Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (104)Книжкові видання та компакт-диски (96)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>U=Р121.4$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Павлович Л.В. 
Біологічна дія оцтовокислих кальцію, кобальту і цинку та їх гігієнічне нормування в атмосферному повітрі населених місць: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / Л.В. Павлович ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Встановлено параметри гострої токсичності оцтовокислих кальцію, кобальту та цинку, що мають місце після їх одноразового перорального надходження в організм теплокровних. Виявлено біологічну дію ксенобіотиків за умов хронічного цілодобового інгаляційного впливу на організм експериментальних тварин. Досліджено можливість виникнення віддалених наслідків їх впливу (ембріо- та гонадотоксичні ефекти).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.42
Шифр НБУВ: РА312833 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Важненко О.В. 
Вплив антропогенно забрудненого атмосферного повітря на цинкметаболізуючі клітини людини і тварин: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / О.В. Важненко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 21 с. — укp.

Досліджено ранні метаболічні зміни, що відбуваються на клітинному рівні, у мешканців металургійних центрів і зв'язку цих порушень з регіональними особливостями промислового забруднення повітряного басейну. Вивчено фізіологічну роль цинку, зокрема, у розвитку неспецифічного адаптаційного синдрому клітинної системи. Розглянуто вплив несприятливих екологічних чинників на процес акумуляції цинку в клітинах, здатних до його активного нагромадження й обміну. Досліджено зв'язок між змінами вмісту катіонів цинку та міді в нейтрофільних гранулоцитах людей і піддослідних тварин під впливом несприятливих чинників середовища. Встановлено, що тривалий вплив несприятливих екологічних чинників, зокрема, забрудненого атмосферного повітря, викликає розвиток дефіциту цинку та секреторного матеріалу, а також нагромадження катіонів міді в клітинах. Визначено зміни в клітинах, що дозволяють віднести їх до симптомів неспецифічного адаптаційного синдрому клітинної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.4 + Е70*723-652.33-64 + Е60*723-652.33-64
Шифр НБУВ: РА374407 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Харламова А. В. 
Вплив атмосферного забруднення гірничо-металургійного комплексу на формування психофізіологічного статусу дітей 3 - 7-річного віку: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 14.02.01 / А. В. Харламова ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Виявлено зв'язок між сукупністю інформативних гемодинамічних, психофізіологічних показників і рівнем атмосферного забруднення гірничо-металургійного комплексу. Доведено ембріотоксичність ксенобіотиків атмосферного повітря гірничо-металургійного комплексу за сенситивними показниками ембріонального розвитку тварин. Встановлено, що дія на плід аерогенних контамінантів протягом всього періоду ембріогенезу призводить до змін у функціонуванні центральної нервової системи (ЦНС), до зниження функціональних резервів серцево-судинної та дихальної систем тварин у різні постнатальні періоди життя, що свідчить про зменшення рівня адаптованості організму тварин до умов навколишнього середовища. Висвітлено відмінності чутливості показників серцево-судинної системи до несприятливих факторів довкілля у дітей різних вікових і статевих груп. Виявлено психофізіологічні показники дітей віком від 3-х до 7-ми років, які погіршувалися за умов дії антропогенних факторів гірничо-металургійного комплексу. Визначено, що організм дітей віком від 3-х до 7-ми років є особливо чутливим до впливу несприятливих умов проживання, про що свідчить виражене напруження вегетативного забезпечення різних систем організму, зокрема, серцево-судинної, дихальної та ЦНС, погіршення когнітивних функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.4 + Р128.9
Шифр НБУВ: РА378030 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Краєва Л.О. 
Вплив забруднення атмосферного повітря промислового міста на захворюваність гострою ЛОР-патологією: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Л.О. Краєва ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Виявлено вплив забруднення атмосферного повітря на захворюваність населення гострою ЛОР-патологією, у тому числі інфекційної природи, рівень імунітету (на прикладі імунітету до дифтерії), а також на зміну вірулентності коринебактерій (in vivo et in vitro). Встановлено залежність кількості хворих з гострими ЛОР-патологічними станами та рівня імунітету до дифтерії від ступеня небезпечності забруднення атмосферного повітря у місцях мешкання. Розраховано критичні рівні для окремих чинників та сумарного показника забруднення атмосферного повітря у разі гострої ЛОР-патології. Визначено гемолітичні, гемаглютинуючі, адгезивні та нейрамінідазні властивості представників коринебактерій, стафілококів і стрептококів, які змінювалися у штамів коринебактерій під дією 4-х чинників забрудненого атмосферного повітря міста. Доведено зміну чутливості до антибіотиків серед коринебактерій під впливом 4-х чинників забрудненого атмосферного повітря, а також у разі мікробних асоціацій з іншими мікроорганізмами. Виявлено можливість коринебактерій викликати не лише ЛОР-патологію, але й інші захворювання. З метою отримання й обробки результатів дослідження було використано геоінформаційні технології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.4 + Р124.426.8
Шифр НБУВ: РА320956 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Плачков С.Ф. 
Гігієнічна оцінка впливу атмосферного забруднення на морфофункціональний стан новонароджених м. Дніпропетровська: автореф. дис... канд. екон. наук: 14.02.01 / С.Ф. Плачков ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2009. — 19 с. — укp.

За результатами проведених досліджень наведено комплексну гігієнічну оцінку просторово-часових особливостей аерогенного забруднення Дніпропетровська та визначено залежності змін антропометричних показників доношених новонароджених у динаміці часу з урахуванням статевих ознак. Визначено критичні рівні атмосферних забруднювальних речових, які дозволяють проводити медичний прогноз фізичного статусу новонароджених. Установлено фізіологічні значення важких металів, наявних в організмі новонароджених і дозозалежні зв'язки їх вмісту у перинатальний період розвитку дитини. Одержано нові дані певних ланок механізму міграції важких металів в організмі плоду та новонародженого. Розроблено та впроваджено регіональні стандарти фізичного розвитку доношених новонароджених Дніпропетровщини з урахуванням статі. Обгрунтовано комплекс гігієнічних рекомендацій щодо профілактики негативних наслідків впливу аерогенних полютантів на морфофункціональний стан і здоров'я немовлят промислово розвинутих міст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)025.4 + Р121.4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА363951

Рубрики:

      
6.

Жданов В.В. 
Гігієнічна оцінка впливу шкідливих викидів теплоелектростанцій на здоров'я населення й обгрунтування профілактичних заходів: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.В. Жданов ; Донец. нац. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Оцінено вплив викидів теплоелектростанції на здоров'я населення, а також у порівняльному аспекті розглянуто пил вугільної золи теплоелектростанції, що є фактором біологічної дії на організм людини та тварин. Установлено закономірності часового та просторового поширення основних промислових забруднювачів в об'єктах навколишнього середовища (повітрі, воді, снігу, грунті та рослинах). Визначено якісну та кількісну залежність між рівнем забруднення атмосферного повітря та показниками загального та місцевого імунітету дітей. Установлено певні тенденції нагромадження металів у біологічних середовищах (сечі, волоссі) дітей. Визначено якісні та кількісні залежності між рівнем забруднення повітряного басейну завислими речовинами та показниками захворюваності населення. Визначено рівні ризику для населення у разі впливу пилу вугільної золи теплоелектростації. На підставі одержаних результатів розроблено основні напрямки проведення профілактичних заходів щодо оздоровлення повітряного басейну у районі розміщення Луганської теплоелектростанції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.4 + Р11(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА362339

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Коваль 
Гігієнічна оцінка сучасних методів знешкодження відходів фармацевтичної промисловості та непридатних медичних препаратів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Наталія Михайлівна Коваль ; Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.44 + Л660.94
Шифр НБУВ: РА340411

Рубрики:

      
8.

Слюсаренко Г.В. 
Експрес-оцінка хімічних факторів водного та повітряного середовища на підставі еритроцитарної моделі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / Г.В. Слюсаренко ; Укр. наук. гігієн. центр. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено розробці методичних підходів до використання еритроцитарної моделі для гігієнічної оцінки гемотоксичної дії хімічних факторів водного та повітряного середовища. У роботі було використано такі методи: визначення кислотної резистентності еритроцитів, визначення складу окси-, дезокси- та метгемоглобіну, а також експрес-метод Еймса. Розроблено підходи до вживання еритроцитарної моделі для гігієнічного оцінювання факторів оточуючого середовища (на прикладі 19 хімічних речовин водних та повітряних забруднювачів, а також проб води р.Дніпро на різних етапах водопідготовки та проб аерозольної частини атмосферного повітря деяких міст України). Запропоновано методику розрахунку параметрів гемотоксичності, яка дозволяє визначити мінімальні гемолітичні концентрації, які можуть бути використані як допоміжні характеристики при гігієнічній оцінці речовин з явним гемолізуючим ефектом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.4

Рубрики:

      
9.

Єлізаров О.В. 
Оперативне визначення основних характеристик утворення і розповсюдження диму при пожежі у приміщенні: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.02 / О.В. Єлізаров ; Акад. пожеж. безпеки України. — Х., 2001. — 17 с.: рис. — укp.

На базі аналізу існуючих методів розрахунку розвитку пожежі, утворення та поширення диму в приміщенні запропоновано феноменологічну модель, що враховує зміну складу газової фази та наявність макрочасток диму в приміщенні. Виконано числову реалізацію алгоритму. Складено комп'ютерну програму розрахунку основних характеристик розвитку пожежі, утворення та поширення диму в приміщенні. Створено оригінальну методику раціонального планування натурного експерименту з вивчення особливостей розвитку пожежі, утворення та поширення диму. Наведено результати експериментів проведення з речовинами та матеріалами, що найбільш часто зустрічаються (деревиною, синтетичними матеріалами, легкозаймистими та горючими рідинами), на базі яких розроблено таблиці та номограми, що дозволяють працівникам пожежної охорони розраховувати основні характеристики пожежі, утворення та поширення диму за бойових умов і під час розробки профілактичних заходів на конкретних об'єктах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.45
Шифр НБУВ: РА314073 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Турос О.І. 
Розробка наукових підходів до вдосконалення гігієнічної оцінки небезпеки від джерел забруднення атмосферного повітря на основі показників ризику: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / О.І. Турос ; ДУ "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва" АМН України. — К., 2008. — 39 с. — укp.

Розроблено методологічні критерії оцінки забруднення атмосферного повітря, яка базується на імовірнісному підході та враховує генотоксичність викидів від стаціонарних джерел забруднення. З використанням методології оцінки ризику для здоров'я населення проаналізовано та вдосконалено систему моніторингу атмосферного повітря санітарно-епідемічною службою. Охарактеризовано межі ризику для населення Запоріжжя та Києва. Розраховано аерогенні дозові навантаження. Розроблено наукові основи оцінки ризику мутагенної небезпеки забруднення атмосферного повітря. З використанням просторового аналізу індикаторів здоров'я запропоновано систему оцінки якості атмосферного повітря. Впроваджено етапи управління й інформування щодо ризику. Наведено пропозиції щодо пріоритету профілактичних і природоохоронних заходів для створення міжгалузевих програм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.4 +
Шифр НБУВ: РА360967

Рубрики:

      
11.

Турос О.І. 
Стан здоров'я населення: народжуваність і смертність в промислових містах України з різним забрудненням атмосферного повітря: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.І. Турос ; Укр. наук. гігієн. центр. — К., 1998. — 18 с. — укp.

Проведений аналіз народжуваності і смертності в промислових містах. Рівень народжуваності не забезпечує навіть простого відтворення населення. Диференціація народжуваності зумовлена, в тому числі, і відмінностями у віковій структурі жінок. Показано збільшення частки дітей, народжених матерями 15-19 років. Означені процеси найбільше представлені в містах з розвинутою металургійною промисловістю і постійним дуже сильним і сильним забрудненням атмосферного повітря. Визначені загальні і повікові коефіцієнти смертності для чоловіків і жінок: найбільше зростання смертності спостерігається в містах з постійним дуже сильним ступенем забруднення атмосферного повітря. Встановлено зниження середньої тривалості життя, очікуваного при народженні, а також по досягненні 15 і 60 років. Різниця між очікуваною при народженні тривалістю життя у чоловіків і жінок досягає 12 років. Виявлено, що відносний ризик смерті при 95%-вому рівні значущості найбільший в містах з дуже сильним забрудненням повітря і складає - 1.52 (1.51-1.54). Результати відображені в інформаційному листі Головам міських рад та начальникам управлінь охорони здоров'я міст (12.05.1995, 1.06/5, МОЗ) та використовуються в педагогічному процесі ВНЗів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.40

Рубрики:

      
12.

Садеков Д.Р. 
Токсиколого-гігієнічна оцінка гумату амонію як забруднювача атмосферного повітря населених місць: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Д.Р. Садеков ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Наведено токсиколого-гігієнічну оцінку гумату амонію як забруднювача атмосферного повітря населених місць і розроблено заходи профілактики щодо запобігання його негативному впливу на здоров'я населення. Наведено гігієнічну оцінку технологічного процесу одержання гумату амонію, розглянуто умови його утворення та поширення як забруднювача атмосферного повітря. Встановлено характер біологічної дії гумату амонію за гострого та інгаляційного надходження, визначено інтенсивність і спрямованість змін показників функціонального стану організму тварин у разі хронічного інгаляційного надходження даної речовини в організм теплокровних тварин. Вивчено стан здоров'я населення, що проживає у районі впливу викидів заводу з виробництва гумату амонію. Науково обгрунтовано гранично допустиму концентрацію речовини в атмосферному повітрі неселених місць. На підставі результатів дослідження розроблено основні напрямки профілактичних заходів щодо оздоровлення виробничого середовища та повітряного басейну у районі розташування заводу з виробництва гумату амонію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.4 +
Шифр НБУВ: РА344698

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського