Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (198)Книжкові видання та компакт-диски (151)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ЄРМОЛА$<.>+<.>A=АНАТОЛІЙ$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Єрмолаєв В.М. 
Вищі представницькі органи влади в Україні (історико-правове дослідження): Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / В.М. Єрмолаєв ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2006. — 40 с. — укp.

Проведено аналіз формування та розвитку теорії народного представництва. Вивчено витоки народовладдя та ставно-представницьких органів у Київській Русі, сеймовий досвід польсько-литовського періоду та Ради на Гетьманщині (склад, компетенцію, порядок роботи), а також українське представництво у парламентських установах Австро-Угорщини та Державній думі Росії. Значну увагу приділено становленню вітчизняного парламентаризму у добу національно-визвольних змагань 1917 - 1920-х рр., зокрема, формуванню складу та представництва, організаційних структур, компетенції, функцій та порядку роботи Української Центральної Ради; ідеям і спробам скликання народного представництва доби Гетьманату та Директорії; розвитку парламентаризму в ЗУНР, започаткуванню радянських вищих представницьких органів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)-523.1 + Х809(4УКР)62-1 +
Шифр НБУВ: РА343907

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Єрмолаєв 
Оптимізація діагностики та лікування рецидивів виразкової хвороби дванадцятипалої кишки в амбулаторних умовах: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Дмитро Миколайович Єрмолаєв ; Луганський держ. медичний ун-т. — Луганськ, 2004. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.204.6-52
Шифр НБУВ: РА329857

Рубрики:

      
4.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Єрмолаєва Г.А. 
Розвиток здатностей до управлінської діяльності у фахівців бібліотечної сфери: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / Г.А. Єрмолаєва ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Виявлено, тоеретично обгрунтовано й експериментально перевірено закономірності, умови та методи розвитку у фахівців біблотечної сфери здатностей до управління сучасною бібліотекою. Доведено, що впровадження нових концепцій діяльності сучасної бібліотеки вимагає нових управлінських підходів та нового типу бібліотечного керівника. Розкрито суть здатностей до управлінської підготовки у системі бібліотечної освіти. Розглянуто методологію, узагальнено методику та результати соціологічних досліджень бібліотечних фахівців, проведених в Україні протягом останніх 10-ти років. Представлено результати експериментального дослідження професійних здатностей бібліотечних управлінців (на прикладі керівників бібліотек Півдня України). Розроблено освітню модель розвитку у фахівців бібліотечної сфери професійних здатностей до управління сучасною бібліотекою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР) п +
Шифр НБУВ: РА341124

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Єрмолаєва А.В. 
Розробка технології очищення вовняного волокна з використанням електророзрядної нелінійної об'ємної кавітації: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.19 / А.В. Єрмолаєва ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2009. — 22 с. — укp.

Розороблено технологію очистки вапнятого волокна з використанням електророзрядної нелінійної об'ємної кавітації. Обгрунтовано доцільність застосування електророзрядної нелінійної об'ємної кавітації у процесі очистки вовни, що дозволило значною мірою знизити матеріалоємність процесу та покращити якість митної вовни. З використанням певних поверхнево-активних речовин розроблено ефективну миючу композицію. На підставі результатів проведених теоретичного й експериментального досліджень розроблено та рекомендовано до впровадження технологію очистки вовни з використанням електророзрядної нелінійної об'ємної кавітації та промивання в розчині запропонованої миючої композиції. Охарактеризовано вплив розробленої технології очистки на фізико-механічні, хімічні та технологічні властивості вовни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М330.104 +
Шифр НБУВ: РА365286

Рубрики:

      
8.

Єрмолаєв М.М. 
Трансформація родючості солонцевих грунтів Лісостепу України під впливом меліорацій: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.03 / М.М. Єрмолаєв ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 39 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й оцінено практично характер і наслідки перманентного антропогенного впливу, в тому числі, техногеного, на фонд орних і перелогових (цілинних) солонцевих і засолених грунтів Лісостепу України. Встановлено закономірності формування та трансформації елементів та умов родючості (гумусового фонду, поживного режиму, іонно-сольового складу) чорноземно-лучних грунтів - солонцюватих і солонців сульфатно-содових - і чорноземів типових (техногенно засолених) під впливом хімічної меліорації, системи удобрення, меліоративного (чизельного) обробітку за умов штучного дренування території. Запропоновано шляхи використання вказаних грунтів, визначено необхідність підвищення ступеня екологізації природокористування за рахунок зменшення розораності, оптимізації структури посівного клину та збільшення площі природних кормових угідь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.234-261(4УКР) + П06(4УКР)
Шифр НБУВ: РА319025 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Єрмолаєва М.В. 
Ураження легенів у хворих на системні захворювання сполучної тканини: діагностика, патогенез, лікування (клініко-експериментальне дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.12 / М.В. Єрмолаєва ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2005. — 40 с. — укp.

Уперше визначено респіраторне вологовиділення, фізико-хімічні властивості експіратів, легеневий синтез і дихальне виведення небілкових азотистих сполук, ліпідів, ліпопротеїдів, продуктів перекисного окиснння ліпідів і антиоксидантного захисту за системних захворювань сполучної тканини, установлено їх значення у ранній діагностиці пневмопатій і зв'язок з функцією бронхолегеневої системи. Уперше доведено порушення сурфактантної системи легенів у випадку системного червоного вовчака (СЧВ), системної склеродермії, ревматоїдного артриту й обгрунтовано використання у комплексній терапії пульмональної патології стимулянтів синтезу легеневого сурфактанта і синглетно-кисневої терапії. Уперше у такої категорії хворих установлено розвиток легеневої інтоксикації. Уперше у разі СЧВ продемонстровано взаємозв'язок змін окремих морфологічних структур респіраторної системи з особливостями клініко-лабораторного перебігу захворювання. Уперше на експериментальній моделі аутоімунного захворювання у тварин визначено морфологічні зміни альвеол, бронхів і легеневих судин, патогенетичний вплив на них порушень системи імунітету і NO, патоморфоз за дії глюкокортикоїдних гормонів і цитостатиків. Доведено роль дисбалансу про- й антиоксидантної систем, клітинного та гуморального імунітету з розвитком гіперчутливості сповільненого типу, а також пульмонального синтезу прозапальних і регуляторних цитокінів у патогенезі уражень легенів за умов ситемних захворювань сполучної тканини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.180.11-52 + Р412.3-52 +
Шифр НБУВ: РА339946

Рубрики:

      
10.

Єрмолаєв Є.В. 
Хірургічне лікування атеросклеротичних оклюзій стегново-підколінно-гомілкового сегменту у хворих на цукровий діабет: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Є.В. Єрмолаєв ; Запоріз. мед. акад. післядиплом. освіти. — Запоріжжя, 2008. — 23 с. — укp.

Обгрунтовано новий підхід щодо вибору методу хірургічного лікування атеросклеротичних оклюзій стегново-підколінно-гомілкового сегменту у хворих на цукровий діабет (ЦД). Вперше у порівняльному аспекті визначено особливості порушення кровообігу нижніх кінцівок у даної категорії пацієнтів. У 23,1 % хворих на ЦД з оклюзійними ураженнями стегново-підколінно-гомілкового сегменту виявлено невідповідність між об'єктивними показниками периферичного кровотоку та клінічними проявами хронічної ішемії нижніх кінцівок. Зафіксовано зниження функціонального резерву периферичного русла кінцівки у 26,9 % хворих на ЦД з оклюзійними ураженнями стегново-підколінно-гомілкового сегменту. На підставі ангіографічного дослідження виділено три типи "шляхів відтоку" у разі стегново-підколінних оклюзій у хворих на ЦД. Вперше доведено необхідність інструментальної об'єктивізації й оцінювання структурно-функціональних порушень регіонарної гемодинаміки у пацієнтів з даною патологією. Науково обгрунтовано показання щодо застосування різних методів хірургічного лікування залежно від рівня атеросклеротичного ураження артерій, стану колатеральної системи та характеру гемодинамічних порушень периферичного кровообігу у хворих на ЦД, розроблено й апробовано новий метод відеоскопічної поперекової симпатектомії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-5 + Р457.862-5 +
Шифр НБУВ: РА358442

Рубрики:

      
11.

Єрмолаєва-Задорожня С. В. 
Кримінологічна характеристика перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів та його запобігання / С. В. Єрмолаєва-Задорожня. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена наданню кримінологічної характеристики і розробці комплексу заходів запобігання злочинам, пов'язаним з перешкоджанням службовій діяльності працівників правоохоронних органів.У роботі аналізуються наукові підходи до розуміння перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів. З'ясовано предметну сутність досліджуваного явища, а саме розкрито поняття «службова діяльність працівників правоохоронних органів». Вона, як і будь-яка інша суспільна діяльність, має складатись з певних елементів: суб'єктів і учасників, об'єктів, змісту, мети, результатів та ін. Узагальнивши існуючі в науковій літературі погляди на цю проблему, визначається кожен з елементів. Надається перелік істотних ознак, які притаманні явищу перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів.Досліджено сучасний стан перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів. Вказано, що з кожним роком рівень цих злочинів поступово збільшується. Відмічено, що у структурі перешкоджання службовій діяльності працівникам правоохоронних органів переважають корупційні правопорушення і злочини, передбачені ст. ст. 345, 342, 369-2 КК України. Відзначається, що описувана група злочинів розповсюджена на територіях м. Києва, Дніпропетровської, Харківської, Одеської, Житомирської, Львівської, Донецької та Луганської областей.Виділено наступні категорії осіб, які вчиняють перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів: радикально налаштовані соціальні групи населення і окремі громадяни; правопорушники і злочинні об'єднання; безпосередні начальники і вищестоящі керівники; органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи, політичні партії, громадські об'єднання, а також суб'єкти господарювання; інші правоохоронні органи та їх посадові і службові особи, що виконують спільне завдання протидії злочинності. Досліджено наслідки перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів. Дослідження криміногенних детермінантів перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів будувалось на аналізі економічних, політичних, організаційно-управлінських, соціально-психологічних і нормативно-правових чинників. Умовно їх можна поділити на внутрішньоситсемні, які функціонують всередині правоохоронної системи, та зовнішньосистемні, які, відповідно, виникають і розвиваються в суспільстві. Аргументується, що віктимна поведінка, наряду з іншими детермінаційними чинниками, є однією з причин вчинення групи злочинів перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів. Віктимна поведінка працівників правоохоронних органів, як зовнішній прояв віктимності, частіше за все виражається трьома її типами: позитивною, провокуючою та пасивною. Визначається, що основними напрямами загальносоціального запобігання перешкоджанню службовій діяльності працівників правоохоронних органів є підвищення результативності правоохоронної діяльності та управління правоохоронними органами, дотримання законності і прав людини, забезпечення державного захисту працівників правоохоронних органів, а також зниження рівня соціальної напруги і нетерпимого ставлення певною частиною суспільства до працівників правоохоронних органів.Спеціально-кримінологічний напрямок, своєю чергою, включає встановлення повного кола осіб, які виявляють схильність перешкоджати службовій діяльності працівників правоохоронних органів, джерел антисуспільного впливу на них, причин та умов, що породжують на сприяють злочинній поведінці з метою цілеспрямованого корегуючого впливу на їх свідомість і волю, а також зменшення можливостей для вчинення злочинів. Заходи профілактики передбачають запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в центральних апаратах і територіальних управліннях, чіткий розподіл повноважень і посадових обов'язків в системі правоохоронних органів, створення незалежної управлінської вертикалі, забезпечення прозорості правозастосовної діяльності правоохоронних органів, а також громадський контроль за дотриманням прав людини під час досудового розслідування та виконання кримінальних покарань. Обґрунтовується, що віктимологічна профілактика злочинів, пов'язаних із перешкоджанням службовій діяльності працівників правоохоронних органів має будуватись на належній професійній підготовці майбутніх правоохоронців і підвищенні кваліфікації існуючих кадрів, належному технічному оснащенні службової діяльності правоохоронців і забезпеченні їх засобами особистої безпеки, завчасному виявленні і усуненні соціально-психологічних факторів, які впливають на ефективність їхньої діяльності і, на кінець, проведенні просвітницької роботи серед населення з боку самих правоохоронців, ЗМІ, інформаційної роботи керівництва правоохоронних органів зі своїми підлеглими.^UThe thesis is devoted to the provision of criminological characteristics and the development of a set of measures for the prevention of crimes related to the interfering of the official activity of law enforcement officers. The concept of crimes related to the interfering of the official activity of law enforcement officers is provided; the main forms and methods of their commission are defined. A list of essential features that are inherent in the phenomenon of the interfering of the official activity of law-enforcers is given. Depending on the object of criminal influence, the following types of interference of the official activity of law enforcement officers are distinguished. Analysis of the current state of crimes related to the obstacle of the official activity of law enforcement officers was provided. The increasing of the level of crimes related to the obstacle pf the official activity of law enforcement officers was recorded. It has been established that in the structure of the phenomenon being studied, the encroachments, stipulated by Art. 345 of the Criminal Code of Ukraine, Art. 342 of the Criminal Code of Ukraine and Art. 369-2 of the Criminal Code of Ukraine. During recent times, the tendency towards the predominance of these crimes in the structure of interfering of the official activity of law enforcement officers persists.The consequences of committing crimes related to the interfering of the official activity of law enforcement officers for the state of law and order in the state are investigated. The damage caused by these crimes can be physical, material and moral-psychological. As a result of the study of the statistics of victims of law enforcement officers, it is concluded that the National Police officers are predominant among them. The cumulative effect of these consequences reduces the activity and initiative of law enforcement officers, adversely affects the results of activities in the field of combating crime, leads to the accumulation of unsolved criminal crimes over the past years, damages the business reputation of the law enforcement system as a whole, as well as the prestige of the profession.The complex of criminological determinants of the phenomenon of obstructing the official activity of law enforcement officers is considered. Research of criminological determinants of interfering of the official activity of law enforcement officers was based on the study of economic, political, organizational and managerial, socio-psychological and regulatory factors. Conditionally, they can be divided into internal ones, which function within the law-enforcement system, and external, which, accordingly, arise and develop in society. The influence of the attitude of civil society and the state to the effectiveness of law enforcement agencies on the commission of crimes related to the obstacles to the official activity of law enforcement officers has been clarified. A number of measures of a general social, special criminological and victimological nature have been formed, aimed at preventing the commission of crimes related to the interfering of the official activity of law enforcement officers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Добровольський Г. А. 
Модель, метод та iнформацiйна технологiя вiдбору наукових публiкацiй у процесi пiдготовки бiблiографiчного покажчика / Г. А. Добровольський. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – процес пiдготовки науково-допомiжних та рекомендацiйних бiблiографiчних покажчикiв у наукометричних пошукових системах. Мета дослідження – пiдвищення ефективностi виявлення та вiдбору наукових публiкацiй у процесi пiдготовки науково-допомiжного або рекомендацiйного бiблiографiчного покажчика шляхом отримання мiнiмальної термiнологiчно насиченої впорядкованої множини публiкацiй за допомогою розробки та застосування iнформацiйної технологiї, яка базується на розроблених математичнiй моделi та методi бiблiографiчного виявлення й вiдбору, та вiдповiднi програмнi рiшення. Методи дослідження – апарат теорiї множин i методiв аналiзу графiв для опису розроблених моделi та методу; алгоритмiв машинного навчання i обробки природних мов для тематичного моделювання та автоматичного виявлення термiнiв; методiв аналiзу графiв для виявлення й вiдбору найвпливовiших публiкацiй, математичної статистики для обчислення критерiїв зупинки бiблiографiчного виявлення та вiдбору. Результати — розроблено гiбридну математичну модель процесу бiблiографiчного виявлення та вiдбору, яка вiдрiзняється вiд наявних одночасним використанням iтерацiй контрольованої «снiгової кулi», ймовiрнiсного тематичного моделювання текстових документiв, аналiзу мережi цитування, автоматичного виявлення термiнiв, наявнiстю ознак нерухомої точки iтерацiй та показникiв насиченостi набору термiнiв обраної предметної областi; на основі моделі розроблено метод бiблiографiчного виявлення та вiдбору; розроблено та реалізовано iнформацiйну технологiю; удосконалено метод iмовiрнiсного тематичного моделювання текстових документiв шляхом застосування методу головних компонент; отримали подальший розвиток методи iнформацiйного пошуку, призначенi для задоволення iнформацiйної потреби з низькою специфiчнiстю. Впроваджено – в навчальному процесi Українського католицького унiверситету та Запорiзького нацiонального унiверситету МОН України.^UThe object of research is the process of preparation of scientific-supporting and recommendation bibliographic indexes in scientometric search systems. The objective of the research is to increase the efficiency of discovery and selection of scientific publications in the process of preparation of scientific-supporting or recommendation bibliographic index by obtaining the minimal terminologically saturated ordered set of the publications with the employment of the engineered information technology that is based on the developed model, method and software implementation. Research methods are the means of the set theory and methods of graph analysis to describe the developed models and methods; machine learning and natural language processing algorithms for topic modeling and automatic detection of terms; methods of graph analysis for detection and selection of the most influential publications, mathematical statistics for calculation of criteria for stopping bibliographic detection and selection. Results are: the hybrid mathematical model of the process of bibliographic detection and selection, which differs from the analogs with simultaneous use of iterations of controlled snowball sampling, probabilistic topic modeling of text documents, analysis of the citation network, automatic detection of terms and terms; a method of bibliographic detection and selection that uses the model; information technology that uses the model and method; software implementation of the information technology; the improved with principal component analysis method of probabilistic topic modeling of text documents; advance in information search methods designed to meet the information needs with low specificity. Introduced in the educational process of the Ukrainian Catholic University and Zaporizhzhya National University of the Ministry of Education and Science of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Давидовський М. В. 
Модель та метод міграції екземплярів онтологій у децентралізованих системах / М. В. Давидовський. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розв'язанню задачі вирівнювання та міграціїекземплярів онтологій у децентралізованих та розподілених умовах. У роботізапропоновано ітеративний інкрементальний підхід до її вирішення; проаналізованопитання виразності та розв'язності при перетворенні асерторичних знань; доказанозбіжність процесу узгодження схем відповідно до стратегії автоматизованих смисловихпереговорів; доказано раціональність та ефективність трансформацій схем та екземплярів;розроблено новий метод визначення ізоморфізму графів на основі поняття ізометричногоциклу і спектру реберних розрізів графа, доведено теорему про ізоморфізм графів,розроблено метод визначення бінарної відповідності графів схем онтологій; розробленіфрагментарна модель узгодження онтологій та еволюційно-фрагментарні алгоритми дляподолання проблем обчислювальної складності та підвищення ефективності програмнихзасобів вирівнювання онтологій. Рішення реалізовано як децентралізована системаінтелектуальних програмних агентів. Практична застосовність підтвердженавикористанням системи для вирівнювання промислових баз знань та веб-онтологій.^UThe thesis is devoted to the improvement of mathematical models and computational methodsfor harmonization and alignment of knowledge models, represented in the form of ontologies, indecentralized systems. The dissertation solves the actual scientific and practical problem ofdeveloping new mathematical models and computational methods, as well as improving existingmethods and algorithms in order to increase their efficiency, contribute to the development ofeffective and efficient software tools for ontology instance migration in decentralized anddistributed environments. The author examines the state of the art in ontology alignment andanalyzes the ontology instance migration problem as a specific task in the context of ontologyalignment. The problem of ontology instance migration in decentralized systems is formalized andan iterative incremental approach to its solution is proposed in the thesis. The developed approachconsists of 4 steps: (i) automatic computation of ontology mapping, matching and computation ofstructural difference between schemas of ontologies; (ii) automatic generation of transformationrules for individual assertions; (iii) automatic transformation of assertions; and (iv) manual controlof the completeness of those transformations and problem cases resolution.Theoretical contributions include: the development of a new method for determining graphmatching for ontology schemes based on the concept of isometric cycle and spectrum of graphedge cuts, a proof of the graph isomorphism theorem; the analysis of expressibility anddecidability issues which may arise during A-Box transformations; proof of the convergence ofthe schema matching process following the strategy of automated meaning negotiation; proof ofthe rationality and efficiency of ontology schema and instance transformations by means of theontology evolution framework based on the belief revision; elaboration of a fragmentary model ofthe ontology matching task and special evolutionary-fragmentary algorithms aimed at overcomingcomplexity issues and increasing the overall efficiency of ontology alignment software tools.The solution is implemented by a decentralized system of intelligent software agents and has beenevaluated by using two different ontology test sets. The system can work in a fully automatic andautonomous mode and completely fits to fully decentralized and distributed settings. The practicalapplicability of the results is confirmed by the use of the system for aligning industrial knowledgebases in the field of construction and building materials and services, as well as online product andservice ontologies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Коса В. В. 
МЕТОД ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕРМІНОЛОГІЧНОГО НАСИЧЕННЯ В КОЛЕКЦІЯХ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ЗДОБУТТЯ ЗНАНЬ / В. В. Коса. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: процес автоматизованого здобуття, з колекцій релевантних документів, наборів термінів, що характеризують довільну професійну предметну область, для подальшої побудови онтологій цієї предметної області, з урахуванням впливу явища термінологічного насичення. Предмет дослідження: метод експериментального дослідження термінологічного насичення в колекціях документів для здобуття знань у процесі вивчення онтологій довільного домену. Мета роботи: підвищення репрезентативності, ефективності та результативності здобуття термінології з колекцій професійних документів у межах довільної предметної області для подальшої побудови онтологій, шляхом розробки комплексного обчислювального методу виявлення та вимірювання термінологічного насичення в колекціях професійних текстових документів, що описують предметну область. Результати дослідження: Уперше розроблено комплексний обчислювальний метод виявлення та вимірювання термінологічного насичення у послідовності інкрементально зростаючих підколекцій гіпотетично існуючої повної колекції професійних документів, що описують довільний домен. Отримали подальший розвиток: формальне визначення міри термінологічної різниці між двома наборами термінів зі значеннями оцінок їх значущості; оптимізований обчислювальний метод автоматичного здобуття термінів на базі методу C-value, що обчислює часткові C-value, здобуті з інкременту колекції документів, і потім зливає часткові C-value. Удосконалено обчислювальний конвеєр виявлення, вимірювання та аналізу термінологічного насичення шляхом залучення обчислювального методу для відбору релевантних документів до інкрементів колекції, використання розробленої техніки та алгоритмів групування частково подібних термінів, впорядкування документів для формування інкрементів колекції за зменшенням частоти цитування документів. Сфера використання: здобуті результати можна використовувати: у наукових дослідженнях для відбору репрезентативних колекцій наукових статей на обрану тематику; у промисловості для термінологічного аналізу довільних колекцій документів; у вищій школі як інструмент бібліографічного відбору для студентів випускних курсів та аспірантів.^UThe object of research: the process of automated extraction, from the collections of relevant documents, of the sets of terms that characterize an arbitrary subject domain, for the further development of the ontologies for this domain, with an account for the phenomenon of terminological saturation. The subject of research: a method of experimental study of terminological saturation in documents collections for knowledge elicitation to be represented with respect to an arbitrary domain of discourse. The goal of research: improvement, in representativeness, efficiency, and effectiveness, of eliciting knowledge, from the collections of professional documents bounded for an arbitrary domain, for the further development of ontologies, by developing a complex computational method for detecting and measuring terminological saturation in the collections of professional textual documents that describe the domain. The results of research: Developed is a novel complex computational method for detecting and measuring terminological saturation in the sequence of incrementally expanded subcollections of the hypothetically available complete collection of professional documents describing an arbitrary domain. Further developed are: the formal denotation of the measure of terminological difference between two sets of terms with the values of the estimations of their significance; the optimized computational method for automated terms extraction based on the C-value method, which computes partial C-Values, computed over the increment of a subcollection, and then merges these partial C-values. Improved is the computational pipeline for the detection and measurement of terminological saturation by the incorporation of the method of selecting relevant documents to the collection increments, the use of the developed technique and algorithms for partly similar terms grouping, the use of the document ordering based on their descending citation frequency for forming collection increments. The scope of application: the results of the research could be used: in academic research for selecting representative collections of scientific papers for the chosen topic; in industry for performing terminological analysis of document collections; in academy as an instrument for bibliography selection by the students of final grades and PhD students.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського