Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (249)Книжкові видання та компакт-диски (519)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=БАСАРАБ$<.>+<.>A=МИРОСЛАВ$<.>+<.>A=БОГДАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Мирославський 
Вексель як борговий цінний папір: Автореф. дис... канд. юрид. наук : 12.00.03 / Сергій Володимирович Мирославський ; НАН України, Інститут держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2008. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х832.122.1 + Х839(4УКР)212.21
Шифр НБУВ: РА359009

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Богданович А.В. 
Вірулентність iErysiphe graminis f.sp.tritici/i та особливості прояву імунологічних реакцій сортів озимої пшениці до патогену: Автореф. дис... канд. біол. наук: 06.01.11 / А.В. Богданович ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Наведено результати оцінки стійкості сортів озимої пшениці за чотирма показниками: балом стійкості, ступенем розвитку хвороби в процентах, розповсюдженням хвороби та швидкістю розвитку інфекції. З'ясовано, що основним лімітувальним фактором для збудника є швидкість розвитку інфекції, обумовлена переважно імунологічними властивостями сортів. Відзначено, що стійкість сучасних вітчизняних сортів є значною мірою неспецифічною. Запропоновано підхід для визначення стійкості сорту шляхом зівставлення балу стійкості зі значенням варіювання ступеню розвитку хвороби. На підставі такого підходу визначено найбільш стійкі сорти. Встановлено расовий та генотипний склад популяції Erysiphe graminis f. sp. tritici, домінуючі раси гриба, а також ефективні та неефективні гени стійкості. Показано, що коливання частоти визначення вірулентних до окремих генів стійкості ізолятів, а також ступінь їх вірулентності, відрізняються залежно від ефективності гену стійкості. Визначено генетичну подібність та генетичні відстані між популяціями Erysiphe graminis f. sp. tritici з різних грунтово-кліматичних зон. Виявлено, що одним з джерел формування окремих диференційованих елементів єдиної популяції, є популяція зі степової зони України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-317.5 + П478.1
Шифр НБУВ: РА321445

Рубрики:

      
3.

Басараба 
Вплив водневої обробки на структуру та розрядні властивості сплавів на основі фаз Лавеса ZrCr2: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / Юрій Борисович Басараба ; НАН України; Фізико-механічний ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 2006. — 19 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К225.043 + К235.170.43
Шифр НБУВ: РА346605

Рубрики:

      
4.

Басараб М.Б. 
Досвід європейської інтеграції Польщі: перспективи для України: Автореф. дис... канд. політ. наук: 21.01.01 / М.Б. Басараб ; Нац. ін-т стратег. дослідж., Нац. ін-т пробл. міжнар. безпеки. — К., 2004. — 15 с. — укp.

Досліджено особливості досвіду євроінтеграції Польщі, а саме договірних відносин Європейського Союзу (ЄС) та Польщі, інституційного механізму забезпечення євроінтеграції Польщі, нормативного забезпечення даного процесу, зовнішньополітичної стратегії країни. Проаналізовано стан і перспективи інтеграції України з ЄС з урахуванням внутрішньополітичних, економічних та інших факторів, що ускладнюють цей процес. Висвітлено проблеми стосовно одержання статусу асоційованого члена союзу. Значну увагу приділено використанню Україною позитивних моментів польського досвіду щодо європейської інтеграції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х915.232.5-7 +
Шифр НБУВ: РА328727

Рубрики:

      
5.

Басараба О.І. 
Експресія адаптерних білків родини (Ruk/CIN85)/(CD2AP/CMS) та механізми реалізації їх ефектів у пухлинах грудної залози і матки людини: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / О.І. Басараба ; НАН України, Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 2010. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1 + Р569.714
Шифр НБУВ: РА372806 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Богданович 
Зміни форм магнію дерново-підзолистого грунту Лівобережного Полісся залежно від систем удобрення ярої пшениці: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.03 / Ростислав Петрович Богданович ; Національний аграрний ун-т. — К., 2003. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.105-434 + П040.171
Шифр НБУВ: РА327116

Рубрики:

      
7.

Басараба Н.М. 
Особливості метаболічної адаптації новонароджених від матерів з прееклампсією: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Н.М. Басараба ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2004. — 20 с.: табл. — укp.

Вивчено особливості ранньої неонатальної адаптації новонароджених з урахуванням важкості прееклампсії (ПЕ) у матері. Уперше визначено, що електролітний обмін у новонароджених залежить від важкості ПЕ у матері та способів її лікування. З'ясовано вплив ПЕ у матері на порушення білкового обміну, окисну модифікацію білків плазми крові у новонароджених. Установлено, що ускладнення вагітності прееклапсією є однією з причин порушення кислотно-лужного стану крові у новонароджених, зокрема розвитку метаболічного ацидозу різного ступеня. Обгрунтовано комплекс диференційованих лікувально-профілактичних заходів, спрямований на попередження формування дезадаптаційних синдромів і метаболічних порушень у новонароджених, що має сприяти позитивному перебігу періоду ранньої неонатальної адаптації в дітей від матеріав з ПЕ та зменшенню їх захворюваності та смертності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.213.026-3 +
Шифр НБУВ: РА329847

Рубрики:

      
8.

Богданович Л.В. 
Реактивність системи дихання юних спортсменів в процесі вікового розвитку та спеціалізованого тренування: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Л.В. Богданович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено реактивність системи дихання юних спортсменів циклічних видів спорту в процесі вікового розвитку та спеціалізованого тренування. Встановлено, що реактивність системи дихання людини досить стала величина, за якою конкретну особу можна віднести до типу реагування "спринтер", "стайєр" та "середній тип". Простежено зміни вентиляторної відповіді на гіперкапнію, пов'язані з впливом високих фізичних навантажень під час тренувальних занять. Характер змін служить за критерій оптимізації індивідуального процесу фізичного тренування. Встановлено, що вентиляторна чутливість до гіперкапнії у дівчат-спортсменок залежить від фаз оваріально-менструального циклу. Створено математичну модель залежності реактивності системи дихання у відповідь на гіперкапнічний стимул. Доведено, що реакція серцево-судинної системи на гіперкапнічний стимул під час зворотнього дихання не має системних закономірностей, психофізіологічна реактивність особи не залежить від її типу реагування на гіперкапнію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч510.41 + Ч511.521
Шифр НБУВ: РА311630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Богданович І.О. 
Роль газети "Терджиман" у пропаганді реформаторських процесів у мусульманській громаді Російської імперії (1883 - 1905 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.О. Богданович ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Узагальнено історіографічну спадщину та проаналізовано джерельну базу з історії кримськотатарської газети "Терджиман". Послідовно висвітлено стан народної освіти й визначено основні напрямки розвитку просвітянських процесів за матеріалами цього видання. З використанням публікацій газети, надано оцінку ситуації в релігійному житті мусульман та розглянуто напрямки реформ органів конфесійного самоврядування. Встановлено основні причини виникнення мусульманських благодійних громад та товариств взаємодопомоги. Висвітлено основні чинники та процес виникнення політичного руху серед тюрко-мусульман. Проаналізовано розвиток ідеології джадидизму, яка відображена в основних художніх творах І.Гаспринського, опублікованих у газеті "Терджиман". Комплексно співставлено зміст газетних публікацій "Терджиману"та основні напрямки реформаторських процесів у мусульманському середовищі Російської імперії та визначено їх взаємозв'язок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)5-7 + Ч612.4(28)711.7
Шифр НБУВ: РА320125 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Басараб М.М. 
Роль громадських організацій Закарпаття в державотворчих процесах наприкінці 80-х - на початку 90-х рр. ХХ ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.М. Басараб ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2007. — 20 с. — укp.

Визначено особливості функціонування перших незалежних громадсько-політичних організацій Закарпаття в 1988 - 1994 рр. у загальноукраїнському контексті. Показано специфіку утворення громадських організацій і об'єднань у краї, що було зумовлено певними факторами, а саме: історико-політичними традиціями, ідеологічним протистоянням у суспільстві, формуванням демократичних відносин і плюралізму, активізацією суспільно-політичного життя населення, відродженням духовних цінностей, захистом оточувального середовища та вирішенням екологічних проблем, прагненням до створення незалежної держави. Досліджено активну державотворчу позицію Закарпатської крайової організації Народного Руху України за перебудову, крайової організації Української Гельсінської спілки, обласної організації Товариства української мови ім. Т.Шевченка, Ужгородського товариства "Просвіта" та відродженої крайової "Просвіти", обласних організацій "Меморіалу", Товариства політв'язнів і репресованих, Краєзнавчого об'єднання ім. О.Митрака, Союзу українок Закарпаття, Української народної Ради Закарпаття. Розкрито їх основні статутно-програмовані документи. Проаналізовано державотворчі процеси та протидію їм комуністичної влади краю. За умов краху командно-адміністративної системи, кризи комуно-радянських державних відносин пробудження народної свідомості сприймалося населенням краю з піднесенням. Місце та роль громадських організацій у державотворчих процесах непересічні. Важливість функцій, які у процесі діяльності вони виконували, стала головним чинником в інтеграції інтересів громадян, досягненні пріоритетних завдань тогочасності. Зазначено, що політика багатьох товариств сприяла усвідомленню краянами необхідної для представників будь-якої нації основних засад розвитку самобутньої культури. Вони базувались на засадах патріотичного виховання молоді, відстоювання національних, культурних і духовних цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЗАК)63-48 + Ф79(4УКР333)2 +
Шифр НБУВ: РА354768

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Богданович М.Л. 
Трансформація постпозитивістської епістемологічної традиції: основні вектори та сучасні модифікації: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / М.Л. Богданович ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 14 с. — укp.

Комплексно проаналізовано феномен трансформації постпозитивізму. Досліджено сутність, закономірності та основні вектори модифікації постпозитивістської епістемологічної традиції в сучасних когнітологічних концепціях. Встановлено значний вплив постпозитивізму на розвиток новітніх тенденцій в філософії та методології пізнання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю22г(0)6 + Ю3(0)6-645
Шифр НБУВ: РА314616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Басараб В. І. 
ДЕРЖАВОТВОРЧА КОНЦЕПЦІЯ ТА НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНІ ІДЕЇ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО / В. І. Басараб. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі осмислено державницькі погляди Андрея Шептицького, зокрема, його критичне ставлення до комунізму, соціалізму, «пацифікації» та нацизму. Розглянуто міркування митрополита Галицького про необхідні передумови побудови сильної незалежної України, його уявлення про реформування органів державної влади, війська, церкви, закладів освіти. У дисертаційній роботі детально проаналізовано пастирські послання А. Шептицького, в яких осмислюються проблеми державотворення та ідеологічна спрямованість політичних партій, рухів й засуджується імперська політика країн-завойовниць українських земель. У дисертаційному дослідженні розглянуто листи митрополита Галицького до державних діячів та священнослужителів, а також відповіді на них респондентів задля увиразнення державницького світогляду Владики. Екуменічні ідеї А. Шептицького трактуються в роботі як надійне підґрунтя національно-духовного відродження України, окреслюється бачення митрополитом ролі Української греко-католицької церкви у процесі становлення української державності. Простежено в дисертації еволюцію державницьких ідей А. Шептицького в період Другої світової війни, акцентовано на засудженні митрополитом Галицьким політичного режиму А. Гітлера, з'ясовано церковно-політичні погляди А. Шептицького стосовно польської шовіністичної політики . А. Шептицький створив своєрідну світоглядну модель щасливого суспільства, підґрунтям якого повинні бути християнські цінності, міцна родина, різні громадські об'єднання, що мали б на меті морально-інтелектуальний розвиток особистості, сприяння її самореалізації в колективі шляхом втілення в життя євангельських заповідей. Митрополит Галицький акцентував на європейських цінностях, протиставляючи їх російській ментальності, засудив комуністичну та нацистську ідеології, а також явище «пацифікації».^UThe dissertation is devoted to statehood ideas of Andrey Sheptyckyy, his critical attitude to communism, socialism, pacification and Nazism.It was considered the thoughts of Galician metropolitan about the necessary building basis of strong independent Ukraine, his ideas about the reforming of state authority, army, churches and educational institutions. In this thesis pastor dispatches of A. Sheptyckyy were analyzed in details. These dispatches show the problem of state-building and ideological orientation of political parties, movements and the imperial politics of countries-conquerors of Ukrainian territories were condemned. In this research the letters of Galician metropolitan to statesmen and clergymen and also the replies on them are considered for clear description of state outlook of Lord. Ecumenical ideas of A. Sheptyckyy are interpreted as reliable basis of national and spiritual revival of Ukraine, metropolitan vision of the role of Greek-Catholic church in the formation of Ukrainian statehood is outlined. It was tracked the evolution of statehood ideas of A. Sheptyckyy of the World War II period; it was emphasized on condemning of Hitler's political regime by Galician metropolitan; it was found out political and church ideas of A. Sheptyckyy as regards Polish chauvinistic politics. A. Sheptyckyy created a kind of world outlook conception of happy society, the basis of which would have to be Christian values, strong family, different civil association the goal of which was moral and cultural development of personality, assistance of their self-realization in group with the help of evangelical commandments. Galician metropolitan emphasized on European values opposing to Russian mentality, condemned communistic and Nazism ideology and also such phenomenon as “pacification”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Богданович О. А. 
Формування та вдосконалення галузевої структури сільськогосподарських підприємств / О. А. Богданович. — Б.м., 2020 — укp.

Мета: розвиток наукових основ та удосконалення практичних рекомендацій щодо формування та оптимізації галузевої структури виробництва сільськогосподарських підприємств в умовах трансформаційних зрушень. Об'єкт: процес формування та удосконалення галузевої структури в сільськогосподарських підприємствах України і Харківської області. Методи дослідження: наукової абстракції, монографічний, економіко-статистичний, розрахунково-конструктивний, ковзного середнього та екстраполяції тренду, стандартизації показників, кореляційно-регресійного аналізу з використанням прикладних комп'ютерних програм, SWOT-аналізу, економіко-математичний та моделювання, графічні і табличні прийоми. Теоретичні результати: здійснено теоретичне узагальнення і наведено нове вирішення науково-практичного завдання щодо формування та удосконалення галузевої структури сільськогосподарських підприємств. Практичні результати: можуть бути використані для подальшого поглиблення теоретичних досліджень з проблеми стратегічного розвитку галузей виробництва та вирішення конкретних практичних завдань галузевої спрямованості для визначення оптимальних параметрів функціонування сільськогосподарських підприємств, оцінки їх потенційних можливостей та виявлення резервів ефективності аграрного виробництва. Наукова новизна: теоретично обґрунтовано та методично забезпечено визначення оптимальних рівнів спеціалізації сільськогосподарських підприємств із різною питомою вагою галузі тваринництва у структурі товарної продукції за критерієм запрограмованого рівня прибутковості виробництва. Ступінь впровадження: відділ агропромислового розвитку Харківської районної державної адміністрації, ТОВ «Відродження» Харківського району, ДП «Дослідне господарство «Кутузівка» Харківського району, Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. П. Василенка. Ефективність: результати дослідження сприяють формуванню та вдосконаленню галузевої структури сільськогосподарських підприємств. Сфера використання: сільськогосподарські підприємства, районні та обласні управління агропромислового розвитку; Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства України, наукові установи НААН, вищі навчальні заклади економічного та аграрного профілів.^UPurpose: development of scientific bases and perfection of the practical recommendations on the formation and optimization of industrial structure of agricultural enterprises in conditions of transformational shifts. Object: the process of formation and improvement of the industry structure in the agricultural enterprises of Ukraine and Kharkiv region. Research methods: scientific abstraction, monographic, Economics and statistics, design-design, moving average and extrapolation of the trend, standardization of indicators, correlation and regression analysis using applications software, SWOT analysis, mathematical and simulation, graphical and tabular methods. Theoretical results: the carried out theoretical generalization and provides a new solution of scientific tasks on development and improvement of industrial structure of agricultural enterprises. Practical results: it can be used to further deepening the theoretical studies on the strategic development of the industries and address specific practical problems of industry focus to determine the optimal parameters of functioning of agricultural enterprises, evaluation of their potential, and identification of reserves of efficiency of agricultural production. Scientific novelty: it is theoretically grounded and methodically provided determine the optimal levels of specialization of agricultural enterprises with different specific gravity of the livestock industry in the structure of commodity products according to the criteria of the programmed level of profitability of production. Level of implementation: Department of agricultural development of Kharkiv regional state administration, Ltd "Revival" of Kharkiv district, SOE "pilot farm "Kutuzivka" of the Kharkiv district, Kharkiv Petro Vasilenko National Technical University of Agriculture. Efficiency: the results of the study contribute to the formation and improvement of the sectoral structure of agricultural enterprises Application area: agricultural enterprises, district and regional departments of agro-industrial development, Ministry of Economy, Trade and Agriculture of Ukraine, scientific institutes of NAAS of Ukraine, higher educational establishments of the economic and agrarian profiles.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Богданович В. В. 
Підготовка майбутніх учителів початкової школи до музично-естетичного виховання учнів в Україні (друга половина ХХ – початок ХХІ століття) / В. В. Богданович. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації здійснено комплексний аналіз підготовки майбутніх учителів початкової школи до музично-естетичного виховання учнів в Україні у другій половині ХХ – на початку ХХІ століття. Виокремлено основні базові поняття, які розкривають сутність музично-естетичного виховання учнів в початкових школах України другої половини ХХ – початку ХХІ століття, що дозволило умовно їх згрупувати: уніфіковані; педагогічні; музично-естетичні.Проаналізовано вплив творчої спадщини видатних українських діячів музичного мистецтва на зміст підготовки майбутніх учителів початкової школи. Схарактеризовано джерельну та історіографічну базу дослідження. Окреслено шляхи творчого використання прогресивних надбань підготовки майбутніх учителів початкової школи в умовах інноваційного розвитку освітнього середовища закладів освіти. Визначено та обґрунтовано три етапи підготовки майбутніх учителів початкової школи до музично-естетичного виховання учнів в Україні у другій половині XX – на початку ХХІ століття: перший – 1950–1976 рр.; другий – 1976–1991 рр.; третій – 1991–2016 рр. Дослідження дозволило визначити перспективи використання набутого досвіду підготовки майбутніх учителів початкової школи до музично-естетичного виховання учнів в Україні.Фактологічний матеріал та джерельна база дослідження можуть слугувати основою для оновлення змісту начальних дисциплін, використовуватися в системі вищої та післядипломної педагогічної освіти для підготовки майбутніх учителів за спеціальністю 013 Початкова освіта та 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) та підвищення їх кваліфікації.^UThe dissertation presents a comprehensive analysis of the system of future primary school teachers' training for musical and aesthetic education of students in Ukraine in the second half of the 20th – the beginning of the 21st century.The study identified the basic concepts that reveal the essence of musical and aesthetic education of students in primary schools of Ukraine in the second half of the XXth – early XXIst century, which allowed to present their interpretation and define three groups of basic concepts: unified, pedagogical, musical and aesthetic.Three stages of training of future elementary teachers for music-aesthetic education of pupils in Ukraine in the second half of the 20th – the beginning of the 21st century are identified and substantiated:The first stage, which covers 1950–1976 years, is the formation of the training of future elementary school teachers for music-aesthetic education of pupils, which accounts for the restoration of the education system in the postwar period.The second stage – 1976–1991 years – is the stability in the training of future primary school teachers for music-aesthetic education of pupils, which is characterized by «stagnation» in reforming the education system of the USSR.The third stage – 1991–2016 years – is the modernization of training of future elementary school teachers for music-aesthetic education of pupils, which includes the period of independent Ukraine as an independent state.The practical significance of the results is to develop and implement research results in the educational process of training future teachers of primary school and music in teaching disciplines: «History of Pedagogy», «Introduction into the specialty» «Theory and methods of education», «Methods of leisure activities for children», «Methods of teaching the educational field of art», «Fundamentals of teaching art disciplines in higher education», «Theory and practice of music and aesthetic education». Factual material and source base of research can serve as a basis for supplementing and updating their content, be used in the system of postgraduate pedagogical education to train future teachers in 013 Primary Education and 014 Secondary Education (Musical art) and their advanced training.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Басараб Я. О. 
Метаболічні зміни в тканинах нирок у різні стадії експериментальної опікової хвороби та їх корекція ліпіном / Я. О. Басараб. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і розв'язання наукової задачі, що полягає у з'ясуванні закономірностей розвитку оксидативнонітрозативного стресу, протеїназно-інгібіторного дисбалансу та гіперкатаболізму білків і ліпідів у тканинах нирок з порушенням їх функціонального та морфологічного стану у динаміці розвитку експериментальної опікової хвороби та при застосуванні ліпосомальної форми фосфатидилхоліну (ліпіну).^UThe dissertation provides theoretical generalization and solution of a scientific problem, which focus is to substantiate the patterns of oxidative-nitrosative stress, proteinase-inhibitory imbalance and protein and lipid hypercatabolism in kidney tissueswith their functional and morphological state disorders in the dynamics of experimental burn disease and the use of liposomal form of phosphatidylcholine (lipin).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Басараб Т. П. 
Субклінічний ендометрит у корів (діагностика, патогенез, лікування) / Т. П. Басараб. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: візуальні зміни слизової оболонки матки, клінічні зміни, цитологічні, динаміка загального аналізу крові, динаміка рівня білків гострої фази, гістологічні зміни ендометрію, зміни чутливості ядер ендометрію до рецепторів естроген-α, естроген-β та прогестерону у корів, хворих на субклінічний ендометрит, ультразвукова діагностика та спосіб лікування цієї патології.Мета роботи: вивчити патогенез та розробити ефективний метод діагностики та лікування корів, хворих на субклінічний ендометрит.Методи дослідження: загальні та спеціальні клінічні дослідження, ультразвукова діагностика, цитологічне дослідження ексудату матки, загальний аналіз крові (кількість лейкоцитів, еритроцитів та гемоглобіну), біохімічні (кількість С-реактивного білка та гаптоглобіну), гістологічні (зміни в ендометрії), імуногістохімічні (чутливість ядер клітин ендометрію до естроген-α, естроген-β та прогестерону), статистичні.Наукова новизна: У результаті проведеного комплексного дослідження вперше в Україні обґрунтовано діагностичні критерії запалень матки корів з використанням цитологічного дослідження ексудату матки та гістероскопії, вивчено зміни слизової матки у корів, хворих на субклінічний ендометрит. Доведено, що зміни кількості С-реактивного білка та гаптоглобіну у корів, хворих на субклінічний ендометрит, можуть служити біохімічними маркерами при діагностиці даної патології.Уперше в Україні проведено імуногістохімічне дослідження ендометрію та встановлено чутливість ядер клітин до рецепторів естрогену-α, естрогену-β та прогестерону у корів при фізіологічному перебігу статевого циклу та хворих на субклінічний ендометрит, що дало змогу доповнити наукові дані про механізм патогенезу розвитку цієї патології.У результаті гістологічного дослідження отримано нові дані щодо змін морфологічної структури ендометрію при субклінічному ендометриті. Доведено інформативність ультразвукового дослідження матки. Розроблено, експериментально з'ясовано та встановлено доцільність застосування внутрішньоматкових супозиторіїв Метродек при субклінічному ендометриті у корів та визначено ефективність застосованого лікування. Створені технічні умови ТУ У24.4-00485670-027-2002 «Метродек».Запропоновано: Для встановлення стану репродукції основного поголів'я худоби проводити акушерську та гінекологічну диспансеризацію, що дозволяє діагностувати основні причин порушень відтворної здатності. На основі отриманих даних проводити лікувальні та превентивні заходи та таким чином, створити умови для зростання репродуктивних показників стада.Проводити діагностику субклінічного ендометриту корів за допомогою цитологічного дослідження ексудату матки та застосування методики гістероскопічного дослідження.Використовувати С-реактивний білок та гаптоглобін, як маркери субклінічного ендометриту у корів.Проводити лікування корів з субклінічним ендометритом проводити із застосуванням внутрішньоматковим супозиторієм Метродек у дозі один супозиторій на 48 годин, або супозиторіями Утеродек у дозі п'ять супозиторіїв, кожні 48 години до одужання.Впроваджено: Удосконалено і впроваджено методи діагностики та лікування субклінічного ендометриту у корів та поглиблено розуміння патогенезу цієї патології. Матеріали дисертації використовуються у наукових дослідженнях, практичній діяльності і впроваджені у навчальний процес при викладанні навчального курсу дисципліни «Акушерство, гінекологія та біотехнологія тварин» на факультеті ветеринарної медицини у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, Дніпровському державному аграрно-економічному університеті, Харківській державній зооветеринарній академії, Національному університеті біоресурсів і природокористування України, Сумському національному аграрному університеті, Білоцерківському національному аграрному університеті.^UThe object of research: visual changes of the uterine mucosa, changes of clinical signs, changes in cytological examination, dynamics of hematology test results, dynamics of acute phase protein, histological changes of endometrium, sensitivity of endometrial nuclei cells to estrogen-α, estrogen-β and progesterone receptors in cows with subclinical endometritis, ultrasound diagnosis and treatment of this pathology.The purpose: were to determine the pathogenesis and develop an effective method for the diagnosis and treatment of cows with subclinical endometritis.Research methods: general and special clinical examinations, ultrasound diagnostics, cytological examination of uterine exudate, general blood analysis (leukocytes, erythrocytes and hemoglobin), biochemical (C-reactive protein and haptoglobin), histological (endometrium changes), immunohistochemical (sensitivity to estrogen-α, estrogen-β and progesterone), statistical.Scientific novelty: for the first time in Ukraine, were determine diagnostic criteria for inflammation of the uterus of cows using cytological examination of uterine exudate and hysteroscopy, changes in the uterine mucosa in cows with subclinical endometritis. It was proved that changes of C-reactive protein and haptoglobin in cows with subclinical endometritis can be as biochemical markers in the diagnosis of this pathology.For the first time in Ukraine, immunohistochemical study of the endometrium and sensitivity of cell nuclei to estrogen-α, estrogen-β and progesterone receptors in cows during the physiological estrous cycle and cows with subclinical endometritis were performed. It allowed to supplement scientific data about development of this pathology. In a result of histological examination, new data d about changes in the morphological structure of the endometrium in cow with subclinical endometritis were obtaine. The informativeness of ultrasound examination of the uterus was proved.The use of Metrodec intrauterine suppositories for subclinical endometritis in cows has been developed, experimentally clarified and established, and the effectiveness of the applied treatment has been determined. Technical Terms were created.Proposed: To determine the condition of reproduction in livestock to conduct obstetric and gynecological examinations, which allows to perform diagnose of reproductive disorders. On the basis of obtained data to carry out medical and preventive actions, to create conditions to increase of reproductive indicators of a herd.Diagnose on subclinical endometritis of cows to perform by cytological examination of uterine exudate and by hysteroscopic examination.To use C-reactive protein and haptoglobin as markers of subclinical endometritis in cows.Treatment of cows with subclinical endometritis should be performed with Metrodek intrauterine suppository at a dose of one suppository for 48 hours, or Uterodec suppositories at a dose of five suppositories, every 48 hours until recovery.Implemented: Methods of diagnosis and treatment of subclinical endometritis in cows have been improved and implemented, understanding of the pathogenesis of this pathology has been thoroughly studied.The materials of the dissertation used in scientific research, practical activities and introduced into the educational process in teaching the course "Obstetrics, Gynecology and Biotechnology of Animals" at the Faculty of Veterinary Medicine in Stepan Gzhytskyi National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies Lviv, Dnipro State Agrarian and Economic University, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine, Sumy National Agrarian University, Bila Tserkva National Agrarian University.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Басараб Н. Я. 
«Розвиток післядипломної освіти вчителів початкової школи в західних областях України (1945-1991 рр.)».: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / Н. Я. Басараб. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єкт дослідження – післядипломна освіта в західних областях України. Мета дослідження – на основі історико-педагогічного аналізу простежити генезу післядипломної освіти вчителів початкової школи в західних областях України (1945–1991 рр.) та виявити перспективи творчого використання продуктивного досвіду за умов модернізації системи післядипломної освіти в сучасній Україні. Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає в тому, що вперше здійснено комплексне історико-педагогічне дослідження розвитку післядипломної освіти вчителів початкової школи в західних областях України (1945–1991 рр.); визначено чинники, що впливали на розвиток післядипломної педагогічної освіти в західних областях України досліджуваного періоду, зокрема: політико-правові, соціально-економічні, культурно-освітні, соціально-психологічні; розроблено періодизацію розвитку післядипломної освіти вчителів початкової школи в західних областях України (1945–1991 рр.): І етап (1945–1959 рр.) – відновлення та активізація діяльності інститутів удосконалення вчителів; ІІ етап (1959–1974 рр.) – реформування освітньої системи, активізація перекваліфікації учителів в інститутах удосконалення кваліфікації; ІІІ етап (1974–1991 рр.) – домінування спрямованості інститутів удосконалення кваліфікації вчителів на підвищення теоретичного рівня професійної готовності педагогів; ІV етап (1991 р.) – розвиток післядипломної освіти як структурної ланки системи освіти; схарактеризовано особливості змісту та еволюціонування кваліфікаційної підготовки педагогічних працівників у системі післядипломної освіти, яка передбачає безперервне фахове вдосконалення, забезпечує поглиблення, розширення та оновлення професійних знань, умiнь i навичок учителів початкових класів на основі здобутої ранiше освiтньо-професiйної пiдготовки та набутого практичного досвіду; окреслено шляхи покращення доступу до професійного зростання вчителів початкової школи в розбудові сучасної неперервної педагогічної освіти через позиції відповідей на запитання про узгодження суперечностей між реальним змістом педагогічної освіти, вимогами школи та викликами держави (на прикладі Івано-Франківської територіальної громади). Практичне значення результатів дослідження полягає в тому, що його матеріали можуть бути використані в науково-дослідницькій, навчальній, патріотично-просвітницькій роботі. Зібраний та узагальнений науково-теоретичний, фактологічний матеріал може слугувати підґрунтям для подальшого вивчення історії розвитку післядипломної освіти (кваліфікаційного вдосконалення) українського вчительства.^UThe object of the research is postgraduate Education for Primary School Teachers in Western Regions of Ukraine. The research aims to trace the genesis of postgraduate education for primary school teachers in the western regions of Ukraine (1945–1991) through historical and pedagogical analysis and identify perspectives for creative utilization of productive experience amid the modernization of the postgraduate education system in contemporary Ukraine. The scientific novelty of the dissertation lies in the first-ever comprehensive historical and pedagogical study of the development of postgraduate education for primary school teachers in the western regions of Ukraine (1945–1991). The research identifies factors influencing the development of postgraduate pedagogical education in the studied period, including political-legal, socio-economic, cultural-educational, and socio-psychological factors. The dissertation introduces a periodization of the development of postgraduate education for primary school teachers in the western regions of Ukraine (1945–1991): Stage I (1945–1959) – restoration and activation of improvement institutions for teachers; Stage II (1959–1974) – reforming the educational system, activating teachers' retraining in improvement institutions; Stage III (1974–1991) – dominance of the orientation of improvement institutions towards enhancing the theoretical level of teachers' professional readiness; Stage IV (1991) – development of postgraduate education as a structural component of the education system. The dissertation characterizes the content and evolution of qualification training for pedagogical staff in postgraduate education, emphasizing continuous professional improvement, deepening, expanding, and updating professional knowledge, skills, and abilities based on previously acquired educational-professional training and practical experience. The research outlines ways to improve access to the professional growth of primary school teachers in the development of modern continuous pedagogical education through addressing contradictions between the actual content of pedagogical education, school requirements, and state challenges (using the example of the Ivano-Frankivsk territorial community). The practical significance of the research lies in its potential use in scientific research, educational preparation, and patriotic-educational activities. The collected material can serve as a foundation for further studies on the history of postgraduate education (qualification improvement) for Ukrainian teachers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Богданович Т. А. 
Розробка біотехнології отримання сполук з протизапальними та антиоксидантними властивостями з «бородатих» коренів Artemisia tilesii Ledeb.: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / Т. А. Богданович. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 091 Біологія (09 Біологія). – Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, Київ, 2024.Дисертаційна робота присвячена створенню «бородатих» коренів з високим вмістом флавоноїдів, антиоксидантною, відновною та протизапальною активністю; стимулюванню синтезу поліфенольних сполук та отриманню сухих екстрактів з коренів полину, які мають перелічені вище біологічні активності.Шляхом генетичної трансформації з використанням Agrobacterium (Rhizobium) rhizogenes можна отримати культури «бородатих» коренів, які можуть рости необмежений час на поживних середовищах без додавання регуляторів росту та синтезувати біоактивні сполуки, зокрема флавоноїди, у кількості, що значно перевищує таку у вихідних рослинах. Рослини полину належать до лікарських і відомі синтезом таких сполук як артемізінін, полісахариди, терпени, флавоноїди (кверцетин, лютеолін та ін.). Разом з тим, досі мало вивченим є вид Artemisia tilesii Ledeb. Ці рослини мають обмежений ареал, пристосовані до екстремальних умов існування і можуть бути джерелом біологічно активних сполук. Саме тому, робота була спрямована на отримання флавоноїдовмісних екстрактів з протизапальними та антиоксидантними властивостями з попередньо отриманих автором «бородатих» коренів полину Тілесіуса. Такі екстракти можуть бути використані для створення нових ліків з антиоксидантними та протизапальними властивостями.Метою роботи було створення «бородатих» коренів A. tilesii та отримання з них сполук з протизапальними та антиоксидантними властивостями. Для досягнення поставленої мети було окреслено та вирішено наступні завдання:1) здійснити генетичну трансформацію полину Тілесіуса диким агропіновим штамом Agrobacterium rhizogenes A4; 2) провести скринінг «бородатих» коренів за допомогою біохімічних методів; 3) проаналізувати зв'язок активності генів rolB, rolC, CHS (халконсинтази) та PAL (фенілаланін-амоній-ліази) з швидкістю росту різних ліній «бородатих» коренів та накопиченням ними флавоноїдів;4) визначити вплив умов культивування на ріст «бородатих» коренів, синтез флавоноїдів та антоксидантну активність; 5) оптимізувати спосіб отримання екстрактів з протизапальними та антиоксидантними властивостями.У роботі використано такі методи досліджень: біотехнологічні, біохімічні, молекулярно-генетичні, методи статистичного аналізу даних.Наукова новизна отриманих результатів полягає в наступному. Уперше: 1) проведено комплексний аналіз отриманих ліній «бородатих» коренів A. tilesii, зокрема визначено відмінності у вмісті флавоноїдів, антиоксидантної та відновлювальної активностей, вмісті пероксиду водню, активностей супероксиддисмутази та каталази, а також проведено порівняння особливостей ліній, отриманих з використанням дикого штаму A. rhizogenes та тих, що мають гетерологічні гени ifn-α2b та nptII;2) методом ВЕРХ порівняно вміст фенольних кислот зразків «бородатих» коренів полину Тілесіуса;3) доведено пряму кореляцію активності rolB та rolС генів зі швидкістю росту «бородатих» коренів A. tilesii та обернену кореляцію активності PAL з вмістом флавоноїдів;4) визначено вплив фенілаланіну, освітлення та метилжасмонату на ріст культур «бородатих» коренів A. tilesii, синтез флавоноїдів та антиоксидантну активність;5) показано наявність противірусної та протизапальної активностей у екстрактах «бородатих» коренів A. tilesii;6) оптимізовано спосіб отримання флавоноїдовмісних екстрактів з «бородатих» коренів полину з використанням двоетапного культивування та еліситації метилжасмонатом. Практичне значення отриманих результатів:1) отримані лінії «бородатих» коренів, які проявили антиоксидантну, відновлювальну, противірусну та протизапальну активності, можуть бути джерелом цінних біологічно активних сполук;2) сухий екстракт, отриманий з таких коренів, може використовуватись як основа для виробництва препаратів з рослинної сировини;3) оптимізований спосіб отримання біоактивного флавоноїдовмісного комплексу дозволяє ефективно використовувати корені та масштабувати процес за допомогою культивування коренів на безгормональному рідкому середовищі в біореакторах.Результати теоретичних та практичних досліджень можуть представляти інтерес для фармацевтичної та медичної галузей, а також для біотехнологів та представників промисловості, які зацікавлені у інтенсифікації виробництва сполук з цілим спектром біологічних активностей.Ключові слова: Artemisia tilesii, Agrobacterium (Rhizobium) rhizogenes, rol гени, «бородаті» корені, флавоноїди, вторинний метаболізм, антиоксидантна активність, протизапальна активність, відновлювальна активність, противірусна активність, наночастки, метилжасмонат, еліситори, біоактивний екстракт.^UThesis to fulfill requirements for Doctor of Philosophy degree in the specialty 091 Biology (09 Biology). – Institute of Cell Biology and Genetic Engineering NAS of Ukraine, Kyiv, 2024.The dissertation is devoted to the initiation of hairy roots with a high content of flavonoids, antioxidant, reducing and anti-inflammatory activity; stimulating the synthesis of polyphenolic compounds and obtaining of dry extracts from wormwood roots, which have the biological activities listed above.Via genetic transformation using Agrobacterium (Rhizobium) rhizogenes it is possible to obtain hairy roots that can grow indefinitely on nutrient media without the addition of growth regulators and synthesize bioactive compounds in quantities far exceeding such in parent plants. Wormwood plants belong to medicinal plants. However, the species Artemisia tilesii Ledeb. is still poorly studied. These plants have a limited growth area, are adapted to extreme conditions of existence and can be a source of biologically active compounds. That is why, the work was aimed at obtaining flavonoid-containing extracts with anti-inflammatory and antioxidant properties from the hairy roots of Tilesius’ wormwood, previously received by the author. Such extracts can be used to create new drugs with antioxidant and anti-inflammatory properties.The aim of the work was to create hairy roots of A. tilesii and obtain compounds with anti-inflammatory and antioxidant properties from their extracts. To achieve the goal, following tasks were outlined and solved: 1) carry out genetic transformation of Tilesius’ wormwood with a wild agropine strain of Agrobacterium rhizogenes A4; 2) screen hairy roots using biochemical methods; 3) analyze the relationship between the activity of the rolB, rolC, CHS (chalcone synthase) and PAL (phenylalanine-ammonia-lyase) genes with the growth rate of different lines of hairy roots and their accumulation of flavonoids; 4) determine the influence of cultivation conditions on the growth of hairy roots, synthesis of flavonoids and antioxidant activity; 5) to optimize the method of obtaining extracts with anti-inflammatory and antioxidant properties.The following research methods were used in the work: biotechnological, biochemical, molecular genetic, statistical data analysis methods. The scientific novelty of the obtained results is as follows. For the first time:1) comprehensive analysis of the obtained lines of A. tilesii hairy roots was carried out, in particular, differences in the content of flavonoids, antioxidant activitiy and reducing power, hydrogen peroxide content, superoxide dismutase and catalase activities were determined, and a comparison of the features of the lines initiated using the wild A. rhizogenes strain and those with heterologous ifn-α2b and nptII genes was carried out; 2) content of phenolic acids in samples of the hairy roots of the Tilesius’ wormwood was compared using the HPLC method; 3) direct correlation of the activity of the rolB and rolC genes with the growth rate of the hairy roots of A. tilesii and an inverse correlation of the activity of PAL with the content of flavonoids was proved; 4) the influence of phenylalanine, light and methyl jasmonate on the growth of A. tilesii hairy root cultures, flavonoid synthesis and antioxidant activity was determined for the first time; 5) the presence of antiviral and anti-inflammatory activities in extracts of the hairy roots of A. tilesii was shown for the first time; 6) method of obtaining flavonoid-containing extracts from hairy wormwood roots using two-stage cultivation and elicitation with methyl jasmonate was optimized.Practical significance of the obtained results: 1) the obtained lines of hairy roots, which showed antioxidant, reducing, antiviral and anti-inflammatory activity, can be a source of valuable biologically active compounds; 2) the dry extract obtained from such roots can be used as a basis for the production of bio-safe preparations from plant raw materials; 3) the optimized method of obtaining a bioactive flavonoid-containing complex allows the effective use of roots and the scaling of the process by cultivating roots on a hormone-free liquid medium in bioreactors. The results of theoretical and practical research may be of interest to the pharmaceutical and medical industries, as well as to biotechnologists and industry representatives who are interested in intensifying the production of compounds with a wide range of biological activities. Keywords: Artemisia tilesii, Agrobacterium (Rhizobium) rhizogenes, rol genes, hairy roots, flavonoids, secondary metabolism, antioxidant activity, anti-inflammatory activity, reducing power, antiviral activity, nanoparticles, methyl jasmonate, elicitors, bioactive extract.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського