статті. Перша відмінність полягає в тому, що спеціально виділено синоніми, які раніше подавалися у складі тлумачення й часто не вирізнялися користувачами словника. Окрім того, синоніми супроводжуються позначками різноманітного типу (стилістичними, оціночними тощо), це значно підвищує ефективність їхнього використання. Друга відмінність полягає в тому, що значна кількість слів іншомовного походження супроводжується етимологічними довідками, в яких зазначається з якої мови запозичено дане слово. Досі таку інформацію можна було одержати або з етимологічного словника, або із словника іншомовних слів. Таким чином, до рук читача потрапляє словник універсального призначення, який може використовуватися і як довідкове видання, і як книга для читання й посібник для активного засвоєння сучасної української мови. Усі словникові статті подано в доступному, проте не спрощеному вигляді. Вони містять інформацію, яка стосується не лише значень слів, але й орфоепічних та морфологічних норм. Словник призначений для різних категорій читачів як україномовних, так і російськомовних. Але найбільше він придасться учням і студентам, які прагнуть поглибити знання української мови, а також іноземцям, які вивчають українську мову. Нинішнє видання опрацьоване на основі «Словника української мови» в 11 т:, а також лексичної комп'ютерної бази даних, створеної автором.



Кл.слова:
літературна мова -- українська мова -- дефініція

   Тип видання:   словник   
2.


Словник скорочень в українській мові [Електронний ресурс] / уклад.: Н. Д. Гула, В. В. Жайворонок ; за ред. Л. С. Паламарчук. - К. : Вища школа, 1988. - 512 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У Словнику розшифровуються і пояснюються різні типи скорочень в українській мові (прості, часткові, ініціальні, комбіновані, умовні). Словник буде корисним працівникам партійних і громадських установ, преси, радіо, телебачення, перекладачам, науковцям, викладачам вузів, учителям середніх шкіл, студентам, аспірантам, учням старших класів, усім, хто користується українською мовою.



Кл.слова:
скорочення слів -- абревіація

   Тип видання:   життєпис   
3.


Визначні жінки України [Електронний ресурс]. - [Б. м.] : Об'єднання Українських Жінок на еміграції, 1950

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Серія 1 : 1. Олена Пчілка. 2. Старицька-Черняхівська. - 64 с.


Ольга Петрівна Косач (Олена Пчілка) (29 липня 1849 - 4 жовтня 1930) Ольга Косач Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова, народилася у червні 1849 року на Полтавщині, місті Гадяч. Вона була донькою Петра Драгоманова, але з роками, ставши відомою письменницею взяла псевдонім Олена Пчілка. Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням і привчала дітей шанувати рідну землю, народ і звичаї. Утім, процес "українізації" в родині Олени Пчілки, мати відомої Української поетеси Лесі Українки, відбувався не так уже й просто. Хоча б з огляду на те, що чоловік і батько їхніх шести дітей і в сім'ї і на службі спілкувався російською мовою, щоправда, чисто літературною, а не містечковим суржиком. однак українська мова, українська ідея були йому не чужі. Старицька-Черняхівська Людмила Михайлівна (17.08.1868, м. Київ, — 1941) — письменниця, перекладачка, громадська діячка. Дочка письменника М. Старицького. Навчалася в київській приватній гімназії В. Ващенко-Захарченко. У 1888—1893 рр. брала участь у роботі літературного гуртка «Плеяда». З 1908 р. — член ТУП. З 1912 р. разом із сестрою Марією керувала роботою літературно-мистецького клубу «Родина» в Києві. З 1914 р. співробітничала в Київському комітеті для допомоги українцям-біженцям; працювала сестрою милосердя у військовому шпиталі. З квітня 1917 р. — член Української Центральної Ради. З травня 1917 р. — член президії товариства «Український національний театр». З 1919 р. — заступниця голови Національної ради українських жінок (м. Кам’янець-Подільський). З 1920 р. працювала в установах ВУАН. У 1930 р. заарештована у справі «Спілки визволення України» і тимчасово ув’язнена в м. Харкові; того ж року засуджена до умовного 5-річного строку позбавлення волі й вислана до м. Сталіно (нині Донецьк), де займалася перекладацькою діяльністю. У 1936 р. повернулася до Києва. В липні 1941 р. вдруге заарештована НКВС і вислана до Харкова, звідки вивезена під конвоєм до м. Акмолинська (Казахстан); померла в дорозі. У 1989 р. реабілітована посмертно.



Кл.слова:
література -- українська література -- біографія

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Сивіцький, М.
Історія польсько-українських конфліктів [Електронний ресурс] : у 3 т. : пер. с пол. / М. Сивіцький. - К. : Видавництво імені Олени Теліги, 2005

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 344 с.

Т. 1. - 2005. - 344 с.

Т. 2. - 360 с.

Т. 2. - 2005. - 360 с.

Т. 3. - 432 с.

Т. 3. - 2005. - 432 с.


Перший том. Автор у хронологічній послідовності зібрав і упорядкував відомості про історичні події, які сприяли виникненню польсько-українських конфліктів. У першій частині книги показано польську політику щодо України від часів Київської Русі до 1919 р. Друга частина охоплює період міжвоєнного двадцятиріччя і показує польсько-українські стосунки на основі авторського тексту, документів та інших публікацій, які підтверджують і доповнюють виклад. Другий том. Автор у хронологічній послідовності зібрав і упорядкував відомості про історичні події за період від вересня 1939 до середини 1944 рр. Той короткий, але надзвичайно бурхливий період представлено головним чином документами польського еміграційного уряду, більшість з яких має позначку "таємно". Третій том. Автор у хронологічній послідовності зібрав і упорядкував документи про події в Закерзонні у 40-х рр. ХХ ст. Показано, хто був винним у винищенні українського населення. Наведено історію цього регіону.



Кл.слова:
хронологія -- політика -- міжетнічні конфлікти

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.
 


Штепа, П.
Мафія і Україна [Електронний ресурс] / П. Штепа. - Л. : Відродження : Глобус, 2002. - 408 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга „Мафiя“ (1971) — вищий етап iсторико-філософського синтезу творчості Павла Штепи. У книзі на багатому історичному матеріалі, фактах, свідченнях розповідається про діяльність манiпулятора свiтової гри двох останнiх третин двадцятого столiття — всесвiтньої мафiї — страшної фiнансової потуги, яка поєднує в собi наймахровiший фiнансовий капiталiзм з псевдосоцiалiстичною iдеологiєю i по сутi становить собою єдине цiле, попри свiй умовний розподiл на захiдний „лiберальний демократизм“ та московський комунiстичний тоталiтаризм. Книга розрахована як на фахівців — істориків, політологів, так і на широкого масового читача.



Кл.слова:
Україна -- злочинність -- правосуддя -- кримінал -- демократія

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Математика   
6.

Беллман, Р.
Введение в теорию матриц [Електронний ресурс] / Р. Беллман. - М. : Наука, 1969. - 375 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга посвящена изложению теории матриц и её приложениями к теории дифференциальных уравнений, математической экономике, теории вероятностей. Монография написана так, что её может читать студент, не изучавший ранее линейную алгебру. В книге имеется более 600 задач; многие из них подводят читателя к самостоятельной научной деятельности в области теории матриц. Ценность книги увеличивают приводимые в конце каждой главы обзоры последних оригинальных работ в соответствующей области. Книга рассчитана на студентов университетов и втузов, на инженеров, физиков, механиков, использующих матричный аппарат. Много привлекательного найдёт в ней и математик, интересующийся собственно теорией матриц.



Кл.слова:
математична задача -- вектор -- умовний екстремум -- нерівність

   Тип видання:   словник   
7.


Краткий словарь военных аббревиатур и сокращений [Електронний ресурс]. - [Б. м. : б. в.]. - 27 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Прошедший двадцатый век значительно обогатил русский язык новыми терминами, в том числе аббревиатурами и сокращениями. При этом, как правило, употребление сокращений и аббревиатур в печатных источниках не сопровождается их расшифровкой, что вызывает иногда трудности при изучении и дальнейшем понимании и использовании документов и источников. В данный раздел справочника включены наиболее употребительные (с одной стороны) и редко встречающиеся (с другой стороны) аббревиатуры и сокращения, нашедшие употребление и применение в официальном документообороте вооруженных сил и специальных органов и речевой деятельности военнослужащих и сотрудников. Аббревиатуры расположены в алфавитном порядке. При этом их написание прописными или строчными отражает наиболее распространенный вариант их использования в письменном виде.



Кл.слова:
умовне скорочення

   Тип видання:   довідник   
8.

Нефедов, А. В.
Элементы схем бытовой радиоаппаратуры. Микросхемы [Електронний ресурс] / А. В. Нефедов, А. И. Аксенов. - М. : Радио и связь, 1995. - 256 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 2. - 1995. - 256 с.


Приводятся сведения о классификации, условных обозначениях, основных параметрах и габаритных размерах элементов схем бытовой радиоаппаратуры - аналоговых и цифровых микросхем отечественного производства и их зарубежных аналогов. Предназначается радиолюбителям, а также широкому кругу специалистов, занимающихся конструированием, эксплуатацией и ремонтом радиоэлектронной аппаратуры.



Кл.слова:
умовне позначення

   Тип видання:   монографія   
9.

Даниленко, В.
Пантелеймон Петрович Гудзенко [Електронний ресурс] : наукова та науково-організаційна діяльність / В. Даниленко, С. Юсов. - [Б. м. : б. в.], [20_ _?]. - 56 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник, присвячений відомому українському архівісту й історику, керівнику архівних органів УРСР періоду 1940-х pp. і завідуючому кількох відділів Інституту історії АН УРСР П. П. Гудзенку, складається з шести частин. Перша частина містить дві біографічні студії: монографічний нарис В. М. Даниленка і С. Л. Юсова, в якому на основі нових джерел з ЦДАВО України, Наукового архіву Інституту історії України НАНУ і родинного архіву О. П. і В. М. Бахарєвих висвітлюється життя, наукова і науково-організаційна діяльність П.П. Гудзенка; статтю Т.В. Вронської і Н.В. Платонової, де співавтори на основі матеріалів з Державного архіву МВС України розкривають колізії навколо несправедливого звільнення вченого з архівних органів та інші маловідомі сторінки його життя. У другій частині подано спогади колег і учнів ученого як про нього, так і про епоху, в якій він жив і працював. У третій частині публікуються документи і матеріали, що ілюструють віхи життя і діяльності П. П. Гудзенка (з фондів ЦДАВО України, з Наукового архіву Інституту історії України НАНУ, з родинного архіву О. П. і В. М. Бахарєвих). У наступній частині подається епістолярій неофіційного характеру. П’ята частина містить фотодокументи з фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, а також світлини з родинного архіву О. П. і В. М. Бахарєвих. Шоста частина містить хронологічний покажчик праць П. П. Гудзенка, покажчик праць про нього і його творчість, а також іконографічний покажчик. Окрім зазначених частин збірник містить хроніку основних подій з біографії П. П. Гудзенка, іменний покажчик і покажчик умовних скорочень



Кл.слова:
історія -- нарис

   Тип видання:   художня література   
10.

Франко, І.
З вершин і низин [Електронний ресурс] : збірник поетичних творів 1873-1893. В додатку "Зівяле листє" й "Великі роковини" / І. Франко. - К. ; Ляйпциг : Українська накладня, 1900. - 728 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірка «З вершин і низин» — це складна мистецька будова з віршів, писаних у різний час і з різного приводу. Франко у «Передньому слові» пише: «Укладаючи матеріал для сеї книжки, я покинув думку про хронологічний порядок, зовсім не пригожий в книжці так різномастого змісту, котрій, проте, хотілось мені придати яку–таку артистичну суцільність». Збірка складається з семи великих розділів, які умовно розподіляємо тут на дві нерівні частини. У перших трьох розділах — «De profundis», «Профілі і маски» та «Сонети» — зібрано ліричні твори, в чотирьох останніх — «Галицькі образки», «Із жидівських мелодій», «Панські жарти» та «Легенди» — твори епічні.



Кл.слова:
українська література -- класична література

   Тип видання:   монографія   
11.

Тарасов, А. Н.
Условное осуждение по законодательству России [Електронний ресурс] : вопросы теории и практики / А. Н. Тарасов. - СПб. : Юридический центр пресс, 2004. - 190 с.. - (Теория и практика уголовного права и уголовного процесса)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографии освещаются теоретические и практические вопросы применения условного осуждения. Дается понятие условного осуждения и анализируется его юридическая природа, исследуются проблемы совершенствования норм, регламентирующих порядок применения условного осуждения. На основе анализа действующего законодательства и судебной практики сформулированы конкретные предложения по изменению редакции норм об условном осуждении. Монография предназначена для практических работников, преподавателей, а также аспирантов и студентов юридических учебных заведений.



Кл.слова:
кримінальне законодавство -- умовний термін -- кримінологія

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Величко, С. В.
Літопис [Електронний ресурс] : в 2 т. / С. В. Величко ; ред. О. В. Мишанич. - К. : Дніпро, 1991

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 564 с.

Т. 2. - 642 с.


Літопис козацького канцеляриста Самійла Васильовича Величка - найбільший за обсягом історичний твір свого часу, надрукований у Києві 1848-1864 рр. Унікальність цього наймонументальнішого твору історико-мемуарної прози ХXІІ-ХVІII ст. полягає в тому, що це не тільки літопис (так умовно назвали його перші видавці), а й історичний, публіцистичний і художній твір. Разом з Літописом Самовидця, Літописом Григорія Грабянки, "Історією Русів" Величків твір входить у корпус козацької історіографії, авторами якої є літописці-вчені, вихованці Києво-Могилянської академії, представники знаменитого "стану військових канцеляристів", який, за оцінкою М.Грушевського, прийшов "на зміну духовних представників київської схоластики першої половини XVIII ст. та загальноросійських ухилів її епігонів другої половини: він підготував національне українське відродження XIX століття"



Кл.слова:
історія України -- козаччина

   Тип видання:   стандарт   
13.


Обозначения условные графические в электрических схемах. Реле защиты [Електронний ресурс] : ГОСТ 2.767-89. - Введён 1990-01-01. - М : ИПК Издательство стандартов, 2001. - 7 с.. - (Единая система конструкторской документации)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
реле -- умовна позначка -- електрична схема

   Тип видання:   життєпис   
14.


Мартін Гайдеґґер очима сучасників [Електронний ресурс]. - К. : Стилос, 2002. - 128 с.. - (Серія "Сучасна гуманітарна бібліотека")

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До збірки ввійшли спогади старшого за віком колеги М. Гайдеґґера - К. Ясперса та його колишніх студентів, багато з яких - Г. Арендт, Г. Йонас, К. Льовіт, Г. Піхт - стали всесвітньо відомими. Спогади складаються з таких підрозділів: особистість філософа; Гайдеґґер - мислитель і педагог; політичний портрет Гайдеґґера. Такий поділ дуже умовний, а сам філософ не випадково виступає суперечливою, неоднозначною постаттю. Саме діалогічне спілкування з ним уможливлює відповіді на низку запитань, пов'язаних з життям та творчістю одного з найвидатніших філософів XX ст.



Кл.слова:
німецька філософія

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Марсель, Габріель.
Homo viator [Електронний ресурс] / Габріель Марсель. - К. : Академія : Пульсари, 1999. - 320 с.. - (Християнські філософи)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка містить кілька есе, в яких автор аналізує праці Ж.-П. Сартара, А. Камю, поетичні твори М. Рільке, досліджує різні етнічні та філософські проблеми. У своїй сукупності ці твори Габріеля Марселя дають уявлення про новий для флософії ХХ ст. підхід до проблем існування людини, який можна умовно назвати «філософією конкретності». Розрахована на викладацьку і студентську аудиторію та на всіх, хто цікавиться проблемами філософії.



Кл.слова:
проблеми філософії

   Тип видання:   зб. статей   
16.


Повсякдення ранньомодерної України [Електронний ресурс] : історичні студії : в 2 т. / Національна академія наук України, Інститут історії України ; відп. ред. В. Горобець. - К. : [б. в.], 2012. - (З історії повсякденного життя в Україні)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Практики, казуси та девіації повсякдення. - 328 с.


Перший том збірника наукових студій присвячений дослідженню історії повсякдення ранньомодерної України в найрізноманітніших його практичних проявах – як у «звичних» повсякденних практиках, що виступали певним уособленням «нормального» повсякдення тих чи інших соціальних груп і корпорацій, так і в казусних історіях або відвертих девіаціях, відхиленнях від цих унормованих способів поведінки. Утім, як відомо, межа між нормою та девіацією є завжди доволі умовною, мінливою і залежною від багатьох сторонніх чинників. Саме в такому методологічному ключі й розглядається історія «нормального» та «казусного», «девіантного» повсякдення ранньомодерної України на сторінках пропонованого тематичного збірника. Для істориків, культурологів і всіх, хто цікавиться історією ранньомодерної України.



Кл.слова:
Україна -- давня історія -- етнографія

   Тип видання:   методичний посібник   
17.

Бахов, Іван Степанович.
Практикум з граматики англійскої мови. English grammar practice [Електронний ресурс] : навчально-методична розробка / І. С. Бахов ; Міжрегіональна академія управління персоналом. - К. : [б. в.], 2001. - 128 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Практикум містить граматичні вправи з основних тем англійської граматики: часи дієслова, прийменники, модальні дієслова, неособові форми дієслова, інфі­нітив, герундій, пасивний стан, непряма мова, умовні речення, умовний спосіб після I wish. Практикум передбачає роботу студентів над вправами під керівницт­вом викладача і самостійно. Вправи можна використовувати для додаткової робо­ти на практичних заняттях.



Кл.слова:
граматика -- англійська мова

   Тип видання:   словник   
Категорія:    
18.

Дей, Олексій Іванович.
Словник українських псевдонімів та криптонімів (XVI - XX ст.) [Електронний ресурс] / О. І. Дей. - К. : Наукова думка, 1969. - 560 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга розкриває понад 10 000 псевдонімів, криптонімів та різних умовних знаків, якими підписувалися письменники, критики, публіцисти, актори, художники і громадські діячі України дожовтневого і радянського періодів. До словника включені матеріали з українських видань всіх територій (Східної України, Галичини, Буковини, Закарпаття), а також з окремих органів і видань, що з'явилися в інших країнах (Польщі, Канаді, Швейцарії). При кожному псевдонімі подано видання, де він виступає, і джерело, на основі якого розкрито справжнє прізвище автора. Величезна кількість розшифрувань здійснена на основі архівних фондів та авторських свідчень сучасних діячів культури і преси. Видання розраховане на науковців і партійних працівників, журналістів, працівників бібліотек, викладачів і студентів гуманітарних вузів, на широкі кола книголюбів.



Кл.слова:
ономастика -- скорочення -- антропоніміка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.


Культурні зв'язки Донеччини з українським зарубіжжям [Електронний ресурс] : матеріали науково-практичної конференції, м. Донецьк, 17 грудня 2004 р. / Донецька обласна державна адміністрація, Відділ у справах національностей та міграції, Донецьке обласне управління культури, Український культурологічний центр, Донецьке обласне відділення Товариства зв'язків з українцями за межами України, Товариство "Україна-світ", Донецьке обласне відділення наукового товариства ім. Шевченка, Донецька обласна універсальна наукова бібліотека. - Д. : [б. в.], 2004. - 110 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Унаслідок різних причин політичного та соціально-економічного характеру протягом багатьох років за межами України опинилися і нині живуть мільйони наших співвітчизників. Ця категорія людей дістала умовну назву "українська діаспора". З набуттям незалежності Україна стала центром згуртування українців усього світу. Тому цілком природно, що встановлення та інтенсифікація зв'язків з українською діаспорою стали важливою складовою державної етнополітики. Сьогодні наша країна належить до країн із айчисленнішою діаспорою. Нині, за різними оцінками, поза її межами мешкає від 12 до 20 млн етнічних українців, тобто майже третина українського етносу перебуває за межами прабатьківщини. Українську діаспору прийнято умовно поділяти на представників далекого зарубіжжя (країни Західної Європи, Азії, Північної та Південної Америки, Австралія) та близького (нові держави - республіки колишнього Радянського Союзу). Такий поділ зумовлений як історичними обставинами, так і виразними відмінностями умов проживання українців та відповідно різними завданнями щодо захисту їхніх прав, підтримки їх та співробітництва з ними.



Кл.слова:
діаспора -- культура -- нація

   Тип видання:   навчальний посібник   
Категорія: Біологічні науки   
20.

Бендюг, Г. Д.
Імуномодулятори та фітоімунологія [Електронний ресурс] / Г. Д. Бендюг ; Відкритий міжнародний університет розвитку людини „Україна”, Факультет біомедичних технологій, Кафедра мікробіології та сучасних біотехнологій. - К. : [б. в.], 2010. - 30 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Імунна система (ІС) людини і вищих тварин являється самостійною структурно- функціональною одиницею організму, що знаходиться в тісній взаємодії з іншими його системами. Головна функція імунної системи – це збереження сталості внутрішнього середовища організму шляхом постійного контролю за антигенним складом організму. Ця функція здійснюється шляхом розпізнавання і елімінації клітинами імунної системи чужорідних агентів антигенної природи, як тих, що проникли в організм екзогенно (мікроби), так і тих, що виникли в організмі ендогенно (клітини, що змінилися в організмі під дією вірусів, ксенбіотиків, ракові клітини). ІС складається з двох компонентів: вродженого і адаптивного (набутого, придбаного) імунітету, які знаходяться в тісній функціональній взаємодії. Вроджений імунітет філогенентично найбільш древній, і, мабуть, присутній в усіх багатоклітинних організмах, тоді як адаптивний імунітет є відносно молодим і наявний тільки у хребетних тварин. Вважається, що головна різниця між цими компонентами ІС заключається в специфічності: вроджений імунітет функціонує неспецифічно, набутий – специфічно. Ця різниця є умовною: як вроджений, так і адаптивний імунітет виконують єдине функціональне завдання, доповнюючи один одного, підключаючись на різних етапах чужерідної інвазії.



Кл.слова:
імунітет -- мікробіологія -- медицина
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського