Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (17)Реферативна база даних (217)Книжкові видання та компакт-диски (295)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш121(4УКР)$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Чернявська С.М. 
Впровадження української мови в систему освіти 1923 - 1932 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.М. Чернявська ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Показано, що у досліджуваний період (1923 - 1932 рр.) партійний та державний апарат докладав значних зусиль для матеріально-технічної забезпеченості українізації освіти в УСРР, насамперед необхідними педагогічними кадрами та навчальною літературою, завдяки чому було досягнуто значних результатів, відбулися позитивні зрушення, які сприяли мовному та культурному зближенню різних верств українського населення, підвищенню їх освітнього рівня, були подолані деякі диспропорції в сфері етнічної політики. Зазначено, що найбільших успіхів радянська влада досягла у сфері шкільної освіти, організації шкільної справи та підготовки вчительських кадрів. Показано, що у зв'язку з політехнізацією освіти особливого значення набула діяльність технікумів, які в Радянській Україні були закладами вищої освіти. Відзначено, що ступінь українізації студентів, викладачів та відсоток етнічних українців серед тих, хто навчався, значною мірою залежали від фахової спрямованості навчальних закладів. На початку 1930-х рр. директивний характер та непослідовність запроваджених реформ і остаточна відмова від закріплення успіхів політики українізації призвели до негативних наслідків у сфері української освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР) + Т3(4УКР)61-7 +
Шифр НБУВ: РА326568

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Савойська 
Впровадження української мови як державної у сферу освіти України в 90-ті роки XX - поч. XXI ст.: історичний аспект (на матеріалах вищих навчальних закладів): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Світлана Василівна Савойська ; Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-5 + Ш121(4УКР)1
Шифр НБУВ: РА352436

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Сергєєва О. Ю. 
Державна мовна політика в Україні: європейський контекст: автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр. : 25.00.01 / О. Ю. Сергєєва ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Харк. регіон. ін-т держ. упр. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретичні підходи до адаптації європейського досвіду вирішення мовних питань на регіональному рівні України, зокрема принципу додатковості, відповідно до якого рішення про застосування мови приймаються на рівні місцевого самоврядування в межах чинного законодавства. Обгрунтовано статутність додаткової мови, сутність якої полягає в державній підтримці розвитку мови як засобу комунікації у разі задоволення специфічних етнонаціональних потреб, коли вона не є мовою державних установ, у т.ч. в державних навчальних закладах і засобах масової інформації. Удосконалено підходи до утвердження української мови на державному та регіональному рівнях як інституту державності та засобу міжнаціонального спілкування. Запропоновано форми розширення сфери застосування української мови в регіонах шляхом запровадження сучасних технологій і механізмів реалізації державної мовної політики та вдосконалення чинного законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4) + Ф51(4УКР) в2:Ш + Ш121(4УКР)
Шифр НБУВ: РА381317 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Скляр В. М. 
Еволюція етномовних процесів в Україні наприкінці XX - на початку XXI ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 09.00.12 / В. М. Скляр ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 33 с. — укp.

Здійснено аналіз змін чисельності, етнічного складу та мовної структури населення в Україні, за окремими регіонами й областями. З'ясовано, що здобуття Україною незалежності призвело до нових тенденцій у змінах етномовної структури населення. Встановлено збереження інерційного впливу етнічних процесів радянських часів на мовну ідентичність населення, насамперед на урбаністичне середовище. Визначено, що переважна більшість представників малочисельних етнічних груп розселені дисперсно й є мігрантами в першому поколінні. Виявлено територіальні особливості етномовної структури населення урбаністичного середовища й українського прикордоння. Вдосконалено та розширено поняттєво-категорійний апарат із залученням термінів, які використовуються в суміжних соціогуманітарних науках. Сформовано цілісне бачення етномовних процесів у сучасній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР)1 г + Ф51(4УКР)64 + С73(4УКР)64-234
Шифр НБУВ: РА370979 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Лозинський Р.М. 
Етномовна географія України: автореф. дис. ... д-ра геогр. наук: 11.00.02 / Р.М. Лозинський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 36 с. — укp.

Визначено суспільно-географічну сутність терміна "мовна ситуація", розроблено методику географічного вивчення мовного складу населення, виділено найважливіші етномовні процеси, проведено їх типологію. Розглянуто сучасний стан і тенденції мовної ситуації в Україні на початку ХХІ ст., досліджено стан мовного складу населення, динаміку етномовних процесів, поширення на території держави різних етнічних мов, розселення мовних груп, особливості етномовного домінування. Проаналізовано територіальні особливості мовної ситуації в Україні, проведено із застосуванням методу багатопоказникового аналізу етномовне райнонування, виділено 12 етномовних районів України, висвітлено основні параметри та тенденції розвитку мовної ситуації в кожному з районів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4УКР)64-234 + У049(4УКР)2 + Ш121(4УКР)1 +
Шифр НБУВ: РА370877 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Фельбаба М.М. 
Історія проекту "Української радянської енциклопедії" у контексті політики "Українізації" (1927 - 1934 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.М. Фельбаба ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії досліджено спробу підготовки "Української Радянської Енциклопедії" у 1927 - 1934 рр. Обгрунтовано думку, що проект "УРЕ" під керівництвом М.Скрипника став лише одним з етапів історії вітчизняної енциклопедичної традиції. Розглянуто попередні нереалізовані проекти Всеукраїнської Академії Наук першої половини 1920-х рр. та конкуруюче тогочасне видання - львівську "Українську Загальну Енциклопедію" (1930 - 1935 рр.). Охарактеризовано ідейно-теоретичні засади видання. Показано, що поряд з традиційними комуністичними настановами, "УРЕ" мала національний український характер. Проаналізовано причини, які спричинили уповільнення підготовки видання. Висвітлено вплив різкої зміни національної політики ЦК ВКП(б) початку 1930-х рр. на ліквідацію республіканського енциклопедичного проекту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-4 г + Ш121(4УКР)6 + Т3(4УКР)61-7
Шифр НБУВ: РА315190 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Тумай Н.В. 
Лінгвоцид української мови та шляхи його подолання українством у XIX - на початку ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.В. Тумай ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філології. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено лінгвоцид української мови та шляхи його подолання у XIX - на початку XX с. Розглянуто теоретичні питання мовного простору, лінгвосфери, націє- та державнотвірну ролі мови, типології мовних політик і мовних ситуацій. Значну увагу приділено досліду асиміляційної політики у країнах Західної Європи. Висвітлено стан і становище української мови у XIX - на початку XX ст. на східних і західних землях України. Здійснено критичний аналіз і опис заборонних та обмежувальних актів з боку Росії, Австро-Угорщини, а також Польщі. Досліджено згубні впливи лінгвоциду української мови та відповідні йому засоби протидії й опору культурних сил українства, а саме: відстоювання науковцями права української мови на самобутній розвиток, мовні дискусії та шляхи розвитку української мови, обговорення у пресі проблем української мови, роль видатних особливостей у нормуванні, значення українського театру та громадських організацій у збереженні української національної мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР)52 +
Шифр НБУВ: РА341965

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Панченко Г. О. 
Механізми реалізації державної мовної політики в Україні: автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр. : 25.00.02 / Г. О. Панченко ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України ; Одес. регіон. ін-т держ. упр. — О., 2011. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуального наукового завдання - ефективного використання механізмів реалізації державної мовної політики з метою сприяння в подальшому гармонізації українського суспільства. Визначено роль держави як основного суб'єкта реалізації державної мовної політики, що дозволяє обгрунтувати засади подальшого ефективного розвитку державної мовної політики. Обгрунтовано доцільність використання комплексного механізму реалізації державної мовної політики, який передбачає взаємодію правового, політичного, економічного, інформаційного, організаційного та мотиваційного механізмів. Сформульовано пріоритети державної мовної політики й окреслено шляхи можливої імплементації зарубіжного досвіду регулювання мовних питань на державному рівні в Україні. Визначено основні заходи щодо подальшого ефективного використання механізмів реалізації державної мовної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)101 в4:Ш + Ш121(4УКР)
Шифр НБУВ: РА382894 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Шевчук Ж.А. 
Мовна політика в Україні (кінець 50-х - початок 90-х рр. XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ж.А. Шевчук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

З використанням широких документальних матеріалів, архівів центральних та місцевих державних архівосховищ України та Російської Федерації, Служби безпеки України та її обласних управлінь розглянуто основні шляхи реалізації мовної політики України періоду кінця 1950 - 80-х рр. Наведений статистичний матеріал доводить, що зросійщення України охопило всі сфери політичного, економічного та культурного життя. Доведено, що значні парадигми у сфері національної культурної політики викликали рішучий опір української інтелігенції, всіх тих, для кого було небайдужим минуле, сьогодення і майбутнє України. Наведено документи з архівно-слідчих справ українських правозахисників, які активно і послідовно включилися в рух за збереження рідної мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-7 + Ш121(4УКР)
Шифр НБУВ: РА314295 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Данилевська О.М. 
Мовна політика Центральної Ради, Гетьманату та Директорії УНР: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.М. Данилевська ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2004. — 24 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз мовної політики Центральної Ради, Гетьманату та Директорії УНР у макросоціолінгвістичному аспекті. З'ясовано, що основними напрямами реалізації мовної політики досліджуваного періоду є статусне та корпусне мовне планування. Зазначено, що дана стратегія сприяла юридичному закріпленню статусу української мови як державної, істотному розширенню її функціональних можливостей, розгортанню кодифікаційних процесів, активізації мовознавчих досліджень. У законодавчому забезпеченні діяльності українських урядів виокремлено та систематизовано ряд директивних документів, на яких грунтувалися статусні заходи. Зроблено висновок про послідовність та наступність мовної політики Центральної Ради, Гетьманату, Директорії УНР. Проаналізовано участь держави у визначенні заходів корпусного планування. Як вияв корпусної мовної політики кваліфіковано діяльність тогочасних правописних і термінологічних комісій, видання термінологічних словників, директивні документи про використання української мови у діловодстві. Обгрунтовано вплив мовної політики Центральної Ради, Гетьманату, Директорії УНР на суспільну свідомість та мовну поведінку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.3 + Ш121(4УКР)6 + Ш141.4-013 +
Шифр НБУВ: РА331339

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
11.

Ткач Л.О. 
Мовна ситуація на Буковині в кінці ХІХ - на початку ХХ ст. і розвиток української літературної мови: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / Л.О. Ткач ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2008. — 40 с. — укp.

Досліджено розвиток української мови на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст. у процесі її становлення як однієї з офіційних мов краю та впливу мовного середовища сусідніх держав. Проаналізовано українсько-німецькі, українсько-польські, українсько-румунські мовні зв'язки у контексті тогочасних суспільно-політичних умов функціонування української мови та її соціального статусу на землях Буковини, Галичини та Наддніпрянщини. Особливу увагу приділено дослідженню феномену галицько-буковинського койне та церковнослов'янської культурно-писемної традиції у західноукраїнському варіанті літературної мови кінця XIX - початку XX ст. Вперше в українському мовознавстві наведено характеристику явищ мовної інтерференції, типових для даного варіанта літературної мови, та проаналізовано відображення західноукраїнської лексичної та фразеологічної специфіки в українській лексикографії XX ст. Для окремих слів і зворотів, які з політичних причин було штучно вилучено з активного вжитку, запропоновано зняти їх обмежувальне маркування як діалектних і західних та ввести до складу сучасної української літературної мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР) + Ш141.4-013 +
Шифр НБУВ: РА356491

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Румянцева С.С. 
Мовне питання в діяльності національної інтелігенції Наддніпрянської України (1900 - 1917рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.С. Румянцева ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

На підставі широкого кола джерел визначено місце мовного питання в діяльності українських політичних партій на початку XX ст. Проаналізовано мовні дискусії в роботі I - IV Державних Дум Росії. Досліджено шляхи вирішення українською інтелігенцією проблеми створення національної системи освіти. Встановлено, що найважливішою ознакою боротьби інтелігенції за українську мову означеного періоду було поєднання культурних та політичних засобів боротьби. Питання розширення сфери використання української мови на території Наддніпрянщини було невід'ємною складовою частиною розробки загального питання національно-державного будівництва України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР) + Т3(4Укр)52-293
Шифр НБУВ: РА320899 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Чередник Ю. М. 
Модернізація державної мовної політики в Україні: теоретико-методологічний аспект: автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / Ю. М. Чередник ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Дніпропетр. регіон. ін-т держ. упр. — Д., 2011. — 20 с. — укp.

Здійснено наукове обгрунтування концептуальних засад модернізації державної мовної політики (ДМП) України за умов сучасного державотворення. Розкрито понятійно-категоріальний апарат і сутнісні характеристики понять "державна мовна політика", "мовні відносини" та "модернізація державної мовної політики". Проаналізовано вітчизняний і закордонний досвід становлення й розвитку правової та організаційної складових ДМП. Визначено основні чинники впливу на розвиток мовних відносин в Україні у сучасний період, зокрема політичний та регіональний. Досліджено вплив регіональної ідентичності на процес становлення та розвитку мовних відносин. Розроблено концептуальні засади модернізації ДМП в Україні з використанням особливостей проектного підходу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)341 + Ш121(4УКР)
Шифр НБУВ: РА381932 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Коляструк О.А. 
Преса УСРР в контексті політики українізації (20 - 30-ті роки XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Коляструк ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення нових літературних джерел досліджено історію преси як об'єкта та суб'єкта політики коренізації. З'ясовано теоретичні принципи українізації в інформаційно-пропагандистській галузі, способи та методи її забезпечення. Визначено систему створення та функціонування української періодики, її матеріально-технічне становище, професійно-кадрове забезпечення, окреслено відповідні партійно-державні документи, які обгрунтовували діяльність періодики за умов українізаційного курсу. Значну увагу приділено вивченню культури мовлення преси та ролі мовного фактора преси у реалізації політики українізації. Простежено механізми впливу преси на масову свідомість, визначено методи та способи впровадження пресою радянських стереотипів у громадську свідомість. Висвітлено процес деформації національної свідомості під впливом преси, коливання ціннісних орієнтирів у національному самоусвідомленні нації та особи. Відображено діяльність цензури в обмеженні друкованого слова та національної думки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 + Ч612.3(4УКР)6 + Ш121(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА325979

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Борисова Н.В. 
Теоретичні й методичні засади навчання іноземних мов у школах України (1917 - 1933 рр.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Н.В. Борисова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Проведено історико-педагогічний аналіз теоретичних і методичних засад навчання іноземних мов у школах України впродовж 1917 - 1933 рр., зважаючи на особливості організації навчального процесу. Досліджено зміст і завдання іншомовної освіти гімназій, прогімназій, реальних училищ, єдиної трудової школи, фабрично-заводських семирічок та інших навчальних закладів. Висвітлено методи, принципи та форми організації процесу навчання іноземних мов у тогочасних вітчизняних школах, а також методики, які передбачали використання різних підходів для опанування лінгвістичних дисциплін. Розглянуто засоби навчання іноземних мов у історичному аспекті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш12-912 + Ш121(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА330452

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Вусик Г.Л. 
Типологія станів мовної ситуації в Центрально-Східній Україні в першій половині XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Г.Л. Вусик ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 18 с. — укp.

З'ясовано визначальні фактори, які спричинили особливості мовної ситуації у Центрально-Східній Україні першої половини XX ст., висвітлено причини та наслідки білінгвізму, складено типологію білінгвальних ситуацій, а також описано еволюцію станів мовної ситуації у межах зазначеного географічного регіону. Уперше оприлюднено засекречені до недавнього часу архівні матеріали щодо мовної політики країни. Доведено, що мовна ситуація Центрально-Східної України протягом першої половини XX ст. була дисгармонійною. Відзначено, що однонаправленість національної політики сприяла створенню умов для незбалансованого, переважно російсько-українського, білінгвізму, який був обумовлений не тільки національним складом населення. У досліджений період на зазначеній території у місцях компактного проживання національних меншин спостережено, окрім білінгвізму - диглосію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР)6 + Ш100.735 +
Шифр НБУВ: РА337462

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Масенко Л.Т. 
Українська мова в соціолінгвістичному аспекті: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / Л.Т. Масенко ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2005. — 39 с. — укp.

Досліджено мовну політику, яку провадив радянський уряд в УРСР та проаналізовано сучасну мовну ситуацію в Україні, деформації якої спричинені процесами мовно-культурної асиміляції у період колоніальної залежності України від Росії. Радянську мовну політику проаналізовано у двох аспектах - зовнішньому, спрямованому на звуження функцій, сфер вживання та соціальної бази української мови, і внутрішньому, що виявлявся у втручанні органів влади у правописну, термінологічну та лексикографічну практики з метою нівеляції самобутніх рис української мови та штучної активізації процесів її зближення з російською мовою. Загальну характеристику мовної ситуації України здійснено за даними всеукраїнських соціологічних опитувань. Проведено комплексне соціолінгвістичне дослідження мовної ситуації Києва, визначено показники демографічної та комунікативної потужності української та російської мов у столиці, оцінні характеристики обох мов у київському соціумі, співвідношення двох мов у різних сферах вживання, виявлено ставлення киян до української мови як державної та зміни у масовій свідомості щодо перспектив розширення сфер вживання української мови. Досліджено явище змішування української та російської мов, розглянуто креолізований тип усного мовлення, сформований внаслідок домінування російської мови у міських середовищах, визначено ареал його поширення та місце у системі форм побутування української мови. Висвітлено шляхи подолання кризової мовної ситуації країни, визначено практичні завдання державної мовної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(4УКР) + Ш141.4-06 +
Шифр НБУВ: РА340147

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Лопушинський 
Формування та реалізація державної мовної політики в галузі освіти України: автореф. дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.02 / І.П. Лопушинський ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2008. — 36 с. — укp.

Проаналізовано теоретичні засади формування та реалізації державної мовної політики у галузі освіти України. Визначено суть і взаємозв'язок основних категорій теорії даної політики, зокрема, "мовна політика", "державна мовна політика", "національна мовна політика", "регіональна мова", "мова національної меншини", "мовна освіта", "державна мовна політика у галузі освіти". Обгрунтовано потребу у розробці сучасної мовної політики в галузі освіти України як складової загальнонаціональної державно-громадської системи цієї політики. На підставі проведених досліджень запропоновано методологію вдосконалення механізмів її функціонування та розвитку. Розроблено й обгрунтовано концептуальну модель формування та реалізації державної мовної політики в галузі освіти України. Запропоновано альтернативні моделі здійснення мовної політики у галузі освіти України, а саме: "Урівноваження національно-мовного співвідношення населення", "перебудова мовної політики в галузі освіти України за регіональним принципом", "Статус-кво", що на практиці мають забезпечити консенсус у мовній сфері держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)64-02 + Ш121(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА360547

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського