Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (1109)Книжкові видання та компакт-диски (655)Журнали та продовжувані видання (51)
Пошуковий запит: (<.>A=Ляшенко$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 52
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ляшенко І.Ю. 
Автоматизація бібліотечних процесів з використанням інформаційних мережевих технологій: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / І.Ю. Ляшенко ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 1998. — 17 с. — укp.

Досліджені питання взаємозв'язаних процесів внутрішньої бібліотечної технології і процесів мережевої взаємодії книгозбірень та розроблені теоретичні засади для створення автоматизованої системи наукової бібліотеки з використанням Internet/Intranet технологій. Запропонована інформаційна технологія мережевої взаємодії книгозбірень України на основі он-лайнового комп'ютерного бібліотечного центру, а також методика оптимізації вибору комплексу технологічних засобів для автоматизації бібліотечних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч730.58

Рубрики:

      
2.

Ляшенко Т.В. 
Автоматизована система підтримки прийняття лікарських рішень (на прикладі тиреотоксичного серця): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Т.В. Ляшенко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 24 с. — укp.

Проаналізовано сучасний стан проблеми розробки автоматизованих систем підтримки прийняття рішень у медицині, розглянуто основні методи під час розробки систем у рамках рішення задач діагностування. Доведено, що існуючі методи не вирішують задачу діагностування у випадку захворювань з багаторівневою структурою діагнозів. Запропоновано перспективну методику прийняття рішень за умов неповної інформації. Викладено теоретичні положення методики та розроблених математичних моделей процесу діагностики і призначення лікарських засобів. Наведено визначення класичної множини, що допомагає задавати множину діагнозів відповідно до множини симптомів, а також визначення еталонного вектора ознак і вирішальної комбінації ознак як основне в моделі процесу ідентифікації діагнозу. Розглянуто задачу ідентифікації діагнозу, початкову вирішальну комбінацію ознак і умови погодженості класифікації діагнозів із системою еталонних векторів ознак. На основі результатів математичної моделі діагностики розроблено математичну модель призначення лікарських засобів залежно від поставленого діагнозу і соціального статусу хворого, алгоритми процесу діагностики та призначення лікарських засобів. Описано структуру системи підтримки прийняття лікарських рішень для діагностики, лікування і моніторингу хворих тиреотоксичним серцем, її основні модулі та задачі їх функціонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.1-43с51 +
Шифр НБУВ: РА328119

Рубрики:

      
3.

Ляшенко О. А. 
Адміністративно-правове регулювання діяльності ОВС в сфері захисту права інтелектуальної власності: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / О. А. Ляшенко ; Міжнар. ун-т бізнесу та права. — Херсон, 2011. — 19 с. — укp.

Розглянуто тенденції та проблеми захисту права інтелектуальної власності, які існують у діяльності ОВС з урахуванням міжнародного та національного досвіду, висвітлено мету та завдання ОВС щодо захисту права інтелектуальної власності, особливості провадження у справах про адміністративні проступки у сфері інтелектуальної власності. Розкрито юридичний склад адміністративних правопорушень у зазначеній сфері та відповідальність за їх вчинення. На основі позитивного досвіду інших країн розкрито особливості захисту права інтелектуальної власності у підрозділах поліції та виділено шляхи його впровадження у діяльність. Внесено науково обгрунтовані пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства та наведено шляхи вирішення проблем, пов'язаних з захистом прав інтелектуальної власності в ОВС України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)072.89 + Х819(4УКР)112.01-9
Шифр НБУВ: РА383221 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Ляшенко 
Вивчення, забезпечення та розвиток інформаційних потреб бібліотекарів в умовах формування інформаційного суспільства: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / Лариса Володимирівна Ляшенко ; Київський національний ун-т культури і мистецтв. — К., 2002. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР)П + Ч231.32
Шифр НБУВ: РА320569

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Ляшенко М.Ю. 
Вплив доз, форм, строків та способів застосування азотних добрив на урожай і якість післяукісної суданської трави в умовах зрошення півдня України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / М.Ю. Ляшенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1999. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П223.4-434(2УКР7),022

Рубрики:

      
6.

Ляшенко В.М. 
Державна політика запобігання тероризму в Україні: автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / В.М. Ляшенко ; Львів. регіон. ін-т держ. упр. Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — Л., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні й організаційно-правові аспекти формування та реалізації державної антитерористичної політики в Україні. Визначено роль, місце й основні завдання органів державного управління та місцевого самоврядування в антитерористичній протидії на національному та міжнародному рівнях. Систематизовано типологію та класифікацію тероризму, охарактеризовано сучасну нормативно-правову базу протидії терористичним загрозам в Україні у контексті формування та реалізації державної політики щодо їх протидії. З'ясовано причини та фактори виникнення та посилення терористичних загроз в Україні, досліджено зарубіжний досвід антитерористичної боротьби. Проаналізовано діяльність міжнародних антитерористичних організацій, визначено напрямки співробітництва України з Європейським Союзом і НАТО. Запропоновано заходи щодо підвищення ефективності державної антитерористичної політики та концепцію терористичної безпеки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х883.9(4УКР)711.113 + Ф015.24 +
Шифр НБУВ: РА352865

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Ляшенко В.М. 
Європейське право як феномен духовно-практичного освоєння дійсності: Автореф. дис... канд. філос. наук: 12.00.12 / В.М. Ляшенко ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Досліджені підстави зародження європейського права, означені його сутнісні властивості. Головну увагу зосереджено на реконструкції властивостей європейського права як особливого способу буття. Проаналізовані певні сфери прояву європейського права: на рівні людської особистості, на рівні соціального простору, на рівні духовно-практичної та інтелектуальної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Х + Х002,0 + Х8(4)в

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
8.

Ляшенко В.В. 
Закономірності і прогноз мінливості життєздатності популяції шовковичного шовкопряда: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / В.В. Ляшенко ; УААН; Ін-т тваринництва. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано та практично доведено циклічний характер зміни показника життєздатності гусениць шовковичного шовкопряда, проведено дослідження його динаміки на популяційному та міжгруповому рівнях у періоди зростання, зниження та у роки різких змін сонячної активності. Встановлено, що період зростання сонячної активності є несприятливим для вигодівлі шовковичного шовкопряда, а період спаду позитивно впливає на його розведення. Досліджено динаміку кількісних та якісних показників корму відповідно до років сонячного циклу. Обгрунтовано можливість складання довгострокового прогнозу життєздатності популяції шовковичного шовкопряда.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П692.9 +
Шифр НБУВ: РА338928

Рубрики:

      
9.

Ляшенко І.В. 
Історико-філософський зміст філософсько-герменевтичного вчення В.Дільтея (методологічний аспект): автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / І.В. Ляшенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Проаналізовано проект трансформації засадничих положень історико-філософської науки В. Дільтея, зміст якого полягає у критичному перегляді гегелівської теорії історико-філософського процесу (як "анархії систем", можливість логічної схематизації). Обгрунтовано певні теоретичні положення, альтернативні неокантіанським і гегельянським історико-філософським концепціям. Розглянуто розбіжності між кумулятивними моделями історико-філософського процесу, тлумаченням мети та завдань історико-філософського дослідження, місця історії філософії в системі наук В. Дільтея та Г.В.Ф. Гегеля. Висвітлено історико-філософський зміст філософського-герменевтичного вчення В. Дільтея. Проаналізовано умови формування історико-філософських ідей, теоретичні та методологічні проблеми історико-філософської науки в інтерпретації німецького філософа, його внесок до світової історико-філософської науки. Розглянуто розвинуті В. Дільтеєм ідеї як важливий крок на шляху становлення європейської історико-філософської науки XX ст., встановлено їх теоретичну цінність для подальшого розвитку вітчизняної історії філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)6-649.1 + Ю3г(4НІМ)6 д Дільтей, В. +
Шифр НБУВ: РА363827

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Ляшенко Д.О. 
Картографічне дослідження людського розвитку в Україні: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.12 / Д.О. Ляшенко ; НАН України. Ін-т географії. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням проблемно-орієнтованого картографування людського розвитку (процесу зміни природних і соціально-економічних чинників, а також стану життєдіяльності населення). Розроблено оригінальну методику картографічного відображення чинників людського розвитку за допомогою геоінформаційних технологій. Встановлено, що оптимальним підходом у картографічному дослідженні проблеми є оперативне геоінформаційне картографування. Запропоновано систему показників, що найбільш повно характеризують умови людського розвитку, картографічну методику створення серії карт "Людський розвиток в Україні". Наведено приклади їх створення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)2
Шифр НБУВ: РА310179 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Ляшенко Я.Г. 
Концентрація напружень на міжфазних поверхнях канонічної форми у в'язко-пружних композитних матеріалах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / Я.Г. Ляшенко ; НАН України. Ін-т механіки ім. С.П.Тимошенка. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розв'язано просторову задачу механіки матричних стохастично армованих композитних матеріалів, за якою компоненти даного неоднорідного матричного середовища проявляють в'язко-пружні властивості, а до матеріалу прикладено статичне навантаження. Виявлено, що неоднорідність середовища обумовлює перерозподіл напружень у компонентах. Зауважено щодо необхідності врахування впливу часу на напружено-деформований стан матеріалу завдяки в'язко-пружності компонентів. Установлено, що композитне середовище моделюється таким середовищем, фізико-механічні властивості якого є випадковими функціями координат, в'яко-пружні характеристики визначено за допомогою принципу Вольтерра та методу змінних у часі модулів. Для цього пружні модулі замінюються операторами з ядрами типу Работнова. У процесі дослідження неоднорідного середовища стохастичної структури використано методи усереднення та моментних умовних функцій. Визначено коефіцієнт концентрації напружень у компонентах, показано, що у включеннях напруження зростають, а в матриці - спадають. Проведено числове дослідження для ряду характеристик компонентів композитного матеріалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.331,022 +
Шифр НБУВ: РА328418

Рубрики:

      
12.

Ляшенко 
Математичні моделі роторів у системах діагностики обертаючих вузлів сільськогосподарських машин: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Сергій Олексійович Ляшенко ; Харківський національний ун-т радіоелектроніки. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072-94
Шифр НБУВ: РА320562

Рубрики:

      
13.

Ляшенко О.М. 
Методи та моделі комерціалізації трасферу технологій: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.11 / О.М. Ляшенко ; Ін-т економіки та прогнозування НАН України. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні засади комерціалізації трансферу технологій (ТТ) у сучасних національних інноваційних системах і розвинуто методологію математичного моделювання цього процесу. Сформовано концептуальну модель комерціалізації ТТ для формалізації процесу комерціалізації ТТ і розроблено на її базі систему економіко-математичних моделей прийняття рішень для визначення оптимальних характеристик та умов виконання ліцензійних контрактів та інноваційно-інвестиційних проектів для посилення економічної мотивації до трансферу нових технологій. Запропоновано напрями формування національної системи ТТ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У50-55 в611 +
Шифр НБУВ: РА366668

Рубрики:

      
14.

Ляшенко Р.О. 
Мікротопонімія Кіровограда: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Р.О. Ляшенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено мікротопонімію Кіровограда, наведено результати комплексного аналізу матеріалу, зібраного з картографічних та архівних джерел, експедиційним методом і шляхом опитування інформаторів. Вивчено близько 2 500 мікротопонімів, більшість з яких до наукового обігу введено вперше. Наведено класифікацію мікротопонімів, розроблену на базі детального вивчення мотивів номінації та семантики твірних слів. Проаналізовано динаміку процесу перейменувань й основні тенденції у системі мікротопонімів Кіровограда. Описано формальну будову та словотвірну структуру вторинних (морфологічних і лексико-синтаксичних утворень). Виявлено дериваційні особливості, зокрема, визначено типи, за якими утворені мікротопоніми досліджуваного регіону, встановлено їх продуктивність. Визначено своєрідність твірних основ мікротопонімів Кіровограда у порівнянні з мікротопонімічною лексикою інших регіонів України. Укладено словник-покажчик мікротопонімів Кіровограда. Зроблено висновок, що мікротопонімна система міста функціонує як складова частина української топонімії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.1 +
Шифр НБУВ: РА356035

      
15.

Ляшенко О.М. 
Моделі та методи інформаційної підтримки прийняття рішень з попередження виникнення лісових пожеж: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / О.М. Ляшенко ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено комплекс взаємозв'язаних моделей для розв'язання задачі підтримки прийняття рішень з попередженням виникнення лісових пожеж. Удосконалено модель організації просторових даних, що поєднує в собі геореляційний, пошаровий і векторно-топологічний підходи, яка дозволяє подати інформацію, необхідну для прийняття рішень у вигляді сукупності об'єктів, які мають певні властивості, зв'язані певними відносинами та згруповані в окремі шари. Впроваджено програмне забезпечення для організації інформаційної підтримки прийняття рішень з попередження виникнення лісових пожеж.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П348.5
Шифр НБУВ: РА374270 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Ляшенко Н.І. 
Моделювання транспортної діяльності в системі міжнародної торгівлі: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Н.І. Ляшенко ; Одес. держ. мор. ун-т. — О., 2001. — 19 с. — укp.

Висвітлено питання моделювання транспортної діяльності в системі міжнародної торгівлі. Визначено місце транспорту в міжнародній торгівлі, специфіку їх взаємодії. Наведено критеріальні показники виміру виграшу від міжнародної торгівлі за трьома складовими: у сферах виробництва, споживання, транспорту. Розроблено рівноважні та оптимізаційні моделі транспортної діяльності в системі міжнародної торгівлі на мікро-, макро- та мегаекономічних рівнях. Запропоновано методи розрахунку рівноважних світових цін і транспортних тарифів. Показано ієрархію світової економічної системи. Розглянуто структуру інформаційної системи міжнародної торгівлі з урахуванням транспорту. Сукупність запропонованих моделей і методів є математичним апаратом обгрунтування прийняття рішень у сфері транспортної діяльності та зовнішньої торгівлі на державному та міжнародному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У584.3в611 + У9(4УКР)843в611
Шифр НБУВ: РА314309 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Ляшенко О.В. 
Наукове обгрунтування та реалізація моделі приватної стоматологічної клініки з завершеним циклом допомоги: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / О.В. Ляшенко ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 23 с. — укp.

Обгрунтовано та впроваджено на базі єдиного та нового для України типу приватного стоматологічного закладу європейського взірця - Інституту прогресивних стоматологічних технологій (ІПСТ) - модель клініки з повним наданням відомих у сучасній стоматології послуг за завершеним циклом. Наведено концептуальні підходи до наукового обгрунтування даної моделі, які базуються на традиційних елементах надання якісно нових стоматологічних послуг, відсутніх у приватних стоматологічних установах України, що надало клініці як системі нових інтегративних можливостей. Показано, що управління якістю стоматологічних послуг забезпечується впровадженням власної моделі ведення пацієнтів, міжнародних стандартів ISO серії 9001:2000, запатентованої комп'ютерної програми "1С: Стоматологія", політикою ціноутворення, діяльністю навчального центру, оснащенням сучасним обладнанням та використанням сучасних технологій, формує позитивний імідж клініки. Наведено основні якісні показники діяльності клініки у порівнянні з іншими закладами, що підтверджує медичну, соціальну й економічну ефективність її запропонованої моделі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)286.6 +
Шифр НБУВ: РА357811

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Ляшенко О.Ф. 
Науково-методичні основи державного управління процесом реструктуризації вугільної промисловості України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.Ф. Ляшенко ; Наук.-дослід. екон. ін-т М-ва економіки та з питань Європ. інтеграції України. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Прогнозовано показники паливно-енергетичного балансу України, розроблено методи опрацювання та оцінки результатів організаційно-управлінських рішень з реструктуризації вугільної промисловості. Узагальнено теоретичні положення та досвід вирішення проблеми енергетичної безпеки, визначено роль наявності власного вугілля в її забезпеченні. Проаналізовано сучасний стан вугільної промисловості, причини збитковості шахт, існуючих підходів до реструктуризації галузі. Розроблено метод розрахунку порогових значень показників рівня самозабезпечення енергоносіями й обсягу видобутку вугілля, а також методичні положення з визначення економічної доцільності подальшої роботи збиткових вугільних шахт. Визначено напрями коригування ходу реструктуризації галузі. Надано методичні рекомендації щодо оцінки суспільних економічних втрат від передчасного закриття збиткових шахт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)305.651-31-21
Шифр НБУВ: РА318452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Ляшенко О.М. 
Нелінійні статичні та динамічні моделі управління запасами підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / О.М. Ляшенко ; НАН України. Ін-т екон. прогнозування. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретичні та практичні питання управління запасами підприємств. Проаналізовано суть управління запасами підприємств, їх місце та значення в управлінні підприємством, як одним інтегрованим об'єктом. На базі даного аналізу запропоновано інтегрований підхід до побудови економіко-математичних моделей управління запасами, суть якого полягає у використанні наступних критеріїв оптимізації управління: мінімізації загальних витрат на запаси; максимізації прибутку; оптимізації інвестицій. Розроблено статичні та динамічні економіко-математичні моделі управління запасами підприємств. Доведено, що використання розроблених моделей підвищує ефективність прийняття управлінських рішень щодо запасів підприємства та ефективність діяльності підприємства в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-553-210.301
Шифр НБУВ: РА314316 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Ляшенко А.В. 
Поліморфізм гена ангіотензинперетворюючого ферменту, добовий профіль артеріального тиску та ефективність бета-блокаторів у хворих з метаболічним синдромом Х: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / А.В. Ляшенко ; Запоріз. держ. мед. ун-т. — Запоріжжя, 2003. — 23 с. — укp.

Установлено особливості клінічних проявів артеріальної гіпертензії (АГ) в пацієнтів з метаболічним синдромом X, в яких за даними добового моніторування артеріального тиску (ДМАТ) доведено вірогідне підвищення артеріального тиску (діастолічного артеріального тиску - ДАТ) у нічні години, а також підвищення варіабельності систолічного артеріального тиску (САТ) нічного та ДАТ у порівнянні з пацієнтами з АГ та ожирінням. Показано, що у хворих з метаболічним синдромом Х наявність D-алеля гена ангіотензиперетворювального ферменту супроводжується більш тяжким клінічним перебігом захворювання у порівнянні з пацієнтами з II-генотипом, про що свідчать результати ДМАТ (вірогідне збільшення ДАТ, індексу часу ДАТ, індексу площі ДАТ, частоти серцевих скорочень, варіабельності САТ і ДАТ, зниження добового індексу (ДІ) САТ і ДІ ДАТ), показники агрегації тромбоцитів (вірогідне збільшення ступеня аденозіндіфосфату (АДФ) - агрегації тромбоцитів і зниження ступеня адреналін-індукованої агрегації тромбоцитів) та показники ліпідного обміну (вірогідне збільшення рівня тригліцеридів). Установлено вірогідне зростання активності ангіотензинперетворювального ферменту в пацієнтів з метаболічним синдромом Х у порівнянні з особами з АГ та ожирінням. Доведено, що в пацієнтів з метаболічним синдромом Х є виражені зміни тромбоцитарної ланки гемостазу, що підтверджується вірогідним збільшенням ступеня АДФ - агрегації тромбоцитів та зниженням ступеня адреналін-індукованої агрегації тромбоцитів у групі з метаболічним синдромом Х у порівнянні зі здоровими особами. установлено вірогідне зниження більшості показників ДМАТ. На підставі аналізу динаміки показників агрегації тромбоцитів та активності ангіотензинперетворювального ферменту під впливом терапії встановлено вірогідне зниження активності цього ферменту за умов застосування бетаксололу й атенолу та вірогідне зниження ступеня АДФ - агрегації тромбоцитів у групі бетаксололу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-3 +
Шифр НБУВ: РА327394

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського