Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (13)Реферативна база даних (260)Книжкові видання та компакт-диски (457)Журнали та продовжувані видання (41)
Пошуковий запит: (<.>U=У010.33$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Копченко І.М. 
Державне регулювання малого підприємництва в трансформаційній економіці: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / І.М. Копченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Узагальнено теоретико-методологічні засади державного регулювання малого підприємництва за умов ринкової трансформації. З'ясовано соціально-економічну природу малого підпиємництва як об'єкта регуляторної політики. Обгрунтовано теоретичні засади механізму забезпечення його розвитку державою за даних умов, який поєднує методи прямого організаційного впливу та опосередкованого економічного стимулювання. Розкрито суть регуляторної політики як складової державного регулювання малого підприємництва. Визначено особливості становлення системи даного регулювання. Проаналізовано тенденції розвитку малого підприємництва в Україні, досліджено інституційні засади державного регулювання й еволюції формування та процесу впровадження регуляторної політики у цій сфері. Висвітлено основні фінансово-економічні й організаційно-правові важелі даного регулювання. Розроблено пропозиції щодо основних форм його оптимізації. Обгрунтовано алгоритм проведення інституційних заходів в Україні з метою забезпечення сприятливого середовища для розвитку малого підприємництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 + У9(4УКР)0-131.21,01 +
Шифр НБУВ: РА336956

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Сухарська І. Я. 
Інститут підприємництва в неусталеній господарській системі України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / І. Я. Сухарська ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 20 с.: табл. — укp.

За допомогою інституційної методології проаналізовано стан і динаміку інституту підприємництва в Україні із застосуванням комплексного набору показників, що дозволило всебічно дослідити різні аспекти підприємництва та визначити основні тенденції його розвитку. Проведено регресійний аналіз і виявлено ключові показники змін інституту підприємництва у вітчизняній економіці. Досліджено роль інституційних пасток для розвитку інституту підприємництва у трансформаційний період. Виявлено залежність між колоніальним становищем України та переважанням непродуктивних форм підприємництва. Простежено характер зв'язку між інститутом підприємництва й іншими інститутами суспільства формальної та неформальної природи. Розглянуто напрями підвищення ефективності інституту підприємництва в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 + У9(4УКР)0-131.1
Шифр НБУВ: РА383801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Хомин О.В. 
Інтелектуальне підприємництво як форма становлення економіки знань: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / О.В. Хомин ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено та визначено роль нового соціально-економічного феномену інтелектуального підприємництва за умов становлення економіки знань. Показано роль знань у структурі людської діяльності, розкрито сутність економіки знань, доведено необхідність широкого використання принципів постнекласичної науки у дослідженнях сучасної економіки. Обгрунтовано зміст інтелектуального підприємництва, розглянуто властивості його продукта. Розкрито роль інтелектуального капіталу як інтерспецифічного ресурсу розвитку інтелектуального підприємництва. Доведено, що система внутрішнього управління знаннями на фірмі є основою розвитку інтелектуальних підприємницьких структур. Обгрунтовано практичні рекомендації щодо підготовки інтелектуальних підприємців та розвитку даного виду підприємництва за умов становлення економіки знань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.253.333.32 + У010.33 +
Шифр НБУВ: РА354500

Рубрики:

      
4.

Цогт-Очир Ц. 
Математичне моделювання розвитку підприємництва в умовах ринкової трансформації економіки: автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.00.11 / Ц. Цогт-Очир ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання розробки економіко-математичних моделей визначення оптимальних партій товарів, які формують для постачання до споживачів. Зазначено, що організаційні видатки залежно від кількості товарів та їх типів здебільшого є змінними величинами. Тому виведено диференціальні рівняння, за допомогою яких одержують математичні вирази, що описують динаміку організаційних затрат залежно від кількості різних товарів у одній партії в процесі їх постачання до споживачів. На цій підставі розроблено економіко-математичну модель і одержано математичні залежності для визначення оптимальної партії різних товарів у випадку змінних організаційних затрат, що виникають у разі доставки товарів до пунктів призначення. Удосконалено економіко-математичну модель вибору оптимальної партії різних типів товарів у випадку постійних затрат, до яких відносяться ціна одиниці товару, організаційні витрати за одну партію товару, витрати за зберігання певної кількості товару. Запропоновано теоретико-ігрову модель вибору стратегії підприємницької діяльності щодо виробництва, перевезення і збуту товарів у мінливому ринковому середовищі. Для врахування мінливості ринкового середовища використано теорію скінчених антагоністичних ігор, оскільки в підприємницькій діяльності потрібно брати до уваги потребу ринку і виробничі затрати, що безпосередньо впливає на прибутковість підприємця. Розроблена модель враховує завчасне виділення підприємцем певної суми додаткових коштів для зменшення загальних затрат, які можуть виникнути під час випуску, перевезення і збуту продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 в 611 + У9(4УКР)0-131.1 в 611
Шифр НБУВ: РА370687 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Кирилюк В.С. 
Оптимальні рішення в умовах ризику на основі апарата багатозначних відображень: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.01 / В.С. Кирилюк ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2006. — 30 с. — укp.

Розглянуто питання розробки підходів та відповідного математичного апарата для прийняття оптимальних рішень за умов ризику. Введено клас поліедральних когерентних мір ризику, а задачі оптимізації портфеля за співвідношенням зиск - ризик зведено до відповідних задач лінійного програмування, що сприяє підвищенню ефективності обчислень. Досліджено різноманітні задачі оптимізації портфеля, зокрема за невідомих ймовірностей сценаріїв, а також для різних багатокритеріальних постановок. Вивчено проблеми оптимізації паралельно-послідовних систем з відмовами двох типів та їх узагальнення, побудовано ефективні алгоритми пошуку рішень. Удосконалено апарат багатозначних зображень, зокрема побудовано новий дотичний конус для графіків відбражень та одержано нові результати щодо різних властивостей багатозначних відображень. Розвинуто підхід ефективної границі для оцінювання систем за спостереженнями вхід - вихід для випадку двох типів входів і виходів, що дозволяє досліджувати системи з ризиком.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.331 в611.2 +
Шифр НБУВ: РА342472

Рубрики:

      
6.

Лінь Сень 
Оптимізація рівня економічного ризику на базі теоретико-ігрового моделювання: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.11 / Лінь Сень ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено, досліджено та застосовано теоретико-ігровий підхід до оптимізації управління економічними системами з урахуванням суперечності, невизначеності, неповноти інформації, конфліктності, багатокритеріальності, альтернативності та породженого економічного ризику, оптимізації рівня кредитного ризику банків і фінансових установ, а також застосування антагоністичних ігор (АІ), задіяних за умов неповної інформації, до моделювання ситуацій прийняття управлінських рішень. Вивчено питання якісного та кількісного аналізу економічного ризику в контексті сучасної економічної науки, виявлено передумови для коректного теоретико-ігрового моделювання економіки й управління. Розкрито сутність АІ, що задана за умов неповної інформації, а також розроблено коректні методи їх розв'язання та зведення до класичних АІ, заданих за умов повної інформації. Розглянуто різні аспекти процесу прийняття управлінських рішень на базі розв'язання АІ, заданих за умов неповної інформації. Розроблено теоретико-ігрову модель оптимізації рівня економічного ризику в процесі вибору найбільш надійних потенційних позичальників і визначення індивідуальної величини відсоткової ставки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.331в610.6
Шифр НБУВ: РА372680 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Гончарук С.М. 
Організаційно-економічні важелі підвищення відповідальності підприємницьких структур за результати господарювання: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / С.М. Гончарук ; НАН України. Ін-т регіон. дослідж. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

Проведені теоретичні дослідження проблем підвищення економічної відповідальності підприємницьких організацій в умовах перехідного періоду як важливої функції управління. Запропоновані шляхи підвищення економічної відповідальності, обгрунтовані роль планування, контролю та аналізу як основи забезпечення вимог до відповідальності та необхідність створення на підприємствах центрів відповідальності. Центр відповідальності має стати окремою сферою відповідальності підприємства. В роботі запропоновано складання звітності центрами відповідальності, яка може мати інформаційний, контрольний, аналітичний або рекомендаційний характер. Форми її представлення можуть бути різноманітними: тексти, графіки, таблиці тощо. Обгрунтовано внесення змін у діюче податкове законодавство, з метою його удосконалення, для сприяння розвитку підприємства та підвищення його відповідальності за результати господарювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33

Рубрики:

      
8.

Ганусяк І.Б. 
Організаційно-економічні засади реалізації пріоритетів підприємницької діяльності: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / І.Б. Ганусяк ; НАН України. Ін-т регіон. дослідж. — Л., 1998. — 16 с. — укp.

Досліджуються теоретичні і практичні питання визначення пріоритетів підприємницької діяльності. Визначені тенденції розвитку основних напрямків підприємницької діяльності в умовах стабілізації економіки, обгрунтовані пріоритетні напрямки розвитку підприємницької діяльності в інтересах комплексного збалансованого розвитку регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33

Рубрики:

      
9.

Романенков 
Особливості витрат виробництва в умовах сучасної економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Ігор Данилович Романенков ; Одеський держ. економічний ун-т. — О., 2000. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 + У9(4Укр)290-862
Шифр НБУВ: РА309477

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Самійленко А.П. 
Підприємництво в економічній системі: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / А.П. Самійленко ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2006. — 17 с. — укp.

Розглянуто питання дослідження відносин підприємства та виявлення особливостей їх становлення, функціонування та розвитку за умов трансформаційної економіки. З'ясовано структуру відносин підприємства та проаналізовано взаємодію між його елементами. Виокремлено дві групи функцій його господарської поведінки, а саме: реагування та трансформацію. Виявлено тенденції становленяя підприємництва в Україні, визначено особливості формування та проблеми його розвитку. Наведено теоретичні положення щодо ролі підприємства в трансформаційній економічній системі. Розкрито організаційно-економічний механізм регулювання підприємницької діяльністі. Обгруновано ключову роль державного підприємства під час визначення напрямів соціально-економічного розвитку країни за умов ринкової трансформації. Доведено об'єктивну необхідність державного регулювання та підтримки підприємницької діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 + У9(4УКР)0-131.1 +
Шифр НБУВ: РА343686

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Зянько В.В. 
Розвиток інноваційного підприємництва в транзитивній економіці: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.01 / В.В. Зянько ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження питань щодо формування інноваційного підприємництва й організаційно-економічних та інституційних механізмів його розвитку та регулювання у транзитивній економіці. Обгрунтовано теоретико-методологічні та методичні засади дослідження даного підприємництва. Визначено спонукальні мотиви та наявні суперечності в діяльності підприємця-новатора. Проаналізовано вплив інноваційного підприємництва на розбудову моделі інноваційного розвитку економіки й аргументовано необхідність його всебічної державної підтримки та стимулювання розвитку. Виявлено чинники активізації інноваційного підприємництва в Україні, зокрема, венчурних підприємств і потужних корпорацій. Визначено шляхи вдосконалення державної інноваційної політики та національної іноваційної стратегії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.334 + У9(4УКР)0-55-131.1 +
Шифр НБУВ: РА354843

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Кредісов В.А. 
Розвиток підприємництва у сучасних транзитивних економічних системах: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.01.01 / В.А. Кредісов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 35 с. — укp.

Обгрунтовано методологічні засади та підходи щодо пошуку шляхів розв'язання проблем розвитку підприємницької діяльності у країнах з транзитивною економічною системою. Визначено специфіку етапів та внутрішню логіку становлення підприємництва за умов конкретно-історичного ринкового середовища у країнах з перехідною економікою. Показано роль правильно спланованих і проведених заходів щодо підтримки підприємництва як дієвих засобів зменшення економічних ризиків у діяльності підприємств та державних органів влади за умов конкурентного механізму господарювання. Проаналізовано суперечності між економічними інтересами підприємця та державними структурами, які виникають під час пошуку ефективних шляхів реалізації загальнонаціональних і регіональних проблем. На підставі аналізу ринкового інституційного середовища у країнах з транзитивною економічною системою виявлено його специфіку, суперечності та вплив на механізм функціонування та відтворення підприємництва. Апробовано методику проведення комплексного дослідження підприємницької діяльності на макро- та мікрорівні та визначено конкретні проблеми повноцінного використання підприємництва як додаткової суспільної продуктивної сили за умов ринкового середовища у країнах з транзитивною економічною системою. Обгрунтовано алгоритм проведення інституційних заходів в Україні, спрямовані на підвищення ефективності підприємницької діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 + У50-131.1 +
Шифр НБУВ: РА335411

Рубрики:

      
13.

Скачко О.В. 
Синергетичний дискурс становлення сучасного підприємництва: український контекст: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / О.В. Скачко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проведено системний аналіз синергетичних властивостей феномену вітчизняного підприємництва, зокрема, його здатності до саморозгортання та саморозвитку. Наведено результати ретроспективного аналізу становлення національної сфери підприємництва, розроблено ідеологію та методологію дослідження даного явища. Наведено алгоритм саморозгортання сфери бізнесу, розкрито сутність державного регулювання як зовнішнього чинника управління розвитком підприємництва. Показано значення свободи підприємницької діяльності як критерію ефективності державного регулювання розвитку підприємництва. Показано роль і місце вітчизняного підприємництва як складової світового та європейського ринку, визначено специфіку функціонування та розвитку запорізького регіону у державних і наддержавних економічних структурах. Досліджено провідні тенденції та перспективи розвитку підприємництва за умов України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*665 + У010.33 +
Шифр НБУВ: РА370943 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Максимович В.І. 
Соціально-економічна природа підприємництва: діалектика, потенціал реалізації: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / В.І. Максимович ; Держ. вищ. навч. закл. "Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана". — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено природу підприємництва як багатогранної системи соціально-економічних відносин. Розкрито сутність поняття діалектики підприємництва, визначено зміст соціалізації підприємця в економіці, яка продовжує перебувати на стадії формування цивілізованого ринку. Розглянуто різні підходи до визначення сутності підприємництва, запропоновано його визначення та розмежування основних дефініцій. Проаналізовано методологічні основи для врегулювання відносин між власниками та підприємцями, досліджено мотиви підприємництва. Досліджено парні характеристики підприємництва: співвідношення конкуренції та партнерства, традиціоналізму та новаторства, кооперації та корисності відносин між роботодавцем і найманими працівниками. Розроблено модель венчурного підприємництва, проаналізовано досвід країн, які його успішно запровадили, а також хід і перспективи удосконалення державного регулювання приватного підприємництва. Особливу увагу приділено вивченню внутрішнього корпоративного підприємництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 +
Шифр НБУВ: РА360245

Рубрики:

      
15.

Кубай Н.Є. 
Становлення і розвиток приватного підприємництва в перехідній економіці (на прикладі малих підприємств України): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Н.Є. Кубай ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2000. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням становлення та розвитку приватного малого підприємництва в Україні. У дослідженні висвітлюються переваги приватної форми власності для організації і розвитку малого бізнесу. Проведено системний аналіз різноманітних критеріїв малих підприємств; обгрунтовано роль малого приватного підприємництва для розвитку української економіки, а також розглянуто досвід багатьох країн світу у створенні сприятливих умов для підприємницької діяльності. Проаналізовано становище малого бізнесу в Україні. Особлива увага спрямована на розгляд макро- та мікроекономічних факторів, які впливають на розвиток національного підприємництва. Розглянуто основні напрямки державної та міжнародної підтримки малого приватного підприємництва і сформульовано пропозиції щодо її удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 + У9(4УКР)0-131.1
Шифр НБУВ: РА303809 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Кубай Н.Є. 
Становлення і розвиток приватного підприємництва в перехідній економіці (на прикладі малих підприємств України): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Н.Є. Кубай ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням становлення та розвитку приватного малого підприємництва в Україні. У дослідженні висвітлюються переваги приватної форми власності для організації і розвитку малого бізнесу. Проведено системний аналіз різноманітних критеріїв малих підприємств; обгрунтовано роль малого приватного підприємництва для розвитку української економіки, а також розглянуто досвід багатьох країн світу у створенні сприятливих умов для підприємницької діяльності. Проаналізовано становище малого бізнесу в Україні. Особлива увага спрямована на розгляд макро- та мікроекономічних факторів, які впливають на розвиток національного підприємництва. Розглянуто основні напрямки державної та міжнародної підтримки малого приватного підприємництва і сформульовано пропозиції щодо її удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33

Рубрики:

      
17.

Нікитенко Д.В. 
Фіскальна політика розвитку підприємництва в трансформаційній економіці: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Д.В. Нікитенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено фіскальну політику у контексті її впливу на розвиток підприємницького сектору. Доведено необхідність використання положень теорії неоінституціоналізму щодо виокремлення особливостей застосування фіскальної політики для великих, середніх, малих і мікропідприємств. Обгрунтовано потребу у вдосконаленні податкової складової фіскальної політики, перетворення її з суто фіскального інструменту на ефективний засіб стимулювання інвестиційного та інноваційного процесів. Відзначено щодо доцільності використання результатів, одержаних внаслідок дослідження для подальшого удосконалення спрощеної системи оподаткування для суб'єктів малого підприємництва та реформування загальної системи оподаткування з метою стимулювання інноваційної та інвестиційної діяльності. Запропоновано наявну суперечність між можливістю держави надавати фінансово-кредитну допомогу та бажанням її одержати у суб'єктів підприємництва вирішити шляхом переорієнтації бюджетоємних заходів на авторитетоємні, які не вимагають значного та постійного фінансування з бюджету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 +
Шифр НБУВ: РА339051

Рубрики:

      
18.

Райта Ю.В. 
Формування інституційного середовища підприємницької діяльності в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Ю.В. Райта ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Розкрито суть та значення інституційного середовища у підприємницькій діяльності, проаналізовано сучасні методологічні підходи його дослідження. Розглянуто особливості змін інституційного середовища даної діяльності у транзитивних економічних системах. Проведено комплексне дослідження його становлення та розвитку в Україні. Висвітлено роль у цьому процесі неформальних інститутів, таких як господарська культура, релігія, ментальність загалом. Обгрунтовано необхідність реалізації дієвих заходів щодо удосконалення інституційного середовища за участю держави, підприємців і громадськості на засадах господарських і духовно-культурних цінностей українського народу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 + У9(4УКР)0-131.1 +
Шифр НБУВ: РА343785

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Пустовійт 
Формування інституційного середовища підприємства в трансформаційній економіці: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.01.01 / Роберт Фрідріхович Пустовійт ; Державна установа "Інститут економіки та прогнозування НАН України". — К., 2006. — 36 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33
Шифр НБУВ: РА349021

Рубрики:

      
20.

Кудласевич О.М. 
Формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини XIX - початку XX ст.: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / О.М. Кудласевич ; Держ. вищ. навч. закл. "Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана". — К., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено генезу підприємництва в наукових працях українських економістів другої половини XIX - початку XX ст. Досліджено закономірності й особливості становлення та розвитку підприємництва в Україні, вплив законодавчого забезпечення на його еволюцію, суть підприємництва, висвітлений у працях українських економістів. Розглянуто проблему організаційних форм підприємництва, значення підприємця як вирішального суб'єкта господарської системи. Проаналізовано різні форми впливу держави на розвиток підприємництва, трактовані українськими економістами другої половини XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.33 + У02(4УКР)5 +
Шифр НБУВ: РА357679

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського