Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (446)Журнали та продовжувані видання (1125)
Пошуковий запит: (<.>GRR=4СЛА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Мартинчук І. І. 
Внутрішньополітичний розвиток Словацької Республіки в контексті євроатлантичної інтеграції (1993 - 2004 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / І. І. Мартинчук ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано внутрішньополітичний розвиток Словацької Республіки в 1993 - 2004 рр. у контексті євроатлантичної інтеграції. Визначено особливості трансформаційних процесів у країні впродовж 1993 - 1998 рр., а також окреслено чинники, які призвели до її виключення з групи претендентів на вступ до ЄС та НАТО в 1997 р. Розглянуто еволюцію внутрішньої політики Словаччини протягом 1998 - 2004 рр., проаналізовано діяльність її парламенту й уряду в контексті інтеграційних процесів. Розкрито особливості формування зовнішньополітичного іміджу Словацької Республіки, а також досліджено оцінку представниками євроатлантичної спільноти її суспільно-політичних реалій упродовж 1993 - 2004 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4СЛА)64-5 + Т3(4)64-6
Шифр НБУВ: РА373868 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Васильченко М.А. 
Громадсько-політична та культурно-освітня діяльність українців у Східній Словаччині (1945 - 1992рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.А. Васильченко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто громадсько-політичне та культурно-освітнє життя українців у Східній Словаччині у період 1945 - 1992 рр. Акцентовано увагу на питаннях, у яких аналізується процес формування української національної меншини, та розвиток її взаємин з чехословацьким урядом, зокрема, процес вирішення українського питання у Чехословаччині після 1945 року. Визначено причини та перебіг створення громадсько-політичних, культурних і освітніх установ, таких як Українська народна рада Пряшівщини, Культурний союз українських трудящих у Чехословаччині, Український народний театр, Піддуклянський український ансамбль, Музей української культури в місті Свидник. Простежено характерні риси та специфіку розвитку української культури на Пряшівщині. Проаналізовано періодичні видання, у яких висвітлено основні події, пов'язані з життям українців на території Східної Словаччини. Визначено, що серед ЗМІ важливе місце посідає українське радіомовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4СЛА=9УКР)6-7 +
Шифр НБУВ: РА367938

Рубрики:

      
3.

Кушнір О.В. 
Журнал "Дукля" (Словаччина, 1953 - 2004 рр.): організаційний, проблемно-тематичний та жанровий аспекти: автореф. дис... канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.04 / О.В. Кушнір ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження літературно-мистецького та публіцистичного журналу "Дукля" (1953 - 2004 рр.) як видання української національної меншини у Словаччині. Висвітлено суспільно-політичні, культурні й історико-журналістські передумови виникнення альманаху, розкрито програмні засади редакції та процес їх реалізації, висвітлено внесок провідних творчів видання у його популяризацію. Охарактеризовано основні ідейно-тематичні та жанрово-стильові групи художніх текстів, надрукованих у журналі "Дукля", визначено роль пресової літератури у розвитку письменства національної меншини. Проаналізовано літературно-критичну публіцистику, визначено сутність полемічніх виступів і дискусій із теоретико-методологічних проблем літературної творчості, розглянуто проблемно-теоретичні та жанрові аспекти літературно-критичного дискурсу видання. Висвітлено літературні здобутки журналу "Дукля", визначено його місце у медійному контексті, українському культурному житті Словаччини та міжкультурному діалозі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4СЛА)63-52 +
Шифр НБУВ: РА359548

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Копча В.В. 
Конституційний розвиток Словацької Республіки 1989 - 2004 рр.: історико-правове дослідження: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Копча ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено питання конституювання та конституційно-правового розвитку Словацької Республіки у період 1989 - 2004 рр. за умов проведення демократичних суспільних перетворень і підготовки до вступу до Європейського Союзу (ЄС). Проаналізовано генезис конституційного статусу словацької державності у періоди першої та другої Чехословацької Распублік і добу соціалізму. Розглянуто особливості перебудови конституційної системи Словацької Республіки у період її становлення як незалежної держави, досліджено процес визначення форми правління. Розглянуто проблеми конституційного розвитку Словацької Республіки у період державотворення, зокрема відступу від демократичних стандартів у середині 1990-х р., розкрито зміст і технології проведення конституційної реформи у 1999 - 2001 рр. Досліджено процес формування конституційного механізму вступу Словацької Республіки до ЄС і пов'язані з цим напрями реформування її конституційної системи у період 1999 - 2004 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4СЛА) +
Шифр НБУВ: РА362767

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Ліхтей Т.В. 
Мова українських перекладів І.Мацинського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.В. Ліхтей ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено мову та стиль українських перекладів словацьких поетичних творів, виконаних відомим вченим і культурним діячем Словаччини І.Мацинським. Розглянуто умови, за яких формувався його талант як перекладача, визначено причини пізнього переходу митця на українську мову та причини звернення до перекладу словацьких романтиків саме українською мовою. Проведено зіставно-типологічний аналіз українських перекладів з метою виявлення в них точних, неточних і хибних лексико-семантичних, граматичних та фонетичних відповідників, встановлено їх кількісне співвідношення. Розкрито причини підсвідомого залучення до українського тексту старослов'янізмів, русизмів, словакізмів. Відзначено місце діалектної лексики та розмовних слів у доробку І. Мацинського. Досліджено вплив фонологічної організації словацького тексту на український. Визначено причини міжмовної інтерференції, рівень засвоєння І. Мацинським норм української літературної мови та запропоновано шляхи вирішення проблемних моментів, які мають місце в українському тексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-67 + Ш407(4СЛА=УК) д Мацинський, І. +
Шифр НБУВ: РА321474

Рубрики:

      
6.

Лазар Н.В. 
Політика Словацької Республіки щодо національних меншин: інституційно-правові та політичні аспекти: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Н.В. Лазар ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено взаємозалежність процесу розбудови національної держави та формування засадничих принципів етнонаціональної політики у роки незалежності Словаччини. Доведено домінування авторитарних тенденцій в етнодержавній політиці у період перебування при владі прем'єр-міністра В.Мечіара - націонал-популістичного лідера партії Рух за демократичну Словаччину. Визначено два етапи становлення словацької етнонаціональної політики, зумовлених складними внутрішньополітичними процесами розвитку. Визначальний вплив на становлення словацької етнополітики здійснив прихід до влади демократичних сил і обрання країною євроінтеграційного курсу. Проаналізовано інституційно-правові засади політики Словацької Республіки (СР) щодо національних меншин, визначено їх відповідність міжнародним і європейським нормам. Аргументовано, що угорська меншина Словаччини перебуває на політичному рівні етнічної мобілізації, це засвідчує її присутність у складі уряду (1998 - 2006 рр.), парламенту (1992 - 2006 рр.), адекватну репрезентацію угорської меншини в органах місцевого самоврядування. З'ясовано основні причини, які стали на заваді успішної політичної мобілізації ромської меншини. Виявлено, що головними чинниками зростаючої асиміляції українців-русинів СР стали: зменшення простору використання рідної мови, розкол української етнічної групи та поява незалежного русинського руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4СЛА) + Ф69(4СЛА) +
Шифр НБУВ: РА346763

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Лемак В.В. 
Правова реформа в Чехії і Словаччині в умовах постсоціалістичної модернізації: теоретичні і практичні проблеми: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Лемак ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2003. — 40 с. — укp.

Досліджено феномен постсоціалістичного суспільства та держави. З'ясовано природу постсоціалістичної правової системи. Висвітлено питання стосовно правової реформи, її напрямів, суб'єкта та об'єкта правової реформи. На підставі нормативного та факторологічного матеріалу розглянуто правові та організаційні форми впровадження зазначеної реформи в двох постсоціалістичних країнах - Чехії та Словаччині. З урахуванням їх вступу до Європейського союзу та НАТО проаналізовано зміст правової реформи за напрямами: конституційна, публічного керування, судів і правоохоронних органів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х8(4СЛА) + Х8(4ЧЕХ)
Шифр НБУВ: РА326537

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Головко Л.О. 
Розвиток інституту права власності в Україні, Словаччині та Чехії (історико-правовий аналіз): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / Л.О. Головко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Наведено результати комплексного історико-правового дослідження розвитку інституту права власності в Україні, Словаччині та Чехії з IX ст. до сьогодення. Розкрито закономірності процесу становлення та розвитку та визначено особливості функціонування інституту права власності на теренах цих держав на різних етапах досліджуваного періоду. Описано механізми регулювання права власності на нерухоме майно, зокрема на землю сільськогосподарського призначення, та реєстрації права власності на нерухоме майно. Розкрито особливості правового регулювання кадастру нерухомості у Словаччині та Чехії. Проведено порівняльний аналіз реформування відносин власності в Україні, Словаччині та Чехії у процесі побудови вільного демократичного суспільства з ринковою економікою. На підставі дослідження правового досвіду Словаччини та Чехії обгрунтовано наукові положення та пропозиції щодо удосконалення законодавства України, що регулює інститут права власності з метою підвищення ефективності його впливу на відносини власності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)11-1 + Х839(4СЛА)11-1 + Х839(4ЧЕХ)11-1
Шифр НБУВ: РА369950 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Товтин Я. І. 
Суспільно-політичне становище словацьких земель у складі монархії Габсбургів (1526 - 1610 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Я. І. Товтин ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2010. — 20 с. — укp.

Увагу приділено військовому протистоянню на словацьких землях, зокрема простежено процес поширення реформаційних ідей та формування Євангелістської Церкви Аугзбурзького Віросповідання (ЄЦАВ). Розглянуто такі аспекти, як прийняття населенням основних символів віри - "Confessio Pentapolitana", "Confessio Heptapolitana" та "Confessio Scepusiana". Саме вони стали рушійною силою тих змін, які відбулися в ході утвердження реформаційних ідей Словаччини. Визначальним чинником релігійного життя словаків стало засідання Жилінського синоду у березні 1610 р., який конституював організаційну структуру ЄЦАВ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4АВС)4 + Т3(4СЛА)4
Шифр НБУВ: РА377013 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Сергієнко Т.С. 
Українсько-словацькі відносини: формування системи міждержавного співробітництва (1990-ті роки): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Т.С. Сергієнко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2003. — 18 с. — укp.

На основі введення до наукового обігу нових матеріалів з центральних державних і відомчих архівів України та Словацької Республіки (СР) розглянуто проблеми перехідного періоду співробітництва початку 1990 років та формування договірно-правової бази міждержавних стосунків двох незалежних країн після 1993 року. Висвітлено становлення системи взаємодії між основними державними інституціями України та СР - парламентами та урядами, главами держав та урядів, міністерствами та відомствами. Розкрито діяльність Міжурядової україно-словацької комісії з питань торгово-економічного та науково-технічного співробітництва та Міжурядової українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти та культури. Простежено взаємодію регіональних і місцевих органів державної влади та самоврядування України та СР, транскордонну співпрацю регіонів двох країн, у тому числі у межах Карпатського єврорегіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-6 + Т3(4СЛА)64-6 +
Шифр НБУВ: РА324631

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Пальцевич Ю.М. 
Формування національного стилю словацької композиторської школи у першій половині ХХ століття: автореф. дис... канд. мистецтвознав. наук: 17.00.03 / Ю.М. Пальцевич ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Розглянуто процес конституювання та розвитку стильових засад словацької композиторської школи з використанням типологічних і культорологічних підходів на основі розробок вітчизняних і зарубіжних дослідників з проблем національного стилю у музиці, типології розвитку музично-стильових систем. На підставі аналізу певних різножанрових творів основоположників словацької композиторської школи (А. Мойзеса, Е. Сухоня, Я. Циккера), а також ідей щодо концепції національної музики, які висловлювалися у словацькій музичній публіцистиці зазначеного періоду, визначено комплекс національно-стильових ознак словацької музики першої половини XX ст. Наведено її періодизацію згідно зі спостереженою динамікою процесу кристалізації національного стилю, розкрито його особливості у зіставленні з явищами української, чеської, угорської, польської музичних культур. Розглянуто питання впливу позамузичних чинників на суть і перебіг національно-стильових процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4СЛА)6-2-17 +
Шифр НБУВ: РА361560

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського